- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
USB Hakkında Herşey
Bu konudaki kullanıcılar:
 
2494
Cevap
24
Favori
537330
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


15111 Mesaj
19 Şubat 2007; 21:42:19 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Günümüzde USB aygıtları gittikçe yaygınlaşmakta ve kullanımları da kolaylaşmaktadır ancak USB aygıtlarının kullanım kolaylığı yanında çıkardıkları sorunlarda can sıkmaktadır. Özellikle yedekleme için kullanılan usb bellekler bizim için çok önemli. Aşağıda, kimi dergilerden alıntı yaptığım "USB sorunlarına Çözüm" başlıklı bir yazı hazırladım. Yazıda, bir çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı sorunların çözümleri yer almakta. Şimdilik çok az sorun ve çözüm örneği var ancak sizinde katkılarınızla bunları geliştirmemiz mümkün.

Maşallah baya bi geliştirdik, hatta üst konu yaptık;hatta diğer sitelere (ç)alıntı olduk..

1.BIOS, elektrik ayarları,sürücüleri
Öncelikle USB’ nin BIOS ’ta etkinleştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde USB-PCI kartınız olsa bile, bu bağlantı türünün çalışmasını bekleyemezsiniz. USB ile ilgili ayarlar genellikle “Peripherials” veya “Intergrated Peripherals” başlıkları altında bulunur.

Kendi enerjisine sahip olmayan USB aygıtları, doğrudan takılı oldukları zaman elektriği bilgisayar üzerinden çekerler ve bu bir sorun oluşturmaz. Ancak USB Hubları daha pasiftir. Bilgisayar ve USB aygıtları arasında köprü oluşturan bu aygıtlar, bazı durumlarda çalışmayabilirler. Bu durumda aygıtların yerlerini değiştirerek çalışıp çalışmayacaklarını kontrol etmelisiniz.

Windows ve Linux’un standart sürücüleri
Windows ME/2000/XP ve Linux standart olarak USB’leri destekler. Ancak Windows 98’De USB kartları ve aygıtları için sürücü yüklemesi gereklidir.
Bilgisayar veya Windows açılmadan takılan USB sabit diskler başlangıçtan önce algılanır ve bilgisayarın açılmasını önemli ölçüde yavaşlatır. Bilgisayarınız açıldıktan sonra bu aygıtları taktığınızda, okuma hızı artacaktır. Ayrıca sistem başka işlemleri yapmak için de hazır durumda olacaktır.

2.DONANIMI GÜVENLE KALDIR
Sistem tablasındaki simgeye tıklayarak yürüttüğünüz “ Donanımı Güvenle Kaldır” komutu bazen görevi yapmayı reddeder. Özellikle USB diskler takılı iken, hangi programın bu görevi engellediği belirsizdir. Bu sorunun en hızlı çözümü oturumu kapatmaktır. Böylece sisteme tekrar giriş yaptığınızda, aygıtı güvenle kaldırmak başarılı olacaktır.

Yazma Önbelleğin İptali
Bunun dışında Windows 2000/XP’ de, USB aygıtları için yazma ön belleğini kaldırmak da alternatif bir çözüm olacaktır. Daha sonra Windows’ un izni olmaksızın, aygıtın LED’i yanmıyorsa, çıkarmanızda sakınca olmayacaktır. Yazma ön belleğini kaldırmak için “Bilgisayarım”a sağ tuşla tıklayıp “Özellikler” ile ulaştığınız mönüde “Donanım” sekmesini açın. Burada “Aygıt yöneticisi” ile “Disk Sürücüleri” altında gözüken USB aygıtına tıklayın. “İlkeler” sekmesinde üstteki “Çabuk uzlaştırma için en iyi duruma getir”i etkinleştirdiğinizde, yazma ön belleği iptal edilir.

3.USB 2.0 ve USB 1.1
Fare veya yazıcı için USB 1.1 bağlantısı yeterliyken, USB diskler için bu transfer oranı yetersiz kalır. Pratikte, veri transfer oranı 0.8 MB/saniye ile 1 MB/saniye arasında kalacaktır. USB 2.0 bağlantı noktalarının özelliklerinde verilen 60 MB/saniyelik orana ise, hemen hemen kimse ulaşamamıştır. Ancak 7-10 MB/saniyelik oranlara rastlayabilirsiniz. USB 1.1 bağlantısına sahip bir anakartınız varsa ve harici USB bir disk aldığınız zaman 20 Avro daha fazla vererek USB 2.0 PCI kartı almanız da gerekecektir. Daha çok USB 2.0 bağlantısına sahip bir anakart almanıza da pratikte gerek kalmaz. USB 1.1 yazıcı, fare veya kalvye için yeterli olacaktır.

Erişim ve Transfer Hızı: Dünden Bugüne Önemli TeknolojilerAçıklama: MBps, saniyedeki megabyte transferini, Mbps ise saniyedeki megabit transfer hızını göstermektedir. Bir byte 8 bit olduğundan, örneğin 800 Mb, 100 MB'a eşittir

4.USB AYGITLARININ DÜZENLENMESİ
Windows 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım>yönet” veya Windows 98/ME’ de aygıt yöneticisinde USB aygıtı için özel olarak harf atamadığınız sürece , USB aygıtlar ilk boş harf ile sürücü ismi alacaktır. USB diskler için geçerli olan, sabit disklerden sonra gelen ilk harfi alarak CD veya DVD sürücüsünün harfini kaydırmaktır. Ağ üzerinden bağlı olan sürücüler burada dikkate alınmayacaktır. Örneğin: E harfi yerel son disk için atanmışsa ve F harfi ağdaki bir klasör için atanmışsa bilgisayarınız USB diskinizi görmeyecektir.

Ayırın…
Bu sebeple, yapmanız gereken “Bilgisayarım” üzerinden sorun çıkartan ağ aygıtını, sağ tuşla tıklayarak açtığımız menü üzerinden devre dışı bırakmaktır. Başka bir yöntem de, USB diske 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım”a sağ tuşla tıklayarak “Disk Yönetimi” ile bir harf atamaktır. Windows 98/ME’ de aynı işlemi aygıt yöneticisi ile gerçekleştirebiliriz.

5.USB KAMERALAR KENDİNİ DİSK OLARAK TANITIYOR
Dijital kameralar dahil olmak üzere, kendi hafızasına sahip olan amaca göre özelleştirilmiş her USB aygıtı bir disk olarak kullanılabilir. Dijital kameralarda, özel yazılımlar yüzünden bazı sorunlar çıkabilir. Burada yapabileceğiniz, yazılımın filtreleme kurallarını incelemektir. Uygulayabileceğiniz, yazılımın filtreleme kurallarını incelemektir. Uygulayabileceğiniz en iyi çözüm yöntemi, taşımak istediğiniz dosyanın formatını filtreden geçecek şekilde elle değiştirmek olacaktır. Bilgisayara bağladığınız kamera eğer bir disk sürücüsü olarak gözüküyorsa, prensipte hiçbir sorun çıkmayacaktır. Böyle durumlarda deneyip görmemiz gerekiyor. (PC WORLD-Temmuz 2005)


SABİT-HARİCİ DİSK
Kayıp Bölüm

SORUN: 80 GB’lık sabit diskinizi ikiye ayırmıştınız. Ancak sistem çöktükten sonra, bölümlerden biri kayboldu ve artık sadece 50 GB’lık alana hakimsiziz. Sabit diski tamamen temizleyerek yeniden kullanmanın kısa yolu nedir ?
ÇÖZÜM: Sabit diskin baştan yapılandırılması, Windows kurulum CD si ile sorun olmaktan çıkar. Ancak bu kayıp bölümdeki bütün verilerin yok olmasına neden olur. Bu yüzden öncelikle www.cgsecurity.org/wiki/Test-Disk adresinden temin edebileceğiniz ücretsiz TestDisk aracını kullanmayı deneyin. Eğer her iki yöntemle de başarı elde edememişseniz, www.disk-utility.com/ha...k-low-level-format.html adresindeki bağlantıları takip ederek sabit disk üreticilerinin kendi sabit diskleri için sunduğu araçları kullanarak bir low-Level-Format uygulayabilir ve sabit diski fabrika çıkış haline döndürebilirsiniz. En son uygulayacağınız yöntem bu olmalıdır. ( PC TECH-Haziran 2006)


USB DİSK
SABİT SÜRÜCÜ HARFİ ATAMA

SORUN: Bir ağ bağlantısı kurulduğunda bilgisayara bağlı olan USB diske ulaşılmıyor. Ancak disk yakıp çıkarıldığında veya açıp kapatıldığında PC tekrar USB diski görüyor.
ÇÖZÜM: Win2000 ve Windows XP bazen serbest olmayan sürücü harflerini atayarak sorun çıkartabiliyorlar. Bu sorunu USB diske sabit bir harf atayarak çözeceğiz. USB diski bilgisayara takın ve kullanıma hazır olduğundan emin olun. Daha sonra bilgisayarım kısa yoluna sağ tıklayarak yönet’ i seçin. Ardından Disk Yönetimine tıklayın. Şu anda sağ tarafta bilgisayarınıza bağlı tüm hard drive’ ların gözükmesi lazım. USB diski seçin ve sağ tıklayın. Sürücü harfi ve yolu değiştir deyin, daha sonra diyalog penceresinde bir daha değiştir dedikten sonra USB diskinize artık boşta duran istediğiniz harfi atayabilirsiniz. Biz “B” harfini tavsiye ediyoruz. Çünkü artık 2 disket sürücüsü kalmadı.(PC WORLD-Temmuz 2004)

Sürücü harfi atama, değiştirme veya kaldırma
http://technet2.microso...9c1e01055.mspx?mfr=true


