Şimdi Ara

USB Hakkında Herşey (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.514
Cevap
25
Favori
576.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: yangilik

quote:

Hımm. Demek harici diskinizi hiç göremiyorsunuz. Öncelikle başka bir bilgisayarda harici diskinizi denemelisiniz ki bilgisayarınızda bi arıza olup olmadığından emin olalım.
    Başka bir bilgisayarda denemiş miysiniz?

Teşekkürler dostum. Sorunu çözdüm.

Nasıl anlatayım:
    Bilgisayarımda alcohol%120 programı kurulu idi. Uzun zamandır da kullanmıyordum. Bu işle uğraşırken farkına vardım ki bu programın kullandığı sanal sürücüler silinmiş. Programı inceleyince nasıl olmuşsa bir şekilde hatalı çalıştığını hatta çalışmadığını farkettim. Programı silmek için de uzun uğraşlar verdim en sonunda güvenli kipten silmeyi başardım.Bilgisayarı tekrar başlattığımda herşey normale dönmüştü. Sanıyorum programın kullandığı sanal sürücü adları yüzünden meydana gelen birşeydi problemim ya da bu konuda uzman arkadaşlar mantıklı bişey bulur heralde.

Büyük ihtimal sürücülerin aldığı harflerde bi çakışma olmuş. Böyle durumlarda bilgisayarım/sağ tık/yönetten disk yönetimine girilerek harf alamayan donanıma elle harf atanır. Neyseki sorunu tespit edebilmişsiniz.
  • Arakdaşlar üç hafta önce hepsiburada.com dan ocz rally2 4 gb usb bellek aldım. Aracımda bir iki defa kullandım.Bugün bilgisayarıma taktığımda usb belleğin ışığı yanıyor.Fakat windows xp ise bilinmeyen aygıt diyor.Başka bir bilgisayarda da denedim aynı sorun çıktı.Usb bellek olarak görmüyor.Ne yapmalıyım?Acaba bellek bozuldumu.İçindeki sürücü dosyası zarar mı gördü?
  • quote:

Orjinalden alıntı: comedian9

Arakdaşlar üç hafta önce hepsiburada.com dan ocz rally2 4 gb usb bellek aldım. Aracımda bir iki defa kullandım.Bugün bilgisayarıma taktığımda usb belleğin ışığı yanıyor.Fakat windows xp ise bilinmeyen aygıt diyor.Başka bir bilgisayarda da denedim aynı sorun çıktı.Usb bellek olarak görmüyor.Ne yapmalıyım?Acaba bellek bozuldumu.İçindeki sürücü dosyası zarar mı gördü?

Disk yönetiminden(bilgisayarım sağ tık/yönet/disk yönetimi) görebiliyorsanız biçimlendirmeyi deneyiniz..

Başka bilgisayarlarda da göremediğinize gören donanımsal bir sorun da olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

quote:

Orjinalden alıntı: insanlara

slm

benım 40 gb harici h.disc var ama pc her daktıgımda pc reset atıyor başka usb cıhazı takıyom sorun yok
    başka bilgisayarlarda sorunsuz calısıyor 1 hafta önce format attım sorunsuz calısıyordu ama şimdi takıyom reset atıyor ve bu neden pcye reset attırıyor??

Harici diskler diğer USB aygıtlara göre bilgisayardan daha fazla güç çkerler. Bilgisayarınız bu gücü karşılayamadığı durumlarda reset atabilir. Benim tavsiyem harici diskiniz takılı olduğu sırada USB girişlerinizde diğer USB aygıtlarını çıkarmanızdır ya da harici diskinizi arka taraftaki USB girişlerine takmanızdır. (USB çoklayıcı kullanıyor musunuz?)

coklu port kullanmıyom zaten hep kasanın arkadakı usb dakıyorum pc ye guc cok normal gelıyor zaten guc kaynagı var pc de fılaş dısk takıyom sorun yok ama usb hard dıscı takınca dırekmen reset atıyor daha önce hiç sorun yoktu (kasa 350W)
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

quote:

slm

benım 40 gb harici h.disc var ama pc her daktıgımda pc reset atıyor başka usb cıhazı takıyom sorun yok
    başka bilgisayarlarda sorunsuz calısıyor 1 hafta önce format attım sorunsuz calısıyordu ama şimdi takıyom reset atıyor ve bu neden pcye reset attırıyor??

