Şimdi Ara

.Elyapımı Crossover (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
1
Favori
37.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 ay sora bende kabin yapımlarına baslıcam okul tatile geliyo
  • Öncelikle herkese selamlar.Hi-fi sistemler hakkındaki bilgilerinizi hayranlıkla okudum.3 yollu, 120 watt-8 ohm bir kolon için önerebileceğiniz bir pasif crossover devresi var mı?(grundig studio serisi olsa mükemmel olur, eğer elinizde şeması varsa) Elimdeki Kenwood LSK-400 kolonların içinde bulunan crossover sanırım profesyonel değil.Sadece mid ve tiz süzüyor.Baslarda ister istemez gürültü hissediyorum.Sub bası sevmem, bu yüzden uğultu şeklinde çıkan baslar hoşuma gitmiyor(malum sinema sisteminden müzik dinlemek gibi oluyor).Yada böyle bir ses almamın sebebi eq katı yerine PC'de Audigy 2 ZS üzerinden kullandığım ekolayzer mi? + tizlerde de incecik o tıslamaları alamıyorum.Bildiğim kadarıyla kullandığım anfi 1983 model pioneer SA-530, SA serisinin ses kalitesi iyi olan anfilerinden (devamlı güçte 40+40w 8ohm %0.08 THD).Yada muhakkak bir ekolayzer katı mı edinmem gerek?Kaynaktan saf almak ve ekolayzere göndermekle daha iyi bir sonuç elde edilebilir mi?Marantz marka bir eko sesi ne kadar etkiler..Biliyorum çok soru sordum dostlar,kusura bakmayın.. yarışmacı arkadaşlara başarılar :)

• quote:

Orjinalden alıntı: hilhan

Öncelikle herkese selamlar.Hi-fi sistemler hakkındaki bilgilerinizi hayranlıkla okudum.3 yollu, 120 watt-8 ohm bir kolon için önerebileceğiniz bir pasif crossover devresi var mı?(grundig studio serisi olsa mükemmel olur, eğer elinizde şeması varsa) Elimdeki Kenwood LSK-400 kolonların içinde bulunan crossover sanırım profesyonel değil.Sadece mid ve tiz süzüyor.Baslarda ister istemez gürültü hissediyorum.Sub bası sevmem, bu yüzden uğultu şeklinde çıkan baslar hoşuma gitmiyor(malum sinema sisteminden müzik dinlemek gibi oluyor).Yada böyle bir ses almamın sebebi eq katı yerine PC'de Audigy 2 ZS üzerinden kullandığım ekolayzer mi? + tizlerde de incecik o tıslamaları alamıyorum.Bildiğim kadarıyla kullandığım anfi 1983 model pioneer SA-530, SA serisinin ses kalitesi iyi olan anfilerinden (devamlı güçte 40+40w 8ohm %0.08 THD).Yada muhakkak bir ekolayzer katı mı edinmem gerek?Kaynaktan saf almak ve ekolayzere göndermekle daha iyi bir sonuç elde edilebilir mi?Marantz marka bir eko sesi ne kadar etkiler..Biliyorum çok soru sordum dostlar,kusura bakmayın.. yarışmacı arkadaşlara başarılar :)

Bu bilgilerle kimse sana yardımcı olamaz malesef. Crossover ve kabin yapmak bilimsel calısmadır ve onun dısındaki tum calısmalar ezbere yapılan bir nevi bakkal usulu islerdir. Yani kisisel altından cıkılabilecek isler degil bunlar. LSK-400 un icindeki crossover ı gorsel acıdan degerlendirmende yanlıs. Tum hoparlorlerin thele small parametrelerini ve kabinin frekans cevabını bilmeden yorumlanamaz ve degisiklik yapılamaz. Cunku o sistem bir butundur ve az cok bir hesapla yapılmıstır. Ezbere piyasadan alınacak bir crossoverın olma ihtimalide cok dusuk zaten. Piyasada duzgun bir filtrede yok. Olsada neye ve hangi hoparlore gore yapılmıs belli degil.

