DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ
1.442
Cevap
88
Favori
877.100
Tıklama
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   07 Kasım 2004 17:47:36
   Sevgili Arkadaşlar,

   Aşağıdaki satırlarda genel olarak fotoğraf çekim teknikleri, diyafram ayarları, enstantane ayarları, ISO ayarları ve hatta kar fotoğrafları çekim ip uçları gibi önemli noktalara değinerek, sizleri bu konularda biraz daha aydınlatmaya çalışacağım. Fotoğraf çekmeye yeni başlayan ya da bu konuda kendisini biraz daha geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için çok faydalı olacağına inanıyorum.


   GENEL FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

   -Fotoğraf çekerken öncelikle fotoğraf makinesini iki elimiz ile tutmalıyız. Ayrıca kollarımızın dirseklerimizden vücudumuza yapışık olmasını sağlamalıyız. Deklanşöre basmadan önce derin bir nefes almalıyız. Bunlar fotoğraf makinemizi titretmeden ya da titretmeyi minimum’a indirerek fotoğraf çekmemizi sağlayan temel önlemlerdir. Mümkünse bir duvar ve benzeri bir yere yaslanmak suretiyle, duvardan destek alarak da çekimlerimizi gerçekleştirebiliriz.

   -Özellikle portre fotoğrafları çekerken, arka planın sade olmasına özen göstermeliyiz. Böylece hem konuyu ön plana çıkartmış, hem de fotoğraf makinemizin doğru yere odaklanmasında büyük kolaylık sağlamış oluruz. Arka planda kadraj içerisine giren, ilgi odağının dağılmasını sağlayan objeler varsa ve başka bir şekilde kadrajlamamız mümkün değilse, bu sefer de net alan derinliğini kısarak (diyaframı açarak f:2,8 ya da f:4 gibi) çok daha etkileyici fotoğraflar çekebiliriz.

   -Bazı fotoğrafların göze çarpan ve onları çarpıcı kılan yanları vardır. Bu sebeplerden biri de fotoğraftaki güçlü kompozisyondur. Fotoğraftaki kompozisyonun basit tanımını; “Kadraj içerisindeki objeleri, göze hoş şekilde seçmek ve düzenlemek” şeklinde yapabiliriz. Öyleki bazı anlarda fotoğraf makinemizin küçük hareketleriyle çok değişik kompozisyonlar yakalayabiliriz.

   Genel olarak çoğumuzun, fotoğraf çekerken yaptığı bir hataya değinmek istiyorum, o da konuyu kadrajın tam ortasına yerleştirmektir. Bu şekilde çekilen fotoğraflar daha az hareketli ve çok daha az dikkat çekici olurlar. Bunun önüne geçmek için, çekeceğimiz kareyi aklımızdan yatay ve dikey olarak üç eşit parçaya bölelim. Bu çizgilerin kesiştiği noktalar iyi bir kompozisyonda ilgi merkezinin yerleşeceği en doğru dört noktayı gösterir. Bu noktalra fotoğrafçılıkta “dört altın nokta” denir. Manzara fotoğrafları çekerken de ufuk çizgisinin bu çizgilere paralel ve kadrajın üçte birini dolduracak şekilde yerleştirmeliyiz. Ufuk çizgisinde oluşacak eğrilik kesinlike istenmeyen bir durumdur.

   Dört Altın Nokta


   Bir örnek, köpeğim Aspirin
   Benden bir kaç fotoğraf daha


   ISO-ASA AYARI

   Şimdi de ISO - ASA ayarları hakkında biraz bilgi vermeye çalışayım; ISO: fotoğraf filmlerinde, ışığa duyarlılık derecesini belirleyen standart ölçüm sistemidir.

   Kullanımından örnekler verecek olursak:

   -Uzun pozlama yapmayacağımız ve alan derinliğini kaybetmek istemediğin zaman ISO ayarlarını yükseltebiliriz.

   -Akşam üzeri az ışık altında dışarıda çekim yapmak istiyoruz, 1/125 enstantanenin altına da inmek istemiyoruz, çünkü titreşime karşı hassasiyet artabilir. Bu sebeple enstantaneyi 1/125 ayarlayıp diyaframı sonuna kada açıyoruz (f:2,8 –f:3,7 gibi) ve ISO'yu 50 olarak ayarlıyoruz. Fakat sonuç bize karanlık geliyor, o zaman aynı enstantane ve diyafram ayarıyla ISO'yu 200'e getirip çok daha iyi sonuç alabiliyoruz. (Verdiğim değerler ortam şartlarına göre değişiklik gösterebilir)

   -Yine dışarıdayız ve öğle vakti 50 ISO ile bir kuş fotoğrafı çekeceğiz, diyafram f:4 ya da f:5 enstantane ise 1/1000. Çekimiş olduğumuz fotoğrafa baktığımızda kuşun net, hareketli kanatlarının ise flu/blur olduğunu görüp enstantaneyi 1/2000'e çıkartmak istiyoruz ama ışık yeterli değil, işte o zaman ISO'yu 400 olarak ayarlayıp enstantaneyi 1/2000'e çıkartabiliriz ve istediğimiz sonuca ulaşmış oluruz.

   ISO ayarlarını yükseltmenin avantajları olduğu gibi dez avantajları da vardır. ISO yükseldikçe grain ya da noise (fotoğrafta kirlilik/kumlanma) da artar, bunun sebebi CCD’ye fazla voltaj giderek CCD’nin ısınmasıdır. Gece yapılan çekimlerde düşük iso ve kısık diyafram kullanılır, bunlar detayları ortaya çıkartmak için gereklidir. Fakat bu esnada hızlı enstantane ayarından ziyade düşük enstantane ayarı ve kesinlikle tripod+self timer kullanmak gerekir.


