- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
El Yapımı Wireless Anten (cantenna)
Bu konudaki kullanıcılar:
 
254
Cevap
7
Favori
231830
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
481 Mesaj
16 Mart 2007; 2:17:36 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Forumda arattım milyon tane sonuç buldu ancak ayrıntılı yapımı bulamadım, bu yüzden eklemeye karar verdim. Gereksiz olarak görülürse silinebilir.

Teneke Anten Yapımı:

Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere internette arama yaptığınızda sık sık karşınıza çıkan teneke anten (Pringless, Cantenna, …) projelerinden birini yapmaya kara verdim. Ve sonuçları sizlerle paylaşmam istedim. Aşağıda prensip şeması görülen anten.

Kaynak: http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2.html

Anten yapma ihtiyacı komşumuzla ortak kullandığımız modeme sağlıklı bağlanmamamdan kaynaklandı. PCI WiFi kart (TP-LINK TL-WN651G) üzerindeki 2 dB lik standart anten ağ bağlantısı kurmakta çok zayıftı ve sık sık kopmalar meydana geliyordu. (Direkt görüş mesafesi olan yerde bu anten ve kart gerçekten çok başarılı 400 m mesafeden çok sağlıklı ağ bağlantıları yapıyordum.) Bağlantının kötü olmasında modem ile bilgisayarımın bulunduğu konumların iğrenç olması geliyor. Modem ile aramızda bir kat kot farkı ve 5 duvar bulunuyor.

Şimdi anten için kullandığım malzemelere bir göz atalım:
1- “Çizmeci TIME” marka “Waffer Master” 400 gr gofret kutusu.


2- 1 adet şase montaj dişi N konektör


3- 1 adet erkek N konektör (RG58 uyumlu)


4- 5 m RG 58/U kablo
5- RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu)
6- 2 mm çapında bakır iletken.
7- Çeşitli el aletleri.

Öncelikle kutu boyutlarını vereyim. Kutu çapı 98 mm, derinliği 136 mm (derimlik kutu ağzından taban metaline kadar içeriden ölçülmüştür, kutunun taban yüksekliği 5 mm dir) Aslında şunu belirtmeliyim yaptığım araştırmalar sonucunda kutu çapını uygun olmadığını anladım. Fakat yaptığım hesaplamalar sonucunda. WiFi 1. kanal çalışma frekansı (2.412 GHz), kullandığım kutunun anten olarak üst kesim frekansını kıl pay sırıyordu. Hesaplamaları http://www.lincomatic.c.../software.html#cantenna adresindeki “Cantenna V1.1” programını kullanarak yaptım. Ekran görüntüsü aşağıdadır.Kendi hesaplamalarım sonucunda 98 mm lik bir kutu için ilgili değerler şöyle.
Ch 1 (2.412 GHz) için
Antenin alt kesim frekansı (TE11) : 1.793 GHz
Antenin üst kesim frekansı (TM01) : 2.341 GHz
Bakır iletken uzunluğu (Lo/4) : 31.1 mm
Bakır elektrot uzaklığı (Lg/4) : 46.53 mm
Kutu boyu (3Lg/4) : 139.59

Yapım Aşaması

İlk olarak kutu üzerinde kullandığım N konektöre uygun olacak şekilde bir delik açtım. Burada önemli olan nokta N konektörün orta noktasının elektrot uzaklığı mesafesinde olması. Unutmadan kutunun altında 5 mm lik payı ekleyip deliği öyle açtım. 5+46.5=51.5 mm


Daha sonra kutu üzerinde konektörün şase ile temasını sağlayacak bölgeleri kazıdım. Ardından N konektörün şase montaj deliklerinin yerlerini işaretledim ve uygun büyüklükte deldim. Delikler esnasında çapak bırakmamaya özen gösterdim.Daha sonra bakır iletkeni uzun kesip N konektöre lehimledim, lehimledikten sonra konektör uç mesafesiyle birlikte uzunluk 31 mm olacak şekilde kestim.Uygun cıvata ve somunlarla konektörü kutuya monte ettim.

