Şimdi Ara

<Windows root>/system32/hal.dll

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
159.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • windosw aşagıdaki dosya eksik veya bozuk oldugu için balatılamadı

Arkadaslar hiç sorunum yoktu oyun oynarken elektirkler kesildi ve bu hata cıktı biglisayarı baslatamıyorum yarıdm edin cok acil!!

• Kesintisiz güç kaynağı kullanmamanın bir sonucu daha...
    Güvenli kip te sisteme girişi deneyin
    http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?hal buradaki dosyayı indirin sistem dosylarının altına atın
    yada XP cd sini takın boot edin, Repair ile devam edin
  • quote:

Orjinalden alıntı: pc-system1

Kesintisiz güç kaynağı kullanmamanın bir sonucu daha...
    Güvenli kip te sisteme girişi deneyin
    http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?hal buradaki dosyayı indirin sistem dosylarının altına atın
    yada XP cd sini takın boot edin, Repair ile devam edin

Guvenli kip de giremiyorum girilmiyor sadece bios acabiliyorum bilgisayar özellikleri görundukden sonra bu sayfa gleiyor

Tek care format mı?

Yada Tekrar Windows cd sinden xp yi kursam veya biosdan halledebiliyomuyum?

• http://support.microsoft.com/kb/330184/tr

ayrıca cd den onarma yapmayı dene
  • quote:

Orjinalden alıntı: seventyseven

http://support.microsoft.com/kb/330184/tr

ayrıca cd den onarma yapmayı dene

windows cd sini ancak yarın geliyor arkadasımdan (sansıma bak)

yeni topic acmııym dedim

Biosdan guvenli modda acabiliyormuyum?(98 de acıyordumda)
  • bu forumda olan bir konudan alıntıdır;kapak olsun yarbaylararepairle tek dosya atmakla ne alaka.repair dese zaten eksik dllyi indirmesine ne gerek var

Aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için Windows başlatılamadı:
    (Windows)\System32\Hal.dll

Başka bir bilgisayardan sorunla ilgili buralarda yaptığım araştırmalarda pek tatmin edici bir cevap bulamadım.
    Ama olayla ilgili support. microsoft .com' da yaptığım aramada çözümü buldum. Aşağıda anlatıyorum:

Sorun boot.ini dosyasında bir sorun olduğu için ortaya çıkmış.
    Çözümde ise bilgisayarı Windows XP Cd'si ile başlatıp "Hoşgeldiniz" ekranında "R" tuşuna basarak Kurtarma Konsolu'nu açtım.
    Orada önce önyüklemeyi seçtim. (1 yazıp enter'a bastım)
    Sonra yönetim şifresini girmemi istedi. (Yönetici parolası olmadığı için sadece enter'a bastım)
    Komut istemi ekranı başladı. Burada önce bootcfg /list yazıp enter'a bastım. boot.ini dosyasının bulunmadığını söyledi. (!! boot.ini silinmiş :( !!)
    Sonra bootcfg /rebuild yazıp enter'a bastım. Burada sistemde yüklü işletim sistemlerini taradı.
    Sonuçta aşağıdaki yazı çıktı:
    Toplam Belirlenen Windows Yüklemeleri: 1

"
    [1] C:\Windows
    Yükleme önyükleme listesine eklensin mi? (Evet/Hayır/Tümü)
    "

Bundan sonra e yazıp enter'a bastım.Sonra aşağıdaki yazı çıktı:

"
    Yük Tanımlayıcıyı Girin
    "

Burada işletim sisteminin adını yazmak gerekiyor. (Microsoft Windows XP Professional veya Microsoft Windows XP Home Edition) Yazıp enter'a
    bastım. Ekranda aşağıdaki mesaj çıktı:

"
    OS Yükü seçeneklerini girin
    "

Burada /fastdetect yazıp enter'a bastım. Sonra exit yazıp enter'a bastım. Bilgisayar yeniden başladı ve açıldı.

