DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
OVERCLOCK NEDİR-NASIL YAPILIR
996
Cevap
33
Favori
932.636
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   21 Aralık 2004 02:39:04
   ---Reklamsız görünüm için buraya tıklayınız---


   Bilgisayar meraklıları her zaman için mevcut sistemlerini biraz daha hızlı ve performanslı çalıştırmayı istemişlerdir.Forumumuzda da overclock bölümü oldukça ilgi görmektedir.Dolayısıyla overclock işine ilgi duyanlar her geçen gün artmaktadır.Bu işe yeni merak saranlar sürekli overclock'un ne olduğunu nasıl yapıldığını sormaktadırlar.Tek tek herkese cevap vermek mümkün olmadığından, overclock işine yeni başlayan yada başlamak isteyipte yeterli bilgi ve tecrübesi olmayanlar için yararlı olacağını düşündüğüm bu çalışmayı hazırladım.Mümkün olduğunca sade anlatmaya çalıştım.Umarım faydalanılır.

   Yalnız şunu unutmayalım; overclock, yapan kişinin sorumluluğu altındadır ve doğabilecek sorunlardan dolayı hiç bir şekilde editörler ve site sahipleri sorumlu tutulamaz.

   -----------------------------------------------------------------------

   Overclock Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl yapılır?

   Overclock Türkçede tam karşılığını birebir bulamasada en uygun "hız aşımı-hız aşırtma"gibi terimlerle ifade edilmektedir.Biz kısaca overclock'a bir işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamak diyebiliriz.

   Bu ne demektir?Diyelimki elimizde P4 3000 mhz bir işlemcimiz var biz bunu 3200 mhz de çalışmaya zorlar ve başarılı olursak overclock yapmış oluruz.
   Peki bunu nasıl yaparız?. Her işlemcinin bir iç frekansı vardır.Front side bus denilen (kısaca fsb) Türkçe olarak önyüz veri yolu diyebileceğimiz mhz cinsinden bir çalışma frekansı var ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile fsb hızını çarptığımızda işlemcinin asıl mhz ini bulmuş oluyoruz.Örnek olarak P4 3.0 ghz için bu değer fsb 200x15 olduğundan 3000 mhz dir.

   Şimdi önümüzde toplam mhz i arttırmak için 2 yol bulunduğunu öğrendik.

   Birinci yol Fsb hızını arttırmak,

   İkinci yol çarpan kat sayısını arttırmak suretiyle toplam mhz i arttırmaktır.Şimdi biz bu iki değerden fsb yada çarpan hangisini arttırırsak arttıralım elde ettiğimiz mhz değeri yükselecektir.Yani overclock yapmış olacağız.Malesef intel işlemcilerin genellikle çarpanları kilitli olduğu için bu değerle oynama yapılamıyor ve bu yüzden iş sadece fsb hızını artırmaya kalıyor.Amd işlemcilerde durum daha farklı, çoğunlukla çarpanları açık oluyor yada bazı yöntemlerle kilitli olsalar bile açılabiliyorlar.Bu durumda her iki değerlede oynama imkanı doğduğu için daha esnek overclock imkanımız olabiliyor amd işlemcilerde.Aslında şunuda unutmamakta fayda var.Her ne kadar çarpanlarla oynama çeşitliliğimiz olsa bile overclockta en yüksek performansın fsb hızını arttırmakla elde edilebileceğini unutmayın.Nedeni ise yüksek fsb hızlarında buna bağlı olarak,bellek denetleyicisi, depolama aygıtları denetleyicileri ve AGP/PCI saat hızları da artar.Tabi AGP/PCI saat hızları yüksek overclocklarda sorun çıkarabildiği için stabilite için modern anakartlara bu hızı sabitleme özelliği ilave edilmiştir.

   Şimdi adım adım overclock yapmaya başlayalım.

   Öncelikle şunu belirtmeliyim ki overclock için en önce boardumuzun bu işe elverişli olarak üretilmiş olması gerekmektedir.Yani overclock için neler gerekiyorsa her özelliğin mevcut olması gerekiyor.Bu özellikleri aşağıdaki resimlerlede göreceksiniz.Overclock'a niyetlendiyseniz öncelikle uygun bir board edinmelisiniz yoksa overclock için doğru düzgün özellik sunmayan anakartlarla bu işe koyulmak boşuna uğraş ve moral bozukluğu olacaktır.Tabi iş sadece board ile bitmiyor.Overclock için buna yatkın birde işlemci bulmamız gerekiyor.Bu iş öylesine ilginç ki her işlemcinin overclock perfromansı aynı olmuyor.Üretim tarihleri,üretim yerleri,kodları bir işlemcinin overclock performansını değiştirebiliyor hatta öyleki bazen aynı üretim yer tarih ve kodlarına sahip iki işlemcide bile aynı overclock değerlerine ulaşamayabiliyorsunuz.Yani bu iş öncelikle şans işi tabi ama önce overclock forumlarında hangi cpu ve kodların overclocka daha yatkın olduğuna dair bilgi edinmekte ve işlemci seçiminide ona göre yapmakta fayda var.
   İşlemcimizide seçtikten sonra iş tabiki yine bitmiyor;sırada ram var.Eğer stabil bir overclock yapmak ve maximum performans almak istiyorsak ramlerimizin kaliteli ve cas gecikmesinin (cl2-cl2,5-cl3 gibi.düşük değer daha iyi) mümkün olan en düşük değerlerde olması gerekiyor.
   Buna ilaveten overclock yapılan parçaların enerji ihtiyaçları artacağından mutlaka kaliteli ve en az 400 watt lık bir powersupply ımızın olması gerekiyor.
   Tabi son olarak en önemli konu soğutma.Overclock edilen sistemimiz daha fazla ısınacağı için (en başta cpu) çok daha iyi bir soğutmaya sahip olmamız gerekiyor.
   Aslına bakarsak overclock işi oldukça pahalı ve riskli bir hadisedir.Farkındaysanız sözünü ettiğim tüm enstrümanlar normallerinden daha pahalı olan şeyler.Her şeyin iyisini almak durumunda olduğumuzdan bu iş haliyle pahalıya gelecektir.(Tabi bazen umulmadık uygun fiyatlı ürünlerede denk gelerek ucuza mal etmek de mümkün) Elbette pahalı donanımlarımızın zarar görme riskide vardır her zaman için.

   Riskli ve pahalı,peki o zaman niçin overclock yapıyoruz?

   Bu soruya verilecek en kısa ve öz cevap hazdır,ihtirasdır.İnsanı bir kere sardımı kolay kolay kurtulmak mümkün değildir :(

   Overclock için öncelikle boardumuzun biosu dediğimiz temel ayaralamaların bulunduğu kısma girmemiz gerekiyor. (Her ne kadar windows üzerinden de overclock yapma imkanı olsada sağlam overclockcular tarafından tercih edilen bir tarz olmadığından o konuya hiç girmeyeceğim)
   Pc açılırken del tuşuna basarak biosa girilir.Ben yaygın olduğu için i865 çipsete sahip kendimde kullandığım abit AI7 nin biosundan örnek verceğim.
   Diğer boardlarda üç aşağı beş yukarı aynı gibidir.   Abitin meşhur soft menüsünden cpu,ram,agp frekans ve voltaj ayarlarının bulunduğu en can alıcı bölüme giriyoruz.   Üstte görüldüğü gibi default ayarlardaki görünümümüz bu.Tüm değerlerimiz olması gerektiği gibi yani default.


   Bize default değerler lazım olmadığı için "cpu operating speed"seçeneğini "user defined"yapıyoruz ki cpu fsb ,cpu:ram oranı ve agp/pci ayarları açık hale gelsin. Çünkü bu değerlerle oynayarak overclock yapacağız.

   Öncelikle fsb miktarını biraz arttırıyoruz ben 200 mhz den 250 ye çıkardım ama cpu ma güvendiğim için direkt bu değeri denedim. Siz azar azar arttırmayı deneyin aceleci olmayın. Mesela önce 210 mhz e çıkarın sonra 220 ye.
   Dikkatinizi çektiyse ben cpu:ram ratio(oranı) nı 1:1 yaptım bu ne demek? Bu cpu ile ramlerimin 1:1 eşit aynı mhz de senkron çalışacağı anlamına geliyor. Tabi benim ramlerim DDR 566 olduğu için (2x 283 mhz) cpu ile senkron rahatlıkla çalışabilmekte. Eğer sizin elinizde bu değerlerde çalışan ramler yoksa bu değeri düşürmelisiniz.

