Şimdi Ara

Oğlum için(makine müh.) taşınabilir bilgisayar tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
4.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Vallahi konuya girdiğimde gözümden yaş aktı. Bir babanın oğlu için forumda laptop tavsiyesi istemesi beni cidden bir tuhaf yaptı.

up
  • Sırf şu konuya cevap vermek için üye oldum.

Makine mühendisleri genelde solid ve autocad programlarını kullanır. Autocad yüksek donanımlı ekran kartına özel işler haricinde gerek duymaz. Dolayısı ile Nvidia GTX serisi bir ekran kartı almanız şart değildir. AVM lerdeki teknoloji mağazalarına bakıldığında, yüksek fiyatlı laptoplar genelde oyun bilgisayarlarıdır. Çizim yapmak için kaliteli bir bilgisayar almak istediğinizde satış görevlisi(buradaki arkadaşlar gibi) reyondaki pahalı oyun bilgisayarlarına yönlendirebilir.

Bununla beraber bazı mühendislik bölümleri öğrencileri hesaplamalar için simülasyon programlarına ihtiyaç duyar. Oğlunuz makine mühendisi adayı olduğu için muhtemelen Solid, autocad, matlab ve ansys programlarından yardım alacak. Autodesk ve ailesini unutmayalım.

Oğlunuz henüz mühendis adayı olduğu için uçlarda bir bilgisayar almanıza gerek yok. Alacağınız ortalama bir bilgisayar kullanıma bağlı olarak biraz yavaşlar, o kadar. Hele monster denilen bilgisayar Çin'de üretim yapan clevo adlı markanın ürettiği bilgisayarların üzerine monster logosu basılmış halidir. Alacaksanız monster tercih etmeyin. DELL,HP gibi kurumsal firmaların ürünlerine veya bilgisayar bileşenlerinin hepsi kendisine ait olan ASUS, MSI gibi markalara yönelebilirsiniz.

Çalıştığım fabrikada yüksek makine mühendisi bir abimiz milyon dolarlık tesisleri belki de buradaki arkadaşların hesap makinesi olarak addedeceği bir bilgisayar ile yapıyor. Benim tavsiyem düşündüğünüz gibi maksimum 5000TL lik bir bilgisayar almanız.

Son olarak; teknolojik ürünlerde en son çıkanı almak her zaman ekonomik olarak hatadır. 10. nesil işlemci almak yerine 8. nesil alabilirsiniz.

Kısa bir araştırmayla şunu buldum :
    https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/dell-inspiron-3593-core-i5-1035g1-16gb-256gb-ssd-156-fb35f82c16-P428487757

Bu gayet yeterli gözüküyor. Şahsen ben 2016'dan beri dell bilgisayarımı kullanıyorum ve çok memnumum.

Oğlunuza ve size sağlıklı günler dilerim.

