- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ
Bu konudaki kullanıcılar:
 
1442
Cevap
87
Favori
876677
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


3674 Mesaj
7 Kasım 2004; 17:47:36 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Sevgili Arkadaşlar,

Aşağıdaki satırlarda genel olarak fotoğraf çekim teknikleri, diyafram ayarları, enstantane ayarları, ISO ayarları ve hatta kar fotoğrafları çekim ip uçları gibi önemli noktalara değinerek, sizleri bu konularda biraz daha aydınlatmaya çalışacağım. Fotoğraf çekmeye yeni başlayan ya da bu konuda kendisini biraz daha geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için çok faydalı olacağına inanıyorum.


GENEL FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

-Fotoğraf çekerken öncelikle fotoğraf makinesini iki elimiz ile tutmalıyız. Ayrıca kollarımızın dirseklerimizden vücudumuza yapışık olmasını sağlamalıyız. Deklanşöre basmadan önce derin bir nefes almalıyız. Bunlar fotoğraf makinemizi titretmeden ya da titretmeyi minimum’a indirerek fotoğraf çekmemizi sağlayan temel önlemlerdir. Mümkünse bir duvar ve benzeri bir yere yaslanmak suretiyle, duvardan destek alarak da çekimlerimizi gerçekleştirebiliriz.

-Özellikle portre fotoğrafları çekerken, arka planın sade olmasına özen göstermeliyiz. Böylece hem konuyu ön plana çıkartmış, hem de fotoğraf makinemizin doğru yere odaklanmasında büyük kolaylık sağlamış oluruz. Arka planda kadraj içerisine giren, ilgi odağının dağılmasını sağlayan objeler varsa ve başka bir şekilde kadrajlamamız mümkün değilse, bu sefer de net alan derinliğini kısarak (diyaframı açarak f:2,8 ya da f:4 gibi) çok daha etkileyici fotoğraflar çekebiliriz.

-Bazı fotoğrafların göze çarpan ve onları çarpıcı kılan yanları vardır. Bu sebeplerden biri de fotoğraftaki güçlü kompozisyondur. Fotoğraftaki kompozisyonun basit tanımını; “Kadraj içerisindeki objeleri, göze hoş şekilde seçmek ve düzenlemek” şeklinde yapabiliriz. Öyleki bazı anlarda fotoğraf makinemizin küçük hareketleriyle çok değişik kompozisyonlar yakalayabiliriz.

Genel olarak çoğumuzun, fotoğraf çekerken yaptığı bir hataya değinmek istiyorum, o da konuyu kadrajın tam ortasına yerleştirmektir. Bu şekilde çekilen fotoğraflar daha az hareketli ve çok daha az dikkat çekici olurlar. Bunun önüne geçmek için, çekeceğimiz kareyi aklımızdan yatay ve dikey olarak üç eşit parçaya bölelim. Bu çizgilerin kesiştiği noktalar iyi bir kompozisyonda ilgi merkezinin yerleşeceği en doğru dört noktayı gösterir. Bu noktalra fotoğrafçılıkta “dört altın nokta” denir. Manzara fotoğrafları çekerken de ufuk çizgisinin bu çizgilere paralel ve kadrajın üçte birini dolduracak şekilde yerleştirmeliyiz. Ufuk çizgisinde oluşacak eğrilik kesinlike istenmeyen bir durumdur.

Dört Altın Nokta


Bir örnek, köpeğim Aspirin
Benden bir kaç fotoğraf daha


ISO-ASA AYARI

Şimdi de ISO - ASA ayarları hakkında biraz bilgi vermeye çalışayım; ISO: fotoğraf filmlerinde, ışığa duyarlılık derecesini belirleyen standart ölçüm sistemidir.

Kullanımından örnekler verecek olursak:

-Uzun pozlama yapmayacağımız ve alan derinliğini kaybetmek istemediğin zaman ISO ayarlarını yükseltebiliriz.

-Akşam üzeri az ışık altında dışarıda çekim yapmak istiyoruz, 1/125 enstantanenin altına da inmek istemiyoruz, çünkü titreşime karşı hassasiyet artabilir. Bu sebeple enstantaneyi 1/125 ayarlayıp diyaframı sonuna kada açıyoruz (f:2,8 –f:3,7 gibi) ve ISO'yu 50 olarak ayarlıyoruz. Fakat sonuç bize karanlık geliyor, o zaman aynı enstantane ve diyafram ayarıyla ISO'yu 200'e getirip çok daha iyi sonuç alabiliyoruz. (Verdiğim değerler ortam şartlarına göre değişiklik gösterebilir)

-Yine dışarıdayız ve öğle vakti 50 ISO ile bir kuş fotoğrafı çekeceğiz, diyafram f:4 ya da f:5 enstantane ise 1/1000. Çekimiş olduğumuz fotoğrafa baktığımızda kuşun net, hareketli kanatlarının ise flu/blur olduğunu görüp enstantaneyi 1/2000'e çıkartmak istiyoruz ama ışık yeterli değil, işte o zaman ISO'yu 400 olarak ayarlayıp enstantaneyi 1/2000'e çıkartabiliriz ve istediğimiz sonuca ulaşmış oluruz.