Bundan sonra bilgisayardaki MS Office 2003, Adobe Reader 8, Kaspersky Anti-Virus 6, Babylon 6, Windows Live Messenger programları hata verdi.
    Bu programları kaldırıp tekrar yükledim. Adobe Photoshop CS2 ve Quicktime Player 7 aktivasyonları yeniden istedi. Ayrıca kullanıcı
    resmim de görünmedi. Bunları da düzeltince bilgisayar eski haline döndü.

Not: Yukarıdaki yazının hazırlanması sırasındahttp://support.microsoft.com/kb/330184/tr adresindeki bilgilerden yararlanılmıştır.

• quote:

Orjinalden alıntı: muratsevdin

bu forumda olan bir konudan alıntıdır;kapak olsun yarbaylararepairle tek dosya atmakla ne alaka.repair dese zaten eksik dllyi indirmesine ne gerek var

Aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için Windows başlatılamadı:
    (Windows)\System32\Hal.dll

Başka bir bilgisayardan sorunla ilgili buralarda yaptığım araştırmalarda pek tatmin edici bir cevap bulamadım.
    Ama olayla ilgili support. microsoft .com' da yaptığım aramada çözümü buldum. Aşağıda anlatıyorum:

Sorun boot.ini dosyasında bir sorun olduğu için ortaya çıkmış.
    Çözümde ise bilgisayarı Windows XP Cd'si ile başlatıp "Hoşgeldiniz" ekranında "R" tuşuna basarak Kurtarma Konsolu'nu açtım.
    Orada önce önyüklemeyi seçtim. (1 yazıp enter'a bastım)
    Sonra yönetim şifresini girmemi istedi. (Yönetici parolası olmadığı için sadece enter'a bastım)
    Komut istemi ekranı başladı. Burada önce bootcfg /list yazıp enter'a bastım. boot.ini dosyasının bulunmadığını söyledi. (!! boot.ini silinmiş :( !!)
    Sonra bootcfg /rebuild yazıp enter'a bastım. Burada sistemde yüklü işletim sistemlerini taradı.
    Sonuçta aşağıdaki yazı çıktı:
    Toplam Belirlenen Windows Yüklemeleri: 1

"
    [1] C:\Windows
    Yükleme önyükleme listesine eklensin mi? (Evet/Hayır/Tümü)
    "

Bundan sonra e yazıp enter'a bastım.Sonra aşağıdaki yazı çıktı:

"
    Yük Tanımlayıcıyı Girin
    "

Burada işletim sisteminin adını yazmak gerekiyor. (Microsoft Windows XP Professional veya Microsoft Windows XP Home Edition) Yazıp enter'a
    bastım. Ekranda aşağıdaki mesaj çıktı:

"
    OS Yükü seçeneklerini girin
    "

Burada /fastdetect yazıp enter'a bastım. Sonra exit yazıp enter'a bastım. Bilgisayar yeniden başladı ve açıldı.

Bundan sonra bilgisayardaki MS Office 2003, Adobe Reader 8, Kaspersky Anti-Virus 6, Babylon 6, Windows Live Messenger programları hata verdi.
    Bu programları kaldırıp tekrar yükledim. Adobe Photoshop CS2 ve Quicktime Player 7 aktivasyonları yeniden istedi. Ayrıca kullanıcı
    resmim de görünmedi. Bunları da düzeltince bilgisayar eski haline döndü.

