Şimdi Ara

NZXT Kraken X62 Isı değerleri (Çözüldü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
1
Favori
3.988
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • CH6 anakartın belli bir bios'a kadar (hangi bios o bilmiyorum) biraz fazla sıcaklık gösterdigini söylüyorlardı tabi bu başka işlemci ilede olabilir fakat o fark yinede 10c falandı yani sizin sıcaklıklar hiç ama hiç normal değil, ben stock sogutucu ile oyunlarda maksimum 59 - 60 görüyorum işlemcim 1700. tekrar montaj etmeyi deneyin montaj sırasında bir hata yaptıgınızı düşünüyorum ayaklar oturmamıs olabilir yada termal macunu biraz fazla kacırmış olabilirsiniz ve son ihtimal fanları radyatöre saglıklı vidalamamış olabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnadoluEfes

quote:

Orijinalden alıntı: ParaBende

CH6 anakartın belli bir bios'a kadar (hangi bios o bilmiyorum) biraz fazla sıcaklık gösterdigini söylüyorlardı tabi bu başka işlemci ilede olabilir fakat o fark yinede 10c falandı yani sizin sıcaklıklar hiç ama hiç normal değil, ben stock sogutucu ile oyunlarda maksimum 59 - 60 görüyorum işlemcim 1700. tekrar montaj etmeyi deneyin montaj sırasında bir hata yaptıgınızı düşünüyorum ayaklar oturmamıs olabilir yada termal macunu biraz fazla kacırmış olabilirsiniz ve son ihtimal fanları radyatöre saglıklı vidalamamış olabilirsiniz.

Selamlar montajı tekrar yaptım şuan %100 yükte 64 derece sabit 64 derece sizce iyi bir değer mi ?

64c iyi bir değer fakat o soğutcu ve işlemci ile diğer kullanıcılar nasıl sonuç alıyor ona bakmak lazım.

• Ryzen 7 1700 İşlemci
    Asus CH6 Anakart
    16 GB G Skill 3200mhz 14 CL Ram

Termal macun olarak sizinle aynı macunu kullanıyorum. NZXT X52 Sıvı soğutma mevcut.
    Overclock durumunda dahi gördüğüm tepe değer 40 C ya var ya yok. O da yaz sıcağında. Normal kullanımda işlemci 22 C derecede geziniyor.

Sizin değerleriniz normal değil, ya kurulumda bir hata söz konusudur ya da cihazda hata vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BalistikBomba -- 31 Ağustos 2017; 12:58:45 >
  • Sıvı soğutma fanlarının yönü yanlış dışardan alıp radyatöre üflemeli havayı
  • AnadoluEfes kullanıcısına yanıt
    Montaj şu şekilde olmalı fanlar önde dışarıdan serin hava çekip radyatöre üflemeli. Radyatörden geçen hava bir miktar kasa içerisinde dolaşıp egzozdan atılmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolwes -- 31 Ağustos 2017; 19:34:19 >
  • quote:

Hocam sizin dediğiniz yer 2.olan ise boşta 36 derece ama sizde hem 18 gösterip burda neden 37 gösteriyor ? ben farklı ısı programları denedim Basic mod'da ne görünüyor ise aynısını gösteriyor

Hocam senin sağ alt köşede fan rpm sıfır olarak görünüyor.
    Bende ise 1100 rpm.
    Sen Aer-p radyatör fanlarını Kraken x62'nin 4 adet 4 pinli fan bağlantılarını yapmadın mı yoksa?
    Anakarta bağlamış olmayasın fanlarını.Öyle yapmışsan Kraken'a bağla hemen,kontrolü soğutucu devralsın.
    Benim Kraken x52 bağlantısı;2 adet Aer Rgb 120mm fan ve ön-arka 140 mm Aer rgb fanlar olmak üzere tamamen soğutucu emrinde çalışıyor.NZXT Kraken X62 Isı değerleri (Çözüldü)
    NZXT Kraken X62 Isı değerleri (Çözüldü)NZXT Kraken X62 Isı değerleri (Çözüldü)