   KAR FOTOĞRAFLARI

   Kar fotoğrafları çekerken en çok pozlama konusuna dikkat edilmesi gerekir. Makinelerin ışık ölçerleri %100 beyaz üzerinden değil de %18 gri üzerinden ışık ölçerler. Bu sebeple makinein otomatik poz değerleriyle bir kare çekildiğinde, kar genellikle gri ya da açık mavi (griye yakın) çıkabilir. Karın beyaz çıkmasını sağlmak için en az bir ya da iki stop fazla pozlamak gerekir.

   1 ila 1.5 stop fazla pozlarsak, kar üzerindeki detaylar da alınır. Ancak gölgeler ve koyu nesneler üzerindeki detaylar kaybedilir.

   2 stopluk ilave pozlama tam anlamıyla beyaz , ancak detaysız bir kar görüntüsü verir. Bu defa da koyu alanlardan daha fazla detay alınır.

   Kar için yapılacak manuel beyaz ayarı ise; normalde Kodak'ın %18'lik gri renk kartı üzerinen yapılır. Fakat yanımızda bu kart yoksa (daha önce başka bir topic’de de yazdığım gibi) elimizin üst kısımından alacağımız değer bizi doğru sonuçlara götürür. Elimizden değer alırken, elimizin kadrajı tam anlamıyla doldurmasına ve elimzin üzerine kendi gölgemizin düşmemesine de dikkat etmeliyiz.

   Kar üzerindeki bir yaprağı ya da çiçeği çekerken de spot ölçüm yapmakta fayda vardır. Lapa lapa yağan kar için de flash kullanmak yağan kar tanelerini arka plandan ayırıp keskin çizgiler ile net bir şekilde yakalamamızı sağlar. Tipi şekline yağan kar için düşük enstantane ve flash ile çok farklı etkiler yaratabiliriz

   EV YAPIMI LIGHT BOX

   Genellikle still-life tarzı ya da close-up fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsanız. Light box kullanmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Fakat Light box’lar pahalı olduğu için, evinizde sizin de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir light box yapabilirsiniz. Light box ile ışığın daha yumuşak ve dengeli bir biçimde objeye/objelere çarpmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca obje/objeler için çok farklı fonlar da yaratabilirsiniz. Sanırım aşağıdaki fotoğraf, ev yapımı light box için çok daha açıklayıcı bir örnek olacak.


   Ev Yapımı Light Box
   DİYAFRAM VE ENSTANTANE-

   Diyafram ayarı objektif içerisindeki diyaframın veya iris'in hangi dereceye kadar açık kalacağının belirlenmesidir. Objektifler en fazla düzeyde ışık toplayabailmek için dizayn edilmişlerdir. Diyafram gözümüzdeki iris gibidir; güçlü ya da parlak ışık altında kısılır, az ışık altında ise genişler. Objektif içinden gelen ışığın bir kısmının engellemek için diyafram kapatılabilir veya durdurulabilir. Diyafram ayarı ile aynı zamanda bir portre veya macro fotoğraflardaki alan derinliğini de değiştirebiliriz.

   Macro'larda Alan Derinliği ve Diyafram Ayarı
   MODE: M-Manuel Mode

   Alan derinliği macro'larda çok büyük önem taşımaktadır. Bir objeyi macro olarak fotoğrafını çekeceğimiz zaman zoom ayarlarını yaptıktan sonra sadece objemizin mi net olacağına yoksa obje ve arka planın mı net olacağına yani alan derinliğine karar vermeliyiz. Bunu diyafram ayarı ile oynayarak yapabiliriz. Büyük diyafram açıklığı(Ör: f:2.8-f:3.0) alan derinliğini azaltır ve objenin net arka planın blur-bulanık çıkmasını, küçük diyafram açıklığı (Ör: f:8.0-f:7.6) alan derinliğini arttırır objenin ve arka planın net çıkmasını sağlar.

   Burada çok dikkat edilmesi gereken bir yer daha vardır ki o da enstantane hızıdır. Diyafram ayarı ile oynadığımız zaman lens-sensor'e düşecek ışık miktarı da değişeceğinden ona göre enstantaneyi hızlandırmak ya da yavaşlatmak gerekebilir. (Bunu çekmiş olduğum örnek fotoğraflarda çok daha açık olarak görebilirsiniz.) Fakat makinenizde "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim. O zaman siz diyafram ayarını değiştirdiğinizde makine otamatik olarak enstantaneyi değiştirecektir.

   Örnek: 1
   Burada küçük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini arttırdım. Böylece hem obje hem de arka plan net olarak kadrajlandı.

   f:7/6
   s:1sec

   Örnek 2:
   Burada ise büyük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini azalttım. Böylece sadece obje net, arka plan blur-bulanık olarak kadrajlandı.

   f:3
   s:1/4sec

   ENSTANTANE (Perde Hızı - Ötrücü - Obturator)


   Diyafram göz bebeği ise, enstantane göz kapağının açılıp kapanmasıdır. Fotoğraf makinemizin içinde bulunan sensörün veya filmin üzerine düşen ışığın süresini ayarlayan sistem, fotoğrafın ne kadar zaman diliminde çekileceğini de belirler. Enstantane yaprak adı verilen metalden yapılmış perdedir. Deklanşöre basıldığında seçilen zamana göre perde-enstantane açılır film ya da sensör üzerine ışık üzerine düşer ve perde kapanır. Işık koşullarına ve hareket özelliklerine göre bir fotoğraf ya çok kısa ve ya uzun zaman süresinde çekilebilir. Işığın film üzerine düştüğü süreye "Pozlandırma" adı verilir. Güçlü ışıklarda az, zayıf ışıklarda uzun pozlandırma yapılır. Yine hareketi dondurmak için az, flulaştırmak için uzun pozlandırma söz konusudur. Düşük pozlandırma sürelerinde (özellikle gece manzara fotoğrafı çekimlerinde) perde daha uzun süre açık kalacağı için, fotoğraf makinemiz titreşime karşı aşırı hassasiyet gösterir. Bu gibi durumlarda kesinlikle tripod kullanılmalıdır.