Not: Yukarıdaki yazının hazırlanması sırasındahttp://support.microsoft.com/kb/330184/tr adresindeki bilgilerden yararlanılmıştır.

walla kardesim süper açıklamışsın kesinlikle çalısıyor adım adım hiç birsey atlamadan deneyin hala sorunu devam eden varsa

• aynı sorun bende de oldu boot.ini hatası verdi değiştirdim res attım.

windosw aşagıdaki dosya eksik veya bozuk oldugu için balatılamadı

hatası verdi format atmayada razıyım ama Klavye USB oldugu ıcın bıostan baska bıseyde calısmıo PS/2 kalvye taktım hatat ıkısı bıarada takılı duruo ama CD ı taktıgımda on yukleme ıcın bı tusa basın dedıgınde ıslevsiz kalıyo.
    Wındowsun acılması lazım kı PS/2 i tanıtabileyim ama acılmıo Guvenli kipe de giremiyorum ve girilmiyor sadece bios acabiliyorum bilgisayar özellikleri görundukden sonra hata ekranı gelıo.

Baska bı bılgısayardan hal.dll dosyasını aldım ve nettende ındırdım USB bellekten boot edebılırmıyım ? ve nasıl yapıcam :(

http://www.sermerane.com/dosya/Hiren_s.BootCD.9.3-.iso ile mumkun dimi USB bellekten boot.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDKAYA -- 22 Kasım 2008; 19:24:25 >

• elinde çalışabilir-live linux cd'si varsa ordan açıp dosyayı kopyalayabilirsin hemen. hiren cd ile usbden olup olmadığını bilmiyorum ama adı üstünde cdden oluyor normalde. bu gibi durumlar için usb veya cd'de çalışabilir kurtarma programı-linux bulundurmak çok işe yarayabiliyor. en az 15-20 kere kurtardım bu yolla şimdiye kadar. usbden boot edebilmen için usbye bir sistem kurmak gerekir öncelikle, usbden çalışan kurtama programı ne var bilmiyorum açıkçası ama 200mb'lik güzel bi linux var slax adında. genelde basit kurtarma işlerimi bundan yapıyorum ben. bu linkten indirebilirsin direk http://www.slax.org/get_slax.php?download=tar. kurulumu çok basit. windows kurulu bi bilgisayarda nasıl yapılacağını da anlatıyım hemen.
    1) öncelikle usbyi fat yada fat32 olarak formatlaman gerekiyor. şu programı indirip(2mb) formatla http://files.filefront.com/SP27608exe/;9868201;/fileinfo.html.
    2) ardından yukarıda linkini verdiğim .tar dosyasını yani slaxı indir.
    3) sonra winrar yada 7-zip gibi bi programla .tar dosyasını usb belleğin kök dizinine aç(herhangi klasör içinde olmaması önemli).
    4) ardında usb bellek içindeki boot klasörüne gir ve bootinst.bat dosyasını çalıştır. çıkan herşeye onay ver açılan pencerede. usb bootable olduktan sonra onay mesajı çıkıcak sonrada pencere kapanacak.
    ardından da pcye reset atıp usbden boot etmek kalıyor. işlem bu kadar, umarım yardımcı olabilmişimdir. bu arada slaxın hızlı çalışması için açılış menüsünde copy to ram'i seçersen memnun kalacağını tahmin ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutlu_live -- 11 Ocak 2009; 18:49:13 >

• kesin ve en kolay çözümü

arkadaşlar bu problemle sayısız kez karşılaştım ve her seferinde de, standart ve herkesin bildiği yöntemlerle bu problemi giderdim fakat bu yöntemler hem uzun sürüyor, hem zahmetliler, hem de herkes yapamaya biliyor. ben de bizzat bu problemin nasıl giderilebileceği konusunda biraz kafa yordum ve çok basit ve herkesin yapabileceği bir yöntem buldum. bu yöntemle 5 dakika bile sürmeden bu problemden kurtulabilirsiniz.

problemin nedeni :

arkadaşlar, bu problem genellikle yanlış kapatılan bilgisayarlarda oluyor. çok nadir olsa da, virus ya da bilgisayar normal kapatıldığı halde de oluştuğu oluyor. böyle bir durumda, bilgisayarın boot.ini dosyası zarar görüyor. aşağıdaki resimlerden ilki, zarar görmüş bir boot.ini dosyasına ait. ikincisi ise kusursuz bir boot.ini dosyasına ait.

