Şimdi Ara

TrakKulüp - Traktör, Tarım Ekipmanları ve Çiftçilik Kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
4
Favori
537.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• TrakKulüp - Traktör, Tarım Ekipmanları ve Çiftçilik Kulübü

Trakkulüp nedir? TrakKulüp; traktör, tarım makinası ve çiftçilik paylaşımlarının yapıldığı bir ortamdır. Traktörler meraklıları, traktör bayileri ve çifçilikle ilgilenenler olarak burada toplanabiliriz. Bu konu içersinde çiftçiler hakkında her türlü muhabbetlerin, çiftçi ekipmanları hakkında her türlü paylaşımın ve yetiştirilen ürünler hakkında her türlü bilginin paylaşılmasını düşünüyorum.

Çifçtiler ne yapar, ne konuşur, sorunları nelerdir? İşte bunları hepsini burada konuşmak için böyle bir konuya ihtiyaç var. İlgisini çeken tüm arkadaşların katılımlarını bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meskisehiri -- 1 Aralık 2016; 22:6:24 >

• Ülkemizde artık modern ve yerli traktörler üretiliyor..Üstelik yüzde 100 yerli firmalar.Ayrıca montajda var

BaşakTraktör
    Tümosan
    Erkunt ,Armatrac
    Hema ,çalışmıyor.
    İşbora kapandı.
    Hattat,valtra,Üniversal.
    Yağmur
    Motosan
    Uzel (biçerdöver),MF,Holder(Alman firmasını satın aldılar)
    Farmtrac(hindistan markası,montaj,gebze,ford ekniği kullanıyo,Ford ve Hema nın aynısı)
    Tafe (hint,montaj,Mf nin aynısı)
    Landini (montaj?)
    New Holland

www.otometre.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asan70 -- 3 Haziran 2007; 1:09:00 >

• quote:

Orjinalden alıntı: asan70

Ülkemizde artık modern ve yerli traktörler üretiliyor..Üstelik yüzde 100 yerli firmalar.Ayrıca montajda var

BaşakTraktör
    Tümosan
    Erkunt ,Armatrac
    Hema ,çalışmıyor.
    İşbora kapandı.
    Hattat,valtra,Üniversal.
    Yağmur
    Motosan
    Farmtrac(hindistan markası,montaj,gebze,ford ekniği kullanıyo,Ford ve Hema nın aynısı)
    Landini (montaj?)
    New Holland

www.otometre.com

Arkadaş dediğin gibi son zamanda Türkler bu işte çok atılım yaptı... Benim en çok duyduğum iki marka ithal traktörlere kafa tutuyor nerdeyse. Birinci marka "TÜMOSAN", ikinci marka "ERKUNT"... Bu traktörler gerek tipleri gerekse konfor yönünden baya ilerlemişler... Özellikle Tümosan'ı çok kullandım inanın içine ne bir ses giriyo, ne bir toz giriyo... Tarlaya takım elbiseyle gidin terlemeden, üstünüz tozlanmadan gelirsiniz... Arkadaşım traktörün içinde telefonla bile konuşabiliyorsun ya, içeriye bir gram ses almıyor... İnanın ben ilk bindiğimde şoka girdim... İçeride terlemek ne mümkün aç klimayı (tabi biraz mazot harcıyo ) içerde üşüyorsun bile... Traktör kullananların genelde en şikayet ettiği şey, içinin düz zemin olmamasıdır. Tümosan bunu da halletmiş, içi düz zemin, vitesleri yanda, kabinin önünde ve arkasında kocaman ışıklar... Yani benim kanaatimce ithal traktörlerin hepsine olmasasa da bazılarına kafa tutabilir artık bizim traktörlerimiz... Bununla ne kadar övünsek azdır... İnşallah daha ileriye gideceğiz...

• quote:

Orjinalden alıntı: bybeyaz407

quote:

Orjinalden alıntı: ManyAak

phantom 3.060 4x4 ü kullandım ve tek kelimeyle SÜPER...turbosunun sesi yetiyor...

