Şimdi Ara

8-10 Yıllık Sistem Toplamak Yanlış (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
7
Favori
11.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
105 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3 sene önce topladığım sistemi şuan 15 bin tl ye bile alamıyorum ben bu sistemi en az bi 5 sene daha kullanırım. Asus Maximus X Hero Wifi kullanıyordum 4 ay önce arızalandı Amazon iade aldı 100 tl fark verip Maximus Xİ HERO Anakart aldım 2 yıl garantisi oldu.

İntel İ7 8700K cpu

NZXT Kraken X62 Sıvı soğutma

Asus Maximus Xİ HERO WİFİ AC Z390 Anakart

Asus GTX 1080 Tİ O11G Ekran kartı

Gskill Trident Z 3200 mhz 32 GB RAM

1X Segate 2 TB SSD

1X Samsung 960 EVO 1 TB NVME SSD

1X Samsung 960 EVO 500 GB NVME SSD

2X Samsung 850 EVO 500 GB SSD

Corsair HX1200İ Güç Kaynağı mevcuttur.

• Valla amd tekrar ortaya çıkana kadar intel işlemciler rahatlıkla 8-10 sene götürüyordu. Her sene %5-10 performans artışını gagalayıp duruyorlardı. Bir bakıyordun 5-6 nesil geçmiş hala senin işlemciden alt tarafı %20-30 anca güçlenmiş, idare ediyordu çok rahat. Şimdi amd atağı ile elbette işler değişti. 3 sene anca idare eder oldu çünkü ciddi güç farkı yaşanıyor.
  • Herşeyin en iyisi en uzun süre götürenidir. Evet artık bi donanım 10 yıl götürmez. 5 yıl götürür. Ama konu sahibi arkadaşın tavsiye ettiği sistem 3 yıl götürür. 3 yıl sonra soket vb değişmediyse hadi ekledin diyelim birşeyler maliyet daha pahalıya gelir. Kullandığın süre boyunca high end donanımın vereceği fazladan performansda cabasıdır.

Yani siz siz olun paranızın yetebildiği en iyi donanımı, donanımı geçtim hayatın her anı için alabildiğiniz en iyisini alın. (en iyisi her zaman en pahalısı olmayabilir)
  • Benim pc de 8 senelik ancak buradaki konu oyun. Yoksa PC yetiyor günlük kullanıma. İşin içine oyun girince 8-10 sene imkansız.
  • Dediklerinin doğru ve yanlış tarafı var , sen bir sistem aldıktan sonra eğer teknolojide bir sıçrama noktası olmamış ise aldığın bir sistem 7-8 sene çok net her oyunu ultra olmasa bile high de oynarsın. Örneklere gelelim . Ben AMD serisini takip etmediğim için Intel ve Nvidia dan örnek vereceğim. Türkiye de bu yanlış çok yapılıyor hemen spec incelenip kıyaslama yapılıyor YANLIŞ ... Gerçek sonucu daima benchmarklarda görüyorsun, ilk başta işlemci : Intel i7 5960x(multicore) yada 6700k (single core) BU iki işlemci intelin sıçrama noktasıdır, bir önceki nesil ile arasında, kaba tabirle uçurum vardır, şu anda ise yeni çıkan 10900 lar bakın 9900 demiyorum yeni sıçrama noktası, benchmarklarda 10900 en yakın rakibine 100 puanda fazla koyuyor, oyun testlerinde temizinden 15-20 fps fazlası
    Ekran kartı: 980 ti bu ekran kartının altındakiler direk çöptür NET ... (İşlemci için aynı cümleyi kullanamam ) ben bu forumda 980 ti satıyordum adam bana bu fiyata 1050 var diyor. Adam konu ile o kadar alakasız.... yani bir ürünü. Yeni seri olması onu iyi yapmıyor, önemli olan teknelojide sıçrama noktası mı değil mi. Sun anda 2080ti lar daha doğrusu RTX üzerinden çok mükemmel özellikler çıkarıyorlar bana kalırsa 2080ti degil. ama 3000 serisi sicrama noktası olacak, özetle şu anda 6700k 980 ti bir PC si plan piyasada ki en son çıkan oyunu rahatlıkla ultra ayarda 60+ fps oynar ultra olmaz ise high garanti , Aslında birçok insanı yanıltan en önemli faktör de oyunların optimizasyonu.. oyunu optimizasyonu iyi değilse 10900k 2080 ti olsa bile 3-5 fps den fazlasını göremezsiniz, Mesela ben the Elder Scroll's online oynuyorum oyun ,Dx11 destekli ve eski bir oyun çok ciddi optimizasyon sıkıntısı var. Oyun dan hem işlemcisi hem ekran kartı hiç bir zaman %40 i. Üstüne çıkmıyor, buna bağlı kalabalık combatta ciddi Lag ve fps sorunu var oyunda şimdi ben bu oyunicin 2080 ti kullansam ne işe yarar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahsin3323 -- 14 Temmuz 2020; 6:48:51 >

