Şimdi Ara

1 NCİ PİYADE ER EĞT. TUG. KOMUTANLIĞI /MANİSA (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
2
Favori
189.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • b gruplari ocakta gidiyor...28 gun acemilik yapiyor...a gruplari kasimda gidiyor 75 gun acemilik yapiyor...Ayni tarihte usta birligine katiliyorlar...

quote:

Orjinalden alıntı: fb17

quote:

Orjinalden alıntı: sevda88/4

MERHABA KAOS87 kardeşim.önce allah yardımcın olsun canım.bildiğim kadarınla sana da anlatayım.benimde kardeşim 17 ocakta 1 piyade eğitim tugay komutanlığına batı kışlaya teslim oldu.ulaştırma olarak.fakat batı kışladan doğu kışlaya gönderildi.batı kışla doğu kışla var manisada.batı kışla 12 bölük doğu kışla 4 bölük.doğu kışlaya düşersen biraz daha rahat olursun derim.çünkü 4 bölük olduğu için daha az kuyruk daha küçük alay oluyor.batı oldukça kalabalık.doğu kışlada 4 bölüğe düşme derim.komutanları çok disiplinli tam bir asker.batı kışlada 8 bölük için diyolar.28 günlük acemiliğin olucak sonra dağıtım olucak.1 haftanda seni secmelere gelicekler.20 gününde dağıtım yerin açıklancak.manisadan her yere gidebilirsin.batı doğu kıbrıs her yer çıkabiliyor.60 kişiden sadece 5 kişi doğuya çıkmış.ist ank kıbrıs burdur izmir bile yani her yer çıkabiliyor.bu artık şansa kalmış yani.benimde bildiklerim bu kadar.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.allah yardımcın olsun derim ben.

evet zaten bilgisayar kurası olduğu verilen bilgilendirme broşüründe yazıyor bu arada 88/4 neden ocak ayında gitmiş onu anlamadım kasım değil mi normalde.15 gün kaldı..şimdiden herkese hayırlı teskereler.

• peki bu durumda biz hangi gruptayız ? şubat 23 de gidecekler acemi birliğimiz kaç gün olucak ?

quote:

Orjinalden alıntı: maranello

b gruplari ocakta gidiyor...28 gun acemilik yapiyor...a gruplari kasimda gidiyor 75 gun acemilik yapiyor...Ayni tarihte usta birligine katiliyorlar...

quote:

quote:

MERHABA KAOS87 kardeşim.önce allah yardımcın olsun canım.bildiğim kadarınla sana da anlatayım.benimde kardeşim 17 ocakta 1 piyade eğitim tugay komutanlığına batı kışlaya teslim oldu.ulaştırma olarak.fakat batı kışladan doğu kışlaya gönderildi.batı kışla doğu kışla var manisada.batı kışla 12 bölük doğu kışla 4 bölük.doğu kışlaya düşersen biraz daha rahat olursun derim.çünkü 4 bölük olduğu için daha az kuyruk daha küçük alay oluyor.batı oldukça kalabalık.doğu kışlada 4 bölüğe düşme derim.komutanları çok disiplinli tam bir asker.batı kışlada 8 bölük için diyolar.28 günlük acemiliğin olucak sonra dağıtım olucak.1 haftanda seni secmelere gelicekler.20 gününde dağıtım yerin açıklancak.manisadan her yere gidebilirsin.batı doğu kıbrıs her yer çıkabiliyor.60 kişiden sadece 5 kişi doğuya çıkmış.ist ank kıbrıs burdur izmir bile yani her yer çıkabiliyor.bu artık şansa kalmış yani.benimde bildiklerim bu kadar.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.allah yardımcın olsun derim ben.

evet zaten bilgisayar kurası olduğu verilen bilgilendirme broşüründe yazıyor bu arada 88/4 neden ocak ayında gitmiş onu anlamadım kasım değil mi normalde.15 gün kaldı..şimdiden herkese hayırlı teskereler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi headkoc -- 9 Şubat 2009; 12:57:21 >

