Şimdi Ara

Japonya'da akıllı telefon pazarını etkileyecek devasa bir maden rezervi bulundu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
2
Favori
3.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Japonya, Çin'in "nadir toprak elementleri" üzerindeki tekelini kırmaya hazırlanıyor. Araştırmacılar Çinli üreticilerin temel materyaller üzerindeki tekelini kaldıracak bir maden rezervini ortaya çıkardılar. Çıkan haberlere göre, keşfedilen nadir toprak elementleri rezervi, dünyaya birkaç yüzyıl yetecek kadar maden barındırıyor.

Bulunan madenler 700 yıllık küresel talebi karşılayabiliyor

Araştırmacılar çıkan madenlerin 16 milyon ton olduğunu ve bu elementlerin, akıllı telefonlar, elektrikli ve hibrid arabalar, şarj edilebilir piller ve ekran panellerine kadar bir çok elektronik cihazın üretiminde kullanılabileceğini belirtiyorlar. Çin uzun yıllar boyunca bu madenlerin çoğunu sıkı bir şekilde kontrol ediyor ve büyük elektronik üreticisi Japonya'ya pek de cüzzi olmayan rakamlarla satıyordu. Görünen o ki bu gelişme, Çin'in tekelleştiği nadir toprak elementleri pazarında kartların yeniden dağıtılmasını sağlayacak.

Japon araştırmacılar, başkent Tokyo'nun 2.000 kilometre güneydoğusundaki Ogasawara Adaları'ndaki deniz yatağında aradıkları şeyi bulduklarını belirtirken, raporda yer alan bilgilere göre Japonya kıyılarındaki nadir toprak elementleri madeninde, küresel talebi karşılayacak 780 yıllık  itriyum, 730 yıllık disprozyum, 620 yıllık evropiyum ve 420 yıllık terbiyum yatıyor. Bu gelişmelerden sonra 2010 yılından bu yana nadir toprak elementleri fiyatlarını yükselten ve çeşitli kotalar koyan Çin'in nasıl bir strateji izleyeceği ise merak konusu.

• Şu an bu konu üzerine bir research paper hazırlayan birisi olarak söyleyebilirim ki, konu rezervin bulunmasında bitmiyor. Afrika ve ABD'de Çin egemenliği gelmeden önce pazar hakimiyeti vardı ama Çin hükümetinin sağladığı imkanlar sayesinde tüm rare earth pazarı şu an Çin'e bağlı. Bu bağlılık rezerv ve hammadde yüzünden değil, işlenmiş ürünlerin "fiyatıyla" hiçbir ülkenin rekabet edememesi yüzünden.

17 rare earth metal genelde aynı anda bulunur ve yine genelde bulunduğu yerde radyoaktif elementler de mevcuttur. Çin hükümeti gibi bir hükümet Moğol işçileri madende çalışmaya mecbur bırakıp ellerine komik ücretler verebilir ama Japonya gibi bir ülke aynı verimlilikte bir üretim/işletim istiyorsa muhtemelen normalin kat kat üzerinde işçi maaşı, erken emeklilik, ekstra sigorta ve hatta robot kullanımı gibi maliyeti çok arttıran kalemleri dahil edecektir. Bu da ekonomik olarak Çin'le rekabetin hayal olması anlamına geliyor.
    Açıkcası pek sevinemedim. Yeni ve daha iyi bir teknoloji için çalışmak yerine zaten maden rezervi bol diye var olanı zorlamaya devam edecekler.

Daha hızlı şarj olan, çok daha uzun süreler dayanan yeni bir pil türü görmek istiyorum artık. Şu telefonlarımız 1-2 hafta şarjsız kullanılsa da rahatlasak.
  • Açıkcası pek sevinemedim. Yeni ve daha iyi bir teknoloji için çalışmak yerine zaten maden rezervi bol diye var olanı zorlamaya devam edecekler.

Daha hızlı şarj olan, çok daha uzun süreler dayanan yeni bir pil türü görmek istiyorum artık. Şu telefonlarımız 1-2 hafta şarjsız kullanılsa da rahatlasak.

• Buddyy bizim bor dan ne haber var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülkemizdeki maden haritasının da 10 yıllık periyodlar ile güncellenmesi lazım. Artık sadece petrolde değil tüm madenler için derinlemesine araştırma yapılması lazım. Türkiye maden konusunda bakir bir ülke.
    Birde dünya maden haritalarına bakın (petrol mesela). Bir bölgede o maden bolca var ama belli bir ülke sınırına gelince aniden yok oluyorsa bu tamamen politiktir.
    Birde Bor gibi madenlerde de Çine benzer kota koyalım yavaş yavaş fiyat arttıralım üretimi düşürelim falan.

• SHIHAD kullanıcısına yanıt
    O rezervler de yakında satılır(!)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu an bu konu üzerine bir research paper hazırlayan birisi olarak söyleyebilirim ki, konu rezervin bulunmasında bitmiyor. Afrika ve ABD'de Çin egemenliği gelmeden önce pazar hakimiyeti vardı ama Çin hükümetinin sağladığı imkanlar sayesinde tüm rare earth pazarı şu an Çin'e bağlı. Bu bağlılık rezerv ve hammadde yüzünden değil, işlenmiş ürünlerin "fiyatıyla" hiçbir ülkenin rekabet edememesi yüzünden.