• bütçe 7000tl seviyesine çıkmadan, aradığınız özellikleri karşılayan bir laptop bulmak biraz zor olacak.
    https://www.hepsiburada.com/monster-abra-a5-v15-5-5-intel-core-i5-10300h-16gb-250gb-ssd-gtx1650-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000T0QJ9?magaza=MONSTERNOTEBOOK
  • aksoy.oc A kullanıcısına yanıt
    Bizzat Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.Aktif olarak solid ve bir miktar autocad kullandim/Gerekirse kullaniyorum.Arkadaşın ilgi alaka seviyesini bilmiyorum fakat 3D tasarım yapmak isterse -Projesi olur, tez çalışması olur- bu programlar üzerinden 5binlik bilgisayarla sıkıntı yaşayabilecegini bizzat ben biliyorum.
    Mağaza çalışanı tavsiyesi veriyor diye itham etmeden önce birilerini,konu hakkında tam bilgiye sahip olmanizi öneririm.
    Sizin yüksek mühendisinizin laptopu kullanmasinin spesifik amaçları vardır ve işini görüyorsa isterse abaküs ile de yapabilir.
    Empati kurduğumda makine muhendisliği baslangic ögrencisi olsam 5 bin lira vermişken 2 bin lira daha vermemekten ötürü kendimi olası hiçbir alanda kısıtlamak istemem.Bu yüzden kendilerine hem 5 binlik hem 7 binlik bir secim sundum; maddi durumlari hakkinda net bir bilgim olmadigi için.Arkadasın yaptıklari ve yapmak isteyebileceklerini sınırlayabilecek bir öneride bulunmak istemedim.
    Son olarak; Yeni çıkan 10. nesil varken 8. Nesil almak çok ciddi bir hatadir, fiyat farkinda çok ciddi bir fark olmamasi durumunda-Ki böyle bir fark özel bir indirim yoksa söz konusu olmaz genelde-.Bunu öneren bir insanin bilgi seviyesinden çok ciddi şüphe duyarim.ikisi de ayni soket ve 14nm üretim tipini kullanir; 10. nesil bir miktar geliştirmeyle piyasa sürülen yeni üründür.Laptop çesitleri de ayni şekilde işler, yepyeni bir ürün çıkarılmaz genelde, serinin devami şeklinde ilerler.Aynı durum çipset/İslemci ram desteği, ram bellek işleme türü, ekran frekans hızı, ssd-Hdd okuma yazma hızı, wifi sürümü, grafik kartı sürümü için de geçerlidir.8.Nesil bir bilgisayarda bunlar da eski olacaktir.Zira ucuzluk, stabilite adı altinda gidip tüplü televizyon almiyosunuz, bu tarz temeli olmayan önerilere kulak asmayiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Magister Equitum -- 29 Ağustos 2020; 23:11:48 >

• 5bin tlye kadar:
    10210 U veyahut bir tık daha iyi olan 1035G intel işlemci.
    Ekran kartı yeni model mx330 veya bir alt modeli mx230.330u öneririm.
    olmak üzere herhangi bir laptopa bakabilirsiniz.
    Mx 330lu laptoplar Türkiyeye yeni geldiği için çok bir opsiyon yok zaten:https://www.hepsiburada.com/hp-15-dw2009nt-intel-core-i5-1035g1-8gb-512gb-ssd-mx330-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-3h813ea-p-HBV00000TCHJF
    Ekranı bir Ips olduğu için hp modelini öneriyorum aralarından.https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-l3-15iml05-intel-core-i5-10210u-8gb-512gb-ssd-nvidia-geforcemx330-freedos-15-6-tasinabilir-bilgisayar-81y300mdtx-p-HBV00000UR8K9https://www.hepsiburada.com/acer-aspire-a315-57g-intel-core-i5-1035g-4gb-256gb-ssd-mx330-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-nx-hzrey-005-p-HBV00000WMD28

Aynı şekilde filtrelemelerden sonra böyle bir liste çıkıyor n11den, mx 330 veyahut önemli değil mx230 veya mx250 olsun bu olsun dediğiniz bir ekran kartlı modeli seçebilirsiniz.Şahsi marka tavsiye sıralamam lenovo>dell=hp>Acer şeklindedir.Caspera yönelmeyin bile.https://www.n11.com/bilgisayar/dizustu-bilgisayar?maxp=5500.00&islemcimodeli=Intel+i5_1035G1-Intel+i5_10210U&ekranboyutu=15.6%27%27+%C4%B0n%C3%A7&iss=Free+Dos&ekb=Payla%C5%9F%C4%B1ms%C4%B1z+(2+Gb)&maksimumekrancozunurluk=1920+x+1080