SABİT DİSKLER
Harici IDE disk

SORUN: Eski bilgisayarınıza ait eski ama iyi durumda olan bir sabit diskiniz var. Ancak bu diski kasanıza takmanızın imkanı yok. Bu diski harici olarak kullanmanın bir yolu var.
ÇÖZÜM: Bu diski harici olarak kullanmak için öncelikle ihtiyaç duyduğunuz şey, fiyatı yurt dışında 25 avro civarında olan bir sabit disk kasası. Başlıca satın alma kriterlerinden biri, sabit diske özel kasasının boyutu. Sabit diski bir diz üstü bilgisayardan çıkaranların 2,5 inçlik bir kasayı; masaüstü bilgisayarlardan çıkaranların ise 3,5 inçlik bir kasay tercih etmeleri gerekiyor. Bu sabit disk kasalarının bir soketi vardır. Bu sokete sabit diskin veri yolu olan IDE veya S-ATA kablosu bağlanır. Bilgisayarla olan bağlantıyı sağlamak içinse, USB veya firewire bağlantısı bulunur. En kullanışlısı USB bağlantısı olacaktır.
http://external-enclosure.tradenet.com.tw adresinde bazı modeller bulabilirsiniz. Google’ı kullanarak yapacağınız aramalarda “Enclosure for hdd” yazmanız yeterli olacaktır.
(PC TECH-aralık 2005)


SORUN: Bilgisayara USB aletimi taktım, bilgisayarım aygıtı tanıdı ancak alet yüklenirken sorun oluştu ?
ÇÖZÜM:Bu sorunu sürücüleri güncelleştirerek halledebilirsin. denetim masasından Donanım ekleye gir,bağladım de eveti işaretle daha sonra ekrana yüklü donanımların listesi gelecek sen en alttaki yeni donanım ekleyi işaretleyeceksin, işaretledikten sonra "yeni donanımı ben seçeceğim kutucuğunu işaretle" sonra karşına bir liste çıkacak o listeden PMCIA flash bellek aygıtları seçeneğini işaretle ve ileri tıkla. (dejaay)


SORUN: DVD, CD, HDD veya flash diskimden başka bir yere dosya kopyalama yaptığım zaman “Veri hatası döngüsel artıklık denetimi” gibi bir hata veriyor. Bu dosyaları nasıl kopyalayabilirim.?

ÇÖZÜM: Bu çok sık rastlanan okuma/yazma problemidir. İngilizce olarak (Cylic Redundancy Check) olarak bilinen bu hata verinin bir medya ortamından başka bir medya ortamına taşınması sırasında çıkar.Taşınan verinin doğru olarak taşıanbilmesi için veri parçalara bölünür ve her bir parçanın sonuna hata düzeltme kodları dediğimiz ekler yapıştırılır. Bu kodlar hem gönderen hem de alıcı tarafta çalıştırıldığında aynı sonucu vermelidir. Farklı bir sonuç çıkıyorsa veri hatalı olarak(veya eksik olarak) iletilmiş demektir.
İşletim sistemi kurarken, oyun kurarken veya büyük boyutlu dosyaları kopyalarken sıklıkla bu sorunla karşılaşılır.
Bunun iki anlamı olabilir: Bu bir CRC kodu hatası olduğuna göre ya gönderen tarafında ya da alıcı taraftaki veride bir sorun var demektir. Ya Dvd içindeki veri bozuktur ya da sabit diskinizin belli bir kısmına veri yazılamamaktadır (bad sector)
Sabit diskinizde bad sector bulunma ihtimali düşük görünüyor ama eğer varsa format atmak çözüm olmayacaktır. Bad sector bulunan kısmın tespit edilip, fdisk işlemi ile o bölgenin kullanım dışı bırakılması gerekir. Bu işi yapan Salvation HDD Sector Repairer gibi yazılımlar faydalı olabilir(www.salvationdata.com)
Eğer DVD bozuk ise CD/DVD içindeki dosyalardan kurtarılabilenleri okuyan Bad CD repair gibi yazılımları kullanabilirsiniz(www.solidlabs.com/download) (PC MAGAZİNE-Eylül 2006)


SORUN: USB Aygıtım çalışmıyor.?
CEVAP:Eğer düzgün çalıştığını bildiğiniz başka bir bilgisayar varsa, aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı görmek için aygıtı o bilgisayara takın. Aynı sorunla karşılaşıyorsanız aygıtta bir sorun olabilir. Windows da aygıtınızın durumunu da denetleyebilirsiniz. (Windows Vista-YARDIM VE Destek)

Aygıt durumunu denetlemek için:
1-Aygıt yöneticisini açın.
2-Uygun aygıt kategorisini çift tıklatın ve ardından sorun yaşadığınız aygıt için bir giriş arayın
3-USB aygıtınızın girişini sağ tıklatın ve ardından özellikleri tıklatın.
4-Genel sekmesini tıklatın ve ardından aygıtla ilgili sorunlardan söz edilip edilmediğini görmek için Aygıt Durumu kutusuna bakın.

.Aygıt sürücüsü hatalı. Bir USB aygıtı taktığınızda bilgisayarın aygıt sürücüsü gerektirmeden aygıtı yükleyip yapılandırması gerekir. Bilgisayar sizden aygıt sürücüsü isterse, aygıtla beraberinde gelen bilgilere bakın veya sürücüsü için üreticinin web sitesine bakın.

USB bağlantı noktası hatalı olabilir. USB aygıtı hatalı bir USB noktasına takılı ise aygıt çalışmaz. Eğer bilgisayarınızda çalışan bir aygıt var ise onu çıkarın ve aygıttan boşalan yere sorunlu aygıtı takın.

Diğer USB aygıtları hub’dan çok fazla elektrik çekiyor olabilir. Kullanmaya çalıştığınız aygıtın, bilgisayarınızın sağlayabildiği bütün elektriği ve bat genişliğini kullanması gerekebilir. Hub’dan elektrik alan başka aygıtlar varsa onları çıkarıp aygıtınızın çalışıp çalışmadığına bakın. Bu işlem sorununuzu çözerse, bütün aygıtlara yetecek kadar elektrik sağlamak için kendi elektrik kaynağı olan bir USB hub edinebilirsiniz. (Windows Vista-YARDIM VE Destek)


SORUN: Bant genişliği aşıldı uyarısı alıyorum ?
ÇÖZÜM: Bilgisayarınıza bağlı bir USB kamera varsa ve “Bant genişliği aşıldı” iletisi alırsanız video akışını görüntülemek için kullandığınız programda kamera çözünürlüğünü düşürün. Daha küçük çözünürlük ayarı daha düşük bant genişliğini gerektirir. Bu ayarı belirleme konusunda bilgi için video akışını görüntülemede kullandığınız programın bilgilerine bakın.(Windows Vista-YARDIM VE Destek)


SORUN : 200 GB’lık bir sabit disk satın aldınız ancak eve geldiğinizde sadece 186 GB ile karşılaştınız.Neden?
ÇÖZÜM : http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=2102&sayfa=1

Şöyle bir örnek verelim: Sizin 16gb'lık bir flash belleğiniz var ancak gerçekten bu kapasite 16gb değildir. Siz bu belleğe en fazla 14gb lık bir veri atabilirsiniz. "Olmaz böyle şey, benim belleğimin 16gb lık kapasitesi vardı" diyorsanız şöyle bi açıklama yapalım:

Sabit disk üreticileri cihazların kapasitesini tamamen fiziksel değerleri kullanarak hesaplıyorlar. Buna göre, bir Gigabyte 1.000.000.000 Byte yani kısaca 1.0003 Byte’a denk geliyor. Ancak Microsoft gibi bir yazılım üreticisi için bir Gigabyte 1.073.741.824 Byte yani kısaca 1.0243 Byte anlamına gelir.
Yani, bir sabit diskin veya DVD medyanın aslında ne kadar saklama kapasitesine sahip olduğunu tespit etmek için kapasiteyi gösteren Gigabyte değerini, 1.0003 : 1.0243 = 0,9313 olduğu için yaklaşık olarak 0,93 ile çarpmalısınız. Şimdi sizin flash belleğiniz 16gb. 16 GB’lık kapasiteyi 0,93 ile çarpacak olursak Windows’un disk yöneticisinin gösterdiği kapasite değerini elde etmiş oluruz.
16gb*0,93=14.88 gb olarak çıkar ki bu da disk yöneticisinin gösterdiği değerdir..Bu her zaman da böyledir.

Diğer hesaplamalar içinde fotoya göz atınız:
MİNİ İP UCU
USB bağlantısı
Bir USB bileşeni satın aldığınızda, bağlantı noktasını görmelisiniz. Çünkü USB bağlantısı farklı hızlarda bulunabilir. Yalnızca, kullanım kılavuzunda veya ambalajında “USB 2.0 Hi-Speed” etiketini görüyorsanız, aygıt 60MB/saniyeye varan transfer oranlarında çalışabilir. Eğer USB 2.0(Full Speed) etiketini görüyorsanız, maalesef 1.5 MB/ saniye oranında kalacaksınız. (PC TECH-aralık 2005)


MİNİ İP UCU
USB 1.1 mi USB 2.0 mı?
Bilgisayarınızın bir USB 2.0 erişim noktasına sahip olup olmadığını öğrenmek için, “Bilgisayarım” a sağ tuşla tıklayarak “özellikler” mönüsünü açın. Burada “Donanım” sekmasini seçerek “Aygıt Yöneticisini”ni açın. “Evresel Seri Yol Denetleyicisi” başlığı altındaki girişlerde “Geliştirilmiş” yazısını görüyorsanız, bu bağlantı noktası USB 2.0’ dır. Şayet bu kelimeye rastlamıyorsanız, USB 1.1’dir. (PC WORLD –Aralık 2005)


MİNİ İP UCU
Bir USB 2.0 kablosunu uzatmak zorunda kalırsanız 60cm' yi geçirmeyin

SORUN : 200 GB’lık bir sabit disk satın aldınız ancak eve geldiğinizde sadece 186 GB ile karşılaştınız.Neden?
ÇÖZÜM :http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=2102&sayfa=1


SORUN: Belleklerdeki "U3" nedir ve ne işe yarar ?
ÇÖZÜM:

U3 platformu, aslında uzun sayılabilecek bir süreden beri istediğimiz, USB disk üzerinden program çalıştırılmasına olanak tanıyan bir teknoloji.

