DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
El Yapımı Wireless Anten (cantenna)
254
Cevap
7
Favori
232.324
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Network ve Güvenlik >> Network >> El Yapımı Wireless Anten (cantenna)
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   16 Mart 2007 02:17:36
   Forumda arattım milyon tane sonuç buldu ancak ayrıntılı yapımı bulamadım, bu yüzden eklemeye karar verdim. Gereksiz olarak görülürse silinebilir.

   Teneke Anten Yapımı:

   Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere internette arama yaptığınızda sık sık karşınıza çıkan teneke anten (Pringless, Cantenna, …) projelerinden birini yapmaya kara verdim. Ve sonuçları sizlerle paylaşmam istedim. Aşağıda prensip şeması görülen anten.

   Kaynak: http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2.html

   Anten yapma ihtiyacı komşumuzla ortak kullandığımız modeme sağlıklı bağlanmamamdan kaynaklandı. PCI WiFi kart (TP-LINK TL-WN651G) üzerindeki 2 dB lik standart anten ağ bağlantısı kurmakta çok zayıftı ve sık sık kopmalar meydana geliyordu. (Direkt görüş mesafesi olan yerde bu anten ve kart gerçekten çok başarılı 400 m mesafeden çok sağlıklı ağ bağlantıları yapıyordum.) Bağlantının kötü olmasında modem ile bilgisayarımın bulunduğu konumların iğrenç olması geliyor. Modem ile aramızda bir kat kot farkı ve 5 duvar bulunuyor.

   Şimdi anten için kullandığım malzemelere bir göz atalım:
   1- “Çizmeci TIME” marka “Waffer Master” 400 gr gofret kutusu.


   2- 1 adet şase montaj dişi N konektör


   3- 1 adet erkek N konektör (RG58 uyumlu)


   4- 5 m RG 58/U kablo
   5- RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu)
   6- 2 mm çapında bakır iletken.
   7- Çeşitli el aletleri.

   Öncelikle kutu boyutlarını vereyim. Kutu çapı 98 mm, derinliği 136 mm (derimlik kutu ağzından taban metaline kadar içeriden ölçülmüştür, kutunun taban yüksekliği 5 mm dir) Aslında şunu belirtmeliyim yaptığım araştırmalar sonucunda kutu çapını uygun olmadığını anladım. Fakat yaptığım hesaplamalar sonucunda. WiFi 1. kanal çalışma frekansı (2.412 GHz), kullandığım kutunun anten olarak üst kesim frekansını kıl pay sırıyordu. Hesaplamaları http://www.lincomatic.c...s/software.html#cantenna adresindeki “Cantenna V1.1” programını kullanarak yaptım. Ekran görüntüsü aşağıdadır.   Kendi hesaplamalarım sonucunda 98 mm lik bir kutu için ilgili değerler şöyle.
   Ch 1 (2.412 GHz) için
   Antenin alt kesim frekansı (TE11) : 1.793 GHz
   Antenin üst kesim frekansı (TM01) : 2.341 GHz
   Bakır iletken uzunluğu (Lo/4) : 31.1 mm
   Bakır elektrot uzaklığı (Lg/4) : 46.53 mm
   Kutu boyu (3Lg/4) : 139.59

   Yapım Aşaması

   İlk olarak kutu üzerinde kullandığım N konektöre uygun olacak şekilde bir delik açtım. Burada önemli olan nokta N konektörün orta noktasının elektrot uzaklığı mesafesinde olması. Unutmadan kutunun altında 5 mm lik payı ekleyip deliği öyle açtım. 5+46.5=51.5 mm


   Daha sonra kutu üzerinde konektörün şase ile temasını sağlayacak bölgeleri kazıdım. Ardından N konektörün şase montaj deliklerinin yerlerini işaretledim ve uygun büyüklükte deldim. Delikler esnasında çapak bırakmamaya özen gösterdim.   Daha sonra bakır iletkeni uzun kesip N konektöre lehimledim, lehimledikten sonra konektör uç mesafesiyle birlikte uzunluk 31 mm olacak şekilde kestim.   Uygun cıvata ve somunlarla konektörü kutuya monte ettim.

   Sonraki adımda kullanacağım kabloyu hazırladım. Arkadaşlar RG 58/U aslında uygun bir kablo değil kayıp oranı yüksek. Kabaca metre başına 1 dB kayıp diyebiliriz. RG 213 veya LMR 400 tipi kablolar çok daha akıllıca seçimler olacaktır. Ancak İzmir’de RG 213 kabloyu parça halde satan bir yer bulamadım. Unutmayınız ki bu tip kablolar kullanım sıklıklarının az olmasından dolayı pahalıdır. Kablo kayıplarını hesaplamak için güzel bir adres Kayıp
   Son olarak montajı tamamladım ve kartla bağlantıyı sağladım aşağıda sonuçlar görülmektedir.


