Şimdi Ara

Neden AMD ekran kartı almamalısınız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
243
Cevap
2
Favori
14.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Burası FORUM. Sen kimsin ki, insanlara KONUYU TERKEDEBİLİRSİN diye çekirmeyi kendine hak olarak görüyorsun? Burada nasıl beyni olmadığı halde fikri olan bireyler dahil gelip konu açıp, insanlara çemkirebiliyor ise, diğer tüm bireyler de bu konunun altında fikirlerini beyan etme özgürlüğüne sahiptir.
  • Burası FORUM. Sen kimsin ki, insanlara KONUYU TERKEDEBİLİRSİN diye çekirmeyi kendine hak olarak görüyorsun? Burada nasıl beyni olmadığı halde fikri olan bireyler dahil gelip konu açıp, insanlara çemkirebiliyor ise, diğer tüm bireyler de bu konunun altında fikirlerini beyan etme özgürlüğüne sahiptir.
    Amd kartların donanımları muazzam ama yazılım kısmı rezalet.Bak hani idare eder değil direkt olarak rezalet.

Bunu toplamda 9 tane amd kart alarak bızzat deneyımledım.

O sorun yokcular varya hanı ya pc kullanmaktan bı haberler yada oynadıkları oyunlar lol,cs,dota dan oteye gecmıyor.

Ama suda bır gercek kı amd kartlara cok ıhtıyacımız var cunku olmasalar nvıdıa nırvana olur hıc alamayız.
    yav bir tek amd kullanıcıları sorunlarını yazdığı için sadece amd sıkıntı çıkarıyormuş gibi bir algı oluşuyor. ben de nvidia ekran kartı kullanıyorum, bazen mavi ekran veriyor, reset atınca komple ekran kartı görünmemeye başlıyor, birkaç saat sonra yeniden reset atınca düzeliyor. mesela online oyunun ortasında olursa geçmiş olsun, o oyunu kaybettin. yaşıyorum böyle problemler ama yazmıyorum, demek ki konu açmak lazım illaki
    Yıllardır Amd ve Nvidia kullanırım o ara bütçeme ne uygun gelirse onu alırım, hiç birinde de sorun yaşamadım. Nvidia tarafında GTX260 sp216 yandı, Amd tarafında R9 270X Vapor-x gpu'su bozuldu, bunların dışında yazılımsal bir hadise yaşamadım.

Sorun yaşayan tayfa maalesef forumlarda olur olmaz her şeyi denemek-yapmak isteyenler, düzgün driver kurmasını ve kaldırmasını bilmeyen hala çok kişi var, örneğin şu konular hala açılır ve soru sorulur; "anakartımı değiştirdim, format atmam gerekir mi" gibi buna benzer bir çok sorular...

Ekran kartınızın en stabil driver'ı hangisi ise onu kurun kullanın geçin, yeni sürücü çıktı vs. illa ki güncelleme yapmanız gerekmiyor, genel olarak yeni eski üye farketmez okuyan herkese önerim çok kurcalamayın bence sistemlerinizi
    Burda sana ömründe 2 kere amd ürünü satın almış insanlar amd savunabilirler. Ben şimdiye dek belki 50 veya daha fazla farklı amd ürünü kullandım. Rafta 3 tane amd işlemci 2 tane eski amd ekran kartı yatıyor kullanmıyorum. Tecrübeye sahip insanları dinleyecekseniz söyleyim konuyu açan adam haklı.

Amd alırken potansiyel minör problemleri göze alacaksınız. Çalışır, iyi performans da verir ama bazı defektleri olabilir zamanla bu defektler update'ler ile düzeltilebilir. Zaten bu yüzden ucuzdur. Her şeyi kusursuz olan bir ürün çıkartsalar fiyatı da ona göre şişirirler merak etmeyin.

Arkadaşın bahsettiği sorun aslında sorun değil. Kart öyle çalışıyor. Isınmayan amd ürünü görmedim şimdiye dek.
  • Ben de her defasında amd almayacam diyorum ama adamlar orta seviyeye öyle bir kart çıkarıyorki almamak enayilik oluyor.
  • Adamlar konsollarla birlikte 550 milyon ekran kartı satmış demek ki bu arkadaşa göre hepsi böyle sorunlu!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 19 Haziran 2020; 0:15:19 >
  • 1. 144hz monitörlerde sürekli yüksek bellek frekanslarında çalışırlar ve buna bağlı olarak kartlar boşta hiç bir şey yapmıyorken bile yüksek güç tüketir ve yüksek sıcaklıklarda çalışır. Örneğin GTX1080 kullanıyorken kart boşta 35-40 derece sıcaklıklarda çalışıyor ve 10-12w güç tüketiyordu daha sonra RX5700 e geçtim kart boşta 55-58 derece hatta bazen 60 ı geçiyor ve oto fan çalışıyor, güç tüketimi de 30-33w arası değişiyor. Bunun modelle, markayla hiç bir alakası yok tamamen AMD nin 144hz de yüksek bellek frekansı daha doğrusu son hızda bellek frekansı kullanımından kaynaklı.