• büyük bi ihtimal bende 10 nisanda teslim olcam :)
  • manisanın pek iyi olduğu söylenilemez bence.gördüğüm kadarınla.en azından 4 bölük.çok disiplinli.manisaya gidenlere allah sabır versin.bizde inşallah kurtulcaz ordan 13 şubatta.izmir havaalanından manisaya gidecek arkadaşlar biraz zahmetli olucak size.çünkü epey arası var.şöyle yapabilirsiniz.havaalanından izmir otogarına gidin ordan,izmir manisa otobüslerine binin.şöföre söyleyinki sizi batı kışlada indirsin.hemen yol üstünde zaten.
    başka yöntemlerde var ama biraz karışık olabilir.ben size en uygun yöntemini söyledim.taksiyle gitmeye kalkarsanız otogara 50 yada 60 ytl tutar.eğer otobüsle gelecek olan arkadaşlar zaten direk otogara inecekler.otogardan dediğim gibi izmir manisa otobüslerine binip direk batı kışlaya gidebilirler.hepinize şimdiden hayırlı teskereler diliyorum.
  • CELP DÖNEMLERİ

Erbaş ve er statüsündeki yükümlüler yılda dört celp sekiz grup olmak üzere silah altına alınırlar.

Şubat Celbi; 1.Tertip

Birinci grup(A) : 21-25 Şubat
    İkinci grup(B) : 02-04 Nisan

Mayıs Celbi; 2.Tertip

Birinci grup(A) : 21-25 Mayıs
    İkinci grup(B) : 02-05 Temmuz

Ağustos Celbi; 3.Tertip
    Birinci grup(A) : 20-24 Ağustos
    İkinci grup(B) : 01-03 Ekim

Kasım Celbi; 4.Tertip
    Birinci grup(A) : 19-23 Kasım
    İkinci grup(B) :02-04 Ocak

peki bu durumda biz hangi gruptayız ? şubat 23 de gidecekler acemi birliğimiz kaç gün olucak ?
    Orjinalden alıntı: maranello

