Şimdi Ara

Windows Vista'nın fişinin çekilmesine çok az kaldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
1
Favori
1.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows Vista'nın fişinin çekilmesine çok az kaldı

Microsoft'un işletim sistemi endüstrisindeki en büyük başarısızlığı olarak görülen Windows Vista, destek süresinin son iki ayına girdi. Yazılım devi 11 Nisan 2017 itibariyle bu işletim sistemi için güncelleme ve güvenlik yamalarını yayınlamayı durduracak.

Windows Vista kullanımdan kaldırılana kadar kullanıcıların en kısa sürede Windows'un daha yeni bir sürümüne geçmeleri öneriliyor. Microsoft'un tercihi şüphesiz ki Windows 10'a geçmeleri ancak Ocak 2020'ye kadar güncelleme almaya devam edecek Windows 7'de Vista kullanıcıları için farklı bir seçenek olarak köşede duruyor.

Windows Vista, 10 Nisan 2012'de temel destek süresinin sonuna ulaşmıştı ve 11 Nisan 2017'de işletim sistemi genişletilmiş destek süresinin de sonuna gelecek. Bu da Vista'nın bu tarihten sonra güvenlik güncelleştirmelerini alamayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte artık sadece Windows 7, 8.1 ve 10 sürümleri destek almaya devam edecek.

Ayrıca Bkz.Redstone 3, Windows 10 Mobile'ın son güncellemesi olabilir
    Microsoft, Windows XP'yi emekliye ayırdığı 2014 senesinde, kullanıcıları desteklenen bir Windows sürümüne yükseltme konusunda ikna etmek için büyük mücadele vermişti. Özellikle de XP o dönem dünyanın en çok kullanılan ikinci masaüstü işletim sistemiydi. Ve yaklaşık üç yıl sonra, XP hala bilgisayarların yüzde 9'unda çalışmaya devam ediyor.

NetMarketShare verilerine göre, Windows Vista şu anda masaüstü bilgisayarların sadece yüzde 0.84'ünde çalışıyor. İşletim sistemi son 12 aydaki en büyük paya geçtiğimiz yılın Nisan ayındaki yüzde 1.42 oranıyla ulaşmıştı. Sonuç olarak, Windows Vista, bu işletim sistemini tercih eden kullanıcıların desteklenen bir Windows sürümüne geçmeleriyle birlikte yaşam döngüsünü tamamlayarak tarihe gömülmüş olacak.

• Vista bence güzeldi. Fakat o zamanın bilgisayarlarının donanımı yetmedi. Millet xp nin hızını bulamayınca vistayı kötüledi. Oysa windows 7 nin görünümünün temelleri vista ile atıldı. Elveda reis ??

• Daha kötüsü hem yeni intel hem amd ryzen işlemciler dışında windows 10 desteği eski işlemcilere kesilecek.

Win7 çıktıktan sonra zaten kimse vista kullanmak istemedi.
  • windows vistanın kötülenecek hiçbir yanını ben bulamadım kulandığım zamanlar windows 7den daha hızlı açılırdı. ara ara windows 7ye niye yükseltttim ben pişmanlıklarını yaşamışılığım vardır.
    not:2000-xp-2003-vista-7-8.1 kullandım ve 10a geçmeyi düşünmüyorum.

• Yavaş çeksinler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • acer 5520g ile gelen windows vista mükemmel şekilde çalışıyordu. Ama harddiski formatlayıp da dvd'den kurduğumuz hiçbir işletim sistemi (vista da dahil) kendi üstünde gelenin tadını vermemişti.Seni bu ses ile hatırlıyor olacağım. Elveda Vista..
    https://www.youtube.com/watch?v=m2e4W8-Paqk

• Vista bir devrimdi. Çok sevilen Windows 7'nin öncüsüydü. Ancak ani ve köklü değişimler, yanlış zamanlama ve yetersiz gelen donanımlar yüzünden Vista çok geçmeden bitti.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • xp reis i özledik
  • Vista başlarda hayvan gibi kasıyordu ama sonradan gelen service pack ıvır zıvır ile 7'den daha hızlı olmuştu ama mimlendiği için kimse kullanmadı.

