- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
cep telefonunun ilk şarjı kaç saat olmalı?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
102
Cevap
143406
Tıklama
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
400 Mesaj
30 Ekim 2007; 0:11:23 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Sorduğum soru pek anlaşılmadı galiba, şöyle izah edeyim:

Sorum batarya kendine gelsin diye uzun süreli şarj edilmeli diyen arkadaşlara...

şimdi elimde E740 var ilk aldığımda uzun süreli şarj yapmadım, 2 günü zor tamamlıyo alalı 1 hafta oldu. Şimdi ben uzun süreli yani 14 saat, bikaç kez şarj yapsam, sanki ilk aldığımda yapmışım gibi aynı sonucu alabilir miyim
_____________________________

VURDUM DUYMAZ ;)


535 Mesaj
30 Ekim 2007; 0:15:39 

Ben gece yatarken takıyordum şarja sabaha kadar doluyordu sende öyle yap bence.
_____________________________805 Mesaj
12 Kasım 2007; 17:04:06 

Samsung e710 kullanıyordum 1 hafta öncesine kadar. telefonu ilk aldığımda da dolana kadar şarj ettim ve hiç bir zaman fazla şarj etmedim. hatta bazen tam boşalmadan şarj ettim, bazen de tam dolmadan şarjdan çıkardım. Bu gibi durumlara rağmen 4 senedir kullanmakta olduğum pil, kapasitesini hep muhafaza etti.

Gelmek istediğim nokta; pil teknolojisi li-on teknolojisine ulaştıktan sonra söylenen efsaneler geride kalmış demektir. Buna ek olarak li-on pilleri çok fazla şarj etme durumunda pillerin kapasitelerinin düştüğü pil üreten firmalar tarafından söylenmektedir.

quote:

Orjinalden alıntı: Luc Skywalker
bildiğin şey doğru olmakla beraber,samsunglar için bir istisna sözkonusu..

çünkü samsunglar (ben de bir samsung kullanıcısıyım..ve buradan başka forumlarda da gözlemlediğim

sorunlarda hep bu konu gündemdeydi..) ilk şarjlarda tam performanslarını bulmuyorlar..

bi kaç tane 12-16 saatlik şarjdan sonra(tel.kapalı bi şekilde..) samsungların pili açılıyor..

ben de bu pil sorununu bizzat yaşadığım için tecrübeyle sabittir.. ama şimdi iyi çok şükür..

_____________________________

ASUS G73JH KULLANICI KULUBU 
1003 Mesaj
12 Kasım 2007; 19:30:19 

merhaba,
yani özetle cep telefonunuz şarj olduktan sonra daha şarjda bekletmeye gerek yok. çıkarın ve kullanın.
_____________________________

 MacBook Air 13" Mid 2013 1.7Ghz i7 8GB 512SSD l  27" Thunderbolt Display l  iPad Air 2 Wifi LTE 64GB Space Gray l  iPhone 6 16GB Space Gray l  TV 3rd Gen l LG 47LB670V l LG NB5540A l Hyundai i20 Troy 1.2 DOHC Team Gri 2012


 
25 Mesaj
23 Ağustos 2008; 19:05:12 

arkadaşlar samsung d900i normal şarj süresi kaçtır??
_____________________________18611 Mesaj
23 Ağustos 2008; 22:20:21 

Bu durum çalışanların bilgilerini güncellememesinden kaynaklanıyor. Pil tamamen dolduktan sonra telefonla şarj cihazının bağlantısı kesilebilir.
_____________________________10430 Mesaj
23 Ağustos 2008; 23:57:49 

benim bildiğim ilk şarj,sadece makineyi aldıktan sonra yapılan şarj değildir.ondan sonra 4-5 kez aynı şekilde şarj edilmelidir.
benim şimdiye kadar kullandığım cihazlarda şöyle bir metod izlemiştim.
1.telefon ilk alındığında kapalı halde şarj ediyorum.ama bu denilen gibi 12 saat değil 5-6saat kadar sürüyor.zaten şarj tamamlandığında şarj aletinden pile düşük akım gelir.bu nedenle şarj bittikten sonra makinenein pili artık ısınmaz.
2.bundan sonra yaptığım şarjlar telefonun pili tamamen bittikten sonra oluyor.Yani pil bitiyor uyarısını alıyorum,ta ki cihaz kapanana dek.ondan sonra şarja takıyorum.Yinede noraml şarj süresinin 1-2 saat üzerinde elektrikte tutuyorum.
3.bundan sonraki 3 şarjıda yukarıda yazdığım şekilde yapıyorum.

