Şimdi Ara

L - Carnitine Nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
520
Cevap
19
Favori
718.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Karninin faydası yok diyen arkadaşlar sanırım spor yapmayan arkadaşlar yiyip içip yatan arkadaşlar olmalı ki kilo veremesinler ben 138 kilo bir insandım karnitin kullandım Powerlife karnitini kullandım 3000mg olandan hiç zararını görmedim her kutudan sonra 1 hafta ara veriyordum tekrar açıyordum düzenli bir beslenme güzel bir spor ile emin olun sizi daha fazla terletecektir yağ yakımın da faydasını göreceksiniz kanıt olarak resmi şuraya bırakıyorum an itibari ile kilom 93.http://i.hizliresim.com/jB5rGJ.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drazdec -- 22 Ağustos 2016; 13:51:46 >
  • L-Carnitine ve Enerji Üretimi

L-Carnitine�in başka hiçbir besin maddesinin yapamadığı bir görevi vardır. Aynı bir forklift gibi yağları kaldırır ve vücudumuzun yağları yaktığı mitokondri adlı yerlere bırakır. Enerji sağlanması ve kullanımındaki diğer rolleri ile maksimum enerji ve maksimum sağlık için gereklidir.

L- Carnitine, vücudumuza giren besinlerin enerjiye çevrilmesinde önemli rol oynayan bir besin maddesidir. L-Carnitine vücutta oynadığı rol dolayısıyla vitaminlere benzetilse de vücudumuzda da düşük miktarda üretilebildiği için vitaminler sınıfında yer almamaktadır. L-Carnitine�in başka hiçbir besin maddesinin yapamadığı bir görevi vardır. Aynı bir forklift gibi yağları kaldırır ve vücudumuzun yağları yaktığı mitokondri adlı yerlere bırakır. Enerji sağlanması ve kullanımındaki diğer rolleri ile maksimum enerji ve maksimum sağlık için gereklidir (2).

Pek çok araştırma L-Carnitine�in spor dayanıklılığını arttırmada faydalı olduğunu göstermiştir. L-Carnitine aerobik performansı arttırarak başta atletler olmak üzere sporcuların yorgunluk hissetmeden daha uzun süre egzersiz yapabilmesini sağlamaktadır (3). Yalnızca haftada bir veya iki kere egzersiz yapan kişilerde düzenli L-Carnitine kullanımı profesyonel olmayan sporcularda da dayanıklılığı arttırmaktadır (4).

L-Carnitine�in dokulardaki seviyesinin artması ile birlikte daha fazla yağ yakıldığına dair anlamlı bilimsel kanıtlar mevcuttur (5). L-Carnitine yağın yakılmak üzere �mitokondri� denilen fabrika benzeri yapıya atılmasını sağlar ve yağlar bu fabrika benzeri yapıda yakılırlar. Eğer vücudumuzda yeterince L-Carnitine yoksa, ne kadar düzgün bir diyet yapılırsa yapılsın ya da ne kadar düzenli bir egzersiz yürütülürse yürütülsün yeterli miktarda yağ yakımı mümkün olmayacaktır. L-Carnitine�in kilo kaybına destek olması ve enerji seviyelerini arttırmasının nedeni de bu işlemdeki aktif rolüdür (6).

L-Carnitine�in enerji üretimindeki rolü, erkeklerde üretkenliğinin arttırılmasına destek olması açısından da önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda bu konu ile ilgili L-Carnitine ile yapılan çalışmalar, L-Carnitine�in erkek üretkenliğini arttırmada yardımcı olarak umut verici sonuçlar elde edilmiştir (7-9). Spermler, erkek üreme sistemindeki yolculuklarını tamamlayabilmek için oldukça çok miktarda enerjiye gereksinim duyarlar. Bu nedenle L-Carnitine�in hem spermlerin enerji üretiminde hem de sperm hareketliliğinde önemli etkileri olduğu düşünülmektedir. Sperm sayısı az olan erkeklerde veya sperm hareketliliği bozuk olan kişilere L-Carnitine veya Asetil L-Carnitine takviyesinin etkinliğinin ölçüldüğü çok sayıda çalışma yapılmıştır. Anormal spermleri olan 100 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada 4 ay boyunca bu kişilere günde 3 defa 1�er gram L-Carnitine verilmiştir. Çalışmanın sonunda bu erkeklerin sperm sayıları arttığı gibi sperm hareketliliğinde de anlamlı artışlar gözlenmiştir (10). Anormal spermleri olan 47 erkek üzerinde yapılan başka bir çalışmada da 3 ay boyunca günde 3 defa 1�er gram L-Carnitine kullanımı yine sperm konsantrasyonunda ve sperm hareketliliğinde anlamlı bir artışla sonuçlanmıştır (11).

