Gereksinim Duyulmayan /dev/loop Bölümlerini Kaldıran Betik (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> GNU/Linux >> Ubuntu
Empat => Gereksinim Duyulmayan /dev/loop Bölümlerini Kaldıran Betik (29.11.2019 06:04:01)
Merhaba. Bu yazımda Ubuntu kullananların sıklıkla şikayet ettiği, snapd yazılımıyla alakalı olan /dev/loop bölümlerinin gereksinim duyulmayanlarını kaldıran betiği ve kullanımını anlatacağım.

Betiği kullanmak için öncelikle bir dosya oluşturmalı ve açmalıyız. Hemen bunu yapalım.
cd /home/$USER/.config && sudo nano remove.sh

Açılan editörümüze aşağıdaki kodları kopyala-yapıştır yapalım.
#!/bin/bash
# Removes old revisions of snaps
# CLOSE ALL SNAPS BEFORE RUNNING THIS
set -eu

LANG=C snap list --all | awk '/disabled/{print $1, $3}' |
while read snapname revision; do
snap remove "$snapname" --revision="$revision"
done

Editörümüzdeki kodları Ctrl+O & Enter tuş kombinasyonuyla kaydedelim ve editörümüzden Ctrl+X tuş kombinasyonuyla çıkış yapalım. Şimdi bu komutla betiğimizin chmod değerlerini yapılandıralım.
sudo chmod +x remove.sh

Not: Tüm sorumluluk bu betiği çalıştıran kişidedir. Betiği superuser.com sitesinde karşılaştım ve kendi bilgilerim dahilinde kontrol ettim. Ardından kendi sistemimde denedim. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Ancak şunu unutmamalıyız: Bu betiği çalıştırmadan önce tüm snapd süreçlerini öldürmeliyiz.

Artık betiğimizi çalıştırabiliriz. Hemen yapalım!
sudo sh remove.sh

Ve sonunda disk alanımızda kayda değer bir boşluk oluştu. Kurtulduk lanet olası loop bölümlerinden.

sturmgewehr44 => Gereksinim Duyulmayan /dev/loop Bölümlerini Kaldıran Betik (30.11.2019 15:54:19)
hocam linsux u komple kaldirip bsd install eden script yapsaydin keske

gen2 => Gereksinim Duyulmayan /dev/loop Bölümlerini Kaldıran Betik (30.11.2019 16:20:35)
Amd GPUlara sürücü desteği bile vermeyen BSD dimi ne harika olurdu.

BloodyMonday => Gereksinim Duyulmayan /dev/loop Bölümlerini Kaldıran Betik (7.12.2019 16:30:13)
bsd icin ayri bir bolum acilsa cok iyi olur...

Sayfa: [1]