Şimdi Ara

2si1 | Doğalgaz'dan nasıl tasarruf ediyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
1
Favori
4.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Doğalgaz faturam komşularıma oranla çok daha düşük geliyor. Evdeki kombi sistemimi akıllı hale getirerek hem ısınıyorum hem de tasarruf ediyorum.

Anlatacaklarım işinize yarayabilir. 

• İnsanımız termostat konusunda tamamen bilinçsiz. Kullanan ev oranı muhtemelen %10 un altındadır. 2012 yılında yaklaşık 100 küsür dolara yurtdışından 3M50 wifi li smart termostat almıştım. Muhtemelen Türkiyedeki ilk smart termostatlardan birisidir. Annem o zaman inanmadı tasarruf sağlayacağına. Boşa para harcayacak yer arıyorsun diye kızmıştı bir de . Termostat takınca günlük tüketim 10 m3 den 7 ye düştü. Evde yalıtım yok. Sadece PVC cam. Kombi yoğuşmalı değil. Üstelik sürekli evde yaşayan biri olmasına rağmen böyle. Gündüz ev boş olsa daha da düşecek.

Evden çıkarken kapatmayım düşüncesi de tamamen yanlış. Neymiş kombi ilk çalışınca öyle bir hayvan gibi çalışıyormuş ki kısa sürede bütün gün yansa o kadar yakmıyormuş. Tv lerde yapacak haber bulamadıklarında bile bunu söylüyorlar. Lan gerizekalı mısınız. Aşırı yalıtımlı olmasına gerek yok normal bir ev kombi yandığında yarım saatte ısınır. Kombi yarım saatte 10 saatte yaktığından fazla yakıtı nasıl yaksın? Aynısını floresan lamba için de söylüyorlardı bir ara.

Mesut Çeviğin söylediği 22 derece de çok fazla. Evde kimse kalmıyorsa 16 olmalı. Gece sıcaklığını da oturma sıcaklığınızın 2 derece altına ayarlarsanız hatırı sayılır tasarruf edersiniz.

Bir de termostat kullanıyorsanız. Kombinizin su sıcaklığını normalde kullandığınızdan biraz daha yükseğe getirin. Öğrenebiliyorsanız en verimli yandığı sıcaklığı öğrenip ona ayarlayın.
  • güzel kapak fotoğrafı.

• 1 yıldır bu videoyu bekliyorduk. Eyvallah.

• Kusura bakmayın ama çok boş bir video olmuş. Daha işe yarar bir şeyler beklerdik.

Yalıtımlı bir bina.
    Orta katta oturmak.
    Tam yoğuşmalı kombi.

Diğer türlü sittin sene tasarruf mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YOURMOVE

Kusura bakmayın ama çok boş bir video olmuş. Daha işe yarar bir şeyler beklerdik.

Yalıtımlı bir bina.
    Orta katta oturmak.
    Tam yoğuşmalı kombi.

Önce izlesek sonra yorum yapsak daha iyi olmaz mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Honeywell akıllı kombi kiti kullanıyorum tavsiye edebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Speed-Step

quote:

Kusura bakmayın ama çok boş bir video olmuş. Daha işe yarar bir şeyler beklerdik.

Yalıtımlı bir bina.
    Orta katta oturmak.
    Tam yoğuşmalı kombi.

Önce izlesek sonra yorum yapsak daha iyi olmaz mı?

Alıntıları Göster
    Biraz izledim zaten. Videonun devamı zaten bilindik şeyler. Farklı şeyler bekliyoruz Mesut bey. Hep bilindik şeyler konuşuyoruz sanki.

• quote:

Yalıtımlı bir bina.
    Orta katta oturmak.
    Tam yoğuşmalı kombi.

Paralel evrenleri karadeliklere yansımasinin Quantum fizigindeki işleyişine göre sicim kuramiyla ilişkisi konuşulmazsa, yani en azından bu tarz konu yoksa o video boştur. Forumda kullanici seviyesi cern laboratuarini geçti şelale oldu akıyor maşallah resmen intel semantics labs headquarter :d

• Kötü yorum yapayım da gününüz kötü geçsin
  • Eee bunları biliyoruz zaten
  • gerek yok böyle video ya. vanayı kapat %100 kar edersin

• Bizim evde merkezi battaniye var bunlara gerek yok yani :)

• Mesut hocam videoyu izlemedim ama battaniyeye sarmalandığınız resmi koymak nedir :D :D

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aslında merkezi sistem en iyisi hem çok az ödüyorsunuz hemde harbi harbi ısınıyorsunuz. Cam açıyoruz yalan yok o derece iyi ısınıyoruz fatura da geçen ay 200 geldi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • cümleler amerikan reklamlarına benzemiş

• İnsanımız termostat konusunda tamamen bilinçsiz. Kullanan ev oranı muhtemelen %10 un altındadır. 2012 yılında yaklaşık 100 küsür dolara yurtdışından 3M50 wifi li smart termostat almıştım. Muhtemelen Türkiyedeki ilk smart termostatlardan birisidir. Annem o zaman inanmadı tasarruf sağlayacağına. Boşa para harcayacak yer arıyorsun diye kızmıştı bir de . Termostat takınca günlük tüketim 10 m3 den 7 ye düştü. Evde yalıtım yok. Sadece PVC cam. Kombi yoğuşmalı değil. Üstelik sürekli evde yaşayan biri olmasına rağmen böyle. Gündüz ev boş olsa daha da düşecek.