2. Siyah ekran hataları bazen illallah ettirebilir. Bazen uzun süre hiç siyah ekran hatası almazsın bazen de günde 2-3 kere başına gelir. AMD driver notlarında bile siyah ekran hataları yaşanabilir diye belirtiyor.

3. Her oyunda ve her zaman olmasa da bazı oyunlarda MSI Afterburner, RivaTurner, HWinfo ve bazı OSD programları çökmelere, donmalara sebep oluyor.

Bunlar dışında kişisel ve oyun bazında yaşanan ufak tefek çok sayıda problem var. Örneğin warzone oynuyorum eski kartım GTX1080 de hiç bir problem yokken RX5700 de klavyeden ses açma tuşuna bastığım zaman 2-3 saniyelik kasılmalar giriyor ve bunu her ses açıp kıstığımda yapıyor. Ayrıca oyun ayarlarında ki sensörler de çalışmıyor yani GTX1080 de ekran kartı sıcaklığı oyun içinde ki sensör den okunabiliyorken şuan RX5700 de bu sensörler okunmuyor ve sıcaklıklar gözükmüyor.

NOT: BENDE SORUN YOKÇULAR GELMEDEN BELİRTEYİM. TAMAM KARDEŞİM SENDE SORUN YOK. SEN SİYAH EKRAN HATALARI ALMIYORSUN, SENDE OYUNLAR ÇÖKMÜYOR, SENDE HER ŞEY STABİL TAMAM. ŞİMDİ KONUYU TERKEDEBİLİRSİN.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IntelKILLER -- 16 Haziran 2020; 20:31:52 >

• Her ne kadar amdnin yaptığı işleri beğensem de ekran kartı işini beceremiyor özellikle yazılım konusunda çok yetersiz kalıyor.
  • Amd kartların donanımları muazzam ama yazılım kısmı rezalet.Bak hani idare eder değil direkt olarak rezalet.

Bunu toplamda 9 tane amd kart alarak bızzat deneyımledım.

O sorun yokcular varya hanı ya pc kullanmaktan bı haberler yada oynadıkları oyunlar lol,cs,dota dan oteye gecmıyor.

Ama suda bır gercek kı amd kartlara cok ıhtıyacımız var cunku olmasalar nvıdıa nırvana olur hıc alamayız.
  • pilotaFerrari kullanıcısına yanıt
    Yaşı küçük olabilir, ilk defa bilgisayar işlerine girmiş olabilir, daha önce bilgisayarlarla alakası olmadığı için amd adını duymamış bile olabilir.

Ben de şöyle diyeyim yıl 2020 hala insan gibi cevap vermek yerine insanlarla dalga geçen saygısızca davranan insanlar var.
  • yav bir tek amd kullanıcıları sorunlarını yazdığı için sadece amd sıkıntı çıkarıyormuş gibi bir algı oluşuyor. ben de nvidia ekran kartı kullanıyorum, bazen mavi ekran veriyor, reset atınca komple ekran kartı görünmemeye başlıyor, birkaç saat sonra yeniden reset atınca düzeliyor. mesela online oyunun ortasında olursa geçmiş olsun, o oyunu kaybettin. yaşıyorum böyle problemler ama yazmıyorum, demek ki konu açmak lazım illaki
  • Yıllardır Amd ve Nvidia kullanırım o ara bütçeme ne uygun gelirse onu alırım, hiç birinde de sorun yaşamadım. Nvidia tarafında GTX260 sp216 yandı, Amd tarafında R9 270X Vapor-x gpu'su bozuldu, bunların dışında yazılımsal bir hadise yaşamadım.

Sorun yaşayan tayfa maalesef forumlarda olur olmaz her şeyi denemek-yapmak isteyenler, düzgün driver kurmasını ve kaldırmasını bilmeyen hala çok kişi var, örneğin şu konular hala açılır ve soru sorulur; "anakartımı değiştirdim, format atmam gerekir mi" gibi buna benzer bir çok sorular...

Ekran kartınızın en stabil driver'ı hangisi ise onu kurun kullanın geçin, yeni sürücü çıktı vs. illa ki güncelleme yapmanız gerekmiyor, genel olarak yeni eski üye farketmez okuyan herkese önerim çok kurcalamayın bence sistemlerinizi
  • Burda sana ömründe 2 kere amd ürünü satın almış insanlar amd savunabilirler. Ben şimdiye dek belki 50 veya daha fazla farklı amd ürünü kullandım. Rafta 3 tane amd işlemci 2 tane eski amd ekran kartı yatıyor kullanmıyorum. Tecrübeye sahip insanları dinleyecekseniz söyleyim konuyu açan adam haklı.