ISO ayarlarını yükseltmenin avantajları olduğu gibi dez avantajları da vardır. ISO yükseldikçe grain ya da noise (fotoğrafta kirlilik/kumlanma) da artar, bunun sebebi CCD’ye fazla voltaj giderek CCD’nin ısınmasıdır. Gece yapılan çekimlerde düşük iso ve kısık diyafram kullanılır, bunlar detayları ortaya çıkartmak için gereklidir. Fakat bu esnada hızlı enstantane ayarından ziyade düşük enstantane ayarı ve kesinlikle tripod+self timer kullanmak gerekir.


KAR FOTOĞRAFLARI

Kar fotoğrafları çekerken en çok pozlama konusuna dikkat edilmesi gerekir. Makinelerin ışık ölçerleri %100 beyaz üzerinden değil de %18 gri üzerinden ışık ölçerler. Bu sebeple makinein otomatik poz değerleriyle bir kare çekildiğinde, kar genellikle gri ya da açık mavi (griye yakın) çıkabilir. Karın beyaz çıkmasını sağlmak için en az bir ya da iki stop fazla pozlamak gerekir.

1 ila 1.5 stop fazla pozlarsak, kar üzerindeki detaylar da alınır. Ancak gölgeler ve koyu nesneler üzerindeki detaylar kaybedilir.

2 stopluk ilave pozlama tam anlamıyla beyaz , ancak detaysız bir kar görüntüsü verir. Bu defa da koyu alanlardan daha fazla detay alınır.

Kar için yapılacak manuel beyaz ayarı ise; normalde Kodak'ın %18'lik gri renk kartı üzerinen yapılır. Fakat yanımızda bu kart yoksa (daha önce başka bir topic’de de yazdığım gibi) elimizin üst kısımından alacağımız değer bizi doğru sonuçlara götürür. Elimizden değer alırken, elimizin kadrajı tam anlamıyla doldurmasına ve elimzin üzerine kendi gölgemizin düşmemesine de dikkat etmeliyiz.

Kar üzerindeki bir yaprağı ya da çiçeği çekerken de spot ölçüm yapmakta fayda vardır. Lapa lapa yağan kar için de flash kullanmak yağan kar tanelerini arka plandan ayırıp keskin çizgiler ile net bir şekilde yakalamamızı sağlar. Tipi şekline yağan kar için düşük enstantane ve flash ile çok farklı etkiler yaratabiliriz

EV YAPIMI LIGHT BOX

Genellikle still-life tarzı ya da close-up fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsanız. Light box kullanmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Fakat Light box’lar pahalı olduğu için, evinizde sizin de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir light box yapabilirsiniz. Light box ile ışığın daha yumuşak ve dengeli bir biçimde objeye/objelere çarpmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca obje/objeler için çok farklı fonlar da yaratabilirsiniz. Sanırım aşağıdaki fotoğraf, ev yapımı light box için çok daha açıklayıcı bir örnek olacak.


Ev Yapımı Light Box
DİYAFRAM VE ENSTANTANE-

Diyafram ayarı objektif içerisindeki diyaframın veya iris'in hangi dereceye kadar açık kalacağının belirlenmesidir. Objektifler en fazla düzeyde ışık toplayabailmek için dizayn edilmişlerdir. Diyafram gözümüzdeki iris gibidir; güçlü ya da parlak ışık altında kısılır, az ışık altında ise genişler. Objektif içinden gelen ışığın bir kısmının engellemek için diyafram kapatılabilir veya durdurulabilir. Diyafram ayarı ile aynı zamanda bir portre veya macro fotoğraflardaki alan derinliğini de değiştirebiliriz.