Uguldamaya gelirsek muhtemelen odanın akustik durumu yuzunden kaynaklanıyor. Eger kabininde arka tarafında port varsa duvara cok yaklastırma. Yada az yogunlukta sungerle tıka. Duvar koselerinede cok yaklastırma cunku alt frekanslar koselerde birbirine eklenerek abartı bir alt frekans yogunlugu olusturur. Onun dısında kabin ici bos ise ic yuzeylere cam yunu koyarakta ugultuyu kesebilirsin. Bu durum genelde ya el yapımı yada piyasa isi gereginden buyuk yapılmıs kabinlerde olur. Bazıları bu uguldamayı abartı sesi sever cunku. Birde kolonlar direkt yere temas ediyorsa altlarına tabla ve kaucuk sonumleme malzemeleri koyarak veya spike ekleyerek daha kontrollu bas frekans elde edebilirsin. Bu tur akustik ayarlarla etkiyi istedigin yone cekebilirsin. Teknik acıdan oynamak ciddi bilgi ve malzeme ister cunku.

Ekolayzer ise aslında odanın akustik cevabına karsılık ince ayarlarla frekanslarda duzenlemeler saglar ama bu tip ekolayzerlar cok kanallı ve cok pahalı olurlar. Sıradan 2x5,10 kanal ekolayzer lar sadece sesi susler. Daha cok sesi tahrip eder. Pek kullanılması tavsiye edilmez. İyi seviye degilse dip gurultu, thd yi yukseltme seklinde geri doner faydadan cok zarar getirir. Tabi bu hifi duzeyinde bir yaklasım. Bas tiz severler icin bunların onemi pek yoktur.

Ampli, hoparlor uyumuda cok onemli. Tabi kaynakta. Bunların hepsi toplam kaliteyi etkileyen faktorler.

• Aydınlatıcı bilgileriniz için çok sağolun İbrahim Bey.Biraz önce ses kartının çıkış frekanslarını anfinin klavuzundaki verilere göre düzenledim daha iyi bir sonuç çıktı.Dediğiniz gibi teknik yapısına bulaşmamak daha iyi.Birde size danışmak istediğim bir konu var: resimdeki sistem size göre nasıl? Alma durumum olabilir.Bu konulardaki bilgi ve tecrübeniz doğrultusunda fikir danışmak isterim.

http://img81.imageshack.us/img81/1779/3849uq3.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hilhan -- 11 Aralık 2007; 17:07:37 >
  • quote:

Aydınlatıcı bilgileriniz için çok sağolun İbrahim Bey.Biraz önce ses kartının çıkış frekanslarını anfinin klavuzundaki verilere göre düzenledim daha iyi bir sonuç çıktı.Dediğiniz gibi teknik yapısına bulaşmamak daha iyi.Birde size danışmak istediğim bir konu var: resimdeki sistem size göre nasıl? Alma durumum olabilir.Bu konulardaki bilgi ve tecrübeniz doğrultusunda fikir danışmak isterim.

http://img81.imageshack.us/img81/1779/3849uq3.jpg

Midi bir sistem icin fena degil gibi. En azından ayrık tasarım yapılmıs. Kullanma, yıpranma durumuna bakmak lazım. Bu konularda iyiyse simdiki bir cok uyduruk midi sistemden iyidir bu cihaz. Eski sistemlerin kalitesi bambaskadır.

Yukardaki tavsiyelerden altyapıya dokunmadan yapılabilecekleride degerlendirin faydası olur. Siz sadece giris sinyalinde tonlama ve seviye ayarı yaparak biraz iyilestirmis oldunuz. Birde kolon tarafında calısmanızda fayda var.

• Aiwa'nın 80'lerde ürettiği bir midi set.8ohm 2X40w rms remote-pre anfi-power anfi-tuner-eko-deck'ten oluşuyor.BASF'ın Aiwa için ürettiği oem power anfiye sahip.Anlamadığım stk çıkışlı bir anfi mi?Stk'lar hakkında pek kaliteli olmadıklarını okumuştum.

http://members.shaw.ca/sllydderrr/aiwa/frankenamp2.jpg

Dediğiniz üzere yer ve duvar teması konusunda birşeyler düşüneceğim.Kolonlar için kullanabileceğim uygun fiyatlı bir bağlantı kablosu tavsiyeniz ne olabilir?
    Teşekkürler
  • quote:

Aiwa'nın 80'lerde ürettiği bir midi set.8ohm 2X40w rms remote-pre anfi-power anfi-tuner-eko-deck'ten oluşuyor.BASF'ın Aiwa için ürettiği oem power anfiye sahip.Anlamadığım stk çıkışlı bir anfi mi?Stk'lar hakkında pek kaliteli olmadıklarını okumuştum.

