Şimdi Ara

Neden Türkiye'de Nükleer Enerji Santrali kurulmamalı sorusuna sadece stajda yaşadıklarım yeter.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
333
Cevap
9
Favori
29.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
265 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben Türkiye'de en tehlikeli sınıfına giren içinde Hidrojen tesisi bulunan bir Termik santralde staj yaptım ve yaşadıklarımdan sonra kesinlikle ülkede nükleer enerji santrali kurulmaması gerektiğini deneyimlerimle gördüm

40 günlük stajda yaşadıklarım skandal sayılacak iş güvenliğinden uzak deneyimleri anlatayım

- Staja daha başlamadan beni yerleştirdikleri yerde iş güvenlik mühendisleriyle tanıştım. 2 saat geçmedi iş kazası var diye apar topar gittiler. Biri elinde malzeme varken merdiven tırmanıyormuş ki bu asla yapılmaması gereken bir şey. Yüksekten düşmüş. Şans eseri yaralı olarak kurtulmuştu. O sırada da İsg mühendislerinin işçi ve işverenin İsg'yi hiç önemsemediğinden dert yakınıyorlardı. İş veren para harcamak, İşçi uğraşmak istemiyor

- Burası çok tehlikeli sınıfı bir yer olduğu için ciddi denetim olmalı. Kart göstermeden kimse geçememesi lazım ama ben elimi kolumu sallayarak girdim.

- Yine çok tehlikeli sınıfında olduğu için iş güvenliği eğitimi almadan sahada dolaşmak yasak. Eski tip mühendis( En tehlikesi bunlar. Çernobil'de de patlamanın sebebi böyle kendini her şeyi çözmüş gibi gören bir mühendisti.) beni daha eğitim almadan bir şey olmaz olmaz deyip sahada, mühendis olanların bildiği, yeni geleni korkutalım gezisine çıkardı. Binlerce derece sıcaklıkla kömürün yandığı kazanın kapakları mı açılmadı? Korumalıkları olmayan 80 metre yükselikten 120 metreye çıkan merdivenden mi geçilmedi. Her türlü pislik yapıldı. Ve bunu yapan kıdemli mühendisti.

- Staj başladıktan 2 gün sonra iş güvenliği eğitimi almaya gittim. Bu arada bu eğitimi fabridaki işçiler düzenli olarak almak zorunda. Hani çok tehlikeli sınıfında ya fabrika. Eğitim sırasında işçilerin hepsinin zerre önemsemediğini herkesin dinlemeden sağdan soldan bakarak testi tamamladığını gördüm. Düşünün adamlar ülkede olabilecek en tehlikeli fabrikada çalışıyor ama iş güvenliğini kimse iplemiyor.

- Orada iş güvenliği uzmanları bakın hepinizin baretleri eskimiş. Bunların kullanım süresi var. Düzenli olarak gidin şuradan alın. Belli bir süreden sonra koruyucu özelliği gidiyor diyor ama kimsenin umurunda değil. Düşünün kendi sağlığını bu kadar önemseyen biri ne kadar güvenlik protokolüne uyar?

- En çok şaşırdığım nokta da şu olmuştu. Staj defteri için belgeye ihtiyacım vardı ama çoğu kurumsal şirkette olduğu gibi herkes sınırlı dosyaya erişebiliyordu. Bilgi işlemden biri tek tek dolaşma insanları ben ne lazımsa gideriz ana server'a harddisk bağlarız dedi. Ve dediğini yaptık. Gittik ana server'a(ki o zaman İran'a yapılan nükleer santral saldırısı gündemdeydi.) benim harddiski fabrikanın ana serverına bağladık. Düşünün ülkenin en tehlikeli fabrikalarından birinde kişisel harddisk server'a bağlanıyor.

- En korkuncu da şuydu. Ben gelmeden bir kaç ay önce fabrika bakım onarıma alınıyor. Kazan içinde işçiler çalışırken ilk ateşlemeyi sağlayan binlerce volt veren plazma çakmaklar ateşleniyor. Sonra öğreniliyor ki işletme hiçbir kontrol yapmadan kazanda kim var yok bilmeden test etmiş. Şans eseri kazandaki işçiler çakmağın tam karşısındaki alanda çalışıyormuş ve öyle ölümden kurtulmuşlar. Gittiğimde hala işletme mühendisleriyle bakım onarım mühendisleri arasında gerilim vardı. İki tarafta birbirini suçluyor. Bakım onarımcılar, işletme nasıl kontrol etmeden bunu yapar diyor. İşletmeciler, nasıl bize haber vermeden kazanda çalışırsınız diyor.