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maranello -- 11 Şubat 2009; 9:58:47 >
  • Yarın akşam ALLAH nasip kısmet ederse Manisa' ya yol alacağım
  • rude neydi bugünkü yemin töreni öle.nasıl yağmur ve dolu vardı.heralde sende ordaydın.üstümüzden resmen yağmur geçti.neyseki kurtulduk artık.
  • Evet arkadaşlar
    Ben 1988/4b tertip olarak 17 ocakta batı kışla 4. bölüğe düştüm. Öncelikle çoğu kişinin karşılaşmadığı bir kalabalık ve asker olarak ilk günlerinizin orada geçmesi sebebiyle ilk 4 gün sorun yaşarsınız. Bu tamamen psikolojik. yalnız kalma, emir komuta zincirine ayak uydurma sıkıntısı ve komutanlarınızın türlü kişilikteki insanlara (uyuşturucu bağımlısından tutun da okuma yazma bilmeyenler) hitabeti canınızı sıkabilir. Ama emin olun bunlar sadece sizin kafanızda büyüttüğünüz sorunlar olacaktır. Ben bu güne kadar ailesinden ayrılmamış biriyim. İlk günler aile özlemi haricinde bir problem yaşamadım. sonra o da geçiyor zaten.
    Gelelim batıkışlanın özelliklerine. Birkere benim arkadaşlarım her ne kadar aksini iddaa etse de yemekler askeri şartlara göre süper ötesi. düşünsenize sabah kahvaltısında omlet sosis börek, öğle yemeğinde alabalık salata yiyorsunuz. Yemekler özel şirket tarafından günde 4500 kalori almak üzere hazırlanıyor. 4. bölük mutfağa çok yakın olduğu için yemeklerin sıcaklığı açısından bir problem yaşamadım. Hatta Bölük komutanımızın emriyle tabaklarımızı bile kaldırmıyorduk. Dediğim gibi ilk günler boğazınızdan birşey geçmicek ama sonra rahatlarsınız.
    Koğuştaki yataklar çok rahat ortopedik yataklar. Çarşaflar her hafta değişir. Bu konuda da hiç sorun yaşamadım. Her bölükte 25 kuruşa çalışan kahve makinaları var. 25 kuruşa cappucinonuz hazır.
    Bizim dönem olarak bir kaç avantajımız vardı. Birincisi tüm eğitim çavuşlarımız daha yeni acemilikten çıkmış oalan kısa dönem erlerdi. 11. bölük 323. kd lerin hepsini burada eğitim çavuşu olarak bırakmış. O yüzden aklı başında mantıklı ve konuşmasını bilen bırakın dayağı en ufak hakaret bile duymaz. ikinci avantajımız ise havanın ılıman geçmesiydi. Bizim kd eğitim çavuşlarımızın kulakları soyulmuş elleri morarmış vaziyette geziyolardı. Meğer 1 ay önce acaip bir soğuk yapmış. Şanslıyız ki iclik giydiğimiz günlerde eğer yürüyüş provası varsa terliyoduk. Sonra içliğe izin vermediler zaten gerek te yoktu.
    Ben gittiğimin 3. günü mangabaşı seçildim. Arkadaşlar mangabaşı olmak avantajlıdır. eğer size bir görev verilmişse banyoya yemekhaneye komutanlarınız nezaretinde en önde girersiniz. özellikle son 10 gününde bunun avantajı artar çünkü manganızdaki kişilerin özlük dosyalarını siz doldurur hazırlarsınız bu da masabaşı yazı işi demek.
    1 ay içerisinde 8 kez duş hakkınız olsa da 4 kere banyo yapacaksınız. ama her sabah 4 6 arası banyo herkese açıktır zaten çoğunlukla 5 te kaldırıyorlar. yarım saat önceden kalkmak kimseyi yormaz. Duşlar süperdir sıcak su konusunda hiç sorun yaşamadım. sadece normal banyo günlerinde zaman kısıtlaması var o da arkadaki takımlara su kalsın diye ama 4 6 arası yarım saat takılabilirsiniz.
    Arkadaşlar eğitimler sıkıdır. Ama kesinlikle bu eğitimleri görün ve özümsemeye çalışın. özellikle yanaşık düzen. gırtlak parçalarcasına bir tekmil ve çakı gibi bir esas duruşun açamayacağı kapı yoktur. Teker muharebe eğitimi isegerçekten bir savaş çıktığında hasıl hareket etmeniz gerektiğini öğreten yani canınızı ve vatanınızı nasıl kurtaracağınızı gösteren eğitimdir. askeriyede hiç birşey amaçsız mantıksız değildir. Mesela bot nöbeti tutacaksınız. ulan ben niye burdayım diye düşünmeyin. Bu usta birliğinde tutacağınız çapraz nöbetin provasıdır. ayrıca gerçektende botların ayaklanmaması içindir :).
    Eğitim esnasında eğer bir kişi yanlış birşey yaparsa veya lakayit hareketlerde bulunursa bunun cezası bile eğitimledir. Ya komando dansı çektirilir ya süründürülür. Ama çok kişinin hakettiğine inanmama rağmen kimseye fiske vurulmadı hep cezalar eğitimleydi.
    Batı kışlayı tekrar özetleyecek olursak, yemekleri süperr, eğitim çavuşları kd üniversiteli tertemiz insanlar, musluğundan akan su içme suyu, havası temiz.
    Ama tabiki karşılaştığım bazı sıkıntılar oldu mesela tuvalet sıkıntısı. Adam tuvaleti kilitleyip gidiyo. nereye su dökeceğini şaşırıyosun. prostatınız biraz zorlanabilir.
    Tavsiye olarak yanınızda ayak koruyucu krem ve ortopedik taban almanız. Çünkü deminde dediğim gibi eğitimler sıkı ayaklar biraz zorlanacak. Herşeyin bir bedeli var. Koğuşta bir kişi hastaysa siz de hastasınız demektir. kendinize iyi bakın hasta olmayın o gün menüde ne meyve verilmişse 2 şer 3 er yiyin. Çünkü revir derdinize derman olamıyor. Ancak ciddi hastalıklara bakıyolar boğazım ağrıyor diye giderseniz küfürü yiyip geri dönersiniiz :). Onlar da haklı çünkü eğitimden kaçmak için türlü yola başvuran insanlar yüzünden gerçek hastalar teşhis için gerekli zamanı bulamıyor.
    Genel anlamda son tavsiyelerimi yazıyorum ve bitiriyorum.
    Hasta olmamaya dikkat edin.
    Ciddi bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle söyleyin. Bazı arkadaşlar gurur yapıp söylemiyorlar. Sonra allah korusun olay farklı yollara gidiyor.
    Salak veya deli rolü yapmayın. Emin olun öğreniliyor ve acısı çıkıyor.
    Dürüst olun hatanız varsa dürüstçe söyleyin. Yanlış bilgi ve yalan komutanınızın fırça yemesine sebep olursa yanarsınız manisa cehennem olur.
    Her "bana gönüllü 10 kişi lazım" denildiğinde atlamayın. ya mıntıkadır ya bişey taşınacaktır.

