Şimdi Ara

LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012 (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.028
Cevap
12
Favori
521.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: barqat

quote:

Orijinalden alıntı: oprema

teşekkür ederim..

geçen bakım yaptırdım..eleman tüpün tarihinin geçmek üzere olduğunu hemen yaptırmazsam 200 TL ek masraf çıkacağını söyledi..biz masraf çıkmasın diye kastıkça heryerden darbe yiyoruz.

aracın muayenesi Mart 2013 e kadar..o zamana kadar bekleme kararı aldım..bir daha vizesiz araba almak mı? tövbe!

LPG tankının tarihinin geçmesinden kasıt, LPG tankının üzerinde yazan tarihe göre fatura düzenleniyor. Yanlış bilmiyorsam geriye dönük iki yıla kadar fatura düzenlenebiliyor. Aksi halde üzerindeki LPG tankı sökülerek yeni tarihlisi takılıyor.
    Elinizdeki LPG tankı 2-3 yıllık olduğundan hala kullanılabilir ve diğerinin fiyatından düşürebilirsiniz. Sizden söktüklerini tarihi geçenlerin yerine takabiliyorlar. Bence en iyisi bir firmayla irtibata geçmeniz. Ona göre kendinizi ayarlarsınız.

Kolay gelsin...

Alıntıları Göster
    Teşekkürler..

tavsiyelerinize uyacağım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oprema -- 20 Aralık 2012; 14:45:28 >

• geçen cuma lpg taktırdım. Muayenem 2014 nisan ayında. O zamana kadar ruhsata işletmesem ne ola ki . Yakalansam cezası nedir . Tavsiyeniz nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mühendizo

geçen cuma lpg taktırdım. Muayenem 2014 nisan ayında. O zamana kadar ruhsata işletmesem ne ola ki . Yakalansam cezası nedir . Tavsiyeniz nedir

Trafik polisi aracında LPG takılı olup olmadığına veya ruhsata işli olup olmadığına bakmaz. Eğer baksaydı piyasada bu kadar LPG işlenmemiş araç kol gezmezdi.

Şimdi şöyle bir durum var. Hazırlattığınız evraklardan MMO'da onaylanması gereken montaj tespit onayı var. Bu belgeyi Sızdırmazlık raporuyla birlikte 25 tl vererek onaylatabiliyorsunuz. Eğer onaylatmaz iseniz aracınızın üzerindeki LPG tankının üretim yılına göre iki yıla kadar MMO onay yapıyordu. Eğer geçirirseniz LPG tankının yeni tarihli olması isteniyor.

Anlattıklarım yakın zamana kadar böyleydi. Yönetmelikler sürekli değiştiği için yeni yılda nasıl olur onu bilemiyorum. Sanayi bakanlığı 2013 yılı için LPG ile ilgili yeni yönetmelik yayınlayacağı söyleniyordu. Yeni uygulamalar nasıl olur bilemiyorum.

• Arkadaşlar özellikle son sayfalardaki mesajları tek tek okudum ancak sorunumla ilgili tatmin edici bir cevap alamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben aracıma 2011 yılı aralık ayında LPG taktırdım tüm evraklarını bayiden aldım ancak muayenesi 2013 7. ayda biteceği için bekledim işletmek için. Şimdi ise işletebilmem için yeniden fatura kesilmesi gerektiğini söyleyip duruyorlar. Taktırdığım yeri arıyorum böyle bişey yok sadece ceza ödeyeceksin diyorlar. Yeni fatura kesilme durumu var mı varsa hangi hususlarda geçerli. Elimde zaten almı olduğum ürün ya da hizmetin faturası varken sadece tarihi eski diye yeniden fatura kesilmesi saçmalığı bir efsane mi yoksa gerçek mi..

Şimdiden teşekkürler
  • Merhaba modric14 2011 yılında tüm evraklarınızı almışsınız ancak Araç Muayenesini yaptırmadığınız için ceza ödeyerek Ruhsata işletemezsiniz . Lpg Tadilat Projesinin yeniden çizilmesi ve fatura kesilmesi lazım. Ancak Projeyi aldıktan sonra Muayeneyi yaptırıp Trafik tescil işlemini yaptırmamış olsaydınız bu şekilde ceza ödeyerek LPG yi ruhsata işletebilirdiniz
  • Arkadaşlar Bursadan araç alacağım ve Ankara plakası olarak noterde değiştirmek istediğimi söyleyeceğim.Sanırım en geç 2 hafataya kadar ruhsat geliyormuş Ankaraya...
    Ayrıca aracı alır almaz LPG dönüşümünü de yaptırmak istiyorum...
    Ruhsat işlemlerine nasıl başlayacağım hangi işlemi sırayla yapmam lazım, önce lpg mi yoksa plaka işlemlerine mi başlamalıyım? Lütfen bana bu konuda acilen yardımcı olabilir misiniz?

