Şimdi Ara

Windows 10'a nihayet mavi ışık filtresi geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.513
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows 10'a nihayet mavi ışık filtresi geldi

Kısa süre önce yayınlanan Windows 10 yapı 15002, f.lux uygulamasına benzer işlevsellik sunan yepyeni bir mavi ışık filtresi ile birlikte geldi. Bu yeni fonksiyon sadece masaüstlerinde değil aynı zamanda mobil cihazlarda da kullanılabiliyor.

Basitçe "Mavi Işık Filtresi" olarak adlandırılan yeni Windows 10 özelliği, ekranın gece boyunca gözlerinizi yormaması için monitörünüz tarafından üretilen mavi ışık miktarını otomatik olarak ayarlayabilmenizi sağlıyor. Microsoft yeni özelliğin açıklamasında "Ekranlar, gün boyunca gördüğünüz bir ışık türü olan mavi ışık yayar. Windows, gece uyumayı kolaylaştırmak için daha sıcak renkler gösterebilir" şeklinde bir ifadeye yer vermiş durumda.

Ayrıca Bkz.NASA'nın Mars'taki uzay aracından inanılmaz Dünya ve Ay görüntüsü
    Şu anda Windows 10 gerekli ayarlarla geliyor ve renk sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz ancak istediğiniz zaman otomatik olarak devreye girmesi için zaman ayarı yapmanıza da olanak tanıyor. Buna ek olarak, konum sistemini açık tutarak mavi ışık filtresinin herhangi bir kullanıcı girişi olmadan gün batımında etkinleşmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Microsoft'un bu hamle için biraz geç kaldığını söyleyen kullanıcılar var, çünkü bu tür bir özellik sunan platformlar mevcut durumda. Apple, iOS 9'dan bu yana aynı özelliği "Night Shift" (Gece Vardiyası veya Gece Modu) adı altında sunuyor. Yeni Windows 10 mavi ışık filtresi şimdilik yalnızca Fast ring'deki Insider üyeleri tarafından kullanılabiliyor. Ancak Nisan ayında gelmesi beklenen "Creators Update" güncellemesi ile birlikte genel kullanıma sunularak herkes tarafından kullanılabilir hale gelecek.

• Renk profilindeki soğuk seçeneği mavi ışık filtresinin görevini görüyordu zaten. Daha da geliştirdiler demek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Özellikle ışığa duyarlı epilepsi hastaları için çok gerekli bir özellik. Gerçi monitörlerden direk mavi ayarı yapılabiliyor ama fazladan özellik göz çıkarmaz. Zaten çoğunluk benim gibi Windows 7 de. Ama Microsoft en sonunda evleri basıp kafamıza silah dayayıp Win10'a geçeceksiniz dediğinde böyle özelliklerin olması iyi olur.

• Öncesinde varmıydı bilmiyorum ama MIUI 7 ve 8 de bu var.

• e-Militarist E kullanıcısına yanıt
    Soğukta mavi tonlar daha fazla artar. Sen olayı anlamamışsın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Flux kullanıyorum bakalım, bu nasıl olacak

• "Nihayet"
  • quote:

Orijinalden alıntı: e-Militarist

Renk profilindeki soğuk seçeneği mavi ışık filtresinin görevini görüyordu zaten. Daha da geliştirdiler demek.

Bu bölüme nereden ulaşılıyor. Ayarlarda bulamadım.

• ti7800 kullanıcısına yanıt

• 9unkarekoku 9 kullanıcısına yanıt
    Symbian da bile vardi. Hani Nokia nin kullandigi akilli telefonlar donemi ...

Bu ozellik cok eski. Microsoft daha yeni kesfetmis ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Symbian da bile vardi. Hani Nokia nin kullandigi akilli telefonlar donemi ...

Bu ozellik cok eski. Microsoft daha yeni kesfetmis ...

Yaradan kimseyi cahillikle sınamasın.

Bu özellik L920 ile geldi. Haberde bahsedilen durum masaüstü sürümü için.
  • Ekran sıcaklığını artırın , aynı şey
  • quote:

Orijinalden alıntı: ti7800

quote:

Renk profilindeki soğuk seçeneği mavi ışık filtresinin görevini görüyordu zaten. Daha da geliştirdiler demek.

Bu bölüme nereden ulaşılıyor. Ayarlarda bulamadım.

Soğuk seçeneği fazla mavi ışık saçarsa ekranınızdan. Diğer filtreleri de kullanabilirsiniz. Canlı filtresi de fena değil ama standart filtre 950 XL'de en ideali. Kendi filtrenizi de oluşturabilirsiniz elle dilerseniz.

• quote:

Hacı aynı şey değil karıştırmışssın . Low Light blue özelliğinde gün ışığına göre otomatik olarak ayarlıyor . Göz yorulmasın diye maviyi azaltıp sarı ışığı artırıyor . Senin söylediğin panelin renk tepkimesini hangi yoğunluğua göre ayarlayacağıyla alakalı.

• Biyturs_OnSr kullanıcısına yanıt
    Mobilden bahsediyorum . Windows zaten ozellikle bircok cikti turune gore bu ekran da olabilir printer da renk kalibrasyonu vardir hazir veya ozellestirilmis profiller olarak bahsettigim sey o degil.

Mobilde bahsettim gorulecegi uzere benden once de mobil platform icin bahseden kullanicilar var .

Eskiden de Symbian hatta Windows Mobile gibi eski akilli cihazlari kullanmis biri olarak hemen kaynak bulamadim eskilere ait bazi detaylari hatirlamak zor ama renk tonu ayarlama Lumia 920 ile gelmedi daha oncesinde de vardi ...

http://www.mobile-review.com/review/image/nokia/rx51-n900/scr/scr13.jpg

Nokia N900 gibi .

Samsung i8910 HD Symbian li modelde de vardi.

Mobilde bu renk tonlama sicak soguk olayi aslinda AMOLED ekranlarin abartili ve dogru renk tonlama gostermesi vasat olusuna cozum olarak cikartilmistir.

Galaxy S yani ilk S serisinde de boyledi ...

Lumia 950 XL sahibiyim ve kullanmaktayim.

Google in Pixel XL ine de sahibim onda da Android 7.1 ile gelen renk tonlamasi vardir sRGB gibi hatta Night Light diye bir ayari da var ( Amber tonunda oluyor uykuya yardimci olmasi icin ... neyse )

Surface Pro 4 e sahibim Insider surumde de takip ediyorum . Windowscentral.com dahil ayricahttps://forums.mydigitallife.info/forums/54-Windows-10

Ve daha saymama gerek olmayan bircok farkli kategoride dizustu ultrabook tablet hibrit kullanmaktayim .

Cahil demenin yersiz oldugunu bil diye cevabimdir .

• macOS'a da bekliyoruz :)
  • bu güzel olacak gelsin.

• F.lux'ı silme vakti geldi :D

• Renk profili her zaman standart ayarda kullanırım. Geceleri ise sadece telefonda monokromasi renk profiline geçiş yaparım. Gün içerisinde herhangi bir yorgunluk ile karşılaşmadım. Kullananlar için faydalı bir özellik. Standart kullanıcı renk profiline girince ne yapacağını şaşırmakta uygun profilin hangisi olduğunu, mavi ışık filtresini nasıl devre dışı bırakabileceğini bilememektedir. Sadece bu filtrenin standart kullanıcının kolaylıkla kontrol edebilmesine yönelik ayarlara entegre edilmesi güzel olmuş.
  • f.lux ile gayet mutluyuz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.