Oğlunuzun basit autocad-solidworks(3D olmayan)- c++ - matlab işlerini görecektir.Şahsi tavsiyem hala; bütçeniz elveriyorsa 2bin lira daha verip H işlemcili ve gtx ekran kartlı bir performans bilgisayarı almanızdır.Zira işlemci bazında H serisi performans olarak %20 oranında G ve U işlemcilerden daha performanslıdır.Aynı zamanda G ve U işlemcilerinin ram hız desteği 2666Mhzye kadarken İ5 H 2933Mhzdir.G ve U işlemcilerinin tercih sebebi pil ömrünün yüksek oluşudur; performansları değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Magister Equitum -- 29 Ağustos 2020; 23:49:56 >

• merhaba oğlum bu yıl makine mühendisliği 2.sınıfa başlayacak,okulu süresince kullanabileceği max.4-5 bin liralık taşınabilir bilgisayar önerisi istiyorum,işlemci nesli ve ram önemliymiş galiba en az 8.nesil 16gb ram olması gerekli diyorlar internetteki yorumlarda,mümkünse hepsiburada,amazon,vatan gibi sitelerden linkler olsun,teşekkürler

• 5bin lira günümüzde performanslı laptoplar için yetersiz bir bütçe açıkçası.https://www.hepsiburada.com/hp-15-dw2009nt-intel-core-i5-1035g1-8gb-512gb-ssd-mx330-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-3h813ea-p-HBV00000TCHJF?magaza=Hepsiburada&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Şahsi tavsiyem en azından bi 7 bin dolaylarına çıkıp şu tarz bir laptop alırsanız oğlunuz daha rahat edecektir diye düşünüyorum:https://www.hepsiburada.com/monster-abra-a5-v15-5-6-intel-core-i5-10300h-8gb-480gb-ssd-gtx1650-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000V44Z4

8gb ram olması sorun değil, 8 gb ram daha eklenebilir 300lira gibi bir fiyatla.

• başka tavsiyesi olan varmı arkadaşlar

• Zamanımızdaki babalar teknolojiyi görmüş, kullanmış yaştalar. Çocukları için teknoloji bakmaları doğal birşey...
  • Merhaba. Çocuğunuzun uzun yıllar sorunsuz kullanması için en az 16 GB ram, i5 10. nesil işlemcili, GTX 1650 (çok pahalı olmasın derseniz ve oyun oynamayacaksa MX 230, MX 250) ve en az 320 GB SSD tavsiye ederim. Eğer 320 az derseniz 1 TB HDD + 320 GB SSD alabilirsiniz. Önemli programları ve işletim sistemini SSD'ye kurdurtursunuz. Şimdiden kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ışıklılımühendis20

Merhaba. Çocuğunuzun uzun yıllar sorunsuz kullanması için en az 16 GB ram, i5 10. nesil işlemcili, GTX 1650 (çok pahalı olmasın derseniz ve oyun oynamayacaksa MX 230, MX 250) ve en az 320 GB SSD tavsiye ederim. Eğer 320 az derseniz 1 TB HDD + 320 GB SSD alabilirsiniz. Önemli programları ve işletim sistemini SSD'ye kurdurtursunuz. Şimdiden kolay gelsin.
    bir kaç link verebilirmisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: aksoy.oc

Sırf şu konuya cevap vermek için üye oldum.

Makine mühendisleri genelde solid ve autocad programlarını kullanır. Autocad yüksek donanımlı ekran kartına özel işler haricinde gerek duymaz. Dolayısı ile Nvidia GTX serisi bir ekran kartı almanız şart değildir. AVM lerdeki teknoloji mağazalarına bakıldığında, yüksek fiyatlı laptoplar genelde oyun bilgisayarlarıdır. Çizim yapmak için kaliteli bir bilgisayar almak istediğinizde satış görevlisi(buradaki arkadaşlar gibi) reyondaki pahalı oyun bilgisayarlarına yönlendirebilir.

Bununla beraber bazı mühendislik bölümleri öğrencileri hesaplamalar için simülasyon programlarına ihtiyaç duyar. Oğlunuz makine mühendisi adayı olduğu için muhtemelen Solid, autocad, matlab ve ansys programlarından yardım alacak. Autodesk ve ailesini unutmayalım.

