- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
OVERCLOCK NEDİR-NASIL YAPILIR
Bu konudaki kullanıcılar:
 
995
Cevap
33
Favori
929874
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
3576 Mesaj
21 Aralık 2004; 2:39:04 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

---Reklamsız görünüm için buraya tıklayınız---


Bilgisayar meraklıları her zaman için mevcut sistemlerini biraz daha hızlı ve performanslı çalıştırmayı istemişlerdir.Forumumuzda da overclock bölümü oldukça ilgi görmektedir.Dolayısıyla overclock işine ilgi duyanlar her geçen gün artmaktadır.Bu işe yeni merak saranlar sürekli overclock'un ne olduğunu nasıl yapıldığını sormaktadırlar.Tek tek herkese cevap vermek mümkün olmadığından, overclock işine yeni başlayan yada başlamak isteyipte yeterli bilgi ve tecrübesi olmayanlar için yararlı olacağını düşündüğüm bu çalışmayı hazırladım.Mümkün olduğunca sade anlatmaya çalıştım.Umarım faydalanılır.

Yalnız şunu unutmayalım; overclock, yapan kişinin sorumluluğu altındadır ve doğabilecek sorunlardan dolayı hiç bir şekilde editörler ve site sahipleri sorumlu tutulamaz.

-----------------------------------------------------------------------

Overclock Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl yapılır?

Overclock Türkçede tam karşılığını birebir bulamasada en uygun "hız aşımı-hız aşırtma"gibi terimlerle ifade edilmektedir.Biz kısaca overclock'a bir işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamak diyebiliriz.

Bu ne demektir?Diyelimki elimizde P4 3000 mhz bir işlemcimiz var biz bunu 3200 mhz de çalışmaya zorlar ve başarılı olursak overclock yapmış oluruz.
Peki bunu nasıl yaparız?. Her işlemcinin bir iç frekansı vardır.Front side bus denilen (kısaca fsb) Türkçe olarak önyüz veri yolu diyebileceğimiz mhz cinsinden bir çalışma frekansı var ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile fsb hızını çarptığımızda işlemcinin asıl mhz ini bulmuş oluyoruz.Örnek olarak P4 3.0 ghz için bu değer fsb 200x15 olduğundan 3000 mhz dir.

Şimdi önümüzde toplam mhz i arttırmak için 2 yol bulunduğunu öğrendik.

Birinci yol Fsb hızını arttırmak,

İkinci yol çarpan kat sayısını arttırmak suretiyle toplam mhz i arttırmaktır.Şimdi biz bu iki değerden fsb yada çarpan hangisini arttırırsak arttıralım elde ettiğimiz mhz değeri yükselecektir.Yani overclock yapmış olacağız.Malesef intel işlemcilerin genellikle çarpanları kilitli olduğu için bu değerle oynama yapılamıyor ve bu yüzden iş sadece fsb hızını artırmaya kalıyor.Amd işlemcilerde durum daha farklı, çoğunlukla çarpanları açık oluyor yada bazı yöntemlerle kilitli olsalar bile açılabiliyorlar.Bu durumda her iki değerlede oynama imkanı doğduğu için daha esnek overclock imkanımız olabiliyor amd işlemcilerde.Aslında şunuda unutmamakta fayda var.Her ne kadar çarpanlarla oynama çeşitliliğimiz olsa bile overclockta en yüksek performansın fsb hızını arttırmakla elde edilebileceğini unutmayın.Nedeni ise yüksek fsb hızlarında buna bağlı olarak,bellek denetleyicisi, depolama aygıtları denetleyicileri ve AGP/PCI saat hızları da artar.Tabi AGP/PCI saat hızları yüksek overclocklarda sorun çıkarabildiği için stabilite için modern anakartlara bu hızı sabitleme özelliği ilave edilmiştir.

Şimdi adım adım overclock yapmaya başlayalım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki overclock için en önce boardumuzun bu işe elverişli olarak üretilmiş olması gerekmektedir.Yani overclock için neler gerekiyorsa her özelliğin mevcut olması gerekiyor.Bu özellikleri aşağıdaki resimlerlede göreceksiniz.Overclock'a niyetlendiyseniz öncelikle uygun bir board edinmelisiniz yoksa overclock için doğru düzgün özellik sunmayan anakartlarla bu işe koyulmak boşuna uğraş ve moral bozukluğu olacaktır.Tabi iş sadece board ile bitmiyor.Overclock için buna yatkın birde işlemci bulmamız gerekiyor.Bu iş öylesine ilginç ki her işlemcinin overclock perfromansı aynı olmuyor.Üretim tarihleri,üretim yerleri,kodları bir işlemcinin overclock performansını değiştirebiliyor hatta öyleki bazen aynı üretim yer tarih ve kodlarına sahip iki işlemcide bile aynı overclock değerlerine ulaşamayabiliyorsunuz.Yani bu iş öncelikle şans işi tabi ama önce overclock forumlarında hangi cpu ve kodların overclocka daha yatkın olduğuna dair bilgi edinmekte ve işlemci seçiminide ona göre yapmakta fayda var.
İşlemcimizide seçtikten sonra iş tabiki yine bitmiyor;sırada ram var.Eğer stabil bir overclock yapmak ve maximum performans almak istiyorsak ramlerimizin kaliteli ve cas gecikmesinin (cl2-cl2,5-cl3 gibi.düşük değer daha iyi) mümkün olan en düşük değerlerde olması gerekiyor.
Buna ilaveten overclock yapılan parçaların enerji ihtiyaçları artacağından mutlaka kaliteli ve en az 400 watt lık bir powersupply ımızın olması gerekiyor.
Tabi son olarak en önemli konu soğutma.Overclock edilen sistemimiz daha fazla ısınacağı için (en başta cpu) çok daha iyi bir soğutmaya sahip olmamız gerekiyor.
Aslına bakarsak overclock işi oldukça pahalı ve riskli bir hadisedir.Farkındaysanız sözünü ettiğim tüm enstrümanlar normallerinden daha pahalı olan şeyler.Her şeyin iyisini almak durumunda olduğumuzdan bu iş haliyle pahalıya gelecektir.(Tabi bazen umulmadık uygun fiyatlı ürünlerede denk gelerek ucuza mal etmek de mümkün) Elbette pahalı donanımlarımızın zarar görme riskide vardır her zaman için.

Riskli ve pahalı,peki o zaman niçin overclock yapıyoruz?

