Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Basın Bültenleri >> Kullanıcı İncelemeleri >> Kullanıcı Videoları >> Uygulama Haber >> Deneme Haberleri
Mesaj
Kefelon => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (10.5.2019 14:33:17)

Android 9 Pie sürümünden bu yana navigasyon tuşları değişime uğruyor. Google, Android Q ile bu tuşların kullanımına bir standart oluşturmak istiyor. Böylece her Android akıllı telefon üreticisinde bambaşka olan tuşlar evrensel bir hal alacak.

Yeni telefonlarla başlıyor


Android Q Beta 3 ile yeni navigasyon sistemini görme şansı yakaladık. Bu sisteme göre Android telefonlar alışık olduğumuz üç tuşlu yapıyla gelecek. Ancak daha sonrasında ayarlar kısmından Android Pie ile gelen iki butonlu yapıya veya tamamıyla el hareketleri temelli yeni kontrol şemasına geçebileceksiniz. Hiç tuş bulundurmayan yeni şemada ana sayfaya gitmek için ekranın altından yukarı kaydırmanız; geri gitmek için sağ veya sol alttan yukarı kaydırmanız; açık uygulamaları görmek için yine en alttan yukarı kaydırıp elinizi bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Bu kullanım senaryosundaki tek sorun Google Asistan’ı çalıştıracak bir tuşun olmaması. Bunun da çapraz kaydırma ile halledilmesi bekleniyor.


Ayrıca Bkz.Qualcomm akıllı kulaklık platformunu duyurdu

Samsung, Xiaomi, Huawei vb. tüm Android telefon üreticileri zaten kendi arayüzleri için özel navigasyon yöntemleri geliştiriyorlar. Daha önce belirttiğimiz gibi Google tüm üreticilerle konuşarak Android Q ile navigasyon seçeneklerini standartlaştıracak. Şu an satışta olan telefonlara herhangi bir zorunluluk getirilmeyecek. Yani Android Q güncellemesi alsalar bile üreticiler kendi navigasyon yöntemlerini kullanabilecekler. Ancak kutudan Android Q ile çıkacak cihazlar için bu yeni sistem zorunlu tutulacak.


kreat => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (10.5.2019 14:57:06)
Şaka mı bu?

Virinom => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (10.5.2019 15:15:24)
Ya Google ölüyü diriyi öptün, gözünü navigasyon tuşlarına diktin. Onca sorun arasında bu mu battı? Neyse firmalar da cihazlara Android 9 kurup ilk gün güncellemesi ile Android Q verirler olur biter.

DH Misafiri => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (10.5.2019 16:25:20)
Google, üreticilerin gesture ve navigasyon tuşlarına bir yasaklama getirilmediğini, üreticilerin kendi seçeneklerini de ilaveten sunmaya devam edebileceklerini söyledi.

Burada yapılmak isteneni doğru anlamak lazım. İki şey yapılmak isteniyor.
İlki uygulama geliştiriciler için, standart bir gesture desteği sunmak. Her cihazda, ve de her android sürümde farklı kullanım biçimleri olunca, uygulamalarını tüm bu cihazlara ve değişikliklere uydurmayan geliştiriciler yüzünden, uygulamalar her cihazda tam fonksiyonuyla çalışmayabiliyor.

İkincisi de, Android kullanıcılarına ortak bir deneyim sunabilmek.

ThePscho => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (10.5.2019 17:18:02)
Xiaomi kullanıyorum ve tam ekran hareketleri özelliği çok hoşuma gidiyor. Bence Google navigasyon tuşlarının yanına bir de böyle bir seçenek getirmeli.

alemburda34 => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (10.5.2019 21:46:06)
Xiaomi mi 8 kullanıyorum ben navigasyon tuşlarum memnunum. Güncelleme alanlar zorunlu değişmez denmiş ancak umarım güncelleme ile bizimkileride standart yapmazlar.

740turbowagon => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (11.5.2019 04:08:34)
Cok sacma. Android`i kisisellestirilebilirliginden oturu kullaniyoruz. Standart istesek gider iOS kullaniriz.

TheJudgé => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (11.5.2019 11:26:02)
Güzel Haber

307kd => Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak (11.5.2019 18:57:50)
BlackBerry10 işletim sisteminin parmak hareketleriydi bunlar.

Sayfa: [1]