Şimdi Ara

Bu Virüsün Çaresini Bilen Varmı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
1.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese Selam. Hep internette orda burda okurdum ama ilk defa başıma böyle bişey geliyor. Bilgisayarıma .tfude diye bir virüs girdi. Bütün dosyalarımın uzantısını değiştiğinden hiç birini açamıyorum. Dosyaların(resim,müzik,belgeler) hepsininin sonu .tfude oldu. İnternetten araştırdığım kadarıyla bir fidye virüsüymüş, çözümünü bulamadım. Bilen yada başına gelen arakadaşlar yardım edebilirmi ?

• geçmiş olsun tfudeyi bilmiyorum ama fidye virüsleri şifreliyor dosyaları işiniz çok zor
  • Bu videodaki çözümü denediniz mi?
  • Linkte aynı konu hakkında yapılması gerekenler önerilmiş. Belki faydası olur.
    https://bit.ly/2Hkt6ZL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 19 Ocak 2019; 17:34:34 >
  • Hocam ransomware denilen virüsler onlar. Bütün dosyaları şifreliyorlar. Hemen antivirüs kur daha fazla dosyayı şifrelemeden.
  • .toebwlecsy" ( TOEBWLECSY-DECRYPT )
    Bu virüsün bir türü 2 gün önce bana da bulaştı
    İlaçlı Vpn programı kurarken o kadar dikkat etmeme rağmen kurulum yavaslayınca fark ettim.
    Ve hemen durdurup dosyaların yarısını kurtardım
    Ama bu arada pek çok dosyam şifrelendi.
    Bu tür yeni çıktığı için nette hiç bir bilgi bulamadım.
    Nette çare ararken aşağıdaki sitede yorumlarda en altta birisi
    çözüm var mı diye bakmak için bana dosya gönderin diye ava çıkmış kan emici.
    Yolladım bir tane 1500 USD talebi ile geri döndü.

http://www.ilizyon.net/bilisim-teknolojileri/386-fidye-encrypted-micro-ccc-vvv-mp3-virus-uzanti-bulasti.html

Win 10 mayıs 2018 sistem görüntüsüne geri dönderim.
    Dosyalarım D diskinde. ( SSD + 2,5 Hdd )
    Geçen sene harici diske yedek almıştım
    Son 1 yıllık arşivim gitti en kötü ihtimalle.

Halen çözüm arıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 23 Ocak 2019; 22:44:5 >

• TiSKE kullanıcısına yanıt
    hocam bu riskin her zaman yaşanabileceğini bile bile kendine lades yapmışsın. öncelikle arşivine internet erişimi vermen doğru olmamış. ikinci hatan da admin modunda denemelerini yapman. halbuki standart bir user oluştursan ve yedeklerin diskin d bölümünde ise mesela d klasörünü standart user için mesela erişilemez kılsan veya sadece okuma izni vermiş olsan dosyaları değiştirmeye karşı yetkiyi kısıtlamış olsan bu sorunu yaşamazdın diye düşünüyorum. ya da Windows 10' un Profesional, Enterprise, Education sürümlerinde bitlocker özelliği var. sertifikaları yedeklemen ve ayrı bir yerde backup tutman koşuluyla bu özelliği de kullanabilirsin. kısaca windowsun nimetlerini kullanmak lazım. herhangi bir sorunda mevcut kullanıcıyı siler yeni bir kullanıcı açarsın. kaybın daha az olur.
  • TiSKE kullanıcısına yanıt
    Bir zamanlar,1 USB flash belleğe windows'ta içine sebebini hatırlamadığım bir nedenden erişemiyordum,android tablete bağlayıp sorunu "file manager" ile düzeltmiştim,rename ile dosya adı değiştiriliyor,tabii ransomware'de geçerli mi bilmiyorum,%1 de şans olsa denenebilir diye yazdım.
  • Klasik fidye virüsü. Tavsiyem hiç uğraşmamanız...
  • http://www.myantispyware.com/2019/01/14/tfude-file-extension-ransomware-restore-tfude-files/

Bu linkte çözümü paylaşmışlar. İşe yarar mı bilemem fakat denemekte fayda var. Malwarebytes ve Kaspersky programları ile mutlaka sisteminizi taratın. Birini reklamı kapatırken yanlışlıkla reklama tıklayarak yedim diğerini de ev arkadaşım yediği için ağdan bulaşmıştı. Ransomware virüsü yedikten sonra ağa bağlı tüm cihazları kopararak formatladığım bilgisayarıma kasti olarak tekrar tekrar bilgisayarıma soktum. Hdd klonlama cihazım ile sorunsuz sistemi kopyalayıp tekrar denedim. Kaspersky ve Malwarebytes pek ransomware yada Türkçesi verileri şifreleyerek fidye talep eden virüsün pek çok versiyonun girmesini engelliyor. Her versiyonu için çözüm şuan için mevcut değil ben iki sene kadar bekledikten pek çok veri kurtarma ve güvenlik firması ile iletişime geçtikten sonra çözüm bulamadığım için 6 diskime de format atmak durumunda kaldım. Kaybettiğim zamanında yetişmesi gereken işler için de maddi zarara uğradım. Fabrikasındaki sistemlerine bulaşmış olan arkadaşım ise seneler önce pazarlık ederek 3000dolardan 1000dolara indirdiği fidyeyi ödemeyi kabul ederek fabrikasını kısa sürede tekrar çalışır konuma getirdi. Kısaca yukarıdaki çözümü denemekte fayda var.

Tavsiyem Kaspersky İnternet Security programını satın alın ve Malwarebytes programını deneme sürümü bittiğinde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Malwarebytes otomatik tarama yapmaz. Siz tarama emri verirseniz zararlı objeleri bulup temizleme yapar. YAni manuel olarak zararlıları temizleme amaçlı kullanabilirsiniz. Güvenmediğiniz programları açmadan önce "Virustotal" isimli sitede mutlaka taratın. Güvenli olup olmadığını da bu şekilde kontrol edebilirsiniz

• Ben aşağıdaki programla şifreli dosyalarımın hepsini kurtardım
    Webde bir blogta rastladığım kişiden aldım
    Ben de buraya paylaşıyorum

Program kurulum istemiyor. portable
    scan entire system seçin, dosya sayısına göre 15 - 20 dk sürüyor

Yalnız ben yeni versiyonlara yakalandım sizinki eski olduğu için işe yaramayabilir.
    Benim virüs dosyası : TOEBWLECSY-DECRYPT
    Direk indirebilirsiniz. win defender veya antivirüs kapatmanıza gerek yok
    --------------------------------------------
    https://labs.bitdefender.com/wp-content/uploads/downloads/gandcrab-removal-tool-v1-1/
    https://labs.bitdefender.com/2019/02/new-gandcrab-v5-1-decryptor-available-now/

@experiment67,@0ldskool , @hey joe, @The souls migration, @Kids32822 , @Omisis046,@Logic_Man,@aeronics

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 23 Şubat 2019; 21:21:45 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.