Şimdi Ara

Hat Değerlerini Yorumlayalım [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.536
Cevap
57
Favori
147.774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar değerli dostlar, son günlerde hat değerlerini yorumlatmak isteyen ve bilgi almak için çok fazla konu açıldığını görüyorum, hem konu kirliliğinin önüne geçmek, hemde sizlere yardımcı olmak amacıyla bu konuyu açıyorum. Hat değerlerinizi buraya atarsanız yorumlayıp yardımcı olmak isterim.

- Türk Telekom, Superonline ve Vodafone FTTH/GPON Aboneleri hat değerlerini aramasın çünkü daireye kadar fiber hizmetinde hat değeri yoktur.

- Kablonet sinyal değerlerini yorumlayamamaktayım fakat yinede anlayan birisi benden ayrı olarak konu içinde yorumlayabilir.

Elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum herkese ama gözden kaçırdıklarım oluyor cevap veremediklerim kusura bakmasın.

Bu konu altında herkes herkese yardım edebilir.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Hadi bakalım.

• CloxyTR kullanıcısına yanıt

Bu derlere göre hattın güzel ancak snr değerine göre alabileceğin max hız 80~82mbit civarı, yani dilersen rahatlık'la 75mbit paket kullanabilirsin.

• BZA B kullanıcısına yanıt

Aslında sorunn cevabını verdim aam sen anlayamamış gibisin. Öyle zorlama fln olmadan sana 100 upload 100 downloadı bütün altyapılarda bütün iss ler verebiliyor, öyle apartmana bandgenişliği sınırlaması fln yok, 90/10 yerine 85/15 fln demişsin, buna gerek yok istersen 100/100 verebiliyor ama mesela süperonline upload hızını arttırmak için extra para istiyor, turknet kendi altyapısından tek fiyatla (100TL ye) 1000/1000 veriyor, sende orada kendi kendine acaba apartmana gelen band genişliği sınırlanıyor mu diye fuzuli bir düşünce içindesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Echonight83

Ttnet 16 mbit internet kullanıyorum

8 Mbit destekliyor ve tam 8 mbit alıyorsun zaten. Boşuna 16 mbitlik pakete geçiş yapmışsın fazla para ödeme boşuna 8 mbitlik pakete geç tekrar..

• quote:

Orijinalden alıntı: revealling

quote:

Orijinalden alıntı: zero fear

quote:

Orijinalden alıntı: revealling

Fena değil. Hangi tarifeyi kullanıyorsun? AKN Sonrası 16'ya düşmüş 35 yada 25 zannedersem.

@STORMBEAS7 Hocam Turknet öyle diyor çoğu zaman maalesef. Siz turknete geçin ilk etapta 50 mbit verirler sonrasında ısrar edip 75'e çektirirsiniz hattınız fazlasıyla kaldırır. 24'e düşersiniz AKN sonrası şahane olur

24 mbps hocam türknete geçsem ne kadar alırım

40 mbit sorunsuz alabilirsin

@mac 10 mbit alabilirsin ama riskli kopma yaşayabilirsin. Sonra tekrar 8'e çekmek zorunda kalırlar boşuna 16 mbit paket fiyatı ödersin o yüzden böyle bırakmanı tavsiye ederim..

• quote:

Orijinalden alıntı: nike35

quote:

Orijinalden alıntı: zero fear

quote:

Orijinalden alıntı: nike35

Hadi bakalım.

Oldukça iyi gözüküyor, VDSL Alabilirsin müşteri hizmetlerini arayıp öğren. Bu arada hızın 12'ye sabitlenmiş 16 mbit'lik paket ise arayıp 16'ya çektir.

VodafoneNet kullanıyorum. 12.11.2017'de taahhüt bitiyor. Daha sonra Türknet Vdsl düşünüyorum.

Hızı yükselttiriyorum, ping artıyor.

Hızını aşağıya sabitledikleri için hat değerlerin öyle iyi zaten hocam hızını 16 yaptırma sorun yaşarsın

• ardaonline A kullanıcısına yanıt
    SNR down değerinin 8 olması sizi sınırlıyor ,
    Kablo/tesisat kontrolü/değişimi yaparak bu değeri 15 civarına kadar yükseltebilirseniz ,
    o zaman daha yüksek hız almanız mümkün diye düşünüyorum.
  • Kassady kullanıcısına yanıt

SNR margin değeriniz çok güzel 50mb, garanti ama, 100megabite kadar olan kampanyadan tercih edip 75mb görürsünüz

• rfuysen kullanıcısına yanıt

Bu değerlere göre, bu hattan/porttan alınabilecek maximum (limit) hızdasın, daha üzerine çıkamazsın.

• @mate123

Modem değerlerine göre hattına 71 tanımlı ve yüklenmede 5mbit civarı kayıp normal sayılabileceğinden 65-66mbit hız çıkması durumunda mevcut bağlantın normal hızlarında sayılır demek olur, yani modemdeki hızları nette eksiksiz olrk alamıyorsun, bu hat üzerinden sana 73mbit hız tanımlandığında, nette 66-67mbit gibi 1 hız görebilirsin.

Fakat dediğim gibi bu hat/port ile 100 alınamaz, bu şekilde bu hat üzerinden size (en azından snr değerine bakarak bile) 75mbit dâhi verilemez görülüyor ancak belki arıza kayıtlarına istinaden size 100 alabileceğiniz 1 port tanımlanıp almanız sağlanabilir, yani eğer 95 alacağın yönünde 1 vaad varsa, dilersen peşine düşebilirsin.

