- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
suyun akış kuvvetini elektriğe çevirme
Bu konudaki kullanıcılar:
 
5
Cevap
1509
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


193 Mesaj
23 Mart 2007; 21:49:35 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

merhaba arkadaşlar. sabit bir debi ile akan bir su kaynağına sahibim. bu suyun akış kuvvetinden elektrik elde etmem mümkün mü? nasıl bir düzenek kurmam gerekir? bu düzenekten 220 V elektrik elde edebilir miyim? tahminen ne kadar kva lık enerji üretebilirm (daha da açıkcası bununla ne çalıştırabilirim, somut örnek ?). bunu nasıl hesaplayabilirim? su sabit ve düzenli şekilde akıyor. eğer yardımcı olursanız bu işi gerçekleştirebilirm sanırım. şimdiden teşekkürler...
_____________________________

nedir yaaa


2195 Mesaj
23 Mart 2007; 22:30:11 

Bu tamamen suyun akış hızına,ne kadar güç istediğine,yerin durumuna,senin ekonomik gücüne bağlı.
Bir kere türbin ve jeneratör lazım.Bu ne suyu böyle ?TÜrkiye'de böyle sabit kaynaklar bulmak zordur ?
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
35 Mesaj
23 Mart 2007; 22:44:39 

sahib oldugun su kaynagı ile bir araba şarj dinamosuna yeterli devrde (en az 900 devr/dak) hareket saglıya bilirsinse elde edilen elektrikle 12 v araba aküsünü şarj ede bilirsin. 220 v ac için konverter kullanırsın. bununla ne çalıştıra bilceyin suyun akış gücü ve miktarına baglı.
_____________________________528 Mesaj
23 Mart 2007; 22:57:01 

+1 220 volt üretmen zor bir iş arkadaşın dediği gibi suyun akışına bağlı yani baya hızlı akması lazım ve bu suyun hızına gücüne dayanacak türbün yapman lazım bunu başarırsan 220 üreten jeneratörler var al birtane bağla türbüne 220volt üretirsin tabi yeterli hızda çevirirse ama illa jeneratörü kendim yapacağım dersen 220volt için yapacağın jeneratör hem maliyetli olur hemde fazla emek ve ustalık ister bence hazır alıp taksan en iyisini edersin mutlaka kendin birşey yapmak istiyorsan türübün kısmı zaten büyük bir emek istiyecektir suyun akışı 220voltluk bir jeneratörü yeterli hızda çevirmiyecektir büyük bir ihtimalle bu yüzden dişli kullanarak hızı artırman gerekecek bunu yapabilmen için önce iyi bir türbün (pervane)yapman gerekecek suyun kinetik enerjisini mekanik enerjiye çevirmek için burda pervane suyun akış hızına göre dayanıklı olmalıdır ve iyi dönebilmesi ve suyun basıncana duvar gibi tam karşı durup zorlanmasın diye geniş kanatlı içe doğru yatık şekilde kanatları ayarlamalısın sonra su türbünü döndürdüğünde ona bağlı bir büyük çaplı sık dişli çark bağlayıp bu çarklan küçük çaplı seyrek dişli çarkı sürük hızı artırıp jeneratörün milini (rotorunu)bu şekilde çevirtirsen 220 alma olasılığın var ama tabi burda en büyük iş suya düşüyor ardından türbün dişli jeneratör(tabi 220 volt üreten stabil jeneratör) gelir.iyi akşamlar.
quote:

Orjinalden alıntı: silicon

Bu tamamen suyun akış hızına,ne kadar güç istediğine,yerin durumuna,senin ekonomik gücüne bağlı.
Bir kere türbin ve jeneratör lazım.Bu ne suyu böyle ?TÜrkiye'de böyle sabit kaynaklar bulmak zordur ? 
2917 Mesaj
23 Mart 2007; 23:40:28 

türbinin çok hızlı dönmesine gerek yok, zaten su gücünden yararlanan jeneratörler düşük devirli ve çok kutupludur. çok kutuplu bir jeneratör bulabilirsen tek ihtiyacın bir türbin olacaktır.
_____________________________

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!


 
94 Mesaj
24 Mart 2007; 11:26:07 

su nasıl akıyıor. yüksek bir yerden mi yoksa düz bir yataktamı. bu çok önemli. eğer yüksek bir yerden akıyorsa işin daha kolay. sudeğirmenlerindeki gibi bir düzenekle mekanik enerji elde edebilirsin. daha sonra bu enerjiyi kullnacağın yerin özelliklerine göre değerlendirebilirsin. iki şekildee yapabilirsin.
1-istersen araya redüktör koyup direk 220 v luk jeneratör çevirebilirsin. jeneratör seçimi senin elinde kaç kw lık istersen alıp takabilirsin.
2- istersende küçük bir çok kutuplu 12 veya 24 v luk dinamo sardırır ondan akü şarj edersin. aküden de inverter kullanarak 220v elektirik elde edebilirsin. burdada yine istediğin gücü yakalamak için inverter seçimini iyi yapmalısın.
sen ne çalıştırmak istiyorsun sana kaç kw lık elektirik lazım bunu hesaplayıp ona göre düzenek kurman lazım.
_____________________________

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Elektronik » suyun akış kuvvetini elektriğe çevirme
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR2
0.250