Evden çıkarken kapatmayım düşüncesi de tamamen yanlış. Neymiş kombi ilk çalışınca öyle bir hayvan gibi çalışıyormuş ki kısa sürede bütün gün yansa o kadar yakmıyormuş. Tv lerde yapacak haber bulamadıklarında bile bunu söylüyorlar. Lan gerizekalı mısınız. Aşırı yalıtımlı olmasına gerek yok normal bir ev kombi yandığında yarım saatte ısınır. Kombi yarım saatte 10 saatte yaktığından fazla yakıtı nasıl yaksın? Aynısını floresan lamba için de söylüyorlardı bir ara.

Mesut Çeviğin söylediği 22 derece de çok fazla. Evde kimse kalmıyorsa 16 olmalı. Gece sıcaklığını da oturma sıcaklığınızın 2 derece altına ayarlarsanız hatırı sayılır tasarruf edersiniz.

Bir de termostat kullanıyorsanız. Kombinizin su sıcaklığını normalde kullandığınızdan biraz daha yükseğe getirin. Öğrenebiliyorsanız en verimli yandığı sıcaklığı öğrenip ona ayarlayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 10 Ocak 2019; 0:17:37 >

• Bu ay 156m3 240 Lira fatura geldi.
  • Türk askeri üşümezzz 😁

• Biz ne takarsak takalım devlet baba bize daha iyisini takar merak etmeyin.

• Öncelikle neden Vaillant kombiniz olmasına rağmen Vaillant'ın termostatını kullanmak istemediğini anlamış değilim.Mesela Vaillant'ın eRELAX diye dijital kablosuz bir termostatı var ve bence hem ürün hemde yazılım olarak gayet başarılı.

Tasarruf konusuna gelecek olursam eğer;
    Bir binada düzgün hesaplanmış ve hesabına uygun olarak düzgün bir şekilde uygulanmış yalıtım yoksa o binada tasaruf yapmak hayalden başka birşey değildir.

Aslında Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde :

"BEŞİNCİ BÖLÜM

Isıtma ve Soğutma Sistemleri Tasarım ve Uygulama Esasları

Isıtma sistemleri tasarım esasları

MADDE 13 – (1) Isıtma sistemleri tasarımında kullanılacak olan ısıl geçirgenlik katsayıları 9 uncu maddede belirtilen şartlara göre hesaplanarak belirlenir.

(2) Isıtma sistemi tasarım hesapları TS 2164 standardına göre yapılır.

(3) (Değişik:RG-1/4/2010-27539) Yeni binalarda; yapı ruhsatına esas olan toplam kullanım alanının 2.000 m2 ve üstünde olması halinde merkezi ısıtma sistemi yapılır. (Ek cümle:RG-28/4/2017-30051) Bu binalar, bağımsız bölümlerin ısı sayacı kullanılmasına olanak verecek şekilde, tek kolon hattına sahip ısıtma sistemli ve ısı sayaçlarının bağımsız bölümün dışında olacak şekilde projelendirilir.

(4) (Değişik:RG-1/4/2010-27539) Kullanım alanı 250 m2 ve üstünde olan bireysel ısıtma sistemine sahip gaz yakıt kullanılan binalarda bağımsız bölümlerde veya müstakil binalarda; yoğuşmalı tip ısıtıcı cihazlar veya entegre ekonomizerli cihazlar kullanılır.

(5) (Değişik:RG-1/4/2010-27539) Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan binaların bağımsız bölümlerindeki hacimlerinde sıcaklık kontrol ekipmanları ile ısı merkezinde iç ve/veya dış hava sıcaklığına bağlı kontrol ekipmanları kullanılır.

(6) (Değişik:RG-1/4/2010-27539) Merkezi ısıtma sistemli binaların bağımsız bölümlerinde sıcaklık kontrol ekipmanlarının kullanılması durumunda, ısıtma tesisatı pompa grupları zamana, basınca veya akışkan debisine göre değişken devirli seçilir.

(7) Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır.

diye maddeler var ancak ne yazık ki ülkemizdeki MÜTEAHHİTLER bu yönetmelik maddelerini bir şekilde ! aşarak hem maliyetlerini düşürüyorlar, hemde daha kazık fiyata evleri satabiliyorlar.

Isı yalıtım hesabı yapılırken bina bir bütün olarak ele alınır ve iç sıcaklık 19C olarak hesaplanır.Ancak gel gör ki kombili binalarda bu sıcaklık yer yer 10-11C sıcaklıklara kadar düşmekte ve hesap yanlış çıkmaktadır.

Kapalı ortamlara UFO denilen radyant ısıtıcıların kullanılmasına hem sağlık açısından hemde güvenlik açısından karşıyım.Radyant ısıtıcı radyasyon vasıtasıyla cisimleri ısıtır yani havayı değil direkt gördüğü cismi ısıtır ve o arada bol bol havada uçuşan tozları yakar.O tozlar siz farkında olmasınız bile alerjik olarak o kapalı mekanda sizi hasta eder.

Netice :

Sağlam bir yalıtım yoksa gerisi hikaye.Eğer varsa;

[1-] Tam yoğuşmalı bir cihaz.(Bireysel)

[2-] Termostat ve kumanda panelli bir kontrol (Yazılımı düzgün çalışan)

[3-] Dış hava kompanzasyonu

[4-] Termostatik vana

[5-] Mümkünse güneş paneli sıcak su beslemesi +3 yollu vana

Video için teşekkürler.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 10 Ocak 2019; 11:32:7 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.