Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi
Mesaj
@WP VOLK@N => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 17:18:23)
Aydın'ın Didim ilçesinde yaşayan ve oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yaparken Apple'ın sistem açığını fark ederek, 300 TL ile ödüllendirilen 19 yaşındaki Hüseyin Çoban, Apple'ın bir açığını daha buldu. Çoban, bu açık için Apple'ın teklif ettiği 220 bin doları (1 milyon 262 bin TL) az buldu.

Hüseyin Çoban, Apple model cep telefonu kullanan ünlülerin iCloud (Bulut da denilen depolama alanı) hesaplarına girerek, tüm fotoğrafları ile uygulamalarına ulaştı. Bunun üzerine şirket yetkilileri ile temasa geçti. Çoban kendisine teklif edilen 220 bin doları ise az buldu.

"Parayı az buldum açığı söylemedim"

Çoban, bulduğu açığı şu sözlerle anlattı:

"Türkiye'deki ünlülerin çoğu Apple marka cep telefonu kullanıyor. Bulduğum bu açıkta, ünlülerin hesaplarına girerek iCloud şifreleriyle fotoğraflarına kadar erişebiliyorum. Bu açıkla ilgili Apple ile iletişime geçtim. Bana elektronik posta ve telefon yoluyla bu açığı kademeli bir şekilde anlatmamı istediler. Ancak, karşılığında ödül olarak verecekleri parayı az buldum. Açığı söylemedim."

KAYNAK< Resime gitmek için tıklayın >

routemaster => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 17:20:43)
220 bin dolarla Amerika'da mutevazi bir sekilde yasadiktan sonra, calismadan 10 yil yan yatarak yasabilirsin.Tipe bak, sanirsin kendisi dolar milyarderi, az bulmus 220 bin dolarciklari.

@WP VOLK@N => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 17:22:59)
50 bin dolar veriyorum de,sana tüm hayatını anlatır.

Herkes,kendini yüksekten pazarlama çabasında!

BigMuffin => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 18:21:34)
İfsalar dokulur tekrardan 😂

programmer_onur => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 20:34:13)
Apple muhtemelen yem atmıştır. O parayı koklatmayacağını anlayan genç parayı az buldum diye bahane üretmiş bence. Apple'in pintiliği ve ahlaksızlığı forumda da örneklenmişti.

@pew arkadaşımızın konusu akıllarda.

YOURMOVE => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 20:40:24)
Ece erken in yerinde olsam bu çocuğu bulurdum :)
https://www.cnnturk.com/magazin/ece-erkenin-hesabi-hacklendi-su-an-hepimiz-tehlikedeyiz

lazer__ => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 20:50:01)
dediğin gibi iki ihtimal var ya bu çocuk açgözlü ya da apple a güvenemedi.yine de uçuk geliyor bana.. apple 200 bin dolara mı kaldı da vermemezlik yapsın

pew => Apple'da Bir Açık Daha Bulduğunu İddia Etti: '220 Bin Dolar Teklif Ettiler, Kabul Etmedim' (4.12.2019 21:33:32)

Haberi gördüm ve inceledim. Şahsi görüşüm olay bariz fake. Sebeplerine gelecek olursak,
Ortada ne bir poc (proof of concept / kanıt) mevcut ne de apple tarafından verilmiş bir case id. Mevcut olan tek şey bir çocuğun sözleri ve saçma sapan yazılmış, nereden geldiği belirli olmayan "Türkçe" bir mail.

Apple açıklarını sadece productsecurity mailine PGP ile şifreleyerek gönderebiliyorsunuz. Bu maile bakan ekip ise yurtdışında ve ingilizce yazışabilirsiniz. (https://support.apple.com/tr-tr/HT201220)
Apple kesinlikle açığın ne olduğunu, nasıl yapıldığını bilmeden size şukadar para verelim diye bir teklifte bulunmaz. Maillere bakan ekiplerin böyle bir teklif sunma yetkisi yok.
Bulduğunuz açığı POC ve detaylı bir doküman ile (açık nedir - nereler etkilenir - nasıl yapılır vs.) bu adrese yolladıktan sonra ekipler tarafından incelenir ve eğer onaylanırsa daha sonra sizle ödemeniz için iletişime geçerler. Yani elimde açık var önce parada anlaşalım diye bir durum söz konusu değil.

Benim durumum farklı olduğu için son onaydan geçmeden üstü kapatıldı fakat normalde süreç bu şekilde işliyor. Kimseyi hor görme gibi bir niyetim yok fakat açık lise okuyan bir çocuğa 1milyon vereceğiz diyecekler, oda kabul etmeyecek ? Geçiniz bunları. Mesela benim davamda ödeme gerçekleşseydi kimsenin ruhu duymazdı bulunan açığı

Fakat çocuğa helal olsun, güzel trollemiş bizim medyayı. Zaten gerçekten önemli bir olay olsaydı haber olmazdı ülkemizde
Bilinmez bir kaynaktan emir gelirdi ve bütün raportaj istekleri arka arkaya iptal edilirdi

Sayfa: [1]