   Ch 11 (2.462 GHz) aktif iken sinyal seviyesi düşük ancak sürekli bağlantı mevcut.   Ch 11 (2.462 GHz) den Ch 1 (2.412 GHz) e geçiş. Sonuç beni gerçekten şaşırttı.   Ch 1 de uzun süreli kullanım.   “TP-LINK Wireless Client Utility” programından bazı görüntüler.

   Evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca şunları da hatırlatmak isterim:

   Anten yönlü ve polarizasyonlu yapıdadır yani anteni kaynağa doğru çevirmeli ve uygun polarizasyonu bulmak için kendi ekseni etrafında en uygun sinyal seviyesini yakalayıncaya kadar çevirmelisiniz.
   85 mm – 90 mm arasındaki kutu boyları 802.11 b/g aygıtlardaki tüm frekansları kapsıyor, yani bu boyutlardaki uygun kutular tüm kanallarda başarılı çalışabilir.
   Kutu uzunluğu minimum değerdir uzun tutmanızda fayda var.
   Kutunu kendi kapağı yaptığım mikrodalga fırın testini geçti bina dışı uygulamalarda kutu içerisine yabancı madde girişini engellemek için bu kapağı kullanabilirsiniz.
   Kutuda izolasyon için silikon kullanmaktan kesinlikle kaçının. Silikon mikrodalgaları soğuruyor.

   Başka projelerde görüşmek üzere.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 12 Nisan 2007; 22:13:54 >
  • Yüzbaşı
   265 Mesaj
   16 Mart 2007 10:41:13
   _____________________________

   Çalışan sisteme dokunmayın.Bir program açılmıyorsa,bilgisayar hata veriyorsa,kapatıp yeniden başlatın,programı kaldırın,tekrar kurun. Kablolarını kontrol edin , çıkarıp tekrar takın .Yine de sorun çözülmüyorsa,bir bilgisayarcıya gösterin.Eğer bütçeniz yeni bir bilgisayar almaya uygunsa ,önce sorunla ilgili internette araştırın,daha sonra da bilgisayara girişin.Boza yapa, kendi sorunlarınızı çözecek kadar en azından bilgisayarcı olursunuz.
  • Binbaşı
   1223 Mesaj
   16 Mart 2007 14:26:11
   güzel çalışma eline saglık ilerde wireless baglantım olursa denemek isterim


   _____________________________

   mükemmel olmaya çalışmakta mükemmeli aramakta hata
  • Binbaşı
   1579 Mesaj
   16 Mart 2007 15:06:02
   kutu kapağndaki mikro dalga test derken neyi kastettiniz

   elinize sağlık


   _____________________________

  • Çavuş
   86 Mesaj
   16 Mart 2007 15:21:26
   Oehh bu nedir böyle hocam :) Gerçekten çok güzel bir çalışma ellerine sağlık. Bizim arkadaş yana yakıla arıyordu böyle döküman, hemen bilgilendireyim. Tekrar sağol.


   _____________________________

   Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem!
  • Binbaşı
   1822 Mesaj
   16 Mart 2007 15:55:58
   yaw anlamadığım birşey var şimdi..bu yaptığın anteni wireless karta mı bağlıyorsun nereye bağlıyosun?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   949 Mesaj
   16 Mart 2007 16:13:54
   çok güzel çalışma olmuş tebrik ederim, internette wireless anten yapımı ile ilgili çok sayıda döküman var ama bunun kadar basitini görmedim, bu arada kutuyu ve konnektörleri kolayca bulabilirmiyiz?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   949 Mesaj
   16 Mart 2007 16:16:31

   quote:

   Orjinalden alıntı: cellmantd

   yaw anlamadığım birşey var şimdi..bu yaptığın anteni wireless karta mı bağlıyorsun nereye bağlıyosun?


   wireless kartların arkasında küçük anten var onu çıkarıp bu bağlanıyor...


   _____________________________

  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   16 Mart 2007 17:59:43
   Güzel çalışma olmuş ellerine sağlık. Bir de bunu USB Wireless adaptöre nasıl uygulayabiliriz.Bu olmaz da 45 cm'lik canak antenle daha iyi verim alabilirmiyiz.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   17 Mart 2007 00:17:22

   quote:

   Orjinalden alıntı: cacasat

   kutu kapağndaki mikro dalga test derken neyi kastettiniz

   elinize sağlık


   Bu kutunun kapağı plastikten. İlk resimde bir kısmı görünüyor beyaz yumuşak plastik.
   Wi-fi uygulamalarda kullanacağınız maddelerin 2.4 GHz lik sinyalleri soğurmaması gerekiyor.
   Bir cismin Wi-Fi uygulamalarda kullanılıp kullanılamayacağını anlamak için Mikrodalga fırın testi diye amatör bir test var. Olay şöyle gelişiyor.
   Test edilecek maddeden bir parça yada sığıyorsa tamamı mikro dalga fırına konuluyor.
   Yanına bir bardak içerisinde bir miktar su konuyor (yada ısıtmak istediğiniz birşey). Su konmasının sebebi mikro dalga fırına cisimden dolayı aşırı yük binmesini engellemek.
   Fırın içindekilerle birlikte bir müddet (3-5 dk) çalıştırılıyor.
   Bu esnada cisim ve suyu gözleyiniz yanlış giden birşey olursa fırın gücünü kesiniz.
   Su kaynamaya başladığında (bu işlem yeteri kadar mikrodalga sinyalin verildiğini işaret ediyor) gücü kesip test ettiğiniz objeyi çıkarıp sıcaklığını kontrol ediniz.
   Eğer bir ısınma yoksa kullandığınız madde mikrodalga uygulamaları için uygundur. Başka bir değişle antenin önüne koyacağınız bu malzemeden yapılma şeyler (abartı kalınlıklarda olmadığı sürece) mikro dalga sinyalleri için cam gibi geçirgen ortamlar.

   BU TEST AMATÖR OLARAK KULLANILMAKTADIR. SERBEST MİKRODALGA SİNYALLERİ ÖLÜMCÜRDÜR. LÜTFEN GEREKLİ GÜVANLİK TEDBİRLERİNİ ALINIZ.


  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   17 Mart 2007 00:23:56

   quote:

   Orjinalden alıntı: niyatovic

   çok güzel çalışma olmuş tebrik ederim, internette wireless anten yapımı ile ilgili çok sayıda döküman var ama bunun kadar basitini görmedim, bu arada kutuyu ve konnektörleri kolayca bulabilirmiyiz?


   Kutu alışveriş merkezlerinin bisküvi reyonlarından temin edilebilir (ben bunun içindeki şeylere bayılıyorum bu arada). Hatta bu ürünün 200 gr lık olanıd varmış. Belki onun kutusu daha uygun olabilir (85-90 mm çap en uygun olanıydı). Ben görmedim arkadaşlar alırken ölçsünler.

   Konektörü İzmir!de Onur çarşısındaki elektronikçilerden temin ettim. İstanbul'da elektronik malzeme satanların bol olduğu bir mekana gidersen (nerdedir bilmiyorum), yada Ankara'da Konya sokağa gidersen kolaylıkla bulabilirsin. N konnektör çifti 8 YTL , RP-SMA çifti 10 YTL. idi Burda biraz pahalı ama kaliteli ürünler ikiside.


  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   17 Mart 2007 00:34:15
   quote:

   Orjinalden alıntı: makhan

   Güzel çalışma olmuş ellerine sağlık. Bir de bunu USB Wireless adaptöre nasıl uygulayabiliriz.Bu olmaz da 45 cm'lik canak antenle daha iyi verim alabilirmiyiz.


   USB adaptörlerin içerisinde (bazılarında) kendilerine has bağlantı konnektörü bulunuyor onu kullanabilirsin. Eğer USB adaptörün içerisinde böyle bir konnektör yoksa PCB üzerindeki anteni iptal edip kablo lehimleye bilirsin. Bu işlemleri yaparken dikkatli olmalısın adaptörün garanti kapsamı dışında kalacaktır ve lehimleme esnasında yada açarken adaptöre zarar verebilirsin.

   Bunları yapmadan önce yukarıdaki kutunun deliğini USB adaptörüne uygun olarak delip üzerine kutuyu geçirip denemeni tavsiye ederim sinyal seviyesinde artış olmalı. (USB adaptör kullanmadığım için bilmiyorum).

   Çanaklı modellere ise tüm uygulamalar için kazanç arttırımı sağlar. Yani benim antenide çanağa bağlayabilirsin.

   Şu anda farkettim flood yapıyorum herkesten özür.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 17 Mart 2007; 0:35:09 >
  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   17 Mart 2007 01:23:36
   Cevabın için öncelikle teşekkürler. Ben bu çalışmayı yaparken USB nin içerisini açmayı düşünmüyorum bu yüzden de cihazın garanti problemi olmayacaktır.Ben bu çalışmayı çanak antenle yapmayı düşündüm ki verimli olabileceğini söylüyorsun. Yaptığımda tecrübelerimi burada paylaşacağım.Kolay gelsin.

   Ha bide senin yaptığın kutu içerisine konnektörlü değil de benim USB wirelesi koysak bi kazanç olurmu sinyalde.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makhan -- 17 Mart 2007; 1:25:07 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   17 Mart 2007 10:39:07

   quote:

   Orjinalden alıntı: makhan
   Ha bide senin yaptığın kutu içerisine konnektörlü değil de benim USB wirelesi koysak bi kazanç olurmu sinyalde.