   (Bazı boardlarda bu şekildede yer alabilir cpu:ram oranı sizi şaşırtmasın)
   Yani eğer DDR 400 ramlere sahipseniz ve ramlerinizin 200 mhz üzerinde çalışamayacağına eminseniz bu oranı yukarıdaki görülen seçeneklerdeki gibi 5:4 yapmalısınız ki sistem çakılmasın. Bence önce ramlerle uğraşmak yerine öncelikle işlemcinizin sınırını bulabilmek amacıyla ram oranınızı düşük bir oranda tutun,mesela 3:2 gibi. Bu durumda ramler daha düşük değerlerde çalışacağı için cpu sınırını tayin etmenize engel olamayacaklardır.

   Cpu nın sınırını nasıl bulacağız?

   Öncelikle default voltajında mhz olarak gidebildiği yere kadar arttıracağız. Her arttırdığımızda pc yi kapatıp açıp stabilitesini ve en önemlisi cpu sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Eğer stabilite ve ısınma sorunu yoksa bu iyi haber demektir yolumuza devam edebiliriz. Tekrar tekrar biosa girip fsb hızını arttırdıktan sonra diyelimki işlemcimiz artık 240 fsb de çakılmaya stabilliğini kaybetmeye başladı. Ha tabi bunu nasıl anlıyoruz ,stabiliteden kasıt öncelikle fsb arttırırmından sonra windowsa sorunsuz bir biçimde girmesi ve bir kaç bench programıyla sandra,pc mark vs. gibi yapılan testleri başarıyla reset,donma vs.olmadan tamamlamasıdır. Bunlardan geçemiyorsa reset yada donma oluyorsa bu demektir ki cpu muzun default voltajındaki sınırına gelmiş bulunuyoruz. Ne yapacağız?Tekrar biosa giriyoruz.   Üstte görüldüğü gibi cpu core voltajını bir miktar arttırmak işe yarıyabilir. Bu stabilitesi bozulan işlemciye yardımcı olabilir. Bunu yaparken azar azar yapmakta fayda var çünkü overclockda en tehlikeli hadise voltaj olayıdr,fazla voltaj direkt cpu nuzu götürebilir.İntel işlemcilerde (northwood) 1.7 voltu aşmamanız en doğru yol olacaktır.Buna kabaca default voltajın %15 fazlasını aşmamak ta diyebiliriz.
   Bu şekilde voltaj arttırımlarıyla stabilite sağlandıktan sonra yeniden fsb arttırımlarına giderek cpu nun çıkabileceği stabil en yüksek değeri buluruz. Bahsettiğim gibi test programlarıyla denedikten sonra en uygun değeri buluruz. Tabi tekrar ediyorum tüm safhlarda cpu sıcaklığını kontrol altında bulundurmalısınız. Cpu nuzun default durumdaki sıcaklığının %25 den fazla artmamasına dikkat edin. Her ne kadar bazı boardlar sıcaklığı doğru okumasalarda dediğim gibi en doğru yol default halindeki değer ile overclock sonrası değeri%25 ten fazla olmaması. Fazla sıcaklık demek tehlike demek,işlemcinin çok yıpranması demek,stabilitenin bozulması demek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

   Şimdi sıra geldi ramlerimizi yoklamaya;
   Şimdi ramlerin sınırını bulacağız. Bunu önce yukarıda görüldüğü üzere cpu:ram oranıyla oynayarak bulacağız. Eğer ramlerimiz zaten hızlıysa DDR500 ve üzeri zaten pek sorun çıkmayacaktır fakat ramlerimiz DDR 400 yada daha düşüğü ise 1:1 cpu/ram oaranını kaldıramayabilir. Bu durumda mecburen ramleri daha düşük bir değerde çalıştırmak zorunda kalacağız mesela 3:2 yada 5:4 gibi. Fakat bu ramlerin sağı solu belli olmuyor bazen oem bir ram alıyorsunuz DDR 400 yada 366 ve normalde bu değerlerde çalışması gerekiyorken sizi şaşırtıyor ve neredeyse DDR 500 hızlarında bile çalışabiliyor. Bunu deneyerek bulacaksınız. Aynı cpu gibi denediniz ve bir yerden sonra sistem çakıldı. Cpu muzun sınırını bildiğimiz için cpu dan şüphelenmiyoruz. Cpu voltajını arttırdığımız gibi ram voltajını arttırmakta fayda sağlayabiliyor.   Resimdeki gibi ram voltajını arttırarak en stabil ve max değerini buluyoruz.Tabi bazı ramler voltajı sevmeyebilir ve voltaj tam tersi etkide yapabilir.Voltajı seven ramlere denk geldiysek şanslıyız bu ramlerle epeyce yukarı mhz lere çıkabiliriz.
   Ramlerinde sınırını bulduk şimdi geldik ram timingleriyle oynamaya yani ramlerimizi daha düşük cl değerleriyle daha agresif çalışmaya zorlamaya.Düşük cl değeri daha çabuk veri döngüsü olacağı için daha fazla performans demektir.Bunun içinde ana menümüzden advanced chipset features a girerek yapıyoruz.   Buradan DRAM timing selectable dan manuel yaparak seçeneklerin açılmasını sağlıyoruz   Resimde görüldüğü gibi buradaki ram zamanlamalarını deneme yanılma yoluyla düşürmeye çalışıyoruz. Dediğim gibi ne kadar düşük değer o kadar performans. Tabi her ramin kaldırabileceği timingler farklıdır. Benim buradan şu ayarlarda olsun demem mümkün değil. Deneyerek bulacaksınız. Bulabildiğimiz en düşük ram zamanlaması beraberinde stabiliteyide sunuyorsa ram lerimizide azami derecede overclock etmişiz demektir.
   Bu arada i875 çipsetlerdeki ramlere artı bir performans daha getiren PAT (Performance Acceleration Technology) hadisesi i 865 chipset boardlarda değişik adlar adı altında sunulabiliyor. Bu kiminde Hyper Path adı altında kiminde game accelerator adı altında sunuluyor.Bunlarıda deneyerek buluyorsunuz.Çünkü her ram ve i865 board bu özellik aktif edildiğinde stabil çalışmayabiliyor.

   Tüm bu denemeleri yaparken overclock ettiğiniz bileşen cpu yada ram yaptığınız arttırımı hazmedemediğinde sisteminiz kilitlenip hiç açmayabilir. Telaş etmeyin, bunlar olağan durumlardır. Çaresi, cereyanı kesip beş on saniye bekledikten sonra insert tuşuna basılı tutarak sistemi yeniden açmaya çalışmak. Bazen buda çare olmaz o zaman board üzerinde bulunan clear cmos jumper ile biosu resetleyerek default değerlerde açılmasını sağlamalısınız.Tabi bu tüm yaptığınız ayarlamaları sil baştan yeniden yapmanız demektir.
   (Önce boardunuzu iyi tanımalısınız.Kitapçığını inceleyip ne nerede öğrenmelisiniz)

   Bu arada amd den de bir örnek vereyim.En meşhur ve performanslı chipseti nforce2 ve tabiki abit nf7 den bir örnek.   Bu resimde görüldüğü gibi işlemcinin çarpanı açık ve burada istediğimiz gibi çarpanlada oynama imkanımız var.Yani hem fsb hemde çarpanla değişik varyasyonlar yapma imkanımız var tabiki toplam makul mhz değerlerinin üzerine çıkmamak kaydıyla.Görüldüğü gibi nf7 de birde chipset voltaj ayarı var.Bunuda arttırmak nf7 de stabiliteyi arttıran bir unsurdur.Ayriyeten agp voltajı da var ki bu zaten diğer platformlarında çoğunda var.Ekran kartı oc edildiğinde Stabiliteyi arttırdığı rivayet edilir ama ben pek bu rivayeti doğrulayamadım yani pek bir işe yaramıyor ama siz deneyebilirsiniz tabiki.
   -------------------------------------------------------------------------------------------------------