Arkadaş sen 60 hp phantom kullanmışsın, 105 kullanda tekerlekleri gör sen... Abi hasta olursun ya dehşet süper... Hele o devasa ön tekerlekler bi patinaj çektimi öyle bir kazılıyor ki toprak sanki mezar kazmışsın gibi... Arka tekerlekler patinaj çektimi gerisini sen düşün artık...

ya bizim buralara çok büyük traktörler gitmiyor.çünkü ağaçların altından fln geçiyo motor.dolayısıyla alçak ve üstsüz olmakj zorunda...ama tadı hala damağımda gerçekten çok hoşuma gitti yaa

quote:

Ülkemizde artık modern ve yerli traktörler üretiliyor..Üstelik yüzde 100 yerli firmalar.Ayrıca montajda var

BaşakTraktör
    Tümosan
    Erkunt ,Armatrac
    Hema ,çalışmıyor.
    İşbora kapandı.
    Hattat,valtra,Üniversal.
    Yağmur
    Motosan
    Landini (montaj?)
    New Holland

www.otometre.com

landini italyan diye biliyorum ama kesin değil...

• Landini yi İtalyan lisansıyla Karacabay firması üretiyor.
    www.karacabay.com.tr
    Tafe de Karacabay ın kardeş kuruluşu Bozoktarktör tarafından üretiliyo.

Diğer mesajlarda sözü geçen markaların internet siteleri..

www.basaktraktor.com.tr
    www.erkuntarim.com.tr
    www.tumosan.com.tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asan70 -- 6 Haziran 2007; 0:09:03 >

• İMT eski Yugoslavya ya ait bir marka diye biliyorum.

BAŞAK TRAKTÖR ün yeni modelleri;
    http://www.basaktraktor.com/
    (resimler BAŞAK TRAKTÖR ün sitesinden alınmıştır)

www.otometre.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asan70 -- 17 Haziran 2007; 23:47:51 >

• quote:

İMT eski Yugoslavya ya ait bir marka diye biliyorum.

BAŞAK TRAKTÖR ün yeni modelleri;
    http://www.basaktraktor.com/
    (resimler BAŞAK TRAKTÖR ün sitesinden alınmıştır)

www.otometre.com

Bizde de Başak Traktörün eski modeli var. Başak Traktörün eski ismi STEYR'dı. Bizdeki de STEYR 768... Steyr ile Başak birbirinin aynısı olsada bazı farkları var. Ben STEYR hakkında 3 şey söylemek istiyorum. Hiç bir şeyde sınır tanımıyor. Özellikle hidrolikte. Traktörün kaldırma kapasitesi diyelim ki 2 ton biz 4 ton kaldırıyoz traktörün artık önü kalkıyor nerdeyse geriye devrilcek ama gene de kaldırmaya çalışıyor. Pes etmek yok. Bu yüzden biz bir kaç defa hidroliği patlattık Aynı şey çekiş içinde geçerli. Traktörün motoru artık yanacak ama traktör hala yükü çekmeye çalışıyo. Şimdiki traktörlerde hidrolik kaldırma kapasitesi 2 ton ise, 2 tonu geçtiği zaman hiç kaldırmaya uğraşmıyor bile. STEYR'da ben böyle birşey görmedim, zorlarsan eğer hidroliği patlatana kadar kadırmaya çalışıyor. Birde mazot meselesi var. Bu traktör sanki gezmek için yapılmış ya. Kendi gücüne göre gayet idareli yakıt tüketiyor.

Şimdilerde bizim traktörde eskidi ama biz tam manada çiftçilik yapmadığımız için bizim işimizi görsün yeter düşüncesindeyiz. Traktörümüze çok iyi bakarız, hatta traktörü çalıştırmadığımız güneşin altında bile bırakmayız. Bu yüzden zaten eski olmasına rağmen hep yeni gibi duruyor Bidaha ki hafta köye gitcem zaten traktörüme kavuşacağım. Bizim harman daha yeni başlıyor, biraz stres atcam, bıktım şehirden ya biraz çalışalım demi...