Macro'larda Alan Derinliği ve Diyafram Ayarı
MODE: M-Manuel Mode

Alan derinliği macro'larda çok büyük önem taşımaktadır. Bir objeyi macro olarak fotoğrafını çekeceğimiz zaman zoom ayarlarını yaptıktan sonra sadece objemizin mi net olacağına yoksa obje ve arka planın mı net olacağına yani alan derinliğine karar vermeliyiz. Bunu diyafram ayarı ile oynayarak yapabiliriz. Büyük diyafram açıklığı(Ör: f:2.8-f:3.0) alan derinliğini azaltır ve objenin net arka planın blur-bulanık çıkmasını, küçük diyafram açıklığı (Ör: f:8.0-f:7.6) alan derinliğini arttırır objenin ve arka planın net çıkmasını sağlar.

Burada çok dikkat edilmesi gereken bir yer daha vardır ki o da enstantane hızıdır. Diyafram ayarı ile oynadığımız zaman lens-sensor'e düşecek ışık miktarı da değişeceğinden ona göre enstantaneyi hızlandırmak ya da yavaşlatmak gerekebilir. (Bunu çekmiş olduğum örnek fotoğraflarda çok daha açık olarak görebilirsiniz.) Fakat makinenizde "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim. O zaman siz diyafram ayarını değiştirdiğinizde makine otamatik olarak enstantaneyi değiştirecektir.

Örnek: 1
Burada küçük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini arttırdım. Böylece hem obje hem de arka plan net olarak kadrajlandı.

f:7/6
s:1sec

Örnek 2:
Burada ise büyük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini azalttım. Böylece sadece obje net, arka plan blur-bulanık olarak kadrajlandı.

f:3
s:1/4sec

ENSTANTANE (Perde Hızı - Ötrücü - Obturator)


Diyafram göz bebeği ise, enstantane göz kapağının açılıp kapanmasıdır. Fotoğraf makinemizin içinde bulunan sensörün veya filmin üzerine düşen ışığın süresini ayarlayan sistem, fotoğrafın ne kadar zaman diliminde çekileceğini de belirler. Enstantane yaprak adı verilen metalden yapılmış perdedir. Deklanşöre basıldığında seçilen zamana göre perde-enstantane açılır film ya da sensör üzerine ışık üzerine düşer ve perde kapanır. Işık koşullarına ve hareket özelliklerine göre bir fotoğraf ya çok kısa ve ya uzun zaman süresinde çekilebilir. Işığın film üzerine düştüğü süreye "Pozlandırma" adı verilir. Güçlü ışıklarda az, zayıf ışıklarda uzun pozlandırma yapılır. Yine hareketi dondurmak için az, flulaştırmak için uzun pozlandırma söz konusudur. Düşük pozlandırma sürelerinde (özellikle gece manzara fotoğrafı çekimlerinde) perde daha uzun süre açık kalacağı için, fotoğraf makinemiz titreşime karşı aşırı hassasiyet gösterir. Bu gibi durumlarda kesinlikle tripod kullanılmalıdır.

MODE: S (Shutter – Deklanşör Hızı)

Fotoğraf makinesinde bu ayar seçildiğinde, çekim yapmadan önce enstantane ayarını kendimiz yapabiliriz. . Fotoğraf makinesi limitleri dahilinde uygun diyafram ayarını kendisi ayarlayacaktır. Deklanşör – enstantane hızı düşürüldükçe hareketli nesneleri dondurabiliriz. Deklanşör hızını düşürdükçe yani daha hızlı bir çekim modu seçtikçe ışık yeterli olmadığı taktirde, kadraj kararacaktır.
Burada enstantane hızı 1 saniye olarak ayarlandı. Fotoğrafa bir hareket hakim durumda

Burada ise enstantane hızı 1/250 sn olarak ayarlandı. Su damlacıklarında bir uzama gözlenmekte.

Burada ise, enstantane hızı 1/1000 sn olarak ayarlandı. Su damlacıkları rahatlıkla seçilebiliyor.

Son olarak, burada ise enstantane hızı 1/2000 olarak ayarlandı. Su damlacıkları çok daha net.
Bana ulaşan mail'ler ve PM'ler sonucunda böyle bir çalışma yapmaya karar verdim. Umarım vermiş olduğum bu bilgiler işinize yarar ve çok daha başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bol fotoğraflı günler dilerim, ışığınız bol olsun< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 29 Mayıs 2005, 16:58:09 >
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


5434 Mesaj
7 Kasım 2004; 19:53:30 

mertkan teşekkür ederiz faydalı olacaktır.
devamını bekliyoruz.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________3674 Mesaj
7 Kasım 2004; 20:37:14 


quote:

Orjinalden alıntı: albati

mertkan teşekkür ederiz faydalı olacaktır.
devamını bekliyoruz.