   Athlon64 3000+ Venice overclock ilavesi
   Gelen istek üzerine Athlon64 overclock ile ilgili ilave yaptım.Burada örnek olması için Asus A8N SLI boarddan resimler koydum.Overclockun mantığı aynı olduğu için burada fazla ayrıntıya girmeyeceğim,genel bilgiler vereceğim.Ayrıntılar için ve overclock mantığı için yukarıdaki P4 örneğini iyi okumanızı tavsiye ederim.Bunda fark Hyper Transport olayıdır.Kabaca 1000 mhz i tuturmalısınız Fsb oranı arttıkça HT de artacağı için sorun çıkaracaktır o yüzden default 5 olan HT çarpanını yaptığınız fsb ye göre düşürmelisiniz mesela 250 fsb yaptıysanız 4 e düşürünki yine 1000 mhz lik değer tutturulmuş olsun.Resimlere geçelim.
   En çok satılan ve oc yeteneğide iyi olan 3000+ venice benimde kullandığım işlemci.Gördüğünüz gibi üzerindeki kodlara göre oc yeteneği iyi yada kötü olabiliyor.Birazda şans işi ama BPMW kodları iyi olarak biliniyor ve buda öyle bir işlemci.Default voltaj ile 300x9=2700 mhz günlük çalışabiliyor.   Biosa giriyoruz.   Advanced menüde görüldüğü gibi bize gerekli olanlar cpu configürasyon ve jumperfree configürasyondur."Benim board böyle değil ben napacağım" demeyin hemen hemen tüm boardlarda mevcuttur adı farklı yada giriş menüleri farklı olabilir.Kısaca cpu ayarlamaları ve ram ayarlamalarının olduğu menü yada menüler diyebiliriz.
   Jumperfree den cpu ve ram ayarlamalarını yapacağımız bölüme giriyoruz.Tekrar ediyorum bu her boardda jumperfree diye yer almıyor bu asusa özgü bir ifade.   Bir çok boardda oc için hazır bir takım modlar vardır.Kiminde yüzdeli oc varken kimindede böyle isimlendirmeler bulunmaktadır.Fakat biz herşeye kendimiz hükmetmek istediğimizden manuali seçeceğiz.

   Görüldüğü gibi 200 mhz den başlayarak 400 mhz e kadar uzanan bir cpu frekansımız var.Tabi 400 rakamının biraz abartı olduğunu belirteyim.   Buradada cpu çarpan kısmı var.Farkındaysanız aşağıya doğru çarpanı değiştirebiliyoruz.Fakat genellikle pek aşağıya doğru düşürülmesinin bir anlamı yok o yüzden default hali yani 9 çarpanıyla kalması daha iyi 3000+ için.Tabi bu 3200+ ve üzeri işlemciler için artıyor siz artık duruma göre hareket edeceksiniz.   Bu kısımda cpu voltajını ayarlayabiliyoruz.Yüksek mhz lerde gerektiğinde bir miktar arttırabiliriz.1.6 voltun aşılmaması tavsiye edilir.

   Pci express kilidimiz var.buradan stabiliteyi bozmayacak değeri seçip sabitliyoruz.   Aynı şekilde stabilite bozulmaması için (oc a engel olmayacak daha doğrusu ) değeri seçiyoruz.   Ram voltajınıda ayarlayabileceğimiz kısım burası.Ramlerimizin durumuna göre voltajı belirliyoruz.

   Burada işimiz bittikten sonra bir önceki menüye geri dönüp DRAM configurationa giriyoruz.

   Ramlerimizin durumuna göre ve yaptığımız overclock miktarına göre buradan ramlerin çalışma oranını belirliyoruz.   Timing durumunu manuele getirirsek cas gecikmelerini kendimiz belirleyebiliriz.

   Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra Fsb oranımıza göre baştada belirttiğim gibi HT hızını ayarlamamız gerekiyor sistemimizin düzgün çalışması için.Dediğim gibi amaç 1000 mhz değerini tutturmaya çalışmak kabaca.Buna göre fsb x 5-4-3 =Yaklaşık 1000 mhz gibi ayarlyoruz.   Genel olarak Athlon64 overclocking i böyle.Değerleri azar azar attırarak denerseniz daha iyi olur.Çeşitli denemelerden sonra en uygun ayarları zaten bulacaksınız.İlk konuda bahsettiğim gibi tüm aşamalarda sıcaklıkarı kontrol edin ezbere gözü kapalı oc yapmayın.Ya boardla gelen yazılılmları kullanın yada motherboard monitor benzeri bir şey.


   Yaptığınız oc miktarını ve ramlerinizin hangi mhz de ve timinglerde çalıştığını kontrol etmek içinde cpu-z en uygunudur.

   Athlon64 ler ile ilgili ilave bu kadar.İntel yada AMD, platformlar farklı olabilir boardlar farklı olabilir.Oc mantığı aynıdır."Benim board farklı bende şu şöyle değil bu böyle değil" demeyin yazıları en başından intel-AMD dahil okuyun mantığı sindirin ve öyle işe girişin.Banada özelden bir şey sormayın lütfen cevaplamayacağım.Herşey burada belli, anlamadığınız yada farklı bir sorununuz için forumda topik açınız.

   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   Soğutma;

   Evet mümkün olduğunca sade bir şekilde overclock'u anlatmaya çalıştım.Bahsettiğim gibi overclock edilen parçalar daha fazla ısınacağı için normalden daha iyi soğutma isterler.Bunun için en uygun olanı, cpu ile gelen kendi heatsink(ısı giderici)-fanı yerine tamamı bakır olan soğutucular kullanmak.   Bu soğutucunun üzerine tercihinize göre performanslı bir fan takabilirsiniz.Bu size stock soğutmadan çok daha iyi bir soğutma sağlayacaktır.   Bu tarz bir şeyde olabilir bu size kalmış ama tavsiyem fanınız performanslı ama bu resimdeki gibi devir ayarlı olsun yoksa normal zamanlarda overclocksuz kullanmak istediğiniz durumlarda sürekli sabit yüksek fan devir sesi sizi oldukça rahatsız edecektir benden söylemesi.


   ------------------------------------------------------------------------------------

   Ekran kartlarında overclock

   Evet sistemimizi overclock etmiş olduk.Tabi bununla yetinmeyebilirsiniz.Ekran kartınızıda overclock etmek isteyebilirsiniz.Bunuda yapmak için çeşitli yollar var.Kartınıza göre değişen Ati yada nvidia.Çeşitli programlar ile ekran kartlarınıda overclock etmek mümkün.Ati kartlar için ati tool oldukça kullanışlıdır.   Ati tool'u sistemimize kurduktan sonra çalıştırdığımızda karşımıza programın gördüğünüz arayüzü çıkıyor.9800xt kartım default değerlerinde ve bunu overclock etmek için hem ram hemde core-gpu (çekirdek)hızlarını yükseltiyoruz.Tabi bunuda aynı cpu overclock'undaki gibi yavaş yavaş deneyerek yapıyoruz.   Resimde görüldüğü gibi en yüksek stabil ve artifactsız değeri (görüntüde bozulmalar olmaksızın) bulduktan sonra o ayarda kullanıyoruz.


   Nvidia kartlarda da çeşitli programlar var.Riva tuner,coolbits vs.gibi. Ben en pratik olanından bahsedeceğim.Yani coolbits'den.coolbits bir reg dosyası olup üzerine tıklandığında windowsumuzun (registry) kayıt defterine yerleşince nvidia ekran kartı sürücümüzün ayarlar bölümüne   Clock frequencies (saat frekans ayarları) adı altında bir seçenek eklenecek.Buradan ram ve core hızlarını ayrı ayrı ayarlamamız mümkün.

   Coolbits size yeterli gelmeyebilir.O zaman farklı programlar deneyebilirsiniz.
   Ben programlar için link vermiyorum çünkü sürekli güncelleniyorlar.Zaten google da aratınca bir sürü link bulunabiliyor.

   Evet kısaca ekran kartına overclock'uda anlatmaya çalıştım.Tabi overclock hadisesi sadece bu kadar değil.Sizi ilerki dönemlerde bunlar kesmeyebilir, o zaman vmod olaylarınada girmek isteyebilirsiniz.Bu farklı bir hadise ve bununla ilgili benimde dahil bir çok arkadaşımızın çalışmaları var.Her kartın, her boardun mod şekli farklı o yüzden mod olayını alakalı topiklerden takip etmenizi öneririm.Bu topiğe bunuda eklersek iyice karışır durum.O yüzden bu topik böylece kalsın.

   Faydalı olacağını ümit ediyorum.Yalnız bir kez daha hatırlatmakta yarar var.Overclock riskli bir iştir ve riski sadece yapan kişiye aittir.