google dan aldım

• bide sorum olucak.. kısa zamanda 8-10 kilo verdim sarkma deil fakat bazı yerler içi boş derii parçası gibi duruyor.. vücudun sıkılaşması,toparlanması ve kas yapımı için kısaca şekillenmek diyebiliriz acetyl-carnitine kullanmayı düşünüyordum..buarada şuan aktif olarak herhangi bi sporla uğraşmıyorum ama başladıktan sonra koşu ve aerobik yapmayı düşünüyordum.. alıntı yaptığım yazıyı okuduktan sonra boşuna para vermeyim diye düşündüm.. tekrar soruyorum hangi birine inanalım biz bu yazılanların??
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-86G53N200 -- 30 Ekim 2020; 15:13:27 >
  • arkadaşlar zayıflamak isteyen arkadaşlarımıza yağ yakıcıdan önce beslenmelerini gözden geçirmelerini öneriyorum. spor yapıyor ve hala yüksek kalorili bir diyet takip ediyorsanız kilo vermeniz güç olur. çocukluktan bu yana süregelen bir beslenme alışkanlığımız var ve yıllarca dünyanın parasını harcayarak yaptığımız birde göbeğimiz. bu göbek hemen öyle bir günle gitmeyecek ve sihirli ürünler yok. ani kilo vermek veya afaki kilolar verdireceğini iddia eden ürünler kişiler sahtekardır bu tarz kilo vermeler doğru değildir. ne yaptığınızı bilmeden kilo verme teşebbüslerinizde en iyi ihtimalle size bir ömür destek olacak kaslarınızdan bir miktar kaybedersiniz. kilo vermek isteyen arkadaşlara seslenerek yaşamınızda şunları uygulamanızı rica ediyorum.

1. Sabah kahvaltısı olarak simit pohaça yemeyi bırakın.
    2.her türlü hamur işinden uzak durun ayrıca fabrikasyon üretim olan abur cubur dahil herşeyi geride bırakın
    3 kilo verecem diye tek tip beslenmeyin. meyvelere yüklenmeyin. meyvelerden günlük 1 porsiyon tek çeşit ve olgunlaşmamış yani meyve şekeri düşük olanları tercih edin. örneğin şirelenmiş siyahlaşmaya başlamış vıcık vıcık bir muzla ham olgunlaşmamış muz arasında fark vardır.
    4 glisemik indeks kavramını internetten araştırıp bilgi edinin ve insulin akımınızı tetikleyecek gıdalardan uzak durun.
    5 her yemeğin ardından içilen ve gelenek olarak her yerde ikram edilen çaydan uzak durun. çayınıza attığınız küp şekerlerin her birinde 100 130 kcal mevcut. ayrıca kana hızlıca karışıp insulin salgılamanıza ve içindeki tanen isimli maddeyle demiri bağlaması cabası. çayı şekersiz içerim bende dediğinizi duyar gibiyim ama yapılan çalışmalar çayın bizatihi kendisinin insülin salgılanmasına neden olduğu ispatlanmış. yani bu gereksiz alışkanlığı bırakın.
    6 vücudumuzun dışardan şeker alımına gereksinimi yok. dışardan nefesinizi taza tuttuğunu iddia eden şekerlemeleri 0 kalori olduğunu iddia edenlerde dahil almayın. hazır veya taze sıkılmış meyve suyu tüketmeyin.
    7. günlük 7 - 8 saat uykunuzu alın. gece uykusu çok önemli.
    8 saat 16.00 dan sonra bileşik karbonhidratta olsa karbonhidrat alımını durdurun.
    9 protein ağırlıklı beslenin ama bunları yağda pişmiş yerine ızgara veya haşlanmış tercih edin.
    10 lifli gıdalara önem verin
    11 yoğurdu ihmal etmeyin.hazır olmasın mümkünse evde kendiniz mayalayın.
    12 günlük 2 3 litre mutlaka su tüketin.
    13 günlük 30 dakika yürüyüş yapın. işe giderken yürümenizi dahil etmiyorum veya çarşıda dolaşmakta değil. spor yapmak bilinci ile eşofmanlarınızı çekip zihnen buna konsantre olarak tempolu yürümenizi kastediyorum. bunu yapamıyorsanızhttp://www.youtube.com/watch?v=bSZj19AUU5I yapın. çok hafif gelirsehttp://www.youtube.com/watch?v=I5COzZlxaI4 bunu yapın.