Ben şuan dağıtım iznindeyim. 13 şubatta çok görkemli bir yemin töreni oldu. İnsan vay ve askerim ben diyor. :D
    dağıtımım Ege Ordusu bodrum özel eğitim merkezine çıktı. Diğer adıyla Bodrum askeri kampı.
    Sorusu olan varsa bu 1 hafta içerisinde cavaplayabilirim. Herkese hayırlı teskereler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scriptt -- 15 Şubat 2009; 17:19:52 >

• quote:

Orjinalden alıntı: scriptt

Evet arkadaşlar
    Ben 1988/4b tertip olarak 17 ocakta batı kışla 4. bölüğe düştüm. Öncelikle çoğu kişinin karşılaşmadığı bir kalabalık ve asker olarak ilk günlerinizin orada geçmesi sebebiyle ilk 4 gün sorun yaşarsınız. Bu tamamen psikolojik. yalnız kalma, emir komuta zincirine ayak uydurma sıkıntısı ve komutanlarınızın türlü kişilikteki insanlara (uyuşturucu bağımlısından tutun da okuma yazma bilmeyenler) hitabeti canınızı sıkabilir. Ama emin olun bunlar sadece sizin kafanızda büyüttüğünüz sorunlar olacaktır. Ben bu güne kadar ailesinden ayrılmamış biriyim. İlk günler aile özlemi haricinde bir problem yaşamadım. sonra o da geçiyor zaten.
    Gelelim batıkışlanın özelliklerine. Birkere benim arkadaşlarım her ne kadar aksini iddaa etse de yemekler askeri şartlara göre süper ötesi. düşünsenize sabah kahvaltısında omlet sosis börek, öğle yemeğinde alabalık salata yiyorsunuz. Yemekler özel şirket tarafından günde 4500 kalori almak üzere hazırlanıyor. 4. bölük mutfağa çok yakın olduğu için yemeklerin sıcaklığı açısından bir problem yaşamadım. Hatta Bölük komutanımızın emriyle tabaklarımızı bile kaldırmıyorduk. Dediğim gibi ilk günler boğazınızdan birşey geçmicek ama sonra rahatlarsınız.
    Koğuştaki yataklar çok rahat ortopedik yataklar. Çarşaflar her hafta değişir. Bu konuda da hiç sorun yaşamadım. Her bölükte 25 kuruşa çalışan kahve makinaları var. 25 kuruşa cappucinonuz hazır.
    Bizim dönem olarak bir kaç avantajımız vardı. Birincisi tüm eğitim çavuşlarımız daha yeni acemilikten çıkmış oalan kısa dönem erlerdi. 11. bölük 323. kd lerin hepsini burada eğitim çavuşu olarak bırakmış. O yüzden aklı başında mantıklı ve konuşmasını bilen bırakın dayağı en ufak hakaret bile duymaz. ikinci avantajımız ise havanın ılıman geçmesiydi. Bizim kd eğitim çavuşlarımızın kulakları soyulmuş elleri morarmış vaziyette geziyolardı. Meğer 1 ay önce acaip bir soğuk yapmış. Şanslıyız ki iclik giydiğimiz günlerde eğer yürüyüş provası varsa terliyoduk. Sonra içliğe izin vermediler zaten gerek te yoktu.
    Ben gittiğimin 3. günü mangabaşı seçildim. Arkadaşlar mangabaşı olmak avantajlıdır. eğer size bir görev verilmişse banyoya yemekhaneye komutanlarınız nezaretinde en önde girersiniz. özellikle son 10 gününde bunun avantajı artar çünkü manganızdaki kişilerin özlük dosyalarını siz doldurur hazırlarsınız bu da masabaşı yazı işi demek.