Rica ederim Okan hocam, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


377 Mesaj
8 Kasım 2004; 21:21:30 

benim makinemde de bu f değerleri 2 seçenek olarak F2.6 ve F4.9 olarak belirlenmiş, açıkçası şu ana kadar ne için kullandıklarından haberim yoktu. 2.6 yı seçtiğim vakit focusladığım yakındaki obje dışındakiler bulanık mı çıkacak anlamına geliyor?
_____________________________3674 Mesaj
8 Kasım 2004; 23:48:34 

Sevgili @buzzer,

Kullanmış olduğun fotoğraf makinesinde seçeceğin en büyük diyafram açıklığı (örnekte olduğu gibi) macro modunda alan derinliğini azaltacağından, odaklanan noktanın gerisine blur verecektir. Ama diyafram ayarını değiştirirken enstantaneye dikkat etmen lazım. Yanlış ayarlanmış enstantane ile çok karanlık kareler elde edebilirsin. Makinende "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


1124 Mesaj
16 Kasım 2004; 21:50:05 

Beyler Kodak CX7330 da bunların yada buna benzer ayarların ne kadarı yapılır lütfen yardımcı olun!!!
_____________________________

www.gurselcetin.com


3674 Mesaj
17 Kasım 2004; 1:06:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Crime

Beyler Kodak CX7330 da bunların yada buna benzer ayarların ne kadarı yapılır lütfen yardımcı olun!!!

Makine içerisinde manuel mode ya da diyafram öncelikli mode varsa (yanılmıyorsam Kodak 7330 içerisinde bu mode'lar yok) alan derinliğini kendin ayarlayabilirsin. Aksi durumda her şeyi makineye bırakmaktan başka çaren kalmıyor.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 17 Kasım 2004, 1:08:42 >
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


367 Mesaj
19 Kasım 2004; 9:35:45 

Güzel topic. Eline sağlık.
_____________________________3674 Mesaj
19 Kasım 2004; 16:44:59 


quote:

Orjinalden alıntı: vwvw

Güzel topic. Eline sağlık.

Teşekkür ederim. Umarım macro ile ilgilenen tüm arkadaşlara faydalı olabilmişimdir.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


 
70 Mesaj
21 Kasım 2004; 2:11:39 

eline sağlık.umdugun gibi makroyla ilgilenenlere(misal ben)yardımı dokunacaktır..saolasın...
_____________________________

Get busy livin' or get busy dyin'...


3674 Mesaj
25 Kasım 2004; 7:58:09 

@Puzo

Teşekkürler puzo, çektiğin macro fotoğrafları "makrolar buraya" başlıklı konu altında bizlerle paylaşırsan çok mutlu oluruz.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


 
28 Mesaj
25 Kasım 2004; 10:06:31 

Mertkan çok teşekkürler,

Canon A95 Almak istiyorum ve ondada senin çektiğin denemeler gibi 1/2000 çekim yapabiliyor ve o çekim hızını bende yakalayabileceğim için çok sevindim
_____________________________703 Mesaj
26 Kasım 2004; 13:40:58 

Bayaa ilginç fotoğraflar. Bu manuel ayarlar son DSC P120 de de var mı?
_____________________________

Giallo Rosso

ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ


3674 Mesaj
26 Kasım 2004; 15:33:18 

@kivancaras
Rica ederim umarım faydalı olabilmişimdir.

@gsemre
Sony DSC-P120 1/2000sn enstantane hızına sahiptir, üzerinde manuel kontroller varsa bu ayarları rahatlılkla yapabilirsin.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


1124 Mesaj
26 Kasım 2004; 20:45:42 

mtkn3 diyafram olayını gerçekleştirdiğin makinenin marka/modeli nedir?
_____________________________

www.gurselcetin.com


3674 Mesaj
27 Kasım 2004; 1:00:22 

@Crime,
Kullandığım makine Nikon 8700
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


703 Mesaj
27 Kasım 2004; 22:22:44 

Hocam manuel ayarlar yoksa 1/2000 olarak mı kaydediyor? Ya da nasıl?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gsemre -- 27 Kasım 2004, 22:23:07 >
_____________________________

Giallo Rosso

ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ


3674 Mesaj
28 Kasım 2004; 0:46:50 

@gsemre
Manuel ayarlar yoksa alan derinliğine sen karar veremezsin, enstantaneye gelince de, makine o an için en uygun enstantaneyi kendisi ayarlar.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


1124 Mesaj
28 Kasım 2004; 19:16:35 

mtkn3 teşekkür ederim.ne kadardır bu mak.fiyatı???Biraz özelliklerinden bahsetsene???
_____________________________

www.gurselcetin.com


703 Mesaj
28 Kasım 2004; 19:53:28 

Teşekkürler. Peki makinada bu manuel ayarlar olup olmadığını nasıl anlayacağım?(yani makinayı almadan) Kimse tam bilgi vermiyor.

