Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.518
Cevap
34
Favori
681.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • harici filtre deneyin eksoz yerine bence. hem daha az yakar araç hem performansınız artar hem de güzel bir ses alırsınız.
  • Harici filtre nedir? Bilgi verir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oğuzvvti2001 -- 24 Eylül 2007; 0:10:56 >
  • bu filtrelerin alt devirleri öldürdüğünü duymuştum. Ne kadar doğru bilemem. Biraz bilgi verebilirmisin. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sulphur -- 24 Eylül 2007; 1:36:26 >
  • Ben geçen hafta voltran sıralı lpg taktırdım, 42,50 lpg aldım depoya ve şehirdışı 250-260 km yaptıktan sonra bitti. Hesapladığımda 17 kuruş yakmış oluyor zaten benzinle ben 20 kuruş yakıyordum. Acaba ilk depo olduğundan sistem alışması vs. mi gerekir yoksa ayarları mı bozuktur. Gerçi bilgisayarda ayarladılar ama... Hadi hayırlısı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: atacan05

Ben geçen hafta voltran sıralı lpg taktırdım, 42,50 lpg aldım depoya ve şehirdışı 250-260 km yaptıktan sonra bitti. Hesapladığımda 17 kuruş yakmış oluyor zaten benzinle ben 20 kuruş yakıyordum. Acaba ilk depo olduğundan sistem alışması vs. mi gerekir yoksa ayarları mı bozuktur. Gerçi bilgisayarda ayarladılar ama... Hadi hayırlısı...

atacan en az 3 depo bitir ondan sonra bak tuketımınıne-bence sehir içinde 160 binden aşağısı için çok ugraşma-arabayı nasıl kullandıgını ve aracının markasını bılmıyorum ama...?

• quote:

Orjinalden alıntı: atacan05

Ben geçen hafta voltran sıralı lpg taktırdım, 42,50 lpg aldım depoya ve şehirdışı 250-260 km yaptıktan sonra bitti. Hesapladığımda 17 kuruş yakmış oluyor zaten benzinle ben 20 kuruş yakıyordum. Acaba ilk depo olduğundan sistem alışması vs. mi gerekir yoksa ayarları mı bozuktur. Gerçi bilgisayarda ayarladılar ama... Hadi hayırlısı...

altı çizili olarak belirttiğim gibi şehirdışı olarak bu kilometreyi yaptı ve aracım megane 2.0, arabayı da genelde sakin kullandım, bazen 120 yaptığım oldu o da sadece araba sollarken falan
    dediğin gibi üç depo bitirmemin sebebi nedir? Aracın sisteme alışması gibi bişey mi?
  • ya bide beyler şu tüketim hesabını doğru yapalım lütfen.benzinin litresi ne kadar 2.8 ytl(ortalama).araçlar 100 km de şehir içinde ortalama ne kadar yakıyo 10 lt...yani ne eder 28 ytl/100 km.Buda 280 binlira/km yapar.sen şehir içinde 170 bin yakmaya başladıgında lpg ile 170/280=%40 yakıt tasarrufu saglarsın.Fabrika verisi olan yakıt değerlerini yurdum yollarında-şehir içinde yakalamanızın imkanıyoktur.Beyler yanlış değerler beyan edince veya hatalı hesaplamalar yapınca direk kendimizi kandırmıyo muyuz sizce.Ben cidden inanmıyorum bi depo lpg ile şehir içinde 360 km gidiyorum diyenlere.300 km gittiğim zaman 50 ytl gaz ile şehir içinde -ben çok mutlu hissediyorum ya kenimi çünkü 166bin/280bin=%41 kar edıyorum-arabamı da istediğim gibi devırlı kullanıyorum.Performans eksozumun sesşnş dinliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeLPaK -- 24 Eylül 2007; 13:07:35 >

• kardeş çok doğru yazmışsın benim araçta 50 ytl ile şehir içi en fazla 330 km yol yapıyor
    quote:

Orjinalden alıntı: SeLPaK

ya bide beyler şu tüketim hesabını doğru yapalım lütfen.benzinin litresi ne kadar 2.8 ytl(ortalama).araçlar 100 km de şehir içinde ortalama ne kadar yakıyo 10 lt...yani ne eder 28 ytl/100 km.Buda 280 binlira/km yapar.sen şehir içinde 170 bin yakmaya başladıgında lpg ile 170/280=%40 yakıt tasarrufu saglarsın.Fabrika verisi olan yakıt değerlerini yurdum yollarında-şehir içinde yakalamanızın imkanıyoktur.Beyler yanlış değerler beyan edince veya hatalı hesaplamalar yapınca direk kendimizi kandırmıyo muyuz sizce.Ben cidden inanmıyorum bi depo lpg ile şehir içinde 360 km gidiyorum diyenlere.300 km gittiğim zaman 50 ytl gaz ile şehir içinde -ben çok mutlu hissediyorum ya kenimi çünkü 166bin/280bin=%41 kar edıyorum-arabamı da istediğim gibi devırlı kullanıyorum.Performans eksozumun sesşnş dinliyorum

