Şimdi Ara

Mac üzerinden iPhone dosyalarını çalabilen malware geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mac üzerinden iPhone dosyalarını çalabilen malware geliştirildi 

Demokratik Ulusal Komite üyelerinin kişisel hesaplarının hacklenerek e-maillerinin ortaya çıkmasıyla ün kazanan ve iddialara göre Rus Hükümeti tarafından desteklenen APT28 isimli hacker grubu, şimdi de Apple’ın bilgisayarları için risk oluşturan bir malware geliştirdiler. Hacker grubu, geliştirdikleri malware sayesinde Maclerde bulunan iPhone yedekleme dosyalarına erişebiliyor, şifreleri çalabiliyor ve hatta bilgisayarın ekran görüntüsü almasını sağlayabiliyor.

Rus hackerlar, malware'in varlığını keşfeden Bitdefender Labs yetkililerine göre Maclerdeki bilgilere erişebilmek için “Xagent” isimli bir malware kullanıyorlar. Daha önceki dönemlerde sadece Windows, iOS, Android ve Linux işletim sistemlerini etkileyen Xagent, yenilenmiş haliyle macOS’i de tehdit listesine katmış.

Apple domainlerini taklit ediyor 

Bitdefender Labs tarafından yapılan açıklamalara göre Xagent, bilgisayara giriş yapmasının ardından ilk olarak hata ayıklayıcının olup olmadığını kontrol ediyor. Hata ayıklayıcı varsa yakalanmamak için kendini yok eden, yoksa internet bağlantısının kurulmasını bekleyen malware, internet bağlantısının kurulması durumunda kontrol sunucusuyla veri alışverişini gerçekleştirmeye başlıyor. Bu noktadan sonra malware, veri alışverişini gizli bir şekilde devam ettirebilmek amacıyla Apple domainlerinden birisinin görünümüne bürünüyor.

Bitdefender Labs yetkilileri, malware tarafından toplanan bilgiler sayesinde kötü amaçlı yazılımın varlığını keşfetmişler. Xagent’in, işletim sisteminin güvenliğinde açık yaratan Komplex isimli trojen tarafından sisteme yüklendiği düşünülüyor. Bitdefender Labs yetkilileri, ilerleyen günlerde konuya ilişkin detaylı bilgilerin bulunduğu bir rapor yayımlayacaklar.

• Guvenli sistem yoktur en nihayetinde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arch kullanmaya hazir olana kadar ubuntu yada mint kullanin, bu haberleri gulerek okuyun

• Ne Killary cikti ya bu kadin, hala yaptigi pislikler bitmedi. Hala Russia Cyber Espionage yaziyorlar. E teröristlerden para alirken sorun yoktu da, mailler ortaya cikinca mi sorun oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Amd64x2

Arch kullanmaya hazir olana kadar ubuntu yada mint kullanin, bu haberleri gulerek okuyun

Yorumunuz bence çok komik. Linux dağıtımları arasında arch'ı mı en güvenli buldunuz :)

Ubuntu ve mint'in olayına zaten girmiyorum.

Haberi değil de yorumu gülerek okudum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

quote:

Orijinalden alıntı: Amd64x2

Arch kullanmaya hazir olana kadar ubuntu yada mint kullanin, bu haberleri gulerek okuyun

Yorumunuz bence çok komik. Linux dağıtımları arasında arch'ı mı en güvenli buldunuz :)

Ubuntu ve mint'in olayına zaten girmiyorum.

Haberi değil de yorumu gülerek okudum :)

Neymiş bu kendini gülmekten alamadığın Ubuntu Mint olayı?

• Mac os ve virus ayri dunyalar

• alibotan kullanıcısına yanıt
    eulogy kullanıcısına yanıt
    Ne açıdan komik geldi bende merak ettim doğrusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6EE7900E1 -- 17 Şubat 2017; 13:55:31 >
  • Mürekkep yalamaktan teknoloijide geri kalmışsın vatandaş. Virüs bulaşmayan yada açıksız herhangi bir sistem yoktur.
    Madem Mac ve virüs ayrı dünyalar güvenlik yazılım şirketleri mac için bile antivirüs yapıyor Hadi ateistler bunu da açıklasın.

29.03.2016 Haberi

(CVE-2016-1757) Kod numarasına sahip güvenlik zaafiyeti sayesinde hackerlar Mac bilgisayarınızda root, yani en yüksek düzeydeki kullanım yetkilerine sahip olabiliyorlar. Bu da sizi kameranızdan dahi izleyebilirler anlamına geliyor.

Bütün dosya sisteminize erişim sağlayabilen hackerlar, istediğini sizin haberiniz dahi olmadan alıp sisteminizden iz bırakmadan çıkabiliyorlar.

Apple, elini çabuk tutarak bu açığı El Capitan 10.11.4 sürümünde kapattı. Eğer bir Mac kullanıcısıysanız, işletim sisteminizi güncel tutarak bu açıktan korunabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1881-1938 -- 17 Şubat 2017; 22:59:56 >

• Apple Güncelleme ile Halleder :)
  • Kendi bilgisayarimda bile yedeklerimi sifreliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: 1881-1938

Mürekkep yalamaktan teknoloijide geri kalmışsın vatandaş. Virüs bulaşmayan yada açıksız herhangi bir sistem yoktur.
    Madem Mac ve virüs ayrı dünyalar güvenlik yazılım şirketleri mac için bile antivirüs yapıyor Hadi ateistler bunu da açıklasın.

29.03.2016 Haberi

(CVE-2016-1757) Kod numarasına sahip güvenlik zaafiyeti sayesinde hackerlar Mac bilgisayarınızda root, yani en yüksek düzeydeki kullanım yetkilerine sahip olabiliyorlar. Bu da sizi kameranızdan dahi izleyebilirler anlamına geliyor.

Bütün dosya sisteminize erişim sağlayabilen hackerlar, istediğini sizin haberiniz dahi olmadan alıp sisteminizden iz bırakmadan çıkabiliyorlar.

Apple, elini çabuk tutarak bu açığı El Capitan 10.11.4 sürümünde kapattı. Eğer bir Mac kullanıcısıysanız, işletim sisteminizi güncel tutarak bu açıktan korunabilirsiniz.

Mac,linux vs. kolay kolay virus bulasmaz kardes

• Mac kullananlar da Windows kullanmıyoruz bize bi şey olmaz bizde virüs yok derler mi bakalım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.