_____________________________

Giallo Rosso

ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ


3674 Mesaj
29 Kasım 2004; 1:53:18 

@Crime
Nikon 8700'ün özellikleri için BURAYA TIKLA
Şu andaki Aydınlar Satış fiyatı 1095$ KDV dahil. Ama daha ucuz satan yerler de vardır.

@gsemre
Bir makinede Manuel ayarların olup olmadığını, makinenin internet üzerindeki incelemelerinden anlayabileceğin gibi aynı zamanda makineyi eline aldığında (genelde) üzerinde bulunan "M" harfini içeren bir ayar olup olmadığını kontrol edebilirsin. "M"=Manuel anlamına gelir ama marka ve model yelpazesinde bu harf değişiklik gösterebilir.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


703 Mesaj
29 Kasım 2004; 9:09:21 

Sony ler için sordum ben.

DSC P120
Ufaltılmış ön izleme resmi


Ekteki dosya (1)
_____________________________

Giallo Rosso

ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ


3674 Mesaj
29 Kasım 2004; 10:23:51 

Sevgili @gsemre,

Bir önceki yazdıklarımı dikkatli okuduysan adı geçen "M-Manuel Mode" ayarının tüm makineleri kapsadığını anlamışsındır. Buna Sony DSC-P120 de dahil.
Gelelim senin makinenin özelliklerine; Sony DSC-P120, Sony DSC-P100'ün siyah halini almış özel halidir.BURAYA TIKLA Sony DSC-P100'de M-Manuel Mode olduğuna göre Sony DSC-P120'de de var. "M" harfi Mode Dial üzerinde yer alır. Sony DSC-P120 için BURAYA TIKLA

Sony DSC-P100'den örnekUmarım şimdi daha iyi anlaşılmıştır.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 29 Kasım 2004, 10:31:03 >
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


703 Mesaj
29 Kasım 2004; 13:04:38 

İlginden dolayı çok teşekkürler. İyice anladım..

Makina araştırmak için verebileceğin başka adresler var mı?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gsemre -- 29 Kasım 2004, 13:06:23 >
_____________________________

Giallo Rosso

ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ


3674 Mesaj
30 Kasım 2004; 0:44:15 

Sevgili @gsemre,

Sanırım bu adresler işine yarayacaktır.

www.steves-digicams.com
www.dpreview.com
www.megapixel.net
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


 
1570 Mesaj
30 Kasım 2004; 19:17:43 

_____________________________703 Mesaj
1 Aralık 2004; 9:51:09 

Teşekkürler...
_____________________________

Giallo Rosso

ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ


 
52 Mesaj
2 Aralık 2004; 1:25:23 

saol
_____________________________ 
52 Mesaj
2 Aralık 2004; 1:26:41 

cok güzel....
_____________________________ 
758 Mesaj
2 Aralık 2004; 20:52:50 

Bende bir sey sormak istiyorum. Sayın mtkn3, enstantene hızını dusurdukce, fotograf daha karanlık cıkacaktır demissiniz. Peki enstantene hızını olabıldıgınce dusurup, fotografta olusan karanlıgı Photoshop gibi programlarla duzeltınce kalıte kaybı yasar mıyız?


3674 Mesaj
3 Aralık 2004; 1:28:38 

Sevgili Mehmet,

Enstantane hızı düşürüldükçe yani rakamsal olarak büyüdükçe (ÖR: 1/4000), ışığın çok kısa bir süre içeri girmesinden dolayı kadraj daha yavaş enstantanelre nazaran kararacaktır. Bunu PS gibi yazılımlar ile düzeltmeyi ben hiç denemedim. Çünkü bariz olarak çok karanlık bir fotoğraf ile karşılaşabiliniyor, bunu PS'in düzeltebilme olasılığı var ise de ortaya çıkacak sonuç kalite açısından tartışılır.