Sonraki adımda kullanacağım kabloyu hazırladım. Arkadaşlar RG 58/U aslında uygun bir kablo değil kayıp oranı yüksek. Kabaca metre başına 1 dB kayıp diyebiliriz. RG 213 veya LMR 400 tipi kablolar çok daha akıllıca seçimler olacaktır. Ancak İzmir’de RG 213 kabloyu parça halde satan bir yer bulamadım. Unutmayınız ki bu tip kablolar kullanım sıklıklarının az olmasından dolayı pahalıdır. Kablo kayıplarını hesaplamak için güzel bir adres Kayıp
Son olarak montajı tamamladım ve kartla bağlantıyı sağladım aşağıda sonuçlar görülmektedir.


Ch 11 (2.462 GHz) aktif iken sinyal seviyesi düşük ancak sürekli bağlantı mevcut.Ch 11 (2.462 GHz) den Ch 1 (2.412 GHz) e geçiş. Sonuç beni gerçekten şaşırttı.Ch 1 de uzun süreli kullanım.“TP-LINK Wireless Client Utility” programından bazı görüntüler.

Evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca şunları da hatırlatmak isterim:

Anten yönlü ve polarizasyonlu yapıdadır yani anteni kaynağa doğru çevirmeli ve uygun polarizasyonu bulmak için kendi ekseni etrafında en uygun sinyal seviyesini yakalayıncaya kadar çevirmelisiniz.
85 mm – 90 mm arasındaki kutu boyları 802.11 b/g aygıtlardaki tüm frekansları kapsıyor, yani bu boyutlardaki uygun kutular tüm kanallarda başarılı çalışabilir.
Kutu uzunluğu minimum değerdir uzun tutmanızda fayda var.
Kutunu kendi kapağı yaptığım mikrodalga fırın testini geçti bina dışı uygulamalarda kutu içerisine yabancı madde girişini engellemek için bu kapağı kullanabilirsiniz.
Kutuda izolasyon için silikon kullanmaktan kesinlikle kaçının. Silikon mikrodalgaları soğuruyor.

Başka projelerde görüşmek üzere.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 12 Nisan 2007; 22:13:54 >


265 Mesaj
16 Mart 2007; 10:41:14 


_____________________________

Çalışan sisteme dokunmayın.Bir program açılmıyorsa,bilgisayar hata veriyorsa,kapatıp yeniden başlatın,programı kaldırın,tekrar kurun. Kablolarını kontrol edin , çıkarıp tekrar takın .Yine de sorun çözülmüyorsa,bir bilgisayarcıya gösterin.Eğer bütçeniz yeni bir bilgisayar almaya uygunsa ,önce sorunla ilgili internette araştırın,daha sonra da bilgisayara girişin.Boza yapa, kendi sorunlarınızı çözecek kadar en azından bilgisayarcı olursunuz.


 
1223 Mesaj
16 Mart 2007; 14:26:11 

güzel çalışma eline saglık ilerde wireless baglantım olursa denemek isterim
_____________________________

mükemmel olmaya çalışmakta mükemmeli aramakta hata


1579 Mesaj
16 Mart 2007; 15:06:03 

kutu kapağndaki mikro dalga test derken neyi kastettiniz

elinize sağlık
_____________________________86 Mesaj
16 Mart 2007; 15:21:27 

Oehh bu nedir böyle hocam :) Gerçekten çok güzel bir çalışma ellerine sağlık. Bizim arkadaş yana yakıla arıyordu böyle döküman, hemen bilgilendireyim. Tekrar sağol.
_____________________________

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem!


 
1817 Mesaj
16 Mart 2007; 15:55:58 

yaw anlamadığım birşey var şimdi..bu yaptığın anteni wireless karta mı bağlıyorsun nereye bağlıyosun?
_____________________________947 Mesaj
16 Mart 2007; 16:13:55 

çok güzel çalışma olmuş tebrik ederim , internette wireless anten yapımı ile ilgili çok sayıda döküman var ama bunun kadar basitini görmedim, bu arada kutuyu ve konnektörleri kolayca bulabilirmiyiz?
_____________________________947 Mesaj
16 Mart 2007; 16:16:32 


quote:

Orjinalden alıntı: cellmantd

yaw anlamadığım birşey var şimdi..bu yaptığın anteni wireless karta mı bağlıyorsun nereye bağlıyosun?