tüm bunlar ve daha fazlası günlük rutininiz olduğunda artık kilo vermeye başlayacak daha sağlıklı daha enerjik daha neşeli olacaksınız. sonrasında carnitene kullanmak cla kullanmak bu işin lüksü olacak. ama hiç bir şey yapmadan hayatınıza cla ve carniteni aldığınızda ne olacak söyleyeyimmi. HİÇ. hiç bişey olmayacak çünkü hiç bişey yapmadınızki karşılığında bişey olsun. x diyetine lahana bilmem nesi diyetine başlamayın. diyetler gelip geçicidir. siz yaşam tarzınızı olabildiğince sağlıklı hale getirin. fabrikasyon gıda tüketmeyin. ekmekten uzak durun. öğünlerinizde 1 er porsiyon yemeğinizi ekmeksiz tüketin. her gıdadan azar azar alın. yemekleriniz mümkün olduğunca yağsız olsun. karbonhidratlar birleşik karbonhidratlardan olsun ve ağırlıklı proteinli gıdalar tüketin. şimdilik aklıma gelenler bunlar. sağlıklı mutlu günler dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DAIMLER-BENZ -- 8 Mayıs 2013; 23:14:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: norkun

Merhaba arkadaşlar,
    Şu an 95 kiloyum ve boyum 1,89, haftada ortalama 4 kez salonu gidiyorum kardiyo ağırlıklı çalışıyorum. Ve bir yandanda l-karnitin'e başlamayı düşünüyorum. Sormak istediğim şu, yağ yakımını en verimli ve hızlı hale nasıl getirebilirim? Bide yağ yakımının yanında kas yüklemesini sağlamak için karnitin ile kullanabileceğim başka sporcu ürünü var mıdır? Ne önerirsiniz?

antrenmanınızı vücudun metabolik hızının en yüksek olacağı 12.00 18.00 arakığında yapmaya çalışın. abur cuburlardan gereksiz kalori alımlarından uzak durun. bu konu ile ilgili yukarlarda uzun uzun sohbetlerimiz oldu oralara göz atabilirsiniz. antrenmanda set aralarını 30 sn tutun daha fazla değil. örneğin 10 12 tekrar yaptığınızda 7 8. tekrardan sonra zorlanacağınız ancak setinizi çıkaracak ağırlıklar seçin. ne çok hafif nede çok ağır olacak yani. kilonuzun gr karşılığı X 2 protein alın. 95 X 2=190 gr.

100 gr;

kırmızı ette 30 gr
    beyaz et ürünlerinde 25 gr
    süt ve süt ürünlerinde 20 gr
    1,5 yumurta beyazında 10 gr yaklaşık olarak protein mevcuttur.

bir defada sindirilebilen sentezlenebilen (bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir mutlaka) protein omiktarı yaklaşık 30 gr dır. bu anlamda 190/30= 7 öğüne bölerek protein ihtiyacınızı karşılarsınız.