Yardımınız için şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: pecer2001tr

Arkadaşlar Bursadan araç alacağım ve Ankara plakası olarak noterde değiştirmek istediğimi söyleyeceğim.Sanırım en geç 2 hafataya kadar ruhsat geliyormuş Ankaraya...
    Ayrıca aracı alır almaz LPG dönüşümünü de yaptırmak istiyorum...
    Ruhsat işlemlerine nasıl başlayacağım hangi işlemi sırayla yapmam lazım, önce lpg mi yoksa plaka işlemlerine mi başlamalıyım? Lütfen bana bu konuda acilen yardımcı olabilir misiniz?

Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

Merhaba Hocam Noterde plaka değişikliği yapacağınızı belirtin ancak Ruhsatım adresime gelmesin ben kendim emniyetten alacağım diyin. Arsdından
    1- Lpg dönüşümü yapın
    2-Projenizi alın
    3-Sızdırmazlık Raporu alın
    4-EK-1 Belgesi doldurtun
    5-Eksoz Muayenesi Yaptırın
    6-Muayene İstasyonuna gidip Vize yaptırın
    7-Sigortanızı yaptırın
    8-Emniyete gidin hem yeni plakalı hemde LPG işli ruhsatınızı alın
    9-Şoförler Cemiyetine gidip plakanızı bastırın
    10-Eğer sigorta eski plakaya yapıldıysa yeni plakaya göre tekrar düzeltin
    Bu şekilde yaparsanız 2 defa ruhsat değiştirmemiş olursunuz
    Kolay gelsin

• Merhaba, aracıma takılan LPG yi ruhsata işleteceğim, 2013 fiyatları ile gereken evraklar nelerdir. Bir de hangi muayene istasyonu daha boş olur ve filmli camlara sorun çıkarıyorlar mı ? yardımcı olursanız sevinirim :D
  • Arkadaşlar, bir tanıdıktan iş karşılığı araç aldık. Araç ilk sahibinden bildiğimiz gördüğümüz bir araçtı. LPG'liydi ve biz ruhsata işli biliyorduk, alırken de ruhsata bakmadık, muayenesi falan da yoktu, sahibi yaptıracağını söyleyip 3 ay oyaladı baktık yaptıracağı yok biz yaptıralım dedik ve aracı üstümüze aldık.

Satışını aldıktan sonra sadece çakma xenon'larını söktürüp aracı muayeneye götürdük. Muayenede her şey yolundaydı ve plakaya vize etiketi yapıştırılmıştı ki son anda kusura bakmayın diyerek gelip söktüler. (Muayeneyi yapan arkadaş aracı beğenmişti, ilgiliydi baya muhabbet etmiştik)

Sorun şu ki bu araca ilk LPG taktırıldığında (tahminim 2010-2011 yılında falan) sızdırmazlık raporu alınmış, muayenesi de yaptırılmış (bu arada boş muayene yeri de yok sanırım Ek-1'e yaptırılmış) ancak trafik tescile götürülüp işlettirilip yeni ruhsat çıkartılmamış. Tüvturk kayıtlarında LPG'li, trafik tescil kaydında Benzinli gözüküyor araç. Dolayısıyla ağır kusur olarak sayıldı ve muayeneden geçemedi. Muayene istasyonundan emniyete gidip POLNET kaydı almamızı, orada LPG'li gözüküyorsa hemen geçirileceğini söylediler ancak POLNET'te de benzinli gözüktü doğal olarak.

Şimdi ilk sahibinden evraklarını istedik, buldu (neler buldu bilmiyoruz da kargoya verdi) Benim beklentim; LPG Projesi, faturası, garanti belgesi, muayene kağıdı, o zaman ki Ek-1 belgesi falan gelecek yarın sabaha.

Bu belgelerle ben nasıl ruhsata işlettirebilirim? Tekrar muayeneye girmemiz gerekir mi? Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Arif

Arkadaşlar, bir tanıdıktan iş karşılığı araç aldık. Araç ilk sahibinden bildiğimiz gördüğümüz bir araçtı. LPG'liydi ve biz ruhsata işli biliyorduk, alırken de ruhsata bakmadık, muayenesi falan da yoktu, sahibi yaptıracağını söyleyip 3 ay oyaladı baktık yaptıracağı yok biz yaptıralım dedik ve aracı üstümüze aldık.