17 rare earth metal genelde aynı anda bulunur ve yine genelde bulunduğu yerde radyoaktif elementler de mevcuttur. Çin hükümeti gibi bir hükümet Moğol işçileri madende çalışmaya mecbur bırakıp ellerine komik ücretler verebilir ama Japonya gibi bir ülke aynı verimlilikte bir üretim/işletim istiyorsa muhtemelen normalin kat kat üzerinde işçi maaşı, erken emeklilik, ekstra sigorta ve hatta robot kullanımı gibi maliyeti çok arttıran kalemleri dahil edecektir. Bu da ekonomik olarak Çin'le rekabetin hayal olması anlamına geliyor.

• Valla ben devletin başında olsam başta değerli madenler olmak üzere 6-15 deniz dolgu taşını bile dış ülkelere satarken iki kere düşünürüm zamanla kağıt para ticari terimini kaybedebilir o zamanda kağıt değil digerleri değerli olur...
  • Kefelon kullanıcısına yanıt
    pil teknolojisi bence yeterli. örneğin casio kol saatleri tek pil ile 10 yıl çalışabiliyor. gelişmesi gereken şey az enerji tüketen elektronik aksamlar. bunu sadece mobil cihaz olarak düşünmeyin. şebeke elektriği ile çalışan bilgisayarlar çok fazla karbon salınımına sebep oluyor. ayrıca cebimde yüksek kapasiteli bir batarya taşımak istemem. en küçük bir kısa devrede seni kömüre çevirebilir.
  • bi terbiyum alırım :)

• Öyle deme, deterjan yapıyoruz bordan. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde piramidin tabanında yer alıyor deterjan. Ha bi de şu slim denilen şey çıkınca daha da br ihtiyaç doğdu dünyada!

• Artık madenin çıktığı yerde bir iç savaş çıkartırlar.

• Çin nadir elementlerin %97'ine hakimdi. Japonlar dizüstü bilgisayar kasası vs. gibi malzemelerde açığı alternatif plastiklerle kapatmaya çalışıyorlardı. Ama pil, güneş paneli gibi ürünlerle bu çok zordu. Şimdi Çin düşünsün.
    https://www.donanimhaber.com/zamazingo/haberleri/Buyuk-Cinli-tedarikciler-fiyatlari-artirmak-icin-degerli-maden-uretimini-yavaslatiyor.htm

• Akıllı telefonlar çıktığından beri her sene birisi dünya'nın pil sorunu çözecek haberi çıkıyor. Fanatikteki Ronaldinho Türkiye ye gelecek haberlerine döndü bu iş :/

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şimdi MTA'nın verilerine baktım. Dünya ticareti yaklaşık 450 milyon dolar ve rezerv 125 milyon ton. 2015 yılında ihracat hacmi ise 8000 ton civarı. Yani bu rakamlardan, Japonya'da bulunan rezervin aman aman bir şey değiştirmeyeceğini düşünüyorum.

• Japonya'da seçimler yaklaştıysa demek

• quote:

Orijinalden alıntı: CleanCoders

pil teknolojisi bence yeterli. örneğin casio kol saatleri tek pil ile 10 yıl çalışabiliyor. gelişmesi gereken şey az enerji tüketen elektronik aksamlar. bunu sadece mobil cihaz olarak düşünmeyin. şebeke elektriği ile çalışan bilgisayarlar çok fazla karbon salınımına sebep oluyor. ayrıca cebimde yüksek kapasiteli bir batarya taşımak istemem. en küçük bir kısa devrede seni kömüre çevirebilir.
    Yeri gelmisken sorayim

Bilgisayarlar emailler filan karbon saliyor diyorlar ama bu nasil oluyor kimse aciklamiyor olayin mekanizmasi nasil

Yani bu karbon hangi noktadan cikiyor bu tepkime nerde oluyor

Bu tur bilgileri bulamadim?

• quote:

Orijinalden alıntı: helluri

Japonya'da seçimler yaklaştıysa demek
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vatikanli Mumin

Yeri gelmisken sorayim

Bilgisayarlar emailler filan karbon saliyor diyorlar ama bu nasil oluyor kimse aciklamiyor olayin mekanizmasi nasil

Yani bu karbon hangi noktadan cikiyor bu tepkime nerde oluyor

Bu tur bilgileri bulamadim?

Alıntıları Göster
    elektriğin çoğunu fosil yakıtlardan üretiyoruz. fosil yakıtlar yandığında karbondioksit açığa çıkıyor. bende bir soru sorayım. kime sordun da açıklayamadılar
  • helluri kullanıcısına yanıt
    ASDA
  • quote:

Orijinalden alıntı: classf2re

Akıllı telefonlar çıktığından beri her sene birisi dünya'nın pil sorunu çözecek haberi çıkıyor. Fanatikteki Ronaldinho Türkiye ye gelecek haberlerine döndü bu iş :/
    Halen telefonlardaki piller :D 3000 lerde takılıyor bi ara samsung 3600 çıktı sevindim artık 4500 leride bulur dedik sonra yeniden 2800 3000 lere geri döndü -_-

Samsungta çalışan elemana soruyorum bu s9 lar 3000 mah bende ki 3600 daha fazla dayanmıyormu diye s9 lar göya neymiş daha pil tasarufu yok işlemciyi akıllıca kullanıyomuşta vb ya bi gitsinler kaç telefondur pilde bir gelişme yok sıktı artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hardstyler -- 16 Nisan 2018; 20:9:27 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.