1 gr protein 4 kcal
    1 gr karbonhidrat 4 kcal ve
    1 gr yağ 9 kcaldır.

190 gr proteinden alacağınız kalori 190x4=760 kcaldir

yemeğiniz saf protein olmadığı için bununla birlikte bir miktar karbonhidrat ve yağıda almış olursunuz. yapacağınız şey günlük kalori ihtiyacınızı internetten tesbit edip ( yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişir) geri kalan enerji ihtiyacınızı sbah ve 18.00 e kadar olan öğünlerinize eşit olarak dağıtarak kan şekerinizi kontrol altında tutmaktır. bunu gerçekleştirdiğiniz takdirde hiç bir şey kullanmanıza gerek kalmadan kaslarınızı büyütür yağlarınızı azaltırsınız. örneğin günlük kalori ihtiyacınız 2200 kcal çıktı. bunu proteinden kısmadan kıarbonhidrat ve yağlardan kısarak (ki zaten minumum oranda yağ almalıyız bunlarda balık yağı etten aldığımız yağ yada sızma zeytin yağı olabilir) 2000 kcal e düşürebiliriz. maksimum %10 luk bir kesinti yapın yoksa sağlık sorunları diyete uyamama gibi sorunlar çekebilirsiniz. 200 kcal*30=6000 kcal eder6000/9 =666 gram yağ eder. yani bir ayda bu kısıntıyla teorik olarak extra bu miktarda yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. ama yanlış diyetle kaslarınızdanda kaybedersiniz.vücudunuzdan su kaybı gerçekleşeceği için başlarda daha hızlı kilo veriyormuş gibi hissedersiniz. birde vücut düşük kalorili beslenmelerde enerji sarfiyatını kısmak için metabolizmayı yavaşlatır. aracınız fazla yakmasın diye ekonomik kullanmanız gibi bir şeydir bu. bundan kurtulmak için haftanın bir günü sadece 1 öğünde ve 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde diyetinizi delebilirsiniz. hamur işleri yasak demiştik siz bir porsiyon yani 3 dilim baklava yiyebilirsiniz. tabiki o kadar çekilen zahmeti hiçe sayıp bu denli uç yiyecekler seçmemenizi öneririm. ve 2 yada 3 aylık diyet sonrasında haftada bir yaptığınız bu şımartma günlerini 15 günde bire aya uzatıp tamamen kaldırmalısınız. çünkü vücudu başka bir yaşam tarzına adapte ediyorsunuz. artık abur cuburlu bir öğünde tıka basa yemekler yenilip üzerine tatlılar götürülen o günlerden çok uzaklara gelmiş olacaksınız. çektiğiniz çekeceğiniz emekleri düşünün ve ağzınıza götürdüğünüz yiyeceğin gönlünüzüda rahat ettirmesini sağlayın. düşünün bir muz ortalama 100 120 kcal. 2 küp şeker 200 kcal civarı. 10 dak. level 4 yürüyüş 100 kg bir insanda 100 kcal civarı yakabiliyor. hareket ederek tüketmek çok zor. spor şart ama önce beslenmeyi elden geçirmeliyiz. unutmayın arnold un dediği gibi ne yiyorsanız O sun uz.

ihtiyacınız olan proteini alamıyor yada çok fazla kollestrole maruz kalacağınızı düşünüyorsanız whey protein tozu kullanabilirsiniz. şu an protein7.com adlı sitede 2.3 kg whey protein+300 gr creatin 170-180 arası gayet makul fiyata satılıyor. antrenman öncesi 1 cup antrenmansan hemen sonra 2 cup proteinle 72 gr proteini bu yolla temin etmiş olursunuz. ama bu tozlar destekler şart değil. şart olan tek şey düzenli beslenme ve bilinçli spor.

sağlıcakla kalın.