wireless kartların arkasında küçük anten var onu çıkarıp bu bağlanıyor...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________1274 Mesaj
16 Mart 2007; 17:59:44 

Güzel çalışma olmuş ellerine sağlık. Bir de bunu USB Wireless adaptöre nasıl uygulayabiliriz.Bu olmaz da 45 cm'lik canak antenle daha iyi verim alabilirmiyiz.
_____________________________ 
481 Mesaj
17 Mart 2007; 0:17:23 


quote:

Orjinalden alıntı: cacasat

kutu kapağndaki mikro dalga test derken neyi kastettiniz

elinize sağlık


Bu kutunun kapağı plastikten. İlk resimde bir kısmı görünüyor beyaz yumuşak plastik.
Wi-fi uygulamalarda kullanacağınız maddelerin 2.4 GHz lik sinyalleri soğurmaması gerekiyor.
Bir cismin Wi-Fi uygulamalarda kullanılıp kullanılamayacağını anlamak için Mikrodalga fırın testi diye amatör bir test var. Olay şöyle gelişiyor.
Test edilecek maddeden bir parça yada sığıyorsa tamamı mikro dalga fırına konuluyor.
Yanına bir bardak içerisinde bir miktar su konuyor (yada ısıtmak istediğiniz birşey). Su konmasının sebebi mikro dalga fırına cisimden dolayı aşırı yük binmesini engellemek.
Fırın içindekilerle birlikte bir müddet (3-5 dk) çalıştırılıyor.
Bu esnada cisim ve suyu gözleyiniz yanlış giden birşey olursa fırın gücünü kesiniz.
Su kaynamaya başladığında (bu işlem yeteri kadar mikrodalga sinyalin verildiğini işaret ediyor) gücü kesip test ettiğiniz objeyi çıkarıp sıcaklığını kontrol ediniz.
Eğer bir ısınma yoksa kullandığınız madde mikrodalga uygulamaları için uygundur. Başka bir değişle antenin önüne koyacağınız bu malzemeden yapılma şeyler (abartı kalınlıklarda olmadığı sürece) mikro dalga sinyalleri için cam gibi geçirgen ortamlar.

BU TEST AMATÖR OLARAK KULLANILMAKTADIR. SERBEST MİKRODALGA SİNYALLERİ ÖLÜMCÜRDÜR. LÜTFEN GEREKLİ GÜVANLİK TEDBİRLERİNİ ALINIZ.


 
481 Mesaj
17 Mart 2007; 0:23:56 


quote:

Orjinalden alıntı: niyatovic

çok güzel çalışma olmuş tebrik ederim , internette wireless anten yapımı ile ilgili çok sayıda döküman var ama bunun kadar basitini görmedim, bu arada kutuyu ve konnektörleri kolayca bulabilirmiyiz?


Kutu alışveriş merkezlerinin bisküvi reyonlarından temin edilebilir (ben bunun içindeki şeylere bayılıyorum bu arada). Hatta bu ürünün 200 gr lık olanıd varmış. Belki onun kutusu daha uygun olabilir (85-90 mm çap en uygun olanıydı). Ben görmedim arkadaşlar alırken ölçsünler.

Konektörü İzmir!de Onur çarşısındaki elektronikçilerden temin ettim. İstanbul'da elektronik malzeme satanların bol olduğu bir mekana gidersen (nerdedir bilmiyorum), yada Ankara'da Konya sokağa gidersen kolaylıkla bulabilirsin. N konnektör çifti 8 YTL , RP-SMA çifti 10 YTL. idi Burda biraz pahalı ama kaliteli ürünler ikiside.


 
481 Mesaj
17 Mart 2007; 0:34:15 

quote:

Orjinalden alıntı: makhan

Güzel çalışma olmuş ellerine sağlık. Bir de bunu USB Wireless adaptöre nasıl uygulayabiliriz.Bu olmaz da 45 cm'lik canak antenle daha iyi verim alabilirmiyiz.


USB adaptörlerin içerisinde (bazılarında) kendilerine has bağlantı konnektörü bulunuyor onu kullanabilirsin. Eğer USB adaptörün içerisinde böyle bir konnektör yoksa PCB üzerindeki anteni iptal edip kablo lehimleye bilirsin. Bu işlemleri yaparken dikkatli olmalısın adaptörün garanti kapsamı dışında kalacaktır ve lehimleme esnasında yada açarken adaptöre zarar verebilirsin.