    1 ay içerisinde 8 kez duş hakkınız olsa da 4 kere banyo yapacaksınız. ama her sabah 4 6 arası banyo herkese açıktır zaten çoğunlukla 5 te kaldırıyorlar. yarım saat önceden kalkmak kimseyi yormaz. Duşlar süperdir sıcak su konusunda hiç sorun yaşamadım. sadece normal banyo günlerinde zaman kısıtlaması var o da arkadaki takımlara su kalsın diye ama 4 6 arası yarım saat takılabilirsiniz.
    Arkadaşlar eğitimler sıkıdır. Ama kesinlikle bu eğitimleri görün ve özümsemeye çalışın. özellikle yanaşık düzen. gırtlak parçalarcasına bir tekmil ve çakı gibi bir esas duruşun açamayacağı kapı yoktur. Teker muharebe eğitimi isegerçekten bir savaş çıktığında hasıl hareket etmeniz gerektiğini öğreten yani canınızı ve vatanınızı nasıl kurtaracağınızı gösteren eğitimdir. askeriyede hiç birşey amaçsız mantıksız değildir. Mesela bot nöbeti tutacaksınız. ulan ben niye burdayım diye düşünmeyin. Bu usta birliğinde tutacağınız çapraz nöbetin provasıdır. ayrıca gerçektende botların ayaklanmaması içindir :).
    Eğitim esnasında eğer bir kişi yanlış birşey yaparsa veya lakayit hareketlerde bulunursa bunun cezası bile eğitimledir. Ya komando dansı çektirilir ya süründürülür. Ama çok kişinin hakettiğine inanmama rağmen kimseye fiske vurulmadı hep cezalar eğitimleydi.
    Batı kışlayı tekrar özetleyecek olursak, yemekleri süperr, eğitim çavuşları kd üniversiteli tertemiz insanlar, musluğundan akan su içme suyu, havası temiz.
    Ama tabiki karşılaştığım bazı sıkıntılar oldu mesela tuvalet sıkıntısı. Adam tuvaleti kilitleyip gidiyo. nereye su dökeceğini şaşırıyosun. prostatınız biraz zorlanabilir.
    Tavsiye olarak yanınızda ayak koruyucu krem ve ortopedik taban almanız. Çünkü deminde dediğim gibi eğitimler sıkı ayaklar biraz zorlanacak. Herşeyin bir bedeli var. Koğuşta bir kişi hastaysa siz de hastasınız demektir. kendinize iyi bakın hasta olmayın o gün menüde ne meyve verilmişse 2 şer 3 er yiyin. Çünkü revir derdinize derman olamıyor. Ancak ciddi hastalıklara bakıyolar boğazım ağrıyor diye giderseniz küfürü yiyip geri dönersiniiz :). Onlar da haklı çünkü eğitimden kaçmak için türlü yola başvuran insanlar yüzünden gerçek hastalar teşhis için gerekli zamanı bulamıyor.
    Genel anlamda son tavsiyelerimi yazıyorum ve bitiriyorum.
    Hasta olmamaya dikkat edin.
    Ciddi bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle söyleyin. Bazı arkadaşlar gurur yapıp söylemiyorlar. Sonra allah korusun olay farklı yollara gidiyor.
    Salak veya deli rolü yapmayın. Emin olun öğreniliyor ve acısı çıkıyor.
    Dürüst olun hatanız varsa dürüstçe söyleyin. Yanlış bilgi ve yalan komutanınızın fırça yemesine sebep olursa yanarsınız manisa cehennem olur.
    Her "bana gönüllü 10 kişi lazım" denildiğinde atlamayın. ya mıntıkadır ya bişey taşınacaktır.