• ...::: TÜMOSAN :::...

Resmi Sitesi:www.tumosan.com.tr
    Resmi E-mail Adresi: info@tumosan.com.tr

Kurumsal Bilgi

Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (TÜMOSAN) 1975 yılında motor tahrik ve aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla kurulmuş,ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır.Türkiye'nin ilk dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan TÜMOSAN,aynı marka ile üretilen traktörlere dizel motor sağlaması yanında TÜRK TRAKTÖR ve OTOYOL için de uzun yıllar dizel motor üretimi gerçekleştirmiştir.Müşterinin tüm beklentilerine cevap verecek kaliteli üretim ve mükemmele ulaşmak için sürekli değişim TÜMOSAN çalışanlarının ortak hedefidir.

Tarihçesi

Motor tahrik ve aktarma organları ve benzeri teçhizatı imal etmek amacıyla Bakanlar Kurulunun 05 Aralık 1975 tarih ve 75/10905 sayılı kararı ile,merkezi Ankara'da olmak üzere Makine ve Kimya Endüstri Kurumu (MKEK), Türkiye Zirai Donatım Kurumu (TZDK), Şekerbank, Türkiye Denizcilik Bankası ve Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankasının iştirakiyle, 23 Haziran 1976 tarihinde 100 Milyon TL sermaye ile Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (TÜMOSAN), Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuştur. Kurulan şirket Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) niteliğindedir.

MKEK'na ait hisseler 13 Kasım 1984 tarihinde 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile kurulan Ağır Sanayi ve Otomotiv Kurumuna (ASOK) devredilmiş,Yüksek Planlama Kurulunun 18 Nisan 1990 tarihli kararı doğrultusunda ve 233 Sayılı KHK'si hükümlerine istinaden bu kez ASOK hisseleri tekrar MKEK'na devredilmiştir.

Şirketin merkezi kuruluşta Ankara'da iken, Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulunun 12 Eylül 1984 tarih ve 157 sayılı Kararı ile şirketin merkezinin Konya olacağı belirtilmiş ve şirket merkezi fiilen 19 Eylül 1985 tarihinde Konya'ya nakledilmiştir.

Kuruluş ile birlikte 5 proje ele alınmış ve aşağıda adları geçen firmalarla lisans, mühendislik, ikmal, pazarlama ve eğitim anlaşmaları yapılmıştır:

Traktör Projesi: FIAT TRATTORI-İTALYA
    Dizel Motorları Projesi: FIAT TRATTORI-İTALYA
    Hafif Hizmet Dizel Motorları Projesi: MITSUBISHI-JAPONYA
    Kamyon ve Ağır Kamyon Motorları Projesi: DAIMLER BENZ ALMANYA,VOLVO-İSVEÇ

Aktarma Organları Projesi: ZAHRADFABRIK (ZDF)-ALMANYA
    TÜMOSAN tarafından ele alınan kamyon ve ağır kamyon dizel motorları projelerinin yürütülmesi 5 Nisan 1979 tarihinde kurulan ve sermayesinin % 82.8'i TÜMOSAN'a ait olan Aksaray Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş.(AKMOSAN)'ne devredilmiştir.Ancak 18 Haziran 1984 tarih ve 18435 Sayılı Resmi gazetede yer alan "Kamu İktisadi Teşebbüsleri hakkında 233 Sayılı Kanun hükmünde kararname"ile AKMOSAN, ASOK'a bağlanmıştır.

Ağır Kamyon Dizel Motorları Projesi için İsveç VOLVO Firmasına lisans sözleşmesi bedeli olarak 4 Milyon İsveç Kronundan 2.4 Milyon İsveç Kronu ödenmiştir. Bu proje daha sonra BMC Firmasına devredildiğinden alacaklar tahsil edilmiştir.