• quote:

Hocam radyatörün üstüne taktığım 2 tane büyük fan'ın 4 çıkışlı 2 tane çıkışınıda ana karta taktım 1 tane daha 3 pinli çıkış var onuda ana kartın üstündeki fan çıkışına taktım (4 pinli yuvaya ana kartta 3 pinli yuva yok hepsi 4 pinli) bir tanede kablosu var yanlış hatırlamıyorsam oda 8 pinliydi sanırım onuda ana kartın üstündeki usb2 çıkışına taktım yanlış mı bağladım yoksa ?

Hocam senin sorunun belli oldu.
    Sen 140 mm radyatör fanlarının Kraken x62 fan bağlantısını yapmamışsın.
    Kraken x62 4 adet 4 pin girişi var.2 adet radyatör fanını ona bağla direk.
    Anakarta bağladıysan sıcaklıklar böyle anormal olur.
    Kasa fanlarını anakarta bağla sadece ilk etapta.
    Sıcaklıklar anında normale döner,sonra arzu edersen kasanda bulunan başka 140 mm fanın varsa onları da Kraken'a bağlarsın.
    İlk önce radyatör fanlarını derhal Kraken x62 bağla,ondan sonra sata kablosu var radyatör fanları güç alması için,onu da anakarta tak.
    Olayın bu kadar.
    Adım adım Amd bağlantısı linkini atıyorum,8. ve 9. adımda ne yapmam gerekenler var.https://www.nzxt.com/manuals/krakenx/X52-X62-amd.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi woundedknee -- 1 Eylül 2017; 7:36:35 >

• quote:

Hocam eve geçemedim daha geçer geçmez dediginiz gibi montajlayacağım

Hocam kesinlikle anakarta kraken fanları bağlanmaz,soğutucu ve cam yazılımı ile kontak kuramaz.
    Fanlar anakarttan kafasına göre takılır.Zaten cpu fan speed sende sıfır görnüyor.
    Kraken fanlarını,4 pin olan soğutucaya bağla,4 adet 4 pin olan girişlerde sata olarak anakarta bağla.
    Senin ilacın bu,sonra ısı düşüşünü keyifle seyret.
    Bu arada pompa fanını cpu fan başlığına gir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: woundedknee

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: woundedknee

3 pinli olan pompa bağlantısı; üretim hatası yok,onu 4 pin olan cpu fan yuvasına takacaksın.
    Radyatör fanların 4 pinli olup,2 tane zaten onları takman için 4 adet giriş var.
    Hatta arka egzos fanını da Kraken'a bağla,üstte başka kasa fanın varsa onu da bağla.
    Hepsini Kraken kontrol etsin,ben öyle yaptım.
    Bunları yapınca sıcaklıkların anında büyük düşüş yaşayacak,normale dönecek yani olması gerektiği gibi.

Hocam dediğiniz yer bu kablo olmalı bunda 4 pinli bir tane var diğerleri 3 pinli

Bir tanesini 4 pinliye diğerinide 3 pinli olana taktık bilgisayarı açtığımda sıfır fan sesi geldi hatta çalışmıyor sandım baktım çalışıyor cam programını açtım orda fan rpm hızını gösteriyor ama önceden programda 2 tane fan gösterirken şimdi bir tane fan gösteriyor ama ikiside çalışıyor Fixed modda 60 derece sabit performans modda 57 dereceyi tam yükte gördü sizin dediğiniz kabloya bağlayınca fanlar çok çok sessiz çalışıyor

Şuan tamamen hatasız kurulum olmuş olması lazım sadece yapmadığım içerden radyatöre üfleyen fanın yerlerini değiştirip dışardan hava üflemesini sağlamak başkada yapacak birşey kalmadı sanırım

Bende de tek fan gösteriyor,2 fanı da senkronize çalıştırdığı için.
    1 adet 4 pin 3 adet 3 pin var,herhangi bir anormallik yok.
    4 pin olan fan bağlantısı diğerlerine 3 adet fan dahi bağlasan hepsine komuta ediyor.
    2 fan ya da 4 fan hepsi aynı şekilde çalışıyor.
    Isıların düşmüş dediğim gibi.
    Kasa önünden taze hava alıp radyatöre üflersen birkaç derece daha aşağı düşebilir.