bu 3 şık sayesinde cihazın pili daha çabuk tam performansa kavuşuyor.
_____________________________


>>>iPhone 6s & 6s Plus Kullananlar Kulübü<<<


 
222 Mesaj
24 Ağustos 2008; 12:44:37 

Biz millet olarak böyle şehir efsanelerini çok severiz:)

Bir zamanlar da şu meşhur ''arabanın motorunu açma'' muhabbeti vardı. Hala gidin oto servislerine, size aracın motorunu açmak için ilk başlarda yüksek devirle kulanmanızı tavsiye ederler. Ama fabrikada ve kullanma kılavuzlarında ise nedense motorun sağlığı için aracın ilk 5bin kilometre çok yüksek devirlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Dinleyen kim:)

Kabul etmek isteseniz de istemeseniz de artık şarj cihazları şarj sürelerini sizin isteğinize bırakmıyor. Tam dolum seviyesine geldiği anda şarj işlemini sonlandırıyor. Bu noktadan sonra da şarj tekrar başlamıyor. Sizi buna nasıl ikna edebiliriz bilmiyorum ama, mesela telefon açıkken şarj devam ederken pil işaretinin dolup boşaldığını görürüsünüz. Telefon bunu nereden bilir? Şarj cihazından gelen akımdan. Peki bir süre sonra pil şeklinin hareketi neden biter? Çünkü pil dolmuştur, akım kesilmiştir:) Bu işlerin hiç birinin telefonla ilgisi yoktur, mevzu pille şarj cihazı arasında geçer.

Eğer bize inanmıyorsanız ve ''gerçekten'' pilinize bir ilk şarj yapmak istiyorsanız en az 8-9 yıllık eski teknoloji bir şarj cihazı bulmak durumundasınız.:)

Sevgiler.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nincakurba -- 24 Ağustos 2008; 12:59:55 >
_____________________________

http://diphaber.blogspot.com


431 Mesaj
8 Eylül 2008; 14:36:26 

bence orta yolu bulmalısınız... mesela 6 saat :)


154 Mesaj
14 Eylül 2008; 15:32:09 

bazı arkadaşların yorumu çok komik geldi bana.telefon kapalıyken şarj ederseniz pil dolar ve kendini devre dışı bırakır.bundan sonra şarj etmeninde anlamı olmaz.içinde güvenlik anahtarı var pillerin dolunca anahtar açılır.pil devre dışı kalır.anahtar bozuksa ve şarja devam ederse patlamayla sonuçlanır.patlayan telefonlarda bu yüzdendir sanırım hiç görmedim ama başka açıklaması olamaz.adam yan sanayi bataryayı almıştır telefona takmıştır.şarjdayken konuşuyordur.bu esnadada pil patlamıştır.
bu dediklerime inanmayan arkadaşlar varsa şarj aletinin ısısından anlaşılır.mesela ilk etapta ısınır daha sonra pil dolunca soğur.buda güç tüketmediğini gösterir.şimdi diyeceksinizki transformatörler boşta çalışınca ısınır. fakat transformatörlü şarj aletleri zaten tarihe karıştı artık elektronik devreli yapılıyor.
en mantıklısı eğer uzun süre şarj etmek istiyorsanız akşamdan takın şarja telefon açık bir şekilde sabaha kadar şarj edin.telefon pilden güç tüketeceği için zaman zaman pil şarj olur.yani hep şarjı üst seviyede kalır.buda sanırım pil için dedikleri gibiyse yararlı olur.fakat benim şahsi görüşüm pek birşey değişmez.ben önemsemem mesela 2 saat şarj ederim alırım şarjdan.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecenin2 -- 14 Eylül 2008; 15:35:42 >
_____________________________ 
1 Mesaj
11 Ekim 2009; 14:08:36 

Arkadaşlar her kafadan bir ses çıkmış. Çoğu kişi bir kaynaktan alıntı yapmamış. Alın size samsungun sitesinde yazan bu konu hakkındaki görüş...http://www.samsungmobile.com.tr/supports/faq.do
_____________________________3664 Mesaj
11 Ekim 2009; 14:47:02 