   MODE: S (Shutter – Deklanşör Hızı)

   Fotoğraf makinesinde bu ayar seçildiğinde, çekim yapmadan önce enstantane ayarını kendimiz yapabiliriz. . Fotoğraf makinesi limitleri dahilinde uygun diyafram ayarını kendisi ayarlayacaktır. Deklanşör – enstantane hızı düşürüldükçe hareketli nesneleri dondurabiliriz. Deklanşör hızını düşürdükçe yani daha hızlı bir çekim modu seçtikçe ışık yeterli olmadığı taktirde, kadraj kararacaktır.
   Burada enstantane hızı 1 saniye olarak ayarlandı. Fotoğrafa bir hareket hakim durumda

   Burada ise enstantane hızı 1/250 sn olarak ayarlandı. Su damlacıklarında bir uzama gözlenmekte.

   Burada ise, enstantane hızı 1/1000 sn olarak ayarlandı. Su damlacıkları rahatlıkla seçilebiliyor.

   Son olarak, burada ise enstantane hızı 1/2000 olarak ayarlandı. Su damlacıkları çok daha net.
   Bana ulaşan mail'ler ve PM'ler sonucunda böyle bir çalışma yapmaya karar verdim. Umarım vermiş olduğum bu bilgiler işinize yarar ve çok daha başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bol fotoğraflı günler dilerim, ışığınız bol olsun


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 29 Mayıs 2005, 16:58:09 >
   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yarbay
   5446 Mesaj
   07 Kasım 2004 19:53:30
   mertkan teşekkür ederiz faydalı olacaktır.
   devamını bekliyoruz.


   _____________________________

  • Yarbay
   3674 Mesaj
   07 Kasım 2004 20:37:13

   quote:

   Orjinalden alıntı: albati

   mertkan teşekkür ederiz faydalı olacaktır.
   devamını bekliyoruz.


   Rica ederim Okan hocam, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yüzbaşı
   377 Mesaj
   08 Kasım 2004 21:21:29
   benim makinemde de bu f değerleri 2 seçenek olarak F2.6 ve F4.9 olarak belirlenmiş, açıkçası şu ana kadar ne için kullandıklarından haberim yoktu. 2.6 yı seçtiğim vakit focusladığım yakındaki obje dışındakiler bulanık mı çıkacak anlamına geliyor?


   _____________________________

  • Yarbay
   3674 Mesaj
   08 Kasım 2004 23:48:34
   Sevgili @buzzer,

   Kullanmış olduğun fotoğraf makinesinde seçeceğin en büyük diyafram açıklığı (örnekte olduğu gibi) macro modunda alan derinliğini azaltacağından, odaklanan noktanın gerisine blur verecektir. Ama diyafram ayarını değiştirirken enstantaneye dikkat etmen lazım. Yanlış ayarlanmış enstantane ile çok karanlık kareler elde edebilirsin. Makinende "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Binbaşı
   1125 Mesaj
   16 Kasım 2004 21:50:05
   Beyler Kodak CX7330 da bunların yada buna benzer ayarların ne kadarı yapılır lütfen yardımcı olun!!!


   _____________________________

  • Yarbay
   3674 Mesaj
   17 Kasım 2004 01:06:29
   quote:

   Orjinalden alıntı: Crime

   Beyler Kodak CX7330 da bunların yada buna benzer ayarların ne kadarı yapılır lütfen yardımcı olun!!!

   Makine içerisinde manuel mode ya da diyafram öncelikli mode varsa (yanılmıyorsam Kodak 7330 içerisinde bu mode'lar yok) alan derinliğini kendin ayarlayabilirsin. Aksi durumda her şeyi makineye bırakmaktan başka çaren kalmıyor.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 17 Kasım 2004, 1:08:42 >
   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   19 Kasım 2004 09:35:44
   Güzel topic. Eline sağlık.


   _____________________________

  • Yarbay
   3674 Mesaj
   19 Kasım 2004 16:44:58

   quote:

   Orjinalden alıntı: vwvw

   Güzel topic. Eline sağlık.

   Teşekkür ederim. Umarım macro ile ilgilenen tüm arkadaşlara faydalı olabilmişimdir.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Çavuş
   70 Mesaj
   21 Kasım 2004 02:11:38
   eline sağlık.umdugun gibi makroyla ilgilenenlere(misal ben)yardımı dokunacaktır..saolasın...


   _____________________________

   Get busy livin' or get busy dyin'...
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   25 Kasım 2004 07:58:09
   @Puzo

   Teşekkürler puzo, çektiğin macro fotoğrafları "makrolar buraya" başlıklı konu altında bizlerle paylaşırsan çok mutlu oluruz.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Onbaşı
   28 Mesaj
   25 Kasım 2004 10:06:30
   Mertkan çok teşekkürler,

   Canon A95 Almak istiyorum ve ondada senin çektiğin denemeler gibi 1/2000 çekim yapabiliyor ve o çekim hızını bende yakalayabileceğim için çok sevindim


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   703 Mesaj
   26 Kasım 2004 13:40:58
   Bayaa ilginç fotoğraflar. Bu manuel ayarlar son DSC P120 de de var mı?