Örnek vermek gerekirse, benim yukarıda 1/2000sn hız ile çekmiş olduğum fotoğrafı aynı ışık şartlarında 1/4000sn ile çekmiş olsaydım değil havadaki damlalar, damlaların kaynağı dahi kadraj içerisinde görülemezdi.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


740 Mesaj
3 Aralık 2004; 18:23:53 

ya 1/2000 de yakalanan bir pozun aydınlık çıkması için gereken ışığı bulmak güneş ışığı hariç nerde olur?
_____________________________3674 Mesaj
4 Aralık 2004; 0:28:50 

Sevgili @yankiuslu

Ben 1/2000sn enstantane ile flash kullandım. Ama çok çeşitli noktasal aydınlatmalar da kullanılabilirdi.
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


 
45 Mesaj
5 Aralık 2004; 7:22:43 

arkadaslar bılgıler gercekten faydalı hepınıze tesekkurler
sımdı m modunda cektıgım fakat hıc goremedıgım makıne takıldı dıye reset attıgım sımsıyah resımlerın nedenını sımdı daha ıyı anlıyorum
en kısa zamanda bunu cozecegımı umuyorum.
guzel fotograflar cekıp paylasmak umıdıyle
_____________________________

Baskaları ıcın zekıce calısacagına, kendın ıcın aptalca kosustur.


1212 Mesaj
5 Aralık 2004; 7:38:12 

Güzel bir çalışma
Emeği geçen herkeze teşekkürler...


 
70 Mesaj
8 Aralık 2004; 20:43:43 


quote:

Orjinalden alıntı: mtkn3

@Puzo

Teşekkürler puzo, çektiğin macro fotoğrafları "makrolar buraya" başlıklı konu altında bizlerle paylaşırsan çok mutlu oluruz.


adsl kullanmaya basladıgımda burayı makrolarımla donatırım inşallah..
benim bide sorum var makro çekimde onemli olan unsur nedir? mesela bendeki bir makroda tv kumandasını cekmiştim tozlar çok net gorunuyor, onemli olan bu goruntuyu yakalayabilmek mi yoksa makrodaki ogenin netligi midir?(biraz ifade sorunu oldu ama anlarsın inşallah)
birde benim makine 5 cm makro çekim yapıyor benim bildigim en dusuk deger 5 cm..bundan daha dusuk degerde makro çekebilen makine var mı?
saygılar
_____________________________

Get busy livin' or get busy dyin'...


3674 Mesaj
8 Aralık 2004; 22:19:57 

Sevgili @puzo

Öncelikle ADSL'in hayırlı uğurlu olsun. Macro çekim konusuna gelince; macro çekimler yakın çekimlerdir, macro çekimlerde neye odaklanmak gerekiyorsa ona odaklanır. Senin vermiş olduğun örnekten yola çıkarsak; toz göstermek istiyorsan toz dahi gösterilir ya da sadece ürün çekimi için uzaktan kumanda kadrajlanabilir, bu tamamen ihtiyaç ve karar arasındadır. Macro çekimlerde bir böceği ya da çiçeği yakın olarak kadrajlarken aynı zamanda kompozisyonlar da yaratıp onu kareleyebiliriz. Macrolar buraya başlıklı topic'de ikiz kuleler ile ilgili bir kompozisyonumu görebilirsin.

Makro odak mesafesi 1cm olan makineler de vardır. Hatta benim şu anda kullandığım Nikon 8700'ün macro odak mesafesi 3cm.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 8 Aralık 2004, 22:21:29 >
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


 
3847 Mesaj
9 Aralık 2004; 13:00:47 

Mertkan hocam verdiğin çok değerli bilgiler için forumumuz adına birkez daha sana teşekkür ediyorum. Senin gibi arkadaşlar olduğu için bu forum tüm olumsuzluklara rağmen halen Türkiye.nin en gündemdeki forumlarından biri olup üst sıralarda yer alıyor.

Anlattığın derslerden makinem ile (Fuji S20 Pro) gerçekten hoşuma giden fotoğraflar çekmeye başladım. Bana tavsiye ettiğin üzere ve dediğin gibi Manuel, A (Diyafram öncelikli çekim) ve S (Enstantane öncelikli çekim) modlarını kullanıyorum. Süper Makro çekim mesafesi 1 cm ama ben bir türlü istediğim gibi 1 cm.den fotoğraflar çekemedim. Sana ayrıca bu çekimleri göndereceğim mümkünse hatalarımı ve hangi ayarları kullanmam gerektiğini önerebilir misin?

