Şimdi Ara

Video Formatları ve Hakkında detaylı bilgi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
69.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

elinde video formayı hakkında ayrıntılı döküman olan varmı acaba.yada ayrıntılı bilgi vere bilecek bir arkadas.

Simdiden Yardımcı olan arkadaslara tesekkür ederim.

• hmm kardes ne demek istediğini tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla anlatayım bu dediğin video kameralar için mi yoksa dijital kameralar içinmi onu belirtmemişsin ama dijitaller için konuşursak video formatı çok etki eder videonun kalitesi ile kapladığı yerin birbirine oranını oldukça etkiler mesela avi formatındaki video çok fazla yer kaplar ama mpeg-4 aynı kalitede olmasına rağmen çok çok daha az yer kaplar böylece hafızadan kar edilir daha uzun süre video çekilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: ft_fatalrhymer

hmm kardes ne demek istediğini tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla anlatayım bu dediğin video kameralar için mi yoksa dijital kameralar içinmi onu belirtmemişsin ama dijitaller için konuşursak video formatı çok etki eder videonun kalitesi ile kapladığı yerin birbirine oranını oldukça etkiler mesela avi formatındaki video çok fazla yer kaplar ama mpeg-4 aynı kalitede olmasına rağmen çok çok daha az yer kaplar böylece hafızadan kar edilir daha uzun süre video çekilir

DV KAMERA aVİ FOTMATINDA ÇEKİM YAPIYOR. pC YE AKTARIRKEN DE ÖYLE OLUYOR. bU GÖRÜNTÜLERİ NASIL MPEG 4 YAPABİLİRİZ.. YA DA PC YE MPEG 4 FORMATINDA NASIL AKTARIRIRIZ..
  • video formatları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışayım;

MPEG1 :

VCD’lerde kullanılan formata karşılık gelir.MPEG1 ile DAT uzantılı dosyalar birbirleri ile aynıdır.Farklılık ise MPEG1 dosyalarının VCD yapılırken uzantısının VCDlerde de okunabilen bir başka uzantıya yani DAT dosyalarına çevrilmesinden kaynaklarınır.Bu çevrimde standart dosyalar için herhangi bir görüntü kaybı olmamaktadır.Standart MPEG 1 dosyası 352x288 çözünürlüğündedir.Yaklaşık olarak bir dakikalık görüntü 10mb yer kaplar

MPEG 2 :

Bu format DVD formatıdır.Yani vizörde görünen görüntüyle capture edilen görüntü özdeştir.Şu an kullanılabilir disk üzerindeki en kaliteli görüntü formatıdır.Çözünürlüğü 720x576 pixeldir.DVD filmler ve TV de izlediğimiz görüntüye eşdeğerdir.Ancak burada bir ayrıntıya daha dikkat çekmek gereklidir.DVD olarak aldığınız filmlerin uzantısı MPEG 2 değil de VOB ya da IFO uzantısıdır; bunlar MPEG 2 dosyalarının DVD PLAYER larda izlenebilmesi için dönüştürülmüş uzantılardırGörüntüde ya da işlemlerde herhangi bir fark bulunmaz.Sadece data disk yapılarak yazılmış DVD içerisindeki dosya MPEG2 olurken VİDEO DVD seçene ile yazılmış DVD’nin formatı VOB ya da IFO dur.

AVI:

Avi”nin kullanımı MPEG 2 den daha kolaydır.Ayrıca daha az yer kaplar fakat hem %10 luk bir görüntü kaybına neden olur hemde codec sistemi bir diğer bilgisayara uyumlu değilse uygun codec için zaman kaybına neden olur.

Windows Media Video) : Düşük görüntü kaliteli ancak az yer kaplayan daha çok upload ya da download için tercih edilen formattır.

Mov : Quick Time Player da izlenebilien bir görüntü formatıdır.5M’ye kadar görüntü kalitesi arttırılabilir.Yani Kaliteli görüntü alınabileceği gibi düşük kaliteli görüntü de tercih edilebilir.Ancak Quick Time Player yüklü olmayan bilgisayarda izlenemez.

