Şimdi Ara

{Yazılıma Başlangıç}

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
8
Favori
2.971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vay be keşke o yaşlarda birileri de beni yönlendirseydi. Ben 6 ay önce başladım ve 22 yaşındayım :D

Tavsiyem öncelikle İngilizce öğrenmen, daha çok gençsin geç kalacağım vs. diye kafana takma. Gerekirse 1 sene İngilizce aban ve yabancı videoları Türkçe altyazı olmadan anlayacak seviyeye gel.

Sonrasında dillerin alanlarını araştır ve kendine en çok yatanı seç. Ben seçimimi Python'dan yana kullandım. Hem ilgimi çekti hem de bölümüm ile (İşletme) entegre kullanabilirim (Veri Bilimi & Makina Öğrenimi & Yapay Zeka)

• Vay be keşke o yaşlarda birileri de beni yönlendirseydi. Ben 6 ay önce başladım ve 22 yaşındayım :D

Tavsiyem öncelikle İngilizce öğrenmen, daha çok gençsin geç kalacağım vs. diye kafana takma. Gerekirse 1 sene İngilizce aban ve yabancı videoları Türkçe altyazı olmadan anlayacak seviyeye gel.

Sonrasında dillerin alanlarını araştır ve kendine en çok yatanı seç. Ben seçimimi Python'dan yana kullandım. Hem ilgimi çekti hem de bölümüm ile (İşletme) entegre kullanabilirim (Veri Bilimi & Makina Öğrenimi & Yapay Zeka)

• Oneren onermis iste neden bunlardan birini kabul etmiyorsun da yeni fikir ariyorsun? Old school dersen c, c++; biraz daha guncel oop olsun dersen c#, java; en populerler-kismen kolay olsun dersen js, python; mobil-andorid java, ios-swift; desktop-oyun c#, c++.

Yasin daha kucuk benim tavsiyem ingilizce ogren.

• bilgisayar mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.

her şeyden önce ingilizce öğren yoksa hiçbir şey yapamazsın bu kadar basit ve net. ingilizce bir kitabı açıp okuyabiliyorsan ingilizce öğrenmişsin demektir. önce gramer öğren, gramer öğrenirken tek tük kelime de öğrenirsin. sonra bol bol oku pek sürmez ingilizcen güzel olur. kaynak olarak duolingo tavsiye ederim. okuma kitabı olarak da the little prince, the pirate city : an algerian tale öneririm. üstüne ilgilendiğin bir konu hakkında eğitici bir KİTAP (web sitesi tutoriali falan değil) okumanı öneririm. bu seviyeye geldikten sonra yazılım öğrenmeye tamamen yabancı kaynakları kullanarak, direkt c#'tan başlarsın.

bu bir yana, özellikle internette radikal, sıradışı tavsiye veren çok olur ama gerçek hayatta sorsan ya ben de pek anlamam ehü ehü derler. Herkesin dediğini dikkate alma, çoğunluğa uy.

• yukarda arkadaşlar EE için C falan filan demişler evet bunlar yanlış şeyler değiller ama yeni başlayan birinin aklını karıştırmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.

Şu dil konusuna şöyle değineyim; C++ dili, obje yönelimli programlamayı öğrenmek için birebirdir. C++ öğrendin mi, obje yönelimli programlama dillerinden diğerlerini hızlı bir şekilde öğrenebilirsin. Bu yüzden ben aslında C++ öğrenmeni tavsiye ederdim ama c++ ile pratik uygulamalar yapabilmek için c++'ı iyi öğrenmen gerekiyor, başkalarının kütüphanelerini kullanabilecek seviyede obje yönelimli programlama konseptlerini ve programlama adetlerini biliyor olman gerekiyor.

bu yüzden C# tavsiye ettim çünkü C# ile obje yönelimli programlamayı aynı şekilde öğrenebilirsin, üstüne öğrendiklerin ile hemen küçük pratik yazılımlar yapabilirsin. Bu seni çok motive eder ayrıca yardımı da çok olur. Yalnızca fonksiyonları öğrenerek kendine günlük hayatta yardımcı olabilecek birçok şey oluşturabilirsin.

Yukardaki arkadaşların yazdıkları; AI için python, low level için C falan doğru şeyler ama programlama öğrenmek isteyen birine tavsiye etmem ikisini de kesinlikle. Pythonu dinamik yazıldığı için (dynamic-typed), C'yi de obje yönelimli programala yapmak zor olduğu için. Eğer amacın AI ile ilgilenmek ya da EE ise yine de tavsiye etmezdim ikisini yeni başladığın için.