• Gecen hafta satın aldım
    B450m dragon bulk
    R5 3600
    Rog strix 2060
    16g ram
    480 ssd

Geçen sene laptop vardı 1660ti i7 9750h
    Ben standart bir ev kullanicısıyım ama teknolojiyi deneyimlemeyi seviyorum bütçem yettigince.airpods pro çıkar çıkmaz aldım mesela ama telefonum hala iphone7 çünkü telefonlarda teknolojik bir sıçrama olduğunu düşünmüyorum ki bugün hala aynı telefonu işlemci degistirip se modeliyle tekrar piyasaya sürdüler.

Sürekli güncel kalmak iyidir arkadaslar senede 1-1.5k keyfi harcama yapamıyorsanız bu sistemlere bakmakda saçma.

Pc yi degiştirme sebebimde yıllardır pcden uzak konsolcuydum bi heves aldık laptopu sonra bir baktım bambaska bir dünya varmiş 144hzler RTxler 1.5sene sonunda dizustunu sattim ve ustune 1k koyup monitor dahil bu sistemi aldım.

Yukarda bir arkadasın dedigi gibi paranızın yettigi en son sistemi almakta fayda var bu ekipman icinde gecerli. Ülkemiz ikinci eli kuvvettli ve piyasası olan bir ülke 3-5 kuruş altına satabiliyorsunuz herseyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bikereismiguzel -- 14 Temmuz 2020; 7:15:25 >

• ben 10 sene idare edecek şekilde sistem topluyorum ve her sene kenara usd atıyorum zamanı geldiğinde en baba bilgisayarı topluyorum memnunum :D
  • e8500 ile yoluma devam ediyorum, bir on sene daha kullanacağımı düşünüyorum
  • Hala i5 2600k gtx 1060 kullanıyorum. Çatır çatır yetiyor.
  • 5 seneden fazla oldu aynı sistem ile yola devam ediyorum . 10 sene daha yol alabilrim. Pc tarafında hiçbir hıza ihtiyacım yok . Şu an bile bu sistem ile yaptığım işlerde üst düzey performans alıyorum . Yetişemeyeceğim hıza ne gerek var .
    Oyun için one x var onunla oyun oynuyorum . Sürekli de oynuyorum öyle yarım yamalak değil. Series x gelince imkanlar dahilinde almayı düşünüyorum. Sistem ihtiyacım bu nedenle yok

Sistemimde kabaca şöyle , i5, 12 gb, ssd , gtx 670 (Daha kaba olamaz :)

Not : Ram yenilersem 15 yılı zorlarım . 600 hz Ram lerim .
  • Şu sistem yaklaşık 10 senelik.

Anakart: MSİ 970A G46
    İşlemci : Phenon X4 955
    Ram : 2 gb * 4 ddr3 1333 mhz kingstone ram.
    Ekran kartı : Shappire 6950 2 gb
    Kasa : UTGARD PURE BLACK EDITION 80PLUS 700W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA (içerisinde 700 w bronze plus + psu mevcut)
    hdd: samsung 1 tb
    Mönitör : Samsung led mönitör ( o zaman için 400 tl fiyatı vardı)

2010'da o zamanın parası 2000 tl(Dolar olarak bakarsak 1700 dolar) civarına mal olan bu sistem daha geçen senelere kadar gayette iyi oyun deneyimi sunuyordu.Tabiki ultra süper ayarlarda değil gölgelerden bazı ayarlardan kısarak feragat ederek.Ama 1080p tatmin edici seviyelerde oyun oynayabiliyordum.Witcher 3,fallout 4 ,metro 2033 vs.

4 sene önce baktım pc artık yavaş geliyor ne yaparım ne ederim diye düşünürken ssd'nin şaşırtıcı sonuçlar verdiğini gördüm.Corsair 128 gb ssd satın aldım.Windows'u ssdye kurdum sonuç gerçekten harikaydı.Windows 20 saniyede açılıyor 10 saniyeye kalmadan kapanıyordu.

Depolama için ilave 1 tb daha wd blue hdd aldım.

Sonrasında 2 sene kadar önce evin önüne şimşek düşmesi sonucu anakart yandı.
    Asus M4A87TD forumdan ikinci el bu kartı aldım yanında 2*2 gb ddr3 ram takviyesi yaptım totalde 170 liraya maloldu.