   Stabil overclock'lar diliyorum

   sivil


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 18 Nisan 2013; 17:49:37 >||:||
   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Çavuş
   45 Mesaj
   22 Aralık 2004 23:09:13
   aynen yaptım oldum gerçekten pc hızlandı fazla ısınmadan dolayı kasanın iki yan kapağında açtım daha iyi oldu 8-10 derece farketti


   _____________________________

  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   23 Aralık 2004 00:09:56

   quote:

   Orjinalden alıntı: Cruise

   aynen yaptım oldum gerçekten pc hızlandı fazla ısınmadan dolayı kasanın iki yan kapağında açtım daha iyi oldu 8-10 derece farketti

   Cruise,Kasan ne marka bilmiyorum ama eğer kasanda egzos fanı yani kasa içinde oluşan ısıyı dışarı tahliye eden arka tarafında bir fan varsa ve ayrıca kasaya serin hava girmesi içinde yan kapakta cpu üzerine doğru üfleyen bir fan daha varsa, emin ol kasa kapağı kapalıyken daha düşük sıcaklık dereceleri elde edeceksin.


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Binbaşı
   1762 Mesaj
   25 Aralık 2004 16:01:41
   arkadaşlar iki sorum olacak (özellikle civil'e) eski asus anakartımı değiştirip abit ai7 anakart aldım. o/c yapıyorum ama ram/fsb oranını 3/2 yaptığım zaman ramlar 320 mhz de çalışıyor. tamam burada sorun yok sonra fsb yi arttırdığımda ram frekansı hiç artmıyor fsb yi 210-220-230 yapıyorum ramlar devamlı 320 mhz. ama eski asus boardumda 3/2 yaptıktan sonra fsbyi arttırdığımda ramlarde 320 den yukarı doğru artıyordu mesela fsbyi 200 den 220 ye çıkarırsam ramlarde 320 den 360 a çıkıyordu sorun nedir acaba başka bir ayarmı yapmam lazım? ramlari by spd olarak atarsam 1:1 çalışıyor.
   2. sorum ise sıcaklıkla ilgili asus boardda cpu sıcaklığı normal 33 yük altında 42 oluyordu ama ai7 de ise normal 44 yük altında 58 oluyor neden acaba abit anakartlar yüksekmi gösteriyor sıcaklığı heatsinke elle dokundumda soğuk. herhengibir aşırı ısınma belirtisi yok. teşekkür ederim.


   _____________________________

  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   25 Aralık 2004 22:35:58
   Ramleri hangi oranda tutarsan tut fsb arttıkça ramlerde otomatikman yükselmesi lazım.Orada bi yanlışlık yada boardda bir sorun var.Bios hangi versiyon?
   Ben 16 biosunu daha çok beğeniyorum.
   Sıcaklık konusuna gelince ben abitin daha doğru sıcaklık ölçtüğüne inanıyorum.Asus lar genelde hep düşük ölçüyor sıcaklığı.Bu bir dönem forumlarda da dile getirilmişti aman aldanmayın diye.Zaten senin verdiğin sıcaklık değerlerine göre 44-58 arası sıcaklıklar daha mantıklı prescott için.


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Binbaşı
   1762 Mesaj
   27 Aralık 2004 18:59:18
   biosu güncelledim yine değişmedi. boardu aldığım yere götürdüm teknik servise bıraktım bakacaklarmış. sıcaklık konusunda anlayamadığım iki board arasında 15 derece farketmesi biraz fazla değilmi? o zaman asus az ölçüyor abit yüksek ölçüyor olabilirmi?


   _____________________________

  • Yarbay
   3061 Mesaj
   01 Şubat 2005 17:03:26
   overclock yaparken ddr-ram leride overclock etmek şart mı?
   işlemci fsb 250mhz diyelim
   ramler 200mhz de (ddr400) çalışamaz mı?


   _____________________________

  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   01 Şubat 2005 17:57:53

   quote:

   Orjinalden alıntı: muratremix

   overclock yaparken ddr-ram leride overclock etmek şart mı?
   işlemci fsb 250mhz diyelim
   ramler 200mhz de (ddr400) çalışamaz mı?


   Yazımdada belirttiğim gibi eğer raminiz işlemciyle senkron 1:1 gidemiyorsa o zaman dram ratio yu düşürmelisiniz dram ratio 5:4 yaptığınızda cpu nuz 250 mhz de çalışırken raminiz 200 mhz de çalışacaktır.Aynı şekilde 3:2 yaparsanız 250 mhz cpu 166 mhz ram hızı elde edersiniz.


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Yarbay
   3309 Mesaj
   13 Nisan 2005 10:33:05
   İşlemciler örneğin c serisi P4 ler aynı mimariye sahiptir ve hepsi aynı şekilde üretilir , daha sonra belirli testlerden geçirilir , bu testleri belirli hızlarda tamamlayanlar etiketlenir ve satılır , ama bu testler bizim yapabileceğimiz testler değil yani işlemciyi gercekten aşırı kastıran testler , her işlemcinin az cok o/c kapasitesi vardır ve birazda şansa kalmıştır , ama tutupda 1.8 ile 3.6 yı karşılaştıramazsınız cunku aynı mimari değil , C serisi olarak 2.4 ile 3.4 arası işlemciler aynı mimaridir , keza E serisi presscot larda 2.4 ila 3.4 aynı serisidir ama 3.6 ve 3.8 ler de stepping farkı ve ufak optimizasyonlar vardır , yani mhz aralığı sınırlı 2.4 ile 3.4 arası 1000mhz civarıdır.. 1.8ghz işlemci teknolojisi 3.6ghz e izin veremez...
   _____________________________

   Opel ASTRA J Sedan 1.4T Sport Still paket 170HP Active Select
  • Yarbay
   2283 Mesaj
   17 Nisan 2005 00:14:34
   bilgiler için teşekkürler hocam


   _____________________________

  • Binbaşı
   1066 Mesaj
   27 Nisan 2005 22:13:34
   Merhaba, geç gördüm ama çalışma çok güzel olmuş
   benim resimdeki ram lerim 400mhz demi çalışıyor 200mhz demi?
   200mhz ise nasıl 400 yaparım?
   ramler 256*2 twinmos 1a4t cl2.5
   anakart epox8rga+
   Ufaltılmış önizleme resmi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skorp -- 27 Nisan 2005, 22:17:10 >
   _____________________________

   olumlu referanslar: amddma, Lezgi, EuphoriA, Gargicim, DieselBull, ozyoldas, cipcivil, keops, treach, i90tekmen, halil21, Halit61, SELBAL , alitopal
   Ne Mutlu Türk'üm Diyene!
  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   27 Nisan 2005 22:46:31
   DDR yani dual channel olduğu için 2 ile çarpmak gerekiyor.Kısaca ramleriniz 400 mhz de çalışıyorlar.


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Binbaşı
   1763 Mesaj
   23 Mayıs 2005 18:48:39
   Gözümden kaçtıysa affola,müsadenle Civil;forumda zaman zaman gördüğüm sorulardan esinlenerek buraya yazayım dedim.İşin bir de software yönü var.Eğer 2k1 yapacaksanız win 2000 tavsiye olunur.İlk kurulumu yaptıktan sonra DX8.1 yükleyin.Optimize edin,vga sürücüsü yükleyin,tekrar opt. edin ve madonion yükleyip testinizi yapın.
   Win xp ile yapacaksanız,2k1 de yine dx8.1 kullanın.SP yüklü olmasın,ayarlarınızı performans şeklinde değiştirin.Hiç bir güvenlik yamasını kurmayın.O&O adlı defragmantasyon programı kullanarak,sisteminizi düzenleyin.Tabi bunun bir sırası var.
   1.İşletim sistemini kurun defrag yapın.Board sürücüsünü yükleyin.Yine defrag yapın.
   2.VGA sürücüsü yükleyip defrag yapın.
   3.Benchmark programını yükleyip yine defrag yapın.
   4.Win in çalışmasını yavaşlatabilen ve kullanmadığınız servisleri kapatın.Akıllı kart okuyucusu,ssdp bilmem ne,evrensel tak çalıştır,otomatik güncelleştirme,vs.vs,,yani arka planda çalışan kullanmadığınız hizmetleri kapatmak size hız kazandırır.
   Sisteminize internet ve benchmark programı hariç bir şey kurmayın.
   Diğer vga testlerini yapacaksanız,dx9 a terfi edin.Diğer benchmark programları için gereken software dışında sistemi şişirmeyin.

   Demem şu ki hardware mutlaka çok önemli,ama software optimizasyonu size puan olarak dönecektir.Gözardı edilmemesi gereken bir husus,


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanDostum -- 23 Mayıs 2005, 19:07:18 >
   _____________________________

   12 core icat olmadan oc ye dönmem....
  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   23 Mayıs 2005 18:53:38
   Candostum,katkın için teşekkürler
   Gerçektende önemli bir konuya değinmişsin.Tabiki yüksek puan ve performans almanın 2.yolu yazılımdan kurulumdan geçiyor.Overclock hadisesinden sonra Candostumun bahsettiği şekilde kurulum ve yazılım usulüne dikkat etmekte fayda var arkadaşlar.