http://members.shaw.ca/sllydderrr/aiwa/frankenamp2.jpg

Dediğiniz üzere yer ve duvar teması konusunda birşeyler düşüneceğim.Kolonlar için kullanabileceğim uygun fiyatlı bir bağlantı kablosu tavsiyeniz ne olabilir?
    Teşekkürler

STK ların kalitesiz oldugunu nerden cıkardın. Sanyonun uretimi gayet basarılı entegreler. Dısardan bir kac eklentiyle cok guzel ampliler yapılabiliyor. Midi setlerin cogunda var hatta deck amplilerde bile kullanılmakta. Ama gunumuzde sahte si cok oldugundan piyasadan alıp kendi amplilerini yapanlar boyle bir onyargıya dusuyor. Isıl ve kısadevre koruması konusunda biraz nazikler. Buda tum entegre cıkıs katları icin gecerli. Sony nin su cok begenilen meshur FH serileri hep STK donanımlıdır. Tabi STK devrelerinde kendi arasında sınıflandırması var. G serisi daha iyidir mesela. Hatta yıllar once STK050 monoblok guc amplisi yapmıstım. Kısa devre ve ısı koruması oldugundan pahalı bir entegreydi. Yıllardır arkadasta calısır durumda.
    STK dısında bazı ureticiler kendi entegrelerini Sanyoya uretebiliyor. Yada Technics stereo amplilerin bazılarında STK gibi kendine ait cıkıs entegresi bulunuyor. STK olması daha iyi ozel uretim entegre olursa bulunma ihtimali daha dusuktur. O yuzden STK avantajlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 11 Aralık 2007; 18:14:37 >

• Sizden bugün için çok şey öğrendim İbrahim Bey.Sorularımla sizi bunalttıysam affola.Bende de son 12 yıldır başgösteren bu hi-fi hastalığı bakalım nereye kadar gider.Eskiden commodore 64 oyun kasetinin yüklenmesi için yarım saat bekler 10 dakika oynamazdık.Kafa ayarı vs.. uğraşmak güzeldi sanırım.Bu hi-fi tutkusu da böyle birşey..bir hobi..uğraşmak, sonuç almak ve aldığın neticeden tatmin olmak..sonrasında daha iyisini istemek.İnsan oğlu hayatı boyunca arayış içinde olan bir varlık..Emeğiniz için teşekkürler.
  • quote:

Sizden bugün için çok şey öğrendim İbrahim Bey.Sorularımla sizi bunalttıysam affola.Bende de son 12 yıldır başgösteren bu hi-fi hastalığı bakalım nereye kadar gider.Eskiden commodore 64 oyun kasetinin yüklenmesi için yarım saat bekler 10 dakika oynamazdık.Kafa ayarı vs.. uğraşmak güzeldi sanırım.Bu hi-fi tutkusu da böyle birşey..bir hobi..uğraşmak, sonuç almak ve aldığın neticeden tatmin olmak..sonrasında daha iyisini istemek.İnsan oğlu hayatı boyunca arayış içinde olan bir varlık..Emeğiniz için teşekkürler.

Bildigim kadarıyla yazmaya calısıyorum, faydası oluyorsa ne mutlu bana.
    Hifi dunyası cok derin. Oyleki insanı metresi binlerce dolar speaker kablosu almaya kadar goturuyor. Cok detay ve bilgi iceriyor. Lambalı modifiye yapımları, decklerin altına titresim azaltıcı nesneler koymalar, Speaker kablolarının yerle temasını kesmek icin kablo kaldırıcılar, ozel power kablo uygulamaları, duvarlara yapılan akustik sonumlendirici malzemeler, elektrik hattının modifiye edilmesi, aktif voltaj duzeltici cihazlar konulması, speaker altlarına tabla yada ustlerine agırlık koyma girisimleri, ic kabloların gumuse cevrilmesi, banana uygulamaları, cd lerin kenarlarını yesille boyamalar, vs vs gibi bir suru seylerle ugrasır buluyor insan kendini. Gunumuzde nerdeyse her cihaz icin hifi kelimesi kullanılıyor malesef, halbuki hifi cok zor kriterleri olan bir dunya.

