Yüksek hızlı elektronlar Einstein'ı bir kez daha doğruladı (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Basın Bültenleri >> Kullanıcı İncelemeleri >> Kullanıcı Videoları >> Uygulama Haber >> Deneme Haberleri
Mesaj
combaba => Yüksek hızlı elektronlar Einstein'ı bir kez daha doğruladı (15.8.2018 20:59:08)
üstadım bu yazdıklarını gerçekten bilerek yazdıysan seni tebrik ederim. Sadece son cümledeyi anlayamadım. Yani gözlemci için zaman yavaşladığında yanında geçen bir ışın demetini yine ışık hızında görür. Bu kısım sanki biraz daha örneklerle açıklanmaya muhtaç En azından benim için. Birde olayı şöyle alalım. Gözlemcinin biri saniyede 290 binle giderken diğeri 300 binle giderse, her ikisininde zaman yavaşlamaları çok büyük farklılık olmaksızın aynı olacaktır 1. gemideki gözlemci 2. gemi yanından geçerken saate kronemetreye basarak 1 saniye sonra mesafeyi ölçtüğünde dediklerine göre ikisi arasında ki mesafe yine 300 bin km olur. BU nasıl oluyor?

Ve katılımcıları nazik üslüplarından dolayı ayrıca tebrik ederim. Konuyu sulandırmadan fikirlere saygı çerçevesinde değerlendirerek güzel bir örnek sergilemişler.

darkaura => Yüksek hızlı elektronlar Einstein'ı bir kez daha doğruladı (15.8.2018 21:51:20)
Tesekkurler. Bende herseye hakimim diyemem, cok derin konular. Hiz alinan mesafe bolu zamandir. Gozlemci isik hizina yaklastikca kendi atomlari, parcaciklari dolayisiyla hem elindeki saati hemde kendi biolojik saati yavasliyacaktir. Yani biz disardan bakinca 1 saniyede isik 300bin km, gozlemci 290bin km yol aldi aralarindaki mesafe 10bin km diyebiliriz ama gozlemcinin kendi saati o 1 saniyeyi 1/30saniye olcecektir, daha dogrusu o bir saniye gozlemci icin 1/30 saniye olarak akacaktir. 10bin km mesafeyi 1/30 saniyeye bolunce isigin hizini saniyede 300bin km hesapliyacaktir.

Sayfa: << < önceki 1 [2]