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Er
   1 Mesaj
   08 Temmuz 2005 18:46:21
   Öncelikli olarak gerçekten güzel bir konuya değinmişssiniz...Bizlerde staj yaparken boş zamanızda bu konuyu okuma fırsatı bulduk...Beylere bizden öneri Staj yapacak yeri iyi seçsinler..Yoksa bizim gibi masa ,koli filan taşırsınız..


   _____________________________

  • Teğmen
   113 Mesaj
   22 Ağustos 2005 14:18:17
   arkadaşım civil sen resimde göstermişşin soft menü diye benim biosta öyle bir menü yok nereden yapıçam benim anakart gigabyte


   _____________________________

  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   22 Ağustos 2005 19:53:03

   quote:

   Orijinalinden alıntı: lord_of_61

   arkadaşım civil sen resimde göstermişşin soft menü diye benim biosta öyle bir menü yok nereden yapıçam benim anakart gigabyte

   abit boardlarda adı soft menüdür.Diğer boardlarda başka adlar altında bulunur.Cpu ve ram ayarlarının bulunduğu menüdür.Gigabyte boardlarda ram timing bölümü gizlidir.alt+f1 kombinasyonuyla girilebilir(unutmadıysam)


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Çavuş
   53 Mesaj
   04 Eylül 2005 15:26:47
   Selam kolay gelsin civil kardeş
   dfi anakartım geldi ilk sayfada yazmış olduğun konuları dikkatle okudum.Dha öncede PM atmıştım sorunu PM'le değil forumdan paylaşırsan diğer arkadaşlara faydası olur diye de yazdın.
   Anakartın ( DFI'lar için ) Biosu çok farklı bana bu konuda da bu şekilde ayrıntılı ve de mümkünse resimli birşekilde yardımcı olabilirmisin veya yardımcı olabilecek başka bir arkadaşta var ise çok sevinirim,yada forumda bu şekilde ayrıntılı olaraktan yer alanı var ise link verebilirmisiniz.sizden şu bikaç konuda yardım istiyorum
   1- Sistemimi günlük kullanımda stabil olarak enperformanslı hale nasıl getirebilirim
   2- Sistemin yapabileceği optimum değeri gerçekten merakediyorum
   3-3DMark2005 free edition version 1.0.0 test programı mevcut 4838 yaptı en son
   Gerekli olan test programları ve diğer bütün programların link leri ve nasıl kullancağımın kısa tariflerini rica edebilirmiyim   _____________________________

   AMD3500+s939 / Thermaltake Slient Tower CPU Fan / DFI LanParty SLI-Dr Board / 2 X 512 A-DATA Viesta 500 Mhz / MSİ 256 MB 6800 GT PCIEx16- DDR3- Tv- Dvi OUT- (256 Bit)- 8974-T2D2 SLİ / 120GB SEAGATE SATA / 16xLG DVD Rom / NEC 3540 DVD rw / 19''HYUNDAİ V995 Monitör / THERMALTAKE V2000A Silver Alimünyum kasa / Coolermaster Aerogate III SİLVER 4xfankontrol / THERMALTAKE 560Watt PurePower Aktif PFC / Creative İnspire 7700 7+1 / Zoom 5510 Adsl
  • Emekli Yönetici
   4168 Mesaj
   17 Eylül 2005 01:36:02
   Evet arkadaşlar... Topic pek çok gereksiz yada artık geçerliliği kalmayan mesajlarla dolmuştu ve artık boş...


   Şaka bi yana üyelerin gereksiz yere 5 sayfa dolaşıp işe yarar bilgi aramasına gerek yok zaten bu sayfada her türlü bilgi var...   Ayrıca önemle belirtmek istiyorum ki;

   topiği açan civil abimize PM den sürekli mesajlar atmayalım -zira kendisi yapacağını yapmış zaten- veyahut buraya forumun geri kalanını da incelemeden alelade, basit, gereksiz sorular yöneltmeyelim lütfen...   _____________________________

  • IOS Beta Tester
   1797 Mesaj
   19 Eylül 2005 13:37:23
   arkadaslar ben yeni bi anakart aldım MSI RS480 soft menu yookkkkkkk noolur bi care,kitapcığında uzerindeki bios ta overclock seceneklerinin kapatıldığı yazıo ,eski bios ta yok zaten naaapmalıı


   _____________________________

   MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

   "Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
   M.S.2009 SERIM
  • Yarbay
   2413 Mesaj
   19 Eylül 2005 22:16:36
   evet arkadaşlar yarımınıza ihtiyacım oldu ben o/c yi denedim şu an cpu 260 mHz seviyesinde ancak ram ı arttırayım diyorum kabul etmiyor böle kalması mı gerekiyor... ram en son 166 da kalıyor...

   sıcaklık 42 da duruyor...


   _____________________________

   YAESU FT-7900
   Marmara Bölgesinde VHF 145.625 94.8 ton ve Simplex 145.275
   UHF 439.225 77 ton ve Simplex 433.475 7/24 dinlemedeyim.
  • Yüzbaşı
   577 Mesaj
   23 Eylül 2005 12:43:10
   selm
   kolay gelsin
   anakartım dfi
   yukarda resimde gösterdiklerini tam manlamı ile bulamıyorum elinde bunun gibi o/c için hazırı var ise koyabilirmisin yada yardımcı olabilecek arkadaş var ise yönlendire bilirmisin lütfen


   _____________________________

  • Çavuş
   40 Mesaj
   04 Ekim 2005 17:06:44
   Tüm bilgilerini bizlerle payalaşanlara teşekkürederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz sağolun.


   _____________________________

   Asus A7V8X-X (Kırpık :( )-AMD 2400+@2200 :(-Kingston 512 DDR 333-Fly FX 5200 64 Bit (Office uygulamaları SÜPER !!!)-Seagate 40 GB 7200 Rpm-400W PSU ( En eziğinden) İşte Utanç kaynağı :(
  • Er
   2 Mesaj
   08 Ekim 2005 05:17:39
   [:'( TEŞEKKÜRLER BEYLER


   _____________________________

   İmzanız kural dışı.
  • Yarbay
   6128 Mesaj
   09 Ekim 2005 12:22:56
   ATHLON64 İLAVESİ için teşekkürler civil hocam......
   Yeni 64 bit alanlar için çok yararlı olcaktır(keşke bende 64 bit alıp uygulayabilsem)


   _____________________________

   Since 2004
  • Emekli Yönetici
   11946 Mesaj
   09 Ekim 2005 13:03:19
   Civil hocam eline sağlık

   Artık gereksiz amd64 o/c topiclerinden bi nebze kurtulmuş oluruz


   _____________________________

   || Intel i7 6700K @ Corsair H115i || Asus Maximus Viii Extreme || GSKILL 16GB RipjawsV DDR4 3200MHz || Corsair 900D || Zotac GTX 1080 AMP Extreme || 27" Dell S2716DG || 512GB Samsung 850PRO || WD Blue 5 TB || Corsair AX 1500i || @ || Creative SoundBlaster Zx - Logitech Z-2300 || Corsair K70 RGB || Logitech G502 RGB @ Razer Goliathus||
  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   09 Ekim 2005 13:45:46

   quote:

   Orjinalden alıntı: ZİW®O

   Civil hocam eline sağlık

   Artık gereksiz amd64 o/c topiclerinden bi nebze kurtulmuş oluruz

   Sağolun arkadaşlar.Artık buda yeterli gelmezse yerinde overclocking servisi açıp randevu ile evlere oc a gideceğim


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Emekli Yönetici
   11946 Mesaj
   09 Ekim 2005 13:59:40
   quote:

   Orjinalden alıntı: civil   Alıntıları Göster


   Sağolun arkadaşlar.Artık buda yeterli gelmezse yerinde overclocking servisi açıp randevu ile evlere oc a gideceğim

   Yapılan o/c göre ücretlendirme olursa köseyi dönersin

   Bu arada yeni sistem toplamışsın hayırlı olsun


   _____________________________

   || Intel i7 6700K @ Corsair H115i || Asus Maximus Viii Extreme || GSKILL 16GB RipjawsV DDR4 3200MHz || Corsair 900D || Zotac GTX 1080 AMP Extreme || 27" Dell S2716DG || 512GB Samsung 850PRO || WD Blue 5 TB || Corsair AX 1500i || @ || Creative SoundBlaster Zx - Logitech Z-2300 || Corsair K70 RGB || Logitech G502 RGB @ Razer Goliathus||
  • Yarbay
   3467 Mesaj
   09 Ekim 2005 15:44:08
   ya ben yazının sağ tarafını göremiyorum. reklam var napıcam?