Ayrıca, C++ öğrendin mi, python zaten kek gelir. Hatta dersin ki lan bu ne biçim dil her şey kendi kendine oluyor kesin her şey birbirine girecek diye. C'de de dersin ki lan bunu da mı ben yazacam, bir insan nasıl böyle boş bir dil yapar her şeyi noktasına kadar ben yazıyorum. Her neyse, tavsiyem neticede C#. Özellikle kaynağı da çok fazla ve güncel. Yeni başlayan birine tavsiyem gözüm kapalı C#'tır. bir tane programlama dilini öğrendin mi diğerlerini öğrenmek zaten kolay. işine göre uygun programlama dilini kullanırsın hele bir tanesini öğrendikten sonra.

bana istediğin zaman özel mesaj yoluya ulaşabilir, istediğini sorabilirsin.

edit: türkçe kaynaklara hiç bulaşma, yanından dahi geçme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 6 Kasım 2020; 13:59:54 >
  • Bak çocuk önemli olan şey algoritma.programlama dili o kadar önemli değil.

• 13 yaşındayım yazılıma başlangıç hedefi koydum ama hangi dili ogrenmeliyim bilmiyorum C# öneriyorlar java öneriyorlar javascript oneriyorlar phython oneren var bana yazilima baslangic olarak birseyler yazabilecegim bir yazilim dili lazım hangi dili ogrenmeliyim ve neden o dili ogrenmeliyim? Simdiden tesekkurler

• Python öğrenebilirsin.
    Türkçe kaynakta var.
    https://python-istihza.yazbel.com

bu linkten okumaya başla. yavaş yavaş öğren.
    iyi seviyede ingilizce öğrenmen en faydalı şey olur.
  • delikanlı python ile başla. diğer diller seni zorlar. python basit. genelde ya c ya da python ile başlanır. c biraz zor olduğu için python senin için iyi bir seçim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Izzoykaw

Abi evet banada baya bi C# önerdiler ama ben şunu bilmiyorum ben bu dille ne yapabilirim program yazabilirmiyim plugin yazabilirmiyim robotik kodlama yapabilirmiyim oyun yapabilirmiyim ben ne yapabilirim bu dille neler yazabilirim?

yapacağın işlere göre tercih edeceğin programlama dilleri farklılık gösterecektir. yukarda bahsedildiği gibi robotik işleriyle, elektrik elektronikle ilgileniyorsan C dilini kullanırsın. İşin veritabanı ileyse, machine learning, ai falansa Python kullanırsın vs vs. Sen şimdilik kafana robotik, plugin falan takma. Dillerden birini öğrendin mi diğerlerini öğrenmek kolaydır.

Bu bir yana, C öğrendin diye robot kodlayamazsın. Ya da python öğrendin diye machine learning algoritmaları yazamazsın. Programlama dilleri yalnızca araçtır. Robot kodlayabilmek için elektrik-elektronikten anlaman gerekiyor. Elektrik devrelerinden, mantık kapılarından anlaman gerekiyor. Ya da plugin yazacaksan, plugin yapmak istediğin yazılımın nasıl çalıştığını bilmen gerekiyor.

Mesela diyelim ki Opera'ya plugin (extension) yazacaksın. Bunun için önce Opera'yı tanıman gerekiyor, extensionlar ile nasıl çalışıyormuş onu bilmen gerekiyor.

https://dev.opera.com/extensions/getting-started//

bak daha verdiği ilk link extension'ların yapısı, nasıl çalıştığı. Basitçe bir göz gezdirdim ve sanırım javascript dili ile kodlanıyor extensionlar ama html ile de bir şeyler yapılıyor sanırım öyle yüzeysel bir bakındım.

Demek istediğim kodlamayı, özellikle obje yönelimli programlama konseptini güzel öğretecek bir dil seçmen ki sana tavsiyem C#'tır. Birini öğrendin mi sonra artık hangisini kullanman icap ediyorsa onu öğrenirsin ve kullanırsın. Dediğim gibi bir programlama dilini öğrendin mi diğerleri kolaydır. Kafana öyle robotik için şu bunun için bu diye koyma. İnan ki C öğrendin diye robot kodlayamazsın.

Python'u da tavsiye eden çok arkadaş olmuş ben hala tavsiye etmiyorum. statik-yazılmış bir dil ile konseptleri öğrenmen bence çok daha kolay olur. pythonda da statik-yazılabiliyor ama tutoriallerin o şekilde öğreteceğini sanmıyorum ki pythonu python yapan şeylerden birisi zaten çoğu işi kendisinin yapması neyse. Tavsiyem hala C#.

