Şimdi Ara

ABD ve Avrupa Ülkeleri Tarih Kitapları Tavsiye Lütfen

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar dünya tarihi hakkında kitap önerebilir misiniz? ABD tarihini, avrupa tarihini yıllardır merak ediyorum, araştırıyorum fakat düzgün bir kitaptan düzenli öğrenemedim. Asya avrupa amerika medeniyetleri hepsi olur. Önerilere açığım. Ayrıcı keşke bizim eğitim sistemindeki tarih kısmında dünya tarihine ve yakın tarihe daha çok önem verilseymiş. Kültür ve bilgi gerekli bu devirde.

Teşekkürler şimdiden

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    hop-e3 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler sonraki ay çoğunu sipariş geçeceğim. Özellikle o kısa tarihi kitap serisi çok dikkatimi çekti. İstediğim genel kültür tarih bilgisini sanırım ihtiva ediyor aynı zamanda o inglizce history of britain and ireland ıda amazondan sipariş geçeceğim. Markist yazardan olan kitabada bir göz atacağım
  • John Merriman - Rönesanstan Bugüne Modern Avrupa Tarihi

Tavsiye ederim. Fiyatı biraz tuzlu gibi görünebilir ama parasını hak eden bir eser.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cholo

John Merriman - Rönesanstan Bugüne Modern Avrupa Tarihi

Tavsiye ederim. Fiyatı biraz tuzlu gibi görünebilir ama parasını hak eden bir eser.

Teşekkürler
  • Ülke ülke ayrı kitap mı istiyorsun yoksa kıta bazında anlatan kitaplar mı?
    Bu arada ABD tarihi için tek bir kitap yetmez.En az 2-3 kitap okumak gerek.

Eğitim sistemimizde zaten dünya tarihine önem veriliyor.
    Ortaöğretim 12.sınıfta Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinde birçok önemli gelişme anlatılıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Ülke ülke ayrı kitap mı istiyorsun yoksa kıta bazında anlatan kitaplar mı?
    Bu arada ABD tarihi için tek bir kitap yetmez.En az 2-3 kitap okumak gerek.

Eğitim sistemimizde zaten dünya tarihine önem veriliyor.
    Ortaöğretim 12.sınıfta Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinde birçok önemli gelişme anlatılıyor.

12.sınıfta tarih dersinde fizik hocası geliyordu neyse çokta önem verilmiyordu benim zamanımda. Her türlü önerebilirsiniz, ben bunları listeme kaydedip araştırıp alıyorum.
  • Eric Hobsbawm'ın kitaplarını giriş olarak önerebilirim.

Yazarın ılımlı bir Marksist olduğu göz önüne alarak okunmalıdır.
    Bence her kitap yazarın dünya görüşü göz önüne alınarak okunmalıdır zaten.
    (Bu dünya görüşü bizimkinden farklı olanı okumayalım anlamına gelmez elbette)
  • önerdiğiniz hangi kitap belgeleriyle anlatıyor ? halil hocanın kitabını okuyan varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcoyun

önerdiğiniz hangi kitap belgeleriyle anlatıyor ? halil hocanın kitabını okuyan varmı ?
    Hangi kitabını?
  • pcoyun P kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler
    Yukarıdaki kitapların hepsinde tabiki cümle cümle kaynakları sayılarda yazarak belirtmemişler.
    Ama kitapların sonunda ek okuma listeleri ve yararlanılan kaynaklar var.Sadece numaralandırılma yapılmamış.

Halil Hocanın çevirdiği kitap okuması biraz zordu.Çok kavram var.Parantez içi açıklama vs var.Biraz zorlanmıştım okurken.
    Kitap Kristof Kolomb'un kıtayı keşfiyle başlıyor 2.dünya savaşının sonuna kadar anlatıyor.
    ilk olarak hangisini önerirsin ?
    Halil İnalcık'ın çevirisini yaptığını kitaptan sonra diğerini okuyabilirsin.
    İngilizce biliyorsanız kitap önerebilirim.Türkçe çevirilerde kısıtlı sayıda kitap var.
    malesef ama yine merak ediyorum kitapları ingilizce öğrendiğim zaman okurum
    Bu kitapta geçmişten günümüze doğru anlatıyor;
    A Concise History of the United States of America

Şunlar da konu konu anlatan kitaplar;
    https://www.dk.com/uk/9780241286821-the-vietnam-war/
    https://www.dk.com/uk/9780241238929-american-war-of-independence/
    https://www.dk.com/uk/9780241186015-the-american-civil-war/
    teşekkür ederim
  • Norman Davies veya Merry e. Wiener Hanks tek kitap olarak genel perspektifi verir. Abd Tarihi için Howard Zinn okunabilir.

Onun dışında günümüzde gavurlarda moda olarak kültürel ve mikro tarihçilik falan var. Bunları okumak daha eğlenceli gelebilir;

Philippe Aires, Georges Duby, Jacques Le Goff, Michel Foucault, Natalie Davis, Robert Darnton, Carlo Ginzburg kitaplarından ilgini çekeni oku.

Bonus olarak marxistlerden Christopher Hill, Eric Hobsbawm kitapları da gayet eğlenceli ve bilgilendirici.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tom.waits

Norman Davies veya Merry e. Wiener Hanks tek kitap olarak genel perspektifi verir. Abd Tarihi için Howard Zinn okunabilir.

Onun dışında günümüzde gavurlarda moda olarak kültürel ve mikro tarihçilik falan var. Bunları okumak daha eğlenceli gelebilir;

Philippe Aires, Georges Duby, Jacques Le Goff, Michel Foucault, Natalie Davis, Robert Darnton, Carlo Ginzburg kitaplarından ilgini çekeni oku.

Bonus olarak marxistlerden Christopher Hill, Eric Hobsbawm kitapları da gayet eğlenceli ve bilgilendirici.
    Jacques Le Goff ile Henri Pirenne'i özel olarak tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.