Ben şuan dağıtım iznindeyim. 13 şubatta çok görkemli bir yemin töreni oldu. İnsan vay ve askerim ben diyor. :D
    dağıtımım Ege Ordusu bodrum özel eğitim merkezine çıktı. Diğer adıyla Bodrum askeri kampı.
    Sorusu olan varsa bu 1 hafta içerisinde cavaplayabilirim. Herkese hayırlı teskereler.

il soru benden olsun istanbuldan gelicem izmir otobüsü ile ulaşım nasıl manisa merkezde gezsem akşam rahat raht gidebilirmiyim birliğe ?

• quote:

rude neydi bugünkü yemin töreni öle.nasıl yağmur ve dolu vardı.heralde sende ordaydın.üstümüzden resmen yağmur geçti.neyseki kurtulduk artık.

Rüzgar da çok fazlaydı.

Tam neredeydin abla?
    Büyük bayrağın oradaydım
  • BEN YOLA DOĞRU EN SAĞDADIM.KARDEŞİM ORDA OLDUĞU İÇİN TOPÇU ARABASI DİCEM ARTIK ONA.EN SAĞDA.BERBAT BİR YEMİN TÖRENİYDİ.HİÇ BEĞENMEDİM.
  • s.a ARKADASLAR bende manısa merkez 1.P.EĞT.TUG.K.LIĞI 'nda askerlik yapıcam 26 subat 2009 da teslım olucam herkes hayırlı teskereler.

eklemek ısteyen olursa occean_8th@hotmail.com bundan bana ulasabılırsınızz Allaha emanet olun....
  • quote:

BEN YOLA DOĞRU EN SAĞDADIM.KARDEŞİM ORDA OLDUĞU İÇİN TOPÇU ARABASI DİCEM ARTIK ONA.EN SAĞDA.BERBAT BİR YEMİN TÖRENİYDİ.HİÇ BEĞENMEDİM.