(kırmızı çizgi ile gösterdiğim yerler, eksik ya da bozuk olan bölge. ikinci resimde oraların dolu olduğu göreceksiniz. normalde kırmızı çizgiler yok. ben paint'le ekledim ki belli olsun. ayrıca bu eksiklikler herkesde aynı olmuyor. kiminde 5 harf eksik olur kiminde 15 harf)

(tamamen eksiksiz bir boot.ini dosyası)

çözümü :

öncelikle bozuk olan boot.ini dosyasını onarmak için, hald.dll hatası veren işletim sistemindeki boot.ini dosyasına ulaşmalıyız. ya da başka bir boot.ini dosyası oluşturarak bozuk boot.ini dosyası ile yerlerini değiştirmeliyiz. boot.ini dosyası, görünmez bir sistem dosyası olduğu için aşağıdaki işlemleri yaparak görünür hale getirin.

diyelim ki harddiskiniz ikiye bölünmüş ve her iki tarafında da xp var fakat birinde hal.dll hatası veriyor. ya da iki harddiskiniz var fakat biri sağlam, diğeri ise hal.dll hatası veriyor. bu durumda ;
    sağlam işletim sisteminde c: yi açın, araçlar ve klasör seçenekleri'ne tıklayın. görünüm'e tıklayıp gizli dosyaları göster'i seçin. biraz aşağı indirin listeyi ve orada "korunan işletim sistemi dosyalarını göster (önerilen)" de olan işareti kaldırın ve tamam diyerek sayfayı kapatın. şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. eğer göremiyorsanız, bilgisayarınızda virus vardır ve gizli dosyalarınızı görmeyi engelliyordur. bu virusten kurtulmanın tek yöntemi ise combofix programını kurup çalıştırmak.
    http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/singlefile.php?download=combofix&lid=7011
    şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. aynı zamanda sistem dosyalarını da görmelisiniz. mesela c:'ye girdiğinizde autoexec.bat gibi, "System Volume Information" gibi dosyaların gözükmesi lazım. o dosyalardan biri de "boot.ini" dosyası. bu dosyaya çift tıklayın. eğer not defteri açılmadıysa, not defteri ile açmayı deneyin. böyle yaptığınızda yukarıdaki resimlerdeki gibi yazılar çıkması lazım. şimdi o yazılardaki eksik olan yerleri değiştirin. sp3-sp2 ya da başka bir yükseltme sürümü kullanmanız önemli değil. hepsi için aynı yazı, yani "Microsoft Windows XP Professional" geçerli. şimdi boot.ini dosyasını kaydedin ve eğer bozuk olan işletim sisteminin kurulu olduğu bölümde değilse oraya atın. eğer f: deki işletim sistemi hal.dll hatası veriyorsa, sağlam boot.ini dosyasını oraya atmalısınız. eğer kaydetme hatası verirse, başka bir yerde oluşturun boot.ini dosyasını ve daha sonra atın. bu işlemlerden sonra problem hallolacak. anlatması uzun fakat yapması benim 3. dakikamı bile almadı. kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: kontendoo
    kesin ve en kolay çözümü

arkadaşlar bu problemle sayısız kez karşılaştım ve her seferinde de, standart ve herkesin bildiği yöntemlerle bu problemi giderdim fakat bu yöntemler hem uzun sürüyor, hem zahmetliler, hem de herkes yapamaya biliyor. ben de bizzat bu problemin nasıl giderilebileceği konusunda biraz kafa yordum ve çok basit ve herkesin yapabileceği bir yöntem buldum. bu yöntemle 5 dakika bile sürmeden bu problemden kurtulabilirsiniz.

problemin nedeni :

arkadaşlar, bu problem genellikle yanlış kapatılan bilgisayarlarda oluyor. çok nadir olsa da, virus ya da bilgisayar normal kapatıldığı halde de oluştuğu oluyor. böyle bir durumda, bilgisayarın boot.ini dosyası zarar görüyor. aşağıdaki resimlerden ilki, zarar görmüş bir boot.ini dosyasına ait. ikincisi ise kusursuz bir boot.ini dosyasına ait.