Bu soruya verilecek en kısa ve öz cevap hazdır,ihtirasdır.İnsanı bir kere sardımı kolay kolay kurtulmak mümkün değildir :(

Overclock için öncelikle boardumuzun biosu dediğimiz temel ayaralamaların bulunduğu kısma girmemiz gerekiyor. (Her ne kadar windows üzerinden de overclock yapma imkanı olsada sağlam overclockcular tarafından tercih edilen bir tarz olmadığından o konuya hiç girmeyeceğim)
Pc açılırken del tuşuna basarak biosa girilir.Ben yaygın olduğu için i865 çipsete sahip kendimde kullandığım abit AI7 nin biosundan örnek verceğim.
Diğer boardlarda üç aşağı beş yukarı aynı gibidir.Abitin meşhur soft menüsünden cpu,ram,agp frekans ve voltaj ayarlarının bulunduğu en can alıcı bölüme giriyoruz.Üstte görüldüğü gibi default ayarlardaki görünümümüz bu.Tüm değerlerimiz olması gerektiği gibi yani default.


Bize default değerler lazım olmadığı için "cpu operating speed"seçeneğini "user defined"yapıyoruz ki cpu fsb ,cpu:ram oranı ve agp/pci ayarları açık hale gelsin. Çünkü bu değerlerle oynayarak overclock yapacağız.

Öncelikle fsb miktarını biraz arttırıyoruz ben 200 mhz den 250 ye çıkardım ama cpu ma güvendiğim için direkt bu değeri denedim. Siz azar azar arttırmayı deneyin aceleci olmayın. Mesela önce 210 mhz e çıkarın sonra 220 ye.
Dikkatinizi çektiyse ben cpu:ram ratio(oranı) nı 1:1 yaptım bu ne demek? Bu cpu ile ramlerimin 1:1 eşit aynı mhz de senkron çalışacağı anlamına geliyor. Tabi benim ramlerim DDR 566 olduğu için (2x 283 mhz) cpu ile senkron rahatlıkla çalışabilmekte. Eğer sizin elinizde bu değerlerde çalışan ramler yoksa bu değeri düşürmelisiniz.

(Bazı boardlarda bu şekildede yer alabilir cpu:ram oranı sizi şaşırtmasın)
Yani eğer DDR 400 ramlere sahipseniz ve ramlerinizin 200 mhz üzerinde çalışamayacağına eminseniz bu oranı yukarıdaki görülen seçeneklerdeki gibi 5:4 yapmalısınız ki sistem çakılmasın. Bence önce ramlerle uğraşmak yerine öncelikle işlemcinizin sınırını bulabilmek amacıyla ram oranınızı düşük bir oranda tutun,mesela 3:2 gibi. Bu durumda ramler daha düşük değerlerde çalışacağı için cpu sınırını tayin etmenize engel olamayacaklardır.

Cpu nın sınırını nasıl bulacağız?

Öncelikle default voltajında mhz olarak gidebildiği yere kadar arttıracağız. Her arttırdığımızda pc yi kapatıp açıp stabilitesini ve en önemlisi cpu sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Eğer stabilite ve ısınma sorunu yoksa bu iyi haber demektir yolumuza devam edebiliriz. Tekrar tekrar biosa girip fsb hızını arttırdıktan sonra diyelimki işlemcimiz artık 240 fsb de çakılmaya stabilliğini kaybetmeye başladı. Ha tabi bunu nasıl anlıyoruz ,stabiliteden kasıt öncelikle fsb arttırırmından sonra windowsa sorunsuz bir biçimde girmesi ve bir kaç bench programıyla sandra,pc mark vs. gibi yapılan testleri başarıyla reset,donma vs.olmadan tamamlamasıdır. Bunlardan geçemiyorsa reset yada donma oluyorsa bu demektir ki cpu muzun default voltajındaki sınırına gelmiş bulunuyoruz. Ne yapacağız?Tekrar biosa giriyoruz.Üstte görüldüğü gibi cpu core voltajını bir miktar arttırmak işe yarıyabilir. Bu stabilitesi bozulan işlemciye yardımcı olabilir. Bunu yaparken azar azar yapmakta fayda var çünkü overclockda en tehlikeli hadise voltaj olayıdr,fazla voltaj direkt cpu nuzu götürebilir.İntel işlemcilerde (northwood) 1.7 voltu aşmamanız en doğru yol olacaktır.Buna kabaca default voltajın %15 fazlasını aşmamak ta diyebiliriz.
Bu şekilde voltaj arttırımlarıyla stabilite sağlandıktan sonra yeniden fsb arttırımlarına giderek cpu nun çıkabileceği stabil en yüksek değeri buluruz. Bahsettiğim gibi test programlarıyla denedikten sonra en uygun değeri buluruz. Tabi tekrar ediyorum tüm safhlarda cpu sıcaklığını kontrol altında bulundurmalısınız. Cpu nuzun default durumdaki sıcaklığının %25 den fazla artmamasına dikkat edin. Her ne kadar bazı boardlar sıcaklığı doğru okumasalarda dediğim gibi en doğru yol default halindeki değer ile overclock sonrası değeri%25 ten fazla olmaması. Fazla sıcaklık demek tehlike demek,işlemcinin çok yıpranması demek,stabilitenin bozulması demek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Şimdi sıra geldi ramlerimizi yoklamaya;
Şimdi ramlerin sınırını bulacağız. Bunu önce yukarıda görüldüğü üzere cpu:ram oranıyla oynayarak bulacağız. Eğer ramlerimiz zaten hızlıysa DDR500 ve üzeri zaten pek sorun çıkmayacaktır fakat ramlerimiz DDR 400 yada daha düşüğü ise 1:1 cpu/ram oaranını kaldıramayabilir. Bu durumda mecburen ramleri daha düşük bir değerde çalıştırmak zorunda kalacağız mesela 3:2 yada 5:4 gibi. Fakat bu ramlerin sağı solu belli olmuyor bazen oem bir ram alıyorsunuz DDR 400 yada 366 ve normalde bu değerlerde çalışması gerekiyorken sizi şaşırtıyor ve neredeyse DDR 500 hızlarında bile çalışabiliyor. Bunu deneyerek bulacaksınız. Aynı cpu gibi denediniz ve bir yerden sonra sistem çakıldı. Cpu muzun sınırını bildiğimiz için cpu dan şüphelenmiyoruz. Cpu voltajını arttırdığımız gibi ram voltajını arttırmakta fayda sağlayabiliyor.Resimdeki gibi ram voltajını arttırarak en stabil ve max değerini buluyoruz.Tabi bazı ramler voltajı sevmeyebilir ve voltaj tam tersi etkide yapabilir.Voltajı seven ramlere denk geldiysek şanslıyız bu ramlerle epeyce yukarı mhz lere çıkabiliriz.
Ramlerinde sınırını bulduk şimdi geldik ram timingleriyle oynamaya yani ramlerimizi daha düşük cl değerleriyle daha agresif çalışmaya zorlamaya.Düşük cl değeri daha çabuk veri döngüsü olacağı için daha fazla performans demektir.Bunun içinde ana menümüzden advanced chipset features a girerek yapıyoruz.Buradan DRAM timing selectable dan manuel yaparak seçeneklerin açılmasını sağlıyoruzResimde görüldüğü gibi buradaki ram zamanlamalarını deneme yanılma yoluyla düşürmeye çalışıyoruz. Dediğim gibi ne kadar düşük değer o kadar performans. Tabi her ramin kaldırabileceği timingler farklıdır. Benim buradan şu ayarlarda olsun demem mümkün değil. Deneyerek bulacaksınız. Bulabildiğimiz en düşük ram zamanlaması beraberinde stabiliteyide sunuyorsa ram lerimizide azami derecede overclock etmişiz demektir.
Bu arada i875 çipsetlerdeki ramlere artı bir performans daha getiren PAT (Performance Acceleration Technology) hadisesi i 865 chipset boardlarda değişik adlar adı altında sunulabiliyor. Bu kiminde Hyper Path adı altında kiminde game accelerator adı altında sunuluyor.Bunlarıda deneyerek buluyorsunuz.Çünkü her ram ve i865 board bu özellik aktif edildiğinde stabil çalışmayabiliyor.