Valla abla bende en sağ taraftadım yola doğru. Bayrağın orada . Gerçekten k..çımız dondu orada.Ama ALLAH'a bin şükür askermizi aldık geldik.Şimdiden herkese hayrılı teskereler.
  • alla alla RUDE biz senle aynı yerlerdeymişiz.benim kardeşim çok hastalandı RUDE.hastaneye gittik ama malesef geçmiyor.çok üşütmüş orda.Lanet okuyorum biliyormusun o manisa doğu kışla 4 bölüğün komutanına.hasta etti çocukları o soğukta çocukların koğuş camları acıktı.son 2 hafta içlikleri kaldırdı ve o gece nöbetleri o soğukta çocuklara yaptığı işkenceler.BERBAT BİR YER DOĞU KIŞLA 4 BÖLÜK.şimdi kardeşim eğer zature olursa hayatım boyumca her nefes almamda hep lanet okucam.WALLA ARKADAŞLAR BEN SÖYLÜYORUM ADAM PİSKOPAT RUHLU AYNI RUS ASKERLERİ GİBİ BİRİ.HİÇ GÜLMEZ HİÇ GÖREVİNİ AKSATMAZ.KOĞUSTAN ÖNCE AYAKTA EĞİTİMLERDE EN ÖNDE.ANLATAMAM YAŞAMANIZ LAZIM.BENİ ANLAMANIZ İÇİN.oh be rahatladım.berbat arkadaşlar berbat bir yer.
  • bursadan gidiyorum manisa merkezz kafasına göre herkess 26 subatta teslım oluorumm occean_8th@hotmail.com eklemek ısteyen olursa eklesınn maksat ortam kurabılmek saglıcakla kalın babacanlar hayırlı teskerelerr ınsallah ;)
  • selam arkadaşlar 1.piyade tugayı ulaştırma manisa alaşehirdemi burası tam olarak nerede ? nisanda teslim olucam muğla dan varmı bilgisi olan bu yer hakkında
  • slm arkadaşlar bende 1.er egitim tugayı manisa-merkez ulastırma olarak gidiyorum.ama 1/b grubu olarak gidiyorum varsa 1/b olarak giden arkadaşlar tanışalım konyalıyım...nisanda teslim olcam
  • Merhaba; Ben Manisa Batıkışla da acemiliğimi DK(devre kaybı) olarak yapmış bulunmaktayım. Perşembe günü dağıtıma geldim. Yani 4 gün önce. Her kafadan bir ses çıkmış. -ki askere gitmeden önce bu yorumların hepsini okumuştum. Ama kısaca size manisa batıkışlayı anlatmak isterim.

BATIKIŞLA : Kapıdan içeriye girdiğinizde Nizamiye'nin orada arkanıza dönerek ilk önce bir dışarıya bakıyorsunuz. Ve kendi kendinize "acaba nasıl firar ederim" diyorsunuz. Ardından kayıtlar falan bir günü buluyor. Dk olmanızın avantajları ve dezavantajları vardır.
    Komutanlar "Devletin kayıp çocukları" diyor ve devrelere göre üstünüze fazla gelmiyorlar. Zamanında gelenler ezilirken siz rahat bir askerlik yapıyorsunuz. Tabi kişiden kişiye göre değişir bu. Örnek olarak bizim bölüğümüzdeki çavuşlar için zindandır orası. Berbat bir yerdir. Çünki çavuşlar bizden az uyur ve bizden daha çok işe koşarlar. Acemiler için ise bu aylar zindandır. Çünki sipil dağının soğukluğu dudakları, elleri ve kulakları yara içinde bırakır. Havası ikide bir değiştiğinden dolayı hasta olmanız kaçınılmazdır. Örnek olarak ben; 1 ayda tam olarak 2 kere ciğerlerimi üşüttüm. Iştimalar gereğinden fazla ayakta beklemekle geçer. Bazen 2 saat, bazen bir saat, bazende 10 dakika da hallolur. Acemilik batıkışla da 28 gündür. Hiç bir komutan hiç bir askeri koşacaksın, yapacaksın, halata tırmanacaksın, atlayacaksın vs. diye zorlamaz. Spor hareketlerini ve eğitim hareketlerini başarıyla yaparsanız ve tabiki yürüyüşü, hiç bir sorun kalmaz. Halata tırmanmasanızda, koşmasanızda olur.

Dk olmanın dezavantajı ise; Binbirtürlü adamın arasında kalıyorsunuz. Çoğu sizden büyüktür. Bu tür ortamlara daha önce girmeniz sizin rahatlığınız için harikulade bir durumdur. Eğer hayatınızda hiç kavgaya, tartışmaya girmediyseniz zor olabilir. Ben bile gittiğimden beri en az 4 kere kavga ettim. -ki kavga etmeyi sevmeyen biriyimdir. Ve Dk'ların %15'i hapishane den çıkmadır. vsvs.. Ama o kadar gözünü korkutacak durum yok. Eğer hep alttan alırsanız ezilirsiniz, hep çakal olursanızda göstere göstere ezerler. Dayak kesinlikle yoktur. Dayak yemeniz için biraz aptal olmanız gerekiyor. Bizim bölük 390 kişiydi. En fazla 10 kişi tokat yedi. Hakettiler de. vs vs vs.. böyle uzar gider.

Kısacası ne çakal olun, ne de hep alttan alın. Disiplinli olup ve aklınızın %0.01'ini kullandığınızda 28 gün size 10 gün gibi gelir. Ama zamanında askere gidenlere Allah sabır versin demekten alıkoyamıyorum kendimi. Biz çavuş ve uzmanlarla geyik yaparken, onlar yat kalk, sürün yapıyorlardı.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuşumdur.

• quote:

alla alla RUDE biz senle aynı yerlerdeymişiz.benim kardeşim çok hastalandı RUDE.hastaneye gittik ama malesef geçmiyor.çok üşütmüş orda.Lanet okuyorum biliyormusun o manisa doğu kışla 4 bölüğün komutanına.hasta etti çocukları o soğukta çocukların koğuş camları acıktı.son 2 hafta içlikleri kaldırdı ve o gece nöbetleri o soğukta çocuklara yaptığı işkenceler.BERBAT BİR YER DOĞU KIŞLA 4 BÖLÜK.şimdi kardeşim eğer zature olursa hayatım boyumca her nefes almamda hep lanet okucam.WALLA ARKADAŞLAR BEN SÖYLÜYORUM ADAM PİSKOPAT RUHLU AYNI RUS ASKERLERİ GİBİ BİRİ.HİÇ GÜLMEZ HİÇ GÖREVİNİ AKSATMAZ.KOĞUSTAN ÖNCE AYAKTA EĞİTİMLERDE EN ÖNDE.ANLATAMAM YAŞAMANIZ LAZIM.BENİ ANLAMANIZ İÇİN.oh be rahatladım.berbat arkadaşlar berbat bir yer.

Batıkışla ve Doğukışla aynı komutan tarafından idare edilir. Orada ne yeniliyorsa, batıkışlada da aynı şey yenir. Herşey aynıdır kısaca. Ben batıkışla da yaptım acemiliğimi. Ama şöyle bir durum var anlayamadığınız.
    Tek doğukışla değil, batıkışlada da içlikler yasaklandı o arada. Çünki havalar bir iki gün güneşli oldu ve denetim vardı. -ki kardeşiniz bu konuyu farklı aktarmış olabilir. Evet içlikler yasaklandı. Ama cumartesi ve pazar hava soğuk olduğundan dolayı, pazartesi yeniden giyilmesine karar verildi. Ortalama 3 veya 4 gün içlik giyemedik. Pazartesi tekrar giymeye başlamıştık. Sanırım kardeşiniz konuyu yanlış anladı ve size de yanlış aktardı. 2. haftada ki yasak KALKMIŞTI. Çoğu askerde yasak kalkmadı sanarak içlik giymemeye devam etti.
    Dipnot: Orayı korumak gibi bir amacım yok, bende acemiydim.

• Giderken yanınıza almanız gereken şeyler.
    1. Büyük havlu
    2. Tırnak makası
    3. Dudak ve el kremi
    4. Pudra
    5. kücük bir tane kilit. (askeriyedeki kilitlerin anahtarları hepsi birbirine oluyor :)
    Bunlar dışında hiç birşey götürmeyiniz acemi birliğine. Üstünüzdeki giysilerle gidiniz. Lazım olan herşey girdiğinizde veriliyor. Diş macunu ve diş fırçası da dahil.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.