Şimdi Ara

Acil yardım lütfen.Arkadaşlar galiba arabanın motorunu yaktım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
3
Favori
8.203
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • chevrolet cruze 1.6 atmosferik motor lpg'li bir aracım var

araçta code 79 ve code 95 diye bir uyarı çıkıyordu yaklaşık 1 aydır code79'unda yağ olduğunu bilmiyordum saçma bi sistem yapmışlar direk oil level vs.. yazmak yerine code 79'lu yazı çıkıyordu neyse araç bugün akşam stop etti bende aracı çalıştırmaya çalıştım bir kaç kez olmadı sonra araç çalıştı eve kadar yani yaklaşık 4km sürdüm aracı ama araç çok zor gidiyordu 1.viteste bile gitmiyordu sonra yokuşta kaldı araç yine bi 10 kez falan çalıştırmayı denedim araç çalışmadı sonra zar zor çalıştı eve getirdim aracı park ettim araçtan inerken bi yanık kokusu geldi sonra kafama dank etti hemen google'a code79 yazdım ve yağ olayını öğrenmiş oldum.

sizce aracın motor kesin yanmışmıdır ? pazartesi zaten ustaya götürücem ama içime kurt düştü

Edit: aracın videosu yüklendi.https://www.youtube.com/watch?v=Vzuz5jSMXOs&feature=youtu.be

Edit2: 2.video geldi aracın motor su bloğunun olduğu
    https://www.youtube.com/watch?v=Z-fi3lWDQYI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vril -- 4 Şubat 2018; 14:22:38 >

• Hak etmissin. Araban seni uyarmis, acip googleye bu hata neyin nesi diye 1 ay kaale bile almayip simdi burda agliyorsun.

Haftalik rutin olarak yagina suyuna baksaniz 2 dakika kaybederdiniz. Kaldiki kullandığınız araci incelemeyip muhendisligine laf ediyorsunuz.

Kusura bakmayin ama esek muamelesi yapmayın artik arabalara. Hoş esege bile suyunu yemini veriyorsun.
    O Duydugun yanik koku var ya, o kokuyu hic bir zaman unutma segmanlarin yapistigini sana haber veren koku.

Yokusta durdu cunku motor yataginda de bir damla yag kalmamisti. 10 kere motora mars esnasinda son damla yaglar geri suzuldu ve yeniden calisti. En son eve geldiginde duydugun koku motorunu artik ganj nehrine birakabilirsin demek.

Servise goturursen sana yeni motor onerecektir. En dogrusu da budur.
    Arkadaş çok mu zor, aracın arıza kodu veriyor, gidişinde bariz anormallik oluyor, ama sen hala inatla gitmeye çalışıyorsun. Kenara çekip telefondan yahu nedir bu code 79, araç niye böyle diye bakmak hiç mi aklına gelmedi? Resmen bile bile lades olmuşsun.

Ondan sonra niye ikinci el araba almıyorsun...

"sahibinden çok temiz, sorunsuz bakımlı cruze"

Çektiğin videoda motor yağı ikaz lambası yanıyor sen halen çalıştırmaya devam ediyorsun.
    Arabayı yağ ekleyip çalıştırarak tamire götürme, çekiciye yükle ve öyle götür, İstanbul dışında bir yerde yaşıyorsan 100 TL'ya mal olur sana çekici. Motora ciddi olarak zarar verdiğin kesin daha da kötü hale getirme.
    Çektiğin video da yanıyor.

ek.
    Ayrıca öyle olmasa dahi; araç cod79 uyarısı yapmış ve haber vermiş. İlk verdiğinde bakman ve araştırman lazımdı.
    Cruze konusu ilk mesajında da uyarı kodları hakkında bilgi mevcut.https://forum.donanimhaber.com/chevrolet-cruze--30883332

Cruze arıza kodları, diye google'a yazınca da bilgi hemen çıkıyor.