   _____________________________

   Giallo Rosso

   ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   26 Kasım 2004 15:33:17
   @kivancaras
   Rica ederim umarım faydalı olabilmişimdir.

   @gsemre
   Sony DSC-P120 1/2000sn enstantane hızına sahiptir, üzerinde manuel kontroller varsa bu ayarları rahatlılkla yapabilirsin.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Binbaşı
   1125 Mesaj
   26 Kasım 2004 20:45:42
   mtkn3 diyafram olayını gerçekleştirdiğin makinenin marka/modeli nedir?


   _____________________________

  • Yarbay
   3674 Mesaj
   27 Kasım 2004 01:00:21
   @Crime,
   Kullandığım makine Nikon 8700


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yüzbaşı
   703 Mesaj
   27 Kasım 2004 22:22:44
   Hocam manuel ayarlar yoksa 1/2000 olarak mı kaydediyor? Ya da nasıl?


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gsemre -- 27 Kasım 2004, 22:23:07 >
   _____________________________

   Giallo Rosso

   ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   28 Kasım 2004 00:46:50
   @gsemre
   Manuel ayarlar yoksa alan derinliğine sen karar veremezsin, enstantaneye gelince de, makine o an için en uygun enstantaneyi kendisi ayarlar.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Binbaşı
   1125 Mesaj
   28 Kasım 2004 19:16:35
   mtkn3 teşekkür ederim.ne kadardır bu mak.fiyatı???Biraz özelliklerinden bahsetsene???


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   703 Mesaj
   28 Kasım 2004 19:53:28
   Teşekkürler. Peki makinada bu manuel ayarlar olup olmadığını nasıl anlayacağım?(yani makinayı almadan) Kimse tam bilgi vermiyor.
   _____________________________

   Giallo Rosso

   ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   29 Kasım 2004 01:53:17
   @Crime
   Nikon 8700'ün özellikleri için BURAYA TIKLA
   Şu andaki Aydınlar Satış fiyatı 1095$ KDV dahil. Ama daha ucuz satan yerler de vardır.

   @gsemre
   Bir makinede Manuel ayarların olup olmadığını, makinenin internet üzerindeki incelemelerinden anlayabileceğin gibi aynı zamanda makineyi eline aldığında (genelde) üzerinde bulunan "M" harfini içeren bir ayar olup olmadığını kontrol edebilirsin. "M"=Manuel anlamına gelir ama marka ve model yelpazesinde bu harf değişiklik gösterebilir.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yüzbaşı
   703 Mesaj
   29 Kasım 2004 09:09:20
   Sony ler için sordum ben.

   DSC P120   [image]local://upfiles/24551/694E541FFC86456BB089BE0F1C11FA46.jpg[/image]


   _____________________________

   Giallo Rosso

   ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   29 Kasım 2004 10:23:51
   Sevgili @gsemre,

   Bir önceki yazdıklarımı dikkatli okuduysan adı geçen "M-Manuel Mode" ayarının tüm makineleri kapsadığını anlamışsındır. Buna Sony DSC-P120 de dahil.
   Gelelim senin makinenin özelliklerine; Sony DSC-P120, Sony DSC-P100'ün siyah halini almış özel halidir.BURAYA TIKLA Sony DSC-P100'de M-Manuel Mode olduğuna göre Sony DSC-P120'de de var. "M" harfi Mode Dial üzerinde yer alır. Sony DSC-P120 için BURAYA TIKLA

   Sony DSC-P100'den örnek   Umarım şimdi daha iyi anlaşılmıştır.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 29 Kasım 2004, 10:31:03 >
   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yüzbaşı
   703 Mesaj
   29 Kasım 2004 13:04:38
   İlginden dolayı çok teşekkürler. İyice anladım..

   Makina araştırmak için verebileceğin başka adresler var mı?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gsemre -- 29 Kasım 2004, 13:06:23 >
   _____________________________

   Giallo Rosso

   ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   30 Kasım 2004 00:44:15
   Sevgili @gsemre,

   Sanırım bu adresler işine yarayacaktır.

   www.steves-digicams.com
   www.dpreview.com
   www.megapixel.net


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Binbaşı
   1607 Mesaj
   30 Kasım 2004 19:17:43
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   703 Mesaj
   01 Aralık 2004 09:51:08
   Teşekkürler...


   _____________________________

   Giallo Rosso

   ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ
  • Çavuş
   52 Mesaj
   02 Aralık 2004 01:25:22
   saol


   _____________________________

  • Çavuş
   52 Mesaj
   02 Aralık 2004 01:26:41
   cok güzel....


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   758 Mesaj
   02 Aralık 2004 20:52:49
   Bende bir sey sormak istiyorum. Sayın mtkn3, enstantene hızını dusurdukce, fotograf daha karanlık cıkacaktır demissiniz. Peki enstantene hızını olabıldıgınce dusurup, fotografta olusan karanlıgı Photoshop gibi programlarla duzeltınce kalıte kaybı yasar mıyız?


  • Yarbay
   3674 Mesaj
   03 Aralık 2004 01:28:37
   Sevgili Mehmet,

   Enstantane hızı düşürüldükçe yani rakamsal olarak büyüdükçe (ÖR: 1/4000), ışığın çok kısa bir süre içeri girmesinden dolayı kadraj daha yavaş enstantanelre nazaran kararacaktır. Bunu PS gibi yazılımlar ile düzeltmeyi ben hiç denemedim. Çünkü bariz olarak çok karanlık bir fotoğraf ile karşılaşabiliniyor, bunu PS'in düzeltebilme olasılığı var ise de ortaya çıkacak sonuç kalite açısından tartışılır.