Aksaray'da yapımı üstlenilen 2 tip minibüs, midibüs ve pikap hafif dizel motorları ile ilgili olarak Japon MITSUBUSHI Firması ile lisans anlaşması yapılmış, anlaşma bedeli olan 300 Milyon Yen karşılığı 95.950.000 Yen ödenmiş, projenin yatırımı devletçe durdurulduğundan diğer ödemeler yapılmamıştır. 25.000 m2 kapalı sahası olan fabrika tesisleri inşaatı karkas halinde tamamlanmadan bırakılmıştır.
    Aktarma Organları Projesi için ise Alman ZF Firması ile lisans sözleşmesi imzalanmış olup sözleşme bedelinin tamamı olan 5.525.000 Alman Markı firmaya ödenmiştir. Konya'da 20.000 m2 kapalı sahası olan fabrika binasının inşaatı karkas halinde tamamlanmadan bırakılmıştır.

Traktör ve dizel motorları projeleri için İtalyan FIAT Firması ile 7 Nisan 1977 tarihinde yapılan lisans anlaşması gereği TÜMOSAN 49-142 BG aralığında 3, 4 ve 6 silindirli dizel motor ve 8 tip traktör lisansına sahip olmuştur. Motor projesinin 1978 yılında yatırım programına girmesine ve motorun tamamına yakın bölümünün yerli olarak üretiminin amaçlanmasına rağmen, motor montaj ve test atölyesi 1981 yılında, motor bloğu, silindir kafası ana yatak kep imalat hatları yatırımı 1987 yılında tamamlanabilmiştir. Krank mili, biyel kolu ve kam mili gibi motorun diğer ana elemanlarının imalat hatları yatırımları gerçekleştirilememiştir.
    Traktör üretimi kapsamında, traktör montaj atölyesi Aralık 1983'te, dişli kutusu, ön dingil mesnedi,arka kapak, aks kovanı ve transmisyon kutusu imalat hatlarından oluşan traktör mekanik atölyesi ise Nisan 1986'da faaliyete geçirilebilmiştir. 1987 ve 1992 yılları arasında traktör üretimine ara verilmiş, 1993 yılından itibaren yeniden başlanmıştır.

FIAT Firması ile Lisans Anlaşması Ağustos 1988 yılında sona ermiş ve anlaşma gereği TÜMOSAN kazandığı tecrübeler doğrultusunda kendi markası ile dizel motor ve traktör imalatına devam etmiştir.
    Şirket 18 Ağustos 1998 tarihinde özelleştirme kapsam ve programına alınmış, MKEK'na ait şirket hisseleri Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilmiş ve bir yıl içerisinde özelleştirme işlemlerinin tamamlanmasına karar verilmiştir.

Şirketin 24 Nisan 2000 tarihinde yapılan ihalesine 4 firma katılmış, ihale sonucunda Anadolu Ortak Girişim Grubu birinci sırada ve Konya Selçuklu Ortak Girişim Grubu ikinci sırada yer almıştır. İhale sonucunda alıcı olarak belirlenen girişimcilere sırası ile yöneltilen satış sözleşmesinin belirlenen sürelerde imzalanmaması nedeniyle teminatları irat kaydedilmiş ve ihale olumlu olarak sonuçlandırılamamıştır.

İhale sonrasında faaliyetlerine kısıtlı olarak devem eden TÜMOSAN , 7 Şubat 2003 tarihinde Sümer Holding'e bağlanmıştır.

Özelleştirilmesi amacıyla ikinci kez ihaleye 2004 tarihinde çıkılmış ve TÜMOSAN varlık satışı ile ALÇELİK Çelik Yapı İnşaat San ve Tic A.Ş. tarafından satın alınmış ve 1 Temmuz 2004 tarihinde devir teslim işlemi tamamlanmıştır.

