Şimdi Ara

Yabancı Plaka Bir Araç TR de nekadar kalabilir? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
96.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Harbiden iyiymiş ya ,tabi anladığım gibiyse.

Bulgaristan'dan al bi araç 6 ay Türkiye'de kullan süre dolunca tekrar Bulgaristan'a dön aracı sat.Sonra başka araç al tekrar 6 ay kullan sonra git sat.

Hem değişik araçlara binmiş olursun hemde yıllık vergilerinden kurtulursun.
  • 2 yıla çıkmadımı o kanun
  • yabancı plaka araç alırsak plakayı nası tr yapcaz
  • yeni girdim bu forum kismina pot kirmam insallah.Finlandiyada yasamaktayim simdi telefon edip Ipsala Turing Kluple konustum.Bundan 10 dakika evvelki durum yurt icinde yabanci plaka ile sadece 6 ay bazi aylar 31 cektiginden 183 gunde denebiliyor.ve bu surede yurttan cikmak gerekiyormus.Ve bu hak bir sene icin gecerli yani yurt disindada 6 ay kalmak gerekiyor.2 sene cikmamis daha.Girdi cikti yapmak yok.Degisik araba ile gelmek yok cunki bilgiler sahsin pasaportuna isleniyormus.Faydam olduysa ne mutlu bana .Hepinize iyi bir hayat diliyorum
  • Türkiye’de yabancı plakalı araçlar bir yılda 180 gün kalabilir

sonra ne kadar ceza
  • Gerekli tüm detaylar
    http://www.edirnegumruk.gov.tr/seri_no_1.htm

Ceza detayları için
    http://www.trakyagumruk.gov.tr/yurtta_kalma_sureleri.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpooNFinE -- 23 Haziran 2013; 10:57:42 >
  • Merhaba arkadaşlar.
    Sorum şu. Ben araç aldım altı ay sonra yurt dışına çıktım. Eşime saatım eşimle geldim.
    Altı ayda bir dönüşümlü bunu yaptım.
    O zaman bir kişi bir yılda 6 aydan fazla aracınızı Türkiye de bulundurmamış olacak.
    Bu konuda yanlış mıyım?
    Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: skarsel

Merhaba arkadaşlar.
    Sorum şu. Ben araç aldım altı ay sonra yurt dışına çıktım. Eşime saatım eşimle geldim.
    O zaman bir kişi bir yılda 6 aydan fazla aracınızı Türkiye de bulundurmamış olacak.
    Bu konuda yanlış mıyım?
    Teşekkürler

Valla acayip mantıklı :) Engel olacağını sanmam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: skarsel

Merhaba arkadaşlar.
    Bu konuda yanlış mıyım?
    Teşekkürler

Aracı sattınız eşinize, eşiniz de altı ay kullanır sonra ikiniz de kullanamazsınız zira ikiniz de 6 aylık süreyi doldurdunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu konuyla ilgili bilgiyi http://www.turing.org.tr/tr/uluslararasi_tasitbelgesi.asp adresinden alabilirsiniz.
  • arkadaşlar konuyu noktalayalım olay şu
    bir bireyin yurt dışından araba alabilmesi için çifte vatandaş veya türk pasaportuna işlenmiş oturum izni gerekir
    bu koşul sağlandığı takdirde arabayı alabilirsiniz ancak TCye getirmek için tranzit vizelere ihtiyaçınız var eğer TC pasaportuyla yapıyosanız bu işi
    araç TCde 6 ay kalabilir sonrasında bu arabanın TCden çıkarılması gerekir
    aracınızı yurt dışına geri götürdüğünüzde başka bir tane alma şansınız yok 6 ay kullandıysan 6 ay bekliceksin
    yasal olarak olaylar bu şekilde gelişir
    şimdi gelelim benim tavsiyeme;
    araba alıcaksanız hangi ülkeden alıcağınıza dikkat edin çünkü araba piyasaları TCdeki gibi seri işlemez beklersiniz 3 ay araba satılsın
  • Arkadaşlar hepinize iyi günler dilerim. Eşim yabancı ve arabasını trye getirip biraz kullanıp döneceğiz tekrar, eşimin yurtdışında 6 ay kesintisiz kaldıktan sonramı arabasıyla türkiyede 180 gün kalabilir yoksa direkt şimdi 180 gün arabasıyla giriş yapabilir? Çünkü son bir yılda trde toplamda 100 gün kaldı arabasız olmak üzere bir kaç defa giriş çıkış yaparak ! Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barmenScala -- 1 Mart 2014; 14:21:38 >
  • Arkadaslar ben tc vatandasiyim ve 6 ay TR de 6 ay Ukraynada yasiyorum. Tr ye yabanci arac ile girdigimde ssk li bir ise girebilirmiyim? simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim.
  • Turk vatandasiyim bulgaristandan 2 tane Araba alip birini turkiyeye gumrukten gecirmeden yabanci plakayla 6 durduktan sonra digerini alip 6 ayda onunla durabilirmiyim