8-12-16 saat şarj diyen arkadaşlar lütfen biraz araştırında cevap yazın insanları yanlış bilgilendirmeyin.Yeni telefonların tamamında Li İon pil kullanılıyor.Bu pillerin ömürleri üretim tarihinden başlar yani ilk şarj 12 saat sonra tam dolmadan takma v.b hikaye

Li-on pili istersen hergun 16 saat saat şarja tak istersen 10 dakikada bir tak çıkar birşey farketmez.Üretildiğinden itibaren yılda %20 performans kaybına uğrar Forumda bazı arkadaşlar "telefonu ilk aldığımda şarjı 1 hafta gidiyordu şimdi 6 gün" gibi konulara düzenli şarj etseydin olmazdı gibi cevaplar veriyor.İlgisi yok arkadaşım o telefon bir yıl rafta beklerse zaten %20sini kaybeder.Sende 1 sene kullanırsan bi %20 daha etti %40 nerdeyse yarı yarıya performans kaybı

vikipediadan li on pil yazarak ufak bir araştırmayla bunu öğrenebilirsiniz.

Fikir sahibi olmak için önce bilgi sahibi olalım insanları yanlış bilgilendirmeyelim


Saygılar...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PokerPeekFace -- 11 Ekim 2009; 14:50:17 >
_____________________________

Yennefer of Vengerberg3664 Mesaj
11 Ekim 2009; 14:58:34 

quote:

Orijinalden alıntı: kill1033

Samsung e710 kullanıyordum 1 hafta öncesine kadar. telefonu ilk aldığımda da dolana kadar şarj ettim ve hiç bir zaman fazla şarj etmedim. hatta bazen tam boşalmadan şarj ettim, bazen de tam dolmadan şarjdan çıkardım. Bu gibi durumlara rağmen 4 senedir kullanmakta olduğum pil, kapasitesini hep muhafaza etti.

Gelmek istediğim nokta; pil teknolojisi li-on teknolojisine ulaştıktan sonra söylenen efsaneler geride kalmış demektir. Buna ek olarak li-on pilleri çok fazla şarj etme durumunda pillerin kapasitelerinin düştüğü pil üreten firmalar tarafından söylenmektedir.


Katılıyorum kill1033 efsane bunlar aşın
Ama bir yerde yanılıyorsun ;
Pilin kapasite kaybetmesinin şarja fazla takıp çıkarmayla ilgisi yok.Bunu "işgüzar" telefoncular söylemeye devam ediyor.Adam 2 sene önce çıkan bir telefonu alıyor bütçesi ona yetiyor.O telefon iki sene rafta bekleyince %40 performans kaybına uğruyor siz aldıkdan 1 ay sonra pili az gidiyor diye geri götürdüğünüzde "ilk şarjı kısa yapmısın pil kendine gelmemiş yapabileceğim birşey yok gibi komik bir cevap alıyorsunuz"
Anlıyacağınız adamın bunu söylemek işine geliyor sizde telefoncu tabi doğru söylüyor diyip geçiyorsunuz
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PokerPeekFace -- 11 Ekim 2009; 14:59:14 >
_____________________________

Yennefer of Vengerberg 
17 Mesaj
12 Şubat 2010; 4:39:06 


quote:

Orijinalden alıntı: halitahmet

Arkadaşlar her kafadan bir ses çıkmış. Çoğu kişi bir kaynaktan alıntı yapmamış. Alın size samsungun sitesinde yazan bu konu hakkındaki görüş...
http://www.samsungmobile.com.tr/supports/faq.do


Sanırım samsung bir yerlerde hata yapıyor burasıda samsung'un usa için hazırlanmış sitesi burada ise tam aksini söylüyor 12 saat önerilir diyor
http://ars.samsung.com/...&PG_ID=-1&PROD_SUB_ID=0

Bu yazı eski bataryalar için falan demeyin yazının tarihi yukarıda yazıyor ayrıca Li-Ion bataryalar için özel bir işlem gerekiyorsa yazı içeriğinde belirtilmiş fakat genel olarak 12 saat şarj önerilir ilk kullanımda bataryalar.
(Yazının google translate kullanılarak türkçe çevirisi = http://translate.google...3D0&hl=tr&langpair=auto|tr&tbb=1&ie=UTF-8 )
_____________________________

ZeRDuSHT - Benim gibi düşünen herkesten korkarım!