Üretim

Ürün ve Hizmetler
    TÜMOSAN, dizel motor ve traktör üretimi, pazarlama ve satışı ile müşterilerine etkin satış sonrası hizmet sunmaktadır.TÜMOSAN tarafından üretilen dizel motorlar, Türkiye ve yurt dışındaki müşterileri tarafından traktör, jeneratör, otomotiv, temizlik ekipmanları ve deniz araçları üretiminde kullanılmaktadır.

Pazarlama
    TÜMOSAN,ürünlerini yurt içinde ve yurtdışında kurmuş olduğu bayilikler aracılığı pazarlamakta olup,pazarlama teşkilat merkezi İSTANBUL'da bulunmaktadır.

Üretim
    TÜMOSAN, dizel motor ve traktör fabrikası KONYA'da bulunmaktadır. Üretim tesisleri 1 600 000 m2 alan üzerine kurulmuş olan 80.000 m2 kapalı alan içerisinde faaliyet göstermektedir.

TÜMOSAN için üretim yapan yan sanayi firmaları TÜRKİYE'de KONYA, BURSA, ANKARA, İZMİR,BALIKESİR ve KAYSERİ'de ve yurtdışında üretim yapan firmalar ise ALMANYA, İTALYA, BELÇİKA, DANİMARKA, İRAN ve HİNDİSTAN'da bulunmaktadır.

Üretim Kapasitesi
    TÜMOSAN, tek vardiyada 25.000 adet dizel motor ve 15.000 adet traktör üretim kapasitesine sahiptir.

AR-GE
    TÜMOSAN,ürünlerinde müşteri memnuniyetini artırmak,üretim maliyetlerini azaltmak,uygulanabilir yeni teknolojileri ürünlerinde kullanmak amacıyla araştırma ve geliştirme faaliyetlerine önemli kaynak ayırmakta ve özel önem vermektedir.Fabrika,bünyesinde bulundurduğu mühendislik organizasyonu aracılığı ile üretilen motor ve traktörlere ilişkin modernizasyon ve geliştirme çalışmalarını yapmaktadır.Araştırma ve geliştirme çalışmaları,İSTANBUL merkezli olarak sürdürülmektedir.

Teknoloji
    TÜMOSAN,müşterilerine mükemmel ürünler ve hizmet sunabilmek amacıyla en son teknolojik gelişmeleri üretiminde kullanmak ve tüm çalışmalarında güncel ve kabul görmüş bilgi işlem yazılımlarından faydalanmak için yatırımdan kaçınmamaktadır.Yeni ürünlerin geliştirilmesinde,prototip ürünler sanal ortamda oluşturularak seri üretime kısa zamanda geçilmesi sağlanabilmektedir.

(Not: Alıntıdır)

Tümosan Resimleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meskisehiri -- 10 Temmuz 2007; 12:58:08 >

• ...::: NEW HOLLAND :::...