• Vistanın fişi , windows7 çıktığında çoktan çekilmişti. Tarihin en kötü işletim sistemidir yalnız şuan kullandığımız windows 10 bile vista temeline dayanmaktadır işin garip yanı bu : ))

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkhair

Vista bence güzeldi. Fakat o zamanın bilgisayarlarının donanımı yetmedi. Millet xp nin hızını bulamayınca vistayı kötüledi. Oysa windows 7 nin görünümünün temelleri vista ile atıldı. Elveda reis ??

Aynen katılıyorum , Sene 2007 5.sınıfa gidiyorum bir gün komşu dayım, onlarda Gta Sanandreas oynuyorum hep bir bilgisayarım olsun isterdim,ağlardım.Tabi ki ufağım ve aklımda hep Sanandreas var. Evden çağırdılar ,koridor kartonlarla dolu benim odama bir girdim sanki dünyalar benim oldu o gün içine de Sanandreas kurmuş Amcam.Vista vardı ama çok yavaştı pc de sonra Xp kurduk bayağı bir fark etmişti.Bunu neden anlattım bilmiyorum ama Vista deyince o gün aklıma geliyor , Vista vardı ama çok yavaştı Pc de sonra Xp kurduk bayağı bir fark etmişti...

• Vista mı o da ne? :)

• Vista büyük yenilik getirmişti gerçekten de. Xp çöpünü halen kullanan olduğunu görmek de ilginç

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler windows 10 iyi bence bende iyi calisiyor pc yeni ve ssd oldugundan dolayida olabilir

• R.I.P

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vista sanılanın aksine windows 7nin 8in 10nun başlangıcıdır. O zamanlar 2gb rame sahip nadir pcler bulunmaktaydı. Vista gelmis gecmis en yenilikçi sisteme sahipti. Hakkını yemeyelim başarısız felan denmiş ama donanımların gelismesine öncülük eden bir sistemdi. Kaynak tuketimi cok olsada geçiş animasyonlarıyla olsun göze hoş gelen ikonlarıyla olsun cok hoş bir platformdu. Bazen radikal kararlar almak lazım android platformuda radikal degisikliklerle 2.3.6 gibi bir yapıdan 4.0 sürümüne geçişte yaşattığı deneyim ve değişim bazılarımızı mutlu etmeyebilir ama ben yaşanan değişimleri olumlu buluyorum. Windows xp ci kafasinda yaşayan kafaları asla anlamak istemiyorum çünkü anlatacak pek birseyleri yok zaten

• Astalavista

• vistanın tasarımı harikaydı ama adı çıkmış 9 a :D belki şimdi yeni sistemlere kursak düzgün çalışır...

• Kursam mi ki?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Microsoft'un üvey evladı.

Özellikleri tam gelişmeden ve net alemindeki donanımsal gelişmelerin karşılayamadığı şekilde
    kumar niteliğindeki birçok nitelik, yenilik ve bugla piyasaya sürüldü.
    sonuçta sayısız sorunla karşılaşıp perişan olan Vista kullanıcıları resmen denek olarak kulanıldı.

ardından Vistacılardan alınan geri dönüşlerle halis evlat Windows 7 piyasaya sürüldü.
    Microsoft böylece büyük başarı elde etti.
    dünya tarihinin en büyük ekonomik krizinin ortasında çuvalla para kazandılar.

tabii ki vistaya dönük düşmanca tavır hiç bitmedi ve hep sürdü.

1-örn. 2012'de İnternet explorer'un yeni versiyonunda Vista desteği kesildi.
    -ki diğer rakiplerden Chrome, Vista desteğini 2016'ya kadar sürdürdü.
    Firefox ise hala Vista'yı desteklemeye devam ediyor.

2- Microsoft 2015'te windows 7 ve 8 kulanıcılarına Windows 10'a ücretsiz geçme olanağı sağladı..

ama kullanıcı oranı binde 5'e düşmüş vista'ya bunu sağlamadı.
    sağlasaydı ne olurdu. kazancı belki bir iki sent düşerdi.

ama sorun asla para değildi.
    çünkü vista'yı hep üvey evlat olarak gördüler ve unutturmak istediler.

Microsoft resmi olarak nisan 2017'de Vista desteğini kesecek.
    ama aslında bu düşmanca vedayı seneler önce 2009 yılında yapmıştı.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.