856 Mesaj
25 Şubat 2010; 22:19:36 

kardeş ilk sarj önemlidir ama pek de farketmiyor bende yeni pil aldım ilk sarj pili sıfırlayıp telefon kapanınca 9 saat sarjda tuttum sonraki üç adımda gene aynı standartı uyguladım şu anda memnunum ama bu değişiklik gösterebilir tabiki kişiden kişiye
_____________________________

"NE ARADIĞINI BİLMEYEN BULDUĞUNUNDA NE OLDUĞUNU ANLAYAMAZ"


23 Mesaj
23 Mayıs 2010; 17:43:31 

14 saat şarjda bıraktım sonraki şarjda ise gece bıraktım sabah şarjdan aldım ve daha sonra istedigim gibi kulanmaya basladım tavsiye edermisin dersen ben için rahat olsun diye yaptım gerisi sizin seciminiz
_____________________________

Nereye Kadar Böyle...


120 Mesaj
28 Temmuz 2010; 17:43:30 

İlk şarjda tel kapalıyken ve tamamen pil bitmişken 14 saat doldurup (teli kurcalamadan), sonraları da bitmeden doldurmazsanız 4 sene yüksek performans gider telefon. Nerden mi biliyorum benim pil hala gayet süper.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkalac -- 28 Temmuz 2010; 17:48:29 >
_____________________________

[ www.SerkaN.co.nr (2004'ten beri online) - Twitter ]


449 Mesaj
23 Ağustos 2010; 17:05:33 

Şarjı Tamamen Bittikten Sonra Kapalı Olarak 12 saat Şarj Edin Diyorlar Ama Ben Telefon Aldım Dün Şarj Falan Etmedim Biterse Ederim. O Sadece Bataryayı Şoklamak. Yeni Arabanın Motorunu Açmak Gbi Bişe Galiba :D:D
_____________________________805 Mesaj
23 Ağustos 2010; 20:50:38 

Hayatımda şimdiye kadar hiç bir zaman li-on pilleri gerektiğinden fazla şarj etmedim ve yine hiç bir pilde 2-3 yıldan önce çürüme, ömür azalması yaşamadım.
Şoklama olayı tamamen kolpa, bir anlamı yok. Li-polymer piller de çıktı şimdi, onlarda hiç çürüme veya ömür azalması da yok.
_____________________________

ASUS G73JH KULLANICI KULUBU449 Mesaj
24 Ağustos 2010; 17:54:25 

3 gün önce telefon aldım öle bişe yapmadım. gerek yok bence.
_____________________________2730 Mesaj
24 Ağustos 2010; 18:01:06 

Bir kaç gün geceden sabaha şarja koy. En azından için rahatlasın:)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


9697 Mesaj
24 Ağustos 2010; 18:55:18 

ARKADAŞLAR BU KONUYA Bİ NOKTAYI KOYALIM LI-ION BATARYALARIN ŞARJ SÜRELERİ CİHAZ ÜRETİCİLERİNİN CİHAZ İÇİN BATARYA DOLDU İBARESİNİ VERDİKLERİ ANDIR BU MARKADAN MARKAYA MODELLER ARASINDADA DEĞİŞMEKLE BERABER 1.5-3 SAAT ARASINDADIR 8 SAAT 12 SAAT BATARYA ŞARJI DİYE BİR DURUM ZATEN SÖZ KONUSU OLAMAZ ŞARJ DOLAN PİLİN AKIMI OTOMATİK OLARAK KESİLİR
_____________________________

eski nick svideoz


2730 Mesaj
24 Ağustos 2010; 21:53:27 


quote:

Orijinalden alıntı: svideoz
ARKADAŞLAR BU KONUYA Bİ NOKTAYI KOYALIM LI-ION BATARYALARIN ŞARJ SÜRELERİ CİHAZ ÜRETİCİLERİNİN CİHAZ İÇİN BATARYA DOLDU İBARESİNİ VERDİKLERİ ANDIR BU MARKADAN MARKAYA MODELLER ARASINDADA DEĞİŞMEKLE BERABER 1.5-3 SAAT ARASINDADIR 8 SAAT 12 SAAT BATARYA ŞARJI DİYE BİR DURUM ZATEN SÖZ KONUSU OLAMAZ ŞARJ DOLAN PİLİN AKIMI OTOMATİK OLARAK KESİLİR

Bırak da adamların içleri rahatlasin biraz aklında kalmasın< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


449 Mesaj
24 Ağustos 2010; 21:55:55 


quote:

Orijinalden alıntı: TeKNoYDN

Bir kaç gün geceden sabaha şarja koy. En azından için rahatlasın:)


