Şimdi Ara

DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.450
Cevap
89
Favori
911.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalinden alıntı: mtkn3

Daha önceden de yazdığım gibi, EV (exposure value)ise ; Exposure Compensation yani "EV değerleri"; Poz telafisidir ve basamaklar ile +2'den -2'ye kadar fotoğrafın pozlanmasından sorumludur. EV değerlerini değiştirerek fotoğrafta +2 ve -2 arasında (makinelere göre değişiklik gösterebilmekte) pozlama telafisi yapılr. Normalde diyaframı 1stop değiştirdiğimizde 1stop'luk fark elde ederiz ama ara değerleri de EV (exposure value) ile ayarlayabiliriz, böylece fotoğrafın daha fazla ya da daha az pozlanmasını sağlarız.

Merhaba sevgili mertkan, ben de bu topiği okuyan tüm arkadaşlar gibi, öncelikle en samimi teşekkürlerimi ve takdirlerimi sunmak istiyorum. Doğru olduğuna inandığımız şeylerin arkasında olabilmek, takdir edebilmek te ayrı bir erdem olsa gerek. İnsanımız paylaşıma o kadar aç ki, ya da paylaşımdan o kadar uzak ki, senin samimi gayretin ve bilhassa tevazu destekli sabrın, ille de sabrın, ben de dahil olmak üzere herkeste şaşkınlık yaratıyor. "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır" hadis-i şerifini düstur olarak bize öğreten bir dinin mensupları olarak, yardımlaşmaya, paylaşıma bu kadar aç olmamız da içler acısı değil mi?
    Soruma gelince; pozlama telafisi ne demektir? Yukarıda geçen ve birkaç yerde daha geçmiş olan 1stop ne demek, uygulamada ne anlamalıyız bu ifadeden. Ben Fuji Finepix s7000 kullanıcısıyım. Yine aynı şekilde ara değer ifadesi, daha az veya daha fazla pozlanma ne demek oluyor. Keşke mümkün olsa da bunu çektiğin fotoğraflarla örnekleyerek gösterebilsen, cevabını merakla bekliyorum, ilgin için şimdiden teşekkür ediyorum, selamlar...

• sayın Fotograf tutkunları

ben ilk kez bir dijital makine almak üzereyim. öğrenci oldugumdan dolayı keseme uygun birşey almak istiyorum.Bu nedenle sony s40 modelini düşündüm (teknosa 400ytl) ancak tavsiye eder misiniz? bir kenara atacaksam, işe yaramayacaksa almıycam. Yoksa biraz daha biriktirip sony s60 almamı mı tavsiye edersiniz? Bunu satın alma rehberine de yazdım ancak henuz cevap alamadım o nedenle buraya yazıyorum.. şimdiden teşekkürler ve saygılar..
  • Merhaba Arkadaşlar.1 haftadır internette dijital Fotdğraf Makinelerini inceliyorum.Forumdaki tüm yazılanları okudum ve çok şey öğrendim.Emeği geçen herkese teşekürederim.Fotoğraf çekim tekniklerini okumak istedim fakat reklam olduğu için sayfanın sağ kısmı okunmuyo.yardımcı olursanız sevinirim.Sitenin profilini çözemedim.Bana cevap verdiğinizde nasıl ve nerden okuyacam bilmiyorum.Teşekürler
  • arkadaşlar makro çekimde obje, flaş yüzünden çok parlak çıkıyor. bunu nasıl önleyebilğirim
  • flaşın önünü selpakla ört flaşın etkisi azalır ışık patlaması olmaz
  • Böyle yararlı bir başlık için çok teşekkürler.

quote:

Orjinalden alıntı: absence0509

sayın Fotograf tutkunları

ben ilk kez bir dijital makine almak üzereyim. öğrenci oldugumdan dolayı keseme uygun birşey almak istiyorum.Bu nedenle sony s40 modelini düşündüm (teknosa 400ytl) ancak tavsiye eder misiniz? bir kenara atacaksam, işe yaramayacaksa almıycam. Yoksa biraz daha biriktirip sony s60 almamı mı tavsiye edersiniz? Bunu satın alma rehberine de yazdım ancak henuz cevap alamadım o nedenle buraya yazıyorum.. şimdiden teşekkürler ve saygılar..