   Örnek vermek gerekirse, benim yukarıda 1/2000sn hız ile çekmiş olduğum fotoğrafı aynı ışık şartlarında 1/4000sn ile çekmiş olsaydım değil havadaki damlalar, damlaların kaynağı dahi kadraj içerisinde görülemezdi.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yüzbaşı
   743 Mesaj
   03 Aralık 2004 18:23:52
   ya 1/2000 de yakalanan bir pozun aydınlık çıkması için gereken ışığı bulmak güneş ışığı hariç nerde olur?


   _____________________________

  • Yarbay
   3674 Mesaj
   Sevgili @yankiuslu

   Ben 1/2000sn enstantane ile flash kullandım. Ama çok çeşitli noktasal aydınlatmalar da kullanılabilirdi.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Çavuş
   45 Mesaj
   05 Aralık 2004 07:22:42
   arkadaslar bılgıler gercekten faydalı hepınıze tesekkurler
   sımdı m modunda cektıgım fakat hıc goremedıgım makıne takıldı dıye reset attıgım sımsıyah resımlerın nedenını sımdı daha ıyı anlıyorum
   en kısa zamanda bunu cozecegımı umuyorum.
   guzel fotograflar cekıp paylasmak umıdıyle   _____________________________

   Baskaları ıcın zekıce calısacagına, kendın ıcın aptalca kosustur.
  • Binbaşı
   1212 Mesaj
   05 Aralık 2004 07:38:12
   Güzel bir çalışma
   Emeği geçen herkeze teşekkürler...


  • Çavuş
   70 Mesaj
   08 Aralık 2004 20:43:42

   quote:

   Orjinalden alıntı: mtkn3

   @Puzo

   Teşekkürler puzo, çektiğin macro fotoğrafları "makrolar buraya" başlıklı konu altında bizlerle paylaşırsan çok mutlu oluruz.


   adsl kullanmaya basladıgımda burayı makrolarımla donatırım inşallah..
   benim bide sorum var makro çekimde onemli olan unsur nedir? mesela bendeki bir makroda tv kumandasını cekmiştim tozlar çok net gorunuyor, onemli olan bu goruntuyu yakalayabilmek mi yoksa makrodaki ogenin netligi midir?(biraz ifade sorunu oldu ama anlarsın inşallah)
   birde benim makine 5 cm makro çekim yapıyor benim bildigim en dusuk deger 5 cm..bundan daha dusuk degerde makro çekebilen makine var mı?
   saygılar


   _____________________________

   Get busy livin' or get busy dyin'...
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   08 Aralık 2004 22:19:56
   Sevgili @puzo

   Öncelikle ADSL'in hayırlı uğurlu olsun. Macro çekim konusuna gelince; macro çekimler yakın çekimlerdir, macro çekimlerde neye odaklanmak gerekiyorsa ona odaklanır. Senin vermiş olduğun örnekten yola çıkarsak; toz göstermek istiyorsan toz dahi gösterilir ya da sadece ürün çekimi için uzaktan kumanda kadrajlanabilir, bu tamamen ihtiyaç ve karar arasındadır. Macro çekimlerde bir böceği ya da çiçeği yakın olarak kadrajlarken aynı zamanda kompozisyonlar da yaratıp onu kareleyebiliriz. Macrolar buraya başlıklı topic'de ikiz kuleler ile ilgili bir kompozisyonumu görebilirsin.

   Makro odak mesafesi 1cm olan makineler de vardır. Hatta benim şu anda kullandığım Nikon 8700'ün macro odak mesafesi 3cm.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 8 Aralık 2004, 22:21:29 >
   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yarbay
   3847 Mesaj
   09 Aralık 2004 13:00:47
   Mertkan hocam verdiğin çok değerli bilgiler için forumumuz adına birkez daha sana teşekkür ediyorum. Senin gibi arkadaşlar olduğu için bu forum tüm olumsuzluklara rağmen halen Türkiye.nin en gündemdeki forumlarından biri olup üst sıralarda yer alıyor.

   Anlattığın derslerden makinem ile (Fuji S20 Pro) gerçekten hoşuma giden fotoğraflar çekmeye başladım. Bana tavsiye ettiğin üzere ve dediğin gibi Manuel, A (Diyafram öncelikli çekim) ve S (Enstantane öncelikli çekim) modlarını kullanıyorum. Süper Makro çekim mesafesi 1 cm ama ben bir türlü istediğim gibi 1 cm.den fotoğraflar çekemedim. Sana ayrıca bu çekimleri göndereceğim mümkünse hatalarımı ve hangi ayarları kullanmam gerektiğini önerebilir misin?

   Birde çok harika bir ay fotoğrafın vardı. Bunu hangi ayarlarla çektiğini söylemende sakınca var mı?


   _____________________________

   İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar
  • Çavuş
   45 Mesaj
   09 Aralık 2004 18:45:30
   MERHABA ARKADASLAR
   BU FORMU OKUDUKTAN SONRA YENI ALDIGIM MAKINENIN OZELLIKLERINI YAVAS YAVAS COZMEYE BASLIYORUM.
   BENIM BU DOGRULTUDA BIR SORUM OLACAK YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.
   MAKINE SONY DSC W1, CEKIM MODU M, MANUEL CEKEBILDIGIM FOTO MAX 1/1000 DEGERINDE, OYSA EDINDIGIM BILGILERE GORE MAKINE OTOMATIK MODDA 1/2000 DEGERINDE CEKIM OZELLIGINE SAHIP. BU CEKIMI GERCEKLESTIREBILMEM ICIN BANA IZLEMEM GEREKEN YOLU GOSTEREBILIRMISINIZ.
   SIMDIDEN TESEKKURLER...