   _____________________________

  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   09 Ekim 2005 16:17:57
   Dallanan mesajlara tıklayarak (üstte) reklam sorununu aşabilirsiniz.

   Yada direk burayada tıklayabilirsiniz
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi civil -- 9 Ekim 2005, 16:25:03 >
   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Binbaşı
   1627 Mesaj
   09 Ekim 2005 22:13:19
   bende de aynı anakart ve işlemci var...
   ben fsb yi 250 e çıkardım
   ram frekansını 333 e düşürdüm (ram lerim oem :( )
   ht:4
   cpu voltajı: 1.5 yaptım

   ama bazen sistem kendini resetliyor... sorun nedir çok ısınmadan olduğunu sanmıyor everest ile baktım işlemci sıcaklığı 30-35 derece chipset sıcaklığı 25-35 derece arası... sizce sorun nedir ?
   need for speed underground2 açıkken baktım 37 derece işlemci sıcaklığı....

   bişey sormak istiyorum ram lerin normal voltaj değeri kaç ? ram voltajını arttırmakta fayda varmıdır ?
   sistemin geri kalanı:
   ati radeon x550 ekran kartı
   feel hurricane kasa soğutma sorun değildir herhalde... ama işlemcinin fanı kutusundan çıkan fan ... ram lerede soğutma lazımmı sizce ?


   _____________________________

  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   09 Ekim 2005 23:10:52

   quote:

   Orjinalden alıntı: peacefire

   bende de aynı anakart ve işlemci var...
   ben fsb yi 250 e çıkardım
   ram frekansını 333 e düşürdüm (ram lerim oem :( )
   ht:4
   cpu voltajı: 1.5 yaptım

   ama bazen sistem kendini resetliyor... sorun nedir çok ısınmadan olduğunu sanmıyor everest ile baktım işlemci sıcaklığı 30-35 derece chipset sıcaklığı 25-35 derece arası... sizce sorun nedir ?
   need for speed underground2 açıkken baktım 37 derece işlemci sıcaklığı....

   bişey sormak istiyorum ram lerin normal voltaj değeri kaç ? ram voltajını arttırmakta fayda varmıdır ?
   sistemin geri kalanı:
   ati radeon x550 ekran kartı
   feel hurricane kasa soğutma sorun değildir herhalde... ama işlemcinin fanı kutusundan çıkan fan ... ram lerede soğutma lazımmı sizce ?

   Resetlemenin birkaç sebebi olabiliyor.Bazı cpu lar iyi çıkmıyor ve 250 mhz fsb bile sorun olabiliyor ve reset atabiliyor.İkincisi ramlerden dolayı reset olabilir.Ramler iyi değildir yada voltaj istiyor olabilir.Normal değer ramine göre değişmekle birlikte 2.5 voltdur.Güç kaynağı kalitesizdir-güçsüzdür.Tüm bunlar reset sebebidir.


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Binbaşı
   1044 Mesaj
   09 Ekim 2005 23:31:41
   quote:

   Orjinalden alıntı: civil   Alıntıları Göster


   Resetlemenin birkaç sebebi olabiliyor.Bazı cpu lar iyi çıkmıyor ve 250 mhz fsb bile sorun olabiliyor ve reset atabiliyor.İkincisi ramlerden dolayı reset olabilir.Ramler iyi değildir yada voltaj istiyor olabilir.Normal değer ramine göre değişmekle birlikte 2.5 voltdur.Güç kaynağı kalitesizdir-güçsüzdür.Tüm bunlar reset sebebidir.


   imzamdaki sistemi 300 wattlık fsp sistem kaldırıyor oyunlarda filan hiçbir sorun yok günlük 2800 de kullanıyorum ama yinede iyi bir psu alacam bu arada civil a64 sahibi olmuşsun tecrübelerini arkadaşlarla paylaşman güzel


   _____________________________

   PHILIPS 107-P4 TRINITRON / DFI LANPARTY ULTRA-D / A64 VENICE 3200+@2850Mhz "Daily"(0515 FPBW)+FX55 HEATSINK / 2x1GB KINGSTON (SAMSUNG UCCC) 280Mhz / 256MB SAPPHIRE X850XT@PE / 200GB SAMSUNG SATA-2 NCQ HDD / AOPEN H600A / ASUS ATLAS-55GA 550 WATT PSU / SKYSTAR 2 v2.6C / CREATIVE X-FI EXTREME MUSIC / CREATIVE MEGAWORKS 550 THX 5.1 / NEC 3500AG 16X DVD WRITER / TOSHIBA 16X DVD-ROM
  • Onbaşı
   17 Mesaj
   10 Ekim 2005 22:51:35
   selam
   bende asus k8n anakart amd64-3000 işlemcim var anakartımın biosunu update ettikten sonra
   oc yapamıyorum yardımcı olabilirmisiniz


  • Çavuş
   53 Mesaj
   11 Ekim 2005 01:50:17
   Merhaba Arkadaşlar.Belki temel bir soru olabilir ama şu fan olayında yardıma ihtiyacım var.Kasanın önünde bulunan fan, yan kapakta bulunan fan ve arka tarafta power supply ın altında bulunan fanlar hangi yönlerde hava üflemelidir.Hangileri içeri hangileri dışarı doğru üflemelidir.
   Ben öndeki ve yandaki fanlar içeri, arkadaki fan dışarı üflemelidir diye biliyorum.Bu bilgi doğru mudur?


   _____________________________

   Fujitsu Lifebook A-6230, Creative X-Fi Sound Blaster 5.1 Surround Pro, Logitech X-530, Aver Tv Volar Go
  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   11 Ekim 2005 11:32:47

   quote:

   Orjinalden alıntı: edobur

   Merhaba Arkadaşlar.Belki temel bir soru olabilir ama şu fan olayında yardıma ihtiyacım var.Kasanın önünde bulunan fan, yan kapakta bulunan fan ve arka tarafta power supply ın altında bulunan fanlar hangi yönlerde hava üflemelidir.Hangileri içeri hangileri dışarı doğru üflemelidir.
   Ben öndeki ve yandaki fanlar içeri, arkadaki fan dışarı üflemelidir diye biliyorum.Bu bilgi doğru mudur?

   Genel olarak bu şekil doğrudur aksini iddia edenler olsa bile.   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Yarbay
   2413 Mesaj
   12 Ekim 2005 05:50:30

   quote:

   Orjinalden alıntı: civil   Alıntıları Göster


   Genel olarak bu şekil doğrudur aksini iddia edenler olsa bile.
   yanlış anlamayın bildiğimden değil sadece aklıma geldi..

   yandaki fandan giren hava kasa içinde dolaşımı sağlamadan direk egsoz fanından dışarı çıkar diye birşey olabilirmi...

   birbirine yakın olanlar aynı yöne üfleseler daha iy olmazmı???

   yani demek istediğim şu..bende 2 tane yanda bir tane arkada var bu ikisi içeriye üflüyor....önde ve üst ızgarada olanlar da dışarıya atıyor...bilemiyorum mantık olarak doğru geliyor...düşünsenize arkadan komple giriyor ve ikiye dağılarak çıkıyor...


   _____________________________

   YAESU FT-7900
   Marmara Bölgesinde VHF 145.625 94.8 ton ve Simplex 145.275
   UHF 439.225 77 ton ve Simplex 433.475 7/24 dinlemedeyim.
  • Çavuş
   53 Mesaj
   12 Ekim 2005 08:39:50

   quote:

   Orjinalden alıntı: xl_ocean   Alıntıları Göster
   yanlış anlamayın bildiğimden değil sadece aklıma geldi..

   yandaki fandan giren hava kasa içinde dolaşımı sağlamadan direk egsoz fanından dışarı çıkar diye birşey olabilirmi...

   birbirine yakın olanlar aynı yöne üfleseler daha iy olmazmı???

   yani demek istediğim şu..bende 2 tane yanda bir tane arkada var bu ikisi içeriye üflüyor....önde ve üst ızgarada olanlar da dışarıya atıyor...bilemiyorum mantık olarak doğru geliyor...düşünsenize arkadan komple giriyor ve ikiye dağılarak çıkıyor...