Tüm bu denemeleri yaparken overclock ettiğiniz bileşen cpu yada ram yaptığınız arttırımı hazmedemediğinde sisteminiz kilitlenip hiç açmayabilir. Telaş etmeyin, bunlar olağan durumlardır. Çaresi, cereyanı kesip beş on saniye bekledikten sonra insert tuşuna basılı tutarak sistemi yeniden açmaya çalışmak. Bazen buda çare olmaz o zaman board üzerinde bulunan clear cmos jumper ile biosu resetleyerek default değerlerde açılmasını sağlamalısınız.Tabi bu tüm yaptığınız ayarlamaları sil baştan yeniden yapmanız demektir.
(Önce boardunuzu iyi tanımalısınız.Kitapçığını inceleyip ne nerede öğrenmelisiniz)

Bu arada amd den de bir örnek vereyim.En meşhur ve performanslı chipseti nforce2 ve tabiki abit nf7 den bir örnek.Bu resimde görüldüğü gibi işlemcinin çarpanı açık ve burada istediğimiz gibi çarpanlada oynama imkanımız var.Yani hem fsb hemde çarpanla değişik varyasyonlar yapma imkanımız var tabiki toplam makul mhz değerlerinin üzerine çıkmamak kaydıyla.Görüldüğü gibi nf7 de birde chipset voltaj ayarı var.Bunuda arttırmak nf7 de stabiliteyi arttıran bir unsurdur.Ayriyeten agp voltajı da var ki bu zaten diğer platformlarında çoğunda var.Ekran kartı oc edildiğinde Stabiliteyi arttırdığı rivayet edilir ama ben pek bu rivayeti doğrulayamadım yani pek bir işe yaramıyor ama siz deneyebilirsiniz tabiki.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Athlon64 3000+ Venice overclock ilavesi
Gelen istek üzerine Athlon64 overclock ile ilgili ilave yaptım.Burada örnek olması için Asus A8N SLI boarddan resimler koydum.Overclockun mantığı aynı olduğu için burada fazla ayrıntıya girmeyeceğim,genel bilgiler vereceğim.Ayrıntılar için ve overclock mantığı için yukarıdaki P4 örneğini iyi okumanızı tavsiye ederim.Bunda fark Hyper Transport olayıdır.Kabaca 1000 mhz i tuturmalısınız Fsb oranı arttıkça HT de artacağı için sorun çıkaracaktır o yüzden default 5 olan HT çarpanını yaptığınız fsb ye göre düşürmelisiniz mesela 250 fsb yaptıysanız 4 e düşürünki yine 1000 mhz lik değer tutturulmuş olsun.Resimlere geçelim.
En çok satılan ve oc yeteneğide iyi olan 3000+ venice benimde kullandığım işlemci.Gördüğünüz gibi üzerindeki kodlara göre oc yeteneği iyi yada kötü olabiliyor.Birazda şans işi ama BPMW kodları iyi olarak biliniyor ve buda öyle bir işlemci.Default voltaj ile 300x9=2700 mhz günlük çalışabiliyor.Biosa giriyoruz.Advanced menüde görüldüğü gibi bize gerekli olanlar cpu configürasyon ve jumperfree configürasyondur."Benim board böyle değil ben napacağım" demeyin hemen hemen tüm boardlarda mevcuttur adı farklı yada giriş menüleri farklı olabilir.Kısaca cpu ayarlamaları ve ram ayarlamalarının olduğu menü yada menüler diyebiliriz.
Jumperfree den cpu ve ram ayarlamalarını yapacağımız bölüme giriyoruz.Tekrar ediyorum bu her boardda jumperfree diye yer almıyor bu asusa özgü bir ifade.Bir çok boardda oc için hazır bir takım modlar vardır.Kiminde yüzdeli oc varken kimindede böyle isimlendirmeler bulunmaktadır.Fakat biz herşeye kendimiz hükmetmek istediğimizden manuali seçeceğiz.

Görüldüğü gibi 200 mhz den başlayarak 400 mhz e kadar uzanan bir cpu frekansımız var.Tabi 400 rakamının biraz abartı olduğunu belirteyim.Buradada cpu çarpan kısmı var.Farkındaysanız aşağıya doğru çarpanı değiştirebiliyoruz.Fakat genellikle pek aşağıya doğru düşürülmesinin bir anlamı yok o yüzden default hali yani 9 çarpanıyla kalması daha iyi 3000+ için.Tabi bu 3200+ ve üzeri işlemciler için artıyor siz artık duruma göre hareket edeceksiniz.Bu kısımda cpu voltajını ayarlayabiliyoruz.Yüksek mhz lerde gerektiğinde bir miktar arttırabiliriz.1.6 voltun aşılmaması tavsiye edilir.

Pci express kilidimiz var.buradan stabiliteyi bozmayacak değeri seçip sabitliyoruz.Aynı şekilde stabilite bozulmaması için (oc a engel olmayacak daha doğrusu ) değeri seçiyoruz.Ram voltajınıda ayarlayabileceğimiz kısım burası.Ramlerimizin durumuna göre voltajı belirliyoruz.

Burada işimiz bittikten sonra bir önceki menüye geri dönüp DRAM configurationa giriyoruz.

Ramlerimizin durumuna göre ve yaptığımız overclock miktarına göre buradan ramlerin çalışma oranını belirliyoruz.Timing durumunu manuele getirirsek cas gecikmelerini kendimiz belirleyebiliriz.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra Fsb oranımıza göre baştada belirttiğim gibi HT hızını ayarlamamız gerekiyor sistemimizin düzgün çalışması için.Dediğim gibi amaç 1000 mhz değerini tutturmaya çalışmak kabaca.Buna göre fsb x 5-4-3 =Yaklaşık 1000 mhz gibi ayarlyoruz.Genel olarak Athlon64 overclocking i böyle.Değerleri azar azar attırarak denerseniz daha iyi olur.Çeşitli denemelerden sonra en uygun ayarları zaten bulacaksınız.İlk konuda bahsettiğim gibi tüm aşamalarda sıcaklıkarı kontrol edin ezbere gözü kapalı oc yapmayın.Ya boardla gelen yazılılmları kullanın yada motherboard monitor benzeri bir şey.


