Şimdi Ara

2019 Yılı İmam Hatip Liselerinin Başarısı (%15)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.116
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2018-2019 eğitim öğretim yılında üniversiteye giriş sınavında en başarılı olan lise türlerini açıkladı. YÖK’ün istatistiklerine göre, imam hatip liselerinden üniversite sınavına başvuran 107 bin 626 öğrenciden yalnızca 16 bin 285’i dört yıllık bölümlere yerleşebildi. İmam hatip liselerinin lisans bölümlerine yerleşme oranı ise yüzde 15’te kaldı.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinin büyük bölümünün aktarıldığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı imam hatip liseleri, üniversiteye giriş sınavında yüzde 15'te kaldı. Üniversitelerin iki yıllık bölümlerine yerleşen imam hatip lisesi çıkışlı öğrencilerin oranı ise, yüzde 11 oldu. İstatistiklere göre, 6 bin 408 imam hatip öğrencisi ise açık öğretim programlarına yerleşti. Anadolu ve meslek liselerinin ardından YKS’ye en çok başvurunun yapıldığı okul türü olan imam hatip liseleri, başarı oranında ise en geride kaldı.

Fen liseleri yüzde 49
    Anadolu liselerinde başarı oranı yüzde 28
    Meslek lisesi yüzde 2,39

• akp iktidarda değilken anadolu lisesine gidiyordum bizim zamanımızda bir elin parmakları kadardı okul sayısı...
    Buda benim mezun olduğum seneki sonuçlar...

Üniversitelerin lisans programlarına öğrenci yerleştirme bakımından en başarılı okullar devlet Fen liseleri oldu.
    Devlet fen liselerinden sınava başvuran 4 bin 86 adaydan 2 bin 807'i (yüzde 68.7) üniversitelerin lisans programlarına yerleşmeye hak kazandı.
    Devlet Fen liselerini, (yüzde 58.3 )başarı oranıyla özel Fen liseleri izledi.
    Bu okulları, Anadolu liseleri (yüzde 45.3), Öğretmen liseleri (yüzde 42.4),
    yabancı dille öğretim yapan özel liseler (yüzde 38.6)
    ve yabancı dil ağırlıklı liseler (yüzde 34) izledi.

ülke nereden nereye gelmiş görün eserinizi...
  • akp iktidarda değilken anadolu lisesine gidiyordum bizim zamanımızda bir elin parmakları kadardı okul sayısı...
    Buda benim mezun olduğum seneki sonuçlar...

Üniversitelerin lisans programlarına öğrenci yerleştirme bakımından en başarılı okullar devlet Fen liseleri oldu.
    Devlet fen liselerinden sınava başvuran 4 bin 86 adaydan 2 bin 807'i (yüzde 68.7) üniversitelerin lisans programlarına yerleşmeye hak kazandı.
    Devlet Fen liselerini, (yüzde 58.3 )başarı oranıyla özel Fen liseleri izledi.
    Bu okulları, Anadolu liseleri (yüzde 45.3), Öğretmen liseleri (yüzde 42.4),
    yabancı dille öğretim yapan özel liseler (yüzde 38.6)
    ve yabancı dil ağırlıklı liseler (yüzde 34) izledi.

ülke nereden nereye gelmiş görün eserinizi...
  • Baskalari cok basarili da ne oluyor sanki? Etraf aglayan universite mezunundan gecilmiyor. Demek ki olay okul degil, hayat okulundan mezun olmak onemli olan.
  • Ne bekleniyordu ki atom parçalamaları mı.

• quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Ne bekleniyordu ki atom parçalamaları mı.

Yeteri kadar okursan papaz bir erigi muslim bir erige cevirebilecegin gibi kararsiz bir izotopu kararli bir hak yolcusu yapabilirsin. Sonrasi basit, parcala ve yonet, divide and conquer ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 28 Ocak 2020; 22:7:29 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ibrahim Akca

Baskalari cok basarili da ne oluyor sanki? Etraf aglayan universite mezunundan gecilmiyor. Demek ki olay okul degil, hayat okulundan mezun olmak onemli olan.
    tam tahmin ettiğim gibi... üniversite de okumadın demi
  • lazer__ kullanıcısına yanıt
    Bende bloklu bence cevap verme ben forumdaki akpli ve chpli arkadaşlarla konuştum bizlen alakası yok başka gezende falan dediler. Akpliler bile boş buluyor kendisini cevap verme.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

tam tahmin ettiğim gibi... üniversite de okumadın demi

Alıntıları Göster
    Kardes gymnasium mezunuyum o da yeterli benim icin zaten dukkanda durmak icin prof.luk aramiyorlar. Yarin bir gun bu isleri birakirsam ne is yapacagim belli. Universität okumak burada belli basli bolumler icin mantikli, yoksa alakasiz bolum bitirip 3 yilini( en az) bosu bosuna harcamak hic mantikli degil. Bilim uretme kaygisi olan gitmeli universiteye, is bulma kurumu gibi gormek dogru degil.