Daha forklifti hayatında kullanmamış kişilerin forkliftle iş yapması mı? Sigara içmenin yasak olduğu yerlerde sigara içilmesi mi? Neler neler. Bütün bunları düşününce bu ülkenin ne mühendisi ne de işçisi iş güvenliğine zerre önem vermiyor gözlerimle gördüm. Ve korkarım nükleer santral açılırsa bir facia yaşama olasılığımız yüksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0985F6AB6 -- 25 Mayıs 2019; 1:38:33 >

• Cernobil dizisini izlersen tehlikenin boyutunu anlarsin.

Patlama sirasinda 0,2 mm bir toz reaktordeki cekirdek ile etkilesime girdi. Madde ile etkilesti lakin toz oldugu icin havaya karisti. Bu toz ortalama 1000 yil boyunca isiyacak. he o toz geldi 35 yil sonra , bugun parkta kosarken sen onu soluyarak icine cektin ve cigerlerine yapisti. isimaya devam ettigi icin, senin akciger bolgendeki carbon, sivi ve oksijenin yapisini bozmaya basladi.

tebrikler. Artik bir akciger kanserisin.

Ekleme 2 : Arkadaslar bu en son eklenti yaptigim. Yukarida bahsettigim toz olayi varya. iste onun basit bir ornegi.

videoda topragin altinda zenginlestirilmis uranyumun etkilesime girdigi bir kul veya grafen parcacigi. topragin altinda ve ram sinyallerine bakin. yalnis gormediysem aradan 30 yil gecmesine ragmen 300 rem`leri gosteriyor. Normal bir xray cihazi ile 0.4 rem aliyor vucudunuz. Aradaki fark inanilmaz! 30 yil gecmesine ragmen tozun birkac kati buyuklugunde parcacik, hala cok tehlikeli. Lakin videodaki narkoman kizimiz anlamadigim sekilde, buldugu radyoaktif parcacigi eli ile kazarak cikariyor ve parmagi ile elliyor. muhtemelen parmaginda yanik olmustur video sonrasinda.

Iste verdigim ornek bu idi. 30 yil gecti, cernobilden ruzgarla havalarda 30 yil boyunca gelen toz parcacigi geldi burnunuzdan akcigerlerinize vardi ve kansersiniz. ustelik normal bir kanserli hastaya gore daha fazla aci cekeceksiniz.

Bu video`da usteki elleri yuzu yanmis askerin giydigi o kiyafetleri goreceksiniz. aradan 33 yil gecmesien ragmen degerler 600rem. Cunku bu giysiler ile reaktorden cikan parcalara temas ettiler, reaktor parcalarini yikadiklari sular ile elbiseleri temas etti.

https://store.donanimhaber.com/eb/dd/9b/ebdd9b8c6fbd24a65965094e638e5923.jpg
    yukaridaki resim diziden bir sahne. Lakin bu resmin siyah beyaz 33 sene once cekilmis versiyonu da var. Bu sebepten koydum spoiler falan denmesin diye. Bu kisi ileride eti siyahlasacak, damarlari eriyecek, dokulari ayrilacak vucudu hem cururken hem acik yalarlar ile dolacak vucudu. fanatiklik kotu birsey. bunlari goz onune alin. yasanacak bir felaketin donusu olmayacak hatalari olacak.

Ekleme 1:

Yukarida resimde olan kisi, Cernobil faciasinda olaya ilk mudahale eden itafe ekibinden. Reaktorun parcalarindan birine direkt temas etmis olmali ki elleri kollari ve yuzu hemen yanmis. bu isin sakasi yok!

Japon ya ve Sovyetler sicti batirdi. Sovyetler ise isi gecistirdi. Babam anlatir. Komunist ordu askerleri gelip koyluyu uyarmis konserve ve kutu icinde sivi tuketmeleri icin. hayvanlarin disari salinmamasini onermisler. hatta o gun bir cok kisi hayvanlarini kesmis yemek olarak saklamak icin. Jivkov komunist baskan ise yemekleri ozel amerikadan getirtilmis. ama ortamlarda sorarsan "gomunizm, gardaslik, esitlik, burjuvaya son" dersin... kim bilecek ...
    27 yıldan beri enerji sektöründe çalışan, kömür, doğal gaz, güneş, jeotermal, rüzgar, hidroelektrik, dizel akla ne gelirse hepsinde bulunmuş biri olarak acizane bir kaç düşüncemi paylaşayım:

Nükleer santral şu an için yapılabilecek en gereksiz enerji yatırımıdır. EPDK raporunda hesaplamalara bakılınca kayıp-kaçak oranı %23'dür. Yani üretilen elektrik ile satılan elektrik arasındaki fark %23 eksiktir. Nükleer santral ise yıllık tüketim artışı da göz önüne alınınca Türkiye'ye uzun vadede ortalama %5 gibi bir katkı sağlayacaktır. Yapım maliyeti de kayıp-kaçakları engellemenin maliyetinden de kat be kat fazladır. Ha, niye 20 milyar dolara mal olacak nükleer de ısrarcılar, fikrim yok, Ben siyaset yapmayı sevmem