Oğlunuz henüz mühendis adayı olduğu için uçlarda bir bilgisayar almanıza gerek yok. Alacağınız ortalama bir bilgisayar kullanıma bağlı olarak biraz yavaşlar, o kadar. Hele monster denilen bilgisayar Çin'de üretim yapan clevo adlı markanın ürettiği bilgisayarların üzerine monster logosu basılmış halidir. Alacaksanız monster tercih etmeyin. DELL,HP gibi kurumsal firmaların ürünlerine veya bilgisayar bileşenlerinin hepsi kendisine ait olan ASUS, MSI gibi markalara yönelebilirsiniz.

Çalıştığım fabrikada yüksek makine mühendisi bir abimiz milyon dolarlık tesisleri belki de buradaki arkadaşların hesap makinesi olarak addedeceği bir bilgisayar ile yapıyor. Benim tavsiyem düşündüğünüz gibi maksimum 5000TL lik bir bilgisayar almanız.

Son olarak; teknolojik ürünlerde en son çıkanı almak her zaman ekonomik olarak hatadır. 10. nesil işlemci almak yerine 8. nesil alabilirsiniz.

Kısa bir araştırmayla şunu buldum :
    https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/dell-inspiron-3593-core-i5-1035g1-16gb-256gb-ssd-156-fb35f82c16-P428487757

Bu gayet yeterli gözüküyor. Şahsen ben 2016'dan beri dell bilgisayarımı kullanıyorum ve çok memnumum.

Oğlunuza ve size sağlıklı günler dilerim.
    Allah razı olsun hocam bi kaç link daha verirseniz 5000 altında değerlendireyim

• Katibim kullanıcısına yanıt
    16 GB ram için;https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkpad-intel-core-i5-10210u-16gb-256gb-ssd-rx640-windows-10-pro-15-6-tasinabilir-bilgisayar-20rd0062txl-p-HBV00000VRK3N?magaza=BT%20Teknoloji

8 GB de benim işime gelir derseniz;https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkpad-intel-core-i5-10210u-8gb-256gb-ssd-rx640-windows-10-pro-15-6-tasinabilir-bilgisayar-20rd0062txg-p-HBV00000VRK3B?magaza=BT%20Teknoloji

cimri.com, n11.com veya başka sitelerden de benzerlerine bakabilirsiniz. SSD ben 250 GB yazdım. Siz kapasiteyi artırabilir veya HDD ile alabilirsiniz.

• Üniversiteyi bitireli yaklaşık 15 sene oldu. Aktif 200'den fazla çalışanı olan bir şirketin genel müdürlüğünü yapmaktayım. Faaliyet gösterdiğimiz sektörde bilgi birikimim olduğunu düşünüyorum ayrıca teknolojiyle özel olarak ilgileniyorum. Bulunduğum konum itibari ile alınacak her ekipmanın maliyet/performans hesabını yapıyoruz. Size son teknoloji ürünün alınmaması gerektiğini söylerken iş/öğretim yaşamındaki tecrübelerime göre öneriyorum. İnternet'te ufak bir araştırma ile neden en son teknoloji ürünün alınmaması gerektiğini söyleyen onlarca makale bulabilirsiniz, araştırmak bedava :) Hele ki dolar kurunun stabil olmadığı ülkelerde ekonomik olarak zararınız daha büyük olacaktır.

Computer Hope sitesi ortalama dört senede bir bilgisayarın yenilenmesi gerektiğinden bahsetmiş. Alacağınız 8. nesil veya 9. nesil işlemcili bilgisayar rahatlıkla 3-4 sene oğlunuzu idare eder. 3D modelleme işine gelince; ben şahsen 3D modelleme yaparken (hem üniversitedeyken, hem de profesyonel hayatta) Blender programını kullanıyorum. Hem ücretsiz olması, hem de geniş forum desteğiyle tüm işlerimi görüyor.