Aynen :D Başka Bi Amacı Yok :D:D
_____________________________ 
40 Mesaj
24 Eylül 2010; 19:54:18 


quote:

Orijinalden alıntı: nincakurba

Biz millet olarak böyle şehir efsanelerini çok severiz:)

Bir zamanlar da şu meşhur ''arabanın motorunu açma'' muhabbeti vardı. Hala gidin oto servislerine, size aracın motorunu açmak için ilk başlarda yüksek devirle kulanmanızı tavsiye ederler. Ama fabrikada ve kullanma kılavuzlarında ise nedense motorun sağlığı için aracın ilk 5bin kilometre çok yüksek devirlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Dinleyen kim:)

Kabul etmek isteseniz de istemeseniz de artık şarj cihazları şarj sürelerini sizin isteğinize bırakmıyor. Tam dolum seviyesine geldiği anda şarj işlemini sonlandırıyor. Bu noktadan sonra da şarj tekrar başlamıyor. Sizi buna nasıl ikna edebiliriz bilmiyorum ama, mesela telefon açıkken şarj devam ederken pil işaretinin dolup boşaldığını görürüsünüz. Telefon bunu nereden bilir? Şarj cihazından gelen akımdan. Peki bir süre sonra pil şeklinin hareketi neden biter? Çünkü pil dolmuştur, akım kesilmiştir:) Bu işlerin hiç birinin telefonla ilgisi yoktur, mevzu pille şarj cihazı arasında geçer.

Eğer bize inanmıyorsanız ve ''gerçekten'' pilinize bir ilk şarj yapmak istiyorsanız en az 8-9 yıllık eski teknoloji bir şarj cihazı bulmak durumundasınız.:)

Sevgiler.söyleyecek hiç bir şey bulamadım
tebrik ediyorum
_____________________________4074 Mesaj
24 Eylül 2010; 20:04:55 

quote:

Orijinalden alıntı: nincakurba

Biz millet olarak böyle şehir efsanelerini çok severiz:)

Bir zamanlar da şu meşhur ''arabanın motorunu açma'' muhabbeti vardı. Hala gidin oto servislerine, size aracın motorunu açmak için ilk başlarda yüksek devirle kulanmanızı tavsiye ederler. Ama fabrikada ve kullanma kılavuzlarında ise nedense motorun sağlığı için aracın ilk 5bin kilometre çok yüksek devirlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Dinleyen kim:)

Kabul etmek isteseniz de istemeseniz de artık şarj cihazları şarj sürelerini sizin isteğinize bırakmıyor. Tam dolum seviyesine geldiği anda şarj işlemini sonlandırıyor. Bu noktadan sonra da şarj tekrar başlamıyor. Sizi buna nasıl ikna edebiliriz bilmiyorum ama, mesela telefon açıkken şarj devam ederken pil işaretinin dolup boşaldığını görürüsünüz. Telefon bunu nereden bilir? Şarj cihazından gelen akımdan. Peki bir süre sonra pil şeklinin hareketi neden biter? Çünkü pil dolmuştur, akım kesilmiştir:) Bu işlerin hiç birinin telefonla ilgisi yoktur, mevzu pille şarj cihazı arasında geçer.

Eğer bize inanmıyorsanız ve ''gerçekten'' pilinize bir ilk şarj yapmak istiyorsanız en az 8-9 yıllık eski teknoloji bir şarj cihazı bulmak durumundasınız.:)

Sevgiler.


Adam haklı beyler...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Şehr-i Hüzün -- 24 Eylül 2010; 20:05:53 >
_____________________________

Sony Xperia XA Ultra


912 Mesaj
28 Ekim 2010; 20:14:08 

Bu ilk şarj olayı mantıksız.
Kullanma kılavuzunda yazıyor mu? Yok.
O zaman ne zor ediyorsunuz.
Telefonu dolunca al şarja tak , dolunca çıkar , yola devam. Gerisi hikaye.
Telefoncu şunu dedi, bunu dedi. Telefoncu kim? Telefon Fakültesi var da oradan mı mezun?
En iyisi elektronik mezunu. O da pilden uzman derecesinde anlamaz. Pil olayı Kimyasal bir olaydır.
Yok ilkinde 18 saaat yok 24 saat şarj yok böyle bir şey. Olmadı telefonu ilk 6 ay şarj et.
Telefon dolunca zaten şarj aleti ya da tel. pile giden akımı kesiyor.
Bu sizin dediğiniz olay eski kuru akülerde vardı. Akü alınca şarj ettirilirdi. İçi boştu akülerin. Şimdi arabaya aldığımz hangi aküyü şarj ediyoruz ilk gün.
Pili de tamamen kesinlikle boşaltmayın. Arabanın farı gündüz açık kalınca akü tamamen biter. Sonra şarj etsenizde düzen almaz. Aynı mantık.
Wikipedi açıkalamış işte, hala niye element uyduruyorsunuz.
_____________________________