Yanınızda kendi bilgisayarınız olmadığında seyahate çıktığınızda halka açık güvensiz bir bilgisayarda Internet'e girdiğimizde veya USB diskimizdeki dosyalarla çalışmamız gerektiğinde bizi en çok rahatsız eden şey, arkamızda iz bırakarak bu işi yapmamız olur. Öyle bir sistem düşünün ki, USB diskinize tıpkı bilgisayara yükler gibi yazılım yüklüyorsunuz (örneğin E-posta istemcisi yüklediniz) ve bu USB diski taktığınız herhangi bilgisayarda USB disk içerisine yüklediğiniz bu yazılımı çalıştırıyorsunuz ve yaptığınız hiçbir işlemi o sisteme iz bıraktırmadan yapıyorsunuz. Bunun, hepimizin aklına geldiğini hayal ediyorum.

Bunu yapmak artık güç değil. Microsoft işletim sistemleri için tasarlanan U3 adındaki bir platform, programların ve verilen doğrudan USB disk üzerinden çalıştırılmasına izin veriyor. U3 platformunun özelliklerinden birisi de, USB disk üzerinden programlarınızı çalıştırdığınızda Windows registry'sine veya dosya sistemi kayıt yapabilir ancak diski sistemden çıkarttıktan sonra tüm bu dosyalar ve kayıtlar USB disk tarafından imha ediliyor.

U3 platform desteğini taşıyan USB disk'lere "Akıllı USB Sürücü" deniyor ve üzerinde U3 logosu bulunuyor. U3 USB disklerin geleneksel USB disklerden farklı, ufacık bir U3 işletim sistemine sahip olması ve Windows'un "Başlat" menüsünü simüle ederek program yüklemenizi ve kaldırmanızı kontrol ediyor olması.

Tabii ki burdaki esas nokta, istediğiniz her yazılımı U3 uyumlu USB disklere yükleyemiyorsunuz. Yazılımların, U3 platformu için modifiye edilmesi gerekiyor. Bunu kullanıcılar yapamıyor tabii ki; U3.com sitesinden çekeceğiniz veya satın alacağınız yazılımlarla bunu yapıyorsunuz


[Windows 2000, XP]

Engellenen donanım sürücüsü kurulumunun tamamlanması

Yeni bir donanım bileşeninin kurulumu sırasında ilk girişim uygun sürücünün yüklenmesi aşamasında başarısızlıkla sonuçlandı. Windows XP yeniden başlatıldığında her defasında bu yeni donanımı bulsa da kurulumu tamamlayamıyor.

İpucu: Bu gibi durumlarda sorun genellikle Windows'un yeni sürücü yüklenirken başvurduğu bir INF dosyasındaki hatadan kaynaklanır. Şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Windows Gezgini'nden C:/Windows klasörüne geçin ve Araçlar / Klasör Seçenekleri'nden Görünüm sekmesini, akabinde Gizli dosya ve klasörleri göster'i işaretleyin. Önce Uygula'ya ardından Tamam'a tıklayın.

Artık görünür hale gelen "Inf" klasörüne girerek "Infcache.1" dosyasına ulaşabilirsiniz. Bu dosyayı silin ve Geri dönüşüm Kutusu'nu boşalttıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sürücüyü yeniden yükleyin ve cihazı bilgisayara bağlayın. "Donanım ekle" sihirbazı yeni bileşeni tanıyacak ve uygun sürücüleri seçmenizi isteyecek. Kaynak olarak "C:WindowsInf" klasörünü girin. Kısa bir süre sonra yeni donanımın başarıyla kurulduğuna dair mesaj, görev çubuğu üzerinde açılan bir pencere aracı lığıyla size bildirilecektir.


[Harici USB sabit disk]

Zarar görmüş partition tablolarının yeniden oluşturulması

Uzun bir süredir üzerinde birden fazla disk bölümünün (partition) yer aldığı; tüm film ve müzik arşivinize ev sahipliği yapan harici bir USB sabit disk kullanıyorsunuz. Ancak kullanım sırasında sabit disk kablosunu çıkarıp yeniden taktığınızda içerik yerine Windows'un harici sabit diskin yeniden biçimlendirilmesi gerektiğine dair hata mesajıyla karşılaştınız. Tüm dosyalarınızın kaybolmaması için ne yapmalısınız?

İpucu: Bu durum harici sabit diskin gerçekten zarar gördüğü anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle paniklememenizi tavsiye ediyoruz. Windows XP bu tür cihazları normalde USB yuvasıyla bağlantısı kesildiğinde kendiliğinden devre dışı bırakır. Ancak sabit diskin ilk sektörlerinde yer alan disk bölümü tablosunun bazı durumlarda zarar görmesi veya silinmesi mümkün. Tüm dosyalar fiziksel olarak hala disk üzerinde bulunsa da, Windows bu dosyalara erişemez ve bu nedenle diski biçimlendirmeyi dener. Dosyaları gerçekten kaybetmek istemiyorsanı z bu işleme izin vermeyin. www.cgsecurity.org adresinde farklı işletim sistemlerine yönelik çok sayıda sürümü bulunan Testdisk adlı ücretsiz yazılımı, disk bölümlerini ve dolayısıyla dosyalarınızı kurtarmak için kullanabilirsiniz. Yazılımı çalıştırdıktan sonra kurtarmak istediğiniz sabit diski seçin ve taramayı başlatın. Testdisk çoğu durumda eski disk bölümlerini okuyarak oluşturduğu yeni partition tablosunu harici diskte yeniden yaratıyor. Sonuçta Windows üzerinden de eski disk bölümlerine ulaşmak ve dosyaları yüklemek mümkün oluyor.

Yazılım ayrıca işletim sisteminin bulunduğu sabit diskte benzer bir sorun yaşandığında da kullanılabiliyor. Bu durumda başka bir bilgisayar üzerinden Testdisk'in DOS sürümünü indirin ve bir açılış disketine kopyalayın. Bilgisayarınızı bu disket ile yeniden başlattığınızda "a: estdisk" komutu ile yazılımdan yararlanabilirsiniz.


READYBOOST Nedir ?

Windows Vista’ dan ücretsiz Doping
Microsoft ‘un yeni işletim sistemi belleği ve belleği kullanan programları başarılı biçimde yönetiyor. Buna ek olarak ReadyBoost sayesinde belleği güçlendirmek için parmak belleklerden faydalanılabiliyor.

Parmak bellekler aldı başını gidiyor
Flash tabanlı kapasitesi 16GB’ a kadar ulaştı. Bu belleklerin fiziksel boyutu oldukça küçük. Bu sevindirici ama fiyatlar adeta el yakıyor. Parmak bellekler açısından şu an için en mantıklı depolama seçenekleri 1-4GB’lık modeller. Şu ana kadar sadece bir yerden başka bir yere veri taşımak için kullandığımız parmak bellekler Windows Vista sayesinde bambaşka bir görev daha üstleniyorlar. ReadyBoost adlı özellik sayesinde sisteme RAM eklemeden doping yapabilmek söz konusu. Sabit diskten daha hızlı tepki veren parmak bellekler RAM kadar olmasa da sisteme katkıda bulunabiliyor. USB ve büyük bir oranla hızlı USB 2.0 bağlantısını kullanan parmak bellekleri istediğimiz zaman sisteme ekleyip sistemden ayırabiliyoruz.

Bu arada tüm parmak bellekler ReadyBoost teknolojisini desteklemiyor.

ReadyBoost desteği için gerekenler.
Microsoft tarafından yapılan tarife göre yerine getirilmesi gereken şöyle:

• Parmak belleğin kapasitesi en az 256 MB olmalı
• Parmak bellek ve bilgisayar ve bilgisayar USB 2.0 desteklemeli.
• Bellek erişim süresi 1 ms’ den fazla olmamalı
• Cihazdaki belleğin tümünde 4 KB ‘lık rasgele okumalarda en düşük hız 2.5 MB/sn ve 512 KB ’lik rastgele yazmalarda en düşük hz 1.75 MB/saniye olmalı.
• Parmak bellek içindeki boş alanın değeri 235 MB’ dan az olmamalı.

Herhangi bir parmak bellek ya da hafıza kartını sisteme ekler eklemez Windows Vista’ nın yeni bir pencere açtığını ve ReadyBoost testi yapıp sonucu sunduğunu göreceksiniz. İşletim sistemi zaten belleği uygun bulmadıysa ReadyBoost seçeneğini kullanamıyorsunuz ? Ama bellek ya da kart teknik olarak yeterliyse o zaman “Speed Your Sistem” şıkkı beliriyor. U şıkka tıklayınca cihaz özelliklerinin olduğu pencere açılıyor. ReadyBoost özelliğini kullandığınız zaman belleğinize ayırdığınız kadar alanın kullanımda olduğunu bunun ReadyBoost.sfcache adlı tek bir dosya olduğunu görürsünüz.

Flash belleğin avantajlı yanlarından faydalanıyor

Bilgisayarınız çalışırken ve ReadyBoost aktifken parmak belleği ya da hadıza kartını aniden yuvadan çıkarırsanız, bellekteki ReadyBoost.sfcache dosyası zarar görmüyor. Bu cache dosyası sayesinde Windows Vista’nın rasgele disk erişimi 8-10 kat hızlanabiliyor. Bunun nedeni ReadyBoost şartlarını sağlayan flash belleklerin sabit disklere göre 10 kata kadar hızlı olması.