   Ben civil in dediği gibi denedim.Öndeki fanım kasanın yapısı nedeniyle yeterli performansı veremiyordu.Onu söktüm ve arkaya taktım.1 adet yanda 2 adet arkada fanım var.Yandaki içeri üflüyor.Bu şekilde işlemci ve boardda ısı düşüşü gözlemledim.
   (işlemci sıcaklığı 54 dereceden 48-49 dereceye, sistem sıcaklığı ise 34 dereceden 27-28 derecelere kadar düştü)
   Isınan hava ise arkadaki 2 adet egzost fan ile dışarı atılıyor.Bu dizilişi tavsiye ederim.
   Yani benim anladığım hava önden ve yandan içeri, arkadan dışarı veriliyor.


   _____________________________

   Fujitsu Lifebook A-6230, Creative X-Fi Sound Blaster 5.1 Surround Pro, Logitech X-530, Aver Tv Volar Go
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Ekim 2005 20:34:11
   beyler bu overclock u programla yapmanın yolunu bilen varsa anlatsın lütfen?? ya da program adı versede olur


   _____________________________

  • DH Yönetici
   8982 Mesaj
   15 Ekim 2005 02:57:51
   clockgen diye bir program var ama link bilmiyorum. sen onu bul dene istersen de niye bios varken programla uğraşacaksın ki?


   _____________________________

   Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//
  • IOS Beta Tester
   1797 Mesaj
   16 Ekim 2005 20:12:20
   anakart msi,işlemci venice 3000+ ,msi sitesinden yuklediğim pcalert adlı program işlemci sıcaklığını 55 ila 58 arası gösterio,pek yuk altındada sayılmaz bu sıcaklık normalmi,normal değilse sebebi ne olabilr ,oc siz bu arada


   _____________________________

   MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

   "Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
   M.S.2009 SERIM
  • DH Yönetici
   8982 Mesaj
   17 Ekim 2005 15:24:29
   55-58 amd venice için fazla sayılır. işlemci ve heatsinkin arasına macun sürüldü mü? sürüldü ise heatsinkin işlemci üzerine tam oturduğuna eminmisin? sıcaklığı bir de biostan kontrol et bakalım orada ne diyor?


   _____________________________

   Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//
  • IOS Beta Tester
   1797 Mesaj
   17 Ekim 2005 20:42:05
   bios ta aynısını diyor

   peki ortalaması nedir normalde kaç olması lazım,oc siz bu haldeyken millet nası oc yapıo

   not:psu aopen kasayla gelen standart aopen 300watlık bi psu,bu sorun yaparmı,oc yapmadım bi sorun yapmaması lazım bence ama belkide.....?


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi polatyy -- 17 Ekim 2005, 20:58:52 >
   _____________________________

   MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

   "Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
   M.S.2009 SERIM
  • Çavuş
   53 Mesaj
   18 Ekim 2005 15:19:16
   Merhaba polatyy arkadaşım.Bendede aynı işlemci ve anakart mevcut.Senin bahsettiğin sorun bendede var.Sanırım sen de işlemciyle gelen fanı kullanıyorsun.Sana tavsiyem kasa içindeki hava sirkülasyonunu arttırman olacak.Ben bu şekilde 55 derece olan işemci sıcaklığını 48 dereceye 34 derece olan sistem sıcaklığını 25 dereceye kadar çektim.Lakin pek bir faydasını görmedim.Birkaç programı birarada çalıştırmaya çalışınca işlemci sıcaklığı fırlıyor.58 dereceyi geçince de Pc Alert4 devreye giriyor ve güvenlik uyarısı verip sistemi kapatıyor.Fanı kontrol ettim, arada kendi macunu da mevcut.Niçin böyle bir sorun var anlayamadım.

   Üstadlardan yardım bekliyoruz.   _____________________________

   Fujitsu Lifebook A-6230, Creative X-Fi Sound Blaster 5.1 Surround Pro, Logitech X-530, Aver Tv Volar Go
  • IOS Beta Tester
   1797 Mesaj
   18 Ekim 2005 17:05:01
   e iiyi güzelde bide millet oc yapıyor bu venice lerle,ben bu gün üşenmezsem başka bi psu yla denicem belki psu az geliyordur,buda manasız geliyor ama bakalim


   _____________________________

   MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

   "Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
   M.S.2009 SERIM
  • IOS Beta Tester
   1797 Mesaj
   19 Ekim 2005 11:56:15
   VIPER die bi psu buldum,ciddi güzel bi ambalajı var ve oldukça agır,sata kabloları falanda var,kullanan bi arkadaş varsa bilgi verirse sevinirim,350 watt olması biraz canımı sıktı acaba benim sorunumu çözermi aopen 300 watt yerine onu almayı düsünüyorum?


   _____________________________

   MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

   "Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
   M.S.2009 SERIM
  • Çavuş
   61 Mesaj
   20 Ekim 2005 14:59:36
   arkadaşlar AMD 3000+ 64 venice Asus A8N5X bord Twinmos 512mb cl2.5
   butun ayarları denıyorum fakat cpu frekansı 225 ten cpu v4ten yukarı dıren ılerlemıyor herhangıbırı tek basınada yukselmıyor. uzerıne cıktıgımda dırek kıtlenıyor. Acaba sınır bumu nedersınız bırde rame felan hıc dokunmadım. 2025Mhzın dırem uzerıne cıkamıyorum


  • Yüzbaşı
   951 Mesaj
   23 Ekim 2005 10:50:27
   Arkadaşlar,ati toolun en son sürümünün download linkini werebilir misiniz?Mayıs dan sonra güncellemesi oldu sanırım.


   _____________________________

   Conreo 6400 2.1@3.8(max) With WaterCooling || Dfi Rd600 || Team Xtreme 2*1 gb ddr800 || Palit 7600Gs Sonic || Seagete 160gb sata2 + 80gb ide || Cm Stacker|| Asus Sata Dwd-Writer || Zalman MFC1 Fan Controller ||
  • Yüzbaşı
   528 Mesaj
   25 Ekim 2005 09:21:08
   Hocam süper olmuş vallahi ellerine sağlık
   emeği gecen diğer arkadaşlarda teşekkürler


   _____________________________

   2005 PASSAT EXCLUSİVE 1.9 TDİ TİPTRONİC
  • Teğmen
   126 Mesaj
   27 Ekim 2005 14:41:12
   Bigiler için teşekkürler insanların birbirleriyle bir şeyler paylaştığını görünce çok duygulanıyorum.


   _____________________________

   Metropol Ötesi
  • Er
   6 Mesaj
   28 Ekim 2005 00:42:30
   arkadaslar işte boyle bir sistemim var oc çektim yani fsb yi 100mhz den 166mhz ye çıkardım cpu 1.25ghz den 2.09 ghz ye cıktı ramle oynadım makine kitlendi default yapmak zorunda kaldım hız iyimi? performans açısından baska şeyler yapmalımıyım mı?
   --------------------------------------------------------------------------------


   Özet

   --------------------------------------------------------------------------------


   Bilgisayar:
   İşletim Sistemi Microsoft Windows XP Professional
   OS Servis Paketi Service Pack 2
   DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
   Bilgisayar Adı SAMSUN (yılmaz)
   Kullanıcı Adı YILMAZ

   Anakart:
   CPU Türü AMD Athlon XP, 2083 MHz (12.5 x 167) 2800+
   Anakart Adı MSI KT6 Delta-LSR (MS-6590 v2.0) (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio, LAN)
   Anakart Çipseti VIA VT8377 Apollo KT600
   Sistem Belleği 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
   BIOS Türü AMI (09/05/03)
   İletişim (COM ve LPT) İletişim Bağlantı Noktası (COM1)
   İletişim (COM ve LPT) İletişim Bağlantı Noktası (COM2)
   İletişim (COM ve LPT) ECP Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)

   Görüntü Birimi:
   Görüntü Bağdaştırıcısı NVIDIA GeForce FX 5200 (128 MB)
   3D-Hızlandırıcı nVIDIA GeForce FX 5200
   Monitör Philips 107T5 [17" CRT] (BZ 563181)

   Çokluortam:
   Ses Bağdaştırıcı BrookTree Bt878 Video Capture Device - Audio Section
   Ses Bağdaştırıcı VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

   Depolama :
   IDE denetleyici VIA Bus Master IDE Denetleyici
   SCSI/RAID denetleyici VIA SATA RAID Controller
   Floppy Sürücüsü Disket sürücüsü
   Disk Sürücüsü ST380013 AS SCSI Disk Device (80 GB, 7200 RPM, SATA)
   Optik Sürücü HL-DT-ST CD-ROM GCR-8523B (52x CD-ROM)
   Optik Sürücü HL-DT-ST CD-RW GCE-8525B (52x/32x/52x CD-RW)
   SMART Sabit Disk Durumu OK