• Süre

MADDE 8 – (1) Kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları ile ilgili olarak;
    a) Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtlar için,
    1) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişiler tarafından getirilen ve 1 No.lu Taşıt Takip Programına kaydedilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına herhangi bir oniki aylık dönem içerisinde 180 (yüzseksen) gün süre verilir. Bu şekilde yurda girişi yapılan taşıtların kalabileceği süre, yurda giriş tarihinden itibaren süre uzatımları dâhil 24 (yirmidört) ayı geçemez.
    2) Yurt dışında yaşayıp, yurtdışından emekli olanların (malulen emekli olanlar ile ön emeklilik hakkı kazananlar dâhil) emekli olduklarını gösterir ilgili ülke sosyal güvenlik kuruluşlarınca verilen belgenin Türkçe tercümesinin elçilik, konsolosluk veya noterlikçe onaylı bir örneğinin ibrazı hâlinde, taşıtları için 1 (bir) yıl süre verilir.
    3) Yurda taşıt sokmak istedikleri tarih itibariyle son 185 (yüzseksenbeş) gününü kesintisiz olarak Türkiye Gümrük Bölgesi dışında geçirmediği anlaşılan kişinin ve taşıtın Türkiye’de kaldığı süreler düşüldükten sonra arta kalan süre verilir.
    4) Bu fıkranın (a) bendinin (1), (2) ve (3) üncü alt bentlerinde belirtilen sürelerin hesaplanması sonucu kişi ve taşıt için farklı sürelerin tespiti hâlinde bunlardan daha kısa olan süre dikkate alınır.
    5) Bu fıkranın (a) bendinin (1) ve (2) nci alt bentlerinde belirtilen sürelerin tamamının kullanılmasından sonra taşıtları ile birlikte yurtdışına çıkış yapan kişilerin çıkış tarihinden itibaren en az 185 (yüzseksenbeş) gün süreyle fiilen yurtdışında bulunmaları hâlinde aynı kapsamda yeniden taşıt getirmelerine izin verilir.

• Süre uzatımı

MADDE 9 – (1) Kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları ile ilgili olarak;

a) Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtların süre uzatım işlemleri, 1 No.lu Taşıt Takip Programı ve ilgilinin pasaportuna kaydedilerek sonuçlandırılır. Girişi sırasında ibraz edilmeyen emeklilik belgesinin daha sonra ilgililer tarafından ibraz edilmesi hâlinde taşıt ve kişinin kalan süreleri göz önünde bulundurularak işlem yapılır. Süre uzatımına ilişkin belgeler ilgili gümrük idaresinde muhafaza edilir.

Sanırım emekli olsan daha mantıklı 2yıl kalabiliyor akrabası olan emekli biri getirebilir bence
  • Bizimde Yunan plakalı aracımız var burada 6 ay kalabilir.
  • Normal bir kisi 6 ay yurtta surebilir.
    Yurt disindan emekli bir sahis 1 sene surebilir.
    Turistik amacli gelmiş biri Tr de hastalik geçirmiş ve ilgili kurumlar dan (il saglik mudurlugunden) onayli rapor ile en fazla 24 ay yurt icinde bulunabilir.

Bir kisi en fazla 6 ay durabilir tekrar ayni haktan yararlanmasi icin kisinin tekrar 6 ay yurt disinda ikamet etmesi gerekir.

• ARKADAŞLAR KAÇ GÜNDEN BERİ ARAŞTIRIYORUM AMA MALESEF KESİN VE NET CEVAP ALAMIYORUM!

Yeğenim Bosna Hersek de 1 yıldan beri öğrenim görmekte kendisinin bosnada aracı bulunmakta. ben de kendime bosnadan bir araç satın almak istiyorum tabiki yeğenimin üzerine.

1- araçlardan birini türkiyede 6 ay kullanılabiliyor olduğunu öğrendim. ancak ben kullanabiliyormuyum yada kullanabilmem için ne gerekli ?

2- 6 ay içerisinde diğer 2. aracı türkiyeye sokarak türkiye deki aracı 6 ay dolmadan tekrar bosna hersek ülkesine getirebilir mi

3- türkiyeye giriş yapan araç herhangi bir sigorta vs yapılması gerekiyor.

4- kaza olması durumunda neler yapılabiliyor.

5- Bu işlemler için ne gibi ücretler ödeniyor.

6- Bu işlem sizce mantıklımıdır. Mantıksız ise neden.

Herkese Çok Teşekkür ederim
  • kardeşimde bende yunan vatandaşıyız. 6 ayda bir birbirimize devretsek bu iş çözülmez mi?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.