Resmi Sitesi:www.trakmak.com.tr
    Resmi E-mail Adresi: trakmak@trakmak.com.tr

Tarihçesi

KURULUŞ
    İlk FIAT traktörü Türkiye'ye 1923 yılında ithalat yolu ile girmiştir. 1953 yılında İzmir'de kurulan Egemak A.Ş., 1954 yılında FIAT Traktörleri Türkiye distrübütörlüğünü almıştır. Aynı tarihte, Ankara'da Amerikan, Türk ortaklığı ile Minneapolis-Moline traktörlerini üretmek üzere Türk Traktör ve Ziraat Makinaları A.Ş. kurulmuştur. Ancak 1963 yılında bu traktörlerin üretimi bırakılmıştır. O tarihlerde yavaş yavaş ithalat yolu ile temin ettiği traktör ihtiyaçlarına yerli üretim ile devam etmek isteyen Egemak A.Ş 1956 yılından beri sürdürdüğü Fıat traktörleri ithalatını bırakıp, 1963 yılında Türk Traktör ve Ziraat Makinaları A.Ş.'nin %30'luk devlet hissesini satın almıştır.
    Amerikan Minneapolis-Moline şirketine ait hisseleri de FIAT şirketi alarak Türk Traktör tesislerinde TÜRK-FIAT marka imal ve montajı başlamıştır. Koç grubundaki gelişmelere paralel olarak Egemak A.Ş. bünyesinde diğer otomotiv ürünlerinin pazarlanması ile birlikte fazla büyümesi ve de Türk Fiat traktörlerinin üretiminin artması sonucu, büyük bir etkinlik ve özel çalışma gerektiren traktör pazarlamasının Egemak şirketi bünyesinde Grup Müdürlüğü şeklinde yürütülmesinin uygun olacağı görüşüne varılmıştır. Böylece Egemak bünyesinden traktör konusunda yetişmiş kadro ile Türk Traktör Fabrikasının ürettiği TÜRK-FIAT traktörlerini, Türkiye Genel Dağıtıcısı olarak, 1977 yılında TRAKMAK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNALARI TİCARET A.Ş. şirketi kurulmuştur. Bunun yanında 1993 yılı sonuna kadar Egemak A.Ş. tarafından yürütülmekte olan Traktör Yedek Parça Türkiye Genel Dağıtıcılığı işi 1994 yılı başından itibaren TRAKMAK A.Ş.'ye devredilmiştir.

ŞİRKETİN GELİŞMESİ
    Trakmak Traktör ve Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş. 1977 yılı başında %100 Koç Grubu iştiraki ile kurulmuş olup, 29.07.1986 tarihli Genel Kurulu'un esas sözleşmede yaptığı değişiklik ile Türk Traktör Şirketi'nin ortaklık oluşumu paralelinde, Kamu Kesimi Kuruluşlarının şirkete ortak olmaları kararlaştırılmıştır. Bu gelişme ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu %30 pay ve T.C Ziraat Bankası %15 pay ile şirkete ortak olmuşlardır. Kamu kesiminin %45 olan payı 1991 yılında T.C Başbakanlık Kamu Ortaklığı İdaresince devralınmıştır. Ancak özelleştirme programı gereği, satışa çıkarılan Trakmak sermayesinin %45'lik hissesi 1992 tarihinde Koç Holding A.Ş. tarafından satın alınmıştır. 25.06.1998 yılında Trakmak Traktör ve Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş.'nin %37'lik hissesi NEW HOLLAND firmasına satılmış ve bu tarihten itibaren yapılan anlaşma gereği, Trakmak Traktör ve Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş.'nin ticari ünvanı NEW HOLLAND TRAKMAK A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

New Holland Resimleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meskisehiri -- 10 Temmuz 2007; 12:59:00 >

• ...::: BAŞAK :::...

Resmi Sitesi:www.basaktraktor.com
    Resmi E-mail Adresi: info@basaktraktor.com

Tarihçe

BAŞAK TRAKTÖR İŞ VE TARIM MAKİNELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Fabrikamız 1914 yılında tahta fabrikası DA-TA (Demir Araba - Tahta Araba) olarak Adapazarı'nda kurulmuştur.

1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu'na bağlı SAZ. (Sakarya Alat-ı Ziraiye) adıyla satın alıp işletmeye açılmıştır.

1962 yılına kadar at arabası, yayık, arı kovanı, tahta batöz imalatı yapmış olan fabrika, aynı zamanda termik santralı ile Adapazarı'nın elektrik ihtiyacını da sağlamıştır. Yine 1962 yılında Ford Traktörlerinin ithalatını yapan T.Z.D.K. bu traktörün bakım ve teknik hizmetlerini de yürütmüştür.

1968 yılında itibaren montaj kararnamesi çerçevesinde, Ford traktör parçalarını imal etmiş ve her yıl parça imalatını attırarak %65 yerli imalat oranını yakalamıştır.

