Şimdi Ara

Sandık Kurulu Memur Üye ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
10.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aslında bu görevide yerine getirirdim getirmesinede, biri bana bir şeyi yapmamı söylerse ben o söyleneni siktinsene yapmam, devlet bana bu mektubu gönderirken şu numaralı sandık kurulunda görevlisin sabah şu saatte şurda ol şu gün eğitime katıl diyeceğine, sizi şu numaralı sandıkta görevlendirmek istiyoruz görevi kabul veya red ettiğinizi şu kadar gün içinde bize bildirin bildirmediğiniz taktirde görevi kabul etmiş olucaksınız demiş olsa problem olmazdı, bende böyle biriyim biri bana emredici konuşursa sonunda ne kadar büyük zarara uğrarsam uğruyayım söyleneni yapmam yapmadımda.
  • Arkadaşlar bugün eve polis memuru tarafından ilçe seçim kurulu başkanlığından bir yazı getirilmiş yazıda 2257 nolu sandık kurulu memur üyesi olarak atandığım, seçim sabahı saat 07:00' de hazır bulunmam gerektiği vs. yazılı. En sonda da "298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkındaki kanunun ilgili hükümleri uyarınca tebliğ olunur" denmiş. Şimdi ben bu görevi yerine getirmeye mecbur muyum, bu arada memur filanda değilim, benim bilgim olmadan nasıl böyle bir görev verirler anlamışta değilim?

• Bilmiyorum ama bizim de zorla (!) oy kullanmamız mecbur... (Cezası var...)
  • oy kullanma her ne kadar zorunlu olması saçma da olsa vatandaşlık görevi bu olay ayrı birşey sabah 07:00 den gece bilmem kaça kadar orada görevli olacaksın, zaten haftanın 1 günü tatilimiz var onuda bir okulda sandıkların arasında geçirmeye hiç niyetim yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: salida

Arkadaşlar bugün eve polis memuru tarafından ilçe seçim kurulu başkanlığından bir yazı getirilmiş yazıda 2257 nolu sandık kurulu memur üyesi olarak atandığım, seçim sabahı saat 07:00' de hazır bulunmam gerektiği vs. yazılı. En sonda da "298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkındaki kanunun ilgili hükümleri uyarınca tebliğ olunur" denmiş. Şimdi ben bu görevi yerine getirmeye mecbur muyum, bu arada memur filanda değilim, benim bilgim olmadan nasıl böyle bir görev verirler anlamışta değilim?

3-4 defa sandık kurulu başkanlığı yaptım. Son seçimde de sandık kurulu başkanıyım.

Her sandığın başında bir başkan bir de memur üye (memur olması şart değil görevi icabı bu adı alır) görevlidir. Bunlar seçimin sağlıklı yürütülmesi için görevlendirilir. Seçimden 1-2 gün önce sandığın konulacağı sınıfta gizli oy kullanılacak olan paravan benzeri yeri hazırlarlar. Seçim sırasında sandığın başında bu iki görevliden başka, 4-5 ayrı siyasi partinin resmi görevlileri olur. Bunlar sandık başkanı ve üyenin hem yardımcılarıdır, hem de -onların da bir siyasi görüşü var sonuçta- bilerek yanlış birşey yapmamaları için gözlemcidirler. Her biri bu görevleri karşılığı ücret alırlar. Bu seçimde tahminimce 50-100 Ytl arası olacaktır.

Oy verme işlemi genellikle saat 17.00'de sona erer sandık başındaki bu görevliler oyları sayıp, tutanakları tutarlar, bir çuvala doldurup mühürlerler. Sandık kurulu başkanı hariç diğerlerinin görevi burada biter. Başkan çuvalı ilçe seçim kuruluna götürür.

Gelelim soruna; Eğer görev almak istemiyorsan, bağlı bulunduğun ilçe seçim kuruluna en kısa zamanda giderek, görev almak istemediğini bildirmelisin. Bu görevin kendisine çıkmadığı için hayıflanan sıradaki yedeklerden birine bu görev tebliğ edilir. Önemli aynı zamanda zevkli bir görevdir. Eğer seçim zamanı tatilde falan olmayacaksan iptal ettirmemeni tavsiye ederim.
  • Ayrıntılı açıklaman için teşekkür ederim, seçim günü halen hayatta ve sandığa gidebilecek sağlıkta olursam kesinlikle oyumu kullanacağım ama verilen görevin "hayıflanan sıradaki yedeklerden" birine tebliğ edilmesini isteyeceğim.

quote:

Orjinalden alıntı: mllm

quote:

Arkadaşlar bugün eve polis memuru tarafından ilçe seçim kurulu başkanlığından bir yazı getirilmiş yazıda 2257 nolu sandık kurulu memur üyesi olarak atandığım, seçim sabahı saat 07:00' de hazır bulunmam gerektiği vs. yazılı. En sonda da "298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkındaki kanunun ilgili hükümleri uyarınca tebliğ olunur" denmiş. Şimdi ben bu görevi yerine getirmeye mecbur muyum, bu arada memur filanda değilim, benim bilgim olmadan nasıl böyle bir görev verirler anlamışta değilim?

3-4 defa sandık kurulu başkanlığı yaptım. Son seçimde de sandık kurulu başkanıyım.

Her sandığın başında bir başkan bir de memur üye (memur olması şart değil görevi icabı bu adı alır) görevlidir. Bunlar seçimin sağlıklı yürütülmesi için görevlendirilir. Seçimden 1-2 gün önce sandığın konulacağı sınıfta gizli oy kullanılacak olan paravan benzeri yeri hazırlarlar. Seçim sırasında sandığın başında bu iki görevliden başka, 4-5 ayrı siyasi partinin resmi görevlileri olur. Bunlar sandık başkanı ve üyenin hem yardımcılarıdır, hem de -onların da bir siyasi görüşü var sonuçta- bilerek yanlış birşey yapmamaları için gözlemcidirler. Her biri bu görevleri karşılığı ücret alırlar. Bu seçimde tahminimce 50-100 Ytl arası olacaktır.

Oy verme işlemi genellikle saat 17.00'de sona erer sandık başındaki bu görevliler oyları sayıp, tutanakları tutarlar, bir çuvala doldurup mühürlerler. Sandık kurulu başkanı hariç diğerlerinin görevi burada biter. Başkan çuvalı ilçe seçim kuruluna götürür.

Gelelim soruna; Eğer görev almak istemiyorsan, bağlı bulunduğun ilçe seçim kuruluna en kısa zamanda giderek, görev almak istemediğini bildirmelisin. Bu görevin kendisine çıkmadığı için hayıflanan sıradaki yedeklerden birine bu görev tebliğ edilir. Önemli aynı zamanda zevkli bir görevdir. Eğer seçim zamanı tatilde falan olmayacaksan iptal ettirmemeni tavsiye ederim.
  • quote:

Ayrıntılı açıklaman için teşekkür ederim, seçim günü halen hayatta ve sandığa gidebilecek sağlıkta olursam kesinlikle oyumu kullanacağım ama verilen görevin "hayıflanan sıradaki yedeklerden" birine tebliğ edilmesini isteyeceğim.

Sen bilirsin. Nasıl olsa yarine biri bulunacaktır. Ama oyunu dediğin gibi mutlaka kullan çünkü yerine oy kullanacak kimse olmayacak.
  • Bende görev istemeyenlerdenim ancak görev gelirse diye araştırdım, sonuç: Yüksek Seçim Kuruluna mazeretinizi bildiren bir dilekçe ile başvuruyormuşsunuz, cevabıda kısa sürede geliyormuş.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.