İlginç bir durumda ASUS’un tanıttığı anakartlarda karşımıza çıkıyor. Windows Vista için özel olarak tasarlanmış olan ve Intel ve AMD işlemci tabanlı anakartlar üreten Asus, bu modellerde anakart üzerine Flash bellek adapte etmiş. ASAP (Asus Accelerated Propeller) adlı bu belleğin kapasitesi 512 MB. Bellek bilgisayarım altında ASAP adlı bir sürücü olarak görülüyor ve doğal olarak ReadyBoost destekliyor.

Burası önemli. !!!!!!!

ReadyBoost ‘un en mantıklı olduğu sistemler RAM miktarı 1GB olanlar. Çünkü RAM değeriniz zaten 2 GB ve üstüyse sistem tam takır işlediği için çoüu zaman RAM ‘de boş yer oluyor ve ReadyBoost etkileyici performans göstermiyor. ReadyBoost ile ilgili de can sıkıcı sınırlama var. Birincisi parmak belleğiniz 8 GB olsa bile ReadyBoost için ayrılabilen alan en fazla 4 GB çünkü fat32 bundan fazlasına izin vermiyor. İkincisiyse, bilgisayarınızdaki tüm USB yuvalara birer bellek ekleyip hepsine ReadyBoost görevi atayamıyorsunuz. Microsoft’un önerisi ReadyBoost ile sistem belleğinin 1-3 katı ekleme yapmak. Yani 512 MB- 1.5 GB ‘lık parmak bellek alanı ayırmak.
Alıntıdır: Hardware Plus Mart/Nisan 2007


FAT veya FAT32 birimi NTFS'ye nasıl dönüştürülür

Not: Dönüştürme işlemi sırasında herhangi bir bozulma veya veri kaybı olasılığı son derece düşük olsa da, dönüştürme işlemine başlamadan önce dönüştürmek istediğiniz birim üzerindeki verileri yedeklemeniz önerilir.

Varolan FAT veya FAT32 birimleri NTFS'ye dönüştürmek için şu adımları izleyin:
1. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin ve sonra Komut İstemi'ni tıklatın (yada windows tuşu + r kombinasyonu ile run'ı açıp cmd yazıp enter'a basın.).
2. Komut isteminde şunları yazın, burada sürücü harfi dönüştürmek istediğiniz sürücüyü temsil eder: convert sürücü harfi: /fs:ntfs
Örneğin, E sürücüsünü NTFS'ye dönüştürmek için aşağıdaki komutu yazın: convert e: /fs:ntfs
Not İşletim sistemi çalışırken dönüştürme işlemi tamamlanamaz. Bu nedenle, işletim sistemi dönüştürmekte olduğunuz sürücü üzerindeyse, bilgisayar yeniden başlatıldığında çalıştırılmak üzere görev zamanlanması istenir. İstendiğinde, EVET'i tıklatın.
3. Komut isteminde aşağıdaki iletiyi aldığınızda, dönüştürmekte olduğunuz sürücünün birim etiketini yazın ve ENTER tuşuna basın: Dosya sistemi türü FAT.
Sürücü harfi sürücüsü için geçerli birim etiketini girin.
4. NTFS'ye dönüştürme tamamlandığında komut isteminde şu iletiyi alırsınız: Dönüştürme tamamlandı
5. Komut isteminden çıkın.
PROGRAM VE YÖNLENDİRME LİNKLERİ

BELLEKLERE İŞLETİM SİSTEMİ KURMA

Portable Windows XP Live USB + USB ToolsBuradan indirebilirsiniz.
http://www.rapidshare.com/files/113794370/Portable_Windows_XP_Live_USB_Edition_2007_usbtools.rar

Cebinizdeki Windows

http://www.thgtr.com/howto/20050916/index.html

İlkyardım çubuğu
http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=1527


USB BELLEKLERE U3 ÖZELLİĞİ KAZANDIRIN


Özellikle ayrıntılı bigiye buradan ulaşabilirsiniz..


BELLEKLERİNİZİ ŞİFRELEYİN !

Harici Depolama birimlerine şifre koyma
http://forum.donanimhaber.com/m_20009941/tm.htm

Rohos-Mini-Drive

http://www.rohos.com/free-encryption/
CLAMWİN PORTABLE 0.91.2 yeni

ClamWin Portable, USB bellekleriniz için tasarlanmış mobil bir Antivirus yazılımıdır.OPERA@USB 9.23 yeni

Opera'nın özellikle portable kullanım için optimize edilmiş versiyonu.

Opera@USB orjinal opera temeliyle hazırlandı, ancak mobil kullanım(örneğin usb bellek) için geliştirildi. Bu sürüm kayıt defterine eklenmez, ya da varsayılan veya herhangi bir başka tarayıcıyla çakışmaz. Ayrıca misafir bilgisayardan herhangi bir dosyayı silmez.

Opera'nın taşınabilir sürümü.FİREFOX PORTABLE 2.0.0.6 yeni

FireFox'un taşınabilir bellekler için oluşturulmuş sürümü.

Firefox Portable, USB belleklere yüklenerek alternatif internet tarayıcınız olmaktan çok kişisel tarayıcınız olmayı hedefliyor. Gittiğiniz her yerde istediğiniz bilgisayarda kendi ayarlarınızla tarayıcınızı kullanbilirsiniz.

Farklı bilgisayarlarda sık kullanılanlarınızı, diğer ayarlarınızı rahatlıkla kullanmak istiyorsanız indirin.HARİCİ VE DAHİLİ HDD PROGRAMSIZ BÖLÜMLENDİRME(fotolu anlatım)
http://forum.donanimhab...1/key_//tm.htm#17787162


E-SATA NEDİR? Nasıl bir bağlantı şeklidir?
http://www.pclabs.gen.tr/2007/09/25/esata-nedir/


FİREWİRE NEDİR? Nasıl bir bağlantı şeklidir?
http://forum.donanimhaber.com/m_17617643/tm.htm


FLASH DİSKLERE TOPLU BAKIŞ - 10 Markadan 25 Ürün Bir Arada![
http://www.darkhardware...ews/usb_roundup_2007-02


8 VEYA16 MB ÖN BELLEK !!! HANGİSİ DAHA PERFORMANSLI OLUR?
http://www.thgtr.com/st...arimini_anlamak-04.html


PROBLEMLİ USB AYGITLAR !!!!
http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=1541


TEMASSIZLIK YAPAN USB PORTLAR
http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=909

WİN98 SÜRÜCÜ YAMASI
Link1 http://rapidshare.com/files/981947/NUSB23E.rar.html
Link2 http://rapidshare.com/files/110782690/USB98YAMASI.rar
Link3 http://www.rapidshare.com/files/113794996/USB98YAMASI.rar


DOSYA KURTARMA YAZILIMLARI
http://forum.donanimhab...114/mpage_1/key_/tm.htm


USB DİGİTAL MEDİA DATA RECOVERY SOFTWARE
Bu program aracılığı ile IDE flash diskinizde (usb disk) yer alan çökmüş veya zarar görmüş dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.
http://www.programyeri....very_Software_2015.html


UNLOCKER-SİLİNMEYEN DOSYALARINIZ MI VAR?
Unlocker, silinemeyen dosyaları silmek amacıyla hazırlanmış bir program
Güncel link: http://ccollomb.free.fr/unlocker/unlocker1.8.5.exe
Link1 http://www.inndir.com/program.php?id=33799


BELLEĞİNİZİN HIZINI TEST EDİN !
HD Tach adlı programla belleğinizin okuma hızını test edebilir ve diğer belleklerle kıyaslayabilirsiniz.
HD Tach 3.0.1.0
Programı indirmek için:
http://www.softpedia.co...Tach-Download-7002.html


USB BELLEKLER HIZ SIRALAMASI (Harici Depolama)
http://forum.donanimhaber.com/m_13019429/tm.htm


BİLGİSAYARINIZIN YEDEĞİNİ ALIN VE FLASH BELLEĞİNİZ İLE TEKRAR YÜKLEYİN
http://forum.donanimhaber.com/m_11615564/tm.htm


USB DİSKLERİNİZE FORMAT ATMA (FAT,FAT32,NTFS)
HP_USB_Boot_Utility

Güncel link : http://www.pctipp.ch/downloads/dl/32594.asp ya da buradan
Link1 http://rapidshare.com/files/26133710/HP_USB_Boot_Utility__fORMAY_ATMAA_FAT32.FAT_NTFS_.exe.html
Link2

Alternatif program
USB DİSKLERİNİZE FORMAT ATMA
SwissKnife V3.22

http://www.compuapps.co...issknife/swissknife.htm
Link2
Paylaşım:hanshenden


HARİCİ BELLEKLERİNİZE VE HDD LERİNİZE YAPIŞAN AUTORUN VİRÜSÜ İÇİN ÇÖZÜM.

Aşağıdaki dosyayı indirip çalıştırın. İşlem bitinceye kadar yaklaşık 3 dakika bekleyin. Bilgisayarı kapatıp açın.
link= http://kahtametem.meb.k12.tr/sil.rar
@golevez33'e program için teşekkürler.


Buradaki program paylaşımları, @aaakodi tarafından yapılmıştır. Kendisine teşekkür ediyorum.

1-Autorun USB 1.3Programın amacı, otomatik açılmayan CD, DVD ve usb cihazları otomatik açılır vaziyete getirmek.
Mesela, usb belleğinizi bilgisayara taktınız, bilgisayar onu tanıdı fakat içeriğini açmadı.
O zaman Autorun USB programı devreye giriyor ve sizi o sıkıntıdan kurtarıyor.2-USB MonitörProgramın amacı, USB cihazı ile bilgisayar arasındaki veri akışını izlemek,
bağlantı adreslerini okumak, protokolleri analiz etmek, sürücülerini analiz etmek ve birçok işlemi takip etmek.