• dogru söze ne denir ki
    quote:

ya bide beyler şu tüketim hesabını doğru yapalım lütfen.benzinin litresi ne kadar 2.8 ytl(ortalama).araçlar 100 km de şehir içinde ortalama ne kadar yakıyo 10 lt...yani ne eder 28 ytl/100 km.Buda 280 binlira/km yapar.sen şehir içinde 170 bin yakmaya başladıgında lpg ile 170/280=%40 yakıt tasarrufu saglarsın.Fabrika verisi olan yakıt değerlerini yurdum yollarında-şehir içinde yakalamanızın imkanıyoktur.Beyler yanlış değerler beyan edince veya hatalı hesaplamalar yapınca direk kendimizi kandırmıyo muyuz sizce.Ben cidden inanmıyorum bi depo lpg ile şehir içinde 360 km gidiyorum diyenlere.300 km gittiğim zaman 50 ytl gaz ile şehir içinde -ben çok mutlu hissediyorum ya kenimi çünkü 166bin/280bin=%41 kar edıyorum-arabamı da istediğim gibi devırlı kullanıyorum.Performans eksozumun sesşnş dinliyorum

• Ankarada ikamet ediyorum bende 2001 model el fiat palio var 1.4
    katoloğunuda benzinde şehir içi 100 kmde 11.3 lt yazıyor ama bu tüm şartlar olumlu iken
    bu tüketimin 11.3 ila 11.5 ye çıktığını tahmin ediyorum
    bu mantıkla hesaplarsak lp gde %40 daha az yakıyorsa benzinden
    lpg de bu rakam 161 ykrş ila 185 ykrş arası değişir
    daha az yakmasını hele hele ankarada beklemek zor diye düşünüyorum
    bazı arkadaşlar benim arabam şunu yakıyor derken
    şunun 160 ın altında olması aynı model araçta imkansız diye düşünüyorum
  • 2000 palio 1.6 16v
    BRC sıralısistem
    şehiriçi dışı karışık
    27.90 litre gaz ile 310 km.-----------------1 litre ile 11.1 km (90~150 km/h)
    şehir dışı 26.70 litre ile 335 km.-----------1 litre ile 12.5 km (100~170 km/h)

not: aracım 975 kg
    bir aracın fazla yakması ağırlığı ile doğru orantılıdır!!!!!!!!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winstoncamel -- 25 Eylül 2007; 10:36:04 >
  • quote:

Çok doğru
    foruma yazan bazı kişiler şehir dışı 55 bin veya 80 bin yaktıklarını yazıyorlar.
    ben şehir dışı 120 bin altını görmedim

• Puhaha. yani aracın lpg'yi benzinden daha azmı tüketiyor?

Aracının fabrika bilgilerini inceledim. Benzinde.. Altını çiziyorum BENZİNDE 11.5 lt yakıyor. Hesabın yeniden yapman lazım.
    quote:

Orjinalden alıntı: winstoncamel

2000 palio 1.6 16v
    BRC sıralısistem
    şehiriçi dışı karışık
    27.90 litre gaz ile 310 km.-----------------1 litre ile 11.1 km (90~150 km/h)
    şehir dışı 26.70 litre ile 335 km.-----------1 litre ile 12.5 km (100~170 km/h)

not: aracım 975 kg
    bir aracın fazla yakması ağırlığı ile doğru orantılıdır!!!!!!!!!!!
  • 4. kez depo fulledim ve 130 bin lira yakıyor.. isterse 500 bin lira yaksın yalan mı sölicez? sonuçta parasını veren bizi.. nedir ki?
    quote:

• Uzun yolda 130 ykr normal olabilir 1.6 motorlu bir araç için. Ama bana şehiriçi 130 ykr imkansız 1.6 için. Bu arada parasını veren benim vs gibisinden konuşmuşsunuz. Burada herkez kendi parasını veriyor zaten, kimse başkasının deposunu falan doldurmadı. Amaç burada paylaşmak ve kritik yapmak. Arkadaş doğal olarak kritik yapmış, ki şu an bende yapıyorum. İyi forumlar.

--------------------------------------

4. kez depo fulledim ve 130 bin lira yakıyor.. isterse 500 bin lira yaksın yalan mı sölicez? sonuçta parasını veren bizi.. nedir ki?

