Şimdi Ara

Acil yardım lütfen.Arkadaşlar galiba arabanın motorunu yaktım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
3
Favori
8.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hak etmissin. Araban seni uyarmis, acip googleye bu hata neyin nesi diye 1 ay kaale bile almayip simdi burda agliyorsun.

Haftalik rutin olarak yagina suyuna baksaniz 2 dakika kaybederdiniz. Kaldiki kullandığınız araci incelemeyip muhendisligine laf ediyorsunuz.

Kusura bakmayin ama esek muamelesi yapmayın artik arabalara. Hoş esege bile suyunu yemini veriyorsun.
  • Hak etmissin. Araban seni uyarmis, acip googleye bu hata neyin nesi diye 1 ay kaale bile almayip simdi burda agliyorsun.

Haftalik rutin olarak yagina suyuna baksaniz 2 dakika kaybederdiniz. Kaldiki kullandığınız araci incelemeyip muhendisligine laf ediyorsunuz.

Kusura bakmayin ama esek muamelesi yapmayın artik arabalara. Hoş esege bile suyunu yemini veriyorsun.
    O Duydugun yanik koku var ya, o kokuyu hic bir zaman unutma segmanlarin yapistigini sana haber veren koku.

Yokusta durdu cunku motor yataginda de bir damla yag kalmamisti. 10 kere motora mars esnasinda son damla yaglar geri suzuldu ve yeniden calisti. En son eve geldiginde duydugun koku motorunu artik ganj nehrine birakabilirsin demek.

Servise goturursen sana yeni motor onerecektir. En dogrusu da budur.
    Arkadaş çok mu zor, aracın arıza kodu veriyor, gidişinde bariz anormallik oluyor, ama sen hala inatla gitmeye çalışıyorsun. Kenara çekip telefondan yahu nedir bu code 79, araç niye böyle diye bakmak hiç mi aklına gelmedi? Resmen bile bile lades olmuşsun.

Ondan sonra niye ikinci el araba almıyorsun...

"sahibinden çok temiz, sorunsuz bakımlı cruze"

Çektiğin videoda motor yağı ikaz lambası yanıyor sen halen çalıştırmaya devam ediyorsun.
    Arabayı yağ ekleyip çalıştırarak tamire götürme, çekiciye yükle ve öyle götür, İstanbul dışında bir yerde yaşıyorsan 100 TL'ya mal olur sana çekici. Motora ciddi olarak zarar verdiğin kesin daha da kötü hale getirme.
    Çektiğin video da yanıyor.

ek.
    Ayrıca öyle olmasa dahi; araç cod79 uyarısı yapmış ve haber vermiş. İlk verdiğinde bakman ve araştırman lazımdı.
    Cruze konusu ilk mesajında da uyarı kodları hakkında bilgi mevcut.https://forum.donanimhaber.com/chevrolet-cruze--30883332

Cruze arıza kodları, diye google'a yazınca da bilgi hemen çıkıyor.

Saçmalama arkadaşım arabanın her şeyi tam. Yağ ikaz lambası da var tofaşta bile var amerikanın en çok satan arabalarından birinde mi olmayacak?
    Tutunamama olayı da yok opel astra corsanın satışını engelledi diye çekilmiş bir model. Bu işin yağ soğutucusuyla falan alakası yok adam gitmiş 1 aydır yağsız binmiş yağ uyarısı veren arabaya. Şu arabayı kötülemekten bi bıkmadınız. Yanınızdan geçince veya bir tanıdığınızda falan görüp binince içiniz gidiyor piyasa piyasa diye alamıyorsunuz burada kötüleyip kendinizi avutuyorsunuz.
  • Sonra neden ikinci el araç almıyorsun diyorlar, buyur buradan yak.
  • Ustaya yağsız sürdüm demeyin. Uyanık, hemen 5bin lira masraf çıkarır. Yağ kaçağını çözüp yeni yağ doldurun tamamdır.
  • O Duydugun yanik koku var ya, o kokuyu hic bir zaman unutma segmanlarin yapistigini sana haber veren koku.

Yokusta durdu cunku motor yataginda de bir damla yag kalmamisti. 10 kere motora mars esnasinda son damla yaglar geri suzuldu ve yeniden calisti. En son eve geldiginde duydugun koku motorunu artik ganj nehrine birakabilirsin demek.

Servise goturursen sana yeni motor onerecektir. En dogrusu da budur.
  • Araç, yağ ekleyin uyarısı vermiş. İlk uyarı çıktığında merak edip google a bakmayıp sorun çıkınca bakılmış, şimdi de aracın uyarı şekline bahane bulunuyor?

Öyle yada böyle sürücü bir şekilde uyarılmış, bundan sonraki görev kullanıcıya düşer.

Bence bu aşamada arabaya suç atmak; yapılan ihmalkarlığın avuntusu gibi bir şey...

Eğer kullanım kılavuzu yanlışı vermiyor ise, yağ göstergesi de mevcut duruyor. Aktif işaret mi bilemiyorum?

ek..

İlk mesajdaki aracın videosunda da görüldüğü gibi yağ lambası/uyarısı mevcut ve yanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 4 Şubat 2018; 14:13:38 >

• Arkadaş çok mu zor, aracın arıza kodu veriyor, gidişinde bariz anormallik oluyor, ama sen hala inatla gitmeye çalışıyorsun. Kenara çekip telefondan yahu nedir bu code 79, araç niye böyle diye bakmak hiç mi aklına gelmedi? Resmen bile bile lades olmuşsun.

Ondan sonra niye ikinci el araba almıyorsun...

"sahibinden çok temiz, sorunsuz bakımlı cruze"

• O arıza kodları laf olsun diye çıkmıyor. Bi arıza kodu çıktı mı hemen İnternete yazarım anında çözüm bulurum. Umursamamak çok kötü sonuçlar doğuruyor görüldüğü gibi.

Yinede yağ seviyesini bir kontrol et bakalım ne durumda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilhdmr -- 3 Şubat 2018; 23:19:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vril

quote:

Orijinalden alıntı: -Blacksea

Sonra neden ikinci el araç almıyorsun diyorlar, buyur buradan yak.

hocam şimdiye kadar hiçbir aracımda bırakın yağ yakmayı silecek suyum olmadan bile gezmedim. Yukardada bahsettim araç yağ ikaz lambası yakmıyor dandik bir code79 yazıp duruyordu bundna dolayı yağ sorunu olduğunu bilemeddim yoksa aracı çalıştırırken bile 30 sn bekleyip öyle çalıştıran biriyim

Valla kusura bakmayın ama araç code 79 bile vermese ben buradan sizin aracın yağına suyuna bakmadığınız izlenimine varırım.Ayda bir kere yağına baksan araban şimdi bu halde olmayacaktı.Birde bunun yağı ne diyorsun demekki daha önce arabana ne yağı koyuldu haberin yok.Dolayısıyla yukarıdaki arkadaş haklı sen ve senin gibiler olduğu sürece hadi gelde güvenle 2.el araç al bakalım

• geçmiş olsun hocam. aracı satılığa çıkartırsan haber ver de almayalım.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ilhdmr

O arıza kodları laf olsun diye çıkmıyor. Bi arıza kodu çıktı mı hemen İnternete yazarım anında çözüm bulurum. Umursamamak çok kötü sonuçlar doğuruyor görüldüğü gibi.

Yinede yağ seviyesini bir kontrol et bakalım ne durumda

hocam öylede broadwaylerde bile sürücü anlasın diye yağ eksikliği böyle yağ bidonu gibi bi şekille izah edilir kişiye yada bu daha yeni araçlarda oil level vs. yazar bu araçta sadece code79 aşırı aptalca bi sistem

Her aracın sistemi farklıdır. Özellikle gm üretimi araçlarda arızaların kod ile gösterimi vardır. Her arabanın sistemi senin aklındaki gibi olmayabilir. Opel lerde insanı bezdiren ne kodlar var bi bilsen. O kadar para verdiğin aracın ekranında gördüğün arıza koduna bakmak İnternette 1 dakikanı bile almaz. Memlekette para kolay kazanılmıyor. Bu nedenle ben en ufak sesi arızayı hemen aynı gün götürür yaptırırım hiç ihmal ettirmem. Böylece 20 liraya çözeceğim şey 2.000 liraya patlamaz. Şimdiden geçmiş olsun umarım fazla masraf açmaz başınıza

• quote:

Orijinalden alıntı: CeyKalDa

quote:

Orijinalden alıntı: t u r g a y

motor blogu kolay kolay çatlamaz sizin araçta bence üst kapak contası yanmış conta yandığında kimi zaman suyu pistona kimi zaman motor yağına verir senin aracta motor iç basıncı suyun basıncını yendiği için suya yağı vermiş dolayısıyla yağ eksilmiş tamirciye götürüp detaylı incelemek lazım

hitler motorlu passatın hararet ikazı yandığı halde kaputu açıp bakmadan 1200 km yol yapmıştım
    sonra ustaya ışığı söndürmesi için bıraktım
    bana arabada hiç su kalmadığını blok çatladığını ve sadece 40 lira kaynak masrafı olduğunu söyledi

Kimler kimler araba kullanıyor.

• Geçmiş olsun ancak araç zaten üzerine düşeni yapmış, uyarı vermiş internet her zaman elimizin altında telefondan "chevy code 79" yazmak bu kadar mı zor geldi ? Broadway kullandım demişsiniz şuan bende kullanıyorum yağ basınç göstergesi olduğu halde haftada 1 kez yağ ve su kontrolü mutlaka yaparım. Neyse olan olmuş artık dilerim az masrafla kurtarırsınız. Cruze arıza kodlarını ekliyorum belki başka bir kullanıcıya yardımcı olur.

Cruze hata kodlarının anlamları.
    Code No. Araç mesajı
    2 Uzaktan kumanda tespit edilemedi, yeniden çalıştırmakiçin debriyaja basın
    5 Direksiyon kilidi devrede
    7 Direksiyon simidini çevirin, kontağı kapatın ve açın
    9 Direksiyon simidini çevirin, motoru tekrar çalıştırın
    25 Sol ön sinyal lambasında arıza
    26 Sol arka sinyal lambasında arıza
    27 Sağ ön sinyal lambasında arıza
    28 Sağ arka sinyal lambasında arıza
    35 Uzaktan kumanda pilini değiştirin
    54 Dizel yakıt filtresinde su var
    55 Dizel partikül filtresine bakım yaptırın
    67 Direksiyon kilidine bakım yaptırın
    68 Servo direksiyona bakım yaptırın
    75 Klima sistemine bakım yaptırın
    79 Motor yağı seviyesini tamamlayın
    82 Motor yağını en kısa zamanda değiştirin
    84 Motor gücü azaltıldı
    91 Uzaktan kumanda tespit edilemedi, elektronik anahtarın yerini değiştirin veya orta konsoldaki priz kullanın
    92 Uzaktan kumanda tespit edilemedi, yeniden çalıştırmak için fren pedalına basın
    94 Park vitesine geçin
    95 Hava yastığına bakım yaptırın

www.chevroletclubtr.com' den alıntıdır.

• Vril kullanıcısına yanıt
    İste bu sebeple chevrolet turkiyede tutanamadi aracta yag ikaz lambasida mi yok ? Sacma sapan yerden muhendislik kusurlarindan dolayi ariza veriyor kronik sorunlar. Reno misal arabalar taka tuka konforu zayif ama islevini a noktasindan b noktasina goturmeyi her sartta sorunsuz yerine getiriyor.

Cruze larda kronik sorun yag sogutucusu patliyor,motor yagi kacak olusuyor. Ustaya gittiginde yag sogutucusunu degistir veya onarimini yaptir. Stop ettikten sonra keske zorlamasaydin pistonlar genlesmis ve sismis buyuk ihtimal silindir gomlekleri cizdi,araban yag yakmaya baslar.

Tavsiyem yag kacagini onarimini yaptir ve genel yag bakimini yaptir. Belli bir km kullan,gozlemle sonra degerlendirme yap belki motor fazla hasar almamistir. Burada tek zararin genel yag bakimi olur ustaya mecburen yag kacak icin iscilik ucreti vereceksin.
  • Arabasına gerekli özeni göstermeyip; masraftan kaçana, eşek niyetine binene acımayacaksın. Sanayidekiler de böyle sağmal inek gibi sağılacak biri düşse de yolumuzu bulsak diye bekliyor, adamlara fırsat sunuyorsunuz, uyuyan şeytanı uyandırıyorsunuz...
  • Böyle insanlar araba sürüyor yahu. Cidden trafikte hiç güvenliğimiz yok. Yarın bu şahsın motoru 120 ile giderken kol çıkarıp sağdaki soldaki arabaya çarpıp birinin hayatını kaydırır.
    Ben araba lastik basınç uyarısı verdiğinde sağa çekip bişey var mı diye kontrol ediyorum yol boyunca içime kurt düşerek sürüyorum adamın arabası 2 adet arıza lambası yakıyor umru değil :d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Night Stalker Batman -- 5 Şubat 2018; 22:56:35 >
  • O aracın motorunu sorunsuz şekilde toplayacak ustayı bulur yaptırırsan adresini ver gidip elini öpelim. Atmosferik araç ama turbolu bir araçtan daha narin bir yapısı var, lada samaranın başına gelseydi inan hiç bir şey olmazdı. Yağ, kaçaktan kaynaklı bitmediyse zaten o motor inecekti aşağı süre kazanmışsınız.
  • Çektiğin videoda motor yağı ikaz lambası yanıyor sen halen çalıştırmaya devam ediyorsun.
    Arabayı yağ ekleyip çalıştırarak tamire götürme, çekiciye yükle ve öyle götür, İstanbul dışında bir yerde yaşıyorsan 100 TL'ya mal olur sana çekici. Motora ciddi olarak zarar verdiğin kesin daha da kötü hale getirme.
  • Sizden ricam "Sahibinden bakımlı, düşük km Cruze" diye bir günahsıza satmayın o arabayı tam olarak motora revizyon yaptırmadan. Yüksek ihtimalle komple motor yaptırmanız gerekiyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Code 79 yazmasına gerek yok ki, o yağ ikaz lambası yanarken motorun çalıştığı her saniye daha da fazla zarar veriyorsunuz. Yağ ikaz lambası yağ basıncının belirli bir değerin altına düştüğünü söyler size. Bu lamba yandığı anda sağa çekip motoru stop etmeniz ve yağ koyana kadar da anahtarı kontağa takmamanız lazımdı.

hocam yağ ikaz lambası yanmıyor işte araçta öyle birşey yok sadece code79 diyor araç@Panthér

Çektiğin video da yanıyor.

ek.
    Ayrıca öyle olmasa dahi; araç cod79 uyarısı yapmış ve haber vermiş. İlk verdiğinde bakman ve araştırman lazımdı.
    Cruze konusu ilk mesajında da uyarı kodları hakkında bilgi mevcut.https://forum.donanimhaber.com/chevrolet-cruze--30883332

Cruze arıza kodları, diye google'a yazınca da bilgi hemen çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 4 Şubat 2018; 14:19:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

İste bu sebeple chevrolet turkiyede tutanamadi aracta yag ikaz lambasida mi yok ? Sacma sapan yerden muhendislik kusurlarindan dolayi ariza veriyor kronik sorunlar. Reno misal arabalar taka tuka konforu zayif ama islevini a noktasindan b noktasina goturmeyi her sartta sorunsuz yerine getiriyor.

Cruze larda kronik sorun yag sogutucusu patliyor,motor yagi kacak olusuyor. Ustaya gittiginde yag sogutucusunu degistir veya onarimini yaptir. Stop ettikten sonra keske zorlamasaydin pistonlar genlesmis ve sismis buyuk ihtimal silindir gomlekleri cizdi,araban yag yakmaya baslar.

Tavsiyem yag kacagini onarimini yaptir ve genel yag bakimini yaptir. Belli bir km kullan,gozlemle sonra degerlendirme yap belki motor fazla hasar almamistir. Burada tek zararin genel yag bakimi olur ustaya mecburen yag kacak icin iscilik ucreti vereceksin.

Saçmalama arkadaşım arabanın her şeyi tam. Yağ ikaz lambası da var tofaşta bile var amerikanın en çok satan arabalarından birinde mi olmayacak?
    Tutunamama olayı da yok opel astra corsanın satışını engelledi diye çekilmiş bir model. Bu işin yağ soğutucusuyla falan alakası yok adam gitmiş 1 aydır yağsız binmiş yağ uyarısı veren arabaya. Şu arabayı kötülemekten bi bıkmadınız. Yanınızdan geçince veya bir tanıdığınızda falan görüp binince içiniz gidiyor piyasa piyasa diye alamıyorsunuz burada kötüleyip kendinizi avutuyorsunuz.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.