Sen yazalı bir 12-13 gün olmuş ama makineyi hala almadıysan Canon Powershot A510 tavsiye ederim.

• quote:

Orjinalden alıntı: mtkn3

DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

mtkn3 hocam acaba bu fotoğrafı hangi makinayla ve hangi objektifle çektiniz acaba? özellikle objektif marka ve değerleri konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

saygılar...
  • Sevgili @auzbek

Yukarıdaki fotoğrafı Nikon 8700 ile çekmiştim. Fotoğrafın orijinaline ulaşamadığım için tam çekim değerlerini veremeyeceğim. Anacak yine bir topic altında bu değerleri yazdığımı hatırlıyorum, ya da artık ben çok yaşlandım. Ayrıca konu ile ilgili olarak D70 + 450mm'lik odak uzaklığı ile çekilmiş bir dolunay fotoğrafı ekleyecektim ancak dün akşam bilgisayarıma sızan bir virüs yüzünden bir çok fotoğrafımı kaybettim. Bir dahaki dolunay oluşumunda hemen fotoğraf çekip buraya eklerim.
  • Çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar...

quote:

Orjinalden alıntı: mtkn3

Sevgili @auzbek

Yukarıdaki fotoğrafı Nikon 8700 ile çekmiştim. Fotoğrafın orijinaline ulaşamadığım için tam çekim değerlerini veremeyeceğim. Anacak yine bir topic altında bu değerleri yazdığımı hatırlıyorum, ya da artık ben çok yaşlandım. Ayrıca konu ile ilgili olarak D70 + 450mm'lik odak uzaklığı ile çekilmiş bir dolunay fotoğrafı ekleyecektim ancak dün akşam bilgisayarıma sızan bir virüs yüzünden bir çok fotoğrafımı kaybettim. Bir dahaki dolunay oluşumunda hemen fotoğraf çekip buraya eklerim.
  • sevgili mtk ben sony h1 aldım ve iki sorum var;
    1.si shutter hızı min 1/1000 bu nekadar yeterli, mesela kanat çırpan bir kuşu dondurabilirmi yada en fazla ne yapabilir
    2.si histogram, nasıl kullanıldığını bilemiyorum ve anlatan hiçbir yer yok.

bu desteğinin ve emeğinin karşılığını sağlıklı, uzun ve mutlu bir hayat olarak görürsün umarum, sevgiler...
  • Sevgili @zopzekir,

Öncelikle güzel temennilerin için çok teşekkür ederim. Perde hızının 1/1000sn olması genel kullanım için yeterli olacaktır. Konunun başındaki hızla akan suyu damlacıklar halinde havada yakalayan 1/1000sn perde hızının kuşu da kanatlarını çırparken yakalayacaktır. Ancak bu kuşun cinsine ve saniye başına düşen kanat çırpma hızına göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda örnek fotoğraflar çekerek çok daha net sonuçlara ulaşabileceğine inanıyorum.

Histogram konusunda ise, daha önce forumumuz içerisinde bu konuyu bir çok defa anlatmış olduğum için bundan sonra forumumuz içerisinde arama yapmanı rica ediyorum. Yine de faydası olacağını düşündüğüm bir link veriyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_2274375/tm.htm