Birde çok harika bir ay fotoğrafın vardı. Bunu hangi ayarlarla çektiğini söylemende sakınca var mı?
_____________________________

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar


 
45 Mesaj
9 Aralık 2004; 18:45:30 

MERHABA ARKADASLAR
BU FORMU OKUDUKTAN SONRA YENI ALDIGIM MAKINENIN OZELLIKLERINI YAVAS YAVAS COZMEYE BASLIYORUM.
BENIM BU DOGRULTUDA BIR SORUM OLACAK YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.
MAKINE SONY DSC W1, CEKIM MODU M, MANUEL CEKEBILDIGIM FOTO MAX 1/1000 DEGERINDE, OYSA EDINDIGIM BILGILERE GORE MAKINE OTOMATIK MODDA 1/2000 DEGERINDE CEKIM OZELLIGINE SAHIP. BU CEKIMI GERCEKLESTIREBILMEM ICIN BANA IZLEMEM GEREKEN YOLU GOSTEREBILIRMISINIZ.
SIMDIDEN TESEKKURLER...
_____________________________

Baskaları ıcın zekıce calısacagına, kendın ıcın aptalca kosustur.


3674 Mesaj
9 Aralık 2004; 23:08:20 

Değerli dostum Yavuz,

Öncelikle ben teşekkür ederim , bilgilerimi paylaştıkça sana ve tüm forum arkadaşlarıma yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Zaten bilgi ve tecrübe paylaştıkça güzel olmaz mı? Forumumuz o kadar kalın çizgi ile çizilmiş bir rotada ilerliyor ki, hiç bir olay forumumuzu rotasından çıkartacak kadar güçlü olamaz.

Şimdi sorunu cevaplamaya çalışayım, süper macro modunda çekimiş olduğun karelerde netlik sorunu mu yaşıyorsun? Eğer sorun buysa, kadrajlanacak konu ile makine arasındaki mesafeyi iyi ayarladıktan sonra (zoom da dahil), ışık değerlerini, pozlama değerlerini gözden geçirip aynı konu üzerinde farklı ayarlar ile bir kaç denemeden sonra Fuji S20 Pro'nun reaksiyonunu çok daha iyi çözümleyebilirsin. Bu arada bana örnekleri gönderirsen sanırım sorunu daha iyi anlayacağım. (mtkn3@yahoo.com)

Ay fotoğrafına gelince, daha önce bu fotoğraf forumdan yanlışlıkla silinmişti, şimdi buraya tekrar upload edeyim. Fotoğraftaki tam ayarları ise; exif bilgilerinden okuyabileceğin gibi başlıca olanlarını yazayım.

f:5,3
s:1/76
ISO:140
Metering Mode: SPOT
@ATALUCY,
Öncelikle yeni almış olduğun SONY DSC-W1'i en güzel günlerde güle güle kullan. SONY DSC-W1'in max. enstantanesi 1/1000sn'dir. Bu değeri AUTO modda iki katına çıkartıyorsa (ki bu ilginç..!) bunu manuel modda SONY DSC-W1'in başarabileceğini sanmıyorum.

SONY DSC-W1 ile ilgili daha fazla bilgi için BURAYA TIKLA
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


726 Mesaj
12 Aralık 2004; 23:31:37 

Hocam şimdi okudum ve çok takdir ettim.>Böyle değerli bilgilee benim gibi acemilein çok ihtiyacı oluyo.Teşekkürler.
_____________________________ 
17 Mesaj
13 Aralık 2004; 1:59:10 

Karddeş Eline beynine sağlık.
_____________________________2687 Mesaj
21 Aralık 2004; 0:00:55 

sevgili mtkn3..bende a95 var..bu diyafram olayını anladım.fakat bu shutter nasıl birşey oluyor..?nerden bu ayarı yapacağım..?


3674 Mesaj
21 Aralık 2004; 0:48:43 

Sevgili @Shafter,
Normalde S-P-A-M (kısaltma)olarak isimlendirilen ayarlar bazı fotoğraf makinelerinde farklı harfler ile de isimlendirilebiliyor. Buna en iyi örnek olarak senin kullanmış olduğun A95'i sayabiliriz.

A95 içerisindeki diyafram öncelikli ayara; AV ile
A95 içerisindeki enstantane (shutter) öncelikli ayara da; TV ile ulaşabilirsinKolay Gelsin
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


3103 Mesaj
21 Aralık 2004; 0:57:10 

sevgili mtkn3;
enstantane hızını 1/2000 e çıkarttığımızda çekilen resim kararıyor, yani bu enstantene hızı sadece güneş altında işe yarıyor, bu 1/2000 enstantane hızı ile oda içerisinde yada kapalı havada nasıl aydınlık resimler çekebiliriz...
_____________________________

Arbeit Macht Frei


3674 Mesaj
21 Aralık 2004; 1:04:14 

Sevgili Murat,

Yüksek enstantane hızı ile oda içerisinde çekim yaparken kuvvetli ışık kaynaklarından ya da flash'dan faydalanabilirsin.