Dediğim gibi bu hat şu durumda 75mbit bile alamaz, o'da şöyle; 75mbit hız almak için modem'de şu anki hız yazan yerin 79 küsür'ü göstermesi gerekir, yani bugün 75mbit paket kullanıcılarınn modeminde o kısım'da hız 79 küsür şeklinde olmalı (hâttâ genel olrk o rakam 79980 şeklinde görülür,) çünkü yukarıda bahsettiğim üzre 4-5mbit gibi kayıp oluşuyor.

Hattın'da ki değerler şöyleydi: Bu değerler ile nette max 66-67mbit gibi hızlar'a ulaşabilirsin, yani 100 üzerinden 35 civarı 1 kayıp var.

iss dediğim işte internet hizmeti aldığın (netspeed,ttnet v.s. gibi) firma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Conar-XP -- 7 Ekim 2021; 19:28:1 >

• Derdin 50 ise, bu hat 50 yi alır sorun çıkartmaz.

• motomurat kullanıcısına yanıt

Şöyle resimle de daha anlaşılır olrk anlatılabilir belki.

Bu durumu etkileyen en önemli şey hattın ve bazen modemin kalitesi bile olabiliyor, yani kaliteli bir hatta yada güçlü bir modemde bu sinyal böyle ok gibi değil ucu da düz olrk gidebilir gibi ve hâliyle 1 2 3 değerleri de benzer seviyede olur v.s.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 31 Ekim 2021; 21:58:32 >
  • Gecekondu20 G kullanıcısına yanıt

min 350 metre

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

near-end fast channel bit rate: 100012 kbps

far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

far-end fast channel bit rate: 8188 kbps

near-end FEC error fast: 0

near-end FEC error interleaved: 0

near-end CRC error fast: 33850

near-end CRC error interleaved: 0

near-end HEC error fast: 0

near-end HEC error interleaved: 0

far-end FEC error fast: 0

far-end FEC error interleaved: 0

far-end CRC error fast: 0

far-end CRC error interleaved: 0

far-end HEC error fast: 0

far-end HEC error interleaved: 0

DSL uptime :2 days, 12:13, 50 secs

DSL activetime :0 min, 22 secs

Downstream:

relative capacity occupation: 100% 

noise margin downstream: 12.1 dB

output power upstream: 4.2 dbm

attenuation downstream: 9.3 dB

Upstream:

relative capacity occupation: 100% 

noise margin upstream: 33.1 dB

output power downstream: 13.7 dbm

attenuation upstream: 0.0 dB

Bu bakır işi yaş. Bir an önce bu bakır saçmalığından kurtulmamız lazım. Çevresel etkiden çok etkileniyor.

• cmes C kullanıcısına yanıt
    Hat değerlerinde afaki bir problem göremedim ancak belirli saatlerde hız düşüşü olması issinin çıkışlarda darboğaz yaşadığı anlamına geliyor.

Aslında bu yüzden birçok kişi bas bas bağırıyor küçük ve henüz gelişme aşamasındaki firmalara mevcut isse kızıp geçmeyin diye. Tabii netspeed yıllardır hizmet veriyor ama dediğim gibi darboğaz yaşıyor yoğun saatlerde.
  • sasa_iliç kullanıcısına yanıt

!Ben teşekkür ederim. 1 yıldır vdsl kullanıyorum, foruma bakınca halime şükrediyorum.Bu internet problemleri bitmez. Dön baba dön. Yok port sorunlu , yok modem sorunlu, yok modem ayarı sorunlu, yok kablo sorunlu, o da yetmez kullanıcı olarak biz sorunluyuz. Dönüyoruz. Bunları tek tek deneyip en son aşamada iss sorunlu diyeceğiz. Onun için fazla sıkıntı yoksa kurcalamamak lazım. Elektrikçi para, kablo para, modem para, konnektör para , rj çakma pensesi para, krone pensesi para, konnektörler para, internet para. Dönüyoruz!

• @ö1f1 hocamız cevabını verdiği için bir şey yazmıyorum hocam yorumuna katılıyorum.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Telekom xDSL'de epeydir tam hızı alabilmemiz için fazladan verdiği kısmı bir süre önce tekrardan geri aldı hocam. Örnek çağ dışı 8 mbps tarifem için bir ara modeme 10 mbps veriyorlardı ve hız testinde 8 mbps üstü alıyordum ama sonradan modeme tekrar 8 mbps tanımlamaya geri döndüler ve hız testinde kayıplı şekilde 6.8 mbps falan çıkıyor (Gerçi ADSL2+ benimki). Arkadaşa da 102 yerine 100 mbps tanımlamışlardır o yüzden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 5 Şubat 2023; 0:59:24 >
  • RavenTheBlack kullanıcısına yanıt

Snr sınırda , hat zayıflamada biraz yüksek. 35 ve üstü zor. Kabloları, varsa ek filan kontrol edin. Ya da kabloları yenileyin değerlerde iyileşme sağlayabilir.

• neoklasik N kullanıcısına yanıt

Modemde 40 MHz - üst - kanalıda 7 veya otomatik yapıp dene. Mod: 802.11 b/g/n . Wps açıksa kapat . Wifi sürücülerini güncelle veya ağ ayarlarını sıfırlayıp dene. Router yerine modemde alabilirsin, Asus ac 55u veya keenetic hooper dsl.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lady-Of-Ice -- 9 Haziran 2023; 9:42:16 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.