• sağol hocam eline sağlık
  • mesajım gitmedi yaw... neyse.. sayın mertkn hocam ben kodak dx6490 aldım. fiyatı 380ytl. hayyam'dan aldım ama aldığım yerde bide nikon 8700 vardı. yanımda o kadar param olmadığı için onu alamadım. ama adam söyle biley soyledi;al bunu 1 hafta kullan beğenmezsen bir hafta içinde geri getir aynı fiyattan alırım 100 ytl fark verirsin nikonU veririm. ben bu makinanın sonuçlarından çok memnunum su anda ama aklım nıkonDA. şimdi sana sorum nıkonu almalımıyım? alırsam verdiğim farka değecek sonuçlar elde edebilirmiyim? bunun ondan bazı ustun yanlarıda var 10x optik zoom gibi. ama enstantene 1/1000'e kadr inebiliyo ancak.4mp nıkon ise 5.. neyse sonuç olarak onu almamın bana kazandıracağı artılar neler?? şimdiden teşekkurler...
  • yalnız bana birileri acil cevap verebilirse çok sevinirim..çünkü zamanım azalıyo.makinayı alalı 3-4 gün oldu bile
  • Sevgili @bigjam,

Daha önce bir Nikon 8700 kullancısı olduğum için bence bu fırsatı kaçırmamalısın. Çünkü Nikon 8700 Kodak DX6490'a göre; öncelikle 8MP'lik çözünürlüğe, daha geniş açı ile fotoğraf çekebilmeyi sağlayan objektife, daha düşük ISO'ya inebilmesine, manuel focus olanağına, daha iyi normal ve macro odak mesafelerine, daha fazla ön tanımlı + manuel + ince ayar içerien beyaz denge ayarına, daha iyi min. ve max. Perde hızlarına (Nikon 8700 1/4000sn), Raw formatı desteklemesine (ki bu çok önemli), Time Lapse Recording (zaman ayarlı çekim) özelliği ile bir çiçeğin açmasını ya da güneşin doğuşunu kare kare yakalayabilirsin.

Şimdilik aklıma gelen artı özelliklerini yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 11 Eylül 2005, 15:11:00 >

• quote:

Orjinalden alıntı: khaos

sayın mertkan bey sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 1/1000 enstantane ile flaşlı makinada s konumundayken bu resmi çektim yalnız bir türlü su damlalarını net görünmesini sağlayamadım yardımcı olursanız sevinirim
    not:makina konica minolta z5
    http://img333.imageshack.us/my.php?image=pict00368iw.jpg
    MERTKAN HOCAMIN BU TOPİĞE DÖNDÜĞÜNÜ ANLADIĞIM VE DE BU SORUMUN CEVABINI HALA ALAMADIĞIM İÇİN TEKRARLAMA GEREĞİ DUYDUM

• Sevgili @khaos,

Eklemiş olduğun fotoğrafı incelediğimde odaklama hatasının olduğunu görüyorum. Malesef odaklanan nokta su damlaları değil arka plan olmuş. Bunun önüne geçebilmek için (damlacık örneği için);

-Macro mod'a çekim yapabilirsin,
    -Uzaktan yüksek tele mesafesi ile arka planı açık diyafam eşliğinde ana konudan kopartabilirsin,
    -Auto Focus modlarından "Manual"i seçerek damlacıkları en başta kendin netleyebilirsin (tripod da kullanabilirsin) Ya da auto focus modlarından (Konica Minolta DiMAGE Z5 için) Cont. AF'Yi kullanabilirsin, Full-Time AF = ON olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 11 Eylül 2005, 22:55:59 >

• ya çok özür dilerim biraz dalgınımda mrtkn bey.. ben 5700 yerine 8700 yazmışım dalgınlığıma gelmiş..kusura bakmayın 5700 le kıyaslarsanız.. çok teşekkür ederim...
  • Sevgili @bigjam,

Nikon 5700 de kullandığım makineler arasındadır ve 8700 ile neredeyse ikiz kardeş kadar biribirne benzemektedir. 8700'e göre 5 MP'lik çözünürlüğe sahip olması, ISO yelpazesinin daha geniş olması, time laps recording özelliğinin olmaması, lcd ekranın biraz daha küçük olması dışında hemen hemen bütün özellikleri aynıdır. Kodak DX6490 yerine gönül rahatlığı ile Nikon 5700 satın alabilirsin.
  • çok teşekkür ediyırum.. o zaman ben gidip kodak'ı veriyorum 5700'ü alıyorum..
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.