Desteklediği cihazların listesi:
USB Cameras, USB Flash card readers,USB KVM switches, USB Keyboards, USB Mice USB, MP3 players, USB Mass Storage devices, USB Adapters, USB Printers, USB Scanners, USB Ethernet adapters, USB Hubs, USB TV Tuners, USB Modems, USB Joysticks and Steering Wheels, USB Audio, USB Midi, USB Serial ports, USB generic Human Interface Devices, Pocket PCs, Mobile phones, Ipods Smartphones, USB Tablets, Bar-code readers USB Knobs Switches, USB Zipdrives, USB floppy.3-Data Doctor Recovery-Pen DriveProgramın amacı, silinen dosyaları geri getirmektir.
En önemli işlevlerden biri de,eğer belleğiniz şu hatayı verirse, “MEDIA IS NOT FORMATTED WOULD YOU LIKE TO FORMAT IT NOW?” , bellekteki bilgilerinizi bu program sayesinde kurtarabilirsiniz.4-USB INFO 2.0Bu araçla, USB portunuzun gerçekten 2.0 mı yoksa 1.1 mi desteklediğini öğrenebilir, USB HUB’ unuzu test edebilir, veri transferini takip edebilirsiniz. Herhangi bir sorunda problemin neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Buradan indirebilirsiniz: http://1drv.ms/1mOethU

Toshiba belleklerdeki U3 özelliğini silme.
http://www.u3.com/unins...iles/u3%20uninstall.exe


Toshiba belleklerdeki U3 özelliğini geri yükleme (güncelleştirme)
http://www.toshiba.co.j...oshiba_U2H_Ver1.055.exe


HARİCİ HDD İNCELEMELERİ


120Gb Mikrobox 2,5" HDD İncelemesi
http://forum.donanimhaber.com/m_20197448/tm.htm

PHILIPS SPD5220CC 120GB 2.5" Harici HDD incelemesi
http://forum.donanimhaber.com/m_18983843/tm.htm

Western Digital Passport 120 GB Taşınabilir Sabit Disk
http://www.pclabs.gen.t...tasinabilir-sabit-disk/

eSATA Mercek Altında: Problem mi, Nimet mi?
WD MyBook Premium ES 500 GB ve Seagate Freeagent Pro 750GB
http://www.pclabs.gen.t...da-problem-mi-nimet-mi/

SEAGATE FREEAGENT PRO 320 GB TEST
http://forum.donanimhaber.com/m_14864313/tm.htm

Smart Media 2.5'' HDD Media Player İncelemesi !!!
http://forum.donanimhaber.com/m_17833285/tm.htm

500 gb hdd western dıgıtal mybook premıum es edition incelemesi
http://forum.donanimhaber.com/m_17131060/tm.htm

Lacıe 500gb 3.5" taşınabilir harddisk incelemesi
http://forum.donanimhab...061/mpage_1/key_/tm.htm

Lacie 500 Gb Harici Usb Hdd Incelemesi
http://forum.pclabs.gen...php?showtopic=92476&hl=

Freecom harici hdd incelemesi
http://forum.donanimhaber.com/m_16238715/tm.htm

İnceleme: -//- 2GB Mini USB Flash Disk -//- PQI i810
http://forum.donanimhaber.com/m_16434534/tm.htm

CODEGEN mi, SMARTDISK mi, WD mi.. (Foto+inceleme)
http://forum.donanimhaber.com/m_18277119/tm.htm

Western Digital 1 Tb Yeni My Book Elite İncelemesi - By chatixxTaşınabilir Diskler

Markalarına-Kapasitesine ve Fiyatlarını göre sıralama


SEAGATE


Seagate 2.5” (USB 2.0 ile bağlananlar)

USB 2.0 40 GB Taşınabilir Harici Sabit Disk
http://www.mavibilgisay...ge=DetayliBilgi&No=2843

USB 2.0 60 GB Taşınabilir Harici Sabit Disk
http://www.mavibilgisay...ge=DetayliBilgi&No=2815

SEAGATE 80GB USB2.0 8MB 5400RPM 2.5 FREEAGENT-GO EXTERNAL TAŞINABİLİR DISK - 80 GB
http://www.hepsiburada....d93785&SKU=BD93785-80GB

SEAGATE 120GB USB2.0 8MB 5400RPM 2.5 FREEAGENT-GO EXTERNAL TAŞINABİLİR DISK - 120 GB
http://www.hepsiburada....93785&SKU=BD93785-120GB

SEAGATE 160GB USB2.0 8MB 5400RPM 2.5 FREEAGENT-GO EXTERNAL TAŞINABİLİR DISK
http://www.hepsiburada....d93785&SKU=BD93785-160B

Seagate 3.5” (USB 2.0 & eSATA ile bağlananlar)

FreeAgent™ Pro 320 GB USB 2.0 / eSATA Harici Sabit Disk
http://www.hepsiburada....93786&SKU=BD93786-320GB

FreeAgent™ Pro 500 GB USB 2.0 / eSATA Harici Sabit Disk
http://www.hepsiburada....00225&productid=bd95100

FreeAgent™ Pro 750 GB USB 2.0 / eSATA Harici Sabit Disk
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

Seagate 3.5” (FireWire400, USB 2.0, eSATA ile bağlananlar)

FreeAgent™ Pro 320 GB USB 2.0, eSATA, FireWire Harici Sabit Disk
http://www.hepsiburada....00225&productid=bd95102

FreeAgent™ Pro 500 GB USB 2.0, eSATA, FireWire Harici Sabit Disk
http://www.hepsiburada....00225&productid=bd95101

FreeAgent™ Pro 750 GB USB 2.0, eSATA, FireWire Harici Sabit Disk
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL


My Book™ Premium ES Edition USB ve e-sata
My Book™ Premium Edition USB ve FireWire portlari
My Book™ Pro EditionUSB, fireWire400, FireWire800

Western Digital 2.5” (USB 2.0 ile bağlananlar)

WESTERN DIGITAL Passport II 80 GB 2.5" USB 2.0 HDD
http://www.sanalmarketi...9;dan%20Z'ye&sxpg=1

WESTERN DIGITAL Passport II 120 GB 2.5" USB 2.0 HDD
http://www.sanalmarketi...9;dan%20Z'ye&sxpg=1

WESTERN DIGITAL Passport II 160 GB 2.5" USB 2.0 HDD
http://www.sanalmarketi...9;dan%20Z'ye&sxpg=1

WESTERN DIGITAL Passport II 250 GB 2.5" USB 2.0 HDD
http://www.sanalmarketi...9;dan%20Z'ye&sxpg=1

WESTERN DIGITAL 3.5” (USB 2.0 ile bağlananlar)

WESTERN DIGITAL WDG1U3200E Mybook Essential 320GB USB2.0
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1U4000E Mybook Essential 400GB USB2.0
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1U5000E Mybook Essential 500GB USB2.0
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1U7500E Mybook Essential 750GB USB2.0
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

Western Digital 3.5” (USB 2.0 & eSATA ile bağlananlar)

WESTERN DIGITAL WDG1SU3200E MyBook Premium ES 320GB USB2.0 - eSATA
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1SU5000E MyBook Premium ES 500GB USB2.0 – ESATA
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL 3.5” (FireWire400, USB 2.0 ile bağlananlar)

WESTERN DIGITAL WDG1C2500E MyBook Premium 250GB USB2.0 - FW400
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1T2500E MyBook Pro Edition 250GB Usb FireWire 800
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1C3200E MyBook Premium 320GB USB2.0 - FW400
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1T3200E MyBook Pro Edition 320GB Usb FireWire 800
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1C5000E MyBook Premium 500GB USB2.0 - FW400
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1T5000E MyBook Pro Edition 500GB Usb FireWire 800
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1C7500E MyBook Premium Ed. 750GB USB2.0 - FW400
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG1T7500E MyBook Pro Edition 750GB Usb FireWire 800
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WD MyBook Pro Edition II 1TB 7200rpm USB2.0/FW400/800
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG2T10000E MyBook Premium II 1TB Usb 2.0 Firewire 800
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG2TP15000E My Book Pro Edition II 1.5 TeraByte Usb Firewire
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1

WESTERN DIGITAL WDG2TP20000E My Book Pro Edition II 2 TeraByte Usb Firewire
http://www.sanalmarketi...&liste_tipi_yaz=&sxpg=1< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 10 Ocak 2016; 14:20:46 >
_____________________________104 Mesaj
19 Şubat 2007; 21:57:08 

Teşekkürler. Açıklayıcı bir yazı olmuş. Emeğine sağlık.
_____________________________15111 Mesaj
4 Mart 2007; 15:12:05 

Arkadaşlar konu açmadan önce lütfen buraya bi göz gezdirelim. Çünkü bir çok probleminizin çözümü burada
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dejaay -- 4 Mart 2007; 15:13:52 >
_____________________________ 
2243 Mesaj
8 Mart 2007; 16:42:54 

sık kullanılanlar..
_____________________________

Sarı-Lacivert

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Mart 2007; 3:26:54 

ben pci 2.0 kartı aldım 2.0 usb root hub yazıyo şimdi beni pci karttaki usbler 2.0 dimi


15111 Mesaj
11 Mart 2007; 9:45:19 

USB 1.1 mi USB 2.0 mı?
Bilgisayarınızın bir USB 2.0 erişim noktasına sahip olup olmadığını öğrenmek için, “Bilgisayarım” a sağ tuşla tıklayarak “özellikler” mönüsünü açın. Burada “Donanım” sekmesini seçerek “Aygıt Yöneticisini”ni açın. “Evresel Seri Yol Denetleyicisi” başlığı altındaki girişlerde “Geliştirilmiş” yazısını görüyorsanız, bu bağlantı noktası USB 2.0’ dır. Şayet bu kelimeye rastlamıyorsanız, USB 1.1’dir. (PC WORLD –Aralık 2005)