Yaptığınız oc miktarını ve ramlerinizin hangi mhz de ve timinglerde çalıştığını kontrol etmek içinde cpu-z en uygunudur.

Athlon64 ler ile ilgili ilave bu kadar.İntel yada AMD, platformlar farklı olabilir boardlar farklı olabilir.Oc mantığı aynıdır."Benim board farklı bende şu şöyle değil bu böyle değil" demeyin yazıları en başından intel-AMD dahil okuyun mantığı sindirin ve öyle işe girişin.Banada özelden bir şey sormayın lütfen cevaplamayacağım.Herşey burada belli, anlamadığınız yada farklı bir sorununuz için forumda topik açınız.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Soğutma;

Evet mümkün olduğunca sade bir şekilde overclock'u anlatmaya çalıştım.Bahsettiğim gibi overclock edilen parçalar daha fazla ısınacağı için normalden daha iyi soğutma isterler.Bunun için en uygun olanı, cpu ile gelen kendi heatsink(ısı giderici)-fanı yerine tamamı bakır olan soğutucular kullanmak.Bu soğutucunun üzerine tercihinize göre performanslı bir fan takabilirsiniz.Bu size stock soğutmadan çok daha iyi bir soğutma sağlayacaktır.Bu tarz bir şeyde olabilir bu size kalmış ama tavsiyem fanınız performanslı ama bu resimdeki gibi devir ayarlı olsun yoksa normal zamanlarda overclocksuz kullanmak istediğiniz durumlarda sürekli sabit yüksek fan devir sesi sizi oldukça rahatsız edecektir benden söylemesi.


------------------------------------------------------------------------------------

Ekran kartlarında overclock

Evet sistemimizi overclock etmiş olduk.Tabi bununla yetinmeyebilirsiniz.Ekran kartınızıda overclock etmek isteyebilirsiniz.Bunuda yapmak için çeşitli yollar var.Kartınıza göre değişen Ati yada nvidia.Çeşitli programlar ile ekran kartlarınıda overclock etmek mümkün.Ati kartlar için ati tool oldukça kullanışlıdır.Ati tool'u sistemimize kurduktan sonra çalıştırdığımızda karşımıza programın gördüğünüz arayüzü çıkıyor.9800xt kartım default değerlerinde ve bunu overclock etmek için hem ram hemde core-gpu (çekirdek)hızlarını yükseltiyoruz.Tabi bunuda aynı cpu overclock'undaki gibi yavaş yavaş deneyerek yapıyoruz.Resimde görüldüğü gibi en yüksek stabil ve artifactsız değeri (görüntüde bozulmalar olmaksızın) bulduktan sonra o ayarda kullanıyoruz.


Nvidia kartlarda da çeşitli programlar var.Riva tuner,coolbits vs.gibi. Ben en pratik olanından bahsedeceğim.Yani coolbits'den.coolbits bir reg dosyası olup üzerine tıklandığında windowsumuzun (registry) kayıt defterine yerleşince nvidia ekran kartı sürücümüzün ayarlar bölümüneClock frequencies (saat frekans ayarları) adı altında bir seçenek eklenecek.Buradan ram ve core hızlarını ayrı ayrı ayarlamamız mümkün.

Coolbits size yeterli gelmeyebilir.O zaman farklı programlar deneyebilirsiniz.
Ben programlar için link vermiyorum çünkü sürekli güncelleniyorlar.Zaten google da aratınca bir sürü link bulunabiliyor.

Evet kısaca ekran kartına overclock'uda anlatmaya çalıştım.Tabi overclock hadisesi sadece bu kadar değil.Sizi ilerki dönemlerde bunlar kesmeyebilir, o zaman vmod olaylarınada girmek isteyebilirsiniz.Bu farklı bir hadise ve bununla ilgili benimde dahil bir çok arkadaşımızın çalışmaları var.Her kartın, her boardun mod şekli farklı o yüzden mod olayını alakalı topiklerden takip etmenizi öneririm.Bu topiğe bunuda eklersek iyice karışır durum.O yüzden bu topik böylece kalsın.

Faydalı olacağını ümit ediyorum.Yalnız bir kez daha hatırlatmakta yarar var.Overclock riskli bir iştir ve riski sadece yapan kişiye aittir.

Stabil overclock'lar diliyorum

sivil


< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

DH forumlarında vakit geçirmekten keyif alıyor gibisin ancak giriş yapmadığını görüyoruz.
Üye olduğunda özel mesaj gönderebilir, beğendiğin konuları favorilerine ekleyip takibe alabilir ve daha önce gezdiğin konulara hızlıca erişebilirsin.

Üye Ol Şimdi Değil Bir Daha Gösterme
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


 
45 Mesaj
22 Aralık 2004; 23:09:13 

aynen yaptım oldum gerçekten pc hızlandı fazla ısınmadan dolayı kasanın iki yan kapağında açtım daha iyi oldu 8-10 derece farketti
_____________________________ 
3576 Mesaj
23 Aralık 2004; 0:09:57 


quote:

Orjinalden alıntı: Cruise

aynen yaptım oldum gerçekten pc hızlandı fazla ısınmadan dolayı kasanın iki yan kapağında açtım daha iyi oldu 8-10 derece farketti

Cruise,Kasan ne marka bilmiyorum ama eğer kasanda egzos fanı yani kasa içinde oluşan ısıyı dışarı tahliye eden arka tarafında bir fan varsa ve ayrıca kasaya serin hava girmesi içinde yan kapakta cpu üzerine doğru üfleyen bir fan daha varsa, emin ol kasa kapağı kapalıyken daha düşük sıcaklık dereceleri elde edeceksin._____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


1762 Mesaj
25 Aralık 2004; 16:01:41 

arkadaşlar iki sorum olacak (özellikle civil'e) eski asus anakartımı değiştirip abit ai7 anakart aldım. o/c yapıyorum ama ram/fsb oranını 3/2 yaptığım zaman ramlar 320 mhz de çalışıyor. tamam burada sorun yok sonra fsb yi arttırdığımda ram frekansı hiç artmıyor fsb yi 210-220-230 yapıyorum ramlar devamlı 320 mhz. ama eski asus boardumda 3/2 yaptıktan sonra fsbyi arttırdığımda ramlarde 320 den yukarı doğru artıyordu mesela fsbyi 200 den 220 ye çıkarırsam ramlarde 320 den 360 a çıkıyordu sorun nedir acaba başka bir ayarmı yapmam lazım? ramlari by spd olarak atarsam 1:1 çalışıyor.
2. sorum ise sıcaklıkla ilgili asus boardda cpu sıcaklığı normal 33 yük altında 42 oluyordu ama ai7 de ise normal 44 yük altında 58 oluyor neden acaba abit anakartlar yüksekmi gösteriyor sıcaklığı heatsinke elle dokundumda soğuk. herhengibir aşırı ısınma belirtisi yok. teşekkür ederim.
_____________________________ 
3576 Mesaj
25 Aralık 2004; 22:35:58 