   _____________________________

   Baskaları ıcın zekıce calısacagına, kendın ıcın aptalca kosustur.
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   09 Aralık 2004 23:08:19
   Değerli dostum Yavuz,

   Öncelikle ben teşekkür ederim , bilgilerimi paylaştıkça sana ve tüm forum arkadaşlarıma yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Zaten bilgi ve tecrübe paylaştıkça güzel olmaz mı? Forumumuz o kadar kalın çizgi ile çizilmiş bir rotada ilerliyor ki, hiç bir olay forumumuzu rotasından çıkartacak kadar güçlü olamaz.

   Şimdi sorunu cevaplamaya çalışayım, süper macro modunda çekimiş olduğun karelerde netlik sorunu mu yaşıyorsun? Eğer sorun buysa, kadrajlanacak konu ile makine arasındaki mesafeyi iyi ayarladıktan sonra (zoom da dahil), ışık değerlerini, pozlama değerlerini gözden geçirip aynı konu üzerinde farklı ayarlar ile bir kaç denemeden sonra Fuji S20 Pro'nun reaksiyonunu çok daha iyi çözümleyebilirsin. Bu arada bana örnekleri gönderirsen sanırım sorunu daha iyi anlayacağım. (mtkn3@yahoo.com)

   Ay fotoğrafına gelince, daha önce bu fotoğraf forumdan yanlışlıkla silinmişti, şimdi buraya tekrar upload edeyim. Fotoğraftaki tam ayarları ise; exif bilgilerinden okuyabileceğin gibi başlıca olanlarını yazayım.

   f:5,3
   s:1/76
   ISO:140
   Metering Mode: SPOT
   @ATALUCY,
   Öncelikle yeni almış olduğun SONY DSC-W1'i en güzel günlerde güle güle kullan. SONY DSC-W1'in max. enstantanesi 1/1000sn'dir. Bu değeri AUTO modda iki katına çıkartıyorsa (ki bu ilginç..!) bunu manuel modda SONY DSC-W1'in başarabileceğini sanmıyorum.

   SONY DSC-W1 ile ilgili daha fazla bilgi için BURAYA TIKLA


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yüzbaşı
   726 Mesaj
   12 Aralık 2004 23:31:36
   Hocam şimdi okudum ve çok takdir ettim.>Böyle değerli bilgilee benim gibi acemilein çok ihtiyacı oluyo.Teşekkürler.


   _____________________________

  • Onbaşı
   17 Mesaj
   13 Aralık 2004 01:59:09
   Karddeş Eline beynine sağlık.


   _____________________________

  • Yarbay
   2825 Mesaj
   21 Aralık 2004 00:00:54
   sevgili mtkn3..bende a95 var..bu diyafram olayını anladım.fakat bu shutter nasıl birşey oluyor..?nerden bu ayarı yapacağım..?


  • Yarbay
   3674 Mesaj
   21 Aralık 2004 00:48:42
   Sevgili @Shafter,
   Normalde S-P-A-M (kısaltma)olarak isimlendirilen ayarlar bazı fotoğraf makinelerinde farklı harfler ile de isimlendirilebiliyor. Buna en iyi örnek olarak senin kullanmış olduğun A95'i sayabiliriz.

   A95 içerisindeki diyafram öncelikli ayara; AV ile
   A95 içerisindeki enstantane (shutter) öncelikli ayara da; TV ile ulaşabilirsin   Kolay Gelsin   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yarbay
   3105 Mesaj
   21 Aralık 2004 00:57:09
   sevgili mtkn3;
   enstantane hızını 1/2000 e çıkarttığımızda çekilen resim kararıyor, yani bu enstantene hızı sadece güneş altında işe yarıyor, bu 1/2000 enstantane hızı ile oda içerisinde yada kapalı havada nasıl aydınlık resimler çekebiliriz...


   _____________________________

   Arbeit Macht Frei
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   21 Aralık 2004 01:04:14
   Sevgili Murat,

   Yüksek enstantane hızı ile oda içerisinde çekim yaparken kuvvetli ışık kaynaklarından ya da flash'dan faydalanabilirsin.

   Not: Değişiklik için teşekkürler.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 22 Aralık 2004, 2:07:51 >
   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Çavuş
   45 Mesaj
   21 Aralık 2004 04:50:24
   cevap ıcın tesekkurler


   _____________________________

   Baskaları ıcın zekıce calısacagına, kendın ıcın aptalca kosustur.
  • Yarbay
   3105 Mesaj
   22 Aralık 2004 01:21:06
   üstad bilgi için teşekkürler, yani 1/2000 enstantane hızında aydınlık resimler çekmek için mutlaka güçlü bir ışık kaynağına ihtiyac var, başka da bir yolu yok.
   not: evet imzam biraz fazla oldu, en kısa sürede düzenlerim


   _____________________________

   Arbeit Macht Frei
  • Binbaşı
   1152 Mesaj
   22 Aralık 2004 03:12:56
   mtnk3 bu konuyu actigin icin tesekkurler. Bana cok faydasi oldugunu soyleyebilirim.
   Konuyla ilgili ornek isteyenler http://www.stevesforums...php?id=40774&forum_id=15
   adresindeki foruma bir goz atabilirler. Diyafram, enstantane, ISO ve comp degergeri ile ilgili cok basarili bir calisma. Arkadas degisik kombinasyonlarda cekimler yapmis.

