Şimdi Ara

Peugeot 406 Hakkında Herşey (22. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.006
Cevap
45
Favori
754.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Soylukan
    3 olasılık aklıma geliyor lambda, akışmetre veya rolanti valfi, tabi araç lpg li olduğu için dediğin gibi kalitesiz gazdan da meydana gelmiş olabilir, ne sıklıkla stop ediyor araç? Ve oluyorsa genelde yüksek bir devirden aniden düşüldüğünde mi oluyor?

denedim benzine alınca rölantide sıkıntı olmadı... kaliteli gaz alıp birde öyle deneyeceğim
  • sagacity

Bendeki 2001 406 SV BVA dada otomatik vites sorunu var. Sizdekiyle aynı sorun gibi. Motor soğukken özellikle yokuş yukarı ilk 10 km de lambalar yanmaya başlıyor ve arac vites değiştirmeden aynı vitesde(galiba 3.) takılı kalıyor. Motoru kapatıp çalıştırınca normale dönüyor, motor sıcaklığı 100 dereceyi buluncada sorunsuz gidiyor. Siz az bir masrafla yaptırdığınızı yazmışsınız. Yaptırdıkdan sonra aynı problemi bir daha yaşamadınızmı? Beyne yazılım attırmak gerekiyormu, yazılımı yetkili servisdemi attırmak gerekiyor. Aracınıza yapılan işlemleri bana tek yazabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler

not: Aracın ilk sahibiyim. 105000 km.de
  • quote:

Orijinalden alıntı: sagacity

peugeot 406 AL-4 otomatik şanzımanların sabahları araç soğukken bir müddet ilerledikten sonra otomatik şanzımanın korumaya gecmesi yani kar ve spor ışıklarının flash yapması ve sonrasında aracın cekişten düşmesi problemini artık gidermiş bulunuyorum...
    Gelinen noktada yetkili ve özel servislerde yapılan bilgisayarlı kontrollerde basınc hatası veriyordu... yetkili servis hidrolik bloğun değişmesini söylerken özel servis elektronik valflerin değişmesini söylüyordu.. sonucta nakitimizi ayarlayıp cuma günü özel bir otomatik şanzıman tamircisinin yolunu tuttuk aracı saat 14:30 gibi bıraktık 17:00 gibi aldık... elektronik valfler değişti ve yağ değişti. 120 km yol yaptım cumartesi sabah ve pazar sabah denedim aracdaki sorun giderilmiş görünüyor. ücret konusuna gelince 150+150 tl iki adet elektronik valf 50 tl yağ ve ustaya verilen işcilik ücreti yani 350+ustaya verilen işçilik diyebiliriz.... sorunun ana kaynagı olarak ise mevcut elektronik valflerin 50 hz olduğunu yeni takılanların ise 100 hz oldugunu okumuştum bir yabancı forumda... bugüne kadar ki 4 aylık tecrübem ile sunu söyleyebilirim ki aracınız ile ilgili bir sorun oluştuğunda her ustayım diyenin söylediğini yapmaktansa öncelikle problem ile ilgili detayları internette araştırılıp gidilen özel veya yetkili servislerde akla mantığıa uygun cevapları dinlemek ve yapılan işten sonrasında problemin giderileceği garantisini almak ve işi ehliyetli bir ustaya yaptırmak mümkünse yapılırken başında durmak gerek...
    bu konu ile alakalı olarak yabancı bir forum sitesinde ki bilgileri de ingilizcesi iyi olan arkadaslar madde madde tercume edip buraya koyarlarsa eminim cok faydalı olacaktır.

ilgili sitehttp://www.peugeotlogic.com/workshop/base/workshop.htm

Slm 2001 st'min otomatik şanzumanında aynı problem var, 2-3 km gittikten sonra aynı hatayı veriyor, servis valflerin değişmesi gerektiğini söyledi ama garanti vermiyor, 500-600 tl masraf olur diyor, ne yapmalıyım? Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: hfatihh

sagacity

Bendeki 2001 406 SV BVA dada otomatik vites sorunu var. Sizdekiyle aynı sorun gibi. Motor soğukken özellikle yokuş yukarı ilk 10 km de lambalar yanmaya başlıyor ve arac vites değiştirmeden aynı vitesde(galiba 3.) takılı kalıyor. Motoru kapatıp çalıştırınca normale dönüyor, motor sıcaklığı 100 dereceyi buluncada sorunsuz gidiyor. Siz az bir masrafla yaptırdığınızı yazmışsınız. Yaptırdıkdan sonra aynı problemi bir daha yaşamadınızmı? Beyne yazılım attırmak gerekiyormu, yazılımı yetkili servisdemi attırmak gerekiyor. Aracınıza yapılan işlemleri bana tek yazabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler

not: Aracın ilk sahibiyim. 105000 km.de

hfatihh Aracınızın şanzımanının AL-4 otomatik şanzıman olduğundan eminseniz muhtemelen valflerdendir. bu şanzıman Renaultun öncülüğünde PSA grubu denilen Peugeot Citroen Renault grubunun ortak kullandığı (Citroen Xsara, Renault Laguna,Clio Peugeot 306,406 vs..) şanzımandır. bendeki sorunda aynı sizin bahsettiğiniz gibi oluyordu. valfler değiştiktan sonra şimdiye kadar problem çıkmadı. benim araç 1999 olduğu için yazılıma gerek yok demişti usta. ama sanırım sizinkine gerek olabilir. zaten yazılım attırılmasıda 30-40 tl civarında olabileceğini söylemişti.. Ankara da benim arızayı gideren usta bir arkadaşımın tanıdığı idi. yazılım attırma işini ise ustaya bırakırsanız valflerin değişimi, yağ değişimi ve yazılımın atılması vs hepsini yapar diye düşünüyorum... Zamanında başka bir otomatik şanzımancıya otomatik şanzımanın yağının kaç km de değişeceğini sorduğumda ömürlüktür bunların yağları demişti, oysaki aracın el kitabında 60 bin km de değiştirilmesi gerektiği yazıyordu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sagacity -- 3 Kasım 2009; 0:19:11 >

• doktor-xx sizin problem de hfatihh arkadaşımızın probleminin aynısı galiba... yetkili servisten ziyade sadece bu işe bakan işinin ehli bir ustaya yaptırabilirsen daha iyi olur. sanırım bazı yetkili servislerde otomaik şanzımancı olmadığı için dışardan özel bir otomatik şanzıman tamiri yapan tamircilerle anlaşmalı çalışıyorlar...

hfatihh ve doktor-xx eğer Ankara da iseniz kendi gittiğim otomatik şanzımancı ustanın iletiişim bilgilerini verebilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sagacity -- 3 Kasım 2009; 20:33:15 >
  • şu sıralar aracıma Cruise Control Taktırmayı düşünüyorum.. Maliyet ve yapılacaklar hakkında fikri olan varsa paylaşabilirseniz sevinirim..
  • Teşekkürler, ben Bursa'dayım. Bugün bir otomatik şanzımancı lie görüştüm,arabayı yarın sabah bırakacağım..
  • Benim arabanın sorunu halloldu gibi. Tek solenoid vana bozukmuş. 250 liraya tamir oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hfatihh
    Benim arabanın sorunu halloldu gibi. Tek solenoid vana bozukmuş. 250 liraya tamir oldu.

Gecmiş olsun.. benim şanzımanda değişen elektronik valflerin fotoğrafını cekip buraya koyacağım... birilerine yardımcı olur umarım...
  • Arka perdenin kanca uclarının kırıklığına bugun gördüğüm bir 406 da yapılan çözümü fotoğraflama imkanı buldum... paylaşıma devam...

• ataç veya çengelli iğne değil dimi o
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soylukan
    ataç veya çengelli iğne değil dimi o

Sanırım çengeli iğne ucunda da galiba balık olta ucu olabilir :)
  • quote:

doktor-xx sizin problem de hfatihh arkadaşımızın probleminin aynısı galiba... yetkili servisten ziyade sadece bu işe bakan işinin ehli bir ustaya yaptırabilirsen daha iyi olur. sanırım bazı yetkili servislerde otomaik şanzımancı olmadığı için dışardan özel bir otomatik şanzıman tamiri yapan tamircilerle anlaşmalı çalışıyorlar...

hfatihh ve doktor-xx eğer Ankara da iseniz kendi gittiğim otomatik şanzımancı ustanın iletiişim bilgilerini verebilirim..

Malesef ankarada değilim, ama ordu serviste valfler değişti sorun kalmadı, toplam 440 tl (2Valf+yağ+yazılım), yedek parça indirimi uyguladılar (2-22 kasım kampanya).

Araca LPG taktırmak istiyorum ama buralarda malesef zor, bu iş için ankara'ya gelmek istiyorum, ankara'da tavsiye edeceğiniz Usta yada sevis için yardımcı olursanız sevinirim, ilginize teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: doktor-xx
    Malesef ankarada değilim, ama ordu serviste valfler değişti sorun kalmadı, toplam 440 tl (2Valf+yağ+yazılım), yedek parça indirimi uyguladılar (2-22 kasım kampanya).

Araca LPG taktırmak istiyorum ama buralarda malesef zor, bu iş için ankara'ya gelmek istiyorum, ankara'da tavsiye edeceğiniz Usta yada sevis için yardımcı olursanız sevinirim, ilginize teşekkürler.

