Şimdi Ara

İnternet Kopması ve Sıklıkla Yaşanan Yavaşlıklar (Fiber)-HG253s

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, yaklaşık 1 senedir kullandığım sol fiber'de ilk kez geçen hafta çarşamba (06.05.2020) gününden beri sorunlar yaşıyorum.

Evimde 35 mbps ont+router şeklinde olan eve kadar fiber ile hizmet alıyorum. Router olarak da HG253s var. Cihazın wlan kapsama alanı harici pek de sorunum olmamıştı bu zamana kadar.

Bahsettiğim çarşamba akşam eve gelip modemi açtıktan sonra işlerimi hallettim ve baktım ki router üzerindeki intrnet ışığı yanmıyor. Router'ı yeninden başlattım ışık geldi her şey çok iyi derken geri gitti ve müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışırken sürekli 30'ar saniye civarında ışık gelip gitti. Müşteri hizmetleri hiçbir problem göremedi ve modem resetletmek dışında da bir yol önermedi. Modem resetlemek de (her ne kadar ben istemesem de) yapıldı ve o da pek bir işe yaramadı ve sürekli kopma, drop, hız düşüklüğü ve hız yüksekliği (evet malesef o da var) gibi sorunlar olmaya devam etti. İnternet bir bakıyorum 100/100 simetrik hale gelmiş, bir bakıyorum hız 1 mbps altında bir bakıyorum internet komple gitmiş. Stabil bir bağlantı yok.

MH'yi tekrar aradığımda da eve ekip gönderelim dediler ancak hem ortalık malum virüs dolu, eve pek yabancı insan sokmayı istemiyorum hem de gelecekeleri zamanı uyduramadığımız için gelemediler ancak o gece ont ve router'i fişten çıkarıp bir saat kadar sonra tekrar açınca dün (09.05.2020) öğlene kadar hiçbir sorunla karşılaşmadan kullandım ancak dün öğlen de yine drop sorunu almaya başladım. Sadece router'i açıp kapayınca internet ışığı benzer şekilde bir gelip bir gitmeye başlıyor. Ont ve router'ı çekip takınca biraz daha iyi olur gibi oldu ancak bu sefer de yine hız sorunu almaya devam ediyorum. Şu ana kadar devam ediyor, bir düzeliyor bir bozuluyor.

İnternet Kopması ve Sıklıkla Yaşanan Yavaşlıklar (Fiber)-HG253s İnternet Kopması ve Sıklıkla Yaşanan Yavaşlıklar (Fiber)-HG253s

Router'ın log kayıtlarında sıklıkla tekrar eden parse fail isimli bir hata görüyorum.

2020-05-10 14:18:29 Voice Notice voice 1 DNS[ankres13.ims.superonline.com] Parse Result:213.74.66.193
    2020-05-10 14:18:29 Voice Notice voice 1 DNS SRV[_sip._udp.ankres13.ims.superonline.com] Parse Fail.
    2020-05-10 14:12:46 Voice Notice voice 1 DNS[ankres13.ims.superonline.com] Parse Result:213.74.66.193
    2020-05-10 14:12:46 Voice Notice voice 1 DNS SRV[_sip._udp.ankres13.ims.superonline.com] Parse Fail.
    2020-05-10 14:02:56 Voice Notice voice 1 DNS[ankres13.ims.superonline.com] Parse Result:213.74.66.193
    2020-05-10 14:02:56 Voice Notice voice 1 DNS SRV[_sip._udp.ankres13.ims.superonline.com] Parse Fail.
    2020-05-10 14:00:58 User Management web 1 User admin expire and logout from 192.168.1.21.

Bir de bazen olan drop error hatası var.

2020-05-10 12:43:25 Kernel Alert klog 104602 104602 Drop Error packet,may be PS or DA. SRC=92.242.40.239 DST=176.234.140.151 LEN=40 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=243 ID=40087 PROTO=TCP SPT=57466 DPT=5389 WINDOW=1024 RES=0x00 SYN URGP=0 MARK=0x8000000

Routerdan kaynaklandığı kanaatindeyim sizce sorun ne olabilir? Huawei routerlardan herkes şikayetçi, Hg253s'ten de şikayetçi olan çok ben de kapsama alanı gibi özelliklerinden memnun değildim ancak şu olay komple can sıkıcı bir hal aldı. Bu router'i alsalar da yerine en iyi ihtimalle hg255s verecekler ondan da memnun olacağımı düşünmüyorum. Kendime yeni bir router alıp malum yöntemlerle kullanıcı adı ve bilgilerimi edinip onu kullansam sorunu çözer miyim sizce?

Şimdiden yardım için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: detanaoq

ont cihazınada dikkat et koptuğunda alarm ledi yanıyor mu? + ont ile HG253s arasındaki ethernet kablosunuda değiştir...
    Alarm isimli bir led yok ancak tahminim LOS yazan led o işe yarıyor olsa gerek ancak o yanmıyor hocam, sadece LAN ışığı yanıp sönüyor. Ancak ont tv'nin arkasında durduğu için öncesinde yanıp sönüyor muydu, olması gereken bu mudur ondan emin değilim açıkçası. Ethernet kablosu bugün geldi, özellikle cat-6 kablo aldım yarın değiştirip deneyeceğim bakalım ne olacak göreceğiz.

Ont'nin durumu şu şekilde:https://streamable.com/y7vut6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gravaze -- 16 Mayıs 2020; 2:4:50 >

• Xrage77 X kullanıcısına yanıt
    Hocam anladığım kadarıyla açıklayayım, ipv4 bloklarının az kalması ve tasarruf gibi sebeplerle cgnat denilen olayla birçok kullanıcıyı aynı ip üzerinden internete çıkartıyorlar. Bunu anlamanın yolu da modem arayüzünde gördüğünüz wan ip ile internete çıktığınız ip'nin aynı olup olmadığına bakmanız. Eğer wan ip'niz internete çıktığınız ip ile aynı ise bu olaya dahil değilsiniz. Ancak wan ip'niz farklı internette gördüğünz ip farklıysa bu olaya dahilsiniz demektir. İnternette bariz kalite düşüşü oluyor cgnat'a dahil kullanıcıların yorumuna göre.

Modem arayüzünden wan ip'nize bakın.
    https://www.whatismyip.com/ üzerinden ip'nize bakın.

Bende bu ikisi aynı olduğu için bu olaya dahil olmadığımı anlıyorum.

• Xrage77 X kullanıcısına yanıt
    Hocam şu konuyu bir araştırın, kimisi port yönlendirme ile çözmüş kimisi değişik şeyler denemiş vs. Ben yaşamadığım için bu konuda fazla bir tecrübem yok açıkçası.

https://forum.donanimhaber.com/superonline-gercek-ip-alamama-sorunu-ve-cozumu-cgn-ip--119483888

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.