   Evet olması gerekiyor. Zaten yukarıdada belirtmiştim kutunun deliğini USB adaptöre göre açıp Kutuyu adaptörün üzerine geçir, sinyal seviyesinde artış olmalı.


  • Yüzbaşı
   490 Mesaj
   17 Mart 2007 10:53:49
   Antalyadan olup wireless uzatma kablosunu ucuza saten biryer bilen varmi ben sordum bir yere 5msine 34ytl dedi adam daha neler


   _____________________________

   ..
  • Yüzbaşı
   265 Mesaj
   17 Mart 2007 11:08:14

   Bu antenin 400 mt sinyal alması bana biraz güç gibi geliyor ama tam açık alanda karşılıklı görüş sağlanırsa olabilir .

   Benim yapıp kulandığım anteni fikir vermesi bakımından buraya koyuyorum . Anteni dik olarak kullanıyorum , canlı uç kutunun dibinden yaklaşık 10

   cm uzunluğunda , sonuç gayet iyi .
   _____________________________

   Çalışan sisteme dokunmayın.Bir program açılmıyorsa,bilgisayar hata veriyorsa,kapatıp yeniden başlatın,programı kaldırın,tekrar kurun. Kablolarını kontrol edin , çıkarıp tekrar takın .Yine de sorun çözülmüyorsa,bir bilgisayarcıya gösterin.Eğer bütçeniz yeni bir bilgisayar almaya uygunsa ,önce sorunla ilgili internette araştırın,daha sonra da bilgisayara girişin.Boza yapa, kendi sorunlarınızı çözecek kadar en azından bilgisayarcı olursunuz.
  • Yüzbaşı
   490 Mesaj
   17 Mart 2007 11:22:36
   bence aliyordur 400mt ve senin bu yaptigin anten kac mtden aliyordur tahminen?


   _____________________________

   ..
  • Yüzbaşı
   699 Mesaj
   17 Mart 2007 12:52:59
   pringles kutusuda bu anten için ideal sanırım biraz daha uzun

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Snaqe -- 17 Mart 2007; 14:26:49 >
   _____________________________

   Normal İmza
  • Yarbay
   2947 Mesaj
   17 Mart 2007 13:22:25
   İyi çalışma teşekkürler.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1822 Mesaj
   17 Mart 2007 15:08:00
   anladım saol..peki usb adaptörlerin biyerlerinden lehimleyip yapılabilir mi acaba böyle bişe?
   quote:

   Orjinalden alıntı: niyatovic   Alıntıları Göster   wireless kartların arkasında küçük anten var onu çıkarıp bu bağlanıyor...
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   699 Mesaj
   17 Mart 2007 16:34:54

   quote:

   Orjinalden alıntı: cellmantd

   anladım saol..peki usb adaptörlerin biyerlerinden lehimleyip yapılabilir mi acaba böyle bişe?

   Alıntıları Göster
   yapılabilir sanırım ama forumda usb ler için mesafe arttırımnda değişik şeyler yapmışlardı onlardan birini deneyebilirsin

   ararsan bulursun


   _____________________________

   Normal İmza
  • Yüzbaşı
   700 Mesaj
   17 Mart 2007 18:46:32
   usb cihazını bozmak istemeyenler şöyle bi ürün ala bilirler http://www.hemalhemsat....uctiondetail/2156010.php


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   18 Mart 2007 12:11:13

   quote:

   Orjinalden alıntı: enderkutlu


   Bu antenin 400 mt sinyal alması bana biraz güç gibi geliyor ama tam açık alanda karşılıklı görüş sağlanırsa olabilir .

   Benim yapıp kulandığım anteni fikir vermesi bakımından buraya koyuyorum . Anteni dik olarak kullanıyorum , canlı uç kutunun dibinden yaklaşık 10

   cm uzunluğunda , sonuç gayet iyi .

   400 m mesafeden alan wireless kartın 2 dB lik kendi anteniydi ( 400 m karşılıklı görüş arada ağaçlar falan var okadar herhangibir engel yok). Bu anten açık alanda 400 m sınırı fazlasıyla geçecektir.

   Birde senin antenin ayrıntılı resimlerini koyarsan, daha iyi anlarız. Netstumbler değerlerinide gönderirsen süper olur. Onuda yapıp denemek isterim.


  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   18 Mart 2007 12:22:35

   quote:

   Orjinalden alıntı: Snaqe

   pringles kutusuda bu anten için ideal sanırım biraz daha uzun   Pringles kutusu nun çapı 72 mm geliyor. teorik alt limit olan 76 mm den oldukça küçük. uygun frekansta (Ch11 ve üzeri) çalışılabilmesi için 690 mm üzerinde bir boy gerekli. Yani teorik olarak aslında pringles kutusu uygun değil. Fakat yapıp çalıştıranlar var ben denemedim.
   Pringless kullanılarak yapılan başka bir modelde kutunun içine bir yagi anten monte ediliyor, bu modelin çok daha iyi sonuçlar verdiği biliniyor.