Yazılım demişssiniz aracınız 2000 model üzerimi acaba.. benim arac icin yazılıma gerek yok demisti usta...
    LPG icin bir arkadasimin amcası var LPG isi yapan ama Peugeot 406 ya LPG takmayacagini, düzen tutmadıgından yakınıyordu. aracımı satin aldigim kisinin taktirdigi yere ugramistim gecen gunlerde rolanti sorunu icin ucuz aldigim otogazdan olgunu soylediler ayrıca bilgisayara baglayıp yazılımını guncellediler ucretsiz olarak.. senede 1 kez ugrasanız olur dediler yazılım guncellemesi cikarsa diye... benim aracin üzerinde Kit MTM 7 markali bir LPG dönüşüm kiti takılı. araci alalı 13 bin km oldu simdilik bir sıkıntısı cıkmadı... ama diger arkadaslarında fikirlerini alabilirseniz iyi olur...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: doktor-xx

Yazılım demişssiniz aracınız 2000 model üzerimi acaba.. benim arac icin yazılıma gerek yok demisti usta...
    LPG icin bir arkadasimin amcası var LPG isi yapan ama Peugeot 406 ya LPG takmayacagini, düzen tutmadıgından yakınıyordu. aracımı satin aldigim kisinin taktirdigi yere ugramistim gecen gunlerde rolanti sorunu icin ucuz aldigim otogazdan olgunu soylediler ayrıca bilgisayara baglayıp yazılımını guncellediler ucretsiz olarak.. senede 1 kez ugrasanız olur dediler yazılım guncellemesi cikarsa diye... benim aracin üzerinde Kit MTM 7 markali bir LPG dönüşüm kiti takılı. araci alalı 13 bin km oldu simdilik bir sıkıntısı cıkmadı... ama diger arkadaslarında fikirlerini alabilirseniz iyi olur...

Aracım 2001 st. Yazılımı güncellediklerini söylediler. Ancak bu arıza 1 ay önce izmirden giresuna gelirken samsunda ilk kez başgösterdi, samsunda hemen servise uğradım orada yazılımın zaten güncel olduğu söylenmişti ancak ordu da ki servis yazılımı güncellediklerini söylediler!!! Aslında insanın aklına acaba sadece yağ problemimi diye gelmiyor değil, ama sonuçta valfler ve yağ değişince sorun ortadan kalktı!.

LPG dönüşümü ile ilgili ankarada ki arkadaşlardan yardım bekliyorum
    Bir de aracın orijinal müzik sistemini bozmadan cd-mp3 çalar takmak mümkünmü? Hele birde direksiyondaki kumanda cd-mp3 çaları kontrol ederse tadına doyulmaz, tecrübesi ve bilgisi olanlar yazarlarsa sevinirim.
    Saygılar

• quote:

LPG dönüşümü ile ilgili ankarada ki arkadaşlardan yardım bekliyorum
    Bir de aracın orijinal müzik sistemini bozmadan cd-mp3 çalar takmak mümkünmü? Hele birde direksiyondaki kumanda cd-mp3 çaları kontrol ederse tadına doyulmaz, tecrübesi ve bilgisi olanlar yazarlarsa sevinirim.
    Saygılar

Merhaba doktor-xx
    benim aracın lpg kitini takan yerhttp://www.sistemlpg.com/ yukarıda da dediğim gibi burayı benim aracı satın aldığım kişi bulmuş yaptırmış.. aracı satın aldığım kişi biraz titiz di... tertipli düzenli bir yere benziyor.. yinede sahibi ile görüşmeniz size fikir verebilir...

cd-mp3 çalar mevzusunda bugüne kadar farklı bir yaklasım ise "xcarlink" markalı bir ürün olabilir... bu tip ürünler biraz pahalı gibi ama aracta sanki cd changer varmış gibi kullanabiliyorsunuz aracın orjinalliği bozulmadan.. ama aynı paraya usb li teyplerde olabilir.. internet de digital Cd changer diye aratırsanız değişik alternatifler de var. şahsen bende düşünüyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sagacity -- 12 Kasım 2009; 16:33:22 >

• Saga 99 SV de cd changer var diye biliyorum yanılıyormuyum? Eğer var ise mp3 falan düşünme derim, Cd nin ses kalitesi mp3ten çok daha iyidir, sıkıştırılmamış formatta. Ha eğer illa mp3 dersen de cd ye mp3 yükleyip çaladabilirsin üstelik aracın orjinalliği de bozulmaz.

St ler de de cd changer için çıkış bulunmakta, çok maliyetli olmayacaksa Sv ve coupelerdeki 6 lı bi cd changer bulup onu taktırsanız daha iyi olur gibime geliyor çünkü bahsi konu edilen alet neredeyse bir teyp maliyetinde, hiç değmez
  • selamlar abiler (: 18 yasındayım ehliyetimi aldım babamda arabasını bana verdi (: 1997 406 sv otomatk full.. cillop gibi desem yeridir (: sadece derileri epey haşat durumda (: benim tek sorunum bazen ön sol hoparlör çalışmıyor sora kendi kendine çalışmaya baslıyor falan. bunları değiştirmek mi gerekir ? çünkü kapaklarını açıp baktım hoparlör resmen un gibi ufalanıyordu ben bunların çapının kaç cm oldugunu bilmiyorum gerçi nasıl ölçecegimide bilmiyorum yardımcı olursanız cok sevinirim (:
  • Bizim peder beyde emekli olucak yakında, bende 406lara sardım 406 alalım diye ama bu arabaların yakıt tüketimi çok fazla.

acaba dizellerin yakıt tüketimi nekadar bilen varmı ?
  • iyi akşamlar,
    Soylukan sitede misiniz aceba?
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.