• Izzoykaw kullanıcısına yanıt
    Senin yaşındakiler için tasarlanmış, gayet eğlenceli bir dil. Uzun süre uğraşman vakit kaybı olur ama başlangıç için gayet faydalı. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard da bilgisayar bilimine giriş dersine scracth ile başlıyorlar o kadar küçümsemene gerek yok:)
  • Izzoykaw kullanıcısına yanıt
    algoritmanın sistemini biliyorsun sadece yaz o zaman bize bi “binary search” algoritması

-
    (1,10) arası herhangi bir sayıyı ortalama olarak en hızlı bulacak algoritma
    -
    scratch bunları sadece (neredeyse) ingilizce bilerek yapmanı sağlıyor bunları öğrenir sonra koda başlarsın yaşın küçük zaten yol uzun emeklemeden bana araba kullandırtın diyorsun (üstüne bir de tavsiye beğenmiyorsun:D) ben de senin yaşında başladım elime scratch verdiler bu bebe işi ben bunu yapmam demedim. yaptım bana bebe işi geldi ondan sonra bu bebe işi diyip bıraktım. ÖNCE YAP
  • kardeşim olumsuz mesajları görmezden gel. Bu yaşında çok iyi öğrenemesen bile bir temel oluşturursun ilerisi için. O yüzden kolay bir şeylerle başlamanı tavsiye ederim. Python kolay bir dildir, bol pratik yaparak çalışmanı tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

bilgisayar mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.

her şeyden önce ingilizce öğren yoksa hiçbir şey yapamazsın bu kadar basit ve net. ingilizce bir kitabı açıp okuyabiliyorsan ingilizce öğrenmişsin demektir. önce gramer öğren, gramer öğrenirken tek tük kelime de öğrenirsin. sonra bol bol oku pek sürmez ingilizcen güzel olur. kaynak olarak duolingo tavsiye ederim. okuma kitabı olarak da the little prince, the pirate city : an algerian tale öneririm. üstüne ilgilendiğin bir konu hakkında eğitici bir KİTAP (web sitesi tutoriali falan değil) okumanı öneririm. bu seviyeye geldikten sonra yazılım öğrenmeye tamamen yabancı kaynakları kullanarak, direkt c#'tan başlarsın.

bu bir yana, özellikle internette radikal, sıradışı tavsiye veren çok olur ama gerçek hayatta sorsan ya ben de pek anlamam ehü ehü derler. Herkesin dediğini dikkate alma, çoğunluğa uy.

yazılım okuyorum 3. sınıfım. Ağır bir şekilde ingilizce bilmene gerek yok belirli kalıplar var onları yazdıkca öğreneceksin emin ol.

önerim css, html, js.

• quote:

Orijinalden alıntı: Izzoykaw

13 yaşındakiler 10 yaşındakilerle karıştırıyor olabilirsin kimisi ergenliğe kimisi olgunluğa girer 13 yaşında

Bende onu diyorum zaten, şuanda yetişkin birisi nasıl öğreniyorsa yazılımı sende aynı şekilde öğrenebilirsin. Yaşını belirtme sebebini merak etmiştim sadece çünkü genelde 'şu yaştayım' diye başlık atılmıyor konulara.

• 8 ay oldu ve tavsiyeleriniz sayesinde 300 bin kişi tarafından kullanılan bir program yaptım
  • Hocam biliyorum karar veremiyorsunuz ve en iyi dili öğrenmek istiyorsunuz sizi çok iyi anlıyorum. Ama bir an önce tamam bu dil diyip başlamazsanız çok uzun bir süre daha başlayamayacaksınız ve sonra da o iş öylece kalacak.

Bir seçim yapın bir an önce.

EE mühendisi olmak istiyorsanız C

Yapay zeka machine learning neural network data mining dersleri için Python

Udemy den güzel bir ders alın bir an önce başlayın.

Kolay gelsin. Udemy den hangi dersi alsam acaba diye bir konu açmayın :D

• miniksarisin kullanıcısına yanıt
    Ingilizce biliyorum
  • Chromer kullanıcısına yanıt
    Evet udemyden almayi dusunuyorum zaten oe bir konu acmam tesekkurler
  • The Management kullanıcısına yanıt
    abi ingilizcem var anaokulundan beri gelistiriyorum yani turkce altyazi olmayan bir filmden %95 ini anlıyorum
  • Abi evet banada baya bi C# önerdiler ama ben şunu bilmiyorum ben bu dille ne yapabilirim program yazabilirmiyim plugin yazabilirmiyim robotik kodlama yapabilirmiyim oyun yapabilirmiyim ben ne yapabilirim bu dille neler yazabilirim?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.