1979 yılında Avusturya Steyr Firmasıyla yapılan on yıllık Lisanslı anlaşması ile Steyr Traktörlerinin imalat ve montajına başlanmış,bu çalışmalar teknik yardım olarak 1996 yılına kadar sürmüştür.

Traktörlerin imaline Steyr marka ve logosu ile 1996 yılına kadar devam edilmiş,1996 yılından itibaren Başak marka ve logosu altında imalatını sürdürmüştür. Fabrika,T.C.Özelleştirme İdaresi ile 25 Temmuz 2003 tarihinde imzalanan bir anlaşma sonunda,Başak Traktör İş ve Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ne satılmıştır.

Adı geçen Şirket 70 ve 50 BG.'deki traktör imalatından başlayarak,daha sonra sırasıyla 70,50,40,30,17 ve 12 BG.'deki traktör ve modern tarım makinelerini,pazar ihtiyaçlarına göre yaygın teknoloji modeliyle imal edecektir.

Başak Resimleri

• quote:

MF'de Türk malı değil. Türk malı traktörler şunlar: Tümosan(Türk Motor Sanayi), Erkunt, İşbora, Başak, Hayrıbol...

İş Bora iflas edeli çok oldu.Burtrak tarafından üretildi.Bazı kaynaklara göre Burtrak(İş Bora) nın malzeme/üretim bantlarını Uzel aldı.Uzel yerlilik oranı tartışalabilir ama MF yi üretiyor.bazı modellerde İşbora nın bantlarından faydalanıyor olabilir.Renault Megane veya Şahin ne kadar Türkse o kadar dır.fakat Uzel Alman Holder traktör firmasını satın aldı.ve Uzel e ait.Uzel markasıyla biçerdöğer üretiyor.

Bir başka yerli biçer döğer firması ERTUĞRULLAR.
    www.ertugrullar.com

Hayrıbol da BCC tarafından ithal edilen Kioti traktörlerine verilen bir isim.Ve ithal geliyor.Same (Şahsuvaroğlu) ve Çinli YTO (Artrak) ile Hint Mahindra traktörlerinin üretimi/montajı yakında başlayacak..

www.otometre.com

• quote:

İş Bora iflas edeli çok oldu.Burtrak tarafından üretildi.Bazı kaynaklara göre Burtrak(İş Bora) nın malzeme/üretim bantlarını Uzel aldı.Uzel yerlilik oranı tartışalabilir ama MF yi üretiyor.bazı modellerde İşbora nın bantlarından faydalanıyor olabilir.Renault Megane veya Şahin ne kadar Türkse o kadar dır.fakat Uzel Alman Holder traktör firmasını satın aldı.ve Uzel e ait.Uzel markasıyla biçerdöğer üretiyor.

Bir başka yerli biçer döğer firması ERTUĞRULLAR.
    www.ertugrullar.com

Hayrıbol da BCC tarafından ithal edilen Kioti traktörlerine verilen bir isim.Ve ithal geliyor.Same (Şahsuvaroğlu) ve Çinli YTO (Artrak) ile Hint Mahindra traktörlerinin üretimi/montajı yakında başlayacak..

www.otometre.com

Dostum incelikle ben burda %100'lük bi Türk malı olmasını dile getirmek istedim. Tabiki her motor melezdir. Ama yukarıda saydığım traktörler tamamen türk mühendislerinin eseri. Bazılarının %97'si türk ama tam Türk malı diyebiliriz. Mesela New Holland'ın TD serisi burada üretiliyor, ama Türk diyemeyiz. MF'nin tam Türk olduğu düşünmüyorum burada üretilse bile Türk sayılmaz. Eğer MF buradaki mühendisler tarafında çizilip üretiliyorsa şimdiden özür diliyorum, benim yanlışım vardır...