Türkiye ilk etapda güneş ve rüzgar; daha sonra da düzgün bir planlama ile doğa katliamlarına sebep olmadan hidroelektrik yatırımlarını tamamlamalıdır. Türkiyedeki kömür santrallerinin tamamı nükleerden beter kanser sebebidir. Hepsine düzgün çalışan kükürt tutucu ve modern filtre sistemleri eklenmelidir.
  • Eğitim şart.
    Yaşadıklarınızı acilen ilgili kurumlarla paylaşın(bakanlık, cimer stk'lar vs) elbet ilgilenen çıkacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cernobil dizisini izlersen tehlikenin boyutunu anlarsin.

Patlama sirasinda 0,2 mm bir toz reaktordeki cekirdek ile etkilesime girdi. Madde ile etkilesti lakin toz oldugu icin havaya karisti. Bu toz ortalama 1000 yil boyunca isiyacak. he o toz geldi 35 yil sonra , bugun parkta kosarken sen onu soluyarak icine cektin ve cigerlerine yapisti. isimaya devam ettigi icin, senin akciger bolgendeki carbon, sivi ve oksijenin yapisini bozmaya basladi.

tebrikler. Artik bir akciger kanserisin.

Ekleme 2 : Arkadaslar bu en son eklenti yaptigim. Yukarida bahsettigim toz olayi varya. iste onun basit bir ornegi.

videoda topragin altinda zenginlestirilmis uranyumun etkilesime girdigi bir kul veya grafen parcacigi. topragin altinda ve ram sinyallerine bakin. yalnis gormediysem aradan 30 yil gecmesine ragmen 300 rem`leri gosteriyor. Normal bir xray cihazi ile 0.4 rem aliyor vucudunuz. Aradaki fark inanilmaz! 30 yil gecmesine ragmen tozun birkac kati buyuklugunde parcacik, hala cok tehlikeli. Lakin videodaki narkoman kizimiz anlamadigim sekilde, buldugu radyoaktif parcacigi eli ile kazarak cikariyor ve parmagi ile elliyor. muhtemelen parmaginda yanik olmustur video sonrasinda.

Iste verdigim ornek bu idi. 30 yil gecti, cernobilden ruzgarla havalarda 30 yil boyunca gelen toz parcacigi geldi burnunuzdan akcigerlerinize vardi ve kansersiniz. ustelik normal bir kanserli hastaya gore daha fazla aci cekeceksiniz.

Bu video`da usteki elleri yuzu yanmis askerin giydigi o kiyafetleri goreceksiniz. aradan 33 yil gecmesien ragmen degerler 600rem. Cunku bu giysiler ile reaktorden cikan parcalara temas ettiler, reaktor parcalarini yikadiklari sular ile elbiseleri temas etti.

Neden Türkiye'de Nükleer Enerji Santrali kurulmamalı sorusuna sadece stajda yaşadıklarım yeter.https://store.donanimhaber.com/eb/dd/9b/ebdd9b8c6fbd24a65965094e638e5923.jpg
    yukaridaki resim diziden bir sahne. Lakin bu resmin siyah beyaz 33 sene once cekilmis versiyonu da var. Bu sebepten koydum spoiler falan denmesin diye. Bu kisi ileride eti siyahlasacak, damarlari eriyecek, dokulari ayrilacak vucudu hem cururken hem acik yalarlar ile dolacak vucudu. fanatiklik kotu birsey. bunlari goz onune alin. yasanacak bir felaketin donusu olmayacak hatalari olacak.

Ekleme 1:
    Neden Türkiye'de Nükleer Enerji Santrali kurulmamalı sorusuna sadece stajda yaşadıklarım yeter.

Yukarida resimde olan kisi, Cernobil faciasinda olaya ilk mudahale eden itafe ekibinden. Reaktorun parcalarindan birine direkt temas etmis olmali ki elleri kollari ve yuzu hemen yanmis. bu isin sakasi yok!

Japon ya ve Sovyetler sicti batirdi. Sovyetler ise isi gecistirdi. Babam anlatir. Komunist ordu askerleri gelip koyluyu uyarmis konserve ve kutu icinde sivi tuketmeleri icin. hayvanlarin disari salinmamasini onermisler. hatta o gun bir cok kisi hayvanlarini kesmis yemek olarak saklamak icin. Jivkov komunist baskan ise yemekleri ozel amerikadan getirtilmis. ama ortamlarda sorarsan "gomunizm, gardaslik, esitlik, burjuvaya son" dersin... kim bilecek ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluedevil866 -- 27 Mayıs 2019; 18:37:45 >