   Çevre Birimleri:
   USB1 denetleyici VIA VT83C572 PCI-USB Controller
   USB1 denetleyici VIA VT83C572 PCI-USB Controller
   USB1 denetleyici VIA VT83C572 PCI-USB Controller
   USB1 denetleyici VIA VT83C572 PCI-USB Controller
   USB2 denetleyici VIA USB 2.0 Enhanced Host Controller


   DMI

   --------------------------------------------------------------------------------


   [ BIOS ]

   BIOS Özellikleri:
   Sağlayıcı American Megatrends Inc.
   Sürüm Version 07.00T
   Yayım Tarihi 04/02/01
   Boyut 256 KB
   Açılış Sürücüleri Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM, ATAPI ZIP, LS-120
   Yetenekler Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS
   Desteklenen Standardlar DMI, APM, ACPI, ESCD, PnP
   Genişleme Yeteneği ISA, PCI, AGP, USB   [ Kasa ]

   Kasa Özellikleri:
   Üretici Uknown Chassis Manufacture
   Sürüm Version 1.00
   Seri Numarası 123456890
   Fiyat Etiketi 0123ABC
   Kasa Türü Masaüstü Kasa

   [ Bellek Denetleyici ]

   Bellek Denetleyicisi Özellikleri:
   Hata Tespit Yöntemi 32-bit ECC
   Hata Düzeltme Single-bit
   Desteklenen Bellek Aralığı 1-Way
   Şu Anki Bellek Aralığı 1-Way
   Desteklenen Bellek Hızları 70ns, 60ns
   Desteklenen Bellek Türleri SPM, FPM, EDO, Parity, ECC, SIMM
   Desteklenen Bellek Voltajları 3.3V
   En Büyük Bellek Modülü Boyutu 1024 MB
   Bellek Yuvaları 3

   [ İşlemciler / AMD Athlon(tm) XP 2800+ ]

   İşlemci Özellikleri:
   Üretici AMD
   Sürüm AMD Athlon(tm) XP 2800+
   Dış Saat 166 MHz
   En Yüksek Saat 3000 MHz
   Şu Anki Saat 2083 MHz
   Voltaj 3.3 V, 2.9 V
   Durum Etkin
   Soket Adı Socket-A   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maho -- 28 Ekim 2005, 18:58:18 >
   _____________________________

   2009 Cruze LS AT CARBON BLACK
  • Er
   6 Mesaj
   31 Ekim 2005 22:35:30
   ati radeon 256 mb 9550 ge - ati radeon 256 mb 9600 pro- 256 mb nvidia fx5500 hangisini önerirsiniz


   _____________________________

  • Er
   2 Mesaj
   06 Kasım 2005 18:12:44
   benim işlemcim amd semptron 2600+ işlemcim overclock yapmaya elverişli mi?ana kart-ım msi kt4a_v   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k.kızıl -- 6 Kasım 2005, 18:16:59 >
  • Er
   2 Mesaj
   06 Kasım 2005 18:15:35
   msi kt4a-v
   333 mhz cpu
   ddr 400
   agp 8x
   durumu nedir?işe yarar mı?


  • Çavuş
   53 Mesaj
   07 Kasım 2005 17:21:05
   Selam. Yazı gerçekten çok güzel olmuş.
   Ellerinize sağlık.
   Benim bir sorunum var.

   Şimdi kullandığım cpu ve board seninkiyle aynı. Bios versionu 1013 (2 Gün önce güncelledim).

   Sorun şu. Frekansı 200 başlayıp 300'e kadar çıkardığımda her zaman Ht'yi 4 alıyor. Bunu 3 olarakta seçsem her zaman 4 alıyor. Bunun sonucunda da HT 1050'leri geçtiğinde sorun çıkartmaya başlıyor. 4 aldığını ai booster programından anlıyorum. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

   Kardeş senin biosun versiyonu kaç. Bundan olabilir mi?


   _____________________________

   Siemens SXG75
  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   07 Kasım 2005 21:00:13

   quote:

   Orjinalden alıntı: Talha86

   Selam. Yazı gerçekten çok güzel olmuş.
   Ellerinize sağlık.
   Benim bir sorunum var.

   Şimdi kullandığım cpu ve board seninkiyle aynı. Bios versionu 1013 (2 Gün önce güncelledim).

   Sorun şu. Frekansı 200 başlayıp 300'e kadar çıkardığımda her zaman Ht'yi 4 alıyor. Bunu 3 olarakta seçsem her zaman 4 alıyor. Bunun sonucunda da HT 1050'leri geçtiğinde sorun çıkartmaya başlıyor. 4 aldığını ai booster programından anlıyorum. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

   Kardeş senin biosun versiyonu kaç. Bundan olabilir mi?


   Benim bios 1012 henüz.1013 e yükselttiğindemi başladı yoksa öncedende öylemiydi ht olayı.Bende öyle bir sorun yok 3x de çalıştırıyorum 300 fsbde.Ramler hangi oranda çalışıyor 300 fsb de 1:1 mi?


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Çavuş
   53 Mesaj
   07 Kasım 2005 21:39:51
   Cevabın için çok sağol. İlkönce İşlemci 2400 (267*9) ramler 333 (2400/11) 218 Mhz hızında çalışıyor. Kingston 512*2 Dual. Ramleri 266 (2400/13) 184 indirdiğimde bile sorun devam ediyor. İlk bios 1001'di. Onda yapıyormuydu bilmiyorum. Çünkü güncelledikten sonra oc'a başladım. 1012'i netten indirdim fakat Asus update ile eski sürüm olduğu için üzerine yazamıyorum. Acaba nasıl 1012'ye dönebilirim?

   Şimdiden çok sağol.


   _____________________________

   Siemens SXG75
  • Kurmay Yarbay
   3579 Mesaj
   07 Kasım 2005 22:13:56
   Eski biosa asus aupdate ile dönemezsin.Tek yolu awdflash ile disketten 1012 yi yüklemek başka çaresi yok.1012 biosu ve awdflashı diskete kopyala.bir başlangıç disketi ile pc yi disketten başlat ve A: ya düşür(ben hep 98 başlangıç disketi kullanırım) sonra disketi çıkart ve awdflash-bios olan disketi koyup devam et.Yalnız daha önce dosta bios flashlamadıysan biraz bilgi edin ve öyle başla sonra sorun yaşama hoş gerçi bu boardda sorun olsada önemli değil herhangi bir bios hatasında boardun cd si ile pc yi başlatarak biosu kurtarabilidiğini biliyorsundur sanırım.Bu tür bir sorunda cd deki bios yüklenecektir ve zaten eski biosdur bu.Ondan sonra zaten 1012 biosunu windowsdada yüklersin asus update ile.


   _____________________________

   OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM
  • Yarbay
   2772 Mesaj
   09 Kasım 2005 01:50:20
   Selam Civil,
   Verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı oldu teşekkkür ediyorum.
   Benim sistemim de sizinkiyle neredeyse aynı iyiki.
   Şİmdi ben dedikleriniz yapmaya çalıştım. Gerçi eskiden amd bölümünde resimler de vardı niye şimdi yok anlamadım. Daha faydalı oluyordu resimler.Neyse...
   Fsb'yi 240 falan yaptım. Çarpan gene aynı 9da.
   Pci-express klidini 145Mhz yaptım. HT'yi de 4 yapmıştım.Ramlere dokunmamıştım.Benim ramler 2tane 512 DDR400 pc3200 kingston.
   Ancak sistem açılmamıştı. Ne yaptıysam olmadı.İnsertle açmak,gücü kesip açmak,ben de cmos clear yaptım ve düzeldi. Ama bir an açılmayacak diye bayağı bi korkmuştum.
   Şu an için overclock yapmaya çekiniyorum desem yeridir.Kendi ai booster programıyla 1980mhz'de çalıştırıyorum.
   Sizce nerede hata yaptım?
   Bir de benim AMD 3000+ DPMW kodlu. Bu iyimidir? Siz BPMW kodluların iyi olduğunu yazmışsınız.
   İşlemciyi diyelim ki 2700Mhz'de çalıştırdım. Bunun ne gibi zararları olabilir uzun vadede sistem açısından.
   Çok soru sordum ama danışabileceğim aynı anakarta sahip sizin gibi overclock konusunda deneyimli çok kişi yok malesef. Yardımcı olursanız sevinirim.


   _____________________________

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.