Rm : Real Media Player ile izlenir.Kullanımı yaygın değildir.Hem Real Player kısıtlaması hem görüntü kalitesinin yetersiz olması bu formatın kullanımını olumsuz etkilemektedir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: demire

quote:

hmm kardes ne demek istediğini tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla anlatayım bu dediğin video kameralar için mi yoksa dijital kameralar içinmi onu belirtmemişsin ama dijitaller için konuşursak video formatı çok etki eder videonun kalitesi ile kapladığı yerin birbirine oranını oldukça etkiler mesela avi formatındaki video çok fazla yer kaplar ama mpeg-4 aynı kalitede olmasına rağmen çok çok daha az yer kaplar böylece hafızadan kar edilir daha uzun süre video çekilir

DV KAMERA aVİ FOTMATINDA ÇEKİM YAPIYOR. pC YE AKTARIRKEN DE ÖYLE OLUYOR. bU GÖRÜNTÜLERİ NASIL MPEG 4 YAPABİLİRİZ.. YA DA PC YE MPEG 4 FORMATINDA NASIL AKTARIRIRIZ..

pc ye aktardıktan sonra iş kolay windows movie makerla bile mpeg4 yapabilirsin birsürü formatta dönüştürebiliyor ama kullanmasını bilirsen tabi
  • quote:

quote:

quote:

pc ye aktardıktan sonra iş kolay windows movie makerla bile mpeg4 yapabilirsin birsürü formatta dönüştürebiliyor ama kullanmasını bilirsen tabi

Onu diyoruz dostum. movie makerle nasıl yapacağız. bizimde öğrenmek istediğimiz o.!!!
  • onu anlatmak biraz zor işte sen kendin aç movie makerı sonra dosya ya basıp koleksiyonlara al de ordan değiştirmek istediğin videoyu bul sonra videoyu alttaki film şeridine sürükle sonra tekrar dosyaya basıp film dosyasını kaydete bas bilgisayarım içini seç kaydedeceğin konumu seç sonrada çıkan seçeneklerden hangi formatta hangi kalitede ve hangi boyutta olucağınıu seçip kaydedebilirsin umarım yeterince açık olmuştur bunu anlatmanın başka yolu yok bir dene olmassa kendin kurcalayarak keşfetmeye çaılş ama büyük ihtimal olur kolay gelsin
  • ha şöyle şimdi oldu .. teşekkürler...
  • quote:

ha şöyle şimdi oldu .. teşekkürler...

önemli değil dostum bu topicte bu yüzden varız görevimiz işe yaradıysa ne mutlu bana ben teşekkür ederim
  • quote:

video formatları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışayım;

MPEG1 :

VCD’lerde kullanılan formata karşılık gelir.MPEG1 ile DAT uzantılı dosyalar birbirleri ile aynıdır.Farklılık ise MPEG1 dosyalarının VCD yapılırken uzantısının VCDlerde de okunabilen bir başka uzantıya yani DAT dosyalarına çevrilmesinden kaynaklarınır.Bu çevrimde standart dosyalar için herhangi bir görüntü kaybı olmamaktadır.Standart MPEG 1 dosyası 352x288 çözünürlüğündedir.Yaklaşık olarak bir dakikalık görüntü 10mb yer kaplar

MPEG 2 :

Bu format DVD formatıdır.Yani vizörde görünen görüntüyle capture edilen görüntü özdeştir.Şu an kullanılabilir disk üzerindeki en kaliteli görüntü formatıdır.Çözünürlüğü 720x576 pixeldir.DVD filmler ve TV de izlediğimiz görüntüye eşdeğerdir.Ancak burada bir ayrıntıya daha dikkat çekmek gereklidir.DVD olarak aldığınız filmlerin uzantısı MPEG 2 değil de VOB ya da IFO uzantısıdır; bunlar MPEG 2 dosyalarının DVD PLAYER larda izlenebilmesi için dönüştürülmüş uzantılardırGörüntüde ya da işlemlerde herhangi bir fark bulunmaz.Sadece data disk yapılarak yazılmış DVD içerisindeki dosya MPEG2 olurken VİDEO DVD seçene ile yazılmış DVD’nin formatı VOB ya da IFO dur.

ank_hermes2004 arkadaşımız çok iyi anlatmış.

Bu listede _TS (time sequence) dosyalarının yeri nerede? VOB ya da IFO ile aynı şey mi sonuçta?

Zira karşıma en çok bu ts uzantıları çıkıyor. Vegas DVD architect ile DVD ürettiğimde ve de TV den kaydettiğim DVD'leri Ulead Video Studio 10 ile bilgisayarıma indirirken...