   Not: Forum ingilizce oldugu icin sanirim basitce buraya ozetlesem daha iyi olabilir.
   http://68.105.108.90:11...cs1/canon_s1/llnf_1204a/ adresindeki .jpg fotograflarini indirin.
   Asagidaki listede hangi fotonon hangi degerleri kullanilarak cekildigi yaziyor. Eger belirtilmemisse f/2.8
   FILENAME Shutter ISO comp
   IMG_8854.jpg 0.5" 50 0
   IMG_8855.jpg 1/4" 50 -1
   IMG_8856.jpg 1/4" 100 0
   IMG_8857.jpg 1/8" 50 -2
   IMG_8858.jpg 1/8" 100 -1
   IMG_8859.jpg 1/8" 200 0
   IMG_8860.jpg 1/15" 50 -3
   IMG_8861.jpg 1/15" 100 -2
   IMG_8862.jpg 1/15" 200 -1
   IMG_8863.jpg 1/15" 400 -0
   IMG_8864.jpg 1/30" 50 -4
   IMG_8864.jpg 1/30" 100 -3
   IMG_8865.jpg 1/30" 200 -2
   IMG_8866.jpg 1/30" 400 -1
   IMG_8867.jpg 1/60" 50 -5
   IMG_8868.jpg 1/60" 100 -4
   IMG_8869.jpg 1/60" 200 -3
   IMG_8870.jpg 1/60" 400 -2
   IMG_8873.jpg 1/125" 50 -6
   IMG_8874.jpg 1/125" 100 -5
   IMG_8875.jpg 1/125" 200 -4
   IMG_8876.jpg 1/125" 400 -3
   IMG_8878.jpg 1/250" 50 -7
   IMG_8879.jpg 1/250" 100 -6
   IMG_8880.jpg 1/250" 200 -5
   IMG_8881.jpg 1/250" 200 -4
   IMG_8882.jpg 1/500" 50 -8
   IMG_8883.jpg 1/500" 100 -7
   IMG_8884.jpg 1/500" 200 -6
   IMG_8885.jpg 1/500" 400 -5
   IMG_8886.jpg 1/1000" 50 -9
   IMG_8887.jpg 1/1000" 100 -8
   IMG_8888.jpg 1/1000" 200 -7
   IMG_8889.jpg 1/1000" 400 -6
   following are at F/4.0 aperture
   IMG_8890.jpg 1/1000" 50 -10
   IMG_8891.jpg 1/1000" 100 -9
   IMG_8892.jpg 1/1000" 200 -8
   IMG_8893.jpg 1/1000" 400 -7
   following are at F/5.6 aperture
   IMG_8894.jpg 1/1000" 50 -11
   IMG_8895.jpg 1/1000" 100 -10
   IMG_8896.jpg 1/1000" 200 -9
   IMG_8897.jpg 1/1000" 400 -8
   IMG_8898.jpg 1/2000" 50 -12
   IMG_8899.jpg 1/2000" 100 -11
   IMG_8900.jpg 1/2000" 200 -10
   IMG_8901.jpg 1/2000" 400 -9
   following are at F/8.0 aperture
   IMG_8902.jpg 1/2000" 50 -13
   IMG_8903.jpg 1/2000" 100 -12
   IMG_8904.jpg 1/2000" 200 -11
   IMG_8905.jpg 1/2000" 400 -10


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crein -- 22 Aralık 2004, 3:18:17 >
   _____________________________

  • Yarbay
   3105 Mesaj
   31 Aralık 2004 16:50:06

   quote:

   Orjinalden alıntı: mtkn3

   Sevgili Murat,

   Yüksek enstantane hızı ile oda içerisinde çekim yaparken kuvvetli ışık kaynaklarından ya da flash'dan faydalanabilirsin.

   Not: Değişiklik için teşekkürler.


   Maalesef 1/2000 enstantane hızını kullanırken Flash tan faydalanamıyoruz çünkü 1/2000 olan enstantane hızı flash ı açtığımız zaman 1/500 e düşüyor. Sanırım makina fotolarda aşırı beyaz parlaması olmasın diye yapıyor bunu...
   Yani Flash haricinde başka bir ışık kaynağı kullanmamız gerekecek


   _____________________________

   Arbeit Macht Frei
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   31 Aralık 2004 17:43:16
   Sevgili Murat,

   Ben örnekteki fotoğrafı 1/2000 enstantane ve flash ile çekmiştim. Kullandığın fotoğraf makinesi nedir? Manuel ayarda mı çekmeye çalışıyorsun yoksa enstantane öncelikli ayarda mı?


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yarbay
   3105 Mesaj
   31 Aralık 2004 20:55:22
   Makinam Pretec DC3a30, Kullandığım ayara dikkat etmedim açıkçası, Enstantane hızını 1/2000 yaptım ve flaşı açtım ve flaşı açınca enstantane hızı 1/500 e düştü,
   Peki Flaş açık vaziyette iken enstantane hızının 1/2000 de kalması için hangi yolları izlemem lazım,
   Bu konularda yeni olduğum için fazla bi bilgim yok onun için bu apertür öncelikli veya perde hızı öncelikli durumları hakkında da bilgi verirsen sevinirim...
   Şimdiden teşekkürler...


   _____________________________

   Arbeit Macht Frei
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   01 Ocak 2005 03:36:42
   Sevgili Murat,

   Senin makinen hakkında (pretec'in resmi sitesi dahil) bir araştırma yaptım fakat kayda değer bir bilgiye ulaşamadım. Fakat birden karşıma Toshiba PDR-M700 çıktı. Özellikleri ve görünüşü senin makinen ile çok benziyordu. Sanırım Pretec, Toshiba'nın yan sanayisi. Buna göre incelediğimde, enstantane ve diyafram öncelikli çekim modlarının olmadığını sadece manuel mod olduğunu farkettim. Senin kullandığın makine üzerinde bulunan mode dial'da (M) harfinin yanında (S) ve (A) harfleri de var mı?

   Toshiba PDR-M700'den bir örnek.