İşbora'nın kalktığını da biliyorum, zaten pek ahım şahım bi tipi de yok. Ben örnek olsun diye oraya İşbora yazdım. Şuan Tümosan ve Erkunt gerçekten süper motorlar yapıyorlar. İnşallah resimlerini koyarım buraya. Özellikle Tümosan sınıfındakilere göre tam rakip ve çok hesaplı. Erkunt'ta Türk malı ama fiyatı biraz yüksek, onu alcak çiftçi zaten ithal traktör alır...

• quote:

Bu aralar gerçekten traktörde bir atılım var. Yani şunu söyliyeyim sıfır traktör almak inan ki araba almaktan kolay. Sıfır bi traktör parası normal bi araba parasının iki katı pahalı olmasına rağmen. Taksit imkanı, indirim, takas vs gerçekten lazım olupta almak isteyene inanın çok büyük kolaylık. Ama dediğim gibi lazımsa, gösteriş için alınan traktörler belli zaten ikinci sene satılır.

Piyasada yerli-ithal bir sürü firma var.satmak için iyi öneriler yapmak zorundalar..
    Hindistan,çin Kore ve diğerleri..

resimdeki HEMA traktör le ilgili yorumlar da duymak istiyoruz.N.Holland ve MF yi öğrendik, biliyoruz

www.otometre.com

• quote:

Hema hakkında pek bi bilgim yok benimde, eğer anlatan çıkarsa bizde dinleriz...

Hema Ford traktörlerini TZDK üretimi bittikten sonra üretmeye başladı..
    daha sonra aynı traktörleri HEMA markasıyla ürettti.1999-2000 yıllarında Küba devletinin isteğiyle traktör fabrikası kurulacaktı.Kübada ki bu girişim anlaşma yapılmasına rağmen malesef gerçekleşmedi.Ve bir kaçyıldan beride firma iflas etmiş veya üretim durmuş durumda..
    Aynı traktörleri bu kez hindistanın Farmtrac (zamanında ford lisansıyla üretime başlamış bir firma)
    markası Estrak adlı Türk firmasıyla Gebze de üretiyor..
    Keşke Hema üretime devam etse veya bir yerli ortakla yada satış youyla ekonomiye kazandırılsa..

www.otometre.com

• Türkiye nin İlk Traktör Dergisi yayına başladı..

http://www.traktordergisi.com/

Traktör, ikinci el sitesi

http://www.traktorborsasi.com/

www.otometre.com

• Traktör merağı olan yada çiftçilik yapan arkadaşları bekleriz...

www.trakkulup.tr.cx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meskisehiri -- 21 Kasım 2007; 23:28:01 >
  • işte dedemin başak 2073 ü..Dedemin köy de 300-350 dönümlük toprağı var ama hepsini ekmiyor.Ekmemesinin bir çok nedenleri 1.yaş 2.köy de kimsenin olmaması vs.vs...Neyse traktör 2000 model dedem traktörü 0 almıştı.

http://img266.imageshack.us/my.php?image=baaklx4.jpg

http://img297.imageshack.us/my.php?image=baak1uj3.jpg

• quote:

Orjinalden alıntı: crazyhunter26

işte dedemin başak 2073 ü..Dedemin köy de 300-350 dönümlük toprağı var ama hepsini ekmiyor.Ekmemesinin bir çok nedenleri 1.yaş 2.köy de kimsenin olmaması vs.vs...Neyse traktör 2000 model dedem traktörü 0 almıştı.

http://img266.imageshack.us/my.php?image=baaklx4.jpg

http://img297.imageshack.us/my.php?image=baak1uj3.jpg

Resimleri şöyle herkesin görmesini sağlarsak çok hoş olur değil mi? 26 plaka, bende Eskişehir'liyim. Eskişehir'in hangi köyü bu?

• quote:

Orjinalden alıntı: erenoglu_26

http://img86.imageshack.us/img86/6023/s5001359rv0.jpg

buda bizim canavar

ooo hemşerim benim eskişehir'in hangi köyündensin??

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.