2007 Toyota Corolla 1,6 Comfort M/M Ultra Gümüş Gri ~ LandiRenzo Omegas Plus LPG


2927 Mesaj
29 Ekim 2010; 23:31:29 

olur mu sky_lark 12 saat duracak o pil o akım geçecek ne olursa olsun olmadı zorla elektrik verecekler bunu zamanında bir arkadaşım sormuştu bende ona acıktığında ne yaparsın derdim yemek yerim derdi nasıl doyduğunu anlarsın derdim yemeğe devam edemem midem doldu diye yanıt verirdi bende anladın mı peki diye sorduğumda anlamıştı zamanında denemiştim düşük voltaj vererek 2 gün 1.2 pile sürekli akım vermiştim ne mi oldu şişti Allah muafaza normal voltaj versem patlayacakmış o yüzden hala kalkıpta kaç saat şarz olacak muhabbeti artık kapansa iyi olacak. Ama yanarım yanarım hala büyük firmaların sözde servisleri ısrarla müşterilere 12 saat şarz edeceksin diye tavsiyede bulunmayı ihmal etmiyor
_____________________________


PSN : SucukEkmek


833 Mesaj
2 Kasım 2010; 0:28:20 


quote:

Orijinalden alıntı: sky_lark
hala niye element uyduruyorsunuz.


Bu yeter
_____________________________

Kilometrede ne yaktığını düşünenler
Kilometrede ne yaşadığını bilemezler.


 
1 Mesaj
5 Aralık 2010; 12:19:14 

Merhaba,
Benim bir "Tactile Musiqe" diye bir telefonum var dokunmatik. Normalde '2s45d' doldurmam gerekiyor ama ilk defalarda kac saat dolmasi gerekiyor bilmiyorum.....


Cevap verirseniz tesekkur ederim.

Ekteki dosya (1)
_____________________________ 
8461 Mesaj
5 Aralık 2010; 22:06:06 

bilimsel bakamayacağım.şahsen ilk şarjlar samsung modelde çok olmalı derim..
ilk şarj 12 saat yaptım önce bi baktım pil normalden az gidiyor.hemen baktım bunun düzeleceği yok..
bende birkaç kere daha 8 saat şarj yaptım kendine geldi..

şimdi olaya tersten bakalım diyelim ki fazla yüklediniz ilk zamanlar zararı olmayacağı besbelli çünkü zaten pil yeni olduğu için sorun olmayacak..ama çok şarjta bırakmak avantaj bence..
daha değişik bir açıdan bakayım aldığınız otomobil tıs tıs kullanıp gaza yüklenmezsen sağır olur..
benim şahsi görüşüm ilk zamanlar şarjlar uzun olmalı..ondan sonra ne yaprsanız yapın derim..
_____________________________ 
12 Mesaj
3 Ocak 2011; 19:26:14 

arkadaşlar normalde bu ilk şarj işinin aslının olmadığını bende biliyorm ama bugün bi telefon aldım lg kullanma klavuzunda 14 saat şarj edilmelidir yazıyo:-))))
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Mart 2011; 21:23:19 

bende samsung monte aldım telefonun şarjı dolunca kullanabilirsiniz yazıyor -.-


1401 Mesaj
14 Mart 2011; 18:32:57 

zaten telefonların kullanma kılavuzlarında ne kadar şarz olacağı yazıyor yani bataryadan bataryaya değişiyor bi zahmet kullanma kılavuzuna bakalım yazmasa bile sitesinde sıkça sorulan sorularda bu sorununda bir cevabı vardır.
_____________________________ 
1 Mesaj
10 Mayıs 2011; 18:15:52 

PİLİNİZİ TANIYIN: LİTYUM PİLLER İLE NİKEL PİLLER ARASINDAKİ FARKLARGünümüzde cep telefonlarında nikel pillere oranla lityum piller daha yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk kullanımdan önce nikel pillerin 10 saat şarj edilmesi gerekirken, şarj süreci lityum pillerde cep telefonu pilin dolduğunu belirtene kadar devam eder.