   Toshiba PDR-M700 ün detayları için buraya TIKLA

   (S) ve (A) modlarının olmadığını farzederek, senin çekimleri (M) yani Manuel modda yaptığını düşündüm. (M) Manuel modda hem diyaframı hem de enstantaneyi biz belirleriz makine buna hiç bir şekilde müdahele etmez. Bu durumun aksi sende nasıl oldu pek anlayamadım.

   Modlar:
   Gerçi bunu topic'in üst tarafında açıklamıştım ama, sanırım gözünden kaçmış. Kısaca açıklamak gerekirse; (A) Diyafram öncelikli mode: Bu modda diyaframı biz belirleriz, makine buna en uygun enstantaneyi atar. (S) Enstantane öncelikli mode: Bu modda enstantaneyi biz ayarlarız, makine buna en uygun diyafram aralığını belirler. (M) Manuel mode: Bu modda ise biraz önce de yazdığım gibi her iki ayarı biz belirleriz makine hiç bir şeye müdahele etmez.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 1 Ocak 2005, 3:37:27 >
   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Yarbay
   3105 Mesaj
   01 Ocak 2005 17:15:01
   Evet benim yaptığım araştırmalara görede aynı makina PRETEC, PREMIER, ROLLEI ve TOSHIBA olmak üzere 4 farklı marka altında satılıyor ve markalara göre de çok ufak değişiklikler göze çarpıyor.

   Makinayı üstteki düğmeden manual mod a aldığımızda gerekli diğer ayarlar ekran menüsünde çıkıyor. Ve EXPOSURE MODE a girdiğimizde PROGRAM, APERTURE PRIORITY, SHUTTER SPEED PRIORITY, ve MANUAL seçenekleri karşımıza çıkıyor. APERTURE PRIORITY, SHUTTER SPEED PRIORITY, ve MANUAL seçeneklerinden hangisini seçerem seçeyim 1/2000 olan shutter speed flash açıldıktan sonra 1/500 e düşüyor. Sanırım makinanın özelliğinden olsa gerek Flash açıkken shutter speed i 1/2000 e almak mümkün değil. Umarım anlatabilmişimdir.

   Bu makinayı alan birisi detaylı olarak bütün yönleri ile incelemiş ve yorumları sitesine yazmış. Verdiğim link i incelersen makina hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

   http://www.modelci.com/pretec3A30/Pretec3A30_1.htm


   _____________________________

   Arbeit Macht Frei
  • Yarbay
   3674 Mesaj
   01 Ocak 2005 17:48:34
   Sevgili Murat

   Vermiş olduğun link'i inceledim, gerçekten güzelmiş. Yaşamış olduğun bu ilginç durum için üzgünüm. Sanırım 1/2000 enstantane ile çekim yapmak için (oda içi) flash yerine çok güçlü ışık kaynakları kullanman gerekecek. Örnek vermek gerekirse; halojen lambaları kullanabilirsin. Eğer damla fotoğrafları çekmek istiyorsan 1/1000 enstantane ile de yakalayabilirsin.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Binbaşı
   1921 Mesaj
   07 Ocak 2005 22:24:37
   hocam sana ne denilir bilmem ama forumda böyle bilgili ve konusuna hakim her daim danışılacak birinin bulunması bir kere daha beni bu forumun üyesi olmamdan ötürü gururlandırdı
   çok teşekkürler yazdıkların için


   _____________________________

   At Home:Cell 1.7Ghz, 1.5 gb ddr 333mhz, 128 mb msi ati9550,seagate 40gb 7200 rpm, nec 3550, asus 52x, lg 48x24x48, LG F700B
   On The Road:Asus A3E-Sonoma 1.73 Ghz, 512 mb ddr, 40 gb 4200rpm, Intel 915GM Express Chipset, 15.0" XGA TFT, 8XDVD-Dual, 1x web-camera, 1x card reader, 1x TV-Out, 2.75 kg
   Mobile:Toshiba e350- Intel XScale PXA255 300 MHz, 16 MB Flash ROM, 64 MB built-in RAM, TFT color LCD, 65,536 colors, Resolution: 240 x 320, 1 SD (Secure Digital) slot, supporting SDIO
   K750i
   Nikon Coolpix L4


  • Binbaşı
   1441 Mesaj
   08 Ocak 2005 16:57:25
   Hakkaten ya yeni farkettim. Çok güzel yazı olmuş. Ellerine sağlık. Tamda aradığım bilgilerdi


   _____________________________

   Eğer nereye gittiğini bilmiyorsan, ne kadar hızlı gittiğinin bir önemi yoktur. Hızlanmak için yapacağın her şey, sadece daha çabuk kaybolmana neden olacaktır.
  • Çavuş
   40 Mesaj
   12 Ocak 2005 14:36:39
   Çok güzel bir mesaj olmuş. Fotoğrafçılık isteğim depreşti :)
   Tavsiye edebileceğiniz bir fotoğrafçılık kursu var mı Ankara'da?


   _____________________________

  • Yarbay
   3674 Mesaj
   14 Ocak 2005 03:42:25
   Sevgili @Fragola

   Şu anda yurt dışında olduğum için Ankara'da bulunan fotoğrafçılık kurslarından/derslerinden pek haberdar değilim. Ama geçtiğimiz aylarda belediyenin böyle bir kurs açtığını duymyştum. Fakat, hangi belediye diye sorarsan inan hatırlamıyorum. Ama böyle bir kursun varlığından haberdar olduğumda sana iletirim.

   Sevgilerimle.


   _____________________________

   ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
  • Teğmen
   127 Mesaj
   19 Ocak 2005 02:10:03
   Sevgili mtkn3,
   Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığın için sana çok Teşekkür ederim.


   _____________________________

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.