• yıpranma durumuna bakılıp sağlam olduğu düşünülüyorsa aiwa çok güzel. lakin fiyatını merak ettim aynı klasmanda panasonic ayrık olmayan mi-ni deck sistemi var. daha iyi. orijinal üretimli stk arın sesleri iyidir. av amplilerde bile kullanılıyor. philips, yamaha, onkyo, kenwood. çakma limitasyon üretimli stk ın sesinin deyim yerindeyse rezalet olduğunu öğrendim ama üst sınıf DIY işler yapanlara göre... ben de bu yüzden piyasa işi stk ra para ayırmıyorum.böyle olunca; bir de ister istemez başka şeylere kaynak lazım...
  • Aiwa'nın fiyatı 350 ytl.O temizlikteki 20 yıllık cihaz için uygun bir fiyat.Panasonic'le kıyaslandığında vintage değeri daha ağır basacaktır.Oldukça nadir bulunan bir set.
  • konu çok eskimiş ben hortluyayım bari :D elektronik müh. okuyorum. el yapımı crossover kafadan kondansator bobin eklemekle olmuyor bu iş. kullanacagın hoparlorun bas kısmı kaç watt kaç ohm çekeceği lastik kalınlıgı çift bobinmi tek bobinmi bas hoparlorun en az kaç HZ verebiliyor? sarılacagı bobinin bakır kalitesi vernik kalitesi telin çapı kaç sarımlık olacagı matematik elektroniğin çeşit çeşit formulleri var. osilaskop sinyal jeneratorlere ihtiyaç vardır uygun bi crossover yapmak için. resimlerde gordugunuz 1980 model grundig Hİ Fİ sistem bundan başka guzel ses guzel derin bas veren hoparlor bulamadım. turkiyede 1-2 kişide vardır.

http://img7.imageshack.us/my.php?image=dsc1322z.jpg

http://img7.imageshack.us/my.php?image=dsc1330k.jpg

http://img7.imageshack.us/my.php?image=dsc1334.jpg

http://img27.imageshack.us/my.php?image=dsc1337.jpg

1980 yıllardan yapılmıi gerçek hi fi sistemleri olan arkadaşlar varsa resimleri koysun hi fi meraklısıyım =) anfi olarak technics su-8077k 1980 model. bugune kadar tık etmediler.

el yapımıdan şaşmam diyorsanız bas kabini yapıp bas çıkışına baglaman tizler için equlayzer çıkışına baglaman crossoversiz guzel ses çıkarabilirsiniz fakat el yapımı kabinlerde matematik istiyor. tahta kalınlıgı boşluğu havasız havalımı kolay değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vtecpower -- 24 Mart 2009; 2:50:27 >

• arkadaşlar basitçe sadece bas sesleri elde edebileceğim bi yöntem önerirmisiniz..? yani amfi çıkışına başka bir deyişle hoparlöre sadece bas sesleri yollamak için en basitinden nasıl bir yol izlenebilir,hesap kitaba çok girmeden...
  • peki şöyle sorsam ....elimde 4 Ohm 100w bi hoparlör var buna (3aşağı5yukarı)seri bağlanacak bobin hesabını nasıl yapabilirim...yoksa hiç kasmadan ayarlı bi bobin alsam deneye deneye mi bulsam?
  • Bu konu hep yukarda kalmalı.Bu işi bilenlerden öğrenecek çok şey var. Teşekkürler üstatlar.
  • iç çapı 2.5 cm olan boş bir karkasa yaklaşık 150 tur 0.65 mm kalınlığında bobin sar ve farkı dinle. Hiç yoktan deneyim kazanmış olursun.
  • bu konuları bayadır araştıran biri olarak öncelikle bu konuya dıy konusuna mraklı olan arkadaşların cesaretini kırmayalım
    özelliklede piyasadaki sony philips gibi markete yönelik ürünlerin kalitesizliğini düşünürsek bunlar bir çok arkadaşı maalesef tatmin etmeyecektir