BİTMESİNİ BEKLEMEDEN DÜZENLİ ŞARJ
Lityum pilleri, nikel pillere göre avantajlı kılan en önemli nokta, hatırlama özelliğine sahip olmamasıdır. Nikel pillerde bulunan bu özellik, pil rastgele şarj edildiğinde ve tam bitirilmeden tekrar şarj işlemine tabi tutulduğunda ortaya çıkar. Bu tür şarj işleminden sonra, pil içerisinde oluşan kristaller pilin performansını düşürür. Lityum pillerde istenen zamanda şarj işlemi yapılabilir. Pilin tamamen bitmesini beklemeye gerek yoktur. Pil süresi üçte bir seviyesine geldiğinde yapılan düzenli şarj, pil ömrüne katkıda bulunacaktır.

PİLİ ÇOK UZUN SÜRE ŞARJ ETMEYİN, GÜNEŞTE BIRAKMAYIN
Lityum piller, içlerinde fazla ısınmaya karşı koruma sağlayan devre bulundurduğu için gece boyunca ya da bir kaç gün şarjda kalmaları ısınma problemini ortaya çıkarmaz. Fakat bu süre bir hafta gibi uzun bir süreye çıkınca ısınmaya sebeb olur ve pile zarar verir. Aynı sorun, pil güneş ışınlarına maruz bırakıldığında ya da kaloriferin üstüne bırakıldığında da meydana gelir.

PİLİ İKİ SENE İÇERİSİNDE YENİLEYİN
Bir lityum pil 300 ila 500 kere şarj edilebilir. Bu süreyi aşan kullanımlarda pil ömrünü yavaş yavaş yitirir. Düzenli olarak kullanılmayan boş bir lityum pil bulundurmak da mantıklı bir çözüm değildir. Çünkü lityum piller hiç kullanılmadığında da zamanla özelliklerini yitirir.
NOT:ALINTIDIR
_____________________________ 
6 Mesaj
30 Mayıs 2011; 4:28:00 

Arkdaslar telefonun ilk sarjinin acik bi sekilde yapilmasi duzelmeyecek sorunlara yol acar mi ben 2 gun once aldigim telefonumun ilk sarjini 12 saat acik bi sekilde yaptim simdi sarji 1 gun bile dayandiramiyorum. Napmaliyim yardimci olur musunuz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________ 
6 Mesaj
30 Mayıs 2011; 4:30:14 

Arkdaslar telefonun ilk sarjinin acik bi sekilde yapilmasi duzelmeyecek sorunlara yol acar mi ben 2 gun once aldigim telefonumun ilk sarjini 12 saat acik bi sekilde yaptim simdi sarji 1 gun bile dayandiramiyorum. Napmaliyim yardimci olur musunuz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________4074 Mesaj
30 Mayıs 2011; 12:18:35 


quote:

Orijinalden alıntı: mehmet366

Arkdaslar telefonun ilk sarjinin acik bi sekilde yapilmasi duzelmeyecek sorunlara yol acar mi ben 2 gun once aldigim telefonumun ilk sarjini 12 saat acik bi sekilde yaptim simdi sarji 1 gun bile dayandiramiyorum. Napmaliyim yardimci olur musunuz?

Bundan sonraki 3-5 şarjı telefon kapalıyken yap.
Ayrıca Şarjınızın uzun gitmesi için yapılması gerekenler konusuna bak.
_____________________________

Sony Xperia XA Ultra


 
6 Mesaj
30 Mayıs 2011; 13:06:54 

Cok tesekkurler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________ 
1484 Mesaj
10 Eylül 2011; 13:49:14 