Amd alırken potansiyel minör problemleri göze alacaksınız. Çalışır, iyi performans da verir ama bazı defektleri olabilir zamanla bu defektler update'ler ile düzeltilebilir. Zaten bu yüzden ucuzdur. Her şeyi kusursuz olan bir ürün çıkartsalar fiyatı da ona göre şişirirler merak etmeyin.

Arkadaşın bahsettiği sorun aslında sorun değil. Kart öyle çalışıyor. Isınmayan amd ürünü görmedim şimdiye dek.
  • Swell© kullanıcısına yanıt
    hayır zorunda degil

benim kartım gaming X Rx 5700 boşta 35 45C arası aynı oyunu oynuyorum hiç çökmedi

ama o 144hz problemini çözdükten sonra bikere siyah ekran aldım sonrasında onuda ayarladım artık bir çökme olmuyor forumda konusu vardı

nvidianın driverleri daha stabil ama daha pahalı yapacak bişey yok malesef tercihini yaparken bunu sende biliyordun
  • WARTIME kullanıcısına yanıt
    Sorun yokçular kısmına takıldım açıkçası. Ben 5700xt nitro kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum. Mesela hangi oyunu oynuyor olsam kartın limitlerini görürüm? 1440p'de high settings bf1 multiplayer oynamak kafanızda oluşturduğunuz eşiği aşıyor mu?
  • Gtx 1080 den rx5700 e geçmek hiç mantıklı gelmedi. Sorun vardır yoktur bilmem ama ben buraya takıldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_298

Gtx 1080 den rx5700 e geçmek hiç mantıklı gelmedi. Sorun vardır yoktur bilmem ama ben buraya takıldım
    Garantisiz GTX1080 i sattığım paraya sıfır, 2 yıl garantili RX5700 aldım üstüne de cebime 150 TL para kaldı

Mantıksız mı bir daha düşün.
  • Swell© kullanıcısına yanıt
    Yıl 2020 ve hala bu soru.

Tebrikler
  • alexsis83 kullanıcısına yanıt
    Katılmıyorum, ben Sapphire nitro 3800 liraya satılıyorken neden 1300 daha verip 2070 Super alayım ki? Bu kartları karşılaştırsak 5700xt ya önde dir ya kafa kafayadır ya maks 10 FPS vardır? Mantık AMD diyor zaten, 2080super alınır ama onun için fazladan kaç bin lira daha ekleyeceksin düşün, FPS farkı da 30 olur, ben bu işin alım gücüne gerek duymadan gerek mantık olduğunu düşünüyorum, amdnin bu kartlara yazık etmesi üzücü
  • Susun arkadaşlar kova konuşuyor, konuş kova.
  • ben nvidia veya amd fanı değilim. ancak şu bir gerçekki pc dünyasında nvidia açık ara önde.

hem yazılım, hem donanım, hem performans anlamında rakibinin çok ötesinde. amd'nin de nvidia gibi olmasını rekabet açısından çok isterdim.

ben çok önceden amd kartlarla yaşadığım problemlerden sonra nvidia'ya geçme kararı aldım. nvidia'yı denedikçe bu kararım perçinlendi.

bundan sonra alacağım kart da nvidia olacak. amd çok performanslı bir kart çıkartsa bile ben şahsen çekimser yaklaşırım. o kartı düzgün ve stabil çalıştıracak sürücü ve arayüz desteği olmadan yine bir işe yaramaz.

amd hiçbir zaman sürücülere nvidia kadar önem vermedi. eğer vermiş olsaydı değerli forum üyemiz bu konuyu açmazdı. ben dahil birçok kişi çeşitli problemleri yaşamazdı.

nvidia'da hiç mi problem olmuyor oluyor elbet. ama adamlar çözüyor öyle ya da böyle ve kısa sürede çözüyor.

amd sadece konsol dünyasında var. belki de konsollara daha çok önem veriyor amd. pc'ye o kadar önem vermiyor belki de.

not : arkadaşımızın konuyu terkedebilirsin filan gibi söylemi hoş olmamış. başka insanların düşüncelerine neden bu kadar saygısızca yaklaştığımızı hiç anlamıyorum.
  • Amd'nin yazilimina laf söyleyenler nvdianin kart yakan driverini unutur olmuş.
  • AMD yi hiç sevmedim 20 yıldır hep Nvidia kullandım hiç sorun yaşamadım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.