  • Yarbay
   2947 Mesaj
   18 Mart 2007 12:31:51
   Pringles kutusu ile yapılan anten farklı. O kutunun tek amacı yagi antenin derli toplu durmasını sağlamak. Kutunun arkasındaki metal kısım da yansıtıcı görevi görüyor. Cantenna içinse kutunun kenarlarının da iyi iletken olması gerekiyor. Pringles kutusuyla cantenna olmaz yani. Ayrıca çapı da uygun değil zaten.

   Bu arada bir hatırlatma yapayım. Bu antenin boyu ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur. O yüzden bazı yerlerde iki üç kutunun arka arkaya takıldığını görürsünüz.

   Bu gofret kutusundan başka Tariş zeyinyağı kutuları var onlar da bu iş için uygun. Ama ince olanları değil 2 litrelik olanları.

   Kolay gelsin...
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHaLaNX[TUR] -- 18 Mart 2007; 12:32:16 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1137 Mesaj
   18 Mart 2007 12:39:00
   Lightt yukarda aynı düzenek usb wi-fi adaptör içinde olur denmiş sadece wi-fi yi uygun pozisyonda kutunun içine oturtmak önemlide bu anteni yaparsam dışarıda durucak bu yüzden hem daha iyi çekmesi bakımından hem de izolasyon bakımından bu yaptığın anteni bant şeklinde satılan aliminyum folyolar var onlardan bi tane alıpta onla sarsak daha güzel çeker mi?

   Birde usb wi-fi dışarıda duracağı için extra 2 metre usb uzatma kablosu alıcam,2 metre uzatma da çok sinyal kaybı olur mu?(usb 1.1 destekliyor pc bunu da hesaba katalım)


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelli felli -- 18 Mart 2007; 12:51:13 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   18 Mart 2007 14:58:07

   quote:

   Orjinalden alıntı: kelli felli

   Lightt yukarda aynı düzenek usb wi-fi adaptör içinde olur denmiş sadece wi-fi yi uygun pozisyonda kutunun içine oturtmak önemlide bu anteni yaparsam dışarıda durucak bu yüzden hem daha iyi çekmesi bakımından hem de izolasyon bakımından bu yaptığın anteni bant şeklinde satılan aliminyum folyolar var onlardan bi tane alıpta onla sarsak daha güzel çeker mi?

   Birde usb wi-fi dışarıda duracağı için extra 2 metre usb uzatma kablosu alıcam,2 metre uzatma da çok sinyal kaybı olur mu?(usb 1.1 destekliyor pc bunu da hesaba katalım)


   Alüminyum bantı kullanabilirsin(kutunun önünü kapatmadığı sürece sorun yok). Ama çekim gücüne bir etkisi olurmu bilemem, zaten burda kutu dalga klavuzu görevi yapıyor bir nevi yansıtıcı diyebiliriz. Kutunun kendi boyası zaten onu dış etkilere karşı koruyor, birde kendi kapağını takarsan zaten iç kısmıda korumuş olacaksın.

   USB uzatma kablosunda kablonun kalitesi çok önemli. Kayıpların nedeni kablonun direncidir. Kendime ait olmayan bir USB Wi-Fi adaptörün 2m ek ve adaptörün kendi uzatma aparatı ile başarılı bir şekilde çalıştırıldığını gördüm. Ama dediğim gibi kendim test etmedim.


  • Yüzbaşı
   490 Mesaj
   18 Mart 2007 20:43:48
   sizce yuzde 30 ceken bir sinyal gucunu yuzde 44e cikartmak pek farkedermi ? yani hizda ve bulacagi sinyal sayisinda


   _____________________________

   ..
  • Yüzbaşı
   262 Mesaj
   18 Mart 2007 20:59:16
   aşşağıdaki linklerde tüm dökümanları ve nelerle yapılabileceğinin örneklerini bulabilirsiniz arkadaşlar.(arkadaşın çalışmasına ilave olarak faydası olur kanısındayım)

   http://www.seattlewirel...389f79a57ffa8a45dcc7832c

   http://www.binarywolf.com/249/connectors.htm#null

   http://www.wwc.edu/froh...Primestar/Primestar.html

   aşağıdaki linktede wirelesle ilgili güvenlik falan için tüm proglar var

   http://www.wardrive.net/wardriving/tools


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   265 Mesaj
   19 Mart 2007 16:10:14

   iki değişik kablosuz anten


   _____________________________

   Çalışan sisteme dokunmayın.Bir program açılmıyorsa,bilgisayar hata veriyorsa,kapatıp yeniden başlatın,programı kaldırın,tekrar kurun. Kablolarını kontrol edin , çıkarıp tekrar takın .Yine de sorun çözülmüyorsa,bir bilgisayarcıya gösterin.Eğer bütçeniz yeni bir bilgisayar almaya uygunsa ,önce sorunla ilgili internette araştırın,daha sonra da bilgisayara girişin.Boza yapa, kendi sorunlarınızı çözecek kadar en azından bilgisayarcı olursunuz.
  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   20 Mart 2007 01:35:08

   quote:

   Orjinalden alıntı: enderkutlu

   Bu anten yapımı basit ancak gücü düşük bir anten. Pek verimli çalışmıyor. N konnektör üzerine dairesel bir metal yerleştirdiğinde performansında düzelme görülüyor. Ancak belirgin bir mesafe arttırımı görmeniz pek beklenmiyor.

   quote:

   Orjinalden alıntı: enderkutlu   Bu anteni ise gerçekten hiç görmedim. Omni anten gibi duruyor (resim beni yanıltmıyorsa) yada belki helical olabilir. Ayrıntılı boyutları falan varsa incelemek isterim.


  • Binbaşı
   1903 Mesaj
   20 Mart 2007 09:44:48
   teşekkürler güzel çalışma olmuş


   _____________________________

   İmza yok paraf atsam olurmu
  • Binbaşı
   1744 Mesaj
   20 Mart 2007 11:46:45
   Tebrik ederim güzel çalışma...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   262 Mesaj
   21 Mart 2007 01:30:22
   senolcalisan arkadas alıntı yapmanın ne luzumu var şimdi aynısı zaten yukarıda var
   güzel konunun altını üstüne getirdiniz.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   577 Mesaj
   21 Mart 2007 02:58:50

   quote:

   Orjinalden alıntı: muya123

   senolcalisan arkadas alıntı yapmanın ne luzumu var şimdi aynısı zaten yukarıda var
   güzel konunun altını üstüne getirdiniz.
   _____________________________

   Anhalas
  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   21 Mart 2007 12:13:45
   quote:

   Orjinalden alıntı: senolcalisan
   arkadaşım iyi güzel yapmışsında kutunun çapı 98mm bu çapta bir kutunun alabileceği sinyal alt değeri 1792 mhz üst değeri 2341 mhz wireles sinyali ise 2465 mhz (ch 11) yani bu anten wireless için uyumlu değil mutlaka kazancı wardır ama wireless anten yapmak için sınır değerler (çap olarak) 73 mm - 93 mm bu değerdeki kutular gerçek kazanç sağlar ancak


   Evet kutunun çapının uygun ölçüde olmadığını söylemiştim.
   quote:

   Aslında şunu belirtmeliyim yaptığım araştırmalar sonucunda kutu çapını uygun olmadığını anladım.

   Ancak üst kesim frekansı hesaplamaları yapınca 2.398 GHz oluyor. Ch1 ise 2.412 GHz. Bu yüzden yapmaya karar verdim. Zaten Netstumbler sonuçlarıda kutunun kazancını gösteriyor.

   Ayrıca alıntı konusunda arkadaşlara katılıyorum, komple konunun alıntı yapılmasının gereği yoktu.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 21 Mart 2007; 12:14:36 >
  • Yarbay
   4794 Mesaj
   21 Mart 2007 17:44:52
   arkadaşlar benimkisinin çıkışı mc çıkışlı bunun jackini nerden bulabilirim?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   21 Mart 2007 18:12:59

   quote:

   Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

   Bu gofret kutusundan başka Tariş zeyinyağı kutuları var onlar da bu iş için uygun. Ama ince olanları değil 2 litrelik olanları.   Bugün markette gezinir iken PHaLaNX ın dediği kutuyu bir inceleyim dedim. Ancak şunu farkettimki Tariş in 1000 ml lik zeytinyağı kutusunun çok daha uygun olduğunu gördüm hatta mükemmele yakın ölçülerde. 82 mm çapında (boyunu ölçmeyi unuttum ancak kabaca hesapladım 190 mm olmalı). hesaplara göre alt kesim frekansı 2.143 GHz ve üst kesim frekansı 2.798 GHz kutu boyuda yeterli görünüyor.

   İmkanı olan arkadaşların denemesini tavsiye ediyorum. En kısa zamanda bende deneyeceğim.