Satışını aldıktan sonra sadece çakma xenon'larını söktürüp aracı muayeneye götürdük. Muayenede her şey yolundaydı ve plakaya vize etiketi yapıştırılmıştı ki son anda kusura bakmayın diyerek gelip söktüler. (Muayeneyi yapan arkadaş aracı beğenmişti, ilgiliydi baya muhabbet etmiştik)

Sorun şu ki bu araca ilk LPG taktırıldığında (tahminim 2010-2011 yılında falan) sızdırmazlık raporu alınmış, muayenesi de yaptırılmış (bu arada boş muayene yeri de yok sanırım Ek-1'e yaptırılmış) ancak trafik tescile götürülüp işlettirilip yeni ruhsat çıkartılmamış. Tüvturk kayıtlarında LPG'li, trafik tescil kaydında Benzinli gözüküyor araç. Dolayısıyla ağır kusur olarak sayıldı ve muayeneden geçemedi. Muayene istasyonundan emniyete gidip POLNET kaydı almamızı, orada LPG'li gözüküyorsa hemen geçirileceğini söylediler ancak POLNET'te de benzinli gözüktü doğal olarak.

Şimdi ilk sahibinden evraklarını istedik, buldu (neler buldu bilmiyoruz da kargoya verdi) Benim beklentim; LPG Projesi, faturası, garanti belgesi, muayene kağıdı, o zaman ki Ek-1 belgesi falan gelecek yarın sabaha.

Bu belgelerle ben nasıl ruhsata işlettirebilirim? Tekrar muayeneye girmemiz gerekir mi? Teşekkürler

Hocam anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla o evrakların üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmiş o yüzden o evrakların artık hiç bi geçerliliği olmaz. senin yeniden proje çizip sızdırmazlık raporu alıp muayene istasyonuna gitmen gerekiyo boş yere o evraklar için kargo parası verme ve o eski evraklarla muayene yapmaya gitme muayenen de yanar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetaltunok

quote:

Arkadaşlar, bir tanıdıktan iş karşılığı araç aldık. Araç ilk sahibinden bildiğimiz gördüğümüz bir araçtı. LPG'liydi ve biz ruhsata işli biliyorduk, alırken de ruhsata bakmadık, muayenesi falan da yoktu, sahibi yaptıracağını söyleyip 3 ay oyaladı baktık yaptıracağı yok biz yaptıralım dedik ve aracı üstümüze aldık.

Hocam anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla o evrakların üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmiş o yüzden o evrakların artık hiç bi geçerliliği olmaz. senin yeniden proje çizip sızdırmazlık raporu alıp muayene istasyonuna gitmen gerekiyo boş yere o evraklar için kargo parası verme ve o eski evraklarla muayene yapmaya gitme muayenen de yanar.

peki yeniden projeyi çizip onaylarlar mı? yani bu montajı yapmayan birisi bu işe imza atar mı? muayeneye zaten bir kere gittik hocam tekrar lpg'yi işlettirmeye gideriz de önce tescil kuruluşuna gideceğim bakalım kabul ettirebilirsem zorlayacağım biraz

• quote:

quote:

quote:

peki yeniden projeyi çizip onaylarlar mı? yani bu montajı yapmayan birisi bu işe imza atar mı? muayeneye zaten bir kere gittik hocam tekrar lpg'yi işlettirmeye gideriz de önce tescil kuruluşuna gideceğim bakalım kabul ettirebilirsem zorlayacağım biraz

hocam evrakların üzerinden 1 yıl geçmişse tescil kuruluşu kabul etmez sen yine dene istersen .
    Bayi kontrolünü yapar eksiği yoksa projeni verir varsa tamamlarsın eksikleri ondan sonra alırsın projeni alırsın ve muayene gidersin ama muayene ücretini tekrar verirmisin onu bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetaltunok -- 11 Şubat 2013; 23:30:47 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

hocam evrakların üzerinden 1 yıl geçmişse tescil kuruluşu kabul etmez sen yine dene istersen .
    Bayi kontrolünü yapar eksiği yoksa projeni verir varsa tamamlarsın eksikleri ondan sonra alırsın projeni alırsın ve muayene gidersin ama muayene ücretini tekrar verirmisin onu bilmiyorum.

Hocam sorunu nasıl çözdünüz

• quote:

Hocam sorunu nasıl çözdünüz

Merhaba, zaten buraya da yazacaktım da dün hallettim, aracın satışını ankara etimesgut'ta almıştım, yıllık iznimi kullandığımdan geçen cuma konya'ya gitmiştim.