Geçen haftada ekran kartı su koyuverdi.Ekranda aniden beliren çizgiler yada oyun sırasında aniden kararan ekran vs. Baktım fırınlama yapanlar var denedim 1 saat oyun oynuyorum sonra ekran kararıyor,Dün bi daha fırınladım bu sefer oyuna girer girmez ekran kararmaya başladı.Yani sistem 10 sene sonunda bitme noktasına geldi.Film vs izlerken sorun yok ne zaman oyun açarsam ekran kararıyor.

Zaten güncel oyunları oynayamıyordum.
    (Kingdom Come: Deliverance + control vs.)

Şimdi çok para harcamak istemiyorum.(Artık evli barklı adamım öncelikler biraz farklı tabi)

1080p'de orta halli nasıl bir sistem toplamalıyım ? (Günde 1-2 saat oyun oynarım en fazla oda)

Anakart + işlemci + ram + ekran kartı güncellesem yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genelkurmay89 -- 14 Temmuz 2020; 11:6:45 >

• Gene, bütün amacın oyun oynamak olduğu varsayılmış; ama genel olarak haklısın. Amiral gemileri sadece şartsa mantıklı bence. Mesela işlemci konusunda: render alacaksın, aldığın render saatler sürüyor. Dakika farkı senin için önemli, ancak o zaman.

Geçmişten örnek vereyim:

Yıllar yıllar önce arkadaşımla ben sistem topladık. O 8800GTS ekran kartı aldı. Ben 8700. 200 dolar fark verdi. Aldığı ek performansın etkisi onun sistemini 6 ay daha götürür. Ama o 200 dolar cebinde dursun. 8700 kasmaya başlayınca sat. Üstüne 200 doları koy. 8800'ün katlarını verecek bir ekran kartı alırdın.

-------------------

Benim yaklaşımım şimdilik bir yenisi çıkmış, kabaca 1.5 yaşındaki işlemci ve ekran kartını ABD'den ikinci el almak şeklinde. ABD'den yeni nesil orta güçteki bir i5 alacağım fiyata bir eski nesil i7k aldım ikinci el. 6 yıl önce. O paraya alabileceğim i5'den daha performanslı idi. O paraya da Türkiye'den i3 falan alabiliyordum. Hala kullanıyorum. ABD'de ikinci elde bir alt nesle yönelirsen fiyat çok düşüyor. O zaman amiral gemisi almak mantıklı olabiliyor. Her zaman denk gelmiyor. Böyle abidik gubidik işlere girilmediği sürece durum şu:

Genelde maliyet minimizasyonu garantileyen kurulum orta serilerin iyisini almaktır. Mesela, 1070ti, 1080ti almak yerine 6gb ramli 1060 saplayıp geçmek gibi... 3 yıl sonra 1060 ile 1080 arasındaki fark minimal hale gelecek. 1080 almayarak cebinden kalan parayı 3 yıl sonra (sıkıyorum) 3060 almak için harcarsın. O 3060 da 1080'i fersah fersah gömer.

• Hep orta seviye gittim

5850-6850 besleyecek işlemci aldım hep sonradan rx580 aldım ,. En son 5700xt var

2080ti gönül ister ama .para zor kazanılıyor

Şimdi n3070 çıksın 2080ti ayarında yapsın bunu satar diğerine geçerim. Tabi 1 sene sonra
  • Hocam ben işlemci olarak ryzen 5 3.6 ghz almayı düşünüyorum ekran kartı olarakta 1660 ile 2060 arasında kalmıştım sanırım dediğiniz gibi 1660 almak mantıklı parçalar ısındıkça ömrü gidiyo
  • Render işlerinde açıkçası yeni teknoloji kullanmak cidden avantaj. 5 sene önce aldığım en üst düzey makine şuan çöp oldu benim için.
  • her zaman fiyat/performansa bakarım sadece performansa bakmam için 1-2 aylık kazancım ile o bilgisayarı alabiliyor olmam gerek(25-30bin tl /aylık bir gelir bugün için)
    sonuçta bilgisayar bir amaç değil araç.
    sistemimi 4-5 yıl önce topladım hala iş görüyor.maddi imkanımı düzeltirsem bi 5000 tl ye güncelleyebilirim ama biraz zamana ihtiyacım var aciliyeti yok şimdilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThePiraeusHunter -- 14 Temmuz 2020; 11:39:32 >
  • her zaman Fiyat/performans oranına göre alırım pc'mi...
  • Hocam benim işlemci i5 6600, ekran kartı ise gtx 1060 (6gb), güncellemek mantıklı mı?

Edit: Sistemim imzamda yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daimon88 -- 14 Temmuz 2020; 12:41:9 >
  • Macler hariç 10 sene giden sistem mi varmış?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.