Şimdi Ara

SIFIR ARAÇ ALMAK MANTIKLIMI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
10.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GELİR DÜZEYİ ÇOK YÜKSEK OLMAYAN BİRİ İÇİN SIFIR ARAÇ MANTIKLIMIDIR? ESKİDEN ENFLASYON VARDI BİLEMİYORDUNUZ TAM OLARAK ZARARI. ŞİMDİ ARAÇ ALINCA BİR SENE SONRA 10.000 YTL ZARARIN OLUYOR ARAÇTA.AYDA 833 YTL ZARAR.5 SENEYE BÖLSENİZDE AYDA 160 YTL ZARAR.
    İKİNCİ EL BİR YAŞINDA ALIP BİNSEN BU PARA MASRAFINIDA KAPATIR....
    YALNIŞMI DÜŞÜNÜYORUM SİZCE????
    ZATEN ARAÇTAN KAR EDİLMEZ ANCAK BU ZARARDA ÇOK DEĞİLMİDİR

• eğer şu anki kampanyalardan pazarlık yeteneğini kullanarak cazip fiyata alabilirsen ,ayrıca uzun süre kullanmayı düşünürsen sıfır almak mantıklı.
  • bence bir iki yaşında temiz bir araç çok daha cazip.. 10bin ytl civarı fark azımsanmamalı..
  • ben sıfır bir araç alsam en az 7-8 yıl kullanırım.
    son zamanlarda ikinci ellerde dönen oyunlarda malüm.

sana şöyle bir örnek vereyim.
    sıfır km 207 trendy hdi 1.4 28500 e bırakıldı bana.
    aynı yerde ikinci el 2007 model 29000 km yapmışı var.
    araçlar aynı
    onun fiyatı da 25900.

şimdi sen olsan hangisini alırsın?

ben kesinlikle sıfır aracı tercih ederim.
  • uzun sure kullanılacaksa sıfır almak daha mantıklı ama sıfır gıbı ıkıncı ellerden dusurulebılırse dahada ıyı olur
  • İndividual arkadaşın dediği gibi şu anki koşullarda sıfır araç almak çok daha mantıklı duruyor ki arada fark 10000 ytl yi bulsada.Daha demin autolink den döndüm eve 2.el bakıyorduk fakat gördüm ki almak çok mantıksız.Özellikle 50000 e yaklaşmış araçlarda lastikleriymiş balatalarıymış baskı balataymış hepsi ömrünü tamamlamış oluyor ve bir servise girdiğinde sıfırla almış olduğun 2.el arasındaki fiyat farkı iyice düşüyor.Birde çevremizde görüyoruz insanların nasıl araç kullandıkları belli.Adam tümsek kasis hiçbirşey aldırmıyor dümdüz gidiyor.Sıfır aracı alıp ertesi gün motoru açıcam diyim çıkıp otobana basıyor.
  • Gelir düzeyi fazla olmayan birisinin öncelikli olarak ev satın almasını arzularım.
    İlerleyen süreçte sıfır araba almayı planlayabilir.

Öncelikli tercihin araç olması bence yanlış olur.
    Nihayetinde uygun bir vasıta da aynı işlevi görebilir.

Selam ile...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 29 Nisan 2007; 13:37:28 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: individual

ben sıfır bir araç alsam en az 7-8 yıl kullanırım.

araçlar aynı
    onun fiyatı da 25900.

YANİ HERKEZİN ARACI DEĞERLİDİR VE ABARTI FİYAT İSTİYORLAR. EN AZ 6 YTL FARK YOKSA ALIM SATIMDA DAHİL KESİNLİKLE 2. EL ALINMAZ. AMA ADAM 30.000 YAPMIŞ 2000 YTL UCUZA VERECEK KİMSE ALMAZ ETMEZDE O FİYATI. ÖZELLİKLE GALERİLER O ARACI GALERİYE GÖTÜR.VERECEĞİ FİYAT TAŞ ÇATLASIN 22000 YTL Kİ DAHA YIL OLMADA 30.000 DE....
    YANİ BEN ÇOK TEMİZ ARACA ŞAHİT OLDUM ARAÇ 10000 BİR YAŞINDA VE ÇOK TEMİZ 10000 AŞAĞI.