Ayda en az 5-6 tane universite ogrencisi ya da mezunu gelip benden is istiyor.

Bu konu da hemen hemen ayni, orada basarili olmak tabi ki onemli. Ancak is dunyasi ile alakasi yok okul egitiminin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ibrahim Akca -- 28 Ocak 2020; 23:12:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-74F84D677

Bende bloklu bence cevap verme ben forumdaki akpli ve chpli arkadaşlarla konuştum bizlen alakası yok başka gezende falan dediler. Akpliler bile boş buluyor kendisini cevap verme.
    Kapat gozunu, yok oldum bir anda.
  • Bu kişi block listenizde. Bloğu kaldır

Garip gerçekten. Hastanede bulunan bir delinin ısrarla ben deli değilim demesi gibi bir durum sanırsam.

• quote:

Kardes gymnasium mezunuyum o da yeterli benim icin zaten dukkanda durmak icin prof.luk aramiyorlar. Yarin bir gun bu isleri birakirsam ne is yapacagim belli. Universität okumak burada belli basli bolumler icin mantikli, yoksa alakasiz bolum bitirip 3 yilini( en az) bosu bosuna harcamak hic mantikli degil. Bilim uretme kaygisi olan gitmeli universiteye, is bulma kurumu gibi gormek dogru degil.

Ayda en az 5-6 tane universite ogrencisi ya da mezunu gelip benden is istiyor.

Bu konu da hemen hemen ayni, orada basarili olmak tabi ki onemli. Ancak is dunyasi ile alakasi yok okul egitiminin.

Alıntıları Göster
    5=6 evet.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-74F84D677

Bu kişi block listenizde. Bloğu kaldır

Garip gerçekten. Hastanede bulunan bir delinin ısrarla ben deli değilim demesi gibi bir durum sanırsam.
  • quote:

Baskalari cok basarili da ne oluyor sanki? Etraf aglayan universite mezunundan gecilmiyor. Demek ki olay okul degil, hayat okulundan mezun olmak onemli olan.
    Şu düşünce corona virüsünden bile daha tehlikeli.
    Hayat okuluymuş..
    Zamanında okuyamayan ne kadar insan varsa çocuğunu okutmanın derdinde şimdi, asıl hayat okulunu görenler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcwolf28

Şu düşünce corona virüsünden bile daha tehlikeli.
    Hayat okuluymuş..
    Zamanında okuyamayan ne kadar insan varsa çocuğunu okutmanın derdinde şimdi, asıl hayat okulunu görenler...

Alıntıları Göster
    Universite = is garantisi mantigi yuzunden oldu bunlar. Universite bilim yuvasidir, arastirma yeridir. Simdi ortalik diplomali issiz kayniyorsa sebebi is olmamasi degil, bu mantiktir.

• Eskiden üni okuyup işsiz kalan var mıydı acaba bu zamandaki gibi?
    Her şeyi çok iyi bilirsiniz, eskiden tüp kuyruğu şuydu buydu diye seversiniz anlatmayı...
    Cevabını merak ediyorum.

Ayrıca mantıklı olan şey şudur: inşaat firmalarını kurtarmak için vatandaşlık satmak yerine, yurtdışına giden insanları veya bilim adamlarına teşvik verip burda kalmalarını sağlayıp ekonomiyi dışa bağımlılıktan kurtarmayı denemekti...
    Bütün markalarımız, fabrikalarımız satılmış durumda, sen üniyi okusan ne olur bu saatten sonra değil mi?
    İş mi var git asgari ücrete çalış. Ya da dil varsa defol git ülkeden temizlik yap yine burdan kat kat iyisin...
  • İmam hatip liselerinden vatan haini çıkmaması oranı diğer liselerden daha başarılı. Yemişim üniversitesini

• quote:

Orijinalden alıntı: pcwolf28

Eskiden üni okuyup işsiz kalan var mıydı acaba bu zamandaki gibi?
    Her şeyi çok iyi bilirsiniz, eskiden tüp kuyruğu şuydu buydu diye seversiniz anlatmayı...
    Cevabını merak ediyorum.