Son olarak, teknoloji mağazasında görevli olmak kötü bir şey değil, itham etmek hiç değil. Herkes kendi tecrübelerini paylaşıyor. Makine mühendisi son sınıftaki arkadaşa sevgiler, başarılar... :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoy.oc -- 29 Ağustos 2020; 23:51:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aksoy.oc

Üniversiteyi bitireli yaklaşık 15 sene oldu. Aktif 200'den fazla çalışanı olan bir şirketin genel müdürlüğünü yapmaktayım. Faaliyet gösterdiğimiz sektörde bilgi birikimim olduğunu düşünüyorum ayrıca teknolojiyle özel olarak ilgileniyorum. Bulunduğum konum itibari ile alınacak her ekipmanın maliyet/performans hesabını yapıyoruz. Size son teknoloji ürünün alınmaması gerektiğini söylerken iş/öğretim yaşamındaki tecrübelerime göre öneriyorum. İnternet'te ufak bir araştırma ile neden en son teknoloji ürünün alınmaması gerektiğini söyleyen onlarca makale bulabilirsiniz, araştırmak bedava :) Hele ki dolar kurunun stabil olmadığı ülkelerde ekonomik olarak zararınız daha büyük olacaktır.

Computer Hope sitesi ortalama dört senede bir bilgisayarın yenilenmesi gerektiğinden bahsetmiş. Alacağınız 8. nesil veya 9. nesil işlemcili bilgisayar rahatlıkla 3-4 sene oğlunuzu idare eder. 3D modelleme işine gelince; ben şahsen 3D modelleme yaparken (hem üniversitedeyken, hem de profesyonel hayatta) Blender programını kullanıyorum. Hem ücretsiz olması, hem de geniş forum desteğiyle tüm işlerimi görüyor.

Son olarak, teknoloji mağazasında görevli olmak kötü bir şey değil, itham etmek hiç değil. Herkes kendi tecrübelerini paylaşıyor. Makine mühendisi son sınıftaki arkadaşa sevgiler, başarılar... :)
    Hocam sizin bilgi birikiminizi veya tecrübenizi hafife almak gibi bir niyetim yok, fakat dizüstü bilgisayar bazında toplu ürün veya 2. el ürün alınmadıkça araştırdığım, bildiğim kadarıyla laptoplarda eski ürünleri tercih etmenin performans-fiyat bazında yeterli bir avantaj sağladığını düşünmüyorum.Ki zaten online laptop satış sitelerinde 8. nesil ürün bile pek mevcut değil şu an.9. nesil ürünlerle de aralarında ciddi bir fiyat farkı olmuyor gözlemlediğim kadarıyla.Laptop harici konular içinse yorum yapacak kadar bilgi sahibi değilim.

Siz de takdir edersiniz ki Blender programının önerdiği ekran kartı şu an güncel olarak 4gb.İşin içine 3D tasarım girince bu tarz bir bilgisayarın oldukça zorlanacağı malum.Mx ekran kartının sağlayabileceği maksimum 2Gb çünkü bu alanda.

Tabii ki sonuç olarak gayemiz yardımcı olmak, bu amaçta ben dde kendi bildiklerimi yansıtmaya çalışıyorum. Size de meslek hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Magister Equitum -- 30 Ağustos 2020; 0:50:25 >

• Msi Bravo 17 ryzen 7 4800h veya alpha 15 ryzen 7 3750h. İlk dediğim model daha iyi.

ryzen 3750h veya ryzen 4800h model tercih edin intele göre çok daha serin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expressimo -- 30 Ağustos 2020; 0:47:15 >
  • https://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-ideapad-3-core-i5-10210u-1-6ghz-8gb-512gb-ssd-15-6-mx130-2gb-w10-108421.html
    Bizim çocuk içinde bunu düşünüyorum.Umarım okul bitene ve sonrası için yeterlidir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.