Ramleri hangi oranda tutarsan tut fsb arttıkça ramlerde otomatikman yükselmesi lazım.Orada bi yanlışlık yada boardda bir sorun var.Bios hangi versiyon?
Ben 16 biosunu daha çok beğeniyorum.
Sıcaklık konusuna gelince ben abitin daha doğru sıcaklık ölçtüğüne inanıyorum.Asus lar genelde hep düşük ölçüyor sıcaklığı.Bu bir dönem forumlarda da dile getirilmişti aman aldanmayın diye.Zaten senin verdiğin sıcaklık değerlerine göre 44-58 arası sıcaklıklar daha mantıklı prescott için.
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


1762 Mesaj
27 Aralık 2004; 18:59:18 

biosu güncelledim yine değişmedi. boardu aldığım yere götürdüm teknik servise bıraktım bakacaklarmış. sıcaklık konusunda anlayamadığım iki board arasında 15 derece farketmesi biraz fazla değilmi? o zaman asus az ölçüyor abit yüksek ölçüyor olabilirmi?
_____________________________3061 Mesaj
1 Şubat 2005; 17:03:26 

overclock yaparken ddr-ram leride overclock etmek şart mı?
işlemci fsb 250mhz diyelim
ramler 200mhz de (ddr400) çalışamaz mı?
_____________________________ 
3576 Mesaj
1 Şubat 2005; 17:57:53 


quote:

Orjinalden alıntı: muratremix

overclock yaparken ddr-ram leride overclock etmek şart mı?
işlemci fsb 250mhz diyelim
ramler 200mhz de (ddr400) çalışamaz mı?


Yazımdada belirttiğim gibi eğer raminiz işlemciyle senkron 1:1 gidemiyorsa o zaman dram ratio yu düşürmelisiniz dram ratio 5:4 yaptığınızda cpu nuz 250 mhz de çalışırken raminiz 200 mhz de çalışacaktır.Aynı şekilde 3:2 yaparsanız 250 mhz cpu 166 mhz ram hızı elde edersiniz.
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


 
3309 Mesaj
13 Nisan 2005; 10:33:06 

İşlemciler örneğin c serisi P4 ler aynı mimariye sahiptir ve hepsi aynı şekilde üretilir , daha sonra belirli testlerden geçirilir , bu testleri belirli hızlarda tamamlayanlar etiketlenir ve satılır , ama bu testler bizim yapabileceğimiz testler değil yani işlemciyi gercekten aşırı kastıran testler , her işlemcinin az cok o/c kapasitesi vardır ve birazda şansa kalmıştır , ama tutupda 1.8 ile 3.6 yı karşılaştıramazsınız cunku aynı mimari değil , C serisi olarak 2.4 ile 3.4 arası işlemciler aynı mimaridir , keza E serisi presscot larda 2.4 ila 3.4 aynı serisidir ama 3.6 ve 3.8 ler de stepping farkı ve ufak optimizasyonlar vardır , yani mhz aralığı sınırlı 2.4 ile 3.4 arası 1000mhz civarıdır.. 1.8ghz işlemci teknolojisi 3.6ghz e izin veremez...

_____________________________

Opel ASTRA J Sedan 1.4T Sport Still paket 170HP Active Select


2242 Mesaj
17 Nisan 2005; 0:14:35 

bilgiler için teşekkürler hocam
_____________________________ 
1065 Mesaj
27 Nisan 2005; 22:13:35 

Merhaba, geç gördüm ama çalışma çok güzel olmuş
benim resimdeki ram lerim 400mhz demi çalışıyor 200mhz demi?
200mhz ise nasıl 400 yaparım?
ramler 256*2 twinmos 1a4t cl2.5
anakart epox8rga+
Ufaltılmış ön izleme resmi


Ekteki dosya (1)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skorp -- 27 Nisan 2005, 22:17:10 >
_____________________________

olumlu referanslar: amddma, Lezgi, EuphoriA, Gargicim, DieselBull, ozyoldas, cipcivil, keops, treach, i90tekmen, halil21, Halit61, SELBAL , alitopal
Ne Mutlu Türk'üm Diyene!


 
3576 Mesaj
27 Nisan 2005; 22:46:31 

DDR yani dual channel olduğu için 2 ile çarpmak gerekiyor.Kısaca ramleriniz 400 mhz de çalışıyorlar.
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


4157 Mesaj
4 Mayıs 2005; 0:39:48 

_____________________________1763 Mesaj
23 Mayıs 2005; 18:48:39 

Gözümden kaçtıysa affola,müsadenle Civil;forumda zaman zaman gördüğüm sorulardan esinlenerek buraya yazayım dedim.İşin bir de software yönü var.Eğer 2k1 yapacaksanız win 2000 tavsiye olunur.İlk kurulumu yaptıktan sonra DX8.1 yükleyin.Optimize edin,vga sürücüsü yükleyin,tekrar opt. edin ve madonion yükleyip testinizi yapın.
Win xp ile yapacaksanız,2k1 de yine dx8.1 kullanın.SP yüklü olmasın,ayarlarınızı performans şeklinde değiştirin.Hiç bir güvenlik yamasını kurmayın.O&O adlı defragmantasyon programı kullanarak,sisteminizi düzenleyin.Tabi bunun bir sırası var.
1.İşletim sistemini kurun defrag yapın.Board sürücüsünü yükleyin.Yine defrag yapın.
2.VGA sürücüsü yükleyip defrag yapın.
3.Benchmark programını yükleyip yine defrag yapın.
4.Win in çalışmasını yavaşlatabilen ve kullanmadığınız servisleri kapatın.Akıllı kart okuyucusu,ssdp bilmem ne,evrensel tak çalıştır,otomatik güncelleştirme,vs.vs,,yani arka planda çalışan kullanmadığınız hizmetleri kapatmak size hız kazandırır.
Sisteminize internet ve benchmark programı hariç bir şey kurmayın.
Diğer vga testlerini yapacaksanız,dx9 a terfi edin.Diğer benchmark programları için gereken software dışında sistemi şişirmeyin.

Demem şu ki hardware mutlaka çok önemli,ama software optimizasyonu size puan olarak dönecektir.Gözardı edilmemesi gereken bir husus,< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanDostum -- 23 Mayıs 2005, 19:07:18 >
_____________________________

12 core icat olmadan oc ye dönmem....


