Şimdi Ara

Yabancı Plaka Bir Araç TR de nekadar kalabilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
96.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: extremeenvy

quote:

Orjinalden alıntı: warrior sako

toplam 6 ay kalabilir onun haricinde giris cıkıs yapmasi gerekir

senin bişi dildiğin yok warrior sako. 6 ay değil 180 gün
    bi gün 24 saattir diyen adama hayır 1440 dakikadır demek gibi bişi bu da

yukardaki örneğe parmak bastım ben.alınmadın umarım

allah allah yanlısmı hesapladık yoksa

• o zaman burda araç alıcaana o kişi ordan iki tane alsın.nası olsa burdaki bi tane fiyatına ordan iki tane hayli hayli alır
    6 ay biriyle dolaşsın.sonra çıksın dışarı onu bıraksın diğerini alsın.ooh mis
  • Misal 2 araç aldın
    ikiside farklı kişiler üzerine
    iki araçta 6 ay sonra çıkış yaptı
    yurtdışında araçları birbirlerine sattılar
    araçları değiştirip
    tekrar giriş yapabilirler mi ?
  • Arkadaşlar hem Türk hem Yunan vatandaşıyım ve Almanyadan bir otomobil almak istiyorum ama burada nasıl kullanabilirm? Sorun çıkarmı. Gümrükten geçirmeyip Alman veya Yunan plaka kullanacağım. Duyduğuma göre 6 ayda bir sınırdan çıkıp geri girmem yeterliymiş doğrumu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthavc -- 2 Temmuz 2007; 2:35:40 >

• 6ay biliyorum bende
  • evet doğru.benim arkadaşımın babası bi araba almıştı bulgaristandan.orda da evleri var.6 ayda bi gir çık yapıyolardı.orası kesin doğru ancak bazı yasal sınırlandırmalar da olabilir.
  • 6 ay bir giriş cıkış
    yani senede 2 kere giriş cıkış yapmak zorunda
  • tşk
  • 6 ayda bir değil. Eskiden öyleydi.
    Şu anda yabancı plakalı bir araç Türkiye'de en fazla 180 gün kalabiliyor.
    15-20 kere girip çıksa da şey değişmiyor. İster bir kerede kalsın ister çok kerede.
    Toplamı 180 günden fazla olamaz (183 de olabilir, hangisini esas alıyorlar bilmiyorum).
  • quote:

Orjinalden alıntı: kursunasker

6 ayda bir değil. Eskiden öyleydi.
    Şu anda yabancı plakalı bir araç Türkiye'de en fazla 180 gün kalabiliyor.
    15-20 kere girip çıksa da şey değişmiyor. İster bir kerede kalsın ister çok kerede.
    Toplamı 180 günden fazla olamaz (183 de olabilir, hangisini esas alıyorlar bilmiyorum).

toplam 180 diyosun sonra da 183 diyosun

180 gün kaç ay yapıyo bi hesap yapar mısın?
  • toplam 6 ay kalabilir onun haricinde giris cıkıs yapmasi gerekir
  • quote:

Orjinalden alıntı: warrior sako

toplam 6 ay kalabilir onun haricinde giris cıkıs yapmasi gerekir

senin bişi dildiğin yok warrior sako. 6 ay değil 180 gün
    bi gün 24 saattir diyen adama hayır 1440 dakikadır demek gibi bişi bu da

yukardaki örneğe parmak bastım ben.alınmadın umarım
  • 6 ay demek yılın yarısı anlamında. Bir yıl 365 gün olduğuna göre ikiye böleriz diye düşünebiliriz ama yasalarda ve düzenlemelerde bunun sayısı tam olarak belirtilmiştir. 180 mi yoksa 183 mü bilmiyorum, onun için diyorum.

Eskiden şöyle oluyordu. Bir kerede en fazla 6 ay kalabildiği için, 6 ayın dolmasına az kala, örneğin, Bulgaristan'a bir çıkış yapıp, orada kahve içip dönülüyordu. Böylece 6 ay yeniden başlıyordu. Bu durumda, araç, Türkiye sınırları içinde neredeyse bir yıl kalmış oluyordu. Yılda bir iki gün dışarıda yani.

Şu anda, ister 1 kere çıkış yap ister her hafta çıkış yap, aracın Türkiye sınırları içinde kalacağı süre 6 ayı geçemiyor. İsterseniz 6 ay durursunuz, bir gün kala çıkarsınız. İsterseniz, her hafta gelip 3-4 gün kalıp gidersiniz. Sonuçta, 6 ay olarak kabul edilen gün sayısı neyse, o kadar hakkınız var. Yani 6 ay Türkiye'de kalabilmek için, 6 ay yurtdışında kalması gerekiyor aracın. (bir kerede olmak zorunda değil).
    Giriş ve çıkış yapılan günler sayılır mı sayılmaz mı vb. ayrıntılar ancak bu konuyu bilen kişilere sorularak öğrenebilir. Yasayı, düzenlemeyi görmeden, uzmanına ya da gümrükçüye sormadan bu işe kalkışmamak en iyisi.

• 6 ay türkiyede kalmak için 6 ay da yurtdışında mı kalmak gerekiyo
    o pis iş işte.pek öyle olduunu sanmıorum ama neyse
  • 6 ay içerde 6 ay dışarda
  • bende seninle ayni şekildeyim iki tane arac alıyosun biri babada kalıyor sen diğeriyle geliyorsun takılıyosun 6 ay sonra donuyosun bırakıp pederdeki aracı alıyosun bi 6 ayda onunlasın :)
  • üstelik bulgaristanda BMW ler sudan ucuz bi 330ci bi de X5
    tamamdır
  • ewet türkiyede kaldığı süre 6 ayı geçemiyor gir çık nafile
  • mavi plaka da yabancı plaka sayılır.yabancıların kullandığı türk plakalı araçtır.onlarda mı 6 aydan fazla kalamıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kursunasker

6 ayda bir değil. Eskiden öyleydi.
    Şu anda yabancı plakalı bir araç Türkiye'de *** en fazla 180 gün kalabiliyor.

eğer kurşunasker yukarda yıldızlı yere "yıl içinde" diye bi ekleme yapsaydı ortada problem kalmıycaktı.çocuk doğruyu eksik söylemiş laf etmişim bi de
    kusura bakma

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.