• quote:

Orjinalden alıntı: individual

ben sıfır bir araç alsam en az 7-8 yıl kullanırım.

araçlar aynı
    onun fiyatı da 25900.

quote:

Nihayetinde uygun bir vasıta da aynı işlevi görebilir

verdiğin örnekte tabi ki sıfır alınmalı fakat mesela 2000de 16milyara sıfır aldığımız aracı 2 yıl sonra 17ye vermiştik ve o tarihde sıfırı 25milyardı. bizim araç 10bin kilometredeydi ve doğru dürüst yağmu bile yağmadı üstüne. şimdi alan kişi bence tam olarak 8milyar karlı idi.böyle bir ikinci eli tercih ederim 1yıl sonra vergisi de azalıyor.

• şimdi eskiden enflasyon vardı anlşayamıyordun bugün 1 liralık araç seneye 2 lira oluyordu. ama araçlar neredeyse bir senedir doğru dürüst bir zam yemedi.
    tabi aracına göre değişir. bazen ikinci eldede ciddi zararlar ediliyor. doğru ata oynamak şart ikinci elde olsa
  • internetteki liste fiyatlarına bakma muhakkak ama muhakkak bayiye git en önce.bazen inanılmaz indirimler oluyor örnek ben.liste fiyatının 4.000 ytl altında aldım.ikinci ellerdede fiyatlara bakınca 10.000 ytl fark var gibi görünüyor gerçekte ikinci el ile sıfır arasında 3-4 bin ytl fark var.heleki peşin alıyorsan şansın çok yüksek.
  • internet fiyatlarıda abartılı. inan ben bizzat almak için pazarlık ettim. direkt 2-3 bin ytl iniyorlar. yani en az bir yaşındaki araçta 8000 ytl fark oluyor. olmaz ise alma zaten....
  • Şuan için mantıksız görünüyor. Piyasada o kadar çok sıfır ikinci el varki.Almış kredi ile ödeyememiş sonra hemen satılık... Ve en aşağı 5 milyar altında satıyor.
  • en az 5 sene kullanılacaksa bence sıfır alınmalı.1 senelik araç almak buyuk risk aslında bir sorunumu varda satılıyor durumu var ve arada 4,5 bin ytl fark oluyor 10bin ytl değil.10bin ytl genelde d sınıfı araçlarda olan bir farktır.Benimde 2005 te 20bin ytl nakit param vardı çok aradım taradım.40bin km olan 2-4 yaş arası focus astra civic megan vs 20bin civarındaydı.eski kasa astralar hala satılıyordu 26 ya düşmüştü kampanya olmuştu gittim onu aldım.Sonuç olarak alacağım araçlarda aynı kasalar vede kullanılmış nasıl kullanıldı bilemiyorsunuz içinizde şüphe oluyor komşulardan yakınlardan satanda yoktu gittim astra klasik hb aldım pişman değilm zarar ettiğimide düşünmüyorum 2 senedir kullanıyorum bir sorun çıkmadı şansıma... Şimdi satsam aracı 16bin ytl olmaz kanımca 5bin km de.. geçen galericilere baktım beyaz astra 88bin de 2000 model 16bin yazmış bıraksa bıraks 15bin e bırakır onu.Yenı alıcaksan en az 5 sene kullancaksın dıyorum... ikinci elde alıcaksan yakınların komşularında varsa bildiğin arabayı alıcaksın...