 
3576 Mesaj
23 Mayıs 2005; 18:53:39 

Candostum,katkın için teşekkürler
Gerçektende önemli bir konuya değinmişsin.Tabiki yüksek puan ve performans almanın 2.yolu yazılımdan kurulumdan geçiyor.Overclock hadisesinden sonra Candostumun bahsettiği şekilde kurulum ve yazılım usulüne dikkat etmekte fayda var arkadaşlar.
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


 
1 Mesaj
8 Temmuz 2005; 18:46:21 

Öncelikli olarak gerçekten güzel bir konuya değinmişssiniz...Bizlerde staj yaparken boş zamanızda bu konuyu okuma fırsatı bulduk...Beylere bizden öneri Staj yapacak yeri iyi seçsinler..Yoksa bizim gibi masa ,koli filan taşırsınız..
_____________________________ 
113 Mesaj
22 Ağustos 2005; 14:18:17 

arkadaşım civil sen resimde göstermişşin soft menü diye benim biosta öyle bir menü yok nereden yapıçam benim anakart gigabyte
_____________________________ 
3576 Mesaj
22 Ağustos 2005; 19:53:04 


quote:

Orijinalinden alıntı: lord_of_61

arkadaşım civil sen resimde göstermişşin soft menü diye benim biosta öyle bir menü yok nereden yapıçam benim anakart gigabyte

abit boardlarda adı soft menüdür.Diğer boardlarda başka adlar altında bulunur.Cpu ve ram ayarlarının bulunduğu menüdür.Gigabyte boardlarda ram timing bölümü gizlidir.alt+f1 kombinasyonuyla girilebilir(unutmadıysam)
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


53 Mesaj
4 Eylül 2005; 15:26:48 

Selam kolay gelsin civil kardeş
dfi anakartım geldi ilk sayfada yazmış olduğun konuları dikkatle okudum.Dha öncede PM atmıştım sorunu PM'le değil forumdan paylaşırsan diğer arkadaşlara faydası olur diye de yazdın.
Anakartın ( DFI'lar için ) Biosu çok farklı bana bu konuda da bu şekilde ayrıntılı ve de mümkünse resimli birşekilde yardımcı olabilirmisin veya yardımcı olabilecek başka bir arkadaşta var ise çok sevinirim,yada forumda bu şekilde ayrıntılı olaraktan yer alanı var ise link verebilirmisiniz.sizden şu bikaç konuda yardım istiyorum
1- Sistemimi günlük kullanımda stabil olarak enperformanslı hale nasıl getirebilirim
2- Sistemin yapabileceği optimum değeri gerçekten merakediyorum
3-3DMark2005 free edition version 1.0.0 test programı mevcut 4838 yaptı en son
Gerekli olan test programları ve diğer bütün programların link leri ve nasıl kullancağımın kısa tariflerini rica edebilirmiyim
_____________________________

AMD3500+s939 / Thermaltake Slient Tower CPU Fan / DFI LanParty SLI-Dr Board / 2 X 512 A-DATA Viesta 500 Mhz / MSİ 256 MB 6800 GT PCIEx16- DDR3- Tv- Dvi OUT- (256 Bit)- 8974-T2D2 SLİ / 120GB SEAGATE SATA / 16xLG DVD Rom / NEC 3540 DVD rw / 19''HYUNDAİ V995 Monitör / THERMALTAKE V2000A Silver Alimünyum kasa / Coolermaster Aerogate III SİLVER 4xfankontrol / THERMALTAKE 560Watt PurePower Aktif PFC / Creative İnspire 7700 7+1 / Zoom 5510 Adsl


4157 Mesaj
17 Eylül 2005; 1:36:02 

Evet arkadaşlar... Topic pek çok gereksiz yada artık geçerliliği kalmayan mesajlarla dolmuştu ve artık boş...


Şaka bi yana üyelerin gereksiz yere 5 sayfa dolaşıp işe yarar bilgi aramasına gerek yok zaten bu sayfada her türlü bilgi var...Ayrıca önemle belirtmek istiyorum ki;

topiği açan civil abimize PM den sürekli mesajlar atmayalım -zira kendisi yapacağını yapmış zaten- veyahut buraya forumun geri kalanını da incelemeden alelade, basit, gereksiz sorular yöneltmeyelim lütfen...
_____________________________ 
1797 Mesaj
19 Eylül 2005; 13:37:24 

arkadaslar ben yeni bi anakart aldım MSI RS480 soft menu yookkkkkkk noolur bi care,kitapcığında uzerindeki bios ta overclock seceneklerinin kapatıldığı yazıo ,eski bios ta yok zaten naaapmalıı
_____________________________

MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

"Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
M.S.2009 SERIM


2413 Mesaj
19 Eylül 2005; 22:16:36 

evet arkadaşlar yarımınıza ihtiyacım oldu ben o/c yi denedim şu an cpu 260 mHz seviyesinde ancak ram ı arttırayım diyorum kabul etmiyor böle kalması mı gerekiyor... ram en son 166 da kalıyor...

sıcaklık 42 da duruyor...
_____________________________

YAESU FT-7900
Marmara Bölgesinde VHF 145.625 94.8 ton ve Simplex 145.275
UHF 439.225 77 ton ve Simplex 433.475 7/24 dinlemedeyim.


577 Mesaj
23 Eylül 2005; 12:43:10 

selm
kolay gelsin
anakartım dfi
yukarda resimde gösterdiklerini tam manlamı ile bulamıyorum elinde bunun gibi o/c için hazırı var ise koyabilirmisin yada yardımcı olabilecek arkadaş var ise yönlendire bilirmisin lütfen
_____________________________40 Mesaj
4 Ekim 2005; 17:06:45 

Tüm bilgilerini bizlerle payalaşanlara teşekkürederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz sağolun.
_____________________________

Asus A7V8X-X (Kırpık :( )-AMD 2400+@2200 :(-Kingston 512 DDR 333-Fly FX 5200 64 Bit (Office uygulamaları SÜPER !!!)-Seagate 40 GB 7200 Rpm-400W PSU ( En eziğinden) İşte Utanç kaynağı :(


2 Mesaj
8 Ekim 2005; 5:17:39 

[:'( TEŞEKKÜRLER BEYLER
_____________________________

İmzanız kural dışı.