Bunları yapmadan önce yukarıdaki kutunun deliğini USB adaptörüne uygun olarak delip üzerine kutuyu geçirip denemeni tavsiye ederim sinyal seviyesinde artış olmalı. (USB adaptör kullanmadığım için bilmiyorum).

Çanaklı modellere ise tüm uygulamalar için kazanç arttırımı sağlar. Yani benim antenide çanağa bağlayabilirsin.

Şu anda farkettim flood yapıyorum herkesten özür.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 17 Mart 2007; 0:35:09 >


1274 Mesaj
17 Mart 2007; 1:23:36 

Cevabın için öncelikle teşekkürler. Ben bu çalışmayı yaparken USB nin içerisini açmayı düşünmüyorum bu yüzden de cihazın garanti problemi olmayacaktır.Ben bu çalışmayı çanak antenle yapmayı düşündüm ki verimli olabileceğini söylüyorsun. Yaptığımda tecrübelerimi burada paylaşacağım.Kolay gelsin.

Ha bide senin yaptığın kutu içerisine konnektörlü değil de benim USB wirelesi koysak bi kazanç olurmu sinyalde.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makhan -- 17 Mart 2007; 1:25:07 >
_____________________________ 
481 Mesaj
17 Mart 2007; 10:39:07 


quote:

Orjinalden alıntı: makhan
Ha bide senin yaptığın kutu içerisine konnektörlü değil de benim USB wirelesi koysak bi kazanç olurmu sinyalde.


Evet olması gerekiyor. Zaten yukarıdada belirtmiştim kutunun deliğini USB adaptöre göre açıp Kutuyu adaptörün üzerine geçir, sinyal seviyesinde artış olmalı.


489 Mesaj
17 Mart 2007; 10:53:50 

Antalyadan olup wireless uzatma kablosunu ucuza saten biryer bilen varmi ben sordum bir yere 5msine 34ytl dedi adam daha neler
_____________________________

..


265 Mesaj
17 Mart 2007; 11:08:14 


Bu antenin 400 mt sinyal alması bana biraz güç gibi geliyor ama tam açık alanda karşılıklı görüş sağlanırsa olabilir .

Benim yapıp kulandığım anteni fikir vermesi bakımından buraya koyuyorum . Anteni dik olarak kullanıyorum , canlı uç kutunun dibinden yaklaşık 10

cm uzunluğunda , sonuç gayet iyi .Ekteki dosya (1)
_____________________________

Çalışan sisteme dokunmayın.Bir program açılmıyorsa,bilgisayar hata veriyorsa,kapatıp yeniden başlatın,programı kaldırın,tekrar kurun. Kablolarını kontrol edin , çıkarıp tekrar takın .Yine de sorun çözülmüyorsa,bir bilgisayarcıya gösterin.Eğer bütçeniz yeni bir bilgisayar almaya uygunsa ,önce sorunla ilgili internette araştırın,daha sonra da bilgisayara girişin.Boza yapa, kendi sorunlarınızı çözecek kadar en azından bilgisayarcı olursunuz.


489 Mesaj
17 Mart 2007; 11:22:36 

bence aliyordur 400mt ve senin bu yaptigin anten kac mtden aliyordur tahminen?
_____________________________

..


698 Mesaj
17 Mart 2007; 12:52:59 

pringles kutusuda bu anten için ideal sanırım biraz daha uzun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Snaqe -- 17 Mart 2007; 14:26:49 >
_____________________________

Normal İmza


2947 Mesaj
17 Mart 2007; 13:22:25 

İyi çalışma teşekkürler.
_____________________________ 
1817 Mesaj
17 Mart 2007; 15:08:01 

anladım saol..peki usb adaptörlerin biyerlerinden lehimleyip yapılabilir mi acaba böyle bişe?
quote:

Orjinalden alıntı: niyatovic
wireless kartların arkasında küçük anten var onu çıkarıp bu bağlanıyor...