Harici diskler diğer USB aygıtlara göre bilgisayardan daha fazla güç çkerler. Bilgisayarınız bu gücü karşılayamadığı durumlarda reset atabilir. Benim tavsiyem harici diskiniz takılı olduğu sırada USB girişlerinizde diğer USB aygıtlarını çıkarmanızdır ya da harici diskinizi arka taraftaki USB girişlerine takmanızdır. (USB çoklayıcı kullanıyor musunuz?)

coklu port kullanmıyom zaten hep kasanın arkadakı usb dakıyorum pc ye guc cok normal gelıyor zaten guc kaynagı var pc de fılaş dısk takıyom sorun yok ama usb hard dıscı takınca dırekmen reset atıyor daha önce hiç sorun yoktu (kasa 350W)

PSUnuzda da bi sorun olabilir. Donanımsal bir sorun olma ihtimali yüksek. Mümükünse 25" lik başka bir harici disk bulup, bir de onu deneyiniz. Yine reset atacak mı? Resetten sonra harici diskiniz sorunsuz bir şekilde çalışıyor mu?
  • usb bellege attıklarımı cıkarıp takınca gormiyorum. ayrıca attıgım dosyalarda problem oluyor. hp usb disk formatla bicimlendirdim ondada hata verdi
    benim us kullanılamaz durumda mı
  • quote:

Orjinalden alıntı: el_diego

usb bellege attıklarımı cıkarıp takınca gormiyorum. ayrıca attıgım dosyalarda problem oluyor. hp usb disk formatla bicimlendirdim ondada hata verdi
    benim us kullanılamaz durumda mı

Belleğinizin markası nedir? sahte(fake)belleklerden olmasın. Onlarda bu tip problemler olabiliyor..
  • fake mi bilmem ama sony marka koreden alındı
  • quote:

fake mi bilmem ama sony marka koreden alındı

32gb olanlardan mı? Yazdığım gibi muhtemelen elinizdeki ürün sahte..
  • yok 400gb
  • quote:

yok 400gb

3.5" lik taşınabilir belleklerden mi? Sony nin 400gb lık modelinin olduğunu bilmiyordum. Hatta yok..
  • merhaba, kasanın arkasındaki usb ler harici harddiski otomatik olarak tanırken, kasanın önündeki usb ler ise bilinmeyen aygıt uyarısı veriyor, ne dersiniz, bu sorunu nasıl çözebilirim?
  • quote:

Orjinalden alıntı: chopperman

merhaba, kasanın arkasındaki usb ler harici harddiski otomatik olarak tanırken, kasanın önündeki usb ler ise bilinmeyen aygıt uyarısı veriyor, ne dersiniz, bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ön taraftaki USB girişleri doğru yapılmadığı için (ters bağlantı) bu hatayı alabiliyor olabilirsiniz. Bağlantıları ehli kişilere kontrol ettirmelisiniz.
  • OEM marka Rain ACG125 markali bir dahili bir kart okuyum var sorunsuz çalişiyodum ama bilgisayar'a format attiktan sonra bilgisayar görmemeye basladi kasayi açıp kablonun yerini degiştirdim olmadı şu an bilgisayar kapali olsa bile ışıgı yaniyo bios'tan usb girişlerini etkin hale getirmeme ragmen bi değişme olmadı bilgisayarimda Xp yüklü anakart'in modeli ASUS p5 serisi anakart'in cd sinden yüklemeye çalistim usb'leri ama SP1 ve üstü yüklü oldgunu için yükleyemezsiniz diyo ışıgı yandı halde görmemesi ilginx geldi bana takip çıkartigim zaman yeni bi donanim bulundu yazisida çıkmıyo bilgisayarimdan aygit yöneticisindne her şey yüklü gözüküyo

aynen böyle ne yapacagimi bilemedim bana yardimci olursaniz çok sevinirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Murtycann