Ayrıca mantıklı olan şey şudur: inşaat firmalarını kurtarmak için vatandaşlık satmak yerine, yurtdışına giden insanları veya bilim adamlarına teşvik verip burda kalmalarını sağlayıp ekonomiyi dışa bağımlılıktan kurtarmayı denemekti...
    Bütün markalarımız, fabrikalarımız satılmış durumda, sen üniyi okusan ne olur bu saatten sonra değil mi?
    İş mi var git asgari ücrete çalış. Ya da dil varsa defol git ülkeden temizlik yap yine burdan kat kat iyisin...
    Eskiden 1000 tane bolum de yoktu yani simdi gelin dogrulari konusalim. Ben gorduklerimi soyluyorum kimseye dusmanlik etmiyorum ki, buraya da geliyor piril piril cocuklar. Aileleri dunya kadar para yolluyor yurt disinda okutuyorlar. Soruyorum ne okuyorsun? Felsefe. Duydugum zaman sasiriyorum yani. Felsefe okuyor, Almanca olarak hem de. Mezun olunca bu adam ne yapacak simdi? Ya da buna benzer cok fazla garip cevap aldim. Buradaki cocuklar bile bu bolumleri okumaya yanasmiyor, kaldi ki universite herkes icin de bir zorunluluk degil.

Soyle bir ornek vereyim, tanidigim iki kisi var ikisi de kardes. Biri doktor, su anda hastanede calismakta. Digeri de mermer ustasi. Fayans vs mermer kaplama islerini falan yapiyor. Eger parasal durumlarina bakarsak mermer ustasi cok daha iyi yasiyor gibi gozukur. Ama dikkat edin sadece parayi baz alirsaniz. Ancak doktor olan bir bilim icra ediyor. Bahsettigim fark bu.

Universite para icin okunmaz, bilim yapmak istiyorsaniz, arastirma yapmak istiyorsaniz dogru adrestir ancak para amacinda olan bir kisi ticarete en hizli sekilde girmelidir. Ya cirak olarak, ya sermaye sahibi olarak fark etmez. Bugun, BMW servisinde calisan bir arkadasim saatlik ucret olarak 130 Euro dan baslayan ucretler yansitiyor faturaya. Tabi ki hepsi ona kalmiyor ancak yuzdelik pay aldiklarini hesap edin. Bu kisiler daha sonra ozel tamir hanelerini aciyorlar. Orada ise kazancin tamami kendilerine kalir.

Bahsettigim konu bu, yoksa gitsin herkes okusun bana ne yani. Ancak kendi cocugum oldugunu var sayarsam, istemedigi, ilgilenmedigi bolumu okuyacagina gitsin meslek ogrensin bari hayatta amacsiz kalmaz diye dusunurum.

• müdür727 M kullanıcısına yanıt
    Bu kanıya nasıl vardınız ? Hain metre ile falan mı ölçtünüz fetönün imamı diye bir Hain güruhu var bu ülkede.

• sissil S kullanıcısına yanıt
    AKP öncesi de eğitimin ne kadar çöp olduğunun kanıtı da sizsiniz sanırım. Lise mezunu be doğru düzgün karşılaştırma yapamayan bir birey.

Okulların tek başına yerleştirme oranı fazla bir şey ifade etmez. Birlikte değerlendirerek karşılaştırma yapabiliriz ancak.

Öncesi-Elimizde 5 litrelik bir şaşal(öğrenci) , 2 litrelik bir sürahi (kontenjan) olsun. Sürahi tam dolarsa %40 yerleşme olur.

Şimdi-Elimizde 10 litrelik şaşal, 3litrelik sürahi (kontenjan) olsun. Sürahi tam dolarsa %30 yerleşme olur.

Buradan eğitim kalitesinin kötü olduğunu mu anlıyoruz.

Ha şunu diyin mantıklı bi önerge olsun sizinki ; zorunlu liseyi kaldırın herkes gitmesin. 10 litrelik şaşal yerine 3 litrelik şaşal koyun. %100 başarı olsun.

• Yutdışından bahsetmişsiniz siz. Türkiye yi baz alarak yazarsanız daha tutarlı olur. Ortalama bir memur ortalama bir işçiden çok daha iyi bir yaşam sürüyor burada. O yüzden herkes memur olmak-okumak istiyor. Bu konuda Almanya ile Türkiye yi karşılaştırmak çok saçma.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.