_____________________________698 Mesaj
17 Mart 2007; 16:34:55 


quote:

Orjinalden alıntı: cellmantd

anladım saol..peki usb adaptörlerin biyerlerinden lehimleyip yapılabilir mi acaba böyle bişe?yapılabilir sanırım ama forumda usb ler için mesafe arttırımnda değişik şeyler yapmışlardı onlardan birini deneyebilirsin

ararsan bulursun
_____________________________

Normal İmza


 
688 Mesaj
17 Mart 2007; 18:46:32 

usb cihazını bozmak istemeyenler şöyle bi ürün ala bilirler http://www.hemalhemsat....ctiondetail/2156010.php
_____________________________ 
481 Mesaj
18 Mart 2007; 12:11:13 


quote:

Orjinalden alıntı: enderkutlu


Bu antenin 400 mt sinyal alması bana biraz güç gibi geliyor ama tam açık alanda karşılıklı görüş sağlanırsa olabilir .

Benim yapıp kulandığım anteni fikir vermesi bakımından buraya koyuyorum . Anteni dik olarak kullanıyorum , canlı uç kutunun dibinden yaklaşık 10

cm uzunluğunda , sonuç gayet iyi .

400 m mesafeden alan wireless kartın 2 dB lik kendi anteniydi ( 400 m karşılıklı görüş arada ağaçlar falan var okadar herhangibir engel yok). Bu anten açık alanda 400 m sınırı fazlasıyla geçecektir.

Birde senin antenin ayrıntılı resimlerini koyarsan, daha iyi anlarız. Netstumbler değerlerinide gönderirsen süper olur. Onuda yapıp denemek isterim.


 
481 Mesaj
18 Mart 2007; 12:22:35 


quote:

Orjinalden alıntı: Snaqe

pringles kutusuda bu anten için ideal sanırım biraz daha uzunPringles kutusu nun çapı 72 mm geliyor. teorik alt limit olan 76 mm den oldukça küçük. uygun frekansta (Ch11 ve üzeri) çalışılabilmesi için 690 mm üzerinde bir boy gerekli. Yani teorik olarak aslında pringles kutusu uygun değil. Fakat yapıp çalıştıranlar var ben denemedim.
Pringless kullanılarak yapılan başka bir modelde kutunun içine bir yagi anten monte ediliyor, bu modelin çok daha iyi sonuçlar verdiği biliniyor.


2947 Mesaj
18 Mart 2007; 12:31:52 

Pringles kutusu ile yapılan anten farklı. O kutunun tek amacı yagi antenin derli toplu durmasını sağlamak. Kutunun arkasındaki metal kısım da yansıtıcı görevi görüyor. Cantenna içinse kutunun kenarlarının da iyi iletken olması gerekiyor. Pringles kutusuyla cantenna olmaz yani. Ayrıca çapı da uygun değil zaten.

Bu arada bir hatırlatma yapayım. Bu antenin boyu ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur. O yüzden bazı yerlerde iki üç kutunun arka arkaya takıldığını görürsünüz.

Bu gofret kutusundan başka Tariş zeyinyağı kutuları var onlar da bu iş için uygun. Ama ince olanları değil 2 litrelik olanları.

Kolay gelsin...
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHaLaNX[TUR] -- 18 Mart 2007; 12:32:16 >
_____________________________1137 Mesaj
18 Mart 2007; 12:39:01 

Lightt yukarda aynı düzenek usb wi-fi adaptör içinde olur denmiş sadece wi-fi yi uygun pozisyonda kutunun içine oturtmak önemlide bu anteni yaparsam dışarıda durucak bu yüzden hem daha iyi çekmesi bakımından hem de izolasyon bakımından bu yaptığın anteni bant şeklinde satılan aliminyum folyolar var onlardan bi tane alıpta onla sarsak daha güzel çeker mi?

Birde usb wi-fi dışarıda duracağı için extra 2 metre usb uzatma kablosu alıcam,2 metre uzatma da çok sinyal kaybı olur mu?(usb 1.1 destekliyor pc bunu da hesaba katalım)< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelli felli -- 18 Mart 2007; 12:51:13 >
_____________________________ 
481 Mesaj
18 Mart 2007; 14:58:07 


quote:

Orjinalden alıntı: kelli felli

Lightt yukarda aynı düzenek usb wi-fi adaptör içinde olur denmiş sadece wi-fi yi uygun pozisyonda kutunun içine oturtmak önemlide bu anteni yaparsam dışarıda durucak bu yüzden hem daha iyi çekmesi bakımından hem de izolasyon bakımından bu yaptığın anteni bant şeklinde satılan aliminyum folyolar var onlardan bi tane alıpta onla sarsak daha güzel çeker mi?