Şimdiden teşekkürler.
  • Benim digital fotograf makinası ile cektiğim kısa videoları (AVI seklinde ) Imtoo programı ile Svcd ve Divx şekline dönüstürüyordum ve öyle Cd lerde saklıyordum ...ama galiba MPEG2 yaparsam daha iyi olacak buradan o sonuç çıkıyor... Neye dönüştürürsem daha iyi olur... Bilen arkadaşlar cevap yazarsa memnun olurum teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: cannama

Benim digital fotograf makinası ile cektiğim kısa videoları (AVI seklinde ) Imtoo programı ile Svcd ve Divx şekline dönüstürüyordum ve öyle Cd lerde saklıyordum ...ama galiba MPEG2 yaparsam daha iyi olacak buradan o sonuç çıkıyor... Neye dönüştürürsem daha iyi olur... Bilen arkadaşlar cevap yazarsa memnun olurum teşekkürler...

Yardım arkadaşlar... AVI şeklindeki dosyaları neye dönüştürüp saklamak daha mantıklı cevaplayan olursa memnun olurum ?? (parça parça yaklasık 8 GB )
  • kardeş neyi kalmış ki. Kesme biçme yapacaksan yapıp CD ye yazıp saklayacaksın. Başka bir alternatif varmı. Ya da kaseti komple saklayacaksın..
  • Canon Ixus fotograf makinası ile çektiğim kısa video dosyalarını (AVI cok yer kaplıyor malum) hangi formata dönüştürüp saklamam gerekli ileride onları kullanabilirim...Hangi format daha kalitelidir...
  • http://neuron2.net/LVG/default.htm

Video Codec Comparison başlığına bakarsan fikir sahibi olursun sanırım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uranus -- 11 Mart 2007; 14:03:24 >
  • Arkadaşlar Ulead de video editliyorum kesiyorum müzik ekliyorum falan ama onu tek dosya olarak kaydedemiorum :( avi yada mpg yapmak istiyorum nası kaydetmeliyim?
  • MERHABA ARKADAŞLAR . KALİTE/BOYUT ORANI EN İYİ VİDEO FORMATI KESİN OLARAK HANGİSİDİR ? HANGİSİNİ KULLANALIM. BİLENLER SÖYLERSE SEVİRİİM
  • quote:

Orijinalden alıntı: ank_hermes2004

video formatları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışayım;

AVI:

Avi”nin kullanımı MPEG 2 den daha kolaydır.Ayrıca daha az yer kaplar fakat hem %10 luk bir görüntü kaybına neden olur hemde codec sistemi bir diğer bilgisayara uyumlu değilse uygun codec için zaman kaybına neden olur.

Avi, mpeg2 den daha az yer kaplar ve kalitesi daha düşüktür.... Doğru mu okuyorum bunu. Arkadaşım umarım bir hata sonucu yanlışlıkla yazmışsındır bunu. Yoksa seni insanları yanlış bilgi ile yönlendirmekten dolayı kolluk kuvvetlerine şikayet ederim :))))

Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Avi formatı en kayıpsız formattır (Çeşitleri vardır bunun) üstelik avi formatı harddiskinizde oldukça yer kaplar. Ancak en kayıpsız format odur. mpeg 2 formatı ise kaliteli görüntü kullanmasının yanısıra az yer kaplar ve sıkıştırması yüksektir. Bilinenin aksine aslında mpeg formatı nonlineer editing sistemlerde montaj yapmaya uygun bir format olmamasına rağmen yine de montaj setlerinde kullanılıyor. MPEG 2 formatının anahtar kodlaması (Bunun ne olduğunu açıklamam çok uzun sürer) Bilgisayarlı montaj setlerinde kullanımda aslında hata verir. Eğer kesinlikle kayıpsız bir format istiyorsanız bu uncompres avi dir ancak çok fazla yer kaplar.

Bir yanlış anlamaya da açıklık getireyim interneten indirdiğimiz divx filmlerin uzantısı da .avi olarak görünür ancak burada bahsettiğimiz avi bu değil.
  • çok yararlı bi konu aslında. bilgili arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa güzel olur. ben de şu an bi çok filmi converte edeceğim ve telefonda izlemek için hangi formatı seçmeliyim onu düşünüyorum(mp4, mpeg, wmv, divx, xvid...)
  • arkadaşlar ben videolarımı dvd de izlemek için dönüştürdüm arkadaşın dediği gibi vob ve ifo olarak olmuş bunu bilgisayarda izleyemiyorum dönüştürdüğüm için geri videoya nasıl dönüştürürüm ? yardımcı olursanız sevinirim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.