• Arkadaşlar merhaba..Spora başlıyalı 2 hafta oldu ve gayet hevesli bir şekilde devam ediyorum.Sormak istediğim l-carnitine kullanarak spora devam etsem
    ve istediğim kiloya düştüğümde kullanmayı bırakıp, spora devam etsem benim için bir yan etkisi olurmu? Sürekli kullanmak gerekiyormu?Kullanmayı bırakınca herhangi bir zararı olurmu? Teşekkürler cevaplarınız için..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Utku Tozluyurt -- 21 Haziran 2013; 23:35:33 >
  • Hafta sonu karaciğer vakfının toplantısındaydım. Bu tarz ürünlerin kullanmanın tehlikeli olduğunu hoca tekrar anlattı. Özellikle primbolan gibi anabolik steroidlerden L-carnitinden uzak durun dedi. Gerçi eşine bile anlatamamış. Şimdi ben size bunu nasıl anlatayım. Arkadaşlar insanlar size hayal satıyor aman dikkat , bunların uzun süre çalışmalar yok. Kanser riski taşıyorlar. Böbrek ve karaciğer sorunu riski çok çok fazla. Kanser için önerilen hatta resmi çalışmaları da olan reishi mantarı hastamda böbrek yetmezliği yaptı. Doz aşımı da yoktu.

Kaynım da kullandı bi şey olmadı.
    Ya et yiyon seni etkiliyor mu?
    Doktorlar da herşeye karşı.
    Öyle vücut yapayım 5 yıl az yaşayayım... gibi zırvalara kanmayın. Giden böbrek yerine ancak nakille konur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkanth07

Peki bıraktıktan sonra yağlanma gibi birşey söz konusu mu karnitin de. Ya da başka bir etki, bilen birisi bilgilendirebilr mi

Ayni anda sporunda birakirsaniz tabiki de yağlanma olacaktır ama. İlaci birakmanizla yaglanmanin hic bir alakasi yoktur. Başka sorunuz varsa?
  • Vücut kendi karnitinini nerdeyse yediğiniz herşeyden çok kolay sentezler.Dışardan alınan karnitinin yağ yakımına hiçbir etkisi yoktur.Eczanelerdeki karnitin türlü türlü karaciğer fonksiyon bozukluğu vs hastalıklarıyla cebelleşip karnitin eksikliği olan sağlıksız insanlar içindir.İnsan bilimi,araştırmayı,gerçekliği bir kere kenara koyunca saçma sapan mitlerle hurafelerle ,plasebo etkilerle boğuşmak zorunda kalıyor.Akılsız başın cezasını cepleriniz çekiyor ne yazık ki.Defalarca insan metabolizması üzerinde kafasını patlatmış tıpçıların profesörlerin yaptığı çalışmalarla hiçbir işe yaramadığı kanıtlanmıştır.Oturup da kendi kendinizi kandırmayın tamamen psikolojik etkiler.Çok ciddi bir sağlık probleminiz yoksa sağlıklı bir diyet,hergün doğru saatte yapılmış kardiyo problemi çözecektir.Yağ yakacağım diye paraları savurmayın yazık günah.
  • beyler zarari var mi bunun?

Wheyfix l carnitine almis oda limonlu sanirim kiz kuzenim almis kalbi yorup zarar vermez degil mi zararsiz?
  • Arkadaşlar 1 ayı geçkin süredir spor yapıyorum...Ve Gıdım kilo veremedim tabi rejimde yapıyorum bu arada ama yinede tık yok... Bana L-Carnitine diye bir ürün önerdiler vücuttaki yağ yakımı hızlandırıyormuş ama spor yapmayanların kullanması uygun görülmüyormuş... Eeee bende günde en az 2 saat spor yapıyorum...Uzunlafın kısası bu L-Carnitine nedir? Ne işe yarar ? Yararından çok zararımı varmıdır? Kısacası kullanna veya hakkında bilgisi olan Özellikle bu bölüme mesaj atan Tıp mezunu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım istiyorum... Bir pazarlama stratejisinin kurbanı olmak istemiyorum...