Birde usb wi-fi dışarıda duracağı için extra 2 metre usb uzatma kablosu alıcam,2 metre uzatma da çok sinyal kaybı olur mu?(usb 1.1 destekliyor pc bunu da hesaba katalım)


Alüminyum bantı kullanabilirsin(kutunun önünü kapatmadığı sürece sorun yok). Ama çekim gücüne bir etkisi olurmu bilemem, zaten burda kutu dalga klavuzu görevi yapıyor bir nevi yansıtıcı diyebiliriz. Kutunun kendi boyası zaten onu dış etkilere karşı koruyor, birde kendi kapağını takarsan zaten iç kısmıda korumuş olacaksın.

USB uzatma kablosunda kablonun kalitesi çok önemli. Kayıpların nedeni kablonun direncidir. Kendime ait olmayan bir USB Wi-Fi adaptörün 2m ek ve adaptörün kendi uzatma aparatı ile başarılı bir şekilde çalıştırıldığını gördüm. Ama dediğim gibi kendim test etmedim.


489 Mesaj
18 Mart 2007; 20:43:49 

sizce yuzde 30 ceken bir sinyal gucunu yuzde 44e cikartmak pek farkedermi ? yani hizda ve bulacagi sinyal sayisinda
_____________________________

..


 
262 Mesaj
18 Mart 2007; 20:59:17 

aşşağıdaki linklerde tüm dökümanları ve nelerle yapılabileceğinin örneklerini bulabilirsiniz arkadaşlar.(arkadaşın çalışmasına ilave olarak faydası olur kanısındayım)

http://www.seattlewirel...89f79a57ffa8a45dcc7832c

http://www.binarywolf.com/249/connectors.htm#null

http://www.wwc.edu/froh...rimestar/Primestar.html

aşağıdaki linktede wirelesle ilgili güvenlik falan için tüm proglar var

http://www.wardrive.net/wardriving/tools_____________________________265 Mesaj
19 Mart 2007; 16:10:15 


iki değişik kablosuz anten

Ekteki dosya (2)
_____________________________

Çalışan sisteme dokunmayın.Bir program açılmıyorsa,bilgisayar hata veriyorsa,kapatıp yeniden başlatın,programı kaldırın,tekrar kurun. Kablolarını kontrol edin , çıkarıp tekrar takın .Yine de sorun çözülmüyorsa,bir bilgisayarcıya gösterin.Eğer bütçeniz yeni bir bilgisayar almaya uygunsa ,önce sorunla ilgili internette araştırın,daha sonra da bilgisayara girişin.Boza yapa, kendi sorunlarınızı çözecek kadar en azından bilgisayarcı olursunuz.


 
481 Mesaj
20 Mart 2007; 1:35:09 


quote:

Orjinalden alıntı: enderkutlu

Bu anten yapımı basit ancak gücü düşük bir anten. Pek verimli çalışmıyor. N konnektör üzerine dairesel bir metal yerleştirdiğinde performansında düzelme görülüyor. Ancak belirgin bir mesafe arttırımı görmeniz pek beklenmiyor.

quote:

Orjinalden alıntı: enderkutluBu anteni ise gerçekten hiç görmedim. Omni anten gibi duruyor (resim beni yanıltmıyorsa) yada belki helical olabilir. Ayrıntılı boyutları falan varsa incelemek isterim.


 
1902 Mesaj
20 Mart 2007; 9:44:49 

teşekkürler güzel çalışma olmuş
_____________________________

İmza yok paraf atsam olurmu


1742 Mesaj
20 Mart 2007; 11:46:46 

Tebrik ederim güzel çalışma...
_____________________________ 
262 Mesaj
21 Mart 2007; 1:30:23 

senolcalisan arkadas alıntı yapmanın ne luzumu var şimdi aynısı zaten yukarıda var
güzel konunun altını üstüne getirdiniz.
_____________________________573 Mesaj
21 Mart 2007; 2:58:50 


quote:

Orjinalden alıntı: muya123

senolcalisan arkadas alıntı yapmanın ne luzumu var şimdi aynısı zaten yukarıda var
güzel konunun altını üstüne getirdiniz.