• Hic sasirmadim desem.Agzinda sigarayla kat kaloriferinin kazanina fuel oil basan arkadasim geldi. Hadi bu anlamiyor, fuel oil getiren sirket nasil bizkmkine guvenip hortumun ucunu verdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mersindeki santral faaliyete geçmeden inşallah gitmiş olurum
  • Yani diyorsunuzki
    Nükleer santral işletilmesindeki en büyük engel İNSAN.
    Bunu tüm nükleere evet çiler doğru buluyor.
    Şahsım adında bende nükleere karsı değilim, ben DEVLET MEMURLARI VE HOMER SIMPSON lara karsıyım. Zaten sizde onlardan bahsetmissiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksinaletinsan -- 25 Mayıs 2019; 0:17:16 >
  • Temeli 2 kez çatlayan santral mi?

• paradiso35 P kullanıcısına yanıt
    tam tersi. çalışma bilgilerini sızdırdığı için hapse atılır. bildiklerini tekrar anlatmasın diye de büyük ihtimal bir daha salmazlar.
  • Çernobil’i işleten şirket geldi kuruyor şu an reaktörü...

O zamanlarda da çernobil için gerekli malzemelerden kısılmıştu ve saire deniyordu şu anda da bizim reaktörün daha temelinde çatlaklar oluşuyor...

Hiç yoktan CANDU ile anlaşıp CANDU santrali kurdurulabilinirdi. Ancak CANDU temelden tut her şeyi kendi yapmak istediği için bizimkilere rant kalmıyordu bu yüzden ruslara verdiler...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • suicide sheep S kullanıcısına yanıt
    Hapishanedeyken nükleer serpintiye maruz kalmazsınız genellikle.

• Maalesef iş güvenliği kanayan yaramız. İş güvenliği uzmanları komik paralara bu işi yapıyorlar hatta asgari maaşa çalışanlar bile var. Ayrıca parasını patrondan aldıklarından patronunu şikayet edemiyorlar. Daha önceki işyerimdeki siyasetçi kimliği olan patronuma yakındığımda bana şunu demişti: " Bak shakircan, olması gereken havuz sistemidir. Her iş yeri tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre havuza para verecek. İş güvenliği profesyonelleri de bu havuzdan parasını alacak bak o zaman nasıl herşey düzeliyor. Fakat hiç bir siyasetçi mecliste bu konuyu geçiremez. Çünkü siyasetçilerin hepsi aynı zamanda birer işveren, sadece siyaset ile uğraşmıyorlar, bu bakımdan kendini riske atacak tasarıları öne süremezler. " demişti. Dolayısı ile mevcut kriz ortamında işgüvenliği uzmanları hapse girmek pahasına kendilerini riske atarak üç kuruş paralara çalıştırılıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shakircan -- 25 Mayıs 2019; 7:36:21 >
  • Bir nevi tüp

• Bay Robot kullanıcısına yanıt
    Nereye kuruluyor?

• Dünya çapında çok fazla var nükleer santrallardan bence Türkiye gibi büyük bir ülkede de olmalı.

• bluedevil866 B kullanıcısına yanıt
    Dizi 6 Mayıs'ta çıkmış 3 bölüm yayınlanmış.

az önce ilk bölümü izledim baya başarılı devamınıda izleyeceğim.

Bu konu ile ilgili yorumum
    bunlar nükleeride para cukkalamak için açmıştır çok takmayın.
  • iş güvenliği uzmanıyım. bizim ülkede nükleer santral falan olmaz. işçi gider reaktöre sigara yakmaya çalışır.
  • Yapılan birşeyide savunun arkadaş ondan sonra yok elektrik pahalı yok şey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay Robot

Çernobil’i işleten şirket geldi kuruyor şu an reaktörü...

O zamanlarda da çernobil için gerekli malzemelerden kısılmıştu ve saire deniyordu şu anda da bizim reaktörün daha temelinde çatlaklar oluşuyor...

Hiç yoktan CANDU ile anlaşıp CANDU santrali kurdurulabilinirdi. Ancak CANDU temelden tut her şeyi kendi yapmak istediği için bizimkilere rant kalmıyordu bu yüzden ruslara verdiler...
    Altyapı işlerini de cengiz almış diye duydum acaba gerçek mi ?

• Nükleer santralden gelen elektrik normalde aldığımızdan pahalı olacak farkında mısın?

Araştırmadan kaynak göstermeden sallama. Çok boş yorumlarında öne çıkıyorsun gerçi zaten...

Edit: ahanda kaynakhttps://www.google.com.tr/amp/s/m.donanimhaber.com/newsampnew.aspx%3fid=91774

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay Robot -- 25 Mayıs 2019; 11:3:28 >
  • nerde ne konuştuğuna dikkat et, 1 mahkeme kararına bakar butün bilgilerini alırlar içeride bulursun kendini.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.