Şimdi Ara

Samsung’dan Tesla’ya meydan okuyan hamle

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
1.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung’dan Tesla’ya meydan okuyan hamle 

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, teknolojinin her alanında olduğu gibi elektrikli otomobiller konusunda da önemli çalışmalar yürüten isimlerin başında geliyor. Batarya teknolojisinde dünyanın önde gelen markalarından olan Samsung SDI, BMW’nin i3 ve i8 modelleri için pil tedariki sağlıyordu. Şimdi ise elektrikli otomobiller odağında üretilen pillerde bir adım öteye gidildi.

20 Dakika Şarj ile 500km Menzil

Kuzey Amerika’daki Uluslararası Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan yeni nesil lityum iyon piller, günümüzdeki elektrikli araç standartları için ortalama tek şarjla 600 kilometre menzil sunabilecek şekilde tasarlanmış. Menzil, araçtan araca farklılık gösterecektir elbet ancak bu pillerin asıl büyük olayı, hızlı şarj konusundaki meziyetleri. Samsung SDI’ın açıklamalarına göre bu piller, akıllı telefonlardakine benzer bir hızlı şarj teknolojisi ile 20 dakikada %80 oranında şarj edilebilecek seviyede hazırlanmış.

Bu da demek oluyor ki bir kahve içimlik sürede elektrikli araçlara 500 kilometrelik enerji depolanabilecek. Mesela Tesla Model S, mevcuttaki koşullarda Süper şarj istasyonlarında 20 dakikada %50’lik kapasiteye kadar doluma ulaşabiliyordu. Samsung en azından şimdilik kendine düşen bir alanda önemli bir hamle yapmış oldu. Tabi tüm bunlar uygun bir hızlı şarj istasyonu bulunabildiği takdirde olacak.

Daha Yoğun Piller 

Araçlara ek pil üniteleri koymaktansa daha yoğun hücrelere sahip piller üretmenin daha mantıklı olduğunu düşünerek pilleri daha verimli üretmeye çalışan Samsung, entegre pil modülü sayesinde kendi ürettiği bir önceki nesil pillere kıyasla aynı verimlilikte %10 daha küçük ve daha hafif bataryalar üretmeyi başarmış. Ayrıca entegre pil modülünün yanı sıra geleneksel elektrikli araç bataryalarındaki 12 hücreli dizilimden farklı olarak 24’lü bir dizilim tercih edilmeye başlanmış. Önceki nesilde yaklaşık 2-3kWh düzeyinde olan kapasite, %10’luk kazanç ve 24’lü dizilim sayesinde 6-8kWh seviyesine çıkarılabilmiş.

21700 Tipi Pillere Geçiş 

Bu arada Samsung’un duyuru esnasında Tesla’nın Model 3’te ve sonrasındaki araçlarda kullanacağı yeni nesil pil yapısına da geçiş yaptığı belirtiliyor. Bilindiği üzere daha önceki Tesla modellerinde ve önceki nesil elektrikli araçlarda 18650 piller kullanılıyordu. Yeni piller ise 21700 tipinde olacak. (21mm genişliğinde 70mm uzunluğunda) 18650, 21700’e göre daha kalın ancak daha kısaydı. Elon Musk daha önceki söylemlerinde de bu yeni yapının daha verimli olacağını ifade etmişti. Samsung SDI da işte buradan hareketle yeni pilleri 21700 tipinde üretecek ve muhtemelen ilk örneklerini yine BMW’nin elektrikli modellerinde göreceğiz.

Elektrikli otomobiller şimdiden tüm dünyada topyekûn bir değişimin fitilini ateşlemiş durumda. Yonga üreticileri otomobillere özel işlemciler, pil üreticileri en verimli bataryalar üretmenin derdine düşmüş görünüyor. Uzun vadede asıl kazancın ise pozitif çevresel etkenler olacağına şüphe yok.

• Samsung'un meydan okumadığı bir alan var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Batarya teknolojisinde dünyanın önde gelen markalarından

Adamların yaptıkları piller patladı BMW'de deli cesareti varmış.