_____________________________

Anhalas


 
481 Mesaj
21 Mart 2007; 12:13:46 

quote:

Orjinalden alıntı: senolcalisan
arkadaşım iyi güzel yapmışsında kutunun çapı 98mm bu çapta bir kutunun alabileceği sinyal alt değeri 1792 mhz üst değeri 2341 mhz wireles sinyali ise 2465 mhz (ch 11) yani bu anten wireless için uyumlu değil mutlaka kazancı wardır ama wireless anten yapmak için sınır değerler (çap olarak) 73 mm - 93 mm bu değerdeki kutular gerçek kazanç sağlar ancak


Evet kutunun çapının uygun ölçüde olmadığını söylemiştim.
quote:

Aslında şunu belirtmeliyim yaptığım araştırmalar sonucunda kutu çapını uygun olmadığını anladım.

Ancak üst kesim frekansı hesaplamaları yapınca 2.398 GHz oluyor. Ch1 ise 2.412 GHz. Bu yüzden yapmaya karar verdim. Zaten Netstumbler sonuçlarıda kutunun kazancını gösteriyor.

Ayrıca alıntı konusunda arkadaşlara katılıyorum, komple konunun alıntı yapılmasının gereği yoktu.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 21 Mart 2007; 12:14:36 >


 
4788 Mesaj
21 Mart 2007; 17:44:53 

arkadaşlar benimkisinin çıkışı mc çıkışlı bunun jackini nerden bulabilirim?
_____________________________ 
481 Mesaj
21 Mart 2007; 18:13:00 


quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

Bu gofret kutusundan başka Tariş zeyinyağı kutuları var onlar da bu iş için uygun. Ama ince olanları değil 2 litrelik olanları.Bugün markette gezinir iken PHaLaNX ın dediği kutuyu bir inceleyim dedim. Ancak şunu farkettimki Tariş in 1000 ml lik zeytinyağı kutusunun çok daha uygun olduğunu gördüm hatta mükemmele yakın ölçülerde. 82 mm çapında (boyunu ölçmeyi unuttum ancak kabaca hesapladım 190 mm olmalı). hesaplara göre alt kesim frekansı 2.143 GHz ve üst kesim frekansı 2.798 GHz kutu boyuda yeterli görünüyor.

İmkanı olan arkadaşların denemesini tavsiye ediyorum. En kısa zamanda bende deneyeceğim.


687 Mesaj
24 Mart 2007; 0:33:46 

güzel çalışma arkadaşım tebrik ediyorum
uzun mesafelerde bu sistemi kullanacaklar için resimdeki gibi bir önerim var
aynı bildiğimiz çanak anten ama lnb yerine bu kutuyu kullanın
yanlız şuna dikkat edin kutunun çok uzun olmaması ve bakır telin ÇANAK ANTENİN TAM ODAK NOKTASINA DENK GELMESİ gerekiyorEkteki dosya (1)
_____________________________

electronic bash hack'im


489 Mesaj
24 Mart 2007; 9:34:13 

bu teneke anteni normal antenlerle kiyasliyacak olursan kac dblik bir anten gorevi yapmaktadir bu 1,2.si ise bir canagin odak noktasina koysam bile pek fayda edecegini sanmiyorum sabitlemeden ( elimle tuttum ama gayet sıkı tuttum ) anteninin odak noktasına koydum 60la cekiyordu 70 e firladi %10luk bir kazanc yapti yani bu kazanci ben reflektorlede yapabiliyorum zaten ? veya sabitledigimde bu 90lara vuracak diyen varmi ? arastirdim uygulayanlarda pek bisey degismedigini soyluyorlar
_____________________________

..


327 Mesaj
24 Mart 2007; 10:09:43 

2 sene kadar önce Antrak üyesi Amatör Telsizci arkadaşlar Pringles kutusu ve hurda çanak anten ile 16 kilometre mesafeden wi-fi sinyali alıp göndermeyi becermişlerdi. Tekrar yazayım mesafe 16 kilometre idi.