• valla açık konuşuyum 1 yıl boyunca body yaparken kullandım pek bi yararını göremedim tabii marka fark eder mi onu bilemem
  • body yaparken çok faydası olmaz zaten.bunu aldıktan sonra ağırlıklı kardiyo çalışmak lazım,yüksek kalori harcıyacağın şeyler yani.atıyorum bunu aldıktan sonra 20 dakka koşu 20 dakka bisiklet 20 dakika alt mide,üst mide çalışması yaparsan faydası olur...ayrıca düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmiyor.tam verim alınabilmesi için 2 kutu bitince bir kaç ay ara vermek lazımmış...
  • Teşekkürler red06 bende haftanın 3 günü kulanıcam... Böylece paket içersinde bulunan 20 günlük kulanım için yapılmış dozu ben 5 veya 6 hafta kullanmış olucam sonrada 1 ay verecem...
  • Bende bugün kullanmaya başladım 85 kiloyum şu anda size gelişmeleri buradan yazarım
  • quote:

Orjinalden alıntı: red06

body yaparken çok faydası olmaz zaten.bunu aldıktan sonra ağırlıklı kardiyo çalışmak lazım,yüksek kalori harcıyacağın şeyler yani.atıyorum bunu aldıktan sonra 20 dakka koşu 20 dakka bisiklet 20 dakika alt mide,üst mide çalışması yaparsan faydası olur...ayrıca düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmiyor.tam verim alınabilmesi için 2 kutu bitince bir kaç ay ara vermek lazımmış...

evt nabız belli oranda gitmesi lzm carnitinle body ağır yerine setleri tekrarları bol ağırlıkları az antremanlar diyet dönemi için en iyisi.. yoksa diet dışında zaten yağ hücresini ucut ndn kullansınki ?
    ama enerji verme konusunda biraz hatalılar bunun araştırmasınıda koyabilirim buraya enerji vermez carnitin ama yağ yakımına yardımcı..

• L-carnitin yağ hücrelerini eriterek enerjini açığa çıkmasını sağlıyor...neden yağ hücreleri çünkü yağ hücrelerinin yıkımından 3 kat daha fazla enerji ortaya çıkıyor. Özellikle spor yapanlarda önerilir çünkü bu açığa çıkan enerjinin tüketilmesi gereklidir, eğer sadece ilacı alıp yatarsan o enerji yine yağ olarak depolanacaktır. Ayrıca L-carnitin kuzu etinde de bol miktarda vardır; yağsız az su ile kuzu eti haşlaması hem size protein verecektir hemde alacağınız L-carnitin ile yağlarınızı yakmış olursunuz...bu da benden tiyo
  • quote:

Orjinalden alıntı: nvidiaduo

L-carnitin yağ hücrelerini eriterek enerjini açığa çıkmasını sağlıyor...neden yağ hücreleri çünkü yağ hücrelerinin yıkımından 3 kat daha fazla enerji ortaya çıkıyor. Özellikle spor yapanlarda önerilir çünkü bu açığa çıkan enerjinin tüketilmesi gereklidir, eğer sadece ilacı alıp yatarsan o enerji yine yağ olarak depolanacaktır. Ayrıca L-carnitin kuzu etinde de bol miktarda vardır; yağsız az su ile kuzu eti haşlaması hem size protein verecektir hemde alacağınız L-carnitin ile yağlarınızı yakmış olursunuz...bu da benden tiyo

dostum tıp mezunusun galıba sorulara yazdıgın cevaplardan anladıgım kadarıyla?ayrıca forumda ılk uyelıgınse bu bolume cok yardımın dokuabılır.tesekkurler

• Ben Ultimate Nutrition marka 1000 mg. 30 kapsül yeni bitirdim.
    Yaklaşık 1,5 aydır düzenli spor yapıyorum.
    6 kilo falan verdim.
    Ama daha önce de sadece spor yaparak ayda 1 kilo vermiştim.
    Faydası var mı yokmu tam da bilmiyorum.
    Spor hocam önermişti.
    Likit olanlar daha çabuk kana karışıyor daha etkili, ama daha pahalı.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.