6122 Mesaj
9 Ekim 2005; 12:22:57 

ATHLON64 İLAVESİ için teşekkürler civil hocam......
Yeni 64 bit alanlar için çok yararlı olcaktır(keşke bende 64 bit alıp uygulayabilsem )
_____________________________

Since 2004


11928 Mesaj
9 Ekim 2005; 13:03:19 

Civil hocam eline sağlık

Artık gereksiz amd64 o/c topiclerinden bi nebze kurtulmuş oluruz
_____________________________

|| Intel i7 6700K @ Corsair H115i || Asus Maximus Viii Extreme || GSKILL 16GB RipjawsV DDR4 3200MHz || Corsair 900D || Zotac GTX 1080 AMP Extreme || 27" Dell S2716DG || 512GB Samsung 850PRO || WD Blue 5 TB || Corsair AX 1500i || @ || Creative SoundBlaster Zx - Logitech Z-2300 || Corsair K70 RGB || Logitech G502 RGB @ Razer Goliathus||


 
3576 Mesaj
9 Ekim 2005; 13:45:47 


quote:

Orjinalden alıntı: ZİW®O

Civil hocam eline sağlık

Artık gereksiz amd64 o/c topiclerinden bi nebze kurtulmuş oluruz

Sağolun arkadaşlar.Artık buda yeterli gelmezse yerinde overclocking servisi açıp randevu ile evlere oc a gideceğim
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


11928 Mesaj
9 Ekim 2005; 13:59:41 

quote:

Orjinalden alıntı: civilSağolun arkadaşlar.Artık buda yeterli gelmezse yerinde overclocking servisi açıp randevu ile evlere oc a gideceğim

Yapılan o/c göre ücretlendirme olursa köseyi dönersin

Bu arada yeni sistem toplamışsın hayırlı olsun
_____________________________

|| Intel i7 6700K @ Corsair H115i || Asus Maximus Viii Extreme || GSKILL 16GB RipjawsV DDR4 3200MHz || Corsair 900D || Zotac GTX 1080 AMP Extreme || 27" Dell S2716DG || 512GB Samsung 850PRO || WD Blue 5 TB || Corsair AX 1500i || @ || Creative SoundBlaster Zx - Logitech Z-2300 || Corsair K70 RGB || Logitech G502 RGB @ Razer Goliathus||


 
3450 Mesaj
9 Ekim 2005; 15:44:09 

ya ben yazının sağ tarafını göremiyorum. reklam var napıcam?
_____________________________ 
3576 Mesaj
9 Ekim 2005; 16:17:57 

Dallanan mesajlara tıklayarak (üstte) reklam sorununu aşabilirsiniz.

Yada direk burayada tıklayabilirsiniz
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi civil -- 9 Ekim 2005, 16:25:03 >
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


1627 Mesaj
9 Ekim 2005; 22:13:19 

bende de aynı anakart ve işlemci var...
ben fsb yi 250 e çıkardım
ram frekansını 333 e düşürdüm (ram lerim oem :( )
ht:4
cpu voltajı: 1.5 yaptım

ama bazen sistem kendini resetliyor... sorun nedir çok ısınmadan olduğunu sanmıyor everest ile baktım işlemci sıcaklığı 30-35 derece chipset sıcaklığı 25-35 derece arası... sizce sorun nedir ?
need for speed underground2 açıkken baktım 37 derece işlemci sıcaklığı....

bişey sormak istiyorum ram lerin normal voltaj değeri kaç ? ram voltajını arttırmakta fayda varmıdır ?
sistemin geri kalanı:
ati radeon x550 ekran kartı
feel hurricane kasa soğutma sorun değildir herhalde... ama işlemcinin fanı kutusundan çıkan fan ... ram lerede soğutma lazımmı sizce ?
_____________________________ 
3576 Mesaj
9 Ekim 2005; 23:10:52 


quote:

Orjinalden alıntı: peacefire

bende de aynı anakart ve işlemci var...
ben fsb yi 250 e çıkardım
ram frekansını 333 e düşürdüm (ram lerim oem :( )
ht:4
cpu voltajı: 1.5 yaptım

ama bazen sistem kendini resetliyor... sorun nedir çok ısınmadan olduğunu sanmıyor everest ile baktım işlemci sıcaklığı 30-35 derece chipset sıcaklığı 25-35 derece arası... sizce sorun nedir ?
need for speed underground2 açıkken baktım 37 derece işlemci sıcaklığı....

bişey sormak istiyorum ram lerin normal voltaj değeri kaç ? ram voltajını arttırmakta fayda varmıdır ?
sistemin geri kalanı:
ati radeon x550 ekran kartı
feel hurricane kasa soğutma sorun değildir herhalde... ama işlemcinin fanı kutusundan çıkan fan ... ram lerede soğutma lazımmı sizce ?

Resetlemenin birkaç sebebi olabiliyor.Bazı cpu lar iyi çıkmıyor ve 250 mhz fsb bile sorun olabiliyor ve reset atabiliyor.İkincisi ramlerden dolayı reset olabilir.Ramler iyi değildir yada voltaj istiyor olabilir.Normal değer ramine göre değişmekle birlikte 2.5 voltdur.Güç kaynağı kalitesizdir-güçsüzdür.Tüm bunlar reset sebebidir.
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


1044 Mesaj
9 Ekim 2005; 23:31:41 

quote:

Orjinalden alıntı: civilResetlemenin birkaç sebebi olabiliyor.Bazı cpu lar iyi çıkmıyor ve 250 mhz fsb bile sorun olabiliyor ve reset atabiliyor.İkincisi ramlerden dolayı reset olabilir.Ramler iyi değildir yada voltaj istiyor olabilir.Normal değer ramine göre değişmekle birlikte 2.5 voltdur.Güç kaynağı kalitesizdir-güçsüzdür.Tüm bunlar reset sebebidir.


imzamdaki sistemi 300 wattlık fsp sistem kaldırıyor oyunlarda filan hiçbir sorun yok günlük 2800 de kullanıyorum ama yinede iyi bir psu alacam bu arada civil a64 sahibi olmuşsun tecrübelerini arkadaşlarla paylaşman güzel
_____________________________

PHILIPS 107-P4 TRINITRON / DFI LANPARTY ULTRA-D / A64 VENICE 3200+@2850Mhz "Daily"(0515 FPBW)+FX55 HEATSINK / 2x1GB KINGSTON (SAMSUNG UCCC) 280Mhz / 256MB SAPPHIRE X850XT@PE / 200GB SAMSUNG SATA-2 NCQ HDD / AOPEN H600A / ASUS ATLAS-55GA 550 WATT PSU / SKYSTAR 2 v2.6C / CREATIVE X-FI EXTREME MUSIC / CREATIVE MEGAWORKS 550 THX 5.1 / NEC 3500AG 16X DVD WRITER / TOSHIBA 16X DVD-ROM


 
17 Mesaj
10 Ekim 2005; 22:51:36 

selam
bende asus k8n anakart amd64-3000 işlemcim var anakartımın biosunu update ettikten sonra
oc yapamıyorum yardımcı olabilirmisiniz


 
50 Mesaj
11 Ekim 2005; 1:50:18 

Merhaba Arkadaşlar.Belki temel bir soru olabilir ama şu fan olayında yardıma ihtiyacım var.Kasanın önünde bulunan fan, yan kapakta bulunan fan ve arka tarafta power supply ın altında bulunan fanlar hangi yönlerde hava üflemelidir.Hangileri içeri hangileri dışarı doğru üflemelidir.
Ben öndeki ve yandaki fanlar içeri, arkadaki fan dışarı üflemelidir diye biliyorum.Bu bilgi doğru mudur?
_____________________________

Fujitsu Lifebook A-6230, Creative X-Fi Sound Blaster 5.1 Surround Pro, Logitech X-530, Aver Tv Volar Go


 
3576 Mesaj
11 Ekim 2005; 11:32:48 


quote:

Orjinalden alıntı: edobur

Merhaba Arkadaşlar.Belki temel bir soru olabilir ama şu fan olayında yardıma ihtiyacım var.Kasanın önünde bulunan fan, yan kapakta bulunan fan ve arka tarafta power supply ın altında bulunan fanlar hangi yönlerde hava üflemelidir.Hangileri içeri hangileri dışarı doğru üflemelidir.
Ben öndeki ve yandaki fanlar içeri, arkadaki fan dışarı üflemelidir diye biliyorum.Bu bilgi doğru mudur?