Bu arada pringles kutusu içi aliminyum folyodur. Teneke kutudan farksız bir efekti vardır.

Sevgiler.
_____________________________489 Mesaj
24 Mart 2007; 10:42:12 

acikcasi gozumle gormeden inanamiyorum 16km dedigin az uz bir mesafe degil hadi 4-5 km duyduk ve inandik diyelimde 16km diyorsun ve prignless kutusu ile diyorsun..o kutudan yapilan anten kac dblik antene esdeger diye bir soru sormustum birde.16kmde hadi olabilir belki ama karsi tarafinda vericisi harikadir belki diyorum ozamanda.ve kaclik canak anten kullanmislar ?
_____________________________

..


 
481 Mesaj
24 Mart 2007; 11:37:44 

quote:

Orjinalden alıntı: proexot
bu teneke anteni normal antenlerle kiyasliyacak olursan kac dblik bir anten gorevi yapmaktadir bu 1


Teneke kutudan yapılan bu antenin kazancı işçiliğe ve malzemeye göre 9-12 dB civarı. Gerçekçi olacaksak benim hesabıma göre (Simülasyon değeri)10 dB çıktı. Tabi biz birde araya kablo koyduk ordanda kayıp var onuda düşünmek lazım, e birde bina içinde kullandığımızı göz önüne alırsak antenin kazancının gayet iyi olduğu ortaya çıkar.

quote:

Orjinalden alıntı: proexot
2.si ise bir canagin odak noktasina koysam bile pek fayda edecegini sanmiyorum sabitlemeden ( elimle tuttum ama gayet sıkı tuttum ) anteninin odak noktasına koydum 60la cekiyordu 70 e firladi %10luk bir kazanc yapti yani bu kazanci ben reflektorlede yapabiliyorum zaten ? veya sabitledigimde bu 90lara vuracak diyen varmi ? arastirdim uygulayanlarda pek bisey degismedigini soyluyorlar


Zaten çanak antenin görevi reflektörün göreviyle aynı, ancak çanak antenin farkı uzak mesafelerdeki linklerde çok daha belirgin oluyor. Çanak anteni kaynağa doğru çevirip uygun açıyla monte ettiğinde ki bu çoğu zaman karşılıklı görüş demek sistem kazancı 20 dB e kadar çıkacaktır. çanak antenle test imkanım hiç olmadı çünkü benim kaynaklar hep bina içerisinde< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 24 Mart 2007; 11:41:57 >


 
572 Mesaj
28 Mart 2007; 0:54:34 

Arkadaşlar herkese selamlar
Öncelikle şunu sölemek istiyorum ki bu anten işlerinden falan hiç anlamıyorum

Ondan dolayı diyorum ki bana bu antenlerden yapabilecek olan var mı? Ücretinin karşılığı neyse vermek suretiyle tabi ki. Bu arada bende laptop var yani onun için uygun olacak harici bi modem alınması lazım sanırım ilk önce.

Bu konuda yardım edecek arkadaş varsa çok sevinirim...
_____________________________1274 Mesaj
1 Nisan 2007; 20:47:23 

Bu da benim yaptığım basit bir çalışma fakat sinyal seviyesinde gözle görülür artış oluyor.Bu düzeneği kullanmadan herhangi bir noktada bağlantı bulamazken aynı anda bu antenle denediğimde bi kaç tane bulabiliyor._____________________________841 Mesaj
2 Nisan 2007; 0:18:27 

bizde eski alptop var
u.s robotics PCI wirelless kart taktık yanına ve bir kaç ağ yakaladık
acaba merak ediyorum.bu laptopa bu antenlere benzer bişiy takıp alım gücünü kuvvetlendiremezmiyiz.kablo adsl yuvası boş.oraya bişiy konup güç arttırılamazmı?
_____________________________

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.


1274 Mesaj
2 Nisan 2007; 0:57:14 

@merak etmeyen adam

USB wireless alıp onu kabloyla uzatabilir hatta benim yaptığım anten benzeri icatla bağlantını güçlendirebilirsin
_____________________________5878 Mesaj
2 Nisan 2007; 2:21:31 

kardeş çok güzel birşey paylaşmışsın ellerine sağlık
_____________________________
█▌▌▌Rise of the Dark ۩ ▌▌█▌