İş yeri açma konusunda kararsızlık (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı
Mesaj
Baller Lifestyle => İş yeri açma konusunda kararsızlık (7.12.2019 06:03:16)
Bu arkadaşın dediklerine kulak verin.

Fırsat maliyetini güzel özetlemiş.

Şunu unutma, sen o işletmeyi alarak risk alıyorsun ve kendini işgücünden geri çekiyorsun.

Atıyorum özel sektörde risk almadan 3000tl kazanabiliyorsan gidip 150 bin lira verip ayda net 2-3000tl bırakan kırtasiye almak saçma olur.


Ama doğru yoldasın dostum. Böyle devam et. 30 yaşındayım, 22-23 yıldır yaşadığım mahalleyi aktif olarak gözlemleybildiğim, bu süre zarfında hangi dükkan açıldı hangisi kapandı noktasına virgulune senesine kadar biliyorum

Ankarada güvenlik caddesi var bilenler bilir, aşağı ayrancı.

Bu 20-25 yıl zarfında neler açılmadı, neler kapanmadı. Mcdonalds bile açılmıştı 1990'ların sonunda, 2001'de hop kapattı.

El değiştirip kepenk indirmeyen sadece 3-4 dükkan sayabilirim bu sure zarfında. Birincisi tekel bayiler. Tekel bayilerin bile yarısı kapattı ya da el değitirdi.

Ikincisi Nimet Ekmek, yeni adıyla nimet fırın, yani fırıncı.

Üçüncüsü Kırtasiye, güvenay kırtasiye.

Lokantaların neredeyse hepsi battı bildiğim kadarıyla, hacı ile başlayana meşhur bir kebapçı vardı cadde ile özdeşlesen o bile kapattı. Şu an çayyolunda oturuyorum 1-2 yıldır gitmedim.Bir de aspava vardı güvenliğin ilersinde o duruyor mu bilmiyorum.

yani kısacası diyeceğim şu.

1. Tekel
2. Fırın
3. Kırtasiye.

Bunlar işinde iyiysen her türlü iş yapar bence.

Ama mahallede atıyorum 2-3 tane iyi kırtasiye vardır, sen gidip bir tane daha açarsın, o zaman sermayeyi eline tabi alaabilirsin.

Herasis => İş yeri açma konusunda kararsızlık (7.12.2019 09:14:08)
Hocam öğrencilikten bu yana uzun süreler kırtasiyeler ve kitapçılarda çalıştım. Hala eski patronlarımla görüşürüm şu an bildiğim bir kaç güncel bilgi var şöyle özetleyim:

1- Orta-alt veya orta-üst kalite dediğimiz kırtasiye malzemeleri giderek daha pahalı hale gelmiş veya firmalar kapanmış, bundan dolayı tamamen üst kalite veya tamamen alt kaliteye yönelmen gerekiyor. Üst kalite mal satmak çok zor, alt kalite ise seni müşterine mahcup eden mallar oluyor.
2- Ufak şehirlerin genel problemi kiralar haline geldi, bütün işletmeler dükkan sahiplerine para kazandırıyor, bundan dolayı kira bedeli seni zorlamasın evet kırtasiye ürünlerinde kar iyi olur ama senin ölü dönemlerin olacak.
3-Fotokopi makinesi alabilecek durumdaysan eğer maliyet hesabını iyi yaptıktan sonra mutlaka fotokopi işine girmeni tavsiye ederim, insanlar kitap satın alamıyor.
4- Bu aralar en çok ilk okul öğrencilerinin aldığı slime, stres topu gibi 3-5 liralık günlük harçlıklarını harcayacakları ürünler gidiyor.

büfe işini hiç bilmiyorum. Ama dediğine göre mesai saatleri evli / evlenecek bir adam için ciddi problem.

bosgezeninciragi => İş yeri açma konusunda kararsızlık (7.12.2019 09:26:31)
ikisinden birini tercih edeceksem tabi ki büfe. 150 bin lira kırtasiye için çok fazla. ayrıca yazın iş olmaz.

EsrimE => İş yeri açma konusunda kararsızlık (7.12.2019 14:56:23)
Aslında bazı konularda haklısınız ama ne yapalım. İş bulmak zor bulsan milletin iki dudağı arasındasınız.
Kendimce bir şeyler yapmak istiyorum. Aklınızda başka düşünce iş varsa paylaşın mantıklı ise o işedi yönelebilirim sorun değil yani

EsrimE => İş yeri açma konusunda kararsızlık (7.12.2019 15:00:23)
Arkadaşa katıldığım noktalar var bende 30 yaşındayım yıllardır da kırtasiye işi ile ilgileniyorum sürekli birilerini Zenginler edip duruyoruz bir defa da kendimi Kazandırmayı deneyeceğim olursa olur olmazsa mecbur yine el kapılarında çalışmaya devam

Sayfa: << < önceki 1 [2]