Geriye göndermeye gerek yok o zaman değil mi hocam ?

Yok;herşey normal şuan,bir ara kalantor bir oyun oyna orda gör ısı değerlerini.
    Shift ve O tuşlarına basarak sağ üst köşeye değerleri yazar aynı Msi Afterburner gibi.
    Örnek olarak Quake Champions,işlemci Amd 6200 ekran kartı Zotac gtx 680 Amp!

• CAM programı Ryzen X serisinin offset sıcaklığını göstermez, onu güncellediler programda, genel için bilgi olsun. İkincisi fanı radyatörün arkasından alıp önüne takmanız dramatik bir sıcaklık değişimine sebep olmaz, birkaç derece farkettirir, yinede hava sirkülasyonu için doğrusu odur. Üçüncü ve son olarakta CPU-Z ile işlemciye uygulanan Vcore voltajını kontrol edin. 1.4V'un üstündeyse yüksek sıcaklıklar görmeniz normal. (mobildeyim göremiyorum şuan vcore değerlerinizi paylaşıp paylaşmadığınızı)
    hocam x işlemciler ile normal ryzen işlemcileri sıcaklık konusunda kıyaslamayın nedense normal olanlar çok daha soğut çalışıyor bende hava soğutma ile 1600x var benzer şekilde sıcaklıklar normal 1600 e göre falan baya yüksek çıkıyor full yükse 61 derece iyi bana kalırsa birde.cpu voltage spike ını çözmek için biostan cpu performance boost u kapatın.sonra eğer istiyorsanız kendiniz oc yaparsınız bu ayar açıkken gereksiz voltaj çekiyor
  • Selamlar dün yeni topladığım sistemde soğutucu olarak Kraken X62 modelini ekledim sistem bileşenleri şu şekilde

Ryzen 7 1800x Işlemci
    Asus Hero VI Ana Kart
    16 gb Gskill 3200mhz 14cl Ram
    Asus Gtx1080ti Ekran kartı
    Termal macun olarak Noctua NTH11 modelini kullandım

Dün oyunda iken ısı değerlerine baktığımda Cpu ısısı 74-81 dereceleri görüyordu mesut çevikle olan konuşmamızda montajda sıkıntı olabileceğini ve başka bir termal macun ile tekrar denememi istemişti cihazı söktüm termal macunu silip tekrar sürdüm montajı tekrar yaptım stres testinde tam yükte 64 derece'de sabit kalıyor normal mod'da olsa super mod'da olsa 64 dereceyi geçmiyor bu iyi bir değermidir yoksa ürünü söküp aldığım yere göndereyim mi ? kararsız kaldım not: Cihazda overclok vs. yapılmadı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnadoluEfes -- 4 Ekim 2017; 16:4:53 >

• quote:

CH6 anakartın belli bir bios'a kadar (hangi bios o bilmiyorum) biraz fazla sıcaklık gösterdigini söylüyorlardı tabi bu başka işlemci ilede olabilir fakat o fark yinede 10c falandı yani sizin sıcaklıklar hiç ama hiç normal değil, ben stock sogutucu ile oyunlarda maksimum 59 - 60 görüyorum işlemcim 1700. tekrar montaj etmeyi deneyin montaj sırasında bir hata yaptıgınızı düşünüyorum ayaklar oturmamıs olabilir yada termal macunu biraz fazla kacırmış olabilirsiniz ve son ihtimal fanları radyatöre saglıklı vidalamamış olabilirsiniz.