_____________________________ 
127 Mesaj
11 Mart 2007; 22:52:29 


İyi akşamlar;
Yukarıda USB sorunlarına çözümler adlı yazınızı okudum.Ama benim sorunuma çözüm bulamadım.Bende 160 GB'lik bir harici Hdd var.Daha önceleri bilgisayara taktığımda tanınıyordu.Ama bugün denediğimde bilgisayarın cihazı tanımadığını gördüm.Ne kadar uğraştıysamda sonuç yok.Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orse -- 11 Mart 2007; 22:53:31 >
_____________________________

center]

[DH] FORD TAKIMI[/center][/size[DH] FORD TAKIMI[/center]


15111 Mesaj
11 Mart 2007; 22:55:24 


quote:

Orjinalden alıntı: orse


İyi akşamlar;
Yukarıda USB sorunlarına çözümler adlı yazınızı okudum.Ama benim sorunuma çözüm bulamadım.Bende 160 GB'lik bir harici Hdd var.Daha önceleri bilgisayara taktığımda tanınıyordu.Ama bugün denediğimde bilgisayarın cihazı tanımadığını gördüm.Ne kadar uğraştıysamda sonuç yok.Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.Disk yönetiminden görebiliyor musun ? Bilgisyarım -sağ tık-yönet-dsisk yönetimi. Sağ tarafta senin USB aygıt gözüküyor mu? Bak bakalım dosya sistemi nedir. ?
_____________________________ 
127 Mesaj
13 Mart 2007; 0:01:26 

İyi akşamlar;
Bilgisayara ancak şimdi bakabildim.Dediğiniz gibi yaptım.Ama USB aygıt gözükmüyor.Zaten sorun taktığım aygıtı tanımaması.Dosya sistemi ntfs .
_____________________________

center]

[DH] FORD TAKIMI[/center][/size[DH] FORD TAKIMI[/center]


15111 Mesaj
13 Mart 2007; 0:07:01 

Eğer disk yönetimnden de göremiyorsan ve USB aygıtı bilgisayara taktığın zaman, bilgisayardan herhangi bir tepki (donanım tanındı sesi) ve hiçbir uyarı msjı (bualet daha hızlı çalışabilir, aygıt yüklendi ama sorun oluştu, windows yazma başarısız...vs) almıyorsan maalesef yapacak bişyimiz yok. Ben bu ve bu nedenlerle tam 3 kez 2.5" harici belleğimi servise yolladım.
_____________________________796 Mesaj
21 Mart 2007; 15:54:21 

Bilgisayarın (kasanın) arkasında 4 (iki giriş, iki çıkış şeklinde) önünde ise iki tane USB portu var. Bunların hangilerinin 1,1 hangilerinin 2,0 olduğunu nasıl anlarım?


Dediğin gibi bilgisayarımda aygıt yöneticisinde alt alta yazılmış bir liste olarak, ama hangileri öndekiler hangileri arkadakiler anlaşılmıyor.


Mesela genelde kasanın önündekiler 1,1 mi oluyor? ya da mesela kasanın arkasındakilerin 2,0 olma ihtimali daha mı yüksek yeni bilgisayarlarda?
_____________________________

~ ~
... AŞIRI HIZA SON ...


15111 Mesaj
21 Mart 2007; 19:07:17 

Eğer ön taraftaki USB girişlerin 1.1 ise, ön tarafına herhangi bir usb aygıtı taktığın zaman, şuna benzer bir uyarı çıkar :" bu aygıt daha hızlı bir bağlantı noktasında çalışabilir"..gibi.

Bu arada bazı biligisayarların ön USB girişileri 1.1 olabilir. Çünkü Kalavye, fare gibi donanımlar USB 1.1 bağlantı noktasıyla çalışırlar, (2.0 ile de çalışırlar ama 1.1 yeterlidir) o nedenle bazı bilgisayarlarda ön taraftaki girişlerin 1.1 olma ihtimali yüksek ama her bilgisayar için bunu söylemek yanlış olur. Anakarttan anakarta, kasadan kasaya değişir.
_____________________________15111 Mesaj
22 Mart 2007; 19:01:55 

Güncellendi !
_____________________________796 Mesaj
23 Mart 2007; 14:32:34 

teşekkürler.

_____________________________

~ ~
... AŞIRI HIZA SON ...


 
174 Mesaj
24 Mart 2007; 9:15:53 

oncelikle cok tesekkurler de ...
benimde bir sorum olacaktı..
benim kendi bilgisayarımda write hataası veriyor sadece read edebiliyorumç....
baska bilgisayarada olmuyor...
sorun 2 gb kingston bellegi ve wd 120 gb hard diski birlikte takınca harf almada yasanan cakısmalardan dolayı sorun oldu ve ondan sonra bir sey yapamadı...
harf leri de degiştirdim ama olmadI...
ANLAMADIM


3558 Mesaj
24 Mart 2007; 11:42:36 

Selam arkadaslar, 2 ay once laptopum icin Philips spd3000cc model harici bir dvdwriter aldim, sorunum suki dvdleri cok cok yavas yaziyor, 4.35 gblik bir dvdyi tam 100dakikada yaziyor,cogundada failed verip dvdleri harciyor,nero dan bakiyorum 0.5x gibi bir hizla yazmaya calisiyor,dvdrw yi pcye taktigim zaman yuksek hizli bir cihazi ,yuksek hizli olmayan bir usb ye taktiniz diyor,sanirim usb girisleri 1.1, bunu nasil usb 2.0 yapabilirim?,disardan takmak mumkunmu? bios ayarlarinada baktim,usb yi hizlandirmak icin herhangi birsey yok,yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...
_____________________________15111 Mesaj
24 Mart 2007; 14:55:12 


quote:

Orjinalden alıntı: devilsemo

Selam arkadaslar, 2 ay once laptopum icin Philips spd3000cc model harici bir dvdwriter aldim, sorunum suki dvdleri cok cok yavas yaziyor, 4.35 gblik bir dvdyi tam 100dakikada yaziyor,cogundada failed verip dvdleri harciyor,nero dan bakiyorum 0.5x gibi bir hizla yazmaya calisiyor,dvdrw yi pcye taktigim zaman yuksek hizli bir cihazi ,yuksek hizli olmayan bir usb ye taktiniz diyor,sanirim usb girisleri 1.1, bunu nasil usb 2.0 yapabilirim?,disardan takmak mumkunmu? bios ayarlarinada baktim,usb yi hizlandirmak icin herhangi birsey yok,yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...


USB 1.1 lerini, USB2.0 yapabilmen için, anakartın üzerindeki USB köklerinin değişmesi gerekir. Eğer zaten bilgisayarındaki USB ler 1.1 ise onları 2.0 yapman mümkün değil. Bu donanımsal bir sorun. Eğer anakartın çok eski değilse ve kitapçığına da bakarsan USB 2.0 ı destekleyip desteklemediğini anlayabilirsin. Eğer destekliyorsa gidip USB 2.0 kök alırsın.

Aslında tam olarak bilmiyorum ama galiba USB 1.1 girişine bağlanan ve USB girişlerini USB 2.0 yapan USB çoklayıcılar var. Bunlarda sorununa çözüm olabilir
_____________________________3889 Mesaj
24 Mart 2007; 16:27:47 

bende de şöyle bir sorun var kasaya önden herhangi bir bellek cihazı bağlandığı zaman pc takılıyor mouse bile oynamıyor
ama arkadan yani direk anakart çıkışı olan usblere bağladığımda ise sorun olmuyor
kasanın önündeki usblere bellek harici herşeyi bağlayabiliyorum, sadece taşınabilir bellekleri ve diskleri görmüyor
_____________________________

xtremevisual.com


3558 Mesaj
24 Mart 2007; 17:24:25 


quote:

Orjinalden alıntı: dejaay
USB 1.1 lerini, USB2.0 yapabilmen için, anakartın üzerindeki USB köklerinin değişmesi gerekir. Eğer zaten bilgisayarındaki USB ler 1.1 ise onları 2.0 yapman mümkün değil. Bu donanımsal bir sorun. Eğer anakartın çok eski değilse ve kitapçığına da bakarsan USB 2.0 ı destekleyip desteklemediğini anlayabilirsin. Eğer destekliyorsa gidip USB 2.0 kök alırsın.

