Şimdi Ara

Gülhane Tıp Soru Cevap

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
17
Favori
13.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hedef ben miyim tayfun kullanıcısına yanıt
    Mezun senem olduğu için konularım çok eksik değildi. Ekisk olan her dersten 1 2 konu vardı tabi. Ben sivil tıpa 8.8k ile girdim. 26k dediğiniz jandarma tabip olması lazım. Ben bu soruyu direk tabip subay öğrencilerinin bizden + ve eksilerini yazarak cevaplayayım.
    Avantajları:
    -Her ay yaklıaşık 350 tl harçlık. Kyk bursu almanı etkilemiyor.
    -Okula başladığın günden itiabren sigorta ödemesei.
    -Yaşamak için bütün ihtiyaçlarını TSK veya İçişleri Bakanlığı karşılıyor. (Örneğin: barınma, yiyecek, yaklaşık 10 bin tl değerinde leptop, sobotto, nike eşorfman takımı, askeri üniforma, önlük, vb. diye gider bu liste aklına gelebilecek herşey bu arada)
    -TUS'ta kendi aralarında öncelikli olarak sınava giriyorlar. (Bunun ayrıntısını tam ben de bilmiyorum.)
    -Belli bir havası var.
    Daha avantajları vardır da aklıma gelmiyor şimdilik.

Peki dezavantajları ne dersen:
    -6 yıl boyunca belli kurallara göre yaşıyorsun. (Örneğin:evlenmek yasak)
    -Hep bir komutan var başında sözünden çıkamazsın.
    -Hafta sonu hariç geceleri yurttan başka bir yerde kalamazsın. (Hafta sonu ayrılmak için ailenin Ankara'da ikamet etmesi lazım.)
    -Hafta içi çarşıya çıkmak istersen komutandan izin alman lazım. İzin almadan gidip yakalanırsan belli bir güven puanın eksilir ve en önemlisi ileride rütbe almaya çalışırken karşına çıkarmış.
    -Her sabah ve akşam içtimanız var.
    -Kılık kıyafetiniz kısıtlı. Örneğin sakal yasak saç kısa olacak.

2023 editi: harçlık en son 2400 liraya yaklaştı. Onun haricinde verilen istihkaklara çok güvenmeyin bizim dönemdeki msb tıpçılar hala laptopları alamadı sanırım. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmeturan -- 20 Temmuz 2023; 12:5:26 >
  • Mezun senem olduğu için konularım çok eksik değildi. Ekisk olan her dersten 1 2 konu vardı tabi. Ben sivil tıpa 8.8k ile girdim. 26k dediğiniz jandarma tabip olması lazım. Ben bu soruyu direk tabip subay öğrencilerinin bizden + ve eksilerini yazarak cevaplayayım.
    Avantajları:
    -Her ay yaklıaşık 350 tl harçlık. Kyk bursu almanı etkilemiyor.
    -Okula başladığın günden itiabren sigorta ödemesei.
    -Yaşamak için bütün ihtiyaçlarını TSK veya İçişleri Bakanlığı karşılıyor. (Örneğin: barınma, yiyecek, yaklaşık 10 bin tl değerinde leptop, sobotto, nike eşorfman takımı, askeri üniforma, önlük, vb. diye gider bu liste aklına gelebilecek herşey bu arada)
    -TUS'ta kendi aralarında öncelikli olarak sınava giriyorlar. (Bunun ayrıntısını tam ben de bilmiyorum.)
    -Belli bir havası var.
    Daha avantajları vardır da aklıma gelmiyor şimdilik.

Peki dezavantajları ne dersen:
    -6 yıl boyunca belli kurallara göre yaşıyorsun. (Örneğin:evlenmek yasak)
    -Hep bir komutan var başında sözünden çıkamazsın.
    -Hafta sonu hariç geceleri yurttan başka bir yerde kalamazsın. (Hafta sonu ayrılmak için ailenin Ankara'da ikamet etmesi lazım.)
    -Hafta içi çarşıya çıkmak istersen komutandan izin alman lazım. İzin almadan gidip yakalanırsan belli bir güven puanın eksilir ve en önemlisi ileride rütbe almaya çalışırken karşına çıkarmış.
    -Her sabah ve akşam içtimanız var.
    -Kılık kıyafetiniz kısıtlı. Örneğin sakal yasak saç kısa olacak.

2023 editi: harçlık en son 2400 liraya yaklaştı. Onun haricinde verilen istihkaklara çok güvenmeyin bizim dönemdeki msb tıpçılar hala laptopları alamadı sanırım. :)
    dostum sen tabip subayların helikopter'den helikoptere atlarken şarjör değiştirdiğini falan mı sanıyorsun?

tabip subay cephe gerisinde durur. gerektiğinde helikopterle yaralıların olduğu bölgeye sevk edilir ama sıcak çatışmaya girmez.