OEM marka Rain ACG125 markali bir dahili bir kart okuyum var sorunsuz çalişiyodum ama bilgisayar'a format attiktan sonra bilgisayar görmemeye basladi kasayi açıp kablonun yerini degiştirdim olmadı şu an bilgisayar kapali olsa bile ışıgı yaniyo bios'tan usb girişlerini etkin hale getirmeme ragmen bi değişme olmadı bilgisayarimda Xp yüklü anakart'in modeli ASUS p5 serisi anakart'in cd sinden yüklemeye çalistim usb'leri ama SP1 ve üstü yüklü oldgunu için yükleyemezsiniz diyo ışıgı yandı halde görmemesi ilginx geldi bana takip çıkartigim zaman yeni bi donanim bulundu yazisida çıkmıyo bilgisayarimdan aygit yöneticisindne her şey yüklü gözüküyo aynen böyle ne yapacagimi bilemedim bana yardimci olursaniz çok sevinirim

Başka USB cihazları bilgisayaranızda denediniz mi, çalışıyor mu?
  • evet denedim Jostciklerimde çalişmiyo usb'lerimde sorun var ama anlamadim ne oldugunu
  • quote:

Orjinalden alıntı: Murtycann

evet denedim Jostciklerimde çalişmiyo usb'lerimde sorun var ama anlamadim ne oldugunu

Evrensel seri yol denetleyicileri altındaki host controllerden birine sağ tıklayarak günvelleştir diyiniz. Microsoft sitesine bağlansın mı sorusu çıkarsa evet diyerek güncelleştirmeye devam ediniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 15 Mart 2008; 23:13:13 >
  • Süper bi konu gerçekten mükemmel olmuş ellerine sağlık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: balabanraca

@dejaay
    benim 500 gb lık philips harici diskim dün durup dururken çöktü..
    "bilgisayarım>yönet>disk yönetiminden" baktığımda dosya sistemi NTFS olması gerekirken boş gözüküyordu.. ve içersindeki veriler uçmuştu..aynı zamanda diskin içi boş gözükürken, bilgisayarım kısa aralıklarla donuyordu.. en sonunda bi şekilde aklıma geldi ve biçimlendir dedim düzeldi. bir daha durup dururken çöker mi bilmiyorum..

birde disk çöktüğünde "bilgisayarım>yönet>disk yönetiminden" başka yerde diski göremiyordum..hatta bilgisayarıma tıkladığımda açılmıyordu,donuyordu..
    sizce neden olmuş olabilir böyle bi sorun?

birde biçimlendirme yaparken "ayırma birim boyutu" ne olmalı? 4096 bayt ya da varsayılan ayırma boyutu?

Dostum böyle şeyler her zaman olabilir. Diskinizde galiba bozuk satıh(bad sectör) oluşumu başlamış. Ufak bir darbe ya çalışık durumda iken hareket ettirme bu bozuk satıha neden olmuş olabilir. İŞte bölümlendirme bunun için çok yararlı.. Şayet bölümlendirme yapmamış olsaydınız, bu bozuk satıh diskinizin tamamının kullanım dışı olmasına neden olabilirdi.

İsterseniz bozuk satıh olup olmadığını anlamak için HD tune ile bir test ediniz..
    HD Tune (HDD testi)
    Versiyon 2.53
    http://www.hdtune.com/hdtune_253.exe

Bir de diskiniz üzerinde hata denetlemeyi çalıştırınız.. Her bölüm için ayrı ayrı deneyiniz..

başlat/çalıştır/cmd yazın.. ve açılacak dos penceresine chkdsk/r x: yazın (buradaki x i siz harici hddnizin harfini yazın..) entere basarak chkdsk hizmetini çalıştırarak harici hdd niz üzerindeki bozuk alanları düzeltebilirsiniz..

Ayırma boyutu varsayılan olarak kalsın. Değiştirmeye gerek yok..

quote:

Orjinalden alıntı: ExLance

Süper bi konu gerçekten mükemmel olmuş ellerine sağlık.

Eyvallah
  • mrb
    Bilgisayar veya Windows açılmadan önce dolu olan USB portları, bilgisayarın açılmasını önemli derecede yavaşlatıyor. bilgisayarımı açtıktan sonra ikidebir bu aygıtları tak çıkar yapmak istemiyorum, bunun başka bir çözümü yok mudur????.....

şimdiden teşekkürler....

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.