li on un ömrünü geçen yıllardan çok nasıl kullanıldıığı belirler. eğer bataryayı çok sıcakta tutarsanız. kaybedeceği ömrü normal ısıda kaybedeğinin iki katıdır. ayrıca şarj ederken telefonun ya da bilgisayarın açık olmöası da etki eder. çünkü alet açıkken enerji harcar. vu harcadığı enerjiyi de karşılamaya çalışan şarj cihazı çok yorulur ve şarj süresi uzar. lionlarda şarj süresi ne kadar çok uzarsa o kadar ömrü çabuk dolar. yani eski ni-cd piller gibi çabuk şarj ettiğinde pil çabuk ölür olayı burada tam tersi. ayrıca da pili tam bitirmek li-on a zarar veriyor. bilgisayar bataryalarının kullanılmadan ölmesi durumu ise bataryanın zamanla kendiliğinden ömür kaybetmesi ile alakalı değil. bakın bazı arkadaşlarım bataryayı hiç çıkarmıyor. bunun iki sakıncası var bir batarya anlık olarak güç kaybeder şarj aleti de bunu farkettiği anda basar şarjı. bu ömrünü tüketir. ayrıca bilgisayarın ısısı bu arkadaşların gözünden çok kaçıyor. mac olsun win olsun isterse başka ne olursa olsun her bilgisayar ısı üretir. bu ısı bataryaya ulaşıp onun ömrünü tüketir. babkın kendi bilgisayarım 2 yaşına geldi ve ben bataryayı daimi olarak kullanırım ama kalkıp da oyunda ya da filmde değil onun yerine yazı okur ya da yazarken yanında ufak bir müzik açarım ve bu şekilde 3 saat kesintisiz kullanabiliyorum 3 hücreli bataryamı.
yani yapılacaklar şunlar
1: telefon için cihazı kapalı tutmak ki eğer smart phone cinsi bir şey kullanıyorsak o zaman şiddetle tavsiye ederim. çünkü o tarz telefonlar aşırı enerji istiyor.
2: bilgisayarda da kullanmadığımız zaman bataryayı yarı dolu halde bırakmak.
3: çok ısınmalarını engellemek. (bunun için fazla ince bir cihaz almamak çok akıllıca olur çünkü ince cihaz yakın parça demektir. yakın parça da çabuk ısınma demektir.)
4: yanımızda elektrikvarken bilgisayarı devamlı pille kullanmak gibi fantezilere takılmamak.
bakın ben bunlara uyduğum için k300i telefonun 5 yıl bataryadan çok bir şey kaybetmedi ilk aldığımda 2 hafta gidebilen telefon kardeşime bıraktığımda 1.5 hafta gidebiliyordu. zaten proflimdeki sony lerimin içinde sadece p990i nin bataryası değişti onun da kardeşim kısa devre yaptırmış batarya uçtu.-allahtan patlamadı- gerisi hep orjinal batarya kullandı. ama benim gibi kullanmayan arkadaşlarım hep batarya ile uğraştı.
_____________________________

lenovo s10-2, sony xperia e c1505


 
1484 Mesaj
10 Eylül 2011; 13:56:46 

bu arada lionlar için ilk şarj diye bir şey yok çünkü zaten şarjlı geliyor. ilk şarj 19**lü yıllarda yapılmış telefonlar için geçerli idi. zaten bize şarjlı geliyor bu cihazlar. ama bir durum var bazı modeller çok pahalı olduğu için millet fiyatının düşmesini bekliyor. tabi beklerken batarya kendini boşaltıyor. ha bir de lionlarda hafıza özelliği yok ama kilitlenme var. bu pillerin yani kilitlenmiş olanların açılması gerek bu her markaya göre değişiyor. samsunglarda çok şarj etme ki arkadaşların tecrübesi bunu gösteriyor. sonylerde benim p990i tecrübem -yanlışlıkla yapmıştım - pili ters bağlamak. 2 seneye yakın bir süre boyunca kullanılmadığı için kilitlenmiş btaryayı öyle şarj edince açıldı ve p990i 2-3 gün gider oldu zaten sıfır pilin vereceği performansı verdi. işin garibi bu batarya şok kabul etmedi. nokialar ise şok kabul ediyormuş. demekki iş marka ile de alakalı
_____________________________

lenovo s10-2, sony xperia e c1505


 
478 Mesaj
15 Mart 2012; 17:42:13 

Vay be bu konuyu gördüm de aklıma 10 sene evvel geceleri telefonu şarjı bitmesin diye kapatmam geldi :) şimdi hiç kapanmıyor namussuz. Bu arada lityum pilleri fazla bızıklamayın, şakaya gelmez patlayı verir, patlamasa da güzel bir şekilde yangın çıkartabilir, o yüzden şarj olayını abartmayın.
_____________________________

imza mimza yok.


5345 Mesaj
9 Mayıs 2013; 14:39:16 

Sayfa:   <<      [2]
Tüm forumlar » [Mobil Cihazlar] » Cep Telefonu ve Aksesuarları » Samsung » cep telefonunun ilk şarjı kaç saat olmalı?
Sayfa: <<      [2]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR1
0.438