• Eksik kalsalar şaşardım zaten. Es kaza araç falan uretseler mokunu çıkarana kadar model çıkarırlar. Galaxy Auto J2, Auto J2 mini, Auto tab 5 15.1", Auto Prime, A515...gider de gider...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarlabasi -- 10 Ocak 2017; 1:32:40 >
  • Acaba çıkaracakları araç modelleri de telefonları gibi patlar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror26

Samsung'un meydan okumadığı bir alan var mı?

Meydan okumadigi bir silah sektoru vardi note7 ile ona da giris yaptigi dusunuyorum

• Elestirenler mutlaka olucaktir herzaman. Ancak samsung olsun başka biri olsun, pil konusunda ilerlemeler gercekten sevindirici ve umut verici. Ama dolar 4 tl oldugundan biz alamayiz o pilleri orasi ayri konu. Alsak bile anca radyoya takariz yada pilli bebek oynatiriz.
  • Patlayan arabalar geliyor desenize

• patlayan telefonlar dan sonra patlayan araba da yapıyor adamlar.

• Arabalar patlarsa sıkıntı değil, hemen bi değişim programı başlatıp, pilli patlak BMW yi ver, dizel 520 yi götür. 20000? de mağduriyet ücreti verir :D

• _AsDeRf_ _ kullanıcısına yanıt
    O model ile çok can yaktı doğru. Ancak Samsung'un dünya bilimine katkısını hayranlıkla seyrediyorum. Hemen her alanda lider diyebiliriz. Bir bakıyorsun işlemci üretmiş bir bakıyorsun dozer.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

quote:

Batarya teknolojisinde dünyanın önde gelen markalarından

Adamların yaptıkları piller patladı BMW'de deli cesareti varmış.

Kaynak verebilir misin pilden kaynaklandığına dair? Açıklanacaktı yıl sonuna doğru ama unutuldu gitti sanırım.
  • Dünyada yeni çağı başlatacak bir sonraki dönem pil teknolojisiyle olacak..

Gerçek manada yüksek kapasite ve hızlı şarjı kim başarabilirse dünyada o öne çıkacak..bunun lityum ionlarla olabileceğini düşünmüyorum..

Amerikada 8-10 ay önce nükleer reaktörün bir kamyon boyutlarına indirilebildiği haberi gelmişti..

Düşünsenize nükleer enerjinin arabalara sığabilecek boyuta indirgenebildiğini..

Uzay yolculuğunun en sıkıntılı kısmı olan yakıt olayı da böylece çözülmüş olacak..
  • quote:

hakikaten öyle...
  • Samsung mesaj vermesine gerek yok. Samsung karşısında Teslanın eti ne budu ne ama kim ne derse desim hastayım Teslanın tasarımlarına araçda stil yaratıyorlar. Ayrıca milletin aklı nerdeydi daha önce Tesla yaptı baktı tutuyo bütün hepsi saldırdılar birde tesla bütün patentlerini açmışdı ben olsam açmazdım. Heleki bu işe Samsung, Aple falanda girerse patentler havada uçuşur çamurlugun bile patentini alırlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: _AsDeRf_

quote:

Meydan okumadigi bir silah sektoru vardi note7 ile ona da giris yaptigi dusunuyorum

http://www.teknolojipedia.com/samsung-yalnizca-mobil-cihaz-degil-savas-teknolojisi-de-uretiyor.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi megaron85 -- 10 Ocak 2017; 2:28:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tarlabasi

Eksik kalsalar şaşardım zaten. Es kaza araç falan uretseler mokunu çıkarana kadar model çıkarırlar. Galaxy Auto J2, Auto J2 mini, Auto tab 5 15.1", Auto Prime, A515...gider de gider...

http://www.renaultsamsungm.com/vehicles/nsm7/main.jsp

Renault Samsung SM3
    Renault Samsung SM5
    Renault Samsung SM7

• bombalı araç XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

çok orijinalim çok süperim xd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardaq -- 10 Ocak 2017; 4:40:49 >
  • Su habere girmeden nasil yorumlar olacagini tahmin ediyordum yine dh uyeleri beni yaniltmadi. Sıkılmıyorlar hep ayni muhabbetten

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

Su habere girmeden nasil yorumlar olacagini tahmin ediyordum yine dh uyeleri beni yaniltmadi. Sıkılmıyorlar hep ayni muhabbetten

Patlama özelliğinden bahsedilmemiş ki geniş etki alanı ile cazibe merkezi olacak bir özelliktir kendisi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.