Selamlar montajı tekrar yaptım şuan %100 yükte 64 derece sabit 64 derece sizce iyi bir değer mi ?
  • BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Söküp 2.defa montaj yaptım ama malesef sonuç bu şekil'de bayram sonrası cihazı aldığım yere mi göndersem diye düşünüyorum birde onlar test etsin çünkü yarın bir gün overclok yapıcam işlemciye soğutucunun iyi şekilde çalışması lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnadoluEfes -- 31 Ağustos 2017; 13:7:59 >
    64 derecelik sıcaklığı görebilmek için fanları ve pompayı %100'de mi çalıştırıyorsunuz?

quote:

Ryzen 7 1700 İşlemci
    Asus CH6 Anakart

Termal macun olarak sizinle aynı macunu kullanıyorum. NZXT X52 Sıvı soğutma mevcut.
    Overclock durumunda dahi gördüğüm tepe değer 40 C ya var ya yok. O da yaz sıcağında. Normal kullanımda işlemci 22 C derecede geziniyor.

Sizin değerleriniz normal değil, ya kurulumda bir hata söz konusudur ya da cihazda hata vardır.

@BalistikBomba

Oda sıcaklığınız nedir?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ..Knight..

64 derecelik sıcaklığı görebilmek için fanları ve pompayı %100'de mi çalıştırıyorsunuz?

quote:

Ryzen 7 1700 İşlemci
    Asus CH6 Anakart

@BalistikBomba

Oda sıcaklığınız nedir?

Normal mod'da 64 derece Full modda yine 64 derece hiç azalma olmuyor oda sıcaklığı nedir bilmiyorum malesef ölçmek için termo metrem yok

• quote:

quote:

Eğer cpu yu zorlayan bir test programıyla yüklendiniz ve bu sonucu aldıysanız gayet normal, bir arkadaş bende boşda 22 derece demiş ama muhtemelen biosunda bir sorun vardır, boşta 22 olması için oda sıçaklığının 17-18 olması gerekir, üstelik sizdeki işlemci 8 çekirdekli o sıçaklık tam yükte düşük bile. Bende i7-5930k var 4.3ghz e overclocklu, soğutmada corsair H110 kullanıyorum, testlerde tam yükte 68-69 derecelerede geziyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ..Knight..

quote:

Ryzen 7 1700 İşlemci
    Asus CH6 Anakart

@BalistikBomba

Oda sıcaklığınız nedir?

Oda sıcaklığı, normal sıcaklık işte, klima vs kesinlikle yok. Nzxt Kraken X52 ile R7 1700 işlemcim OC modunda 40, normal modda 22 C civarında geziyor. Fanlar OC modda yaklaşık yüzde 80 hızda dönüyorlar. Normal modda ise yüzde 30-40 arasında dönüyor.
    CAM yazılımından kendim fan ve pompa eğrilerini ayarladım.

• KanKoKan kullanıcısına yanıt
    Aida64 programı ile system stability test programı ile %100'de çalıştırıyorum normal mod'da fan hızı %50 iken çıkan sonuç 20dk. da 61 derece
  • quote:

Söküp 2.defa montaj yaptım ama malesef sonuç bu şekil'de bayram sonrası cihazı aldığım yere mi göndersem diye düşünüyorum birde onlar test etsin çünkü yarın bir gün overclok yapıcam işlemciye soğutucunun iyi şekilde çalışması lazım

Hocam, radyatörün fanları çalışmasa bile o kadar sıcaklık değeri göstermez. Kaldı ki, benim R7 1700, Wraith Spire soğutucuda bile hiçbir zaman 50 C'yi görmedi.
    Yani, ben senin cihazında bir problem olduğunu düşünüyorum. Pompa devri daim yapmıyor olabilir. Radyatörü, kasanın neresine montajladınız?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.