Aslında tam olarak bilmiyorum ama galiba USB 1.1 girişine bağlanan ve USB girişlerini USB 2.0 yapan USB çoklayıcılar var. Bunlarda sorununa çözüm olabilirCevabin icin tesekkur ederim bu coklayicilar nasil birsey acaba,nerden bulunur? boyle birsey varsa mukemmel olur ama mantiken zor yapmasi ,benim pc 4 yillik bir notebook,cok eski degil ama bios ayarlarinda high speed usb diye birsey yok sadece enabled disabled secenegi var,nasil olmaz anlamiyorum
_____________________________ 
196 Mesaj
24 Mart 2007; 18:52:15 

kingston 1 gb usb bellek aldım kingstonun internet sitesindende drive yükledim güzel ce yüklendi ama bellekgi makinaya taktıgım da çalışmıyor görmüyor makina..... yanlış mı yükledim bilmiyorum....yardıncı olun lütfen ..... hatta başka sitedeki driverları da yükledim ama olmadı delirecem valla
_____________________________ 
196 Mesaj
24 Mart 2007; 19:18:47 

benim yükledigim driverlar da windows98se yazıyordu belki ondanda olmamış olabilirmi? ee o zaman window98 in ilk sürümü için driver varmıdır ki
_____________________________ 
15 Mesaj
24 Mart 2007; 22:02:59 

arkadaşlar, dün wd mybook pro 500 aldım aleti takınca usb'niz daha hızlı çalışabilir diye yazı çıktı dosyaları çok yavaş aktardı. ama daha önce babamın wd passport'unu taktığımda gayet hızlıydı. sonra babamın passportunu taktım o da yavaş aktardı. başka bilgsayrda denedim hızlıydı.

anladığım kadarıyla eskiden 2.0 olan usb , 1.1 e dönüşmüş nasıl olduysa. windows xp sp2 yüklü , usb'mi nasıl 2.0 yapabilirim??
_____________________________15111 Mesaj
24 Mart 2007; 22:19:26 


quote:

Orjinalden alıntı: achfighter

bende de şöyle bir sorun var kasaya önden herhangi bir bellek cihazı bağlandığı zaman pc takılıyor mouse bile oynamıyor
ama arkadan yani direk anakart çıkışı olan usblere bağladığımda ise sorun olmuyor
kasanın önündeki usblere bellek harici herşeyi bağlayabiliyorum, sadece taşınabilir bellekleri ve diskleri görmüyor


Eğer bellekeleri ve harici hiçbirşeyi görmüyorsa öndeki usb köklerin ters bağlanmıştır. Bu ters bağlanmalar ve yanlış bağlanmalar harici hddlerin çalışmamasına ve hatta arızalanmalarına neden olabilir. Çünkü bu aletler güçlerini bilgisayardanalırlar. Bu tür ters bağlanmalarda ve yanlış bağlamalarda USB harici hddlere güç veremez. Taşınabilir bellklerde güç alamadığı için tabiki çalışmazlar. Ön tarafa klavye falan bağlarsan çalışır. Ters bağlanma falan varsa bi bilgisayarcıya ya da bilen bir kişiye götürmelisin.
_____________________________15111 Mesaj
24 Mart 2007; 22:21:49 


quote:

Orjinalden alıntı: hasancan007

kingston 1 gb usb bellek aldım kingstonun internet sitesindende drive yükledim güzel ce yüklendi ama bellekgi makinaya taktıgım da çalışmıyor görmüyor makina..... yanlış mı yükledim bilmiyorum....yardıncı olun lütfen ..... hatta başka sitedeki driverları da yükledim ama olmadı delirecem valla
1.Hangi işletim sistemini kullanıyorsun ? 2. Belleğin başka bilgisayararda çalışıyor mu? 3.Belleğini bilgisayarının başka usb yuvalarında da denedin mi?
_____________________________15111 Mesaj
24 Mart 2007; 22:33:08 


quote:

Orjinalden alıntı: fenerico

arkadaşlar, dün wd mybook pro 500 aldım aleti takınca usb'niz daha hızlı çalışabilir diye yazı çıktı dosyaları çok yavaş aktardı. ama daha önce babamın wd passport'unu taktığımda gayet hızlıydı. sonra babamın passportunu taktım o da yavaş aktardı. başka bilgsayrda denedim hızlıydı.

anladığım kadarıyla eskiden 2.0 olan usb , 1.1 e dönüşmüş nasıl olduysa. windows xp sp2 yüklü , usb'mi nasıl 2.0 yapabilirim??Şunu dene:
Bilgisayarım sağ tık- donanım-aygıt yöneticisi-evrensel seri yol denetleyicisi-köklerden 24CD ye gel-sağ tık-sürücüyü güncelleştir-listeden ya da belirli konumdan yükle-arama.yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim-ileri-(uyumlu donanımları göster kutusuna tık yap)-oradan sürücüleri gösterecek-onların içinden(USB 2.0 Geliştirilmiş ana denetleyici-24CD, USB2 Enhanced Host Controller-24CD-Standart Gelişmiş PCI-USB ana denetleyici) sen de hangisi varsa onu seç ve ileri de.
_____________________________3889 Mesaj
24 Mart 2007; 22:41:33 


quote:

Orjinalden alıntı: dejaay
Eğer bellekeleri ve harici hiçbirşeyi görmüyorsa öndeki usb köklerin ters bağlanmıştır. Bu ters bağlanmalar ve yanlış bağlanmalar harici hddlerin çalışmamasına ve hatta arızalanmalarına neden olabilir. Çünkü bu aletler güçlerini bilgisayardanalırlar. Bu tür ters bağlanmalarda ve yanlış bağlamalarda USB harici hddlere güç veremez. Taşınabilir bellklerde güç alamadığı için tabiki çalışmazlar. Ön tarafa klavye falan bağlarsan çalışır. Ters bağlanma falan varsa bi bilgisayarcıya ya da bilen bir kişiye götürmelisin.

teşekkürler, hemen bağlantıları kontrol edeyim, zaten doğru taktığımdan şüpheliyim
_____________________________

xtremevisual.com


 
15 Mesaj
25 Mart 2007; 0:05:29 


quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

Şunu dene:
Bilgisayarım sağ tık- donanım-aygıt yöneticisi-evrensel seri yol denetleyicisi-köklerden 24CD ye gel-sağ tık-sürücüyü güncelleştir-listeden ya da belirli konumdan yükle-arama.yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim-ileri-(uyumlu donanımları göster kutusuna tık yap)-oradan sürücüleri gösterecek-onların içinden(USB 2.0 Geliştirilmiş ana denetleyici-24CD, USB2 Enhanced Host Controller-24CD-Standart Gelişmiş PCI-USB ana denetleyici) sen de hangisi varsa onu seç ve ileri de.


dediklerini yaptım sağol ama olmadı. Enhanced veya gelişmiş şeklinde bir yazı çıkmıyor bende. bir de 24CD yazılı birşey yoktu. VIA rev 5 or later USB Universal Host Controller yazıyordu, şimdi Standard Universal PCI to USB Ana Denetleyicisi çıktı.

ama dediğim gibi yine takınca daha hızlı bağlayabilirsiniz diye yazı çıkıyor. önceden de çalışıyordu 2.0 olarak neden 1.1 oldu anlamadım. bilgisayar biraz eski, anakart matsonic MS9107C socket 478 via p4x266 chipset pentium 4 mainboard. driver falan mı yüklemem lazım bulamadım gerçi onunla ilgili birşey.

windows xp sp2 olduğu için zaten kendiliğinden tanınması gerekiyor. windows update yapayım dedim o da hata verdi güncelleştirme yapılamıyor dedi. acaba sp2 de mi bir hata oluştu? sp2 cd'si takıp direk üstüne yüklesem düzelebilir mi bilgisayara bir zararı olur mu?

bu arada bios'a da baktım, her yere baktım, usb controller diye birşey var enabled gözüküyor, onun dışında usb ile ilgili birşey bulamadım.
_____________________________15111 Mesaj
25 Mart 2007; 0:15:22 


quote:

Orjinalden alıntı: fenerico
dediklerini yaptım sağol ama olmadı. Enhanced veya gelişmiş şeklinde bir yazı çıkmıyor bende. bir de 24CD yazılı birşey yoktu. VIA rev 5 or later USB Universal Host Controller yazıyordu, şimdi Standard Universal PCI to USB Ana Denetleyicisi çıktı.

ama dediğim gibi yine takınca daha hızlı bağlayabilirsiniz diye yazı çıkıyor. önceden de çalışıyordu 2.0 olarak neden 1.1 oldu anlamadım. bilgisayar biraz eski, anakart matsonic MS9107C socket 478 via p4x266 chipset pentium 4 mainboard. driver falan mı yüklemem lazım bulamadım gerçi onunla ilgili birşey.

windows xp sp2 olduğu için zaten kendiliğinden tanınması gerekiyor. windows update yapayım dedim o da hata verdi güncelleştirme yapılamıyor dedi. acaba sp2 de mi bir hata oluştu? sp2 cd'si takıp direk üstüne yüklesem düzelebilir mi bilgisayara bir zararı olur mu?

bu arada bios'a da baktım, her yere baktım, usb controller diye birşey var enabled gözüküyor, onun dışında usb ile ilgili birşey bulamadım.Senin sorun yazılımsal. Bir sürcü indirsen hiç fena olmaz.Ben bu güncelleştirme işini otomatik olarak güncelleştir dedim ve internete bağlanarak güncelleştirdi. Windoesun sitesinden yapmıştım. Bi inceleyim bakalım.
_____________________________3558 Mesaj
25 Mart 2007; 0:15:51 


quote:

Orjinalden alıntı: fenerico
dediklerini yaptım sağol ama olmadı. Enhanced veya gelişmiş şeklinde bir yazı çıkmıyor bende. bir de 24CD yazılı birşey yoktu. VIA rev 5 or later USB Universal Host Controller yazıyordu, şimdi Standard Universal PCI to USB Ana Denetleyicisi çıktı.

ama dediğim gibi yine takınca daha hızlı bağlayabilirsiniz diye yazı çıkıyor. önceden de çalışıyordu 2.0 olarak neden 1.1 oldu anlamadım. bilgisayar biraz eski, anakart matsonic MS9107C socket 478 via p4x266 chipset pentium 4 mainboard. driver falan mı yüklemem lazım bulamadım gerçi onunla ilgili birşey.

windows xp sp2 olduğu için zaten kendiliğinden tanınması gerekiyor. windows update yapayım dedim o da hata verdi güncelleştirme yapılamıyor dedi. acaba sp2 de mi bir hata oluştu? sp2 cd'si takıp direk üstüne yüklesem düzelebilir mi bilgisayara bir zararı olur mu?

bu arada bios'a da baktım, her yere baktım, usb controller diye birşey var enabled gözüküyor, onun dışında usb ile ilgili birşey bulamadım.
Aynen suanda benim yasadigim durum
_____________________________ 
15 Mesaj
25 Mart 2007; 0:38:10 


quote:

Orjinalden alıntı: dejaay
Senin sorun yazılımsal. Bir sürcü indirsen hiç fena olmaz.Ben bu güncelleştirme işini otomatik olarak güncelleştir dedim ve internete bağlanarak güncelleştirdi. Windoesun sitesinden yapmıştım. Bi inceleyim bakalım.İnceleyebilirsen gerçekten çok makbule geçer. Sürücü olarak be indirebilirim sabahtan beri arıyorum ama birşey bulamadım. Windowsun sitesinden güncelleştirmeyi buluyor ama sonra yüklenemedi diyor. sp2 de yüklü olduğu için ne yapacağımı bilemedim elim kolum bağlandı. İlgilendiğin için çok teşekkürler, birşeyler bulabilirsen çok iyi olur valla. Usb 1.1'den bağlandığı için aldığım aleti kullanmadım daha doğru düzgün, çok yavaş dosya aktardığı için :(
_____________________________15111 Mesaj
25 Mart 2007; 1:30:05 


quote:

Orjinalden alıntı: devilsemo

Cevabin icin tesekkur ederim bu coklayicilar nasil birsey acaba,nerden bulunur? boyle birsey varsa mukemmel olur ama mantiken zor yapmasi ,benim pc 4 yillik bir notebook,cok eski degil ama bios ayarlarinda high speed usb diye birsey yok sadece enabled disabled secenegi var,nasil olmaz anlamiyorum


Galiba dizüstüne PCMCIA kartı alman gerekiyor. Aşağıdaki linki incelersen iyi olur !

http://www.cihansalim.net/dosya/200505b.htm#1
_____________________________ 
15 Mesaj
25 Mart 2007; 15:17:29 


quote:

Orjinalden alıntı: dejaay
Senin sorun yazılımsal. Bir sürcü indirsen hiç fena olmaz.Ben bu güncelleştirme işini otomatik olarak güncelleştir dedim ve internete bağlanarak güncelleştirdi. Windoesun sitesinden yapmıştım. Bi inceleyim bakalım.deejay hocam, bulabildin mi birşeyler napcaz da 2.0 yapcaz şu usb'yi?? Bir driver falan mı yüklemem lazım ki çok aradım ama hiç birşey bulamadım. Service Pack 2'yi silip veya silmeden tekrar yüklesem düzelir mi? Veya windowsun olduğu yere format falan mı atayım?? Hiçbiri olmazsa şu usb 2.0 yapmaya yarayan aletlerden mi almam gerekiyor ki nasıl birşey almam gerekiyor onunla ilgili de bir fikrim yok açıkçası??

En zahmetsiz olanı hangisi, zahmetli olsa da olur gerçi kolay bir çözüm bulabilirsek çok iyi olacak. Yardımcı olabilirsen çok sevinirim.
_____________________________15111 Mesaj
25 Mart 2007; 15:34:32 


quote:


deejay hocam, bulabildin mi birşeyler napcaz da 2.0 yapcaz şu usb'yi?? Bir driver falan mı yüklemem lazım ki çok aradım ama hiç birşey bulamadım. Service Pack 2'yi silip veya silmeden tekrar yüklesem düzelir mi? Veya windowsun olduğu yere format falan mı atayım?? Hiçbiri olmazsa şu usb 2.0 yapmaya yarayan aletlerden mi almam gerekiyor ki nasıl birşey almam gerekiyor onunla ilgili de bir fikrim yok açıkçası??

En zahmetsiz olanı hangisi, zahmetli olsa da olur gerçi kolay bir çözüm bulabilirsek çok iyi olacak. Yardımcı olabilirsen çok sevinirim.


"Fenerico" dün saat 04:30 a kadar, sırf senin için, USB2.0 sürücüsü aradım. Maalesef windows USB 2.0 sürücüsü vermiyor. Bazı sitelerde buldum, açıkcası ingilizce olduğu için pek anlayamadım. Bi kaç bişeyler indirdim ama....


http://support.microsoft.com/kb/319973/tr
_____________________________ 
17 Mesaj
25 Mart 2007; 19:42:29 

arkadaşlar öncelikle böyle bilgilendirici bir konu açtığınız için teşekkür ederim
benim sorunum:
bir bleutooth usb aygıtı aldım ilk yüklemede evdede iş yerimdede çalıştı ama 4 gün sonra iki bilgisayarımda da usb aygıtı tananmadı dedi ne yaptımsa düzeltemedim ayrıca programı kaldırıp tekrar yükledim ama yine aygıtı tanımadı yardımlarınızı bekliyorum şimdiden emeğinize teşekkür ederim
_____________________________

Bende bi TOROS VAR ÇÜRÜK DÖKÜNTÜ AMAAA.... 170 BASIYORUM VE 1 SENEDE 203.000 km YAPTIM HALA MOTOR U TAŞ GİBİ MAŞAALLAH NAZAR DEĞMESİN.. AMİİN.. 170 YAPTIĞIMA İNANMAYANLAR www.youtube.com DA KARABÜK TOROS YAZSIN GÖRÜRSÜNÜZ


 
196 Mesaj
26 Mart 2007; 12:08:13 

evet dediğin şeylerin hepsini uyguladım....... driverdamı sorun var .....windows98se yükledim ben ondan olabilirmi acaba....benimki ilk sürümdüer belki
_____________________________ 
196 Mesaj
26 Mart 2007; 12:10:29 


quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

1.Hangi işletim sistemini kullanıyorsun ? 2. Belleğin başka bilgisayararda çalışıyor mu? 3.Belleğini bilgisayarının başka usb yuvalarında da denedin mi?
evet dediğin şeylerin hepsini uyguladım....... driverdamı sorun var .....windows98se yükledim ben ondan olabilirmi acaba....benimki ilk sürümdüer belki
_____________________________15111 Mesaj
26 Mart 2007; 20:04:35 


quote:

Orjinalden alıntı: hasancan007
evet dediğin şeylerin hepsini uyguladım....... driverdamı sorun var .....windows98se yükledim ben ondan olabilirmi acaba....benimki ilk sürümdüer belkiŞimdi eğer belleğin başka bilgisayarda çalışıyor ise senin bilgisayarındaki sürücülerde sorun vardır demektir. Bir de 98e yükledim demişsin. Yani XP kullanıyorsun da 98 sürücüsü mü yükledin. Burayı anlayamadım. Eğer xp kullanıyorsan zaten sürücü yüklemene gerek yok, bilgisayar belleğini görürdü.

Eğer windows 98 işletim sistemi kullanıyor isen şunu yap :

4.USB AYGITLARININ DÜZENLENMESİ
Windows 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım>yönet” veya Windows 98/ME’ de aygıt yöneticisinde USB aygıtı için özel olarak harf atamadığınız sürece , USB aygıtlar ilk boş harf ile sürücü ismi alacaktır. USB diskler için geçerli olan, sabit disklerden sonra gelen ilk harfi alarak CD veya DVD sürücüsünün harfini kaydırmaktır. Ağ üzerinden bağlı olan sürücüler burada dikkate alınmayacaktır. Örneğin: E harfi yerel son disk için atanmışsa ve F harfi ağdaki bir klasör için atanmışsa bilgisayarınız USB diskinizi görmeyecektir.

Ayırın…
Bu sebeple, yapmanız gereken “Bilgisayarım” üzerinden sorun çıkartan ağ aygıtını, sağ tuşla tıklayarak açtığımız menü üzerinden devre dışı bırakmaktır. Başka bir yöntem de, USB diske 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım”a sağ tuşla tıklayarak “Disk Yönetimi” ile bir harf atamaktır. Windows 98/ME’ de aynı işlemi aygıt yöneticisi ile gerçekleştirebiliriz.


_____________________________15111 Mesaj
31 Mart 2007; 1:54:38 

USB 2.0 Sürücüsü eklenmiştir.
_____________________________630 Mesaj
31 Mart 2007; 12:49:36 

TŞK...
_____________________________ 
196 Mesaj
31 Mart 2007; 19:07:02 


quote:

Orjinalden alıntı: dejaay
Şimdi eğer belleğin başka bilgisayarda çalışıyor ise senin bilgisayarındaki sürücülerde sorun vardır demektir. Bir de 98e yükledim demişsin. Yani XP kullanıyorsun da 98 sürücüsü mü yükledin. Burayı anlayamadım. Eğer xp kullanıyorsan zaten sürücü yüklemene gerek yok, bilgisayar belleğini görürdü.

Eğer windows 98 işletim sistemi kullanıyor isen şunu yap :

4.USB AYGITLARININ DÜZENLENMESİ
Windows 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım>yönet” veya Windows 98/ME’ de aygıt yöneticisinde USB aygıtı için özel olarak harf atamadığınız sürece , USB aygıtlar ilk boş harf ile sürücü ismi alacaktır. USB diskler için geçerli olan, sabit disklerden sonra gelen ilk harfi alarak CD veya DVD sürücüsünün harfini kaydırmaktır. Ağ üzerinden bağlı olan sürücüler burada dikkate alınmayacaktır. Örneğin: E harfi yerel son disk için atanmışsa ve F harfi ağdaki bir klasör için atanmışsa bilgisayarınız USB diskinizi görmeyecektir.

Ayırın…
Bu sebeple, yapmanız gereken “Bilgisayarım” üzerinden sorun çıkartan ağ aygıtını, sağ tuşla tıklayarak açtığımız menü üzerinden devre dışı bırakmaktır. Başka bir yöntem de, USB diske 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım”a sağ tuşla tıklayarak “Disk Yönetimi” ile bir harf atamaktır. Windows 98/ME’ de aynı işlemi aygıt yöneticisi ile gerçekleştirebiliriz.

hocam bi deneyeyim inş olur bu sefer...saol....
_____________________________15111 Mesaj
15 Nisan 2007; 16:52:05