Saçmalama arkadaşım arabanın her şeyi tam. Yağ ikaz lambası da var tofaşta bile var amerikanın en çok satan arabalarından birinde mi olmayacak?
    Tutunamama olayı da yok opel astra corsanın satışını engelledi diye çekilmiş bir model. Bu işin yağ soğutucusuyla falan alakası yok adam gitmiş 1 aydır yağsız binmiş yağ uyarısı veren arabaya. Şu arabayı kötülemekten bi bıkmadınız. Yanınızdan geçince veya bir tanıdığınızda falan görüp binince içiniz gidiyor piyasa piyasa diye alamıyorsunuz burada kötüleyip kendinizi avutuyorsunuz.
  • Geçmiş olsun ancak araç zaten üzerine düşeni yapmış, uyarı vermiş internet her zaman elimizin altında telefondan "chevy code 79" yazmak bu kadar mı zor geldi ? Broadway kullandım demişsiniz şuan bende kullanıyorum yağ basınç göstergesi olduğu halde haftada 1 kez yağ ve su kontrolü mutlaka yaparım. Neyse olan olmuş artık dilerim az masrafla kurtarırsınız. Cruze arıza kodlarını ekliyorum belki başka bir kullanıcıya yardımcı olur.

Cruze hata kodlarının anlamları.
    Code No. Araç mesajı
    2 Uzaktan kumanda tespit edilemedi, yeniden çalıştırmakiçin debriyaja basın
    5 Direksiyon kilidi devrede
    7 Direksiyon simidini çevirin, kontağı kapatın ve açın
    9 Direksiyon simidini çevirin, motoru tekrar çalıştırın
    25 Sol ön sinyal lambasında arıza
    26 Sol arka sinyal lambasında arıza
    27 Sağ ön sinyal lambasında arıza
    28 Sağ arka sinyal lambasında arıza
    35 Uzaktan kumanda pilini değiştirin
    54 Dizel yakıt filtresinde su var
    55 Dizel partikül filtresine bakım yaptırın
    67 Direksiyon kilidine bakım yaptırın
    68 Servo direksiyona bakım yaptırın
    75 Klima sistemine bakım yaptırın
    79 Motor yağı seviyesini tamamlayın
    82 Motor yağını en kısa zamanda değiştirin
    84 Motor gücü azaltıldı
    91 Uzaktan kumanda tespit edilemedi, elektronik anahtarın yerini değiştirin veya orta konsoldaki priz kullanın
    92 Uzaktan kumanda tespit edilemedi, yeniden çalıştırmak için fren pedalına basın
    94 Park vitesine geçin
    95 Hava yastığına bakım yaptırın

www.chevroletclubtr.com' den alıntıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vril

quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Code 79 yazmasına gerek yok ki, o yağ ikaz lambası yanarken motorun çalıştığı her saniye daha da fazla zarar veriyorsunuz. Yağ ikaz lambası yağ basıncının belirli bir değerin altına düştüğünü söyler size. Bu lamba yandığı anda sağa çekip motoru stop etmeniz ve yağ koyana kadar da anahtarı kontağa takmamanız lazımdı.

hocam yağ ikaz lambası yanmıyor işte araçta öyle birşey yok sadece code79 diyor araç@Panthér

Çektiğin video da yanıyor.

ek.
    Ayrıca öyle olmasa dahi; araç cod79 uyarısı yapmış ve haber vermiş. İlk verdiğinde bakman ve araştırman lazımdı.
    Cruze konusu ilk mesajında da uyarı kodları hakkında bilgi mevcut.https://forum.donanimhaber.com/chevrolet-cruze--30883332

Cruze arıza kodları, diye google'a yazınca da bilgi hemen çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 4 Şubat 2018; 14:19:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lord Sparhawk

Arkadaş çok mu zor, aracın arıza kodu veriyor, gidişinde bariz anormallik oluyor, ama sen hala inatla gitmeye çalışıyorsun. Kenara çekip telefondan yahu nedir bu code 79, araç niye böyle diye bakmak hiç mi aklına gelmedi? Resmen bile bile lades olmuşsun.

hocam haklısınızda işte şimdiye kadar her bindiğim araçta böyle yağ ikaz lambası yanardı birde aracı alalı daha 2 ay olmadı yağının bitceğini düşünmedim
    https://youtu.be/Z-fi3lWDQYI

şu videoyu izleyebilirmisiniz acaba aracın motor suyuda bu hale gelmiş bundan dolayıda olabilirmi ?@Panthér @Melodychups @nacker @Lord Sparhawk

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Lord Sparhawk

hocam haklısınızda işte şimdiye kadar her bindiğim araçta böyle yağ ikaz lambası yanardı birde aracı alalı daha 2 ay olmadı yağının bitceğini düşünmedimhttps://youtu.be/Z-fi3lWDQYI

şu videoyu izleyebilirmisiniz acaba aracın motor suyuda bu hale gelmiş bundan dolayıda olabilirmi ?@Panthér @Melodychups @nacker @Lord Sparhawk