15 yıl zorunlu hizmet doğrudur. uzman doktor olursan asistan olarak geçireceğin süre de eklenir. 5 yıl desen etti sana 20 yıl. zaten orduda 18 yıl geçirince rütben albay oluyor. kimse de halihazırda yarbay ve albay olmuşken ordudan ayrılmak istemez. 22 yıl geçtiğinde ise kıdemli albay olursun. kalıp general olmak için bekleyebilirsin. istemezsen de emekli olursun. emekli olunca da 1 milyon tl tazminatını alırsın.

yine kimse emekli olmak istemez çünkü tabip general olmak apayrı bir dünya. bu adamların sayısı şu an Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmez. Türkiye'deki en prestijli iki mesleğin birleşimidir.
  • Tıp okumayı göze alanlar için soruları yanıtlıyorum :)
    2023 tanıtım günleri 27 Temmuz - 8 Ağustos arasında. Herkesi okulumuza bekleriz.
    Gülhane Tıp Soru Cevap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmeturan -- 23 Temmuz 2023; 21:28:21 >

• dostum sen tabip subayların helikopter'den helikoptere atlarken şarjör değiştirdiğini falan mı sanıyorsun?

tabip subay cephe gerisinde durur. gerektiğinde helikopterle yaralıların olduğu bölgeye sevk edilir ama sıcak çatışmaya girmez.

15 yıl zorunlu hizmet doğrudur. uzman doktor olursan asistan olarak geçireceğin süre de eklenir. 5 yıl desen etti sana 20 yıl. zaten orduda 18 yıl geçirince rütben albay oluyor. kimse de halihazırda yarbay ve albay olmuşken ordudan ayrılmak istemez. 22 yıl geçtiğinde ise kıdemli albay olursun. kalıp general olmak için bekleyebilirsin. istemezsen de emekli olursun. emekli olunca da 1 milyon tl tazminatını alırsın.