şimdi do it yourself konusunu bizde maalesef özellikle speaker yapımı konusunda sıfıra yakın yurtdışında çok ilerlemiş bir konu
    mesela özzelikle bu konuyla ilgilenen arkadaşlar araştırsanlar bir miktar ingilizce yardımıyla konuyu zamanla çözecektir

iyi bir croossover yapmak için öncelikle sistem parçalrını seçmek gerekir (driverları) bir bookshelf yapmak için yada floorstand yapmak için genelde bass+tizz ünitesi yeterlidir ki işin zor kısmı burda başlar onlarca ürün arasından seçim yapmak basit değildir
    fakat bu işin keyfide burdadır iyi bir driver konusu biraz araştırma gerektirir fiyat artıkça kalite artar ancak en pahalısı en iyisi demek değildir ikinci bir güzellikde burda

başka bir zorluk ise bu parçaların nerden temin edileceğidir bu konuda madisound.com iyi bir sitedir ancak yurtdışından verilen siteden gümrük artı taşıma maliyetide binecektir genelde driverla beraber teknik özzleiklerde verilirki bu crossover yaparken gereken bilgilerdir genelde box (kutu) tasarımıda mevcuttur ayrıca bu site sizi crossover yapma derdindende bir ücret karşılığı kurturmaktadır

gelelim crossover konusuna temel prensip ne kadar basit olursa o kadar iyidir dolayısıyla eyer ünitiler iyi seçilmişse 2 yollu 2inci dereceden crossover çok çok iyi olacaktır ancak driverlerı ucuz seçmişseniz yada problemleri varsa ozaman crossover olayı biraz karmaşıklaşır üçüncü dereceden yada dördüncü dereceden crossover tasarlamanız gerekir

üçüncüsü bir de ölçüm sistemine sahip olmak gerekir (mik+ses kartı+pc) sonucu ölçebilmeniz için fakat bu kadar basit değil elbette bir miktar daha detay var örneğin driver arasında desibel farkı olabilir yani örn bass ünitesi genelde daha zayıftır diyelim 87db olsun örneğin tizz ünitesi 90 db olsun burda bir dengeleme devresi eklemeniz gerekir yine roomsound denilen bir olay var odanının özellikle bass frekansları artırması gibi..

dolayısıyla bu kadar zaman ve parası olmayan arkadaşlar bu işi yapamazlarmı elbette yapabilirler yeni başlayan arkadaşlar tek yollu tasarıma yönebilir burda avantaj sistemde crossover devresi olmamasıdır ve yine temel prensip crossover gibi devre olmaması daha iyidir crossover demek ses kaybı demektir fostex jordan gibi driverler tüm frekansını bandını tek bir driverla verir
    jordan drıver çok başarılıdır ancak fiyatı biraz tuzludur genelde tek yollu tasarımlar tercih edilmez çünkü tüm freakns bandını dengeli vermek teknik olarak pek başarılı olabilmiş bir konu olmamakla birlikte jordan ünite oldukça iyidir

trk yede drıver satışı var sitenin adını sonra yazarım ama seçenek yok her türden driver bulunmuyor ama tek yollu tarasım yapmak ve sonucu görek için faydalı olabilir sonuç olarak bu işin zorluğu gerekli parçaların ülkemize satışı olmamasıdır yoksa teknik konular araştırılarak halledilebilir piyasadan bulunucak parçalar ve gelişi güzel crossoverla bu iş pek olmaz ortya çıkan sonuç büyük ihtimalle vasat olur

umarım aceleyle yazdığım açıklamalar faydalı olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackbullet -- 22 Haziran 2009; 0:31:57 >

• yanlız el yapımı projeksiyon süper olmuş yapan arkadaşın ellerine saglık
  • Teşekkür ederim yapalı uzun bir zaman oldu o zamanlar projeksiyonlar epey pahalıydı. O yaptığım projeksiyon halen çalışıyor.
  • Oldukça güzel görünüyorlar.:)

Tek bir şey söyleyebilirim, oda orta ve tiz hoparlörlerin kesinlikle ön panel yüzeyine değil, içine gömülerek hemzemin olacak şekilde monte edilmeleri gerekmektedir.

Eminim ki bunun özellikle üst frekanslardaki çınlama vs. ile başlayan sorunların kaynağı olduğunu biliyorsunuzdur. Çoğu zaman ev yapımı kabinlerde marangozluk yetenek/olanak/tecrübesi eksiklikleri yüzünden bu tür sorunlar olmaktadır. Hoparlörlerin birbirine olan uzaklığı, dağılımı gibi konular da apayrı tasarım sorunları.

Crossover ise şimdiye kadar evde yapılanlar arasında gördüklerimin en iyilerinden, hatta piyasada satılan hazırların hepsinden daha iyi diyebilirim, en azından amacına uygun.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.