Şimdi Ara

Milli uçağımız Hürkuş silahlandı, 2018’de etkin göreve başlıyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
0
Favori
11.695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli uçağımız Hürkuş silahlandı, 2018’de etkin göreve başlıyor!

F-16’ların uçuş maliyetinin bütçede yarattığı yükü hafifletmesi ve özellikle ülkemizdeki coğrafyaya uygun kullanım imkânı sayesinde Hürkuş-C Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli bir misyon üstlenecek. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki terör operasyonlarında çok daha etkili, pratik ve düşük maliyetli olacak olan uçak, Amerika’nın Rockwell OV-10 uçaklarını 2015 yılında modernize ederek Irak’ta kullanmasına benzer bir amaçla envantere girecek.

Savunma Sanayi Bakanlığı’nın 2018 yılında envantere gireceğini açıkladığı uçakla ilgili hem TAI tarafından hem de müsteşarlıktan bazı görseller paylaşıldı. Paylaşılan görsellerde makineli tüfek veya benzeri bir teknoloji göremedik ancak Asellir-300 (Wescam MX-15 de olabilir), UMTAS (2’li batarya) ve Cirit (dörtlü modül halinde) füzeleri ile winglet monteli olduğu açık bir şekilde anlaşılıyor.

Milli uçağımız Hürkuş silahlandı, 2018’de etkin göreve başlıyor!

Yakın hava desteğinde önemli rol oynayacak olan Hürkuş-C bilindiği üzere Hürkuş-A prototipinden modifiye edilerek hazırlandı. Körfez ülkelerine de ihraç edilmesi yönünde çeşitli görüşmeler yapıldığı bilinen uçak, 1500kg yük taşıyabilme kapasitesine sahip. Bu nedenle TEBER 82’yi veya SOM gibi füze ağırlığı 600kg, harp başlığı 230kg olan etkili havadan karaya füzeleri taşıyamayacaktır. Zaten atılacak yükseklik ve hız da kullanım için uygun olmayacaktır.

Özellikle kullanım amacı düşünüldüğünde askeri anlamda çok ciddi bir açığı karşılayacak olan Hürkuş-C dileriz çok yakın zamanda terörle mücadelede ATAK helikopterinde olduğu gibi etkin rol oynamaya kısa sürede başlar.

• Darısı altay tankı ve elektrikli otomobilimize.

• Referandum çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ahmet gözütok haberi dedim ve...

• Bir yerden başlamak iyidir böyle güzel gelişmeler çok iyi fakat şunu bir kez daha anladımki 1960 lı yılların teknolojik gelismelerini biz yeni yapıyoruz... Bu uçağın savaş alanında etkili olacağını düşünmüyorum. Bide bu tarz gelişmeler keşke siyasal propaganda altında ortaya çıkmasa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirARSLAN -- 16 Şubat 2017; 14:34:50 >
  • TC ucakta ww2 teknolojisini yakaldi ha gayret 80 sene aralik kaldi.

Saka la saka, hayirlara vesile olsun, ekonomik bombardiman icin guzel haber. Birde hali bombardimani icin yine pervaneli 4 motorlu 40 ton bomba atabilem bir prototip yapabilsek. Soyle kandili napalmler ile yağlasak bayraklarin daki gunes gibi parlasinlar Kuzey Irak' in o kizgin tepelerinde.

• Kardak a şeker bombası atmadan inanmam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke hep seçim olsa baksana seçimden seçime birşeyler üretiliyor durmadan
  • Hürkuş ismi bana çok saçma geliyor. Amerika çıkan kasırgalara kadın isimleri veriyor, yapılan araştırmalara göre paniği azaltıyormuş böyle yapmak. Hürkuş diyince ciddiye alamıyorum nedense...

• Arkadaşlar elbette füzeleri yükleyince pervaneli uçak SU27 avlayamaz lakin kara birliklerine destek, birim ve operasyon maliyeti açısından avantajlıdır. Bugün ABD hala A10 kullanıyorsa sebebi budur.

• haftalık yerli uçağımız
  • şu öndeki pervane hiç olmamış !

1930 model retromobil misali :)

• Bu uçak çok leş alacak hazımsızlık olması normal burada...
  • Gelmis gene istemezukculer

Millet ucak yaparken biz basbakan asip darbelerle ugrasiyiduk ha bide ucak fabrikalarini kapatiyoduk

• Bu işlerden çok anlamam ama uçak hiç güven vermiyor hafif bir rüzgarda savrulacak gibi duruyor

• Azılı muhalifler çekememezliğe başlamışlar. Forum resmen devlet düşmanı dolu sanki, pkklı leşi alacak diye bu yaygara forumda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.T.A.L.K.E.R. -- 16 Şubat 2017; 15:19:52 >
  • Bi stingerda parçası kalmaz bu uçagın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guhong01

Hürkuş ismi bana çok saçma geliyor. Amerika çıkan kasırgalara kadın isimleri veriyor, yapılan araştırmalara göre paniği azaltıyormuş böyle yapmak. Hürkuş diyince ciddiye alamıyorum nedense...

Vecihi Hürkuş kim diye bir araştırın sonra gelin konuşalım...
    Edit: "%100 yerli" vurgusu olmadan yapılacak tüm gelişime açığım..Algıya karşıyım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C0MPUTER -- 16 Şubat 2017; 15:27:1 >
  • EVET

• Nostalji yapmisiz resmen pervaneler vs

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.