  • Yüzbaşı
   687 Mesaj
   24 Mart 2007 00:33:46
   güzel çalışma arkadaşım tebrik ediyorum
   uzun mesafelerde bu sistemi kullanacaklar için resimdeki gibi bir önerim var
   aynı bildiğimiz çanak anten ama lnb yerine bu kutuyu kullanın
   yanlız şuna dikkat edin kutunun çok uzun olmaması ve bakır telin ÇANAK ANTENİN TAM ODAK NOKTASINA DENK GELMESİ gerekiyor
   _____________________________

   electronic bash hack'im
  • Yüzbaşı
   490 Mesaj
   24 Mart 2007 09:34:13
   bu teneke anteni normal antenlerle kiyasliyacak olursan kac dblik bir anten gorevi yapmaktadir bu 1,2.si ise bir canagin odak noktasina koysam bile pek fayda edecegini sanmiyorum sabitlemeden ( elimle tuttum ama gayet sıkı tuttum ) anteninin odak noktasına koydum 60la cekiyordu 70 e firladi %10luk bir kazanc yapti yani bu kazanci ben reflektorlede yapabiliyorum zaten ? veya sabitledigimde bu 90lara vuracak diyen varmi ? arastirdim uygulayanlarda pek bisey degismedigini soyluyorlar


   _____________________________

   ..
  • Yüzbaşı
   327 Mesaj
   24 Mart 2007 10:09:43
   2 sene kadar önce Antrak üyesi Amatör Telsizci arkadaşlar Pringles kutusu ve hurda çanak anten ile 16 kilometre mesafeden wi-fi sinyali alıp göndermeyi becermişlerdi. Tekrar yazayım mesafe 16 kilometre idi.

   Bu arada pringles kutusu içi aliminyum folyodur. Teneke kutudan farksız bir efekti vardır.

   Sevgiler.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   490 Mesaj
   24 Mart 2007 10:42:12
   acikcasi gozumle gormeden inanamiyorum 16km dedigin az uz bir mesafe degil hadi 4-5 km duyduk ve inandik diyelimde 16km diyorsun ve prignless kutusu ile diyorsun..o kutudan yapilan anten kac dblik antene esdeger diye bir soru sormustum birde.16kmde hadi olabilir belki ama karsi tarafinda vericisi harikadir belki diyorum ozamanda.ve kaclik canak anten kullanmislar ?


   _____________________________

   ..
  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   24 Mart 2007 11:37:44
   quote:

   Orjinalden alıntı: proexot
   bu teneke anteni normal antenlerle kiyasliyacak olursan kac dblik bir anten gorevi yapmaktadir bu 1


   Teneke kutudan yapılan bu antenin kazancı işçiliğe ve malzemeye göre 9-12 dB civarı. Gerçekçi olacaksak benim hesabıma göre (Simülasyon değeri)10 dB çıktı. Tabi biz birde araya kablo koyduk ordanda kayıp var onuda düşünmek lazım, e birde bina içinde kullandığımızı göz önüne alırsak antenin kazancının gayet iyi olduğu ortaya çıkar.

   quote:

   Orjinalden alıntı: proexot
   2.si ise bir canagin odak noktasina koysam bile pek fayda edecegini sanmiyorum sabitlemeden ( elimle tuttum ama gayet sıkı tuttum ) anteninin odak noktasına koydum 60la cekiyordu 70 e firladi %10luk bir kazanc yapti yani bu kazanci ben reflektorlede yapabiliyorum zaten ? veya sabitledigimde bu 90lara vuracak diyen varmi ? arastirdim uygulayanlarda pek bisey degismedigini soyluyorlar


   Zaten çanak antenin görevi reflektörün göreviyle aynı, ancak çanak antenin farkı uzak mesafelerdeki linklerde çok daha belirgin oluyor. Çanak anteni kaynağa doğru çevirip uygun açıyla monte ettiğinde ki bu çoğu zaman karşılıklı görüş demek sistem kazancı 20 dB e kadar çıkacaktır. çanak antenle test imkanım hiç olmadı çünkü benim kaynaklar hep bina içerisinde


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 24 Mart 2007; 11:41:57 >
  • Yüzbaşı
   572 Mesaj
   28 Mart 2007 00:54:34
   Arkadaşlar herkese selamlar
   Öncelikle şunu sölemek istiyorum ki bu anten işlerinden falan hiç anlamıyorum

   Ondan dolayı diyorum ki bana bu antenlerden yapabilecek olan var mı? Ücretinin karşılığı neyse vermek suretiyle tabi ki. Bu arada bende laptop var yani onun için uygun olacak harici bi modem alınması lazım sanırım ilk önce.

   Bu konuda yardım edecek arkadaş varsa çok sevinirim...


   _____________________________

  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   01 Nisan 2007 20:47:22
   Bu da benim yaptığım basit bir çalışma fakat sinyal seviyesinde gözle görülür artış oluyor.Bu düzeneği kullanmadan herhangi bir noktada bağlantı bulamazken aynı anda bu antenle denediğimde bi kaç tane bulabiliyor.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   841 Mesaj
   02 Nisan 2007 00:18:27
   bizde eski alptop var
   u.s robotics PCI wirelless kart taktık yanına ve bir kaç ağ yakaladık
   acaba merak ediyorum.bu laptopa bu antenlere benzer bişiy takıp alım gücünü kuvvetlendiremezmiyiz.kablo adsl yuvası boş.oraya bişiy konup güç arttırılamazmı?