---------------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sulphur -- 25 Eylül 2007; 23:37:40 >
  • Bu arada aracına performans filtresi takan bir arkadaşımla görüşüceğim yarın. Gösrüşlerini yazarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sulphur -- 25 Eylül 2007; 23:35:32 >
  • quote:

güzel arkadaşım dediğinde haklısın. değerleri düşük söyleyenler kendilerini kandırmaktan başka birşey yapmıyorlar. ama emin ol doğru söyleyenler de çok. bugun 45.70 ytl lik gaz aldım. (en son fullediğim pompadan ,aynı saatlerde ve yine no flow yazana kadar) km 422 yi gösteriyordu. 45.70/422 = 0,10829 ytl. bugünkü rakamım. gazı taktıralı 40000 km oldu neredeyse ve lt bazında hiç bu değerleri geçmedim. son zamanda çok az bir miktar ytl bazında arttı o da 2 haftadır 1.42 ytlden almış olmamdan. daha önce 1.40 tan alıyordum.
    bence burda değer veren arkadaşlara yalan söylüyor gözüyle bakmaktansa nasıl bu değerlerini yakaladıklarını araştırmak daha mantıklı olur.ben makine teknikeriyim ve işyerimde çalışan 8 arkadaşımla beraber zavoli taktırdık. bunun için oldukça uzun bir araştırma yaptık ve sonunda daha pahalı olmasına rağmen zavoli yi seçtik. (1600 Ytl/araç)
    fiyat alırken 1000 ytl veren de oldu. ama gerekli performansı alamayacağımızı düşündüğümüzden pahalı olanı tercih ettik.
    bir de bir depoyla 600 km giden de vardır ama deposu 60 ltliktir. bu nedenle karşılaştırma yaparken daha dikkatli olmanı öneririm. benim depom 40 lt. tam boşalttığımda maksimum 37 lt gaz alabiliyorum. bugun 422. km de 32.18 lt gaz aldım.
    bir de farkındasındır performans eksozu kullanmazsan ve devir - klima konularında daha hassas davranırsan %41 olan kazancını daha yukarıya çekebilirsin.
    ayrıca yakıt sarfiyatına etki eden birçok etken var biliyorsun lastik ebadı,lastik markası, hava filtre durumu, aracın soğutma performansı vs. vs ....
    bunları gözden geçirmek te bir seçenektir.
    ama burada değer yazan arkadaşlara atıyorsunuz demek olayı araştırmadan kabullenmek demektir ve bu bana pek doğru görünmüyor. hem kolay yol hem de etik değil.
    bir de yanlış montajdan muzdarip insanlar var. benimle beraber gaz taktıran bir arkadaşımın arabası hem gaz hem benzin eksiltiyordu. bu da bir seçenek.
    bu uzun yazıyla sıktığım arkadaşlardan özür dilerim. bir daha kimseyi yalancılıkla suçlamayacağını umarak mutlu günler dilerim.
    belki farkında değilsin ama bu suçladığın kişi için rahatsızlık verici.
    sevgiler

• quote:

Orjinalden alıntı: oğuzvvti2001

Harici filtre nedir? Bilgi verir misiniz?

harici filtre hakkında çok detaylı bilgi sahibi olmamakla birlikte verebileceğim bilgi
    1-filtre emişini direk filtre kabı yerine aracın daha soğuk olan bir bölgesinden alacak şekilde bir aparatla gelmesi.
    soğuk hava kütlesel olarak daralır ve bu da aracın daha fazla yanma havası çekmesine olanak tanır. veriminiz artar.
    2-bu sistemde filtrenin kendisi de değişir. daha fazla debi geçirebilecek bir filtre seçilmiştir ve yine debi artacağı için toplam verim de artacaktır.ama bu konuda dikkatli davranmakta yarar var. alacağınız filtrenin toz tutma performansına güvenmeden uygulamak riskli olabilir.

filtreler konusunda daha bilgili arkadaşlarımız vardır. umarım onlar da yorumlarını ekler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sulphur

Puhaha. yani aracın lpg'yi benzinden daha azmı tüketiyor?

Aracının fabrika bilgilerini inceledim. Benzinde.. Altını çiziyorum BENZİNDE 11.5 lt yakıyor. Hesabın yeniden yapman lazım.

ben benzin istasyonuna verdiğim paraya bakarım..
    benim gördüğüm bu..
  • daha önce yazdım mı hatırlamıyorum ama yinede yazayım

şehiriçi camlar kapalı, düşük devirli kullanım, ani hızlanma ani durma yok 145-150 ykr yakıyorum
    şehirdışı aynı kullanım ile 120-125 yakıyorum

litre fiyatı 1,52 ytl
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.