Genel olarak bu şekil doğrudur aksini iddia edenler olsa bile.
_____________________________

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM


2413 Mesaj
12 Ekim 2005; 5:50:31 


quote:

Orjinalden alıntı: civilGenel olarak bu şekil doğrudur aksini iddia edenler olsa bile.
yanlış anlamayın bildiğimden değil sadece aklıma geldi..

yandaki fandan giren hava kasa içinde dolaşımı sağlamadan direk egsoz fanından dışarı çıkar diye birşey olabilirmi...

birbirine yakın olanlar aynı yöne üfleseler daha iy olmazmı???

yani demek istediğim şu..bende 2 tane yanda bir tane arkada var bu ikisi içeriye üflüyor....önde ve üst ızgarada olanlar da dışarıya atıyor...bilemiyorum mantık olarak doğru geliyor...düşünsenize arkadan komple giriyor ve ikiye dağılarak çıkıyor...
_____________________________

YAESU FT-7900
Marmara Bölgesinde VHF 145.625 94.8 ton ve Simplex 145.275
UHF 439.225 77 ton ve Simplex 433.475 7/24 dinlemedeyim.


 
50 Mesaj
12 Ekim 2005; 8:39:50 


quote:

Orjinalden alıntı: xl_ocean

yanlış anlamayın bildiğimden değil sadece aklıma geldi..

yandaki fandan giren hava kasa içinde dolaşımı sağlamadan direk egsoz fanından dışarı çıkar diye birşey olabilirmi...

birbirine yakın olanlar aynı yöne üfleseler daha iy olmazmı???

yani demek istediğim şu..bende 2 tane yanda bir tane arkada var bu ikisi içeriye üflüyor....önde ve üst ızgarada olanlar da dışarıya atıyor...bilemiyorum mantık olarak doğru geliyor...düşünsenize arkadan komple giriyor ve ikiye dağılarak çıkıyor...

Ben civil in dediği gibi denedim.Öndeki fanım kasanın yapısı nedeniyle yeterli performansı veremiyordu.Onu söktüm ve arkaya taktım.1 adet yanda 2 adet arkada fanım var.Yandaki içeri üflüyor.Bu şekilde işlemci ve boardda ısı düşüşü gözlemledim.
(işlemci sıcaklığı 54 dereceden 48-49 dereceye, sistem sıcaklığı ise 34 dereceden 27-28 derecelere kadar düştü)
Isınan hava ise arkadaki 2 adet egzost fan ile dışarı atılıyor.Bu dizilişi tavsiye ederim.
Yani benim anladığım hava önden ve yandan içeri, arkadan dışarı veriliyor.
_____________________________

Fujitsu Lifebook A-6230, Creative X-Fi Sound Blaster 5.1 Surround Pro, Logitech X-530, Aver Tv Volar Go

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Ekim 2005; 20:34:12 

beyler bu overclock u programla yapmanın yolunu bilen varsa anlatsın lütfen?? ya da program adı versede olur


8898 Mesaj
15 Ekim 2005; 2:57:52 

clockgen diye bir program var ama link bilmiyorum. sen onu bul dene istersen de niye bios varken programla uğraşacaksın ki?
_____________________________

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//


 
1797 Mesaj
16 Ekim 2005; 20:12:21 

anakart msi,işlemci venice 3000+ ,msi sitesinden yuklediğim pcalert adlı program işlemci sıcaklığını 55 ila 58 arası gösterio,pek yuk altındada sayılmaz bu sıcaklık normalmi,normal değilse sebebi ne olabilr ,oc siz bu arada
_____________________________

MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

"Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
M.S.2009 SERIM


8898 Mesaj
17 Ekim 2005; 15:24:29 

55-58 amd venice için fazla sayılır. işlemci ve heatsinkin arasına macun sürüldü mü? sürüldü ise heatsinkin işlemci üzerine tam oturduğuna eminmisin? sıcaklığı bir de biostan kontrol et bakalım orada ne diyor?
_____________________________

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//


 
1797 Mesaj
17 Ekim 2005; 20:42:05 

bios ta aynısını diyor

peki ortalaması nedir normalde kaç olması lazım,oc siz bu haldeyken millet nası oc yapıo

not:psu aopen kasayla gelen standart aopen 300watlık bi psu,bu sorun yaparmı,oc yapmadım bi sorun yapmaması lazım bence ama belkide.....?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi polatyy -- 17 Ekim 2005, 20:58:52 >
_____________________________

MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

"Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
M.S.2009 SERIM


 
50 Mesaj
18 Ekim 2005; 15:19:16 

Merhaba polatyy arkadaşım.Bendede aynı işlemci ve anakart mevcut.Senin bahsettiğin sorun bendede var.Sanırım sen de işlemciyle gelen fanı kullanıyorsun.Sana tavsiyem kasa içindeki hava sirkülasyonunu arttırman olacak.Ben bu şekilde 55 derece olan işemci sıcaklığını 48 dereceye 34 derece olan sistem sıcaklığını 25 dereceye kadar çektim.Lakin pek bir faydasını görmedim.Birkaç programı birarada çalıştırmaya çalışınca işlemci sıcaklığı fırlıyor.58 dereceyi geçince de Pc Alert4 devreye giriyor ve güvenlik uyarısı verip sistemi kapatıyor.Fanı kontrol ettim, arada kendi macunu da mevcut.Niçin böyle bir sorun var anlayamadım.

Üstadlardan yardım bekliyoruz.
_____________________________

Fujitsu Lifebook A-6230, Creative X-Fi Sound Blaster 5.1 Surround Pro, Logitech X-530, Aver Tv Volar Go


 
1797 Mesaj
18 Ekim 2005; 17:05:01 

e iiyi güzelde bide millet oc yapıyor bu venice lerle,ben bu gün üşenmezsem başka bi psu yla denicem belki psu az geliyordur,buda manasız geliyor ama bakalim
_____________________________

MARMARA SANAT OKULU Gitar Piyano Keman Yanflüt Klarinet Şan Eğitimi

"Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
M.S.2009 SERIM