   _____________________________

  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   02 Nisan 2007 00:57:13
   @merak etmeyen adam

   USB wireless alıp onu kabloyla uzatabilir hatta benim yaptığım anten benzeri icatla bağlantını güçlendirebilirsin   _____________________________

  • Yarbay
   5955 Mesaj
   02 Nisan 2007 02:21:30
   kardeş çok güzel birşey paylaşmışsın ellerine sağlık


   _____________________________
   █▌▌▌Rise of the Dark ۩ ▌▌█▌

  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   02 Nisan 2007 21:14:20
   Bana diyorsan eğer çok daha iyileri var benimki o kadar iyi değil bana göre.


   _____________________________

  • Çavuş
   45 Mesaj
   03 Nisan 2007 19:33:35
   resimler niye ç1km1yor


   _____________________________

  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   03 Nisan 2007 20:01:04

   quote:

   Orjinalden alıntı: E b A n G e L i A

   resimler niye ç1km1yor   resimler çıkıyor problem sende galiba


   _____________________________

  • Çavuş
   45 Mesaj
   03 Nisan 2007 20:55:58
   ilginç.birtek bu topikte böyle.
   quote:

   resimler çıkıyor problem sende galiba   _____________________________

  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   20 Nisan 2007 00:24:08
   yok mu arkadaşlar yeni projeler.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   20 Nisan 2007 14:42:57

   quote:

   Orjinalden alıntı: makhan

   yok mu arkadaşlar yeni projeler.


   El yapımı yagi uda var şuan proje olarak ekledim onu foruma onunla ilgileniyorum bu aralar, geliştirmeye çalışıyorum.


  • Binbaşı
   1625 Mesaj
   20 Nisan 2007 16:27:29
   anlamadıgım şey bunu yaparak başkasının baglantısını kullanıp internete bedavamı baglanıyorsunuz


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   20 Nisan 2007 17:06:39

   quote:

   Orjinalden alıntı: soryy

   anlamadıgım şey bunu yaparak başkasının baglantısını kullanıp internete bedavamı baglanıyorsunuz


   Konunun içinde gerekli açıklama yapılmış zaten. Kullanım amacı kişiden kişiye değişir.


  • Binbaşı
   1274 Mesaj
   20 Nisan 2007 18:25:54

   quote:

   Orjinalden alıntı: lightt   Alıntıları Göster   El yapımı yagi uda var şuan proje olarak ekledim onu foruma onunla ilgileniyorum bu aralar, geliştirmeye çalışıyorum.


   USB ler için bi çalışman varmı


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   20 Nisan 2007 18:55:37

   quote:

   Orjinalden alıntı: makhan
   USB ler için bi çalışman varmı


   USB cihazlar için bir çalışmam yok malesef çünkü PCI kart kullanıyorum. Bu projeyi USB için deneyebilirsin. Teneke kutu üzerindeki deliği USB cihazına göre açarsın ve kutuyu cihazın üzerine geçirirsin, belki faydası olur.

   Bunun dışında USB ciahazına harici anten bağlamak için bir konnektör yerleştirebilirsin. Bunun için USB adaptörünün içini açman ve devre üzerinde değişiklik yapman gerekiyor, dolayısıyla cihaz garanti kapsamı dışında kalacaktır. Yansıtıcı kullanarak USB cihazın çekim gücünü arttırmayı deneyebilirsin.


  • iOS Beta Kullanıcısı
   3272 Mesaj
   20 Nisan 2007 19:01:26
   türkten başka uğraşan var mıdır acaba bunlarla


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   481 Mesaj
   20 Nisan 2007 19:16:18

   quote:

   Orjinalden alıntı: emrecelik

   türkten başka uğraşan var mıdır acaba bunlarla


   İstemediğin kadar çok var "Cantenna" diye arat google da 240000 sonuç bulsun sana "home made wifi" diye arat 26.800.000 sonuç bulsun. Önemli olan maliyeti yüksek olan WiFi cihazları eldeki imkanlarla en yüksek performansta kullanmak. 15 dB bir yagi anten piyasada 150 YTL üzeri bir fiyatla satılmakta, oysa bu konuda olmasa bile diğer konumda yaptığımız yagi antenin maliyeti 20 YTL den az ve gayet başarılı bir anten uygulaması. Biraz süslersen ve amatörlükten çıkarırsan 50 YTL ye her koşulda kullanabileceğin bir anten elde etmiş olursun.

   Maksat amatör çalışmak.


Sayfa: [1] 2 3 4 5   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Network ve Güvenlik >> Network >> El Yapımı Wireless Anten (cantenna)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.