Önce konya'daki trafik tescile gittik, onlar burada değil de ankara'da kolaylıkla hallolacağını söylediler. Sırf bu iş için tatili erken bitirip perşembe akşamdan ankara'ya geldim ve cuma sabahı etimesgut ilçe emniyete gittim. Kendi adıma 2 adet Ek-1 doldurttum (10 TL) Gecikme cezası ödedim (peşinde 57,50 TL) LPG evrakları ile ruhsata işletip yeni ruhsatımı aldım (eve postayla gelecek olan tescil kağıdı olduğundan ona ücret ödemedim)

Sonra daha önce ağır kusur veren istanbul yolu tüvturk muayene istasyonuna gittim, sağolsunlar çok yardımcı oldular tekrar tekrar teşekkür ediyorum, orada muayeneden de geçtim, ruhsatta boş yer olmadığından kendi düzenledikleri bir evrağa muayene yaptılar, sonra tekrar emniyete gittim, onlar da şaşırdılar ne çabuk geldim diye, ruhsatın diğer sayfasını da değiştirttim (89 TL) ve işlem tamam... Tüm bu işlemler 3 saatte bitti

• bende bursadan bir araba aldım.lpg si işletilmemiş yeni taıldı.muayenesi mart 12 de.
    öncelikli sorum şu:aracı aldığım adam bana bursadan lpgyi taktırdığı yerden evrakları alıp göndereceğini söylüyor.ben o evraklarla mmo ya gidip gaz sızdırmazlık işlemlerini yapabilirmiyim? bazı yerlerde okuyorum dediklerine göre lpg hangi şehirde takıldıysa o şehirin mmo sundan alınacak diyorlar gaz sızdırmazlık raporu doğru mu bu?

ikincisi ise lpg işletme ve muayene işlemlerini sırayla yazacak ve bu işlemleri ilk kez yaptırmış biri buraya yazabilirse çok kişi duacı olur...
  • benim aldığım adamda yollayacağım dedi ama şimdi telefonlarıma çıkmıyor..tüpün garantiside bittiği için ekstradan bir de tüp değişecek..
    bu işlemleri yapabilmek için 1 tam gününü ve tonla para harcayacaksın..akıllı adamın yapacağı bir iş değil ruhsatsız araba almak..
    ben burada devlete ve ana dağıtım firmalarına çok kızıyorum..Tüp işletmek için 3 gün süre vereceksin..yok muayenesine daha varmış..yok fatura 1 ay geçerliymiş hiç birine izin vermemeli..piyasa çakal çukal dolmuş..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oprema -- 18 Şubat 2013; 12:54:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: seckin6161

bende bursadan bir araba aldım.lpg si işletilmemiş yeni taıldı.muayenesi mart 12 de.
    öncelikli sorum şu:aracı aldığım adam bana bursadan lpgyi taktırdığı yerden evrakları alıp göndereceğini söylüyor.ben o evraklarla mmo ya gidip gaz sızdırmazlık işlemlerini yapabilirmiyim? bazı yerlerde okuyorum dediklerine göre lpg hangi şehirde takıldıysa o şehirin mmo sundan alınacak diyorlar gaz sızdırmazlık raporu doğru mu bu?

ikincisi ise lpg işletme ve muayene işlemlerini sırayla yazacak ve bu işlemleri ilk kez yaptırmış biri buraya yazabilirse çok kişi duacı olur...

Hocam proje hangi ilde alındıysa o ilin mmo sundan sızdırmazlık raporu alınması gerekiyo ya aracı bursaya götürmen gerekiyo yada bulunduğun ilde bir yetkili bayiye gidip proje çizdirmen gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: oprema

benim aldığım adamda yollayacağım dedi ama şimdi telefonlarıma çıkmıyor..tüpün garantiside bittiği için ekstradan bir de tüp değişecek..
    bu işlemleri yapabilmek için 1 tam gününü ve tonla para harcayacaksın..akıllı adamın yapacağı bir iş değil ruhsatsız araba almak..
    ben burada devlete ve ana dağıtım firmalarına çok kızıyorum..Tüp işletmek için 3 gün süre vereceksin..yok muayenesine daha varmış..yok fatura 1 ay geçerliymiş hiç birine izin vermemeli..piyasa çakal çukal dolmuş..

Hocam bayiler zaten projeyi verip kurtulmak istiyor bizim halkımız 50 60 tl fazla muayene para vermemek için projeyi almıyolar. Soruna gelecek olursam lpg nin garantisi doldu diye tüp değiştirmene gerek yok. Tank 03/2008 ve sonrasına aitse tankı değiştirmenize gerek yok. sadece proje parası verirsiniz.

• merhaba arkadaşlar,benim aracımın muayenesi nisan ayında,bende lpg taktırmak istiyorum muayeneden önce taktırırsam 2 keremi muayeneye götürmek zorunda kalacağım..teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkingfb

merhaba arkadaşlar,benim aracımın muayenesi nisan ayında,bende lpg taktırmak istiyorum muayeneden önce taktırırsam 2 keremi muayeneye götürmek zorunda kalacağım..teşekkürler.

Hayır yaptırmanıza gerek yok....muayene tarihinde süre sıfırlanır ve üstüne ilgili süre eklenir (Binek,Ticari v.s oluşuna göre)

sizin zaten muayene süresine az süre kalmış beklemenizi gerektirecek avantajlı bir durumunuz görünmüyor, yaptırın çıksın aradan..
  • 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.