yine kimse emekli olmak istemez çünkü tabip general olmak apayrı bir dünya. bu adamların sayısı şu an Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmez. Türkiye'deki en prestijli iki mesleğin birleşimidir.
  • Koronavirüs sürecinde yönetimin nasıl davrandığını şeffaf bir şekilde ve dürüstçe anlattığınız için teşekkürler.Hayatımda gördüğüm en saçma iptal kararıydı.
  • Ahmeturan A kullanıcısına yanıt
    Adamlar bildiğin askermiş hocam çok sıkıntı saç sakal yasağı var çok şaşırdım ona üniversite okumak denmez askerlik yapmak denir
  • Siralamaniz kaçtı hocam ve ozdebir MSÜ girdiyseniz oradaki sıralamalar nasildi
  • hocam kaç k ile girdiniz eğer 26k ile olansa normal tıp ile arasındaki farklar nedir
    bide geçen sene bu zamanlar netleriniz ve konularınız ne alemdeydi
  • examacc20 E kullanıcısına yanıt
    Gülhane Tıp Soru Cevap
    Buyrun hocam.
    Gülhane Tıp Soru Cevap
    Bu da 2019.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmeturan -- 23 Şubat 2020; 17:24:25 >
  • Sizlere de çalışmanız da kolaylıklar hocam.
  • Msü fiziki yeterlikleri ile aynı. İnternette harp okulları fiziki yeterlilik diye yazarsanız bulursunuz.
  • Hocam askeriden sivile tazminat ödeyerek geçilebiliyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ikibinongibigelecek -- 27 Şubat 2020; 17:37:18 >
    Hocam tam bir strikersınız size özendim :)
  • GeneralSkywalker kullanıcısına yanıt
    Olulun fiziki imkanı yeterli hocam amfimiz yeterince büyük.
    Gülhane Tıp Soru Cevap (orta sıralarsan çekilmiş.)
    Laboratuvarda yeteri kadar mikroskop kadavra ve maket var. Hatta bu sene daha yeni bir kadavra açıldı. O konuda endişeniz olmasın. Aybü ile karşılaştırırsak ben bizim okulu önde buluyorum hocam. Hem aybünün tıpı ana kampüste değil hem de eski bir özel okul sonuçta. Kurumumuzun öğrenciye yaklaşımı gayet olması gerektiği gibi (bir kaç öğrenci işleri sorumlusu dışında.). Onun haricinde okul muhafazakar şekilde yönetiliyor. (Mesela tıp balosuna izin yok. E spor kulübümüz sks’den izin alamamış.) Hocamızın verdiği notlarda ne çok ayrıntı ne de az ayrıntı var. Fakat eğer bir ayrıntı var ise sınavda sorabilirler. Ayrıntı olduğu için sormamamazlık yapmazlar. Kütüphanemiz 2015 yılında yani okulun sadece tıp fakültesinden ibaret olduğu bir yılda yapıldığı için kapasitesi yüksek tutulmamış. Fakat hiç bir zaman yer bulamadığım olmadı.
    Gülhane Tıp Soru Cevap
    Çalışma açısından benim çok işime yarıyor, ben memnunun yani. Ben hocaları ikiye ayırıyorum: eskiden asker olanlar ve sivil olanlar. Asker olan hocalarımız (1. Sınıf için çoğunluğu oluşturuyorlar.) gayet donanımlı egosuz ve genelde öğrenci dostular. Dersleri keyifli geçer. Sivilden gelen hocalar da ise hocasına bağlı olmakla beraber genelde slayttaki bilgi üzerinden anlatıp geçerler. Okulumuzun akademik kadrosu dağıldı deniyor ama bence şu anda çok da kötü değil. Özellikle klinik ve pratik derslerde hala çok kaliteli prof hocalarımız var. Hatta çoğu üniversitenin anatomi pratiklerinde size maketleri asistanlar açıklarken bizde bizzat derse giren prof hocalarımız açıklıyor. Eğer çalışıp giderseniz büyük nimet. Öğrenci profili çok değişen her milletten öğrenci olmakla birlikte her görüşten de öğrenci var. Ama şu ana kadar bu durum sıkıntı oluşturmadı. Bizim dönem 407 kişi. Her ne kadar sivil öğrenci kontejanı 150 160 kişi arasında olsa da yabancı öğrenciler ve askerler ile birlikte bu sayı yükseliyor. Sınavlarda zorluyorlar hocam. Bunun en büyük sebebi çıkmış soruların yok gibi bir şey olması. 100 sorudan 10 soru anca çıkmış vardır.( bundan pek emin değilim şu ana kadar çıkmış üzerinden çok çalışmadım.) Okulda etkinlikler var ama yine de odtü vb. gibi çok aktif bir okul değiliz. Ama her geçen sene okul daha da aktifleşiyor. Akreditasyon isim değişikliği ile beraber iptal oldu. Yeniden akredite olacak deniyordu ama şu anda ne durumda bilmiyorum. Sanırım belli bir mezun sayısına ulaşması lazım okulun.
  • Okulun benim adına en sevdiğim özellikleri:
    -Kampüs hastaneden ayrı yani hasta ile öğrenci ilk 3 sene iç içe değil.
    -Okulun kendi yurdu var.
    -Okulun kendi spor salonu var.
    -Okulun sınav zamanı dışında yer bulmanın sorun olmadığı (sınav zamanında ben her gidişimde yer buldum.) Kütüphanesi var.
    -Okulun kampüsü var. Yani ne bir binanın içinde hastalarla iç içeyiz ne de otoban kenarında ki bir binadayız. İstediğimiz zaman okulun kır kafesindeki çardaklarda çay içeriz sohbet ederiz. Çoğu üniversitede en ufak bir bank bile hasta ve hasta yakınları tarafından kapılır.
    -Gerçekten çok değerli prof hocalarımız var.

Eksi yanları:
    -Yemekleri çok iyi değil (Özellikle kahvaltılar çok kötü asker arkadaşlarım bedava olduğu halde gitmiyorlar.) Porsiyonlar bana göre küçük.
    -Sınavlardan geçmek kolay değil.
    -Bütün akrabalar mezun olunca asker olacağını sanıyor. :D
  • İlk mesaja okulun korona virus sürecinde öğrencilere karşı tutumu eklendi.
    Doğuda Batı’da dedim zAten
  • Arkadaşları sorularınız çok özel değilse pm üzerinden değilde burdan sorun ki başkaları da faydalansın.
  • Yatay geçişle gelen birini tanımıyorum malesef. Onun dışında evet sınavlarımız zor ve yönetim bazen öğrenciyi düşünmeden hareket edebiliyor. Ama eğitim açısından bence çok kaliteli hocalarımız var ve sadece bu bile tercih etmek için bir sebep. Zaten bu dediğiniz 2 madde okulun başlıca kötü yanları.
  • Julyanis09 kullanıcısına yanıt
    Evet hocam prof sayısı yeterli 1. Sınıfta dersimize giren çoğu hoca proftu. Şu an ben okulumdan memnunum. Zaten bizim okulda üst devreler de hep klinik eğitimin teorikten iyi olduğunu söylerler. Arada bir kaç tane slayt okuyan hocamız da yok değil. Ama çoğunluğu dersi anlamamız için anlatıyor.
  • Hocam ben o kadar geleceği düşünerek kasmıyorum. Ben mesleğimi seçtim eğer hakkını verirsem para da kazanırım bu kadar basit bir denklem. Çok şükür paraya düşkün biri de değilim. Eğer para isteyen varsa Almanca öğrenip Almanya'da doktorluk yapsın.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.