(kırmızı çizgi ile gösterdiğim yerler, eksik ya da bozuk olan bölge. ikinci resimde oraların dolu olduğu göreceksiniz. normalde kırmızı çizgiler yok. ben paint'le ekledim ki belli olsun. ayrıca bu eksiklikler herkesde aynı olmuyor. kiminde 5 harf eksik olur kiminde 15 harf)

(tamamen eksiksiz bir boot.ini dosyası)

çözümü :

öncelikle bozuk olan boot.ini dosyasını onarmak için, hald.dll hatası veren işletim sistemindeki boot.ini dosyasına ulaşmalıyız. ya da başka bir boot.ini dosyası oluşturarak bozuk boot.ini dosyası ile yerlerini değiştirmeliyiz. boot.ini dosyası, görünmez bir sistem dosyası olduğu için aşağıdaki işlemleri yaparak görünür hale getirin.

diyelim ki harddiskiniz ikiye bölünmüş ve her iki tarafında da xp var fakat birinde hal.dll hatası veriyor. ya da iki harddiskiniz var fakat biri sağlam, diğeri ise hal.dll hatası veriyor. bu durumda ;
    sağlam işletim sisteminde c: yi açın, araçlar ve klasör seçenekleri'ne tıklayın. görünüm'e tıklayıp gizli dosyaları göster'i seçin. biraz aşağı indirin listeyi ve orada "korunan işletim sistemi dosyalarını göster (önerilen)" de olan işareti kaldırın ve tamam diyerek sayfayı kapatın. şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. eğer göremiyorsanız, bilgisayarınızda virus vardır ve gizli dosyalarınızı görmeyi engelliyordur. bu virusten kurtulmanın tek yöntemi ise combofix programını kurup çalıştırmak.
    http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/singlefile.php?download=combofix&lid=7011
    şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. aynı zamanda sistem dosyalarını da görmelisiniz. mesela c:'ye girdiğinizde autoexec.bat gibi, "System Volume Information" gibi dosyaların gözükmesi lazım. o dosyalardan biri de "boot.ini" dosyası. bu dosyaya çift tıklayın. eğer not defteri açılmadıysa, not defteri ile açmayı deneyin. böyle yaptığınızda yukarıdaki resimlerdeki gibi yazılar çıkması lazım. şimdi o yazılardaki eksik olan yerleri değiştirin. sp3-sp2 ya da başka bir yükseltme sürümü kullanmanız önemli değil. hepsi için aynı yazı, yani "Microsoft Windows XP Professional" geçerli. şimdi boot.ini dosyasını kaydedin ve eğer bozuk olan işletim sisteminin kurulu olduğu bölümde değilse oraya atın. eğer f: deki işletim sistemi hal.dll hatası veriyorsa, sağlam boot.ini dosyasını oraya atmalısınız. eğer kaydetme hatası verirse, başka bir yerde oluşturun boot.ini dosyasını ve daha sonra atın. bu işlemlerden sonra problem hallolacak. anlatması uzun fakat yapması benim 3. dakikamı bile almadı. kolay gelsin.

adam hakıl beyler hatta bunu cdden çalışan minixp ile yaptım

teşekkür ettim

• arkadaslar hal.dll hatasının tam ve kolay cozumu asagıdakı lınktedır.daha cok hatanın cozumlerı ıcın sayfamını begenmeyı unutmayın
    http://www.facebook.com/photo.php?fbid=114012158717156&set=a.114012152050490.14712.108805642571141&type=1&theater

-ARTAN
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.