Not: Değişiklik için teşekkürler.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtkn3 -- 22 Aralık 2004, 2:07:51 >
_____________________________

[img]http://img62.exs.cx/img62/2117/Nikon.jpg[/img]ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB


 
45 Mesaj
21 Aralık 2004; 4:50:25 

cevap ıcın tesekkurler
_____________________________

Baskaları ıcın zekıce calısacagına, kendın ıcın aptalca kosustur.


3103 Mesaj
22 Aralık 2004; 1:21:06 

üstad bilgi için teşekkürler, yani 1/2000 enstantane hızında aydınlık resimler çekmek için mutlaka güçlü bir ışık kaynağına ihtiyac var, başka da bir yolu yok.
not: evet imzam biraz fazla oldu, en kısa sürede düzenlerim
_____________________________

Arbeit Macht Frei


1152 Mesaj
22 Aralık 2004; 3:12:57 

mtnk3 bu konuyu actigin icin tesekkurler. Bana cok faydasi oldugunu soyleyebilirim.
Konuyla ilgili ornek isteyenler http://www.stevesforums...hp?id=40774&forum_id=15
adresindeki foruma bir goz atabilirler. Diyafram, enstantane, ISO ve comp degergeri ile ilgili cok basarili bir calisma. Arkadas degisik kombinasyonlarda cekimler yapmis.

Not: Forum ingilizce oldugu icin sanirim basitce buraya ozetlesem daha iyi olabilir.
http://68.105.108.90:11...s1/canon_s1/llnf_1204a/ adresindeki .jpg fotograflarini indirin.
Asagidaki listede hangi fotonon hangi degerleri kullanilarak cekildigi yaziyor. Eger belirtilmemisse f/2.8
FILENAME Shutter ISO comp
IMG_8854.jpg 0.5" 50 0
IMG_8855.jpg 1/4" 50 -1
IMG_8856.jpg 1/4" 100 0
IMG_8857.jpg 1/8" 50 -2
IMG_8858.jpg 1/8" 100 -1
IMG_8859.jpg 1/8" 200 0
IMG_8860.jpg 1/15" 50 -3
IMG_8861.jpg 1/15" 100 -2
IMG_8862.jpg 1/15" 200 -1
IMG_8863.jpg 1/15" 400 -0
IMG_8864.jpg 1/30" 50 -4
IMG_8864.jpg 1/30" 100 -3
IMG_8865.jpg 1/30" 200 -2
IMG_8866.jpg 1/30" 400 -1
IMG_8867.jpg 1/60" 50 -5
IMG_8868.jpg 1/60" 100 -4
IMG_8869.jpg 1/60" 200 -3
IMG_8870.jpg 1/60" 400 -2
IMG_8873.jpg 1/125" 50 -6
IMG_8874.jpg 1/125" 100 -5
IMG_8875.jpg 1/125" 200 -4
IMG_8876.jpg 1/125" 400 -3
IMG_8878.jpg 1/250" 50 -7
IMG_8879.jpg 1/250" 100 -6
IMG_8880.jpg 1/250" 200 -5
IMG_8881.jpg 1/250" 200 -4
IMG_8882.jpg 1/500" 50 -8
IMG_8883.jpg 1/500" 100 -7
IMG_8884.jpg 1/500" 200 -6
IMG_8885.jpg 1/500" 400 -5
IMG_8886.jpg 1/1000" 50 -9
IMG_8887.jpg 1/1000" 100 -8
IMG_8888.jpg 1/1000" 200 -7
IMG_8889.jpg 1/1000" 400 -6
following are at F/4.0 aperture
IMG_8890.jpg 1/1000" 50 -10
IMG_8891.jpg 1/1000" 100 -9
IMG_8892.jpg 1/1000" 200 -8
IMG_8893.jpg 1/1000" 400 -7
following are at F/5.6 aperture
IMG_8894.jpg 1/1000" 50 -11
IMG_8895.jpg 1/1000" 100 -10
IMG_8896.jpg 1/1000" 200 -9
IMG_8897.jpg 1/1000" 400 -8
IMG_8898.jpg 1/2000" 50 -12
IMG_8899.jpg 1/2000" 100 -11
IMG_8900.jpg 1/2000" 200 -10
IMG_8901.jpg 1/2000" 400 -9
following are at F/8.0 aperture
IMG_8902.jpg 1/2000" 50 -13
IMG_8903.jpg 1/2000" 100 -12
IMG_8904.jpg 1/2000" 200 -11
IMG_8905.jpg 1/2000" 400 -10< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crein -- 22 Aralık 2004, 3:18:17 >
_____________________________