Şimdi Ara

GDDR6 üretimi bu yıl başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.349
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçen yıl grafik belleği konusunda radikal bir adım atmaktan vazgeçen ve GDDR5X ile bir geçiş süreci oluşturan Micron, bu yıl GDDR6 bellekleri duyurmaya hazırlanıyor.

Üretim bu yıl başlıyor

Firma yaptığı paylaşımlarda yılın ikinci yarısında GDDR6 tabanlı bellek üretimine başlayacağını ifade etti. GDDR6 belleklerin kullanılacağı ilk cihazların ise 2018 yılı başlarında piyasada olması bekleniyor.

GDDR5X bellekler ile birlikte pin başına 10GB/s bant genişliğine erişilmiş ve 1TB/s mümkün hale gelmişti. Aslında pin başına 16GB/s bant genişliğinin GDDR5X ile gerçekleşmesi bekleniyordu ancak Micron bunu GDDR6 belleklere saklamış. Böylece 1.5TB/s seviyelerinin de ötesine geçilecek.

Micron geliştirdikleri optimizasyonlar ile birlikte GDDR6 belleklerin daha kolay uygulanacağını ifade ediyor. Ayrıca enerji tüketiminde de önceki nesle göre yüzde 15-20 civarında da tasarruf elde ediliyor.

Henüz grafik devlerinin yeni bellekler ile ne tür planları olduğu bilinmiyor ancak Micron maliyetleri dengede tutarsa yine GDDR5X/HBM 2 şeklinde bir strateji görebiliriz. Son kullanıcıya ulaşacak ekran kartlarında GDDR6 bellekler kullanılırken, profesyonel tüketim için 2TB/s seviyelerine dayanan HBM 2 veya HBM 3 bellekler tercih edilebilir.

Ayrıca Bkz.Yeni LG Watch akıllı saatleri resmiyet kazandı

Görüldüğü kadarıyla bu yıl da GDDR5X bellekler ile devam edeceğiz. AMD’nin yeni Vega mimarisi ile Nvidia’nın Pascal 2 veya Volta mimarisini temel alacak ekran kartları bu yıl GDDR5X bellek seçeneklerine sahip olacak. En erken gelecek yıl itibariyle ekran kartlarında GDDR6 bellekler görebileceğiz. Micron, 2020 yılı itibariyle GDDR5 belleklerin yerini tamamen GDDR6 belleklerin alacağını tahmin ediyor. 

• Şimdi sonuç olarak HBM2 veya HBM3 vs GDDR6'yı karşılaştırırsak hangisi daha iyi oluyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kankixx123

Şimdi sonuç olarak HBM2 veya HBM3 vs GDDR6'yı karşılaştırırsak hangisi daha iyi oluyor?

HBM iyi, gddr iyileştirilerek yeterli seviyelere getiriliyor ama uzatmalar bunlar, hbm baştan aşağıya yeni bir teknoloji.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SCWS -- 9 Şubat 2017; 23:50:16 >
  • Hbm bellekler varken kim napsın gddr6'yı o zamana Hbm 3 filan çıkar zaten,bu sene 16 gb hbm2'li vegalar çıkacak zaten.

Ha şu optane gibi hepsinden hızlı bellekler çıkarırlarsa o zaman fark yaratabilirler.
  • Allah bereketini artırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deniz.gokcen1

GTX 1080 çöp oldu topladığınız donanımlar eskidi işte teknolojiye yatırım yapmak böyle bir şey.

Sen hiç yatırım yapma nede olsa çöp olacak senin mantığına göre bütün sistemler youtube dan izle devamke

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vay be konuya gelen mesajları okuyayım dedim,okumaz olaydım.

Forum değil alacakaranlık kuşağı mübarek.

Biri biriyle kavga etmek için nickinin sonuna oc getirmiş,diğeri ekran kartına laf ettiler diye diğeriyle uğraşmış vs,halbuki konu gddr6 belleklerin çıkması yönünde,ne alakası var şimdi bu yorumların konuyla.
  • bu durumda pcie 4.0 ve gddr6 için 1 yıl daha beklemek mantıklı görünüyor. Zaten RYZEN işlemciler de 1 yıla ancak çıkar böylece yeni cpu gpu ve anakart mimarisi 2025 kadar idare eder :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: deniz.gokcen1

GTX 1080 çöp oldu topladığınız donanımlar eskidi işte teknolojiye yatırım yapmak böyle bir şey.

daima en iyisine sahip olmalıyım gibi bir aç gözlülük içinde olursan 1080 i çöp yaparsın işte.. senin gibilere müstehak..
  • Hani GPU grafik işlemeyi ve hesaplamayı tek başına yapıp CPU nun yükünü hafifletecekti
    Ona iş bırakmayacaktı

• 1080'i olanlar geçmiş olsun pabucunuz dama atılacak :) :)

• quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

Vay be konuya gelen mesajları okuyayım dedim,okumaz olaydım.

Forum değil alacakaranlık kuşağı mübarek.

Biri biriyle kavga etmek için nickinin sonuna oc getirmiş,diğeri ekran kartına laf ettiler diye diğeriyle uğraşmış vs,halbuki konu gddr6 belleklerin çıkması yönünde,ne alakası var şimdi bu yorumların konuyla.

+1 Konunun icerigi ile ilgili sadece *INVICTUS* mesaj atmis. Seviye yerlerde.
  • Konuyu okudum da millet birbirlerine kullandığı ürünler ile hava atar olmuş ben çocukluğum da annemin verdiği muzu bile arkadaşımın yanında yemezdim sırf canı çeker alamaz diye.yemişim en güçlü oyun bilgisayarını da ps4 sistemini de....
  • A.B.D(azimBora) kullanıcısına yanıt
    halen dışarıda öyle ama sanal ortamda hava atması hoş oluyor orası ayrı insanın bir yerlere içini dökmesi lazım bunlar bildiğin kusmuş
  • Elimizdeki sistemi gittiği yere kadar kullanacağiz. İlerde ihtiyaç olunca günceli gelecek.
  • Bu saçmaliğa fazla kafayi takmayin işi gören bellek değil çekirdek bunu anlamak için gtx 1080 i ddr4 yada ddr5 yada 8 yerine 4 gb bellleklerle calistirip farki gormek lazim şimdi mesela rx480 i 50 gb gdrr6 belllekle test etseniz ucarmi yuzde kaç fark olur çekirdek erdo ya soruyorum

• Vay be ben daha ddr2'ye geçeli bikaç sene oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eskisinin çöp olması için önce GDDR6 Konsollar gelmeli o zamana kadar bırakın 1080 falan gtx 680 bile rahat yeter size...

• Beyler Hynix neden kullanılmıyor artık? Yada ben bir süre uzak kaldım donanımdan haberim mi yok. Hynix bellek denince akla kalite ve sağlamlık geliyordu. Şimdi ne alemde hynix?

• Alemsiniz valla 1 deli kuyuya tas atmis 40 akilli cikaramamis
    Nedir bu aman altta kalmayayim telasi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.