Tek bir atomun görüntülendiği inanılmaz fotoğraf (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı
Mesaj
memo-e => Tek bir atomun görüntülendiği inanılmaz fotoğraf (19.2.2018 21:12:19)
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Geride bıraktığımız yıl içerisinde birçok inanılmaz fotoğraf çeşitli kurumlar tarafından seçildi ve ödüllendirildi. Ancak hiçbiri Oxford Üniversitesi’nden David Nadlinger tarafından çekilen kadar dikkat çekmedi. Karşınızda tek bir atomun görüntülendiği inanılmaz fotoğraf. Atom biliyorsunuz bilinen evrendeki tüm maddenin kimyasal ve fiziksel niteliklerini taşıyan en küçük yapı taşı olarak geçiyor. İşte bunu standart fotoğraf makineleriyle yakalamayı başaran David Nadlinger, çekimiyle Bilim Fotoğraf Yarışması’nı kazanmayı başardı. İngiltere merkezli Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) tarafından verilen ödül, tek bir atomu gözler önüne seriyor. Aralarında 2 mm boşluk bulunan iki metal elektrot arasında görülenin bir pozitif yüklü stronsiyum atomu olduğu belirtiliyor. Bu atom çevredeki metal elektrotlardan kaynaklanan elektrik alanlarıyla neredeyse hareketsiz şekilde tutulabiliyor. Doğru seviyede mavi-mor renkli bir lazer ile aydınlatılan bu atom, ışık parçacıklarını emiyor ve tekrar yayarak fotoğraf makinesinde görünür hale geliyor. Bu da görsel olarak harika olmasa da bilimsel anlamda harika bir çalışma olarak görünüyor.


KAYNAK

Coldnessinmyheart => Tek bir atomun görüntülendiği inanılmaz fotoğraf (19.2.2018 21:16:18)
Görünen nokta atom değil.Atomun ışıma yaptığı için milyonlarca kat büyükmüş gibi görünüyor.Aslında atomun ışımasını görüyorsunuz.

memo-e => Tek bir atomun görüntülendiği inanılmaz fotoğraf (19.2.2018 21:21:24)
quote:

Orijinalden alıntı: glumblapinta

Görünen nokta atom değil.Atomun ışıma yaptığı için milyonlarca kat büyükmüş gibi görünüyor.Aslında atomun ışımasını görüyorsunuz.

Canon 5D Mark II DSLR
çektiği makina buymuş ne kadar büyütür bilmemem

Sayfa: [1]