• quote:

Orjinalden alıntı: enforacle

en az 5 sene kullanılacaksa bence sıfır alınmalı.1 senelik araç almak buyuk risk aslında bir sorunumu varda satılıyor durumu var ve arada 4,5 bin ytl fark oluyor 10bin ytl değil.10bin ytl genelde d sınıfı araçlarda olan bir farktır.Benimde 2005 te 20bin ytl nakit param vardı çok aradım taradım.40bin km olan 2-4 yaş arası focus astra civic megan vs 20bin civarındaydı.eski kasa astralar hala satılıyordu 26 ya düşmüştü kampanya olmuştu gittim onu aldım.Sonuç olarak alacağım araçlarda aynı kasalar vede kullanılmış nasıl kullanıldı bilemiyorsunuz içinizde şüphe oluyor komşulardan yakınlardan satanda yoktu gittim astra klasik hb aldım pişman değilm zarar ettiğimide düşünmüyorum 2 senedir kullanıyorum bir sorun çıkmadı şansıma... Şimdi satsam aracı 16bin ytl olmaz kanımca 5bin km de.. geçen galericilere baktım beyaz astra 88bin de 2000 model 16bin yazmış bıraksa bıraks 15bin e bırakır onu.Yenı alıcaksan en az 5 sene kullancaksın dıyorum... ikinci elde alıcaksan yakınların komşularında varsa bildiğin arabayı alıcaksın...

o konuda haklısın tabi 2. elde temiz olsun 1-2 fazla olsun.ama şuan o kadar çok araç varki piyasada ...

• quote:

Orjinalden alıntı: RomuLUSThEBiG

internetteki liste fiyatlarına bakma muhakkak ama muhakkak bayiye git en önce.bazen inanılmaz indirimler oluyor örnek ben.liste fiyatının 4.000 ytl altında aldım.ikinci ellerdede fiyatlara bakınca 10.000 ytl fark var gibi görünüyor gerçekte ikinci el ile sıfır arasında 3-4 bin ytl fark var.heleki peşin alıyorsan şansın çok yüksek.

KESİNLİKLE HAKLISIN DOSTUM...

BENİM Bİ ARKADAŞIM GEÇEN SENE LİSTE FİYATI 31 MİLYAR OLAN OPEL CORSA CDTI'I 26 MİLYARA ALDI, OHA FALAN OLDUM YANİ. BU KADARMI FARK OLUR???
  • Araca iyi bakarım uzun sürede satmaz kullanırım diyorsan sıfır araç en mantıklısı.
  • kız almakmı daha iyidir yoksa başka bişeymi? Geçmişini bilmezsen ölene(satana) kadar kafanda soru işareti kalır, soru işaretiyle yaşamakta güzelmidir? size kalmış.
  • quote:

Orjinalden alıntı: oguz1
    kız almakmı daha iyidir yoksa başka bişeymi? Geçmişini bilmezsen ölene(satana) kadar kafanda soru işareti kalır, soru işaretiyle yaşamakta güzelmidir? size kalmış.

Bu karşılaştırma sizce sağlıklı mı?
    İnsanlar eşlerini araç olarak ya da vasıta olarak tasavvur ederek mi seçiyorlar?

Lütfen...

Kolay kazanılmayan para kolay harcanamaz.
    Aynı aracın düşük kilometreli daha hesaplısı bulunursa alınmaması için sebep nedir ki?

Kaldı ki yukarıda da izah etmiştim.
    Gelir düzeyi fazla değilse araç yerine öncelik eve verilmelidir diye düşünüyorum.

Selam ile...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 29 Nisan 2007; 22:07:10 >

• quote:

Orjinalden alıntı: oguz1

kız almakmı daha iyidir yoksa başka bişeymi? Geçmişini bilmezsen ölene(satana) kadar kafanda soru işareti kalır, soru işaretiyle yaşamakta güzelmidir? size kalmış.

Konu bu kadar saptırılır. Kızla ne alakası var? Bırakın bu geri kalmışlığı... Kızla arabayı benzetmiş. Yuhhh

2.el aracını serviste yaptırıyorsa takır takır bakıyorsun aracın geçmişine.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.