Arabanı acilen buraya götür nokta atışı tüm problemlerin çözülür burada bilenle bilmeyenle uzaktan yorumlarıyla kafanı karıştırma. Cruzeları daha iyi bilen bir yer yok ankarada. http://parkgarajsasmaz.com/

Park Garaj Oto Servis
    Park Garaj Oto Servis

2549.Sokak No: 2A

Şaşmaz Sanayi Sitesi

Etimesgut/Ankara

Tel: 0 (535) 593-94-68 (tıkla ara)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cooLpapa -- 4 Şubat 2018; 14:30:7 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cooLpapa

quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

İste bu sebeple chevrolet turkiyede tutanamadi aracta yag ikaz lambasida mi yok ? Sacma sapan yerden muhendislik kusurlarindan dolayi ariza veriyor kronik sorunlar. Reno misal arabalar taka tuka konforu zayif ama islevini a noktasindan b noktasina goturmeyi her sartta sorunsuz yerine getiriyor.

Cruze larda kronik sorun yag sogutucusu patliyor,motor yagi kacak olusuyor. Ustaya gittiginde yag sogutucusunu degistir veya onarimini yaptir. Stop ettikten sonra keske zorlamasaydin pistonlar genlesmis ve sismis buyuk ihtimal silindir gomlekleri cizdi,araban yag yakmaya baslar.

Tavsiyem yag kacagini onarimini yaptir ve genel yag bakimini yaptir. Belli bir km kullan,gozlemle sonra degerlendirme yap belki motor fazla hasar almamistir. Burada tek zararin genel yag bakimi olur ustaya mecburen yag kacak icin iscilik ucreti vereceksin.

Saçmalama arkadaşım arabanın her şeyi tam. Yağ ikaz lambası da var tofaşta bile var amerikanın en çok satan arabalarından birinde mi olmayacak?
    Tutunamama olayı da yok opel astra corsanın satışını engelledi diye çekilmiş bir model. Bu işin yağ soğutucusuyla falan alakası yok adam gitmiş 1 aydır yağsız binmiş yağ uyarısı veren arabaya. Şu arabayı kötülemekten bi bıkmadınız. Yanınızdan geçince veya bir tanıdığınızda falan görüp binince içiniz gidiyor piyasa piyasa diye alamıyorsunuz burada kötüleyip kendinizi avutuyorsunuz.

parkgaraj dediğiniz yeri pazartesi günü sordurayım hocam teşekkürler :)

araçta ikaz lambası yoktu yağla ilgili sadece code79 yazıyor araç 2-3 aydır bende hocam videoda arkadaşlar demiş yanıyor diye video'da sadece aracı çalıştırırken yanıyo oda her araçta olan normal başlangıç ışıkları

Araç "çalıştırırken" yanmıyor, "çalışırken yanıyor"(video başlangıcı araç çalışmış durumda).
    Dikkat edersen araba yarım kontak yada tam çalışma esnasında değil, araba resmen çalışıyor...

Araba kontak basıp çalıştıktan sonra;

Önce cod79 uyarısı çıkıyor
    sonra yağ lambası yanıyor.

Kontak bastıktan sonra yağ lambası sönmüyor ve yanıyorsa; sorun işareti...

Araç çalışırken tüm uyarılar söner, sönmeyen yağ lambası(yada başka lamba) ise sorun vardır, onu belirtmek için yanıyor işte!
    Kod ile uyarı veriyor ve ardından yağ lambası yanıyor. Bunda anlamayacak ve üsteleyecek ne var?

Uyarıyı dikkate almamışsın ve aracı kullanmaya devam etmişsin, şimdi de arabaya suç atıp "acil yardım!" diyorsun? Nasıl bir yardım lazım??

Video:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 4 Şubat 2018; 21:44:11 >

• google'da 1 dakikalığına kodun arızasını aramamanız çok hazin bir durum..

link

tek yazdığım chevrolet code 79 hepsi bu hacım.

• servis ne dedi... o şekilde kaç araç görmüşler bilsen... suçlusu kadın olurdu... sen istisna olacaksın... http://www.arizakodu.com/ aha code çıkarsa arayacağın yer... code 79 yağ azalınca çıkıyor 1 ay eksik yağ ile kullanmışsın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi imhotep_of_grudge -- 7 Şubat 2018; 1:5:26 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.