Şimdi Ara

Kalp sancısı - sebep?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
45
Cevap
1
Favori
133.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Meraba. 20 yaşında üniversite öğrencisiyim ve bir süredir göğüs bölgemde çeşitli sıkıntılar yaşıyorum. İlk ciddi sorun bu ocak ayında final döneminde birden göğsüme bir sancı saplanıp halsizleşmemle ortaya çıktı. Ondan önce de bir iki kez sancı saplandığı olmuştu ama hiç bu kadar yoğun ve etkili olmamıştı. Yurttan ambulansla acile kaldırıldım. Birkaç tetkik yapıldı, doktorlar hiç bir şey bulamadı aynı gece yurda geri döndüm. Bu olaydan bir iki gün sonra bir özel hastaneye kontrole gittim. EKG çekildi. Gene bir şey bulamadılar. Sonuç olarak bu olayı sınav stresine bağladık yani psikolojik kaynaklıydı. Bundan sonra ciddi bir ağrı yaşamadım, ama gene de bazen küçük sancılar olabiliyordu. Ta ki son birkaç güne kadar. Masatenisi oynarken daha başlamamla birlikte gene bir sancı, gene bir halsizlik, ama ben inat ederek gene oynamaya devam ettim. Fakat bu sancı hafifleyerek yatana kadar sürdü. Sancıyı tarif etmem gerekirse, göğsün sol bölümünde bıçak saplanması gibi, vücudun hareketine göre şiddetleniyor, özellikle öne doğru eğildiğimde batma artıyor. Derin nefes almamı engelliyor, çünkü derin nefes aldığımda batma hissi çok daha kuvvetleniyor. Ek olarak halsizlik. Vücudun başka hiçbir bölümünde ağrı olmuyor, sadece göğsün solunda. Bu son masatenisi sancısından sonra birkaç gün sonra yani bugün, bunu yazmadan birkaç dakika önce birden gene sancı başladı, ve ben de bunu yazmaya karar verdim. Şu an batma hissi devam ediyor. Şimdi sizlerden ricam bu duruma bir tanı koymanız, artık psikolojik olmadığına kesin eminim, yalnız bir de şu bilgiyi belirtmem gerek, bende doğuştan kapakçık asimetrisi var, fakat danıştığım bütün doktorlar bunun sorun yaratmayacağını söyledi, ayrıca son EKG çekiminde doktor herhangi bir anormallik olmadığını söyledi. Yani ağrı bu asimetriden kaynaklanmıyor. Kusura bakmayın uzun oldu, ancak verebildiğim kadar bilgi vermek istedim. İlginize şimdiden teşekkürler.

• Geçmiş olsun öncelikle. Benimde sol göğsümde ağrılar vardı. Doktor "Kas Sıkışması" teşhisini koydu.
    Valla ağrılar başladığında bende bazı hareketlerimi kısıtlıyordu. Örneğin : aşağıya doğru bakamıyordum.
    Sonra kas gevşetici bir ilaç verdi.Düzenli kullanma sonucunda ağrılar geçti.

İstersenwww.revir.com şikayetini buraya da yazabilirsin.

Tekrar geçmş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kahve uzmanı

Geçmiş olsun öncelikle. Benimde sol göğsümde ağrılar vardı. Doktor "Kas Sıkışması" teşhisini koydu.
    Valla ağrılar başladığında bende bazı hareketlerimi kısıtlıyordu. Örneğin : aşağıya doğru bakamıyordum.
    Sonra kas gevşetici bir ilaç verdi.Düzenli kullanma sonucunda ağrılar geçti.

İstersenwww.revir.com şikayetini buraya da yazabilirsin.

Tekrar geçmş olsun.
    Geçmiş olsun Really. Belirtmiş olduğun sıkıntılarının neredeyse hepsini ben de bir üniversite öğrencisi olarak yaşadım. Sanki birisi iğne batırıyordu göğsüme, senin de dediğin gibi ne zaman derin nefes almaya kalksam ağrı daha da şiddetleniyordu. GATA' da tetkikler yapıldı, EKG çekildi, bir gün boyunca kalp ritmlerinin dinlenmesi için vücudumda aletle dolaştım. Ama kayda değer birşey bulamadılar. Stres kaynaklı olacabileceği söylendi, spor yapmam, asitli gıdalardan uzak durmam, düzenli uyku uyumam gerektiği söylendi. Bir de midede oluşan gazların da kalbi sıkıştırdığı belirtilmişti. O günden sonra söylenenlere dikat etmeye başladım ve de Allah a şükür o gün bugündür herhangi bir sıkıntım yok.

Yani biraz gündelik hayatımıza dikkat etmemiz gerekiyor Really.

Tekrar geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede sıkıntından kurtulursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: _SoundofSilence_

Geçmiş olsun Really. Belirtmiş olduğun sıkıntılarının neredeyse hepsini ben de bir üniversite öğrencisi olarak yaşadım. Sanki birisi iğne batırıyordu göğsüme, senin de dediğin gibi ne zaman derin nefes almaya kalksam ağrı daha da şiddetleniyordu. GATA' da tetkikler yapıldı, EKG çekildi, bir gün boyunca kalp ritmlerinin dinlenmesi için vücudumda aletle dolaştım. Ama kayda değer birşey bulamadılar. Stres kaynaklı olacabileceği söylendi, spor yapmam, asitli gıdalardan uzak durmam, düzenli uyku uyumam gerektiği söylendi. Bir de midede oluşan gazların da kalbi sıkıştırdığı belirtilmişti. O günden sonra söylenenlere dikat etmeye başladım ve de Allah a şükür o gün bugündür herhangi bir sıkıntım yok.

Yani biraz gündelik hayatımıza dikkat etmemiz gerekiyor Really.

Tekrar geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede sıkıntından kurtulursun.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler arklar. Umarım dediğiniz gibi kas sıkışması veya strestendir. Ama başka fikri olan da yazsın lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: Really

Teşekkürler arklar. Umarım dediğiniz gibi kas sıkışması veya strestendir. Ama başka fikri olan da yazsın lütfen.

Alıntıları Göster
    Ben de 20 yaşındayım.Lise 2 de iken bende de olmuştu ilk kez ama senin anlattığın kadar şiddetli değildi.Sadece biraz rahatsız ediyordu.Acile gitmiştik,akciğer filmi çektiler,doktor sınavlarım olup olmadığını sormuştu.Bir kez daha gittiğimde EKG çektirdim birşey çıkmadı.Strestenmiş,geçti sonra.Bazen ara ara çok sinirlenirsem,üzülürsem çok hafif bir ağrı hissederim göğsümde ben de.Detaylı bir kalp muayenesinden geçmedim ama babamda kalp kapaçıkları ile ilgili ufak bir sorun var,aynısı bende de olabilir diye düşünüyorum.Allah'a şükür bir sorunum yok şimdilik.Ama psikolojik bu,rahat olmanı öneririm.Geçmiş olsun arkadaşım.

• quote:

Orijinalden alıntı: BetterBosh

Ben de 20 yaşındayım.Lise 2 de iken bende de olmuştu ilk kez ama senin anlattığın kadar şiddetli değildi.Sadece biraz rahatsız ediyordu.Acile gitmiştik,akciğer filmi çektiler,doktor sınavlarım olup olmadığını sormuştu.Bir kez daha gittiğimde EKG çektirdim birşey çıkmadı.Strestenmiş,geçti sonra.Bazen ara ara çok sinirlenirsem,üzülürsem çok hafif bir ağrı hissederim göğsümde ben de.Detaylı bir kalp muayenesinden geçmedim ama babamda kalp kapaçıkları ile ilgili ufak bir sorun var,aynısı bende de olabilir diye düşünüyorum.Allah'a şükür bir sorunum yok şimdilik.Ama psikolojik bu,rahat olmanı öneririm.Geçmiş olsun arkadaşım.

Alıntıları Göster
    Benim Sol Tarafımda kol omuz bölgesinde bi ağrı vardı doktora gittim birşeyin yok sadece kendini soğukdan korumalısın dedi

• quote:

Orijinalden alıntı: jetbilgi

Benim Sol Tarafımda kol omuz bölgesinde bi ağrı vardı doktora gittim birşeyin yok sadece kendini soğukdan korumalısın dedi

Alıntıları Göster
    Ya bunun için bu kadar tetkike ne gerek var? Eğer bıçak batması gibi saplanıyorsa; kas, kaburga, vb. bişeyden kaynaklanıyordur, bide hareket edince, derin nefes alınca daha çok oluyor diyorsun. Kalp ağrısı farklıdır, örneğin çok koşup yorulmaya ve çarpıntıya rağmen zorlayınca olan ağrı farklıdır, böle ayırabilirsin ikisini rahatlıkla. Ben taşikardi şikayeti ile gittiğimde dediğin olayıda sölemiştim doktorun tepkisi "olur o öyle bişe değil" şeklindeydi direk Ayrıca stressten de olduğunu sanmıyorum bunun, stressten olsa daha panik atak benzeri şeyler olurdu. Direk fiziksel bişey, bir arabanın mekanik parçalarının birbirine sürtmesi gibi. Bide önemle belirteyim böle şeyleri çok fazla takarsan o şeye korku geliştirirsin işte o zaman gerçekten kalbin ağrır gibi gelir kalp krizi geçiyorum sanarsın (panik atak) Kafana takma ve bu konu hakkında (örneğin kalp krizi belirtileri gibi) araştırma YAPMA. Eğer kardiyoloji tetkikleri yapılmamış olsaydı böyle demezdim, ama madem bunlar yapılmış kesinlikle irdeleme. Zaten tanıdığım doktorların çoğu internetteki sağlık bilgilerine karşılar. Hasta okuyup kendine teşhiş koyuyor sonra doktora gidiyor, o kendi koyduğu teşhiş yanlış olsa bile bi türlü rahat edemiyor "acaba" kuşkuları ile o hastalığa korku geliştiriyor, hastalık hastası olabiliyor. Tesadüf eseri o hastalığın belirtilerinden biri olduğunda da korkmaya başlıyor. Mesela bir arkadaşımın göğsünde benzer bir ağrı oldu "kalp krizimi geçiriyorum acaba" "sanki kolumda uyuştu gibi" falan derken kendi kendini korkutup, adranalin salgılatıp çarpıntı yaratıp en sonunda panik atağa benzer bi durum oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ex1983Pax

Ya bunun için bu kadar tetkike ne gerek var? Eğer bıçak batması gibi saplanıyorsa; kas, kaburga, vb. bişeyden kaynaklanıyordur, bide hareket edince, derin nefes alınca daha çok oluyor diyorsun. Kalp ağrısı farklıdır, örneğin çok koşup yorulmaya ve çarpıntıya rağmen zorlayınca olan ağrı farklıdır, böle ayırabilirsin ikisini rahatlıkla. Ben taşikardi şikayeti ile gittiğimde dediğin olayıda sölemiştim doktorun tepkisi "olur o öyle bişe değil" şeklindeydi direk Ayrıca stressten de olduğunu sanmıyorum bunun, stressten olsa daha panik atak benzeri şeyler olurdu. Direk fiziksel bişey, bir arabanın mekanik parçalarının birbirine sürtmesi gibi. Bide önemle belirteyim böle şeyleri çok fazla takarsan o şeye korku geliştirirsin işte o zaman gerçekten kalbin ağrır gibi gelir kalp krizi geçiyorum sanarsın (panik atak) Kafana takma ve bu konu hakkında (örneğin kalp krizi belirtileri gibi) araştırma YAPMA. Eğer kardiyoloji tetkikleri yapılmamış olsaydı böyle demezdim, ama madem bunlar yapılmış kesinlikle irdeleme. Zaten tanıdığım doktorların çoğu internetteki sağlık bilgilerine karşılar. Hasta okuyup kendine teşhiş koyuyor sonra doktora gidiyor, o kendi koyduğu teşhiş yanlış olsa bile bi türlü rahat edemiyor "acaba" kuşkuları ile o hastalığa korku geliştiriyor, hastalık hastası olabiliyor. Tesadüf eseri o hastalığın belirtilerinden biri olduğunda da korkmaya başlıyor. Mesela bir arkadaşımın göğsünde benzer bir ağrı oldu "kalp krizimi geçiriyorum acaba" "sanki kolumda uyuştu gibi" falan derken kendi kendini korkutup, adranalin salgılatıp çarpıntı yaratıp en sonunda panik atağa benzer bi durum oldu.

Alıntıları Göster
    gogus agrısı
    1..kalpten(kalp krızı aort stenozu)
    2..ac lerden(pnomotoraks gıbı)
    3..damarlardan(pulmoner embolı)
    4..bagırsak sıstemınden(reflu vs)
    5..kas ve ıskelet sıstemınden(kostokondrıt bursıt)
    6..meme vs dıger sebeplerle olusabılır

ayrımını sızın yapmanız mumkun degıl onemsız dıyebılırsınız kalp krızı gecırıyorda olabılırsınız kalp kırızı gecırıyorum sanıp gaz sancısı da olabılır eger kalp krızı gecırdıgınızı dusunuyosanız asprın cıgneyıp en yakın acıl e basvurun (su ara kalp krızı gecırme sayısı arttı)
    not:kalp krızı agrısı omza vurabılır agrısı cok sıddetlıdır ama bazen karın agrısı gıbı de olusabılıyor onun ıcın ayrımı yapılmalıdır

• quote:

Orijinalden alıntı: doktorbursa

gogus agrısı
    1..kalpten(kalp krızı aort stenozu)
    2..ac lerden(pnomotoraks gıbı)
    3..damarlardan(pulmoner embolı)
    4..bagırsak sıstemınden(reflu vs)
    5..kas ve ıskelet sıstemınden(kostokondrıt bursıt)
    6..meme vs dıger sebeplerle olusabılır

ayrımını sızın yapmanız mumkun degıl onemsız dıyebılırsınız kalp krızı gecırıyorda olabılırsınız kalp kırızı gecırıyorum sanıp gaz sancısı da olabılır eger kalp krızı gecırdıgınızı dusunuyosanız asprın cıgneyıp en yakın acıl e basvurun (su ara kalp krızı gecırme sayısı arttı)
    not:kalp krızı agrısı omza vurabılır agrısı cok sıddetlıdır ama bazen karın agrısı gıbı de olusabılıyor onun ıcın ayrımı yapılmalıdır

Alıntıları Göster
    derin nefes almaya çalıştığında iğne batıyor gibi oluyorsa kalbinin üzerinde , benim deneyip başarılı olduğum bir deneyimim var sende onu dene istersen ;)

içindeki tüm havayı dışarı boşalt ve ciğerlerini hızlıca havayla doldur yani hızlıca nefes çek içine

(biliyorum acıyacak ve korkacaksın fakat derince ciğerlerin dolana kadar nefes aldıktan sonra kalbinin içinde '' ÇIT '' diye bir ses duyacaksın ve düzelecek)

benim başıma çok geliyordu bu , birgün kafam attı dedim ölürsem ölürüm...derince bir nefes aldım ve düzeldi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: DeathWing

derin nefes almaya çalıştığında iğne batıyor gibi oluyorsa kalbinin üzerinde , benim deneyip başarılı olduğum bir deneyimim var sende onu dene istersen ;)

içindeki tüm havayı dışarı boşalt ve ciğerlerini hızlıca havayla doldur yani hızlıca nefes çek içine

(biliyorum acıyacak ve korkacaksın fakat derince ciğerlerin dolana kadar nefes aldıktan sonra kalbinin içinde '' ÇIT '' diye bir ses duyacaksın ve düzelecek)

benim başıma çok geliyordu bu , birgün kafam attı dedim ölürsem ölürüm...derince bir nefes aldım ve düzeldi :)

Alıntıları Göster
    İlahi kagefelanfilan.. :)

Bende rüzgarda kaldığımda benzer sancılar kalbimin yakınlarına giriyor fakat, bunun kalbimle değil etrafındaki kaslarla alakalı olduğunu anlayabiliyorum. Umarım seninki de öyle birşeydir. Daha önce söylendiği gibi gaz kaynaklı da olabiliyor. O zaman da ostturuverdim amaney şarkısını söyle ve üstüne düşeni yap :)

Bu arada helvanın yenmesi söz konusu olursa bir şekilde bana haber ulaştır, helvayı severim. Arkandan nasıl bilirdiniz diye sorarlarsa yalancı tanıklık ta yaparım, iyi bilirdik derim yani.. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: yigitboylu

İlahi kagefelanfilan.. :)

Bende rüzgarda kaldığımda benzer sancılar kalbimin yakınlarına giriyor fakat, bunun kalbimle değil etrafındaki kaslarla alakalı olduğunu anlayabiliyorum. Umarım seninki de öyle birşeydir. Daha önce söylendiği gibi gaz kaynaklı da olabiliyor. O zaman da ostturuverdim amaney şarkısını söyle ve üstüne düşeni yap :)

Bu arada helvanın yenmesi söz konusu olursa bir şekilde bana haber ulaştır, helvayı severim. Arkandan nasıl bilirdiniz diye sorarlarsa yalancı tanıklık ta yaparım, iyi bilirdik derim yani.. :)

Alıntıları Göster
    Arkadaşım sana tavsiye edebileceğim şey şu; eğer ağrıların devam eder ve tıbbi tetkiklerde kalbin temiz çıkarsa lütfen bir beyin cerrahına görün ve boyun fıtığı için tetkikler yapılsın (büyük bir ihtimalle mr isteyecektir), boynunda ağrı v.b. olmayabilir,bu seni yanıltmasın.
    Kalp damarcılar nedense bu hususu bildikleri halde hastaya pek söylemezler.
    Kalp ağrısı şikayetiyle merkezlere başvuran hastaların azımsanamayacak bir bölümünün sorununun boyun fıtığı veya omurlarda (özellikle 3-4-5) deformasyon olduğu anlaşılmıştır.
    Bu ağrı bazen göğüs ağrısı da şeklinde olurken,bazen sadece boyunda ya da sadece göğüste kendisini gösterebilmektedir.
    Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: bobita

Arkadaşım sana tavsiye edebileceğim şey şu; eğer ağrıların devam eder ve tıbbi tetkiklerde kalbin temiz çıkarsa lütfen bir beyin cerrahına görün ve boyun fıtığı için tetkikler yapılsın (büyük bir ihtimalle mr isteyecektir), boynunda ağrı v.b. olmayabilir,bu seni yanıltmasın.
    Kalp damarcılar nedense bu hususu bildikleri halde hastaya pek söylemezler.
    Kalp ağrısı şikayetiyle merkezlere başvuran hastaların azımsanamayacak bir bölümünün sorununun boyun fıtığı veya omurlarda (özellikle 3-4-5) deformasyon olduğu anlaşılmıştır.
    Bu ağrı bazen göğüs ağrısı da şeklinde olurken,bazen sadece boyunda ya da sadece göğüste kendisini gösterebilmektedir.
    Geçmiş olsun.

Alıntıları Göster
    panik atak olma ihtimali var

• quote:

Orijinalden alıntı: EliNTeR

panik atak olma ihtimali var

Alıntıları Göster
    aynı şikayetle kalp sanıp ekg çektiren arkadaşım vardı, stresten kas sıkışmasıymış onunki ama yeniden olursa sende git çektir en azından 15 milyona şüphelerin gider...
  • quote:

Orijinalden alıntı: j butterfly

aynı şikayetle kalp sanıp ekg çektiren arkadaşım vardı, stresten kas sıkışmasıymış onunki ama yeniden olursa sende git çektir en azından 15 milyona şüphelerin gider...

Alıntıları Göster
    aynısı bende de var. geçen seneden beri ikide bir oluyor. ama çok acıyodu bezen bi kere başladı mı uzun sürüyodu. doktora gittim bişe bulunmadı.bende panikatak olmasından şüphe eddiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: apple_97

aynısı bende de var. geçen seneden beri ikide bir oluyor. ama çok acıyodu bezen bi kere başladı mı uzun sürüyodu. doktora gittim bişe bulunmadı.bende panikatak olmasından şüphe eddiyorum.

Alıntıları Göster
    aslında bu aralar yine oluyo
  • Bendede kalp ağrısı oluyor bazen ve gözlerim kararıyor. Ama ben gaz yapmıştır deyip geçiyorum. Bunu sizde deneyin çok iyi geliyor.Doktor ciddi bi üfürüm var dedi. Tamam dedim:) 3 yıldır tık yok. Arasıra ağrıyo gaz deyioroum geçiyo:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: vti_1.6

Bendede kalp ağrısı oluyor bazen ve gözlerim kararıyor. Ama ben gaz yapmıştır deyip geçiyorum. Bunu sizde deneyin çok iyi geliyor.Doktor ciddi bi üfürüm var dedi. Tamam dedim:) 3 yıldır tık yok. Arasıra ağrıyo gaz deyioroum geçiyo:)
    ama bence bu doğru değil.Çünkü bu senin kendi sağlığın ama kendini rahatlatman da çok iyi bi şey
  • quote:

ama bence bu doğru değil.Çünkü bu senin kendi sağlığın ama kendini rahatlatman da çok iyi bi şey

Alıntıları Göster
    çok saçma bi mesaj attımmmmmmmmm

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: apple_97

nEDEN Kİ?

• quote:

Orijinalden alıntı: vti_1.6

quote:

Orjinalden alıntı: apple_97

nEDEN Kİ?

Alıntıları Göster
    gogus agrısı ıhmale gelmez helekı aılenızde kalp hastası varsa obezsenız yag oranınız yuksekse sakın bır hayat yada cok streslı